από metereologos.gr
Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017
 
 

«Βαθύ λαρύγγι» στον αντεισαγγελέα για τη Χρυσή Αυγή

Ερωτήσεις για το αν υπήρχε κεντρική καθοδήγηση των ενεργειών
 «Βαθύ λαρύγγι» στον αντεισαγγελέα για τη Χρυσή Αυγή
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πρόσωπο-κλειδί από τις τάξεις της Χρυσής Αυγής, πρόθυμο να αποκαλύψει όσα έζησε στα πλαίσια της δράσης της οργάνωσης εμφανίστηκε στον αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Χαράλαμπο Βουρλιώτη.

Σύμφωνα με πληροφορίες, αναμένεται να αποκαλύψει λεπτομέρειες για τους εντολείς της δολοφονίας αλλά και για τους ηθικούς αυτουργούς των άλλων περιστατικών παράλληλα η ανακρίτρια Πειραιά καλεί έξι πρόσωπα που ταυτοποιήθηκαν μέσω 7 κλήσεων από το κινητό του δράστη: μία ήταν εισερχόμενη και οι άλλες 6 εξερχόμενες. Το περιεχόμενο των συνομιλιών θα φωτιστεί από τις καταθέσεις.

Στον Άρειο Πάγο

Ο αντεισαγγελέας εξετάζει τις σκοτεινές δραστηριότητες της Χρυσής Αυγής όπως προστασία σε νυχτερινά κέντρα αλλά και τις πηγές χρηματοδότησης

Το απόγευμα ενώπιον του κ. Βουρλιώτη κατέθεσαν από το ΠαΣοΚ ο γραμματέας της ΚΟ κ. Παναγιώτης Ρήγας, από τη ΔΗΜΑΡ ο κ. Βασίλης Οικονόμου και από τον ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Παναγιώτης Λαφαζάνης.

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε για καθυστέρηση της κυβέρνησης να αντιμετωπίσει το φαινόμενο «Χρυσή Αυγή». Από την πλευρά του ο κ. Ρήγας κατέθεσε ότι πρόκειται για «εγκληματική οργάνωση» εκμεταλλεύεται τα προνόμια του κοινοβουλευτισμού δίχως να πιστεύει σε αυτόν.

Ο κ. Oικονόμου από την πλευρά του επισήμανε την ανάγκη ψήφισης του αντιρατσιστικού νόμου για να δοθεί εντός και εκτός Ελλάδας το μήνυμα ότι η ελληνική Πολιτεία είναι αντίθετη στον ρατσισμό και στον αντισημιτισμό.

Κατέθεσε επίσης η βουλευτής της ΝΔ κυρία Σοφία Βούλτεψη η οποία εξερχόμενη δήλωσε ότι ζήτησε «να αφεθεί η Δικαιοσύνη ελεύθερη να πραγματοποιήσει τις έρευνές της».

Σύμφωνα με πληροφορίες ο αντεισαγγελέας κ. Βουρλιώτης επιμένει να ρωτά τους μάρτυρες αν υπάρχει κεντρικός σχεδιασμός και καθοδήγηση των δραστηριοτήτων της προέλευσης των οικονομικών πόρων.

Η Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κυρία Ευτέρπη Γκουτζαμάνη ζήτησε με έγγραφό της δικογραφίες από όλη τη χώρα για να εξεταστούν σην ενιαία προκαταρκτική.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δολοφονία Παύλου Φύσσα: Ταυτοποιήθηκαν 5 άτομα που μίλησαν με τον Ρουπακιά 
Αρειος Πάγος: Με εντατικούς ρυθμούς οι καταθέσεις για την Χρυσή Αυγή 
Σφίγγει ο κλοιός για τη Χρυσή Αυγή  
Πειραιάς: 17 προσαγωγές κοντά στα γραφεία της Τ. Ο. της Χρυσής Αυγής 
Μητροπολίτης Σιατίστης: «Ο φασισμός δεν έχει φίλους, μόνο θύματα» 
Την αστυνομικό που συνέλαβε τον Ρουπακιά θα βραβεύσει ο κ. Κ. Παπούλιας 
12μηνη φυλάκιση για πολιτευτή της Χρυσής Αυγής 
Στοιχεία από ΕΥΠ για την Χρυσή Αυγή στον Αρειο Πάγο 
Deutsche Welle: Η Χρυσή Αυγή έχει συμμάχους σε όλη την Ευρώπη 
Λαθραία τσιγάρα βρέθηκαν στο Αστυνομικό Τμήμα Νίκαιας 
Ανατροπή στα δεδομένα της δολοφονίας του Π. Φύσσα: Υπήρχε και άλλο άτομο στο αυτοκίνητο του δολοφόνου Γ. Ρουπακιά 
Συλλήψεις δύο χρυσαυγιτών στο Ηράκλειο Κρήτης 
Αυτόπτες μάρτυρες γκρεμίζουν τους ισχυρισμούς του φονιά του Π. Φύσσα 
 
 
σχόλια (99)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ηρωϊκός μάρτυρας | 26/09/2013 19:37
    Ηρωϊκός μάρτυρας -δεδομένων των κινδύνων που αναλαμβάνει- θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται και όχι "βαθύ λαρύγγι", χαρακτηρισμός απαξιωτικός, κάτι σαν "σπιούνος', εκτός κι αν γράφουμε από την πλευρά της ΧΡΗΣΗΣ ΑΥΓΗΣ. Μήπως;;;;
    g. xenos
    απάντηση51
     
     
    χεσμένοι ναζί,αξία ανεκτίμητη | 26/09/2013 15:04
    ναζί στις τρύπες σας.και αλλάξτε pampers
    sxizofreneia 13
    απάντηση116
     
     
    Δενδια, κυνηγα εσυ χρυσαυγιτικες μαγισσες... | 26/09/2013 09:12
    ... και ασε τα προσκοπακια του τσιμπλα να καινε την χωρα.
    Ποιος ειπε οτι δεν πιασατε πατο!!!!!
    απάντηση1121
     
     
    PROTOZOA | 25/09/2013 22:14
    FOTOGRAFIA FLINSTONES!! YABA-DABA-DOO
    ego
    απάντηση66
     
     
    :) | 25/09/2013 21:56
    ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ ΠΕΙΤΕ ΑΛΕΥΡΙ...Η ΦΥΛΑΚΑ ΣΑΣ ΓΥΡΕΥΕΙ...
    ...
    απάντηση158
     
     
     
    ΤΥΦΛΟΙ ή ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ | 25/09/2013 12:30
    Ομιλούσα φωτογραφία, που περνάει απαρατήρητη. Όταν αναρτάται η σημαία σε ρόπαλα, αυτό δεν είναι οπλοφορία; Τί κάνει η αστυνομία; Γιατί δεν τους συνέλαβε όλους για παράνομη οπλοφορία; Αυτή η φωτογραφία, τα λέει όλα…
    Φίλαργος
    απάντηση4622
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αξιόπιστες Πηγές Αναφέρουν | 25/09/2013 10:38
    Οτι το πρόσωπο κλειδί στην υπόθεση θα είναι ο Καλαμπόκας. Μετά την Δολοφονία του Τεμπονέρα και την φυλακή αλλά πάντα πιστό στέλεχος της ΝΔ, και συνεργάτης της ΕΥΠ θα καταθέσει ως μάρτυρας με στοιχεία φωτιά για να τεθουν οι Φασίστες Εκτός Νόμου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση258
     
     
     
    Αυτους πιος θα τους ΔΙΚΑΣΗ; | 25/09/2013 10:12
    Και αναφερομε για τοις 4000 ισως παραπανο αυτοχηρες αυτοκτονιες, τα 2.000.000 ανεργους, τα παιδια και ηλικιομενοι που ψαχνουν στα σκουπιιδια για να ζησουν. Δεν αναφερομε για τα λοιστευμενα Ελληνικα ταμεια και με τα χρηματα του λαου μας τα δωρισμενα στους Τραπεζιτες απο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Χωρης να θελω να δηκαιολογισο την ΧΑ για τα νταηλικια και τους φονους της, αφου δεν ενδιαφερουν τα φονικα απο της ΝΔ, μιας και ειναι ιδια, ενοω την υποθεση Ταμπονερα. Αληθια ποσο μας ενδιαφερη να μαθουμε τι λενε καποια αλλα κομματα που δεν βρησκοντε στην βουλη αυτην στιγμη, οπως η Ενωση Κεντροων που με διαφορες φτηνες δικαιολογιες τα ΜΜΕ τους κρατανε μακρια και δεν τους αφινουν να εκφρασουν λογο;;; Και αρκαιτους αλλους που δε θελουν να ειναι νεροκουβαλητες τους!!!!!! Συγουρα δεν ενοω τον ΣΥΡΙΖΑ, που πηγε στην Αμερικη ο Αλεξης και προσκυνισε το ΔΝΤ, μεχρι τοις αγκαλιτσες με τον Βουδα της Ρηγιλλης.
    A.M...
    απάντηση2550
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απο τη χούντα των συνταγματαρχών... | 25/09/2013 10:02
    ...στη χούντα των εργολάβων...
    Κατακαημένη Ελλάς
    απάντηση3914
     
     
     
    Π ο' τ ε κ.Σαμαρα ? | 25/09/2013 09:36
    Ωραια η Χρ.Αυγη ειναι φασιστικη οργανωση που σπαζει και σκοτωνει. Ειναι ομως η μονη ?Ας θυμηθουμε για λιγο ποσες φορες εσπασαν οι βιτρινες καταστηματων,ποσες φορες καηκαν ολοκληρα κτιρια απο εξτρεμιστες,απο κουκουλοφορους,απο αντιεξουσιαστες και λοιπους μπαχαλακηδες και ειχαμε οχι μονο πολλους τραυματιες αλλα και θυματα ,οπως την ατυχη εγκυο στη Μαρφιν.Ποτε κ Σαμαρα θα μας δειξεις το προσωπο καποιου κουκουλοφορου ? ?
    Ηρω
    απάντηση5760
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Νιαου-νιαου,στα κεραμιδια | 25/09/2013 09:13
    Η οργη του λαου ειναι τοσο μεγαλη,[για τις κλεψιες σας κ' την εξαθλιωση του]που οτι κι'αν εχεται στον αρωστο εγκεφαλο σας θα παει χαμενο.Γιατι εαν δεν υπαρχει Χ.Α κατι θα βρει να ψηφισει που να σας ποναει.Ξερω κ' εγω,ισως μαυρα μεσανυχτα......
    τρελοοργη
    απάντηση3924
     
     
     
    Πόση ηλιθιότητα ακόμη. | 25/09/2013 09:02
    Οι συνθήκες που ανέδειξαν τη Χ.Α, εξακολουθούν να υφίστανται ίδιες και χειρότερες. Οι διώξεις και η απαγόρευσή της, θα ξυπνήσουν ένα μόρφωμα ακόμη πιό τερατώδες. Φοβάμαι πως αυτό που δένουμε και χτυπάμε, είναι το μωρό του δράκου. Ο δράκος κοιμάται ακόμα στη σπηλιά του. Απλά μαθήματα ιστορίας των επαναστάσεων (επαναλαμβανόμενα).
    Φούφουτος
    απάντηση549
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    αντρακλες | 25/09/2013 08:37
    Τώρα όλα τα χρυσά παιδιά μέσα σε χρυσά κλουβιά Να κάνετε χρυσά αυγά Κότες χρυσαυγιτεςςςςςςςςς
    patrinos
    απάντηση4738
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 25/09/2013 08:17
    Εάν η ηγεσία της Χ.Α διέταξε πραγματικά τον φόνο του Φύσσα θα πρέπει να διεκδικήσει Όσκαρ ηλιθιότητας, την στιγμή που στις μυστικές δημοσκοπήσεις πήγαινε τόσο καλά....Με τον φονιά κάτι δεν πάει καλά....¨Η είχε "χαλαρή" σχέση με την Χ.Α, οπότε δεν θα σκότωνε ή δεν θα διέτρεχε τον κίνδυνο ακόμη και να σκοτωθεί ή ο ρόλος του είναι ύποπτος......
    Frixos
    απάντηση3720
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = ΕΜΦΥΛΙΟΣ | 25/09/2013 07:34
    Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι η προσπάθεια του υπόκοσμου της νύχτας, να βγει στο φως της ημέρας και να το διαφεντεύσει. (Ίσως και η επιλογή του ονόματος, να μην είναι τυχαία). Δεν είναι λύση, για να διώξεις από την εξουσία τους ΚΛΕΦΤΕΣ (της ΝΔ
    Δέσποινα
    απάντηση4422
     
     
     
    Ποσοστό 24,62 %... | 25/09/2013 05:29
    Στον ιστότοπο www.tanea.gr διεξάγεται ανοικτή διαδικτυακή ψηφοφορία με ερώτημα: "Θεωρείτε ότι πρέπει η Χρυσή Αυγή να χαρακτηριστεί εγκληματική οργάνωση; ". ;Έχουν ψηφίσει 3.887 άτομα και ποσοστό 24,62 %, (μέχρι στιγμής), απαντά ΟΧΙ... Τα συμπεράσματα ανήκουν στους αναγνώστες του σχολίου.
    Μάριος
    απάντηση3019
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η απάντηση στα φληναφήματα... | 25/09/2013 05:26
    περί πτώσης τηε εκλογικής δύναμης της Χρυσής Αυγής, (την οποία εμφανίζουν οι στημένες "δημοσκοπήσεις"...), δίδεται ανάγλυφα από τη μελέτη των αποτελεσμάτων της διεξαγόμενης ανοικτής διαδικτυακής ψηφοφορίας, στη διπλανή στήλη του ιστότοπου. Έχουν ψηφίσει, (μέχρι στιγμής), 15.000 και ποσοστό 17,21 % υποστηρίζει τη Χρυσή Αυγή!!!
    Παρατηρητής
    απάντηση2422
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Σε οκτώ, (8), μήνες... | 25/09/2013 05:23
    Την 25η Μϊου 2014 θα διεξαχθεί ο Β' Γύρος των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών και οι ευρωεκλογές. Τομ βράδυ της ίδιας ημέρας ο λαός θα έχει απαντήσει με την ψήφο του σχετικά με τη Χρυσή Αυγή. Και να είσθε βέβαιοι ότι θα έχει απαντήσει συντριπτικά υπέρ της, με ποσοστά ψήφων ασύλληπτα. Στις ψήφους αυτές, ας αθροίζετε από σήμερα και τη δική μου!!!
    Βασίλης
    απάντηση2953
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πάνω απ'ολα η Πατρίδα. Πάνω απ'όλα η ΕΛΛΑΣ. Στους αιώνες των αιώνων λέμε ''ΤΑΝ Η' ΕΠΙ ΤΑΣ'' | 25/09/2013 03:55
    Με το αίμα των ηρώων, το μελάνι των σοφών τιμες θυσιες των ανθρώπων και τα έργα των θεών σε τραγούδησαν οι μούσες, σ'έψαλλαν οι ποιητές σε στεφάνωσαν με δάφνες εποχές ιστορικές FORWARD ONLY GOD CAN STOP US.
    drudge peon
    απάντηση2346
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
-