από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017
 

Σύμφωνο Συμβίωσης: Παράνομος ο αποκλεισμός ομόφυλων ζευγαριών

Καταδίκη της Ελλάδας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
Σύμφωνο Συμβίωσης: Παράνομος ο αποκλεισμός ομόφυλων ζευγαριών
Πηγή: EPA/ALEXANDROS BELTES
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

O αποκλεισμός των ομόφυλων ζευγαριών από το Σύμφωνο Συμβίωσης συνιστά παραβίαση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, έκρινε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Συγκεκριμένα, του άρθρου 14 (απαγόρευση διακρίσεων) και του άρθρου 8 (δικαίωμα στο σεβασμό της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής).

Διαβάστε την απόφαση

Οι προσφυγές είχαν κατατεθεί στις 6 Μαΐου 2009 από τους Γρηγόρη Βαλιανάτο και Νικόλαο Μυλωνά και στις 25 Μαΐου 2009 από άλλα άτομα και τη ΜΚΟ «Σύνθεση», αλλά ύστερα από απόφαση του Δικαστηρίου, στις 11 Σεπτεμβρίου 2012, η εκδίκαση τους παραπέμφθηκε στην Ολομέλεια του Δικαστηρίου.

Όπως διευκρινιζόταν, οι δύο πρώτοι ενάγοντες ζουν ως ζευγάρι στην Αθήνα. Οι υπόλοιποι ενάγοντες ζουν, επίσης, είτε πολύ καιρό ως ζευγάρι στην Αθήνα, είτε διατηρούν σχέση χωρίς να συζούν.

Ενώπιον της Ολομέλειας του ΕΔΑΔ υποστηρίχθηκε ότι ο νόμος 3719/2008, που τέθηκε σε ισχύ το Νοέμβριο του 2008 στην Ελλάδα και αφορά τη δυνατότητα σύναψης «συμφώνου συμβίωσης» μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου, αποκλείει τη δυνατότητα σύναψης συμφώνου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου και η εφαρμογή του συνιστά παραβίαση του δικαιώματος στην ιδιωτική ζωή και της απαγόρευσης των διακρίσεων.

Οι προσφεύγοντες υποστήριξαν ακόμη ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα η δυνατότητα αποτελεσματικής προσφυγής στα εθνικά δικαστήρια, προκειμένου να διερευνηθεί το βάσιμο των καταγγελιών τους, ότι η υπάρχουσα νομοθεσία προκαλεί διακρίσεις και παραβίαση στο δικαίωμα της ιδιωτικής ζωής.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στις 7 Νοεμβρίου η απόφαση για συμβίωση ομόφυλων ζευγαριών 
Ρουπακιώτης: Μελετάται σύμφωνο συμβίωσης ατόμων του ιδίου φύλου 
Τροπολογία της ΔΗΜΑΡ για το Σύμφωνο Συμβίωσης 
ΣΥΡΙΖΑ: Ζητά Σύμφωνο Συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια 
Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης  
 
 
σχόλια (55)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ζησε οπως θελεις και ασε τους αλλους να κανουν το ιδιο. | 21/11/2013 16:52
    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, είναι ποιο ακριβως είναι το προβλημα ορισμενων με την αναγνωριση της ενωσης των ομοφυλων ζευγαριων απο την πολιτεια. Δηλαδη αν εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ετεροφυλους ποιο ειναι το προβλημα? Αν δεν συμφωνεις με τους γαμους και τα συμφωνα συμβιωσης μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου, υπαρχει μια απλη λυση: ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ και μην αντιτιθεσαι στα δικαιωματα των αλλων ανθρωπων γιατι απλα δεν σε αφορα τι κανουν στο σπιτι τους και δεν σε επηρρεαζουν στη ζωη σου. Οσον αφορα την πολιτεια με την επεκταση των συμφωνων και στα ατομα ιδιου φυλου θα παρει περισσοτερα χρηματα. Οποτε εχει και συμφερον να τα επεκτεινει περα απο την εναρμονιση με την ευρωπαϊκη ενωση.
    GP
    απάντηση50
     
     
    ΕΡΕ | 12/11/2013 10:14
    Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να ντρέπεται γι αυτήν του την κατάντια. Συμφώνησε να αποσυρθεί ο Νόμος κατά των διακρίσεων του κου Ρουπακιώτη,διότι περιείχε ακριβώς,αυτήν την διάταξη. Διάταξη κατά των διακρίσεων.Ο Γιώργος Παπανδρέου τι λέει για όλα αυτά που συμβαίνουν στην παράταξή του ? Μάλλον πρέπει να απαλειφθεί η λέξη "ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ" από το κόμμα! πήτε το καλλίτερα ΕΡΕ !!
    GPP
    απάντηση31
     
