International Edition
  
  • Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας θα μεταβεί την Πέμπτη στις 10 π.μ. στο Πάρκο Ελευθερίας (πρώην ΕΑΤ - ΕΣΑ) για να καταθέσει στεφάνι
Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014
 

Τραγωδία - Νεκρά τέσσερα 16χρονα κορίτσια και μία 41χρονη σε τροχαίο στον Άγιο Στέφανο

Το δυστύχημα σημειώθηκε στις 3:30 τα ξημερώματα του Σαββάτου και τα κορίτσια ήταν αθλήτριες της τοπικής ομάδας του βόλεϊ
Τραγωδία - Νεκρά τέσσερα 16χρονα κορίτσια και μία 41χρονη σε τροχαίο στον Άγιο Στέφανο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τραγικό θάνατο βρήκαν τέσσερα 16χρονα κορίτσια και η 41χρονη οδηγός αυτοκινήτου που εξετράπη της πορείας του και προσέκρουσε αρχικά σε σταθμευμένο ΙΧ και στη συνέχεια σε τοιχίο με αποτέλεσμα να ανατραπεί.

Το δυστύχημα σημειώθηκε στις 3:30 τα ξημερώματα του Σαββάτου στην περιοχή του Αγίου Στεφάνου.

Η 41χρονη οδηγός κινούνταν στην οδό Τραπεζούντος 29 στον Άγιο Στέφανο όταν για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο το όχημα εξετράπη της πορείας του και προσέκρουσε αρχικά σε σταθμευμένο ΙΧ και στη συνέχεια σε τοίχο.

Το ένα από τα κορίτσια ήταν κόρη της οδηγού. Όλες μαζί επέστρεφαν από πάρτι και η 41χρονη είχε αναλάβει να πάει σπίτι τις συμμαθήτριες της κόρης της.

Στο σημείο έσπευσαν άνδρες της αστυνομίας και της πυροσβεστικής προκειμένου να τις απεγκλωβίσουν. Με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ μεταφέθηκαν στο ΚΑΤ, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός τους.

Προανάκριση για τις ακριβείς συνθήκες του δυστυχήματος διενεργείται από το Τμήμα Τροχαίας Κηφισιάς

Πάντως, οι κάτοικοι της περιοχής μιλούν για ένα εξαιρετικά επικίνδυνο δρόμο, στον οποίο έχουν σημειωθεί και στο παρελθόν πολλά ατυχήματα.

Οι κοπέλες ήταν αθλήτριες της τοπικής ομάδας βόλεϊ.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (60)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μια από τα ίδια συνέχεια... | 26/06/2013 01:04
    .....Χρειάζεται λίγο ψάξιμο, ας μελετήσουμε , υπάρχουν βιβλία, ίντερνετ, περιοδικά κτλ. δεν είναι δύσκολο. Την ώρα της οδήγησης ας είμαστε συγκεντρωμένοι ΠΑΝΤΑ. ΖΩΝΕΣ ΟΛΟΙ, ΚΡΑΝΟΣ ΟΛΟΙ (μηχανές) ΟΧΙ ΚΙΝΗΤΑ, ΟΧΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ είτε για μουσική είτε για ομιλία. ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ. Από την πολιτεία γίνονται από ελάχιστα πράγματα έως καθόλου. Δυστυχώς έκλεισαν και οι 4ΤΡΟΧΟΙ που μας ενημέρωναν για δεκαετίες τώρα όχι μόνο για τα αυτοκίνητα αλλά και για την (αλλοπρόσαλλη;) συμπεριφορά μας σαν οδηγοί . Αφορά την Ζωή μας αλλά και τις ζωές των άλλων. Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειες όλων.
    dimitris
    απάντηση10
     
     
    ta polla logia perisevoune | 24/06/2013 14:35
    Distixos afti eine mia poli tragiki eidisi.Den eprepe pote na piasi timoni i mitera afti.Sxedon oloi oi dromoi eine se kakisti katastasi Kai ellipis fotismos. Efxome na matheftoune ta aitia.Ta sillipitiria mou.
    Alex
    απάντηση10
     
     
    Λυπαμαι πολυ. | 24/06/2013 12:49
    Θα μου πει απιτελους καποιος με τι αυτοκινητο εγινε το δυστυχημα? Ποτε ειχε κανει ΚΤΕΟ κλπ?Η οδηγος ειχε διπλωμα,ειχε πειρα,ειχε πιει? Γιατι!!!!!!!
    Manos
    απάντηση50
     
     
     
    Υπερβολική Ταχύτητα = Τραγικό τέλος | 24/06/2013 09:45
    Περνάω από το δρόμο αυτό καθημερινά , δεν δικαιολογείται η σφοδρότητα της πρόσκρουσης σε καμία περίπτωση !!! Στο συγκεκριμένο σημείο ο δρόμος έχει ελαφριά ανηφορική καμπύλη. Όσο και αν το κατάστρωμα του δρόμου δεν είναι στην ιδανική κατάσταση , ή ο Φωτισμός είναι ανεπαρκής, ή μια ξαφνική στραβοτιμονιά εξαιτίας απρόοπτου συμβάντος κτλ ΔΕΝ επιτρέπεται τέτοια ταχύτητα σε αστική περιοχή που να οδηγεί σε πρόσκρουση με ανατροπή. Μόνο κάμερες ασφαλείας και αλκοτέστ θα μπορούσαν να ρίξουν φως στο αίνιγμα αυτό. Ίσως κάποτε η τροχαία θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά τις επιπτώσεις που έχουν στην κυκλοφορία τα κολωνάκια που οι Ιδιοκτήτες τοποθετούν στα πεζοδρόμια τους καθώς και οι ανοικτές ράμπες.
    Κ.Τ.
    απάντηση110
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    χειριστές - όχι οδηγοί... | 24/06/2013 08:09
    κυρίες μου... δεκτό ότι μπορεί να συνέβη κάτι έκτακτο αλλά θα ΕΠΡΕΠΕ να αντιδράσει η εκλιπούσα... αλλά όταν οι 99 στις 100 κυρίες χειρίζονται σα συσκευή και ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΝ το αυτοκίνητο, τι περιμένουμε? οδηγώ καθημερινά πανω-κάτω τον Κηφισό και στα στενάκια της Πεύκης-Κηφισιάς... είναι απερίγραπτη η ασχετοσύνη, η αδιαφορία και συνεπώς η αψυχολόγητη συμπεριφορά στο δρόμο, στις κυρίες κατά συντριπτική πλειονότητα....αν μπορείτε, αφήστε τα αυτοκίνητα και γίνεται συνοδηγοί ή επιβάτες.... και κάτι τελευταίο... μακάρι να διαψευστώ, αλλά καμμία από τις 5 νεκρές δεν πρέπει να φορούσε ζώνη...όπως 9 μστα 10 παιδιά κυκλοφορούν χαλαρά μέσα στο αυτοκίνητο, όταν τα μεταφέρουν οι μάμαδες τους...
    d m
    απάντηση153
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ζώνες ασφαλείας; | 24/06/2013 02:41
    Δεν αναφέρθηκε αν οι νεκρές του ατυχήματος φόραγαν ζώνη ασφαλείας... Αν ναι, μου φαίνεται πολύ περίεργο σε ένα σχετικά στενό δρόμο να σκοτώθηκαν 5 άτομα... Πρέπει το αμάξι να έτρεχε με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Αν δεν φοράς ζώνη, και με 30 km/h είναι δυνατόν στην άτυχη συγκυρία να σκοτωθείς...
    Σ.Φρ., Μηχανικός
    απάντηση100
     
     
    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια! | 24/06/2013 01:18
    Συλλυπητήρια θερμά στους συγγενείς των αδικοχαμένων και ας ελπίσουμε να μην ξανασυμβούν τέτοια τραγικά γεγονότα.Παρακαλώ,αν είναι δυνατόν , οι αθλητές να μη μεταφέρονται στο σπίτι τους από φίλους αλλά από τους συγγενείς τους, γιατί οι ευθύνες που κουβαλάς είναι πολλαπλάσιες και δυσβάστακτες!Τι άλλο να πω , γιατί πολύ πόνο και οδύνη σκόρπισε αυτό το δυστύχημα στο Πανελλήνιο!Ας ευχηθούμε να μην ξαναχαθούν αδικα ζωές νέων ανθρώπων.Πραγματικά λυπάμαι !
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση30
     
     
    Ο νεκρός δεδικαίωται; | 23/06/2013 14:35
    Πως να χαρακτηρίσει κανείς την οδηγική "παιδεία" της γυναίκας θύματος-οδηγού; Πολύ επιεικώς τραγικά ανύπαρκτη. Σε ένα δρόμο 2 χλμ, πως είναι δυνατόν να συγκρουστεί με παρκαρισμένα αυτ/τα, να ντελαπάρει και μετά να χτυπήσει σε τοίχο; Όλα αυτά μαρτυρούν αδιαμφισβήτητα ένα γεγονός; ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ταχύτητα. Εγκληματική οδηγική ανεπάρκεια προκαλούν ασύλληπτες τραγωδίες... Μετά θα ψάξουμε να βρούμε τη λακούβα, το καρδιακό, το κακό φωτισμό...κ.λ.π. Κρίμα...
    Nik
    απάντηση523
     
     
     
    ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ | 23/06/2013 13:14
    Ως μητέρα 16χρονου συμμαθητή και φίλου των αδικοχαμένων κοριτσιών θα ήθελα να επισημάνω ότι καταρχήν είναι τουλάχιστον πρώιμο και ανώριμο, να σπεύδει ο οποιοασδήποτε να αποδώσει ευθύνες , όταν οι ίδιοι οι ειδικοί πραγματογνώμονες , πράττοντας με σωφροσύνη, δεν έχουν ακόμη καταλήξει στην αιτία του δυστυχήματος αυτού, το οποίο για όλους εμάς που γνωρίζουμε την περιοχή και τα πρόσωπα είναι ακόμη μυστήριο. Σε δεύτερο χρόνο ας συλλογιστούν όσοι αρέσκονται να χαρακτηρίζουν ανθρώπους ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ αποσπασματικά, εάν οποιοσδήποτε από εμάς γονέας θα επέτρεπε να επιστρέψει το παιδί του κάποιος τρίτος που τον θεωρεί ασυνείδητο ή επικίνδυνο. Προφανώς κανείς....
    KONSTANTINIA
    απάντηση564
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προς το Βημα | 23/06/2013 12:23
    Φροντίστε να μας ενημερώσετε για τα επίσημα αποτελέσματα της πραγματογνωμοσύνης της Τροχαίας. Πολύ χρήσιμο και διδακτικό θα είναι.
    IKB
    απάντηση442
     
     
    ΣΥΓΝΩΜΗ | 23/06/2013 11:46
    Ενταξει. Εκανα λαθος και απολογουμαι.
    jimparac
    απάντηση162
     
     
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ . | 23/06/2013 10:19
    γιατι κυριε διαχειριστα λογοκρινατε την αποψη μου? Μηπως επειδη η αληθεια δεν συναδει συμφωνα με εσας με την "πολιτικα ορθη" αποψη οτι προφανως πρεπει να φταιει ο δρομος η νυχτα τα φωτα η λακουβα η στροφη το οδοστρωμα ο δημος το κρατος.... ,αλλα σε καμια περιπτωση μια καθως πρεπει κυρια που εκανε οπως επρεπε το καθηκον της?
    jimparac
    απάντηση292
     
     
    Yparxoun pantou | 23/06/2013 08:05
    H lipi mou einai megali gia to gegonos alla leo mipos upirxan narcotika mesa sauto to panorama tou ponou?
    dondiego.bega
    απάντηση527
     
     
     
    αντε δε θα βγει κανας | 23/06/2013 04:08
    χρυσαυγιτης να πει για τους λαθραιους που μας σκοτωνουν τα κοριτσια;
    τικα τακ περιμενω..
    απάντηση964
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? | 23/06/2013 00:59
    Το μηκος του δρομου ειναι δυο χιλιομετρα. Αρα για να τον διασχισεις απο την αρχη μεχρι το τελος με 40 χλμ την ωρα, θα σου παρει 3 λεπτα της ωρας. Οτι και να συνεβη στην οδηγο ,αν κινουνταν το πολυ με 40 ,αντε να τσαλακωνε κανα προφυλακτηρα. Αρα ετρεχε υπερβολικα και απροσεχτα τρεις η ωρα τη νυχτα, ποιος ξερει για ποια αιτια.......εκνευρισμενη? ....τηλεφωνουσε?.....τσακωνοτανε με τα κοριτσια?... Τους πηρε η κυρια ολους μαζι της στον αλλο κοσμο, εχοντας πληρη ευθυνη, χωρις να φταιει ο δρομος το σκοταδι τα παρκαρισμενα η δεν ξερω ποιος αλλος διαολος. Δυστυχως στην περιπτωση της ο νεκρος δεν δικαιωται.
    jimparac
    απάντηση479
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Με το καλό ή μέσα από τέτοια γεγονότα, ο Έλληνας είναι καταδικασμένος να μάθει κάποια στιγμή | 22/06/2013 22:58
    1) δεν τρέχουμε, ιδίως όταν έχουμε και άλλα άτομα μέσα στο αυτοκίνητο, 2) εάν έχουμε πιει ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ, 3) φοράμε πάντα αυτές τις αναθεματισμένες ζώνες ασφαλείας και το αυτό απαιτούμε και από τους συνεπιβαίνοντες και 4) ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εμπιστευόμαστε κάποιον άλλον να μας πάει σπίτι στις 4 το πρωί. Οδηγούμε εμείς ή επίσης ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ. Τα λάδια, το καρδιακό επεισόδιο, η πτώση του ουρανού στο κεφάλι μας δεν είναι σε θέση να προκαλέσουν τόσα θύματα, εάν παίρνουμε αυτές τις προφυλάξεις. Και επιτέλους, ας αφήσουμε τους κακούς δρόμους, τον ελλιπή φωτισμό, την απουσία τροχαίας και ας κοιτάξουμε στον καθρέπτη για να αναγνωρίσουμε την ξεροκεφαλιά και τη μαγκιά μας ως τους μοναδικούς υπεύθυνους.
    evan
    απάντηση572
     
     
    ΤΡΟΧΑΙΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ | 22/06/2013 22:44
    συμφωνω στο οτι δεν μας φταινε οι δρομοι και ο καιρος..κριμα στις ζωες που χανονται ΑΔΙΚΑ ! και συγκεκριμενα στο τορινο με τις 5 κοπελες! ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΙΣ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ!!!!!
    dimitris
    απάντηση261
     
     
    don`t cry for me Argentina | 22/06/2013 22:33
    ..se dromo pou yparxoun stathmemena aytokinita to oreon taxititas nomizw den ephtrepete na einai parapano apo 30 ews 50 xiliometra thn wra ...twra afti h evlogimeni odygos poso etrexe /?...geia na proskrousi stathmena aytokinita kai sti synexeia na xtipisi kai twn apenanti toixo? (MHPWS FTENE KAI OI SXOLES ODHGWN )???
    Perimidhs
    απάντηση261
     
     
     
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΚΗΦΙΣΙΑΣ | 22/06/2013 18:40
    Παρακαλω την τροχαια Κηφισιας κατα την ανακριση να διερευνησει αν την ωρα του ατυχηματος η οδηγος μιλουσε στο κινητο και εαν φορουσαν ΟΛΟΙ οι επιβαινοντες και θυματα ζωνες ασφαλειας.Σε καθε περιπτωση εχει υποχρεωση να ανακοινωσει το συμπερασμα της ερευνας της, θα ηταν πολυ διδακτικο για τους ελληνες ΠΟΛΙΤΕΣ[οι υπηκοοι δεν διδασκονται απο τιποτα].Εαν δεν το πραξει θα ειναι συνυπευθυνη για το επομενο.....
    πολιτης;
    απάντηση1319
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-