από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017
 

Γιάννης Σγουρός: €20 εκατ. ευρώ για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια

Κατά πλειοψηφία απόφαση από την Περιφέρεια Αττικής
Γιάννης Σγουρός: €20 εκατ. ευρώ για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια
Μακέτα για το νέο γήπεδο της ΑΕΚ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την απόφαση να ενισχύσει με 20 εκατομμύρια ευρώ τον Δήμο Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας και την Ερασιτεχνική ΑΕΚ για την κατασκευή του γηπέδου της ΑΕΚ έλαβε η Περιφέρεια Αττικής. Στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου την Πέμπτη (20.6.2013) εγκρίθηκε, κατά πλειοψηφία, η τροποποίηση του Προγράμματος Εκτελεστέων Έργων της Περιφέρειας Αττικής, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η αύξηση της πίστωσης για το έργο της κατασκευής του γηπέδου της ΑΕΚ, φτάνοντας το ποσό των 20 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο κ. Σγουρός επανέφερε το ζήτημα του γηπέδου, αυτή τη φορά, ως περιφερειάρχης θέλοντας, όπως ανέφερε, να κρατήσει την υπόσχεση την οποία είχε δώσει παλαιότερα από τη θέση του νομάρχη Αθηνών ότι θα συμβάλλει με κάθε δυνατό τρόπο στην ανέγερση του νέου γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το έργο, όπως τόνισε, μπορεί να υλοποιηθεί με τη μορφή της σύμπραξης Δημοσίου - Ιδιωτικού τομέα (ΣΔΙΤ) και την αξιοποίησή του για αθλητικούς σκοπούς, ενώ είναι πιθανόν να χρειαστούν και πρόσθετες νομοθετικές ρυθμίσεις.

Βέβαια, όπως επεσήμανε ο περιφερειάρχης Αττικής κ. Γιάννης Σγουρός , «θα προχωρήσουμε μόνο με εξασφαλισμένη την τήρηση της νομιμότητας σε κάθε επίπεδο, και με πλήρη έλεγχο όλων των συμβάσεων που θα χρειαστούν από το Ελεγκτικό Συνέδριο».

Η Περιφέρεια αναμένει από τον Δήμο Ν. Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας αλλά και από την Ερασιτεχνική ΑΕΚ συγκεκριμένη πρόταση «με ώριμη μελέτη που να προσδιορίζει το κόστος, προκειμένου να υπάρξουν ουσιαστικότερες ενέργειες», υπό την αίρεση, όπως επεσήμανε ο κ. Σγουρός, η μελέτη και ο σχεδιασμός να μην αντιπαρατίθενται με χωροταξικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες. «Έχουμε χρέος να διαφυλάξουμε την ιστορική μας μνήμη και την κληρονομιά που μας έδωσαν οι απερχόμενες γενιές, και να την παραδώσουμε ακέραιη στους νεότερους από εμάς», υπογράμμισε. Και συμπλήρωσε: «Μέσα στη μιζέρια των καιρών, δεν μπορούμε να αφήσουμε στο περιθώριο τον αθλητισμό, την προστασία της νεότητας και τα πρότυπα που πρέπει να καλλιεργήσουμε. Ο αθλητισμός δεν είναι είδος πολυτελείας. Είναι αναγκαιότητα».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το κανόνι της Φόλενταμ θέλει να αποκτήσει η ΑΕΚ 
Σε καλό δρόμο η επιστροφή του Τσιρίλο στην ΑΕΚ 
Απειλή παραίτησης Σγουρού από τον ΕΔΣΝΑ 
 
 
σχόλια (68)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Και όταν η περιφέρεια δε θα βγαίνει οικονομικά... | 01/07/2013 09:55
    ...θα απολύσει τους άχρηστους κηφήνες που τρώνε και πίνουν σε βάρος του υγιούς και παραγωγικού ιδιωτικού τομέα. Θα πεταξουν και ένα στατιστικό ότι οι αντίστοιχες υπηρεσίες της Νέας Υόρκης κάνουν τη δουλειά με τρεις υπαλλήλους που θα σπρώξει η ομάδα αλήθειας στα ΜΜΕ (του στυλ οι ορχήστρες της ΕΡΤ δίνουν 2-3 συναυλίες το χρόνο , το BBC έχει 800 υπαλλήλους, όλη η Γαλλία έχει 480000 ΔΥ, τρομερά και αναίσχυντα ψέματα...), όλοι θα τα πιστέψουμε αμάσητα και θα πούμε "καλά τους κάνουν τους άτιμους". Και αυτοί καλά μας κάνουν...
    gkool
    απάντηση01
     
     
    Ανέκδοτο!!! | 23/06/2013 01:38
    Μόνο ως ανέκδοτο το ακούω. Προφανώς παλαιές υποχρεώσεις πάει -που δεν θα τα καταφέρει βέβαια- να ξοφλήσει. Το είχε υποσχεθεί λέει... Προφανως από την τσέπη του. Από την δική μας αποκλείεται. Νομίζει ότι έχουμε ξεχάσει τα κατορθ'ωματα του ως κος Ντόπιγκ σαν ΓΓ της ομοσπονδίας Αρσης βαρών, που την έβγαλε καθαρή. Εχει θράσος ο άνθρωπος...
    Δημήτρης
    απάντηση163
     
     
    ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ? | 22/06/2013 21:46
    ΓΙΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΡΟΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΜΥΖΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΟ ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ 'Η ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΜΕΣΩ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΩΝ. ΕΞ ΑΛΛΟΥ Ο ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΩΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΩΝ ΤΟΥ κ. ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ, ΟΙ ΦΑΡΑΜΑΚΟΠΟΙΟΙ, ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ, ΤΗΣ ΕΡΤ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ. ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΛΑΡΧΕΣ , ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ, ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ
    ΚΡΟΤΩΝΙΑΤΗΣ
    απάντηση121
     
     
    Αυτοι που μας χρεοκόπησαν | 22/06/2013 20:09
    Για όσους ακόμη αμφιβάλλουν για το πως χρεοκοπήσαμε σαν χώρα. Και χρεοκοπήσαμε όχι μόνο οικονομικά. Ο κύριος αυτός αντικατοπτρίζει το επίπεδο αυτών που είχαν τα ηνία της χώρας μέχρι τώρα. Η τσίπα σε αυτή την έρμη χώρα έχει χαθεί προ πολλού ... Αλήθεια έλεγχος ορκωτών έχει γίνει στη περιφέρεια που διοικεί ?
    dm
    απάντηση132
     
     
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ | 22/06/2013 13:16
    Λεφτά Υπάρχουν. Αν πχ τα 20000000 € φτιάχναμε ένα απλό κατάλοιμα για όλους τους αστέγους των Αθηνών δεν θα ήταν καλύτερα. Δυστυχώς αποδεικνύεται ότι για να αλλάξουν τα πράγματα πρέπει να υπάρξει ολική κατάρρευση.''Ξανα''ντρέπομαι για αυτούς που μας κυβερνάνε αλλά και για τον εαυτό μου που δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί άν κάνω αυτό που πρέπει θα με πούνε τρομοκράτη.
    VMEG66
    απάντηση244
     
     
    Έρχονται εκλογές | 22/06/2013 13:10
    Οι τοπικοί άρχοντες αρχίζουν να μοιράζουν σε στοχευμένες ομάδες πληθυσμού για να αποκτήσουν ερείσματα στις ερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα να δώσει 20 εκατ. στους φοροφυγάδες και στους εισφοροκλέφτες, αλλά ζητάει πάντα από την κεντρική κυβέρνηση τα χρήματα για κοινωνικά παντοπωλεία, νοσοκομεία, καθαριότητα, σχολεία. Δεν ντρέπεται καθόλου.
    Γιάννης
    απάντηση222
     
     
    ΑΙΣΧΟΣ | 22/06/2013 11:34
    Εδώ μιλάμε για το άκρον άωτον της ελληνικής αλητείας. Εδώ ο κόσμος αυτοκτονεί, μαθητές δεν έχουν να φάνε, στα νοσοκομεία εν εχουν τα πλέον απαραίτητα και αυτός πάει να δώσει 20 εκ. - δικά μας λεφτά - στους αλήτες - αντι να βγάλουν άμεσα στον πλειστηριασμό τα ακίνητα όσων έκλεψαν την ΑΕΚ (Ψωμιάδη, κλπ) και το Ελληνικό Δημόσιο. Με κάποιο τρόπο πρέπει να κινητοποιηθούμε να σταματήσουμε αυτήν την αλητεία που κυβερνάει αυτον τον τόπο και δεν ελέγχει κανέναν... Και πάλι αίσχος.....
    ΝΚ
    απάντηση292
     
     
    AISXOS | 22/06/2013 11:17
    MEGALI NTOPI AISXOS OXI STO STADIO (H AEK einai idea oxi kseftyla)
    Bob
    απάντηση191
     
     
     
    Κατά τα άλλα..... | 22/06/2013 11:10
    ......κάποιοι κάνουν τα πάντα για να ματαιώσουν το έργο πεζοδρόμησης της Πανεπιστημίου (μεταξύ των οποίων ακούστηκε και το όνομα του κ.Σγουρού - να είναι αλήθεια άραγε;) προσπαθώντας να μας πείσουν ότι είναι ακριβό και φαραωνικό. Το οποίο έργο αν γίνει σωστά θα δώσει μια γερή ώθηση στην αναβάθμιση του κέντρου της Αθήνας με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
    ένας αρχιτέκτονας
    απάντηση122
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ξεφτίλα.... | 22/06/2013 11:09
    Αφού η ΑΕΚ επιβάρυνε τον Ελληνικό λαό με περίπου 150 εκατομμύρια ευρώ τα οποία σχεδόν τις χαρίστηκαν τώρα μας λέει ο κ. Σγουρός ότι θα την πριμοδοτήσει και με 20 εκατομμυριάκια για γήπεδο....Όταν κάποτε ο ΠΑΟ ήθελε να φτιάξει δικό του γήπεδο στον Βοτανικό δίνοντας μάλιστα τη Λεοφόρο και χωρίς κρατικό χρήμα τότε είχαν ανακαλύψει κορμοράνους στον σκουπιδότοπο....
    Panos
    απάντηση303
     
     
    μπραβο ρε συ | 22/06/2013 10:42
    να βαλετε κ καδους απ εξω κ σγουρε να εχει ο κοσμος να ψαχνει.
    δημητρακης
    απάντηση262
     
     
    Τα παπαγαλακια | 22/06/2013 09:59
    Εδω προκειται για χαχανιτο.!! Αντι να βριζετε το Σγουρο,πιαστε απο τον σβερκο τον Μακαρο,και ολους τους παραρτεχαμενους Προ εδρους και προεδρισκους που κατα καιρους εφαγαν τον αγκλεουρα.140 εκατ ειναι αυτα.Απο κατι αναλογα φτασαμε σ'αυτο το χαλι.Καρακοροϊδα.!!!
    giannis
    απάντηση55
     
     
    - | 22/06/2013 08:35
    ΑΙΣΧΟΣ ΚΕ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΑ
    aisxos
    απάντηση222
     
     
    Μπαχαλισταν ... | 22/06/2013 08:01
    Απίθανα πράγματα. Όχι μόνον έφαγε κατ´επανάληψη λεφτα απο την εφορία, όχι μόνον έγραψε κάτω απο το σφουγγάρι ότι χρωστάει στο ΙΚΑ, όχι μόνον εξαπάτησε προμηθευτές, υπαλλήλους και ποδοσφαιριστές, αλλα της δίνουν και 20 εκ για να φτιάξει γήπεδο. Η ΑΕΚ, απο την στιγμη και δεν υπάρχει ψυχη διαθέσιμη να καλύψει τα χρέη της όπως συμβαίνει με τον ΠΑΟΚ, οφείλει να εξαφανιστεί τελείως απο τον ποδοσφαιρικο χάρτη. Ακριβώς όπως εξαφανίζονται καθημερινά όλα εκεινα τα μικρομάγαζα που κάτι πουλούσαν στο παρελθόν αλλα ουδέποτε κατάλαβα με ακρίβεια τι ακριβώς ...
    Χαράλαμπος
    απάντηση194
     
     
    Πάλι το νταβατζιλικι οι φορολογούμενοι .... | 22/06/2013 04:29
    Αυτο ειναι το ΠΑΣΟΚ που κατέστρεψε την χώρα με τα ρουσφέτια και του λαϊκισμούς... Εχουμε λύσει όλα τα προβλήματα σε αυτο τον τόπο και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε αν φτιαχτεί το γήπεδο της ΑΕΚ τσάμπα ...
    Kostas
    απάντηση174
     
     
    Δημόσιο χρήμα τέλος | 22/06/2013 03:34
    ´Εχουν καταλάβει όλοι πλέον οτι το δημόσιο χρήμα δεν ισοδυναμεί με ´δωρεαν¨. Μια επαγγελματική ομάδα θα πρέπει να εχει τους πόρους να χτίσει δικό της γήπεδο. Επίσης ¨€20 εκατ. ευρώ¨ ειναι περιτολογία. Άμα χρησιμοποιείται το σύμβολο € δεν χρειάζεται να γράφει και ευρώ στην ίδια πρόταση.
    KR
    απάντηση53
     
     
    Mr.Γιάννης Σγουρός :shame on you! | 21/06/2013 22:54
    Mr.Γιάννης Σγουρός : you are generous with the public's borrowed money, don't you have any traces of conscious; Why you don't use the money to supply the armed forces with their basic needs.
    drudge peon
    απάντηση82
     
     
    AIΣΧΟΣ | 21/06/2013 18:36
    Επισκέπτεται καθόλου τα νοσοκομεία και τα σχολεία της περιοχής του ο εν λόγω κύριος;;Πάντα βέβαια το επικοινωνιακό παιχνίδι των πολιτικάντηδων.Σε εποχή χρεοκοπίας και εξαθλίωσης το τελευταίο είναι γήπεδο ποδοσφαίρου που θα χρησιμοποιείται απο μια επαγγελματική ομάδα.Τι δουλειά έχουν αυτοί που διαχειρίζονται ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ με τις Ανώνυμες Εταιρείες αθλητικού θεάματος.Πάλι οι ίδιες βλακείες περί αθλητισμού ,αν θέλει να κάνει γήπεδο η ΑΕΚ να βάλουν λεφτά οι μετοχοί της.
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση938
     
     
    den dinoume kai alla 20 | 21/06/2013 18:06
    gia na min liosoun oi pagoi stous polous.Eleos... Kai kotzam vrazilianoi xesikonontai enantion enos mundial tautoxrona..
    Geddy
    απάντηση424
     
-