     
    Ισότητα..., Πειρουνάκης, 3οΜέρος | 08/11/2013 21:22
    Επρόκειτο για τον Dr. Eduardo Koloma, τον οποίο έχω εκπαιδεύσει συστηματικά επί 8 χρονια προετοιμάζοντάς τον για ανώτερο διπλωμάτη. Περί των ανθρωπίνων δικαιωμάτων υπάρχουν πάνω από 30 διεθνείς συμβάσεις. Πέραν τούτων δεν είναι δυνατόν να θεωρήσουμε κάθε υποκειμενική αντίληψη και το στην Ελλάδα σύνηθες "αίσθημα του δικαίου" ανθρώπινο δικαίωμα. Σημειώνονται όχι μόνον πολιτικά , αλλά και οικονομικά και πολιτισμικά δικαιώματα. Η πραγματοποίησή των δεν είναι αυτόματη. Ιδίως τα οικονομικά και πολιτισμικά δικαιώματα προüποθέτουν αγώνες.
    Panos Terz
    απάντηση33
     
     
    Ισότητα...,2οΜέρος | 08/11/2013 21:03
    Στηριζόμενος στον Αριστοτέλη απαίτηση ο σύντροφος του Karl Marx στο περίφημο έργο του "Η εξαθλίωση της εργατικής τάξης στην Αγγλία" ) απαίτησε από την αγγλική κυβέρνηση να μην μεταχειρίζεται όλους από νομική άποψη σαν ίσους, αλλά να βοηθήσει με ειδικούς νόμους τους εξαθλιωμένους εργάτες. Το ίδιο απαίτησαν με πλήρη επιτυχία οι φτωχές χώρες από τις πλούσιες χώρες. Υπάρχουν σε μεγάλες διεθνείς συμβάσεις ειδικές αρχές για τις χώρες αυτές , όπως η μη αμοιβαιότητα και η προνομοιούχα μεταχείρησή τους. Περί αυτού είχα τότε την επιστημονική εποπτεία τριών διδακτορικών διατριβών. Ενας απο τους μεταπτυχιακούς έγινε αντιπρόσωπος όλης της Αφρικής και ανάφερε αυτά που έμαθε από μένα περί του Αριστ.
    Panos Terz
    απάντηση23
     
     
    Περί της Ισότητας-Πειρουνάκης | 08/11/2013 20:35
    Κύριε Πειρουνάκη, με εντυπωσιάζουν οι ανησυχίες και τα ψηλαφήματά σας, αν και πρόκειται για κάτι άλλο, το οποίο έχει αναφέρει ήδη ο Αριστοτέλης , τον 19ο αι. έχει απασχολήσει τον Friedrich Engels, στα 7οχρονα και 80χρονα του περασμένου εστιαζόταν στο επίκεντρο συγκεκριμένων απαιτήσεων των "Υποανάπτυκτων χωρών": Σχέση μεταξύ της ισότητας και της δικαιοσύνης και δη ως εξής : Η εφαρμογή ίσων κριτήριων (μέτρων) σε διαφορετικά άτομα (οικογένειεςκλπ.) έχει σαν αποτέλεσμα την αδικία. Επομένως πρέπει να εφαρμόζονται διαφορετικά κριτήρια σε διαφορετικά άτομα για να επιτευχθεί η δικαιοσύνη. Στην κοινωνία να βοηθά το κράτος φτωχές οικογένειες με ειδικούς νόμους, Συνέχεια.
    Panos Terz
    απάντηση33
     
     
    Ekseliksi 0 | 08/11/2013 15:05
    Kala,,prota tha perasoune auta ta pragmata sto Afganistan, Pakistan kai tis arabikes xores kai meta stin Ellada ton "patrioton" kai ton "proodeutikon"
    Feugatos
    απάντηση173
     
     
    Ως πότε παληκάρια θα ζούμε στα κρυφά | 08/11/2013 11:51
    χωρίς καμία ισότητα και το κεφάλι στον ντορβά?
    Χρυσαυγίτης ΚΑΙ Gay
    απάντηση149
     
     
    Οι αιτήσεις είναι ανοικτές τώρα! | 08/11/2013 08:01
    Η ομοφυλοφιλία στη Ρωσία είναι έγκλημα και η τιμωρία είναι επτά χρόνια στη φυλακή, κλειδωμένος με τους άλλους άνδρες. Υπάρχει τρία χρόνια λίστα αναμονής.
    Ευάγγελος Χιωτέλης
    απάντηση1720
     
     
    Καμία ελπίδα | 08/11/2013 00:06
    Άλλη μια καταδίκη, άλλο ένα παράσημο τεταρτοκοσμικής κακομοιριάς σε μια χώρα που ανάγει πλέον σε ανομολόγητο πόθο (κυβερνώντων και κυβερνωμένων) να αποκτήσει τον "καθ' ημάς Ερντογάν" της. "Ολοταχώς με την όπισθεν" λοιπόν, όπως κραύγαζε σε ένα ξέσπασμα ακούσιας αμφισημίας και ο Μακαριστός.
    irisx
    απάντηση369
     
     
     
    Πειρουνάκειον άσμα | 07/11/2013 22:58
    1. Η ισότητα αφορά συγκεκριμένα ανθρώπινα δικαιώματα και την ίση ΜΕΤΑΧΕΡΙΣΗ των ανθρώπων και πολιτών. 2. Πρόκειται για πολιτιστικές επιτεύξεις ιδιαιτέρως του Δυτικού Κύκλου Πολιτισμού, στον οποίο η Ελλάδα σαν βαλκανοανατολίτικη χώρα ανήκει μόνον ενμέρει. 3. Ας υπενθυμίσουμε, ότι οι τα ανθρώπινα δικαιώματα έχουν γεννηθεί στην Αγγλία, στην Αμερική και στην Γαλλία. Αλλες χώρες τα έχουν αναγνωρίσει σαν κάτι το αυτονόητο. Αλλά ο ορθόδοξος κλήρος στην Ρωσία και αλλού πρωτοστατεί λόγω πολιτιστικής καθυστέρησης στην παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ομοφυλόφυλων. Οφθαλμοφανώς έχουν μερικοί χρήστες πολιτιστικά προβλήματα. Είμαι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ετερόφυλος. Ιστοσ. : http://panosterz.de
    Panos Terz
    απάντηση1817
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τί δεν καταλαβαίνουμε; | 07/11/2013 22:21
    Όλοι οι Έλληνες πολίτες ίσοι απέναντι στο νόμο σημαίνει: Δεν γίνεται ο παντρεμένος να πεθαίνει και να αφήνει σύνταξη στη γυναίκα του, αλλά ο/η ομοφυλόφιλος να πεθαίνει και να αφήνει τον/την σύντροφό του χωρίς κάλυψη. Δεν γίνεται ο ένας να κάνει χρήση δικαιωμάτων πχ. μεταθέσεις στο δημόσιο και ο άλλος να μην μπορεί. Δεν γίνεται να μπορεί ο ένας να παρέχει υγειονομική περίθαλψη στη σύντροφό του και ο/η ομοφυλόφιλος να μην μπορεί. Δεν γίνεται η σύντροφός σου να έχει βάσει νόμου σε περίπτωση πρόωρου θανάτου σου το δικαίωμα να γίνει κάτοχος της περιουσίας σου και ο/η σύντροφος ενός ομοφυλόφιλου να μην το έχει. Όλα αυτά σε άλλες χώρες λύθηκαν με την επέκταση του συμφ.συμβίωσης σε ομοφ. ζευγάρια.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση4511
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Aναμενόμενο! | 07/11/2013 21:20
    Το περίμενα αυτό, όταν η ΝΔ έκανε τον μονομερή νόμο για το Σύμφωνο Συμβίωσης ( μόνο για ετεροφυλόφιλους )! Φοβήθηκε την Εκκλησία και το ομοφοβικό κατιναριό και έκανε ένα νόμο που φαίνεται γελοίος μεσα στα ευρωπαϊκά δεδομένα!
    γιωργος σ.
    απάντηση326
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ακροδεξιά στοιχεία | 07/11/2013 20:01
    Πρέπει άμεσα το συμβούλιο της Ευρώπης να αποτρέψει την ανάληψη από τον κο Σαμαρά της προεδρίας της ΕΕ,διότι δεν μπορεί ένας πρωθυπουργός να αναλάβει τα ινία της ΕΕ,και να αγνοεί θεμελιώδη άρθρα της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα ανθρ.δικαιώματα, δυστυχώς αυτά παθαίνεις όταν έχεις ακροδεξιούς συμβούλους,οι οποίοι επιτροπεύονται από χουντικά στοιχεια της εκκλησίας ! Ντροπή να ταυτίζεται μία κυβέρνηση με αυτές τις νοοτροπίες !
    GPP
    απάντηση2310
     
