International Edition
  
  • Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας θα μεταβεί την Πέμπτη στις 10 π.μ. στο Πάρκο Ελευθερίας (πρώην ΕΑΤ - ΕΣΑ) για να καταθέσει στεφάνι
Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014
 
 

Επιστρατεύονται οι καθηγητές μόλις επιδοθεί η απόφαση της ΟΛΜΕ για απεργία στο υπουργείο Παιδείας

Το Μαξίμου επισκέφτηκε ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος ο οποίος είχε νωρίτερα και τηλεφωνική επικοινωνία με τον πρωθυπουργό Αντ. Σαμαρά
 Επιστρατεύονται οι καθηγητές μόλις επιδοθεί η απόφαση της ΟΛΜΕ για απεργία στο υπουργείο Παιδείας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ακαριαία ήταν η αντίδραση της κυβέρνησης στην εξαγγελία της απεργίας της ΟΛΜΕ μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις. Ο υπουργός Παιδείας κ. Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος μετέβη το μεσημέρι της Παρασκευής στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ νωρίτερα είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά. Αναμένονται λοιπόν εξελίξεις στο θέμα ίσως και μέσα στην ημέρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες του «Βήματος» ο πρωθυπουργός κ. Αντώνης  Σαμαράς έχει αποφασίσει η κυβέρνηση να επιστρατεύσει τους καθηγητές μόλις επιδοθεί στο υπουργείο Παιδείας η απόφαση της ΟΛΜΕ για απεργία τις ημέρες των πανελλαδικών εξετάσεων.

Το ΔΣ της ΟΛΜΕ προτείνει στα μέλη της απεργία τις πρώτες 6 ημέρες των πανελλαδικών εξετάσεων (24ωρη στις 17 Μαΐου και πενθήμερη 20 με 24 του μήνα, με προοπτική επαναλαμβανόμενων κινητοποιήσεων). Την απόφαση αυτή θα κληθούν να επικυρώσουν την Τετάρτη 15 Μαΐου οι πρόεδροι όλων των ΕΛΜΕ της χώρας.

Ως προϋπόθεση ωστόσο η ηγεσία της ΟΛΜΕ θέτει οι πρόεδροι των ΕΛΜΕ να μεταφέρουν στη γενική συνέλευσή τους αποφάσεις από τα μέλη τους στις οποίες να έχει υπάρξει απαρτία (δηλαδή να μην είναι απλές αποφάσεις του ΔΣ της κάθε ΕΛΜΕ, αλλά αποφάσεις γενικής συνέλευσης των μελών της με παρόντα τουλάχιστον  το 30% των μελών της).

«Δεν θέλουμε αυτή να είναι μια απεργία συνδικαλιστών, αλλά μια απεργία που να τη στηρίξει και να τη θέλει ο κλάδος» δήλωσε νωρίτερα ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ κ. Νίκος Παπαχρήστος μετά την ολοκλήρωση της συνεδρίασης του ΔΣ της Ομοσπονδίας.

«Καλούμε την κυβέρνηση να αναλάβει έστω και τώρα τις ευθύνες της και να πάρει πίσω την απόφασή της» είπε ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ. Πρόσθεσε ότι ο κλάδος των καθηγητών δεν επιθυμεί μια απεργία μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις, κάτι που έχει δεκαετίες να συμβεί, αλλά οι καθηγητές αναγκάζονται τελικά να απεργήσουν από την «ολομέτωπη επίθεση που δέχονται από την κυβέρνηση».

«Αν επιστρατεύσουν κι εμάς δεν θα υπάρχει κανείς που να μην τον έχουν επιστρατεύσει» συμπλήρωσε ο κ. Παπαχρήστος. Και κατέληξε λέγοντας ότι η κυβέρνηση επιστρατεύει όποιον διεκδικεί τα δικαιώματά του.

Η αντίδραση του υπουργείου Παιδείας

«Η κυβέρνηση θα διασφαλίσει την ομαλότητα και θα εξαλείψει τις απειλές που προκαλούν μόνο αγωνία στους υποψηφίους. Δεν θα επιτρέψουμε ούτε ένα λεπτό παραπάνω αγωνίας» δηλώνουν στο «Βήμα» πηγές του υπουργείου Παιδείας.

«Μετά τις απειλές του ΔΣ της ΟΛΜΕ τη Μεγάλη Τρίτη, ο υπουργός Παιδείας τους κάλεσε σε διάλογο»
αναφέρουν. «Το αποτέλεσμα του διαλόγου την Τετάρτη του Πάσχα, με ευθύνη του ΔΣ της ΟΛΜΕ, ήταν η όξυνση των απειλών και η παράταση της αγωνίας, με κορύφωση τη σημερινή προκήρυξη 24ωρης απεργίας την πρώτη μέρα των Πανελλαδικών Εξετάσεων και τις απειλές για κλιμάκωση των κινητοποιήσεων» δηλώνουν.

«Ο διάλογος που κάποιοι επικαλούνται το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να παρατείνει την αγωνία των μαθητών» καταλήγουν οι ίδιες πηγές.

Οι δηλώσεις Αρβανιτόπουλου μετά τη συνάντηση με Σαμαρά

«Οι εξετάσεις θα γίνουν ομαλά και στην ώρα τους» δήλωσε ο κ. Αρβανιτόπουλος μετά τη συνάντησή του με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά για το θέμα της απεργία των καθηγητών, προαναγγέλλοντας ουσιαστικά την επιστράτευσή τους.

«Το δικαίωμα των νέων να διαγωνιστούν στην πρώτη πιο κρίσιμη εξέταση της ζωής τους, σε ένα περιβάλλον ομαλότητας και ηρεμίας είναι ιερό» είπε ο υπουργός Παιδείας.

«Η απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΟΛΜΕ για απεργία εν μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων δημιουργεί έντονη αναταραχή στην κοινωνική και οικονομική ζωή του τόπου, αδικαιολόγητη αναστάτωση σε εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες και θέτει σε ομηρία μαθητές και εκπαιδευτικούς» πρόσθεσε.

«Η κυβέρνηση οφείλει να διασφαλίζει το δημόσιο συμφέρον, δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση, την ομαλή και απρόσκοπτη διεξαγωγή των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Ο Πρωθυπουργός και η κυβέρνηση είναι αποφασισμένοι να διασφαλίσουν τη γαλήνη και την ηρεμία γονιών και μαθητών» δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Αρβανιτόπουλος και κατληξε: «Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις θα γίνουν ομαλά και στην ώρα τους. Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να παίξει με τον κόπο και την αγωνία των νέων ανθρώπων».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η ΟΛΜΕ ακυρώνει τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 
Ποιος θέλει τι στο ΔΣ της ΟΛΜΕ 
Ανω κάτω η ΟΛΜΕ: Αποφάσισαν απεργία την πρώτη ημέρα των Πανελληνίων και την πήραν αμέσως πίσω 
Συνεδριάζει η ΟΛΜΕ για την απεργιακή «τιμωρία» στις Πανελλαδικές 
Ο Πρωθυπουργός υπέγραψε την επιστράτευση των καθηγητών - Διαβάστε το Προεδρικό Διάταγμα στο ΦΕΚ- «Φύλλα πορείας» από τη Δευτέρα 
Επίθεση ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση για καθηγητές και αντιρατσιστικό νόμο 
«Εκτός τόπου και χρόνου» η απόφαση της ΟΛΜΕ λέει το ΠαΣοΚ 
Από το μεσημέρι της Τετάρτης η επιστράτευση των καθηγητών 
Καθηγητές: Οι ΕΛΜΕ αποφάσισαν απεργία  
Αλ. Τσίπρας: «Να αρθεί η επιστράτευση και να γίνει διάλογος» 
ΟΛΜΕ: Ζητά άρση της επιστράτευσης  
 
 
σχόλια (154)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ιδιωτικοποιηται η εκπαιδευση | 13/05/2013 20:04
    ιδιωτικοποιηται η εκπαιδευση ξυπνηστε οσο ειναι νωρις οι καθηγητες δεν ειναι εχθροι μας , συμπαρασταθειτε , το μονο που πετυχαινουμε με το να στρεφομαστε ο ενας εναντιον του αλλου ειναι η εξυπηρετηση των δικων τους συμφεροντων , και αν νομιζετε οτι το ολο θεμα εγκειται στην αυξηση απλα του ωραριου εργασιας κατα 2 ωρες πληροφορηθειτε λιγο καλυτερα ......απο ενα μαθητη της γ΄λυκειου που κρινεται οπως αναφερει και ο υπουργος πιο πανω το μελλον του !
    fotis
    απάντηση20
     
     
    Αν δεν γουσταρεις , να αλλάξεις δουλειά | 13/05/2013 10:23
    Αν δεν γουσταρεις , να αλλάξεις δουλειά. Να να στο κάνω rephrase : Αν δεν γούσταρες ας άλλαζες δουλειά . Δηλαδή εμεις που το κάνουμε τι ειμαστε , δευτεροκλασσατοι και εσυ ο μεγαλειότατος? ΦΑΕ ΕΝΑ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΡΕ ! Τα εργασιακά σου αγχη λίγο με αφορούν ειδικά οταν κατεβαζεις διακόπτες και ΑΠΙΣΤΕΙΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΝΟΜΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ) γκέκε ? Θες να το αναλύσουμε παραπάνω ? Μηπως θες να σου μάθω και το 1 1 ? , Ελεος ! Σταμάτα τα νταβατζιλίκια μεγάλε , ολοι ριγμένοι ειμαστε και καποιοι ειμαστε ριγμένοι επειδή καποιοι απο σας ειναι βολεμένοι. ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Επισης αν θεωρεις 0-16 ωρες την εβδομάδα ως δουλειά , τοτε μάλλον θα πρέπει να αναθεωρησεις βασικά πράγματα για τη ζωή.
    ntek
    απάντηση108
     
     
    Αλέξη φυγε τώρα | 13/05/2013 10:03
    η καταστροφική πορεία του κινήματος προς διάλυση απο τότε που μαζεψε τους διορισμένους μιζαδόρους του Πασοκ
    πρωην Συριζα
    απάντηση56
     
     
    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ | 12/05/2013 22:24
    Εφόσον ασχολούνται οι δημοσιογράφοι με τους απεργούς τους καταδικάζουν πριν από την κυβέρνηση και οι κυβέρνηση τους επιστρατεύει πριν της κάνουν, μια λύση υπαρχή. Αγοραστέ ένα πουκάμισο και ένα παντελόνι στρατιωτικό αξίας 20 ευρώ περίπου και παρουσιαστείτε στης εργασίες σας με αυτά. Ας το κάνουν όλοι όσοι έχουν επιστρατευτεί από αυτήν την κυβέρνηση μήπως και ξυπνήσουν στην ευρώποι.
    ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ
    απάντηση43
     
     
    Αμόρφωτη χώρα με ζώα | 12/05/2013 21:50
    Οι κανιβαλιστικές διαθέσεις της ελληνικής κοινωνίας βρήκαν τροφή στη σάρκα των εκπαιδευτικών της .Αντί να στρέψει τα δόντια της εκεί που πρέπει ........
    Ρότζερ
    απάντηση44
     
     
    ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ! | 12/05/2013 15:51
    ΑΦΟΥ 5 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ''ΑΓΩΝΕΣ'' ΝΑ ΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΜΙΣΘΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ),ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΘΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΚΛΑΔΟΣ ΝΑ ΣΟΥΛΑΤΣΑΡΕΤΕ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΝΤΕΜΕΚ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ ΟΛΑ!
    Απ την αρχη!!Αλφα Βητα!!
    απάντηση36
     
     
    Αναφαίρετο δικαίωμα η απεργία | 11/05/2013 21:23
    Η χούντα θα πέσει όσο κι αν κάνει ο φασίστας αντωνάκης τον νταή..... Δεν θα περάσει ο φασισμός! Συνάδελφοι καθηγητές δεν δειλιάζουμε μπρος στον εχθρούς του λαού....
    Εκπαιδευτιός
    απάντηση1512
     
     
     
    ε οχι και εκπαιδευτικοι..μπ[ιζνες κανουν με ονειρα και ελπιδες | 11/05/2013 19:23
    ποια δωρεαν παιδεια;;;των 50 ευρω ωριαιως που τσεπωνουν οι καθηγητες;;αυτοι την ξεφτιλισαν,αυτοι την υποβαθμισαν για το κερδος,το ατομικο κερδος....ειναι ντροπη και εκπαιδευτικους να τους αποκαλουμε..επιχειρηματιες και εκβιαστες ονειρων,στοχων,ελπιδων κλπ ειναι...οχι εκπαιδευτικοι.
    ipso facto or de facto?
    απάντηση611
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ντρέπομαι... | 11/05/2013 16:04
    πραγματικά ντρέπομαι όταν βλέπω τα σχόλια μιας μερίδας της κοινωνίας γιατί βλέπω πως αγράμματοι και αμόρφωτοι, έρμαια του κάθε μέσου ενημέρωσης και κάθε πολιτικού, χωρίς κρίση, αποφασίζουν για αυτόν τον τόπο. Ο απόλυτος εξευτελισμός της παιδείας συμβάλλει στη διατήρηση και ενίσχυση αυτής της κατάστασης ώστε να μπορούν οι υπηρέτες του κεφαλαίου και όχι της Ελλάδας να παραμένουν στην εξουσία. Και το πλήθος ζητωκραυγάζει για τις νέες γενιές που χάνονται. Καληνύχτα δημοκρατία, καληνύχτα Ελλάδα
    σύντομα μετανάστης
    απάντηση137
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΛΗΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΛΠ | 11/05/2013 14:52
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΟΠΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΠΕΡΓΙΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΓΕΝΕΙΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ, ΟΙ ΚΑΒΑΝΤΖΩΜΕΝΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ, ΟΙ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΙ ΛΙΜΕΝΕΡΓΑΤΕΣ, ΟΙ ΑΣΥΝΗΔΗΤΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΚΛΠ. ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩΝ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΧΑΒΓΙΤΕΣ). ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ. ΦΘΗΝΟ ΥΠΕΡΕΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ. Ή ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΜΠΟΜΠΟΛΑ, ΣΑΜΑΡΑ, ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ, ΠΡΕΝΤΕΤΕΡΗ, ΜΕΡΚΕΛ Ή ΜΕ ΕΜΑΣ
    GERMANOBISBIRIKOS
    απάντηση168
     
     
     
    ΑΝΑΥΔΟΣ | 11/05/2013 12:40
    Θα ήθελα νά παραθέσω μιά συνομιλία μεταξύ 2 καθηγητών λυκείου στήν οποία ημουν αυτίκουος μάρτυς Είμαστε τρία ζευγάρια σέ μιά ταβέρνα Οι δύο είναι καθηγhτές λυκείου Ο ένας μηχανικός ΑΕΙ <> Δ/της συνδικαλιστής Ο άλλος απλός καθηγητής Ο Δ/ντης πρός τόν καθηγητή Γιατί δεν βάζεις υποψηφιότητα γιά Δ/ντης Απάντηση καθηγητού Εμένα μου αρέση η δουλεια μου εξ' άλλου δουλεύω μόνο 16 ώρες τήν εβδομάδα Ανταπάντηση Καί γιατί νά δουλεύεις 16 ώρες Νά μήν δουλεύεις καθόλου. Εμεινα αναυδος, Είμαι μηχανικός ΑΕΙ σέ βαρειά ιδιωτική βιομηχανία Εχω κλείση τά 65 θά συνταξιοδοτηθώ στα 69 καί εργάζομαι 10 ώρες τήν ημέρα Δευτ-Παρασκ 3-4 ώρες τά Σαββατα καί καμμιά φορά καί Κυριακή.
    ΚΩΣΤΑΣ Μ
    απάντηση3526
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Διαίρει και βασίλευε. | 11/05/2013 10:38
    Όλοι εσείς που στρέφεστε κατά των καθηγητών έχετε καταλάβει τι πάει να κάνει η κυβέρνηση ή τους αποκαλείτε όλους τεμπέληδες που κάθονται 5 μήνες (sic) τον χρόνο; Αν τους κατηγορήτε γιατί εμπιστεύεστε στα χέρια τους τα παιδιά σας; Με κουτσουρεμένο τον μισθό είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν μέχρι κει σε 4 σχολεία. Πρέπει ένας καθηγητής νε μετακινείται από τα Πατήσια στην Ελευσίνα και μετά στους Θρακομακεδόνες για να συμπληρώσει τις ώρες διδασκαλείας και όλα αυτά με δικά του έξοδα. Με τι δύναμη μετά από δύο ώρες στο δρόμο θα διδάξει; Το αποτέλεσμα θα είναι μια κακή διδασκαλεία. Χρόνια τώρα οι κυβερνήσεις στρέφουν τη μια τάξη κατά της άλλης και δεν αντιλαμβένεστε ότι βγαίνετε χαμένοι όλοι.
    Κυριάκος
    απάντηση4041
     
     
    ΟΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ... | 11/05/2013 10:36
    Εάν η κυβέρνηση θέλει να κάνει τους καθηγητές να δουλέψουν περισσότερο, γιατί δεν προτείνει απλώς απογευματινά φροντιστηριακά μαθήματα, ώστε και οι γονείς να μην πληρώνουν μαύρα λεφτά στην παραπαιδεία; ΟΧΙ, η κυβέρνηση θέλει ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, γι αυτό αντιδρούν οι εκπαιδευτικοί. Υποτίθεται ότι η δεξαμενή των απολύσεων θα ήταν οι οργανισμοί. Μόλις 220 άτομα θα απολυθούν από κει. Ο κλήρος πέφτει στην παιδεία λοιπόν για τις απολύσεις. Όλοι συμφωνούμε να απολύεται όποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Αυτό ισχύει για τον ιδιωτικό τομέα, τώρα και για τον δημόσιο τομέα. Γιατί ΔΕΝ ισχύει για τους βουλευτές και τους υπουργούς; Γιατί το άρθρο 86 είναι σε ισχύ; Γιατί Έλληνες είστε τόσο κανίβαλοι;
    lalakis
    απάντηση3116
     
     
     
    Σε λίγο καημένε μου θα έλθει και η δική σου η σειρά... | 11/05/2013 09:09
    Σε λίγο καημένε μου θα έλθει και η δική σου η σειρά που αν είσαι στον ιδιωτικό τομέα θα σου επιβάλουν τα 350 ευρώ το μήνα ή θα σε απολύσουν συνοπτικά χωρλια αποζημίωση και αν είσαι στο δημόσιο θα σε απολύσουν ή θα σε στείλουν στην άλλη άκρη στα πλαίσια της αναδιάρθρωσης. Το σίγουρο είναι ότι σε λίγο θα πληρώνεις αν έχεις για την μόρφωση του παιδιού σου αλλιώς ..... Και θα είσαι μόνος όπως τώρα οι εκπαιδευτικοίο προσπαθούν να τους απομονώσουν και πάνε μέσω της επιστράτευσης να δείξουν πυγμή. Σε λυπάμαι που ανέχεσαι τον δάσκαλο του παιδιού σου επιταγμένο. Σε λυπάμαι γιατί δεν θα μπορέσεις να διαχειριστείς τον εαυτό σου όταν θα είναι απολυμένος.....
    Πανεπιστημιακός Δάσκαλος
    απάντηση4431
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η δημοκρατία στην Ελλάδα | 11/05/2013 08:50
    Πάμε πολύ καλά. Επιστράτευση καθηγητών το είδαμε για πρώτη φορά στη μεταπολίτευση. Αυτή η κυβέρνηση συνεχίζει την πολιτική του άκρατου μακιαβελισμού και της στοχοποίησης των κοινωνικών τάξεων. Πρώτα οι δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι λοιδωρούνται και εξοντώνονται και μετά κάθε ιδιώτης που έρχεται σε επαφή με το κράτος και κάθε κοινωνική ομάδα που έρχεται σε αντιπαράθεση με άλλη. Καθηγητές v μαθητές, γιατροί v ασθενείς, οδηγοί v αγροτών, ναυτικοί v τουρισμού και η λίστα δεν έχει τελειωμό... Μπράβο συγχαρητήρια και κάποιοι πρέπει να θυμηθούν όταν έρθει η ώρα των εκλογών. Εκτός εάν καταργηθούν και αυτές απ' την κυβέρνηση...
    Nikos
    απάντηση3424
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    παννελληνιες | 11/05/2013 08:26
    οπως και αν εχουν τα πραγματα,ειναι ανηθικο και αντιδεοντολογικο μονο που σκεφτηκαν οι καθηγητες απεργια τις ημερες αυτες.Στην ελλαδα παντα αυτο μας παει πισω,το οτι δηλαδη προσπαθουμε να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα με το χερι αλλου.οι καθηγητες γνωριζουν πολυ καλα ,οτι ολο το χρονο ειμαστε κλεισμενοι μες τα σπιτια μας και διαβαζουμε και την πιο κρισημη στιγμη μας τσακιζουν την ψυχολογια με απειλες...γιατι δεν εγινε αυτο πριν το πασχα?δεν πειραζει θα κλειστουμε στο σπιτι ολο το καλοκαιρι και απο αυγουστο θα δωσουμε και πανελλαδικες....και οσο για τους αρμοδιους της ολμε καλα μπανια(!)σας ευχαριστουμε για την κατανοηση και τη συμπαρασταση
    μαθητρια γ λυκειου
    απάντηση2732
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η Ελλάδα αλλάζει | 11/05/2013 07:58
    Επιτέλους ! Καιρός ήταν ... Κρίμα που αργήσαμε τόσο ...
    Ο τώρα Αισιόδοξος
    απάντηση3118
     
     
    Μετην επιστράτευση οι συνδικαλιστές "παίρνουν τ' άρματα"α | 11/05/2013 06:45
    Για κάθε συνδικαλιστή η επιστράτευση είναι η πιο ανώδυνη «δικαίωση»! Με την επιστράτευση θα μπορούμε να κοιτάξουμε στα μάτια τους συναδέλφους καθηγητές , είπε σε κανάλι ό πρόεδρος της ΟΛΜΕ! Αυτή είναι η όλη ουσία της κατάστασης, να βρουν δικαιολογία… Πολιτικά όντα είναι! Ήταν επόμενο η ΟΛΜΕ να καταλήξει εκεί. Με το που είπε ο Υπουργός Παιδείας ότι οι εξετάσεις θα γίνουν με οποιοδήποτε τρόπο τους έβγαλε από το αδιέξοδο… Αν δεν ήταν τόσο ξεκάθαρος ακόμα θα συνεδρίαζαν… Δε βλέπετε τους ΣΥΡΙΖαίους που «κάνουν την πάπια» η για τους προχωρημένους «ποιούν τη νήσσα»!
    stVoskos
    απάντηση195
     
     
    ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ | 11/05/2013 01:14
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΣΤΙΣ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012 ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?? ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ. ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ
    ΝΙΚΟΣ
    απάντηση3037
     
-