από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 
 

Ο δημόσιος θηλασμός είναι ακόμη ταμπού;

«Ποιος θα έτρωγε το φαγητό του στην τουαλέτα; Γιατί λοιπόν το μωρό μου πρέπει να θηλάσει απομονωμένο από τον κόσμο;»
Ο δημόσιος θηλασμός είναι ακόμη ταμπού;
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Η εικόνα των νεαρών κυρίως γυναικών οι οποίες θηλάζουν τα μωρά τους σε έναν δημόσιο χώρο, όπως σε μια καφετέρια, ένα εστιατόριο, ένα εμπορικό κέντρο, ακόμη και στη μέση του δρόμου, είναι πλέον συνήθης και αποδεκτή. Μητέρες οι οποίες ταΐζουν τα μωρά τους χωρίς να τις ενοχλούν τα αδιάκριτα βλέμματα των περαστικών, μια και πρόκειται για μια φυσική κίνηση φροντίδας της μητέρας προς το παιδί της.

Και μπορεί στην Ελλάδα του 2013 ο μητρικός θηλασμός να μη θεωρείται ταμπού - με τις Ελληνίδες (89%) να τον επιθυμούν, αλλά μόνο το 1% αυτών να συνεχίζει και μετά τον τρίτο μήνα -, όμως, ακόμη και σήμερα, υπάρχουν περιστατικά όπου οι μητέρες που θηλάζουν αντιμετωπίζονται με ρατσιστικό τρόπο.

Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της κυρίας Ειρήνης Δαραβίγκα από τη Σαντορίνη, η οποία σταμάτησε έξω από εστιατόριο στα Φηρά για να θηλάσει την 23 μηνών κόρη της και δέχθηκε την παρατήρηση των εργαζομένων για την «ανάρμοστη» αυτή πράξη της.

«Στην αρχή με πλησίασε ο σερβιτόρος λέγοντάς μου με επιτακτικό τρόπο ότι το "θέαμα" δεν ήταν κατάλληλο για τους πελάτες του εστιατορίου. Στη συνέχεια βγήκε από την κουζίνα και η ιδιοκτήτρια, φωνάζοντάς μου να αποχωρήσω εάν δεν είμαι πελάτισσά της» μας περιγράφει η κυρία Δαραβίγκα. «Ταράχτηκα πάρα πολύ από τις φωνές τους, όπως και η κόρη μου, η οποία μου είχε ζητήσει το πιο φυσιολογικό πράγμα, να την ταΐσω» καταλήγει.

Ελλιπής ενημέρωση
«Δυστυχώς, αντιμετωπίζουμε καθημερινά πολλά παρόμοια περιστατικά, ακόμη και σε χώρους δημοσίων κτιρίων όπου προάγεται ο πολιτισμός, π.χ. το Μουσείο Ακρόπολης» δηλώνει η κυρία Σεβαστή Δημοσίου, νομικός του δικτύου ΙΒΦΑΝ στην Ελλάδα. «Επικρατεί μια λανθασμένη νοοτροπία για τον θηλασμό, η οποία εν μέρει απορρέει από το επιθετικό μάρκετινγκ των εταιρειών με τα υποκατάστατα γάλακτος, αλλά και από τη λανθασμένη ενημέρωση που δέχονται οι νέες μητέρες ακόμη και μέσα στο μαιευτήριο» συμπληρώνει η κυρία Δημοσίου.

«Ακόμη και στις μουσουλμανικές χώρες επιτρέπεται ο δημόσιος θηλασμός» δηλώνει η σύμβουλος θηλασμού κυρία Αγλαΐα Παπαδήμα. «Η επικράτηση όμως των ειδικών και των οικονομικών συμφερόντων περιόρισε τον θηλασμό, αποθαρρύνοντας τις νέες μητέρες να θηλάζουν τα παιδιά τους, παραβλέποντας τα πλεονεκτήματα που φέρει ο θηλασμός τόσο για την υγεία του παιδιού όσο και για αυτήν της μητέρας» συμπληρώνει.

Σύμφωνα μάλιστα και με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, «ο θηλασμός συντηρεί  την υγιή ανάπτυξη και εξέλιξη. Νεογέννητα, βρέφη και μικρά παιδιά επιβιώνουν και ευδοκιμούν όταν τρέφονται με μητρικό γάλα αποκλειστικά τους πρώτους έξι μήνες της ζωής τους».

Δεν έχει χώρο και χρόνο
Αυτό που δυστυχώς δεν λαμβάνουν υπόψη τους οι επικριτές του θηλασμού είναι ότι αποτελεί τον φυσικό τρόπο διατροφής των βρεφών και των νηπίων, συνεπώς δεν υπάρχει ωράριο και συγκεκριμένος χώρος όπου μπορεί να τραφεί ένα μωρό.

Στις χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου, ανάμεσα στις οποίες συγκαταλέγεται και η Ελλάδα, τα γυναικεία στήθη θεωρούνται αποκλειστικά αντικείμενο σεξουαλικού πόθου και ευχαρίστησης. Με αποτέλεσμα οι μητέρες που θηλάζουν να δυσκολεύονται να εκτεθούν σε δημόσιο χώρο στα ενοχλητικά βλέμματα των άλλων και ως εκ τούτου πολλές φορές να στερούνται τις εξόδους με τα μωρά τους.

«Ποιος από εμάς θα έτρωγε το φαγητό του στην τουαλέτα; Γιατί λοιπόν το μωρό μου πρέπει να θηλάσει απομονωμένο από τον κόσμο και όχι όπως όλοι οι άνθρωποι;»  διερωτάται η κυρία Κασσιανή Μιχοπούλου, μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Εθελοντικών Ομάδων Υποστήριξης Μητρικού Θηλασμού & Μητρότητας.

«Κανένας δεν έχει δικαίωμα να ισοπεδώνει την προσωπικότητα της θηλάζουσας μητέρας, να της στερεί την ελευθερία κίνησης και συμμετοχής στα κοινά» δηλώνει η κυρία Δημοσίου, συμπληρώνοντας πως «το κράτος οφείλει να σεβαστεί το συμφέρον των παιδιών που θηλάζουν, ώστε ο θηλασμός να είναι ανεμπόδιστος και απρόσκοπτος, όπου και όποτε το έχουν ανάγκη, χωρίς να εξαναγκάζεται η δυάδα μητέρας - βρέφους να καταφύγει σε ακατάλληλους χώρους υγειονομικά, π.χ. τουαλέτα, ή πολύ περισσότερο να θηλάζει το παιδί καλυμμένο με σεντόνι ή με κάποιο άλλο σκέπασμα».

Δημοσιεύτηκε στο HeliosPlus στις 9 Αυγούστου 2013




HeliosPlus
Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αποδεκτή η ανάρτηση φωτογραφιών θηλασμού από το Facebook 
 
 
σχόλια (113)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δεν είναι Ταμπού, είναι Αντιαισθητικό... | 25/06/2015 22:07
    ... στην καλύτερη των περιπτώσεων, γιατί στην χειρότερη είναι έλλειψη στοιχειώδους ευπρέπειας και σεβασμού στους γύρω σου. Εμείς τι πάθαμε δηλαδή που οι μανάδες μας δεν τα πετούσαν έξω όπου κι αν βρίσκονταν; Ας ταίζουν τα μωρά τους και ας βγαίνουν μετά. Δεν το ήξεραν, δηλαδή ότι με την μητρότητα έρχονται και κάποιοι περιορισμοί; Το θεωρείτε ωραίο θέαμα να είσαι με τον άντρα σου στην καφετέρια και η άλλη δίπλα του να πετάξει το στήθος της έξω; Όσο κι αν πληγώνεται ο φεμινισμός σας, για τον άντρα το γυμνό στήθος σημαίνει σεξ. Δεν είναι άρρωστημένος ο άνθρωπος, απλά δεν είναι μανούλα ή χρονιάρικο! Τέλος πάντων, όλος ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω απ' το παιδί σου ούτε από σένα, επειδή γέννησε!
    Έλενα
    απάντηση112
     
     
    Σκεφτείτε το κι αλλιώς | 04/11/2014 00:07
    Διαβάζοντας τα σχόλια όλων των μαινόμενων μαμάδων πιο κάτω ειλικρινά η επιθετικότητα και ο δογματισμός σας σας κάνει αντιπαθητικές και πολύ φοβάμαι ότι πετυχαίνετε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που θέλετε. Δεν έχω ούτε και είχα ποτέ μου πρόβλημα με το δημόσιο θηλασμό και μάλιστα όποτε αποκτήσω παιδιά δικά μου κι εγώ το ίδιο θα κάνω, χωρίς όμως να το κάνω ´σημαία´ γιατί απλά πρόκειται για κάτι φυσιολογικό. Νομίζω πως λίγη κατανόηση και διαλλακτικότητα και από τις μητέρες και από τον κόσμο δεν θα έβλαπτε κανέναν.
    Εστρέλλα
    απάντηση60
     
     
    Άλλος παιδί δεν έκανε... | 16/08/2013 14:35
    Εγώ θήλασα 3παιδιά πάνω από χρόνο,μερικές φορές και δημοσίως (μέχρι τους 6 μήνες,μετά είναι εύκολο να έχεις μαζί την κρεμούλα του ή το φρούτο του για την περίπτωση που πεινάσει).Ποτέ όμως δεν το έκανα για να αποδείξω τί καλή μαμά που είμαι.Είναι απλό να πάρεις το μωράκι σου και να κάτσεις κάπου μακριά (εννοείται όχι στο WC) κυρίως από αγοράκια σε "κρίσιμη" ηλικία,γιατί μόνο αυτά κοιτάνε εδώ που τα λέμε.Είναι απλό να φοράς ρούχο που επιτρέπει να βγει το ένα στήθος,κι όχι και τα 2,για να θηλάσεις.Γενικά,ο θηλασμός είναι τόσο απλός,που δε χρειάζεται καν να σε προσέχουν...εκτός κι αν την ψάχνεις για καβγά,για να αποδείξεις κάτι.
    Ναταλία
    απάντηση174
     
     
    Part 3 | 14/08/2013 10:21
    Ενοχλεί όμως όταν γίνεται επίδειξη, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε η μητέρα να πάει λίγο πιο δίπλα, ή αν δεν είναι εφικτό, να χρησιμοποιήσει έναν τρόπο να καλυφθεί λίγο. Έστω και μόνο για τους τύπους. Για να μη δώσει το παραμικρό πάτημα σε κανέναν να πει οτιδήποτε. Και δεν μιλάω για υπερβολές με σεντόνια ώστε να μην αναπνέει το μωρό. Ένα απλό υφασματάκι ίσα-ίσα για να μη μπορεί κανείς να σου πει τίποτα για επίδειξη ή και πιο χοντράδες του τύπου «το πέταξε έξω». Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί ο δημόσιος θηλασμός. Προτιμώ όμως να γίνεται αυτή η μικρή παραχώρηση από τη πλευρά της μητέρας για να μη χαλάει τη δική της προσωπική στιγμή με το μωρό της με πιθανές παρατηρήσεις και σχόλια από ανόητους
    Σταμάτης
    απάντηση214
     
     
    Part 2 | 14/08/2013 10:18
    Πάμε στο βασικό θέμα. Συμφωνώ με την άποψη ότι όποιος βλέπει προκλητική την εικόνα μιας μητέρας που θηλάζει το μωρό της έχει πρόβλημα. Η συγκεκριμένη πράξη όμως δεν είναι για προβολή ή επίδειξη. Είναι μια προσωπική στιγμή της μαμάς με το παιδί της και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται εντελώς επιδεικτικά. Είμαι πολύ προσεκτικός στη λέξη που χρησιμοποιώ γιατί εκεί είναι για μένα το πρόβλημα της διαφωνίας. Η λέξη που ενοχλεί είναι το «προκλητικά». Γιατί ουσιαστικά δεν είναι πρόκληση ο δημόσιος θηλασμός ούτε πρέπει να ενοχλεί.
    Σταμάτης
    απάντηση141
     
     
    Κολλάτε στις λέξεις και χάνετε την ουσία.. | 14/08/2013 10:16
    Διάβασα όλα τα σχόλια γιατί πραγματικά απορώ με την έκταση που έχει πάρει το συγκεκριμένο θέμα. Το σημαντικότερο συμπέρασμα που προκύπτει από τα σχόλια, και είναι ιδιαιτέρως θετικό, είναι ότι κανένας δεν είναι αντίθετος στο θηλασμό. Όλοι επίσης συμφωνούν ότι η πείνα του μωρού είναι μια φυσική ανάγκη του και πρέπει να ικανοποιηθεί άμεσα. Μια μικρή διαφωνία υπάρχει στο πόσο πρέπει να θηλάζει κάθε γυναίκα, αλλά αυτό νομίζω δεν είναι αντικείμενο διαφωνίας. Οι απαντήσεις είναι: Όσο θέλει, ή όσο τη συμβουλεύει ο γιατρός που εμπιστεύεται, ή όσο της το επιτρέπουν οι συνθήκες της ζωής της λόγω δουλειάς κλπ.
    Σταμάτης
    απάντηση50
     
     
     
    ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΘΗΛΑΣΜΟ | 12/08/2013 23:26
    Αν κρίνω και από την φωτογραφία με το τετράχρονο (!) που είναι ανεβασμένο στο παγκάκι για τις ανάγκες της φωτογράφισης να βυζαίνει το γάλα της ωραιόστηθης μαμάς της με το "μοτό" στο πλακάτ "ο θηλασμός είναι υγεία" φαντάζομαι ότι κανείς δεν έχει αντίρρηση να θηλάζουν οι μανούλες ανάμεσα στα δέντρα εξ' ου και η γνωστοποίηση με το πλακάτ που γνωστοποιεί σε αυτά (τα δέντρα) ότι πρέπει να θηλάζουμε κάπου μακρυά από τα άλλα βλέμματα και από τους φωτογράφους !
    A.
    απάντηση1710
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γιατί; | 12/08/2013 19:43
    Ποιος έγραψε το παραπάνω άρθρο; Από ποια πηγή άντλησε τα στατιστικά στοιχεία; Γιατί παρουσιάζονται ως κατατρεγμένες οι θηλάζουσες και όλος ο άλλος κόσμος σαν κακός και αμείλικτος; Έχει γίνει κάποιο γκάλοπ από αξιόπιστη εταιρία για το τι θεωρούν οι Έλληνες τα γυναικεία στήθη; Πότε σταματά η ελευθερία ενός ανθρώπου;
    Μαρία
    απάντηση105
     
     
     
    Μιλάτε εσείς για πολιτισμό; | 12/08/2013 16:58
    Ο Θηλασμός ξεκινάει απο τα αρχαία χρόνια!!!!!! Είναι ο πολιτισμός μας, για θυμηθείτε τον λοιπόν και μην κρατάτε ότι σας βολεύει!!!!!! Τότε δεν υπήρχε το σκονόγαλο για να θρέψουν αλλά το μητρικό γάλα, οι παραμάνες για τους βασιλιάδες και για τους φτωχούς όποιος την έβγαζε... Ο γυμνισμός τα αρχαία ελληνικά χρόνια χαρακτηριζόταν πορνεία ή κατηγορούνταν με δημόσιο δικαστήριο και τιμωρία, μήπως λοιπόν να το ξαναθυμηθούμε και αυτό;;;;;;;; Ότι μας βολεύει λέμε! Επιμορφωθείτε και αν απλά δεν σας αρέσει μην το κάνετε αλλά μην κρίνετε κιόλας χωρίς να ξέρετε!
    Αφροδίτη
    απάντηση68
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    αν δεν ημασταν εμεις δεν θα υπηρχατε εσεις! | 12/08/2013 16:10
    μου φαινετε τελικα οτι οι αντρες κανουν ολοι την φασαρια..απο οτι διαβασα τα παραπανω σχολεια ποιο πολυ οι αντρες εχουν το προβλημα,αμα ειναι μεγαλο το στηθος κ τετοια..εισαστε χαζοι κ θα παραμεινετε για πολλες γενιες ακομα κ ξερετε γιατι?γιατι δουλευετε παντα με το κατω κεφαλι..αμα δεν υπηρχαν οι μαναδες δεν θα υπηρχατε κ εσεις..μια μανα χεστηκε αν θα δειξει το βυζι της κ ποσοι θα το δουν,το μονο που μας ενδοιαφερει ειναι να ταισουμε το μωρο.εσεις που το πεζετε πολιτισμενοι,δεν πατε να ρωτησετε κ την δικια σας μανουλα, που σας ταιζε?δεν εχω χρηματα για να του αγορασω ξενο γαλα,εχω το δικο μου,κ οπου ειμαι κ αν πεινασει το μωρο θα κατσω να το ταισω,δεν θα το αφησω να κλαει γοερα απο την πειν
    royla
    απάντηση817
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Όταν ο αμόρφωτος επικαλείται τη μόρφωση... | 12/08/2013 16:00
    ... όπως για παράδειγμα η μαινόμενη κυρία Α παρακάτω, η οποία ακόμα αγνοεί ότι το γάλα 'δεν τελειώνει', ότι μόνο το 0.8% των γυναικών 'δεν κατεβάζει γάλα' και ότι είναι αισχρό και γνώρισμα του κοινωνικά αμόρφωτου και αδιαφώτιστου να παραλληλίζει τη σίτιση ενός βρέφους με την αφόδευση ως 'ανάγκες', τότε δε θα πρέπει να μας εκπλήσσει ο πόλεμος εναντίον του θηλασμού, ούτε η πλήρης ασέβεια προς το πλέον φυσιολογικό που ούτε σμιλεύεται μέσα από ψευτο-πολιτισμικά πλαίσια και κοινωνικούς κανόνες. Όταν τολμάμε να χρησιμοποιούμε στην ίδια πρόταση τις έννοιες 'θηλασμός' και 'περισσή αναίδεια', επικαλούμενοι μάλκιστα μια μόρφωση που ολοφάνερα δεν κατέχουμε, να απορούμε μετά.
    Jocasta
    απάντηση1410
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο,ΤΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΑΜΠΟΥ | 12/08/2013 14:20
    ....και κάτι άλλο ...., να σέβεστε και τις μητέρες που δεν κατεβάζουν γάλα ,τις μητέρες που δεν έχουν γάλα για να θηλάζουν τρία χρόνια όπως μερικές άλλες που η φύση τις προίκισε μαζί το το ανθρώπινο DNA και με "DNA αγελάδας". Ο θηλασμός είνα μια ανάγκη του βρέφους για να φάει όπως είναι η ούρηση,η τροφή,ο ύπνος,η αφόδευση και όλες οι βασικές ανάγκες των ανθρώπων.Αν γίνεται με προσοχή δεν θα πει κανείς όχι ούτε θα κατακρίνει μια μητέρα που θηλάζει το μωρό της.Αν όμως το κάνει μπροστά σε όλους με περισσή αναίδεια είναι σαν να κατουράς ή να χέζεις μπροστά στους άλλους.Επομένως είναι θέμα συμπεριφοράς και κοινωνικής μόρφωσης της κάθε μιας και όχι θέμα να βρίζεις όσους έχουν αντίθετη γνώμη.
    Ανθή
    απάντηση2536
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δεν είμαστε γύφτισσες | 12/08/2013 14:12
    Οι γύφτισσες θηλάζουν όπου κάθονται και όπου βρουν. Οι πολιτισμένοι άνθρωποι σέβονται τον συνάνθρωπο τους αλλά κυρίως τον εαυτό τους και το μωρό τους. Η στάση τους και η συμπεριφορά τους σε καθημερινή βάση σε θέματα όπως και ο δημόσιος θηλασμός χαρακτηρίζει τους κοινωνικά μορφωμένους από τους κοινωνικά αμόρφωτους.Δημόσιος θηλασμός ΝΑΙ αλλά με μια κοινωνική συμπεριφορά που δεν προκαλεί.Οι κομπλεξικές μανούλες δεν μπορούν να είναι υπέρμαχες του δημόσιου θηλασμού όταν δεν σέβονται τους άλλους και τις ίδιες. Όσο για τη Παναγία την Γαλακτοφορούσα δεν μας είπατε αν θήλαζε μπροστά σε όλους ή αν πήγαινε σε ένα ήσυχο σημείο για να θηλάσει τον Ιησού Χριστό παρά απλά συνεχίζετε να γράφετε αρλούμπες.
    Ανθή
    απάντηση2738
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ανυπαρξία κοινωνικής μόρφωσης1 | 12/08/2013 14:04
    Δεν είναι ότι δεν είμαστε υπέρ του δημόσιου θηλασμού,ίσα-ίσα αλλά όλα πρέπει να γίνονται με τη δέουσα προσοχή αλλιώς να γαμιόμαστε,να κατουράμε και να χέζουμε για να στο πω και έτσι μπροστά σε όλους όπως είπε και κάποια/ος άλλη/ος. Τον σεβασμό τον δίνουμε εμείς στους άλλους με τις πράξεις μας.Αν όλες οι πρώην Ανατολικών χωρών μανούλες καθώς και οι γύφτισσες θέλουν να μας περάσουν τη χωριατιά και το επίπεδο που κουβαλάνε στη χώρα μας , δεν θα τα καταφέρουν. Εδώ είναι η χώρα του πολιτισμού.Όσες χρειάζονται κοινωνική μόρφωση και συμπεριφορά να πάνε να τη βρούνε πρώτα και μετά να προσπαθούν να επιβάλλουν τις απόψεις τους στους άλλους.
    Ανθή
    απάντηση1932
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τώρα καταλαβαίνει κανείς.. | 12/08/2013 09:01
    Γιατί αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου.. Η άγνοια, η αμάθεια και ο κομπλεξισμός σας έχουν αρχίσει και γίνονται επικίνδυνα!! Ξεραθείτε να κοιτάτε (ή να κρυφοκοιτάτε πουριτανές καθωσπρέπουσες, σιχτιρίζοντας από μέσα σας που ο άντρας σας έχει πάθει εξοφθαλμίαση) ξεβράκωτες παντού γύρω σας, κι αφήστε τις θηλάζουσες μανάδες ήσυχες! Και μόνο που εισπράττετε σεξουαλικό ερέθισμα από μια τέτοια πράξη, είσαστε απευθείας case study για τον Froyd! Μια βόλτα από το Αιγινήτειο θα βοηθήσει κι εσάς, κι εμάς!!
    Clairy
    απάντηση4616
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    O Δημοσιος θηλασμος ειναι ακομα ταμπου | 12/08/2013 06:14
    Δεν σας πηραζει που τα τηλεοπτικα καναλια σας δειχνουν πορνο απογευματινες ωρες που καθε μικρο παιδι μπορει να παρακολουθηση, και σας πειραζει μια μητερα που κανει οτι ειναι το πιο φυσιολογικο, να θηλαση το παιδι της. Ντροπη ειναι να δειχνετε μισογυμνα κοριτσακαι στο Face book,για να κανετε τους εξυπνους στους φιλους σας,ντροπη ειναι να κοιτατε την γυναικα σαν sex object , ντροπη ειναι ενας 50 χρονων να κοιμαται με ενα μικρο κοριτσακι, και οχι μια μητερα που θηλαζει το μωρο της.
    Katerina
    απάντηση443
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Παναγία η Γαλακτοτροφούσα | 12/08/2013 00:24
    ευαγγελικό εδάφιο: «Μακαρία η κοιλία η βαστάσασά σε και μαστοί ους εθήλασας (Λουκ. ια΄ 27). Αυτο το θυμομαστε?
    Δωροθεος
    απάντηση245
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΤΕ ΠΙΤΟΓΥΡΑ ΣΑΝ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΣΤΕ! | 12/08/2013 00:23
    Πως σας φαίνεται η ιδέα του 1 έτους παιδιού σας να πίνει το ξένο γάλα απο το μπουκάλι μέσα στο καρότσι του σκεπασμένο με ένα σεντόνι?και μόλις τελειώσει το γεύμα του να πάρει την πιπίλα του να κοιμηθεί με ένα σεντόνι στο κεφάλι?για σκεφτείτε το θα κάθεται κάτω απο το σεντόνι???δεν σας χαλάνε οι ξεβράκωτες που τριγυρνούν χωρίς βρακί....και με το στήθος έξω ο θηλασμός σας πείραξε που δεν έχει σεντονάκι για να μην προσβάλλεστε και θίγεται ο ηθικός σας κόσμος........δεν είδα κανέναν και καμία σε μια οικογενειακή παραλία να κάνει παρατήρηση στο τσόλι με το στρίνγκ και τα βυζιά απέξω............... σε όποιον τον χαλάει η εικόνα να πάρει τα ματάκια του και να κοιτάζει το ηλιοβασίλεμα ..............
    Τόνια
    απάντηση6213
     
     
     
    Γιατί πίσω από όλα να υπάρχει το σεξ? | 11/08/2013 23:38
    Αρχίζω να πιστεύω ότι ως λαός έχουμε πρόβλημα. Γιατί πίσω από κάθε χαμόγελο συμπάθειας, πίσω από κάθε φιλική κίνηση, πίσω από κάθε πράξη τρυφερότητας όπως είναι ένα χάδι ή το τάισμα ενός μωρού πρέπει κατευθείαν να βλέπουμε κάτι το σεξουαλικό? Ή είμαστε τόσο στερημένοι σεξουαλικά ή όλος αυτός ο ψευτοσυντηρητισμός που κρατάει από τα χρόνια της προγιαγιάς μας μας έχει πειράξει στα νεύρα. Ας συνέλθουμε λίγο, όταν μας χαμογελάει κάποιος δε σημαίνει αμέσως ότι θέλει να μας ρίξει στο κρεβάτι κι όταν μια μάνα θηλάζει το μωρό της δεν το κάνει για να μας ερεθίσει.
    bitter truth
    απάντηση405
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-