     
     
    ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΓΑΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ | 07/11/2013 19:17
    Ας κάνουν σύμφωνο συμβίωσης , δικαίωμά τους ! Στην τελετή του γάμου που ζητούν μερικοί και που τολμούν σε κάποιες χώρες της Ευρώπης είναι κάπως αστείο και προκλητικό ! Για σκεφτείτε να περιμένει ο άντρας τον άνδρα στα σκαλιά της Εκκλησιάς και η γυνή την κοπελιά ! Και μετά το ρύζι για καλούς απογόνους, το ..η δε γυνή ίνα φοβείτε τον άνδρα με το σύγχρονο πάτημα του ποδιού ! Παρεπιπτόντως θέλω να παντρευτώ σε δημαρχείο ή στην Εκκλησιά ,μου είναι αδιάφορο που , ταυτοχρόνως πέντε γυναίκες ! Το Συμβούλιο της Ευρώπης και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων θα με υποστηρίξουν ή θα πρέπει να κάνω μόνο Σύμφωνο Συμβίωσης σε συμβολαιογράφο ;
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
    απάντηση1040
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ντροπή για την Δημοκρατική Ευρώπη | 07/11/2013 19:04
    Ντροπή για την Ελλάδα να έχουμε μία κυβέρνηση η οποία επιτροπεύεται από ακροδεξιά στοιχεία της εκκλησίας,και να καταπατά νόμους που άπτονται των ανθρωπίνων δικαιωμάτων !Δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τα αντίστοιχα μουσουλμανικά ήθη και έθιμα. Το καλλίτερο είναι ο πρωθυπουργός να παραιτηθεί και από την προεδρία της ΕΕ,διότι δεν μπορείς να καταπατάς τα ανθρώπινα δικαιώματα και να είσαι Πρόεδρος της ΕΕ έστω και για περιορισμένο χρονικό διάστημα ! Είναι ντροπή για την Δημοκρατική Ευρώπη !
    GPP
    απάντηση215
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μόνο επί χούντας ! | 07/11/2013 18:56
    Οι σύμβουλοι του πρωθυπουργού (κος Μπαλτάκος) δεν ήξερε ότι ο αποκλεισμός ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο συμβίωσης αντίκειται στο άρθρο 14 της Ευρωπαϊκής σύμβασης για τα ανθρ.δικαιώματα? Τότε γιατί τον έχει διορίσει σύμβουλό του ?Απλώς διότι επιτροπεύεται από ακροδεξιούς Ιεράρχες της χουντικής εκκλησίας μας,και για τον ίδιο ακριβώς λόγο απέσυρε το νομοσχέδιο κατά των διακρίσεων του κου Ρουπακιώτη ! Ο πρωθυπουργός πρέπει να ντρέπεται για την καταδίκη της Ελλάδος!μαζί του και το ΠΑΣΟΚ Καλλίτερα θα ήταν να βγούμε από την ΕΕ και να ενταχθούμε στην απέναντι μουσουλμανική της Τουρκίας διότι αυτό ταιριάζει περισσότερο με την νοοτροπία των κυβερνώντων ! Μόνο επί χούντας γινόντουσαν αυτά
    GPP
    απάντηση236
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ρε παιδιά!... | 07/11/2013 18:02
    Έχουμε καταδικαστεί για χιλιάδες πράγματα! Δεν καταλαβαίνω γιατί να ξεκινήσουμε την συμμόρφωση μας από τους ομοφυλόφιλους. Για τόσα δεν ιδρώνει το αυτί μας, να τα πάρουμε με την σειρά. Ας τους βάλουμε σε λίστα. Εγώ ξέρετε σε πόσες λίστες είμαι γραμμένος και περιμένω?
    op
    απάντηση728
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Διακρισεις ομοφυλων ζευγαριων | 07/11/2013 15:34
    Κουμαντο στο βρακι μας? ΟΧΙ,κυριοι ματσο της σφαλιαρας!! Και να ,αλλη μια σφαλιαρα,απο το Ευρωπαικο Δικαστηριο Ανθρωπινων Δικαιωματων στο τοπο της...Δημοκρατιας. Μεχρι ποτε αραγε το Ιερατειο θα οριζει τις ζωες μας? Σαν χωρα , ειμαστε σχεδον οι τελευταιοι των τελευταιων...φοβισμενοι,εσωστρεφεις,αντικοινωνικοι και καρμιριδες. σ
    ενας ακομα
    απάντηση10721
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων