Πέμπτη 24 Απριλίου 2014
 

Διευθύντρια επέπληξε δασκάλα γιατί δίδαξε τον «Κεμάλ» του Μ.Χατζιδάκι

Νωρίτερα, γονέας κατήγγειλε ισλαμική προπαγάνδα μέσω του τραγουδιού
 Διευθύντρια επέπληξε δασκάλα γιατί δίδαξε τον «Κεμάλ» του Μ.Χατζιδάκι
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το γύρο των social media κάνει από την Τετάρτη το βράδυ καταγγελία δασκάλας που δημοσιεύει και το προσωπικό της e-mail στο facebook ότι η διευθύντρια του σχολείου στο οποίο διδάσκει την επέπληξε για τη διδασκαλία του «Κεμάλ» του Μάνου Χατζιδάκι μετά από διαμαρτυρία γονέα που την κατήγγειλε για ισλαμική προπαγάνδα.

Ολόκληρη η επιστολή-καταγγελία της δασκάλας έχει ως εξής:

«Γονιός ήρθε στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί στη διευθύντρια επειδή δίδαξα στα παιδιά (Ε' δημοτικού) τον Κεμάλ του Χατζιδάκι στο μάθημα της μουσικής κατηγορώντας με για ισλαμική προπαγάνδα. Αντίδραση διευθύντριας? Μπήκε στην τάξη και μάζεψε από τα παιδιά τις φωτοτυπίες που είχα μοιράσει. Έπειτα με κάλεσε στο γραφείο της και αφού δήλωσε απογοητευμένη από τη δουλειά μου μου ανέλυσε για ποιους λόγους στο δημοτικό μόνο μας μέλημα οφείλει να είναι να μαθαίνουμε στα παιδιά να αγαπούν την πατρίδα και να τονώνουμε το εθνικό τους φρόνημα.

Αν σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο(απευθύνομαι στους εκπαιδευτικούς φίλους) θα ήθελα να επικοινωνήσετε μαζί μου, γιατί θεωρώ πως τα πράγματα έχουν ξεφύγει και κάπως πρέπει να αντιδράσουμε, έστω σε επίπεδο δημοσιοποίησης αυτών των φαινομένων. Δεν είναι δυνατόν το έργο των εκπαιδευτικών και ιδίως των καλλιτεχνικών μαθημάτων να υφίσταται λογοκρισία, ούτε τα φαινόμενα φανατισμού που μας έχουν παγώσει το αίμα να τα βλέπουμε να τρυπώνουν στα σχολεία με τις ευλογίες των διευθυντών και των ανωτέρων τους».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το υπουργείο Παιδείας ερευνά τα περί ισλαμικής προπαγάνδας του «Κεμάλ» 
Εξηγήσεις στο υπουργείο Παιδείας θα δώσει η διευθύντρια του Δημοτικού για την ισλαμική προπαγάνδα μέσω «Κεμάλ» 
Καθηγητής δημόσιου σχολείου πίσω από παράνομο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο 
 
 
σχόλια (182)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΚΕΜΑΛ | 03/06/2013 13:16
    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΟΡΦΩΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ (ΜΕ TI KΡΙΤΗΡΙΑ ΠΗΡΕ ΤΗ ΘΕΣΉ;) ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ ΟΙ ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ..... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΕΜΑΛ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Ν' ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ.... ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΘΕΜΑ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗ ΟΝΤΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ Ή ΤΟΝ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ, ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΕΜΑΛ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ........ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΚΑΤΣΟΥ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ;;;;;;;;
    penny
    απάντηση63
     
     
     
    Παραίτηση | 02/06/2013 21:47
    Είμαι και εγώ εκπ/κός και σας λέω οτι άν ήμουν στην θέση της διευθύντριας,ή θα είχα πάει στην άλλη ακρη της γής για να κρυφτώ ή θα είχα παραιτηθεί.Αυτή τι έκανε αλήθεια????????????
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ (εκπαιδευτικός ΠΕ06)
    απάντηση31
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ | 02/06/2013 14:57
    ΚΑΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ. Η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ; ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ; KANONIKA ΛΟΓΩ ΓΝΩΣΕΩΝ, Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΘΕΙ.... ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΜΠΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΤΗΛΕΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΝΩΣΕΩΝ Η Κ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ, ΘΑ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΕΠ ΑΓΑΘΩ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ.......
    penny
    απάντηση22
     
     
    η βλακεία είναι ανίκητη... | 02/06/2013 10:07
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο... τάδε έφη Αλβέρτος Αϊνστάιν
    xt
    απάντηση51
     
     
     
    ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ; | 01/06/2013 11:55
    ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΕΣΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ.....ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΔΗΛΑΔΗ 10 ΧΡΟΝΩΝ , ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΚΕΜΑΛ, ΑΛΛΑΧ , ΚΡΕΜΑΛΕΣ ,ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙΑ;;;;ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΠΟΗΜΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.
    ΟΥΣΤ ΡΕΖΙΛΙΔΕΣ
    απάντηση1025
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ.... | 31/05/2013 22:33
    ΠΡΟ ΕΤΩΝ ,ΣΕ ΛΥΚΕΙΟ ΤΟΥ Ν.ΦΑΛΗΡΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ,ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΕ ΜΕ ΕΡΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΜΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ Δ/ΝΤΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΔΑΣΚΕ ΣΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Γ! ΛΥΚ. ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤ΄ΑΥΤΗΝ ΜΑΡΞΙΣΤΗ ΚΑΘΗΓ.ΛΙΑΝΟΥ ! , ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΥΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ...... ,ΕΦΥΓΕ ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ..... Ο ΔΕ ΓΙΟΣ ΤΗΣ, ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΔΕΣΜΗΣ ,ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ,ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΥΝΟΨΗ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΑΡΚΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ(ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΦΥΣΙΚΑ) ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ....... ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ....
    ΙΑΝ.ΑΛΑΤΖ.
    απάντηση22
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    παρεξήγηση | 31/05/2013 14:33
    Είμαι μέλος της Χρυσής Αυγής εδώ και 10 χρόνια.Ως συνειδητοποιημένος Εθνικιστής και θεωριτικός του Φυλετικού Εθνισμού επιτρέψτε μου να πώ ότι η διευθύντρια του σχολείου αντέδρασε υπερβολικά και πιθανώς από παντελή άγνοια. Ο "Κεμάλ" του Χατζιδάκη δεν έχει καμμία απολύτως σχέση, με τον Μέγα ΣΦΑΓΕΑ Κεμάλ Αττατούρκ των Τούρκων. Ο πρώτος ήταν Ιρακινός πρίγκηπας της γενιάς των Αλ Χουσείν και ο δεύτερος ένα αμφιβόλου καταγωγής τέκνο των Μογγολωοθομανών Χαζάρων. Όσο για τον Μεγάλο Μουσουργό Μάνο Χατζιδάκη δεν μπορεί κανείς να τον πιάσει στο στόμα του,άλλωστε δεν θα έγραφε ποτέ ποίημα για τους σφαγείς του Μικρασιατικού Ελληνισμού!
    ΓΙΩΡΓΟΣ -ΑΠΟΛΛΩΝ
    απάντηση1631
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όχι άλλη καληνύχτα | 31/05/2013 12:16
    Ασχέτως απόψεων, έλεος, μη γράψετε πάλι "Καληνύχτα Κεμάλ κλπ". Το να παπαγαλίζεις το ίδιο σχόλιο δεν είναι απόδειξη ευρύτητας πνεύματος.
    Ας πούμε κάτι άλλο
    απάντηση95
     
     
    Παντελώς άσχετη | 31/05/2013 12:05
    Καλά, είναι δυνατόν να είναι διευθύντρια σχολείου κάποια ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ με την Ελληνική Λογοτεχνία;;;;; Μετά διαμαρτυρόμαστε γιατί είναι σκατά η Παιδεία μας
    Yiannis
    απάντηση244
     
     
    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΤΕ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ... | 31/05/2013 11:28
    Κουράγιο στην Ελληνίδα που έχει ακόμα μείνει αμόλυντη από την αρρώστια και αγαθή καθώς ήταν φίλησε το λεπρό.
    Μίκα Θεοδωροπούλου
    απάντηση193
     
     
    ΑΜΟΡΦΩΣΙΑ | 31/05/2013 10:24
    Δυστυχώς οι γονείς που έχουν παιδιά στο Δημοτικό αυτές τις μέρες, δεν είχαν την ευκαιρία όταν πήγαιναν αυτοί σχολείο ,να διδαχθούν από φωτισμένους δασκάλους αληθινή παιδεία.Βλέπεις ήταν οι εύκολες εποχές με μόνα κριτήρια τη καλοπέραση,τον νεοπλουτισμό,το σίγουρο δημόσιο κλπ.Λίγοι δάσκαλοι έκαναν τη δουλειά του εκπαιδευτικού!Αυτά πληρώνει η κοινωνία τώρα και στο εξής. Δάσκαλοι!κάντε σωστά το καθήκον σας,ας μη πάει και άλλη γενιά χαμένη.
    Βασιλική
    απάντηση263
     
     
    Μήπως να στείλουμε τη διευθύντρια...... | 31/05/2013 09:25
    ......στον χαλίφη που κρέμασε τον κεμάλ ?. Τα συγχαρητήρια μου στον ''πατέρα'', για την ευρύτητα πνεύματος που διαθέτει.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση292
     
     
    κάγκελα παντού | 31/05/2013 06:27
    σκόπος της γνώσης κ της παιδείας δεν είναι μόνο να αγαπάς την πατρίδα σου και να ξέρεις σωστά τη γλώσσα και την ιστορία σου. Είναι να έχεις τα μάτια την καρδιά και το μυαλό ανοιχτό στον κόσμο γιατί δεν είσαι μόνος. κ οι άλλοι έχουν πολιτισμό, ιστορία, επιστήμη, τέχνη. τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λεθτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά. αλλιώς γίνεσαι αυτιστικός κ κλεισμένος στο καβούκι σου. δεν μιλάω για ανθελληνισμό αλλά ούτε κ για μισαλλοδοξία. κάποτε πρέπει να κρατηθεί το μέτρο. τα άκρα δεν οδηγούν πουθενά.
    του κεμάλ το κάγκελο
    απάντηση183
     
     
    ΕΛΕΓΧΟΣ | 31/05/2013 03:32
    το πτυχιο της διευθυντριας ειναι αυθεντικο;
    maria b
    απάντηση262
     
     
    κανενας | 31/05/2013 00:50
    Δεν ξερω για σας αλλα εγω ενθουσιαστηκα με την ειδηση!! Για τη συμπεριφορα και τη νοοτροπια της διευθυντριας και του γονεα καμια απολυτως εκπληξη..αυτες οι λογικες δεν ξεφυτρωσαν τωρα και δεν πηγαζουν απο τη χρυση αυγη..ειναι διαχυτες εδω και δεκαετιες, απλα τωρα εκφραζονται περισσοτερο και με μεγαλυτερη ενταση, ο Χατζιδακις το ειχε επισημανει εγκαιρα. Απο την αλλη ομως, υπαρχουν δασκαλοι σημερα που διδασκουν στα παιδια Χατζιδακι? Μα αυτο ειναι υπεροχο..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση364
     
     
     
    Σε απάντηση του kkourk | 31/05/2013 00:34
    Η υπακοη στους ανώτερους δίχως αμβισβήτηση των προθέσεων και γενικότερα η πειθαρχία είναι αναπόσπαστο μέρος της αγωγής που λαμβάνουν οι φοιτητές των αστυνομικών και στρατιωτικών σχολών. Αντίθετα στα πανεπιστήμια υπάρχει ελεύθερη διακίνηση ιδεών άρα και διαφωνία. Για την επιστημονική κοινότητα η διαφωνία και η αμφισβήτηση είναι μέθοδος βελτίωσης της υφιστάμενης γνώσης. Αντίθετα για τις σχολές τις στυνομίας και του στρατού η διαφωνία είναι προδοσία. Κατά τη γνώμη μου παραγνωρίζεις τις επιδράσεις που έχει στον ψυχισμό των νέων η κλειστή και ιεραρχική δομή ενός συστήματος πειθαρχίας. Ο χαρακτήρας διαμορφώνεται και μετά τα 17. Άρα τα αριθμητικά δεδομένα των βάσεων εισαγωγής δεν βοηθούν και πολύ.
    aris
    απάντηση51
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Προς αμόρφωτα χαμηλής νοημοσύνης φασισταριά | 30/05/2013 22:41
    Ό κόσμος της είχε για βασικές αξίες, το ήθος, την αλήθεια καί την ομορφιά. Κι έτσι, όταν παρουσιαζότανε ή μορφή ένός τέρατος, αναστάτωνε το κοινό αίσθημα, εκ βαθέων, καί προκαλούσε απρόσμενη, άμεση καί καθοριστική αντίδραση. Μόλις ό Βασιλιάς έβγαλε τον μανδύα του μεγαλείου του καί το προσωπείο του άγαθού αρχηγού πατέρα, κι έφάνη στο πρόσωπο του ή μορφή του τέρατος, με τον διαμελισμό του Πανάρετου, ό Χορός, από γυναίκες, ορμά πάνω του, τον ποδοπατά, τον θανατώνει καί τον εξαφανίζει. Αυτό σημαίνει πώς ό χορός των γυναικών αυτών, καί δεν φοβήθηκε, αλλά καί πώς δεν θα μπορούσε ποτέ να μοιάσει με το πρόσωπο του τέρατος."
    Ανώνυμος / η
    απάντηση449
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προς αγράμματα χαμηλής νοημοσύνης φασισταριά | 30/05/2013 22:40
    Τουρίστες Γάλλοι, Αγγλοι κι Ελβετοί παρακολουθούν κι ανατριχιάζουν μπρος σ’ αυτό το παραδοσιακό μας μεγαλείο. Καί τρέχουνε στίς Τράπεζες ν’ αλλάξουνε συνάλλαγμα. Το τέρας γίνεται γελοίο καί κυκλοφορεί ανενόχλητο από Ωδείο σε Ωδείο. Ή κλασική μας Μουσική γίνεται Μαγειρείο. Κι όλος ό κόσμος απαιτεί επιδόματα ειδικά από το Δημόσιο Ταμείο. Το ερώτημα περνάει άπ’ τίς ηλεκτρικές εφημερίδες της κεντρικής πλατείας. Πώς θ’ αντιδράσουμε καί πώς δε θα συμβιβαστούμε με το τέρας; Θυμάστε τί έγινε στην «Έρωφίλη», από την προηγούμενη φορά.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση347
     
     
    Προς αγράμματα χαμηλής νοημοσύνης φασισταριά | 30/05/2013 22:39
    Ζήτησα να επανέλθω στη όρθία μου στάση, επί της λεωφόρου, αλλά είχε ξημερώσει στό μεταξύ καί ή εφαρμογή του οδικού μας Κώδικα δεν μου επέτρεπε την επαναφορά της λεωφόρου στην αρχική της θέση. Έτσι, ή μεν λεωφόρος παρέμεινε μετέωρος, κι εγώ, επέστρεψα στο σπίτι μου πεζός. Το τέρας είχε αρχίσει να κυκλοφορεί. Οί οδοκαθαριστές άρχιζαν την παράσταση τους με Σαίξπηρ, Σίλλερ καί Αισχύλο, μια καί ανήκουν δικαιωματικά στό υπουργείο Πολιτισμού. Χορός άπο τραβεστί, ψάλλει τα χορικά του Θεοδωράκη καί αποσύρεται εις τάς μικράς οδούς, χορεύοντας συρτάκι.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση197
     
-