Παρασκευή 22 Αυγούστου 2014
 
 

Ανακοινώθηκε το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα για το Γυμνάσιο και το Λύκειο

Για την Β΄και την Γ' Γυμνασίου ισχύει το παλαιό πρόγραμμα
Ανακοινώθηκε το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα για το Γυμνάσιο και το Λύκειο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μετά από καθυστερήσεις, «κόψιμο»  και «ράψιμο» μαθημάτων και έγγραφα που... κυκλοφορούσαν ανεπίσημα στην Περιφερειακές Διευθύνσεις του υπουργείου Παιδείας, ανακοινώθηκε και  αναρτήθηκε, το εφετινό ωρολόγιο πρόγραμμα Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου.  Όπως διευκρινίζεται, η ισχύς του νέου ωρολογίου προγράμματος ισχύει με τις αλλαγές που γίνονται μόνο για την Α' Γυμνασίου, οπότε για την Β΄και την Γ' Γυμνασίου ισχύει το παλαιό πρόγραμμα.

Παράλληλα, επανέρχονται τα μαθήματα που αρχικά είχε φανεί από  ανεπίσημα έγγραφα του υπουργείου ότι θα καταργηθούν. Έτσι, έχουμε επιστροφή της Βιολογίας στην Α΄Γυμνασίου, της Μουσικής και των καλλιτεχνικών σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και όχι μόνο στην πρώτη, της Τεχνολογίας που είχε εξαφανιστεί στο σχετικό ανεπίσημο έγγραφο και «επιστρέφει» με μία ώρα σε κάθε τάξη του Γυμνασίου.

Παράλληλα και όπως προκύπτει από την ανάλυση των στοιχείων, υπάρχει ένα νέο μάθημα στο επιστημονικό πεδίο της Φυσικής στην Α΄ Γυμνασίου για το οποίο δεν υπάρχει βιβλίο καθώς δεν έχει γίνει καμία κίνηση συγγραφής του.

Πολύ σημαντικό θέμα προκύπτει με τις ξένες γλώσσες η διδασκαλία των οποίων περιορίζεται σε 2 ώρες (2 για την πρώτη 2 για τη δεύτερη ξένη γλώσσα), στο Λύκειο μένει μια γλώσσα, κάτι που όπως είναι σαφές δεν είναι αρκετό, για να βοηθήσει τους μαθητές να πάρουν πιστοποίηση και πτυχία και να μάθουν καλά μία ξένη γλώσσα. Κατ' επέκταση το φροντιστήριο καθίσταται η πρώτη -και αναγκαστική- επιλογή σε περίοδο κρίσης για τις ελληνικές οικογένειες.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (28)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κάθε πέρσυ και καλύτερα. | 30/01/2014 18:37
    Απο το κακό στο χειρότερο πάει το εκπαιδευτικό σύστημα. Μέχρι στιγμής κανένας υπουργός δεν έχει κάνει κάτι καλό για την παιδεία
    Νίκος
    απάντηση20
     
     
    Σύνδεση εκπαίδευσης με εργασία | 31/08/2013 10:13
    Ειλικρινά ποιός δεν θα γελάσει βλέποντας το ωρολόγιο πρόγραμμα και ακούει ότι η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας είναι ο τουρισμός. Τα παιδιά μας τελειώνοντας την εκπαίδευση θα ξέρουν Αρχαία, Μαθηματικά και πολλά άλλα χρήσιμα μαθήματα αλλά για την αγορά εργασίας δεν θα έχουν κανένα εφόδιο. Δεν είναι δυνατό να έχουμε 4ώρες μαθηματικά, 3 ώρες αρχαία και υποχρεωτικά τα θρησκευτικά. Πρέπει να δοθεί βάση στην νεα Ελληνική γλώσσα, στις ξένες γλώσσες την πληροφορική, Τεχνολογία και όποιο άλλο μάθημα ζητά η αγορά εργασίας.
    Κωνσταντίνος
    απάντηση05
     
     
    ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ | 24/08/2013 21:05
    Το μόνο που γίνεται είναι πασαλίματα και ασυναρτησίες. Στην ουσία δεν αλλάζει τίποτα, ούτε διευκολύνονται οι μαθητές. Αυτό που εμένα με ενοχλεί απο όταν ήμουν μαθητής είναι οτι το μάθημα της Ελληνικής γλώσσας διδάσκεται μόνο 2 ώρες και τα περιττά μαθήματα υπερβολικές. Γιατί τα αρχαία να διδάσκονται 3, τα μαθηματικά 4 και η Ελληνική γλώσσα μόνο 2??? Εάν λιγόστευαν λίγο οι ώρες των μαθηματικών, των αρχαίων, της φυσικής κλπ και γινόταν λίγο περισσότερη η Ελληνική γλώσσα θα έβλαπτε??? Όσο για τις βιωματικές δράσεις είναι θετικό, όμως με 1 ώρα την εβδομάδα τι να πρωτοδιδαχτεί απο όλες αυτές??? Τελικά η Ελλάδα δε φτιάχνει με τίποτα. 35 ώρες είναι υπερβολικές για ένα παιδί 12, 13 και 14 ετών.
    Νίκος
    απάντηση51
     
     
     
    ποπυπλευρη παιδεια | 23/08/2013 22:40
    παιδεια ειναι να γυμναζεις το νου, το σωμα και το πνευμα....... χωρις πληροφορικη........ χωρις γυμναστικη..... χωρις ξενες γλωσσες.... μουσικη..... καλιτεχνικα....τεχνολογια..... παιδεια εχουμε; ναι σε ολες τις επιστημες και τις τεχνες.... οχι στις συντεχνιες και τα συμφεροντα.... αν πρεπει καποιος να σκεφτει το μελλον των παιδιων.... αυτοι θα πρεπει να ειμαστε εμεις.! !!!! με τι οπλα τα εφοδιαζουμε για να βγουν στην αγορα εργασιας; στον ανταγωνισμο;
    markok
    απάντηση80
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Παλαιολιθικές αντιλήψεις! | 23/08/2013 10:28
    Οι συντηρητικοί και άσχετοι του υπουργείου "εθνικής" Παιδείας είναι μερικές 10ετίες πίσω! Δεν θα σχολιάσω το αναλυτικό-ωρολόγιο πρόγραμμα της Α΄Γυμν. Οι έχοντες γνώση των πραγματικών αναγκών των μαθητών καταλαβαίνουν! Το μόνο που θέλω να πω είναι ξεκουμπιστούν από το χώρο της παιδείας!
    γιωργος σ.
    απάντηση141
     
     
     
    Το νέο σχολείο, έτος 2013 | 22/08/2013 16:18
    Καμαρωστε το νέο σχολείο που δημιούργησαν οι "φωστήρες" του έθνους: λιγότερα Αγγλικα, λιγότερη Πληροφορική αλλά τα θρησκευτικά σταθερά και αμετακίνητα 2 ώρες την εβδομάδα. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ. Αυτή ειναι η μόρφωση που θελουμε να έχουν τα παιδιά μας? Προφανώς το να μάθουν ότι η Γη φτιάχτηκε σε 7 μέρες ειναι πιο σημαντικό απο το να χειρίζονται υπολογιστή. Η ανεξιθρησκεια ειναι κατοχυρωμένο συνταγματικό δικαίωμα του καθενός. Θα έπρεπε να αποτελούν μάθημα επιλογής τα θρησκευτικά.
    El Moss
    απάντηση439
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η νεολαία της χώρας μας είναι εξαγώγιμο υλικό… | 22/08/2013 11:53
    Τίτλοι, πτυχία κλπ είναι τόσα πολλά στην Ελλάδα που δεν έχουν ιδιαίτερη αξία πια στην χώρα μας. Το ζούμε τώρα, μηχανικοί και ότι άλλο με τίτλους δουλεύουν ανασφάλιστοι σερβιτόροι κ.α διάφορα. Η Γερμανία και άλλες χώρες εισάγουν αυτούς με τίτλους-πτυχία κι εμείς εισάγουμε ανειδίκευτο δυναμικό. Δεν διερωτάται κανείς ΓΙΑΤΙ??? Έχω την εξήγηση, για μένα, Γερμανοί, Σουηδοί κ.α. δεν ντρέπονται να σπουδάσουν και να μάθουν την τέχνη του χτίστη, μπογιατζή και άλλα παραγωγικά επαγγέλματα, οπότε πλούτο, και ξέμειναν από επιστήμονες. Στην Ελλάδα μας έμαθαν οι ‘γέροι’ μας, ότι οι τίτλοι είναι το πάν, οι τίτλοι όμως δεν τρώγονται, επιπλέον τους αγοράζεις κιόλας.
    ch ak
    απάντηση373
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Krima... | 22/08/2013 05:05
    2 ores thriskeutika kai mia ora Ximia? An einai dynaton. To paidi mou edo stin Ameriki paei stin antistixi 3 Gymnasiou tin Elliniki kai kanoune 5 ores Ximia ti bdomada. Krima gia tis geneies ton Ellinon pou katastrefonte sta Ellinika gymnasia.
    Forologoumenos metananstis
    απάντηση586
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απορίες | 22/08/2013 01:00
    Για ποιό λόγο προκλήθηκε όλη αυτή η αναστάτωση στους εκπαιδευτικούς μουσικής, καλλιτεχνικών, τεχνολογίας κλπ; Για να μην γίνει τίποτα τελικά; Δηλαδή είναι ανίδεοι και παίζουν με τα τεντωμένα νεύρα των καθηγητών; Και αυτή η ανακοίνωση δύο μέρες πριν τη λήξη των μετατάξεων δεν είναι περίεργη; Μαλλον οι εθελοντικές μετατάξεις δεν τραβηξαν. Καλό το δόλωμα αλλά το ψάρι δεν τσίμπησε.
    Pk
    απάντηση155
     
     
    ΚΙ ΟΜΩΣ.. | 22/08/2013 00:53
    ΧΑΝΟΝΤΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ! ΜΙΑ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ (ΝΕΑ) ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗ Γ΄(ΙΣΤΟΡΙΑ).
    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ..??
    απάντηση2122
     
     
     
    ΚΑΙ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ | 21/08/2013 22:55
    Και οι ώρες της γυμναστικής για τις δυο πρώτες τάξεις του γυμνασίου μειώνονται απο τρεις σε δυο την στιγμή που η Ελλάδα ειναι στις πρώτες θέσεις στην παιδική παχυσαρκια
    Γυμνάστρια
    απάντηση2322
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μαγείρεμα... | 21/08/2013 22:51
    Φυσικά εκείνοι που θα πετύχουν να σωθεί το μάθημα τους θα είναι όσοι έχουν βύσματα στα εκπαιδευτικά ινστιτούτα του υπουργείου Παιδείας...
    Ηλίας
    απάντηση247
     
     
     
    Κυρ καθηγητά, δεν θα μου μάθεις… | 21/08/2013 21:23
    … δεν θα μου γεμίσεις το κεφάλι με αυτά που ξέρεις εσύ διότι αυτά τα είπαν κι άλλοι και θα ρίξω και μια ματιά και εκεί και, δεν θα διαβάσω μόνο ένα σύγγραμμα, το προτεινόμενο, θα διαβάσω άπειρα και όσο να ικανοποιηθώ . Ένα κλικ και θα σου πω όλα τα στοιχεία της Φυσικής-Χημείας την ρίζα του 88, το πόσα 2χλμ είναι η Ζάμπια και πότε πέθανε ο Μ Αλέξανδρος, το νόμισμα Ονδούρας, θα σου πω και πόσα παιδιά έχει η Αντζελίνα. Άσε με ρε καθηγητή. Έχεις τίποτε άλλο??? Να διδάξεις αλληλεγγύη σ΄αυτόν που τρώει όλο το κουλούρι μόνος του, και άλλες αξίες??? Δεν χρειάζομαι τα φροντιστήρια και τις δικές σου γνώσεις, αυτές υπάρχουν και ανανεώνονται. Έχεις τίποτε άλλο???
    ch ak
    απάντηση2329
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-