Τετάρτη 1 Οκτωβρίου 2014
 
 

Δολοφονία Π. Φύσσα: «Πού πας να φύγεις ρε...» φώναξε ο 35χρονος στον φονιά

Τι αναφέρει στην κατάθεσή της η αστυνομικός που συνέλαβε τον δολοφόνο - Τι της είπε ο Παύλος πριν ξεψυχήσει και πώς εντόπισε τον δολοφόνο του
 Δολοφονία Π. Φύσσα: «Πού πας να φύγεις ρε...» φώναξε ο 35χρονος στον φονιά
Το σημείο όπου δολοφονήθηκε ο Π. Φύσσας.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την κατάθεση της 24χρονης αστυνομικού Αγγελικής Λεγάτου, η οποία με άλλον συνάδελφο της συνέλαβε τον Γιώργο Ρουπακιά, αποκαλύπτει το Vima.gr. Η νεαρή αστυνομικός, που βραβεύεται την ερχόμενη εβδομάδα για το θάρρος της και για τη σύλληψη του δολοφόνου, καταθέτει τον δραματικό διάλογο που είχε με τον χτυπημένο Παύλο Φύσσα λίγο πριν ξεψυχήσει, αλλά και τα γεγονότα που προηγήθηκαν πριν από τη στυγερή δολοφονία. «Πού πας να φύγεις ρε...» φώναζε ο 35χρονος στον φονιά, που προσπαθούσε να διαφύγει. Παρά τις θανατηφόρες πληγές του, τουλάχιστον δυο φορές, υπέδειξε τον δράστη.

«Είμαι αστυνομικός. Ειδικός φρουρός και υπηρετώ στην ομάδα ΔΙΑΣ Πειραιά. Χθες 17-9-2013 ήταν σε διατεταγμένη υπηρεσία από τις 19.00 ως τη 01.00 στο Κερατσίνι. Εγώ ήμουν συνοδός σε μηχανή συναδέλφου. Την 23.59 ώρα της 17ης λάβαμε σήμα από το Κέντρο ότι γύρω στα 50 άτομα στη συμβολή των οδών Τσαλδάρη και Ιφιγενείας με ρόπαλα στα χέρια κατευθύνονται για την καφετέρια ΚΟΡΑΛΛΙ . Σε 10 περίπου λεπτά φτάσαμε στο σημείο... Εκεί ενσωματωθήκαμε με κάποια ακόμα ομάδα ΔΙΑΣ, συνολικά είμαστε οκτώ αστυνομικοί με τέσσερις μηχανές. Στην οδό Π. Μελά, που είναι παράλληλη της Τσαλδάρη, είδαμε διασκορπισμένα γύρω στα 30-40 άτομα. Κατά κάποιο λόγο ήταν μαυροφορεμένα, κάποιοι φορούσαν κράνη, ενώ κάποιοι άλλοι κρατούσαν αντικείμενα, που φαίνονταν από εκεί που ήμασταν ως ρόπαλα... Στο σημείο, όπου ήμασταν δεν υπήρχε πολύ φως...

Όταν φτάσαμε εκεί τα πράγματα ήταν ήρεμα. Κάποια στιγμή μας πλησίασε κάποιος, ο οποίος μας είπε ότι είναι συνάδελφος και μας είπε ότι τα πράγματα είχαν ηρεμήσει. Όταν τον ρωτήσαμε τι είχε συμβεί, μας είπε ότι κάποιοι είχαν παρεξηγηθεί σε μια καφετέρια που έβλεπαν το ματς του Ολυμπιακού με την Παρί αλλά τώρα είχαν φύγει και ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Να διευκρινίσω σε αυτό το σημείο ότι το άτομο που δήλωσε ότι ήταν συνάδελφος δεν ήταν αστυνομικός, αλλά εξωτερικός φρουρός στις φυλακές Κορυδαλλού.

Ενώ λοιπόν τα πράγματα ήταν ήρεμα, βλέπουμε ξαφνικά τα 30-40 άτομα, που σας είπα πριν, κάποια από αυτά, γύρω στα 10-15 άτομα, να πηγαίνουν από την Κεφαλληνίας προς την Τσαλδάρη. Πήγαμε και εμείς από πίσω και τότε είδαμε ότι στην Τσαλδάρη κάποιοι πλακώνονταν στο ξύλο. Φωνάξαμε να ηρεμήσουν και πράγματι σταμάτησαν να χτυπιούνται. Μόνο δυο άντρες συνέχισαν να χτυπιούνται. Για αυτό και εγώ με ένα άλλον συνάδελφο μου από την άλλη ομάδα ΔΙΑΣ πήγαμε να τους χωρίσουμε. Πιάσαμε τον ένα από τους δυο, τον πιο νεαρό και τον τραβήξαμε για να χωρίσουν. Με το που τους χωρίσαμε αυτός που είχαμε πιάσει για να τον τραβήξουμε φώναξε:

“Με μαχαίρωσε , με μαχαίρωσε”. Πράγματι είδαμε ότι στη μπλούζα του στην περιοχή της κοιλιάς είχε αίματα. Ο άλλος σηκώθηκε να φύγει σαν να μην τρέχει τίποτε. Αυτός που είχε μαχαιρωθεί φώναξε: “Πού πας να φύγεις ρε π...” δείχνοντας αυτόν που μέχρι πριν από λίγα δευτερόλεπτα τους είχαμε χωρίσει. Τότε δυο συνάδελφοι πήγαν να ακινητοποιήσουν το άτομο που τους υπέδειξε το θύμα. Τον ακινητοποίησαν σε πολύ κοντινή απόσταση, σε τρία τέσσερα μέτρα από το σημείο που τους είχαμε δει να χτυπιούνται.

Ο δράστης είχε ανοίξει την πόρτα του αυτοκινήτου του και ετοιμαζόταν να μπει μέσα. Δεν προέβαλε καμία αντίσταση και μάλιστα όταν τον ρώτησε ο άλλος συνάδελφος γιατί τον χτύπησε, αυτός απάντησε: “Γιατί χτύπησε κάτι δικούς μου”. Τότε οι συνάδελφοι στο οδόστρωμα ανάμεσα στο πεζοδρόμιο και το αυτοκίνητο του δράστη βρήκαν και ένα μαχαίρι που επάνω είχε αίματα. Στο μεταξύ είχαμε ασθενοφόρο αλλά και το περιπολικό για να προσαγάγουμε το δράστη, στο τμήμα Κερατσινίου. Μας είπε το όνομά του. Εγώ προσωπικά δεν είδα τον δράστη να μαχαιρώνει το θύμα, προφανώς τον είχε μαχαιρώσει πριν φτάσουμε»...
                        


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δολοφονία Π. Φύσσα: «Είδα ότι βγήκε από το ασημί αυτοκίνητο, από τη θέση του συνοδηγού, ένας άνδρας με ξυρισμένο κεφάλι...» 
Με αυτούς τους πέντε μίλησε ο δολοφόνος του Παύλου Φύσσα 
Ανατροπή στα δεδομένα της δολοφονίας του Π. Φύσσα: Υπήρχε και άλλο άτομο στο αυτοκίνητο του δολοφόνου Γ. Ρουπακιά 
Δολοφονία Π. Φύσσα: Ηταν ενέδρα δηλώνει ο δικηγόρος της οικογένειας 
Δολοφονία Παύλου Φύσσα: Ταυτοποιήθηκαν 5 άτομα που μίλησαν με τον Ρουπακιά 
Το Ισραηλιτικό Συμβούλιο για τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα 
Διαδηλώσεις σε πρωτεύουσες της Ευρώπης για τη δολοφονία Π. Φύσσα 
Διεθνή ΜΜΕ: «Αυξάνεται η λαϊκή οργή μετά τη δολοφονία Φύσσα» 
Βουλή: Απουσία της Χρυσής Αυγής ενός λεπτού σιγή για τον Π. Φύσσα 
Πλήθος κόσμου στην κηδεία του Παύλου Φύσσα 
Οι διεθνείς αντιδράσεις για τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα 
Χιλιάδες στη διαδήλωση της Αμφιάλης για τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα 
Αυτόπτες μάρτυρες γκρεμίζουν τους ισχυρισμούς του φονιά του Π. Φύσσα 
Ρόδος: Συνελήφθη ο αστυνομικός που εκπαίδευε χρυσαυγίτες 
Στο μικροσκόπιο των «αδιάφθορων» της ΕΛ.ΑΣ. οι σχέσεις ΔΙΑΣ - Χ.Α. 
Συλλαλητήριο για τον ένα μήνα από τη δολοφονία Π. Φύσσα  
Τα 12 σημεία-κλειδιά της προκήρυξης για την ευθύνη της δολοφονίας των μελών της Χρυσής Αυγής 
 
 
σχόλια (48)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μαλιστα | 04/02/2014 19:12
    ενω ηταν τραυματισμενος προλαβε να φωναξει < που πας ρε> μαλιστα τοσο ηλιθιοι δεν ειμαστε και δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται πως πρεπει να τα ξερουμε ολα αυτα στο κατω κατω ο ανθρωπος ειναι νεκρος οτι εγινε εγινε τιποτα δεν τον φερνει πισω οι λεπτομερειες δεν απασχολουν κανενα
    anonymos
    απάντηση11
     
     
    Αίμα ! Τιμή? ........ | 28/09/2013 01:27
    Το αίμα το είδαμε, όμως για ποιά τιμή μιλάνε ; όταν δολοφονούν και δεν έχουν το θάρρος να αναλάβουν τις ευθύνες τους...
    Δημήτρης 11/10
    απάντηση235
     
     
    Το νόημα της κατάθεσης της αστυνομικού | 27/09/2013 23:48
    ούτε το πρόσεξαν οι ποιο πολλοί σχολιαστές εδώ μέσα αλλά γράφει ο καθένας ότι του κατέβει. Η αστυνομικός επιβεβαιώνει την απολογία του φονιά Ρουπακιά, ότι υπήρξε συμπλοκή με το θύμα και δεν τον μαχαίρωσε έτσι ξαφνικά.
    xenos
    απάντηση1025
     
     
    Πολλοί δολοφόνοι | 27/09/2013 23:40
    Πρέπει επιτέλους ΌΛΑ τα κανάλια και ΟΛΟΣ ο κόσμος να σταματήσουν να ασχολούνται άλλο με την Χρυσή Αυγή (όχi γιατί θέλω να μειώσω το πρόβλημα που λέγεται φασισμός) αλλά να ασχολούνται με τόσο μένος με όλο το πολιτικό σύστημα. Ένας δολοφόνος από από μια εγληματική ναζιστική οργάνωση προκάλεσε σαματά από την μια μεριά μέσω της σωματικής βίας και από την άλλη ο καθημερινός βιασμός του πολιτικού συστήματος μέσω των σκανδάλων, της μίζας, της διαφθοράς, τους Ολυμπιακούς, το Βατοπέδι, το Χρηματηστήριο, το Μνημόνιο, η παράδοση της χώρας στους ξένους και η γενικότερη υποβάθμιση της ζωής μας και των μετέπειτα γενιών περνάει στο ΝΤΟΥΚΟΥ!!! Πρέπει να τιμωρηθούν ΌΛΟΙ. Από Ναζιστές μέχρι πολιτικούς!!!
    Μήτσος
    απάντηση246
     
     
    Θα μπορούσε κάποιος | 27/09/2013 22:27
    Θα μπορούσε κάποιος να πει στο ΠΑΣΟΚ να σταματήσει να μιλάει κατά της ΧΑ; αυτό, στην πραγματικότητα, όσο συνεχίζεται, της δίνει πόντους. Ας δώσει τουλάχιστον πρώτα το ΠΑΣΟΚ στη δημοσιότητα ολόκληρες και αυτούσιες τις εκθέσεις των 6 ελεγκτικών εταιρείων για τη διαχειρίση των οικονομικών του (που προέρχονται από δημόσιους πόρους) για να αποδείξει ότι είναι πράγματι υπέρ της διαφάνειας και της κάθαρσης από τη διαφθορά. Μετά ας μιλάει όσο θέλει και κατά της ΧΑ και του ΣΥΡΙΖΑ και όποιου άλλου ακραίου και ανεύθυνου λαϊκιστή. Όσο όμως το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να καλύπτει την κακοδιαχείριση, διαφθορά και σπατάλη δημόσιου χρήματος, τόσο δίνει πόντους σε αυτούς για τους οποίους εκφράζεται αρνητικά.
    Παράκληση
    απάντηση143
     
     
    Αυτό που προκύπτει | 27/09/2013 18:50
    απο την κατάθεση της, είναι εγκληματική αδράνεια και αμέλεια. Έχουν 50 άτομα με κράνη και ρόπαλα, έχουν καβγάδες και δέν επεμβαίνουν παρα μόνο όταν είναι ήδη αργά (προφανώς τον είχε ήδη μαχαιρώσει - αλήθεια οι άλλοι συνάδελφοι της που ήταν ήδη εκεί όταν αυτή έφτασε τί καταθέσανε;). Ο φόνος αυτός πιθανόν να είχε αποφευχθεί εάν είχαν επέμβει εγκαίρως, αντί να συζητάνε με τον "συνάδελφο" τους ή να κοιτάνε απο απόσταση. Τί νομίζανε δηλαδή ότι πήγανε να κάνουν οι μαυροφορεμένοι με τα κράνη και τα ρόπαλα, αγκαλίτσες και φιλάκια; Αυτό συμβαίνει όταν έχεις ένα απαίδευτο αστυνομικό σώμα που φοβάται για την ζωή του και δέν τολμάει να επιβάλει τον νόμο ή να πράξει το αυτονόητο.
    Provokator
    απάντηση154
     
     
     
    X | 27/09/2013 16:46
    MAS PRIXATE ME TON FYSSA TOSES MERES.OTAN KAPSANE TOUS ANTROPOUS STHN MARFIN DEN DEIXATE VTOSO ZHLO.GIATI;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση68161
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    αη-ΔΙΑΣ | 27/09/2013 15:06
    αρα 10 αη-ΔΙΑΣ ηταν εκει ΠΡΙΝ γινει ο φονος, αλλα δεν επενεβησαν να δουν τι διαολο θελουν 40 ατομα με κρανη και λοσταρια... ζητησαν ενισχυσεις λεει, οταν ομως στις πορειες πεφτανε σαν ψυχακηδες καμικαζι με τα μηχανακια πανω σε χιλιαδες κοσμου, τοτε δεν υπηρχε αναγκη ενισχυσεων?? αν δεν ξεβρωμισει η αστυνομια απο χρεισαβγουλα, νταβαδες, παιδεραστες, πρεζεμπορους, μαφιοζους και λοιπους ψυχακηδες, δεν θα δουμε ποτε δημοκρατια στο ελαντα
    aris V
    απάντηση10149
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    πρέπει να τελειώνουμε με τη ΧΑ... | 27/09/2013 13:52
    είναι καιρός να το κλείσουν το παραμάγαζο και να μας επιστρέψουν στη ΝΔ τις ψήφους που μας έκλεψαν. Αλλιώς θα τους φάει η μαρμάγκα.
    Χρύσανθος
    απάντηση3666
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ! | 27/09/2013 13:01
    Από όσα έχουμε ακούσει αυτές τις μέρες προκύπτει ατράνταχτα ότι η Τ.Ο Νίκαιας της Χ.Α (στα πλαίσια της γενικότερης πολιτικής και των εν γένει εντολών του φυρερίσκου της) δολοφόνησε τον Π. Φύσσα! Η αστυνομία δε στο "περιστατικό" έδειξε προς τους δολοφόνους χρυσαυγίτες ανοχή! Και η ανωτέρω κατάθεση της αστυνομικού αυτά επιβεβαιώνει, παράλληλα με την προσπάθειά της, 1ον) ενόψει Ε.Δ.Ε. να βγάλει λάδι την αστυνομία, τους συναδέλφους και τον εαυτό της, 2ον) γενικότερα, να συσκοτίσει ολίγον τα πραγματικά περιστατικά! Όσον αφορά στη βράβευση, κι αυτή στοχεύει να βγάλει επίσης λάδι την ΕΛΑΣ! Εντυπωσιάζει πάντως, ότι δολοφονούσαν τον Παύλο και "αυτοί" τον κρατούσαν προς διευκόλυνση εντέλει του φόνου!
    Ραφαήλ Κοέν
    απάντηση8246
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ήταν ήδη εκεί οι αστυνομικοί | 27/09/2013 12:10
    """Σε 10 περίπου λεπτά φτάσαμε στο σημείο... Εκεί ενσωματωθήκαμε με κάποια ακόμα ομάδα ΔΙΑΣ, συνολικά είμαστε οκτώ αστυνομικοί με τέσσερις"""
    μπάτσοι-tv-νεοναζί
    απάντηση6422
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αδράνεια.. | 27/09/2013 12:03
    εγκληματική από την ΔΙΑΣ. Τι βγάζω συμπέρασμα; ότι όταν έφτασασν τα παληκάρια είδαν 40 τύπους με κράνη και ρόπαλα και σφύριζαν αδιάδορα. Αν είχε γίνει επί τόπου έλεγχος και συλλήψεις, θα είχει γίνει ο φόνος; Μπορώ να κυκλοφορώ δηλαδή στην Πανεπιστημίου με κράνος και ρόπαλο;
    panos
    απάντηση14618
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΑ; | 27/09/2013 11:59
    Ειχαν πληροφοριες για 50 ροπαλοφορους,που φυσικα δεν ηξεραν τι αλλο μετεφεραν παρα μονο ο,τι ηταν ορατο,και η διευθυνση της αστυνομιας εστειλε 8 αστυνομικους εκ των οποιων μια γυναικα;Μπραβο,αν αυτο δεν συνιστα συγκαλυψη,τουλαχιστον,τοτε ειναι ανικανοτητα.Ο,τι και απο τα δυο και να'ναι,ειναι επικινδυνο.Βεβαια οταν καλειται η αστυνομια σε γειτονιες επειδη μια νοικοκυρα εχει προβλημα με μια αλλη,βλεπουμε τουλαχιστον 2 αστυνομικους....τωρα πως σε τετοιο επεισοδιο εσταλησαν μονο 8........τι να πεις!!
    Aris
    απάντηση6720
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    παραμύθι | 27/09/2013 11:02
    Από την κατάθεση προκύπτει ότι τον δράστη τον συνέλαβαν 2 συνάδελφοί της. Παρ' όλα αυτά τα ΜΜΕ και οι πολιτικοί παράγοντες συνεχίζουν το παραμύθι της Αγγελικής γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει η αλήθεια, τους ενδιαφέρει να πουλήσουν, και για να πουλήσουν χρειάζονται μια ενδιαφέρουσα ιστορία ανεξάρτητα εάν είναι ψέμα ή όχι.
    geor
    απάντηση13316
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μπράβο | 27/09/2013 10:54
    Δώστε ονοματεπώνυμο,φωτογραφία,τόπο κατοικίας καταγωγη ώστε οι απανταχού ροχάλες (μάλλον παρά σταγονίδια) του Σώματος να την δακτυλοδείχνουν..
    ΟΥΚ
    απάντηση2538
     
     
     
    Η αστυνομία παραδέχεται και επίσημα... | 27/09/2013 09:41
    ...ότι ήταν παρούσα στο φονικό και ότι δεν απέτρεψε τη δολοφονία του αντιφασίστα Π. Φύσσα.
    Καμία εμπιστοσύνη στους χρυσαυγίτες με στολή
    απάντηση14850
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΛΟΓΙΑ | 27/09/2013 09:30
    Από την κατάθεση της αστυνομικού προκύπτει, ότι δεν ακινητοποίσε και συνέλαβε η ίδια τον δράστη, αλλά δύο συνάδελφοί της..... Η αστυνομικός μπορεί να είναι καθ΄όλα ευσυνείδητη, αλλά γιατί αυτή η ηρωποίησή και η σκοπούμενη βράβευση της χωρίς λόγο?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση17011
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Me τα παρακατω σχολια | 27/09/2013 07:31
    προσπαθησα να κανω καποιες ηρεμες - νηφαλιες προσεγγισεις διοτι μπορει οταν φτασει η υποθεση στο δικαστηριο να υπαρξουν οδυνηρες απογοητευσεις. Δεν δικαιολογω την οπλοφορια, δεν δικαιολογω τις βιαιοτητες, δεν παω να βγαλω λαδι τον φονια, αλλα πιθανολογω (οπως προκυπτει απο τ στοιχεια τ μμε) οτι δεν υπηρξε καμμια αποδειξη περι εντολης για εκτελεση, ο φονιας ενηργησε με δικη του πρωτοβουλια. Αποκει κ περα αρχισε με ενορχηστρωση εκμεταλευση για πολιτικη ωφελεια σκυλευοντας το θυμα. Η ολη υποθεση δεν τιμα τους Ελληνες πολιτικους, αντιθετως δειχνει ποσο αθλιοι κ αδιστακτοι ειναι ωστε να εκμεταλευονται εναν καυγα, δειχνει επισης οτι δεν υπαρχει ανικειμενικη δημοσιογραφια. Δυστυχως εχουμε πολυ δρομ
    Katsikis
    απάντηση67134
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων