από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017
 

ΣΥΡΙΖΑ: Ζητά Σύμφωνο Συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια

«Όχι» στη διάκριση λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού
ΣΥΡΙΖΑ: Ζητά Σύμφωνο Συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Πρόταση νόμου που κατοχυρώνει το δικαίωμα και των ομόφυλων ζευγαριών στη σύναψη Συμφώνου Ελεύθερης Συμβίωσης και εξομοιώνει το θεσμικό πλαίσιο του τελευταίου με εκείνο του πολιτικού γάμου κατέθεσε την Παρασκευή ο ΣΥΡΙΖΑ.

Στην αιτιολογική έκθεση της πρότασης νόμου, ο ΣΥΡΙΖΑ υπενθυμίζει πως «η σύναψη γάμου ή συμφώνου συμβίωσης στη χώρα μας νοείται και επιτρέπεται μόνο μεταξύ ετερόφυλων ζευγαριών. Ως αποτέλεσμα, ένας σημαντικός αριθμός προσώπων αποκλείεται στην Ελλάδα από την άσκηση του συνταγματικώς κατοχυρωμένου δικαιώματος στην ιδιωτική και οικογενειακή ζωή, λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού ή της ταυτότητας φύλου».

«Η παντελής απουσία θεσμικής ρύθμισης και η απόλυτη αδυναμία άσκησης του δικαιώματος ομόφυλων προσώπων στην οικογενειακή ζωή, λόγω και της απουσίας αποτελεσματικών ένδικων μέσων για τη διεκδίκησή του στη χώρα μας, οδήγησε σε προσφυγές στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και σε πρόσφατη καταδίκη της χώρας μας, για παραβιάσεις του άρθρου 8 (δικαίωμα στον σεβασμό της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής) και του άρθρου 14 (απαγόρευση διακρίσεων) της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. [...] Στις 7 Νοεμβρίου 2013 ελήφθη η ως άνω απόφαση, με την οποία κρίθηκε ότι η χώρα μας παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου» αναφέρεται μεταξύ άλλων στην αιτιολογική έκθεση της πρότασης νόμου.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σύμφωνο Συμβίωσης: Παράνομος ο αποκλεισμός ομόφυλων ζευγαριών 
Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης  
Σεραφείμ: Οσοι ψηφίσουν το σύμφωνο ομόφυλων ζευγαριών θα αφοριστούν 
 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Να ερωτηθεί | 23/11/2013 11:21
    Επειγόντως,παρακαλώ,να ερωτηθεί ο κος Μπαλτάκος, μήπως θίγεται ο πυλώνας της εκκλησίας !
    GPP
    απάντηση1613
     
     
     
    Νυν υπέρ ψήφου ο αγών ! | 23/11/2013 11:09
    Δηλαδή τί θέλετε ; Να χάσουν τις ψήφους των "ευθύμων";
    Κώστας Δέλτα
    απάντηση2032
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ | 23/11/2013 09:35
    Στη χώρα που ο Πλάτωνας έγραψε το συμπόσιο, ο έρωτας τόσους αιώνες είχε ποινικοποιηθεί ηθικά και ποινικά λες και βρισκόμασταν στην Τεχεράνη.
    Μάγνης
    απάντηση3319
     
     
    Επι τέλους ! | 23/11/2013 03:56
    Τόσα χρόνια ζητάει το Κράτος από τους ομοφυλόφιλους πολίτες να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους ετεροφυλόφιλους αλλά ΟΧΙ τα ίδια δικαιώματα !!! Επι τέλους βρέθηκε ένα κόμμα που θέλει να θέσει ένα τέλος σ' αυτή την παραφροσύνη.Ας ελπίσουμε να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο και τα υπόλοιπα κόμματα , διότι το θέμα είναι κοινωνικό και όχι πολιτικό.
    Νικηφόρος Α.
    απάντηση3217
     
     
    1 | 23/11/2013 00:49
    εκει στον τσυριζα εχουν ενα συγκεκριμενο κολλημα με τους γκει και τους λαθρομεταναστες..φοβουνται φαινεται οι αντακλες οι συριζαιοι μην τυχον και κανουν καμιοα απελαση στον αχμεντ απο το αφγανισταν και χασουν το κολληταρι τους!!χαχα..συριζαιοι αυτο ειναι το εκλογικο κοινο σας...γκει,λαθρομεταναστες,τρομοκρατες και δημοσιοι υπαλληλοι..ειστε τραγικοι..
    γιωργος
    απάντηση2339
     
     
    sfirisa | 22/11/2013 23:47
    ta fotismena miala tou sirisa.afou elisan ta provlimata ton ellinon ;;;;;;
    l
    απάντηση1925
     
     
     
    Σωστος ο ΣΥΡΙΖΑ | 22/11/2013 23:32
    Ας καταλαβουμε επιτελους οτι 1) στατιστικα σε καθε κοινωνια ~10% του πληθυσμου ειναι ομ/λοι και 90% ετερ/λοι ασχετα αν σε καποιες κοινωνιες το κρυβουν περισσοτερο απ οτι σε αλλες, 2) επειδη ακριβως συνηθως ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι απομακρυνονται απο συγγενεις και μενοντας μονο με τους συντροφους τους εχει απο πρακτικη αποψη σημασια γι αυτους να μπορουν οι συντροφοι τους να τους κληρονομησουν και αρα το συμφωνο συμβιωσης σε πολλες περιπτωσεις επιβαλλεται. Στο μονο που διαφωνω ειναι στην υιοθεσια γιατι δεν νομιζω οτι ειναι καλο για το ιδιο το παιδι σε βαθος χρονου (μπορει στο μελλον η επιστημη να με διαψευσει). Ενα μπραβο στο ΣΥΡΙΖΑ, απο τις ελαχιστες θετικες πρωοβουλιες του μεχρι τωρα
    ΓΛ
    απάντηση2217
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κριτική και ρατσισμός | 22/11/2013 21:54
    Το χρώμα μας και η χώρα προέλευσης μας, το μέγεθος των αυτιών ή των χεριών μας, δεν είναι επιλογές. Η θεότητα στην οποία πιστεύουμε, τα ρούχα που φοράμε, το αν τρώμε ή όχι ό,τι βρούμε, το αν θα εκφραζόμαστε ερωτικά σε δημόσιο χώρο και πώς, το αν κάνουμε lifting ή το αν βάφουμε το μαλλί κορακί είναι επιλογές και χαρακτηρίζουν την προσωπικότητα και την οντότητα μας ως τέτοιες. Η ταμπέλα "ρατσισμός" δεν μπαίνει παντού και όταν την επικαλούμαστε υπέρ του δέοντος, εκφυλίζεται η σημασία της ίδιας της λέξης αλλά και των δικαιωμάτων του ανθρώπου στην ελεύθερη εκφορά άποψης. Ας γίνουμε επιτέλους προοδευτικές αλλά υπεύθυνες κοινωνίες.
    Κ.Συβαρίτης
    απάντηση1610
     
     
    Δικαιώματα του Ανθρώπου αλά καρτ! | 22/11/2013 21:08
    Eίναι λογική πρόταση! Και το πασόκ του ΓΑΠ υποστήριζε το ίδιο, όταν ήταν αντιπολίτευση. Στη συντηρητική. υποκριτική Ελλάδα δεν τολμούν τα κόμματα να εφαρμόσουν συνθήκες που η χώρα έχει υπογράψει!
    γιωργος σ.
    απάντηση2615
     
     
    THA THELOUNA NA FANE KOUFETA | 22/11/2013 21:05
    Pantreuetai arage o Tsatsopoulos?? Den mporei pleon na kraththei to paidi...?? Gi auto eixe ksesalosei toso kairo...gia na uposthriksei o Tsuriza to dikaioma tou sthn eutuxia...me tous kalous tou...Tsatsopoule an pantreuteis oxi mono enan..opos oi arabes pare kai su kamoia dekaria...toulaxiston...na kalopernate oloi mazi...a kai kalous apogonous...ei to dunato me boules...
    ST
    απάντηση932
     
     
     
    Όπου γάμος και γιορτή | 22/11/2013 20:23
    Όπου γάμος και γιορτή, τσάκα και η μαρίκα με το τρύπιο το βρακί. E λοιπόν αυτό το σύριζα έχει πλάκα, διαδηλώσεις να κλείσουν τα εργοστάσια και τα λιμάνια, διαδηλώσεις υπέρ των σκοπιανών, καίνε σημαίες, δολοφονούν και τρομοκρατούν την κοινωνία, ε λοιπόν για να έχουν ακόμητα διψήφια ποσοστά, η πασoκονοδουλα θα πρέπει να είναι και πολύ για τα μπάζα!
    Zaglos
    απάντηση3697
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Επιτέλους! | 22/11/2013 19:53
    Μετά από χρόνια καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε αυτή τη χώρα, επιτέλους ένα κόμμα κάνει ένα μεγάλο βήμα μπροστά. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή και αυτό δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι Έλληνες. Δυστυχώς τα ελληνικά σχολεία δε μας το μαθαίνουν. Αντίθετα προτιμούν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου του τύπου Πατρίς θρησκεία οικογένεια.
    Πέτρος
    απάντηση9246
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Eπιτέλους!!! | 22/11/2013 19:35
    Να και μια πράξη του ΣΥΡΙΖΑ που υπενθυμίζει σαφώς ότι το εν λόγω κόμμα θέλει να λέγεται προοδευτικό και αριστερό! Καιρός θέσεις αντίστοιχες να λάβει και για πλείστα άλλα θέματα τα οποία -σε απόλυτη αναντιστοιχία με την πραγματικότητα της ελληνικής κοινωνίας (θέματα σχέσεων εκκλησίας-κράτους, θέματα αναμόρφωσης των προγραμμάτων εκπαίδευσης κλπ)- κρατούν τη χώρα δέσμια αντιδραστικών, μειοψηφικών πλην οργανωμένων ομάδων. Θα τολμήσει μέχρι το τέλος? ή πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις... Ιδωμεν! Θέλει αρετήν και τόλμην, και πραγματική (όχι παναγοπουλική, κουλουμπλική κλπ κλπ) αριστεροσύνη η πραγματική προοδευτική τοποθέτηση! Ας την δώ, και δεν θα διστάσω να αποδώσω τα εύσημά μου! Υ.Γ και ο Καμένος?
    anti
    απάντηση6634
     
     
     
    Ανθρωπινο δικαιωμα στη συμβιωση | 22/11/2013 18:40
    Οι ομοφυλοφιλοι ανθρωποι ζουν αναμεσα μας και δεν βοηθαει καπου να κανουμε οτι δεν τους βλεπουμε. Και σε τελικη αναλυση εφοσον προκειται για ενηλικες ανθρωπους δεν μας αφορα τι κανουν στην προσωπικη τους ζωη.Πρεπει λοιπον, κατα την αποψη μου, η προσωπικη τους ζωη να ειναι σεβαστη και να εχουν κι εκεινοι τα ιδια δικαιωματα οπως ολοι οι ανθρωποι που αγαπιουνται και νοιαζονται ο ενας για τον αλλο σε μια σχεση. Στο μονο ζητημα που εχω ενσταση ειναι η υιοθεσια παιδιου. Εχω τα επιχειρηματα μου γι αυτο το θεμα αλλα δεν ειναι της παρουσης να τα παρουσιασω.
    Κατερινα*
    απάντηση5927
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο Συριζα και ο Δημαρ | 22/11/2013 18:20
    Πολύ συγκινητικό...!
    la
    απάντηση3251
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Λαϊκισμός | 22/11/2013 18:15
    Ψήφοι νάναι κι ό,τι νάναι - πού κατήντησε η Αριστερά!.. (Οχι ότι η σημερινή Δεξιά είναι καλύτερη, ιδίως στην κρατιστική Ελλάδα.)
    Ν. Πειρουνάκης
    απάντηση4582
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-