Παρασκευή 25 Απριλίου 2014
 
 

Ιερισσός: Εμπρησμός στο αστυνομικό τμήμα αλλά και σε οχήματα

Οι κάτοικοι καταγγέλλουν προβοκάτσια με στόχο να δυσφημιστεί ο αγώνας τους
Ιερισσός: Εμπρησμός στο αστυνομικό τμήμα  αλλά και σε οχήματα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στις φλόγες παραδόθηκαν στις 6 τα ξημερώματα της Τρίτης οχήματα που ήταν σταθμευμένα έξω από το κλειστό αστυνομικό τμήμα Ιερισσού, το οποίο τέθηκε εκτός λειτουργίας, μετά τα πρόσφατα επεισόδια στη περιοχή, και η δύναμή του μεταφέρθηκε στον Πολύγυρο.

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Υπηρεσία, στις 6.00 τα ξημερώματα άγνωστοι έβαλαν φωτιά, χρησιμοποιώντας εύφλεκτο υγρό, με αποτέλεσμα να υποστούν σοβαρές υλικές ζημιές τρία οχήματα, που ήταν σταθμευμένα έξω από το αστυνομικό τμήμα, εκ των οποίων δύο βαν, που είχαν κατασχεθεί, και ένα ΙΧ αυτοκίνητο. Παράλληλα πυρκαγιά εκδηλώθηκε σε αντικείμενα και χαρτιά στο ισόγειο του κτιρίου.

Οι φλόγες από τα οχήματα επεκτάθηκαν και σε αντικείμενα που βρίσκονταν παρατημένα στον προαύλιο χώρο του τμήματος, μετά τις πρόσφατες καταστροφές, ενώ μικρές υλικές ζημιές προκλήθηκαν και στο εξωτερικό μέρος του κτίσματος.

Οι κάτοικοι καταγγέλλουν για μια ακόμη φορά προβοκάτσια, με στόχο να δυσφημιστεί ο αγώνας που δίνουν κατά της λειτουργίας των μεταλλείων χρυσού στις Σκουριές.

Όπως σημειώνεται σε τοπικά μέσα ενημέρωσης, η φωτιά εκδηλώθηκε, αφού οι κάτοικοι της Ιερισσού είχαν ανοίξει τα οδοφράγματα από το μεσημέρι της Δευτέρας, με απόφαση της Επιτροπής Αγώνα και η πρόