Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 

Κηδεύτηκαν οι Γ. Φουντούλης και Μ. Καπελώνης

Οι δύο νεαροί ήταν τα θύματα επίθεσης έξω από γραφεία της Χ.Α. στο Ν. Ηράκλειο
Κηδεύτηκαν οι Γ. Φουντούλης και Μ. Καπελώνης
(PHASMA/Α.ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μια ελληνική σημαία που προπορευόταν από το φέρετρο και ο εθνικός ύμνος συνόδεψαν στην τελευταία του κατοικία του τον 27χρονο Γιώργο Φουντούλη, ο οποίος έπεσε θύμα της δολοφονικής επίθεσης στα γραφεία της Χρυσής Αυγής την περασμένη Παρασκευή. Στο Παλαιό Ηράκλειο όπου τελέσθηκε η κηδεία, νωρίτερα, όταν το φέρετρο βγήκε από τον ναό, ακούστηκε η ιαχή «αθάνατος» την οποία συνόδευσαν τα χειροκροτήματα των συγκεντρωμένων.

Εκατοντάδες παρέστησαν στην κηδεία, μεταξύ των οποίων μεμονωμένα στελέχη της Χρυσής Αυγής, όπως η Ουρανία Μιχαλολιάκου, θυγατέρα του αρχηγού της οργάνωσης. Λίγα στεφάνια κατατέθηκαν, όπως είχε ζητήσει η οικογένεια του Γ. Φουντούλη, μεταξύ των οποίων ένα που ανέγραφε «Καλό ταξίδι» με υπογραφή «Τα αδέλφια σου και οι συναγωνιστές σου» και άλλο ένα «Η Μελβούρνη κλαίει μαζί σου».

Από τους οικείους του νεαρού είχε γίνει προσπάθεια να μην εμφανιστούν διακριτικά πολιτικών αποχρώσεων και είχαν ζητήσει από τηλεοπτικά συνεργεία και δημοσιογράφους να σεβαστούν την επιθυμία τους.

Σχετικό μήνυμα αναρτήθηκε στη σελίδα του 27χρονου στο Facebook από την οικογένεια που ζητούσε να μην παρευρεθούν πολιτικά πρόσωπα στην κηδεία.

«Η οικογένεια θέλει να παρευρεθούν όλοι οι φίλοι του Όχι σαν χρυσαυγίτες αλλά σαν φίλοι που θέλουν να τιμήσουν τον φίλο τους. Δεν θέλουμε ΑΙΜΑ το παιδί μας πότισε την άσφαλτο με το αίμα του ούτε ΤΙΜΗ γνωρίζουμε την ακεραιότητα και την εντιμότητα του παιδιού μας. Η οικογένεια δεν επιθυμεί να παρευρεθεί ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ. Η οικογένεια δεν επιθυμεί στεφάνια και λουλούδια και αντί για αυτό στην είσοδο του Ναού θα υπάρχει ένα κουτί που μπορεί όποιος θέλει αυτά τα χρήματα που θα έδινε για λουλούδια ή στεφάνι να τα δώσει για την ενίσχυση του ΣΙΚΙΑΡΙΔΕΙΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ στο οποίο φοιτά η ΕΙΡΗΝΗ η ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ» ανέφερε η οικογένεια στο μήνυμά της.

Φίλοι και συγγενείς είπαν το τελευταίο αντίο και στον 22χρονο Μανώλη Καπελώνη στον Ιερό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου στην Αρτέμιδα, ο οποίος δολοφονήθηκε εν ψυχρώ στην ίδια επίθεση στο Νέο Ηράκλειο. Κατά τη διάρκεια της πομπής προς το κοιμητήριο της περιοχής ήταν διακριτική η παρουσία της ΕΛ.ΑΣ.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Καρέ-καρέ η δολοφονία των μελών της Χρυσής Αυγής στο Νέο Ηράκλειο 
Πού αναζητούν τον ψυχρό εκτελεστή 
Βίντεο και μαρτυρίες από την διπλή δολοφονία στο μικροσκόπιο της ΕΛ.ΑΣ 
Σε εξέλιξη οι έρευνες της αντιτρομοκρατικής για τις δολοφονίες 
Στη δημοσιότητα οι φωτογραφίες του εκτελεστή και της μοτοσικλέτας των δολοφονιών του Ν. Ηρακλείου 
Υποπτος για δολοφονία χρυσαυγιτών ο δολοφονηθείς στον Κορυδαλλό  
 
 
σχόλια (97)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Κάποιος αριστερός άπλυτος σχολιαζει με το δικό μου ονομα | 06/11/2013 10:47
    Καποιος απλυτος αριστερός σχολιάζει σαν top dog, Συνηθισμένη τακτική των κρατικών τσιπουριώνπ και των αφισοκολητων καριέρας !
    Top dog
    απάντηση812
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δυστυχως η αληθεια ειναι μια | 05/11/2013 15:39
    Κριμα για τα παληκαρια,μακαρι να βρεθουν οι δολοφονοι και να τιμωρηθουν παραδειγματικα. Και να ξυπνησουν οι γονεις που έχουν παιδια στην Χρυση Αυγη.Δεν πανε προσκοποι εκει μεσα ουτε προσκοποι βγαινουν,δεν κυνηγαει κανεις τους προσκοπους. Δεν φορουσαν την παραλλαγη για μοδα,δεν παιρναν τα στεροειδη για να δροσιστουν,δεν δουλευαν πορτα σε μαγαζια επειδη μιλουσαν με ευφραδεια και τελος ΔΕΝ συμμετειχαν σε οργανωση που καυχιεται για "ταγματα εφοδου" κραυγαζει "ερχομαστε και η γη τρεμει", "αιμα τιμη χρυση αυγη" και άλλα ..ειρηνικα επειδη τους κερασαν κουλουρακια! Θες Χρυση Αυγη?Θες σημαια σου και ιδεολογια σου να κανεις το μισος και την οργη?Να εισαι ετοιμος να τα βρεις μπροστα σου.
    Dop Tog
    απάντηση2825
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κρίμα για τα παιδιά.... | 05/11/2013 06:03
    Δε θα βάλω τον εαυτό μου σε κανένα πολιτικό καλούπι,ούτε και θα θρέψω το κτήνος του μίσους που μας επιβάλλουν. Είναι γεγονός ότι πια έχουμε μπει σε ένα επικίνδυνο μονοπάτι,που μόνο πόνο θα φέρει.Κι όλα αυτά για την καρικατούρα,που ονομάζουμε πολιτική.Όλοι τους είναι μια χαρά συνεννοημένοι τσαρλατάνοι και στη μέση εμείς να χάνουμε παιδιά. Ας δούμε πια την αλήθεια:δεν ανήκει πια η Ελλάδα σε μας κι όλες οι φονικές ενέργειες εξυπηρετούν μόνο τη μακροβιότητα της υποδούλωσης μας,μέσω του διχασμού. Μόνη μας λύση είναι να τα βρούμε εμείς σαν λαός,πέρα από τις πολιτικές ταμπέλες,να καλλιεργηθούμε,να μη τους δώσουμε άλλη ζωή. Κρίμα για τα παιδιά και τις οικογένειές τους.Τα συλληπητήριά μου...
    Constantinos
    απάντηση284
     
     
     
    Σαρκοβόρα κόμματα και ηλίθιος λαός... | 05/11/2013 03:45
    Αυτά τα παιδία (ναι Χρυσαυγίτες, ξέραν που μπλέκανε) πεθάνανε για να εξυπηρετήσουν τον Μιχαλολιάκο. Όπως ο θάνατος του Φύσσα εξυπηρέτησε άλλα κόμματα, όπως ο θάνατος του Γρηγορόπουλου, του Τεμπονέρα, του Λαμπράκη, και πολλών άλλων ανθρώπων. Πάρτε χαμπάρι ζώα ότι σας χορεύουν στο ταψί, είστε οι χρήσιμοι ηλίθιοι του Μιχαλολιάκου και του κάθε ξευτίλα πολιτικού που νοιάζεται μόνο για το τομάρι του...
    Provokator
    απάντηση2915
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    χαμενη κοινωνια | 05/11/2013 01:55
    Ήταν μια πραγματικά απάνθρωπη πράξη...Όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα για τους συγκεκριμενους λόγους τότε δεν ύπαρχει δημοκρατία...Εάν έχουμε φτάσει στο σημείο να γίνονται δολοφονίες για μια άποψη-ιδέα όπως υποστηρίζεται από την κοινή γνώμη,τότε πρέπει να ονομάσουμε επίσημα το πολίτευμα μας χούντα...
    !!!!!!
    απάντηση136
     
     
     
    Δαχτυλακια | 05/11/2013 01:00
    Είναι ενδιαφέρον ότι στα σχόλια κάτω από αυτό το άρθρο οι φασίστες δυσκολεύονται να συντάξουν μια ολόκληρη πρόταση υποστήριξης των δυο νεκρών δικών τους και περιορίζονται στο να πατάνε τα δαχτυλάκια του like στα σχόλια που δεν αγνοούν το γεγονός ότι οι νεκροι ήταν θιασώτες της ναζιστικής ιδεολογίας και πρακτικής. Περιμένω με αγωνία τα likes και τα dislikes...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1920
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mipos | 04/11/2013 23:03
    oi diaforoi Pakistanoi, Indoi kai loipoi pou ehoun ipoferei ta pandeina apo tous Xrisavgites ta piran sto kranio kai apofasisan na paroun to aima tous piso (kiriolektika) ?
    Nancy
    απάντηση825
     
     
     
    μήπως πρόκειται για ξεκαθάρισμα λογαριασμών; | 04/11/2013 21:49
    Από όσα ακούγονται, υπάρχει πιθανότητα κάποια στελέχη της Χ.Α. να ήσαν ανακατεμένα σε μαφιόζικες δουλειές όπως "ξέπλυμα" χρήματος, μαστρεμπορία, "προστασία", εμπορία όπλων ή και ναρκωτικών. Οι δύο αδικοχαμένοι άνδρες θα μπορούσαν να βρέθηκαν τυχαία στη μέση ενός αμείλικτου μαφιόζικου ξεκαθαρίσματος λογαριασμών. Άσε τώρα τους άλλους να ψάχνουν για σέχτες και επαναστατικές οργανώσεις...
    Κώστας
    απάντηση1722
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αυτό είναι το πρόσωπο του φασισμού! | 04/11/2013 21:15
    Τρεις νέοι άνθρωποι χάθηκαν στο όνομα του φασισμού! Είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον οι ζωές αυτές αφαιρέθηκαν μόνο και μόνο με το μίσος που τόσο καιρό μεγάλωνε στις τάξεις των νεοναζιστών! Είτε το θέλετε είτε δεν το θέλετε οι ηθικοί αυτουργοί είναι αυτοί που σκοτώνουν εχθρούς και φίλους με συνθήματα και μόνο! Το "ΑΙΜΑ - ΤΙΜΗ" κύριε Μιχαλοκιάκο εκεί οδηγεί! Για μένα είστε εγκληματίας που τόσα χρόνια ποτίσατε (εσείς και κάποιοι αλλοι ακόμα) αυτά τα παιδιά με ένστικτα που μόνο εκεί οδηγούν! Να τα κάνουν θύτες ή θύματα κάποια στιγμή!
    Κάποια στιγμή θα σε κάνει ή θύτη ή θύμα!
    απάντηση1716
     
     
    και αν ήταν ξεκαθάρισμα; ; | 04/11/2013 20:59
    Από όσα ακούγονται, υπάρχει πιθανότητα κάποια στελέχη της Χ.Α. να ήσαν ανακατεμένα σε μαφιόζικες δουλειές όπως "ξέπλυμα" χρήματος, μαστρεμπορία, "προστασία", εμπορία όπλων ή και ναρκωτικών. Οι δύο αδικοχαμένοι άνδρες θα μπορούσαν να βρέθηκαν τυχαία στη μέση ενός αμείλικτου μαφιόζικου ξεκαθαρίσματος λογαριασμών. Άσε τώρα τους άλλους να ψάχνουν για σέχτες και επαναστατικές οργανώσεις ...
    Κώστας
    απάντηση1217
     
     
     
    ξεφτιλισμενοι κασιδιαρηδες | 04/11/2013 18:57
    μιχαλολιακοι και παναγιωταροι εχετε βαλει τα παιδια μας αναλωσιμα να τρωνε τις σφαιρες αυτοι ρε παλιοτομαρα αμα ηταν εμενα ο γιος μου εσας θα κυνηγουσα πρωτους ρε αλητες το κακο που μας βρηκε
    Σπυρος
    απάντηση2419
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Έχω παιδί με ειδικές ανάγκες, σαν την αδελφού του ενός παιδιού που δολοφονήθηκε | 04/11/2013 18:39
    Τι θα απογίνει το παιδί που πάσχει από νοητική υστέρηση, όταν "φύγουν" οι γονείς τους; Θα το εκμεταλλευτούν οι άλλοι; Θα το φροντίζουν; Θα το αφήνουν διψασμένο και πεινασμένο; Θα το βιάζουν; Θα του βάζουν τσιγάρα στ΄ αφτιά και στη μύτη για να γελάνε; Θα υποφέρει όσο ζει ή θα ζει αξιοπρεπώς και χωρίς πόνο; Αυτή είναι η αγωνία των γονιών που έχουν παιδιά με ειδικές ανάγκες. Ο Γιώργος Φουντούλης είχε μεγάλη αγάπη στην ΑμΕΑ αδελφή του. Ήταν η ελπίδα και για εκείνη και για τους γονείς, ότι σαν θα φύγουν από αυτόν τον κόσμο, δεν θα μείνει το ένα αβοήθητο παιδί αβοήθητο, αλλά θα το βοηθάει ο καλός ο αδελφός, όπως και έκανε όσο ζούσε. Εξ ου και η εκκληση να δοθούν εισφορές στο Ίδρυμα.
    Kapa
    απάντηση285
     
     
    Τους πήραν στο λαιμό τους | 04/11/2013 18:32
    Κρίμα για τα παιδιά γιατί ήταν ακόμα νέα και θα μπορούσαν ν αλλάξουν πέντε μυαλά μέχρι να ενηλικιωθούν πραγματικά και να κατανοήσουν τις αξίες της ζωής. Τους πήραν στο λαιμό τους όλοι αυτοί που τους μάθαιναν το ναζιστικό σύνθημα αίμα τιμή (blut und ehre) και που χύνουν τώρα κροκοδείλια δάκρυα προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν ένα φόνο. Η βία γεννάει περισσότερη βία και στο τέλος σκοτώνει και σένα τον ίδιο..
    στερνή μου γνώση
    απάντηση1918
     
     
    Τι εγινε ρε παιδια; | 04/11/2013 17:45
    Στο σημειο που σκοτωθηκε ο Φυσσας ειχαμε παρελαση πολιτικων που πηγαιναν να αφησουν λουλουδια....... Στο σημειο που σκοτωθηκε ο Μανωλης και ο Γιωργος δεν εμφανιστηκε κανεις απο το συνταγματικο τοξο!Τοσο ξεφτιλα δηλαδη;....... Ααααα και κατι δεσποταδες που εβγαιναν και μιλουσαν για τον Φυσσα που ειναι τωρα να μιλησουν και για τον Γιωργο και τον Μανωλη;Οεοοοο;...... Σαμαρα και Παπουλια ουτε δηλωσε βρε;;; Ετσι για τα ματια του κοσμου.Ουτε αυτο;
    .............
    απάντηση13995
     
     
     
    Nothing new... | 04/11/2013 16:33
    Dolofonoi dolofonoun dolofonous...etsi to vlepw egw. Opoios mpleketai me ta akra ayta martyrei. Oi goneis kala tha kanan na legane sta paidia tous na meinoun makria apo ta akra. Na evlepa egw dld to paidi mou na petaei molotof i na ntinetai me mavra kai na dernei metanastes...mavro fidi pou tha to xe faei. Kairos na ksipnisoun oi oikogeneies gia na mi thrinisoume alla thimata. To aima de politikopoieitai..apla trexei.
    Droid
    απάντηση7075
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μαχαιραν εδωκες μαχαιραν θα λαβης | 04/11/2013 16:00
    καιρος να βαλουμε τα μαχαιρια και τα καθε ειδους οπλα στις θηκες. Ο κυκλος αιματος δεν βγαζει πουθενα. Σε βαθος χρονου κανεις δεν θα θυμαται γιατι εφυγαν , γιατι τα σαρκοβορα κοματα θα ασχολουνται με τις τεχνικες διατηρησης ή καταληψης εξουσιας. Δεν εφταιγαν ουτε ο Παυλος ουτε ο Μανωλης ουτε ο Γιωργος αλλά τα σκατα με τα οποία γεμιζουν τα μυαλα νεων παιδιων ημιμαθεις κομπλεξικοι ανεγκεφαλοι.
    μανωλης
    απάντηση12818
     
     
     
    Θύματα του φανατισμού. Υπάρχουν έννοιες πίσω από τα συνθήματα. | 04/11/2013 15:45
    Όταν μιλάς για αίμα στο κεντρικό σύνθημα σου σαν κώμα, και παράλληλα φροντίζεις να ρέει άφθονο στους δρόμους της πόλης τότε υποστηρίζεις την βία και η βία φέρνει βία εκτός αν κάποιος νομίζει πως μπορεί να προκαλεί αιμορραγία χωρίς να βρεθεί κάποιος να τους προκαλέσει. Λυπάμαι για τα παιδία που συνειδητά υποστήριζαν και τις απόψεις και την στάση ενεργά (περιφρούρηση δεν μπαίνει όποιος όποιος έχει χαλαρή σχέση με το κόμμα)της ΧΑ αλλά το πλήρωσαν πάρα πολύ ακριβά ο θάνατος είναι άδικος για όλους. Και δεν αξίζει σε κανέναν. Κουράγιο στις οικογένειες των παιδιών.
    Leonidas
    απάντηση8124
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Aποψη μου | 04/11/2013 15:40
    ειναι οτι οι ανθρωποι αυτοι είχαν όλα τα χαρακτηριστικα των θερμόαιμων χ.α.γητων.Ηταν κουρεμενοι, καλογυμνασμένοι, πιθανότατα επιθετικοι, ρατσιστες, βιαιοι.Σιγουρα δεν ήταν αγιοι.Τους αξιζε αυτό που έπαθαν?Μάλλον οχι.Σε πολλοι λίγους ανθρωπους αξιζει ο θάνατος.Δε γνωρίζουμε τι έκανα στη ζωη τους και στα πλαίσια του "αγώνα τους".Αν π.χ. έχουν και οι ίδιοι αφαιρέσει ή τραυματίσει ζωές...Καλώς ή κακώς όμως οι ανθρωποι αυτοί δεν ανήκαν σε λέσχη του ερυθρού σταυτού.Ανηκαν στη πιο βιαιη οργάνωση αν όχι της ευρώπης, σιγουρα της Ελλάδας.Δούλευαν σε νυχτερινά μαγαζιά κ.τ.λ.Μπορεί να ακούγεται λίγο σκληρό αλλα όποιος ανακατευεται με τα πίτουρα...
    mamra
    απάντηση96103
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα θερμα μου | 04/11/2013 15:27
    ...συλληπητηρια στις οικογενειες τους. Τους αξιζει σεβασμος για την σταση τους.
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση13810
     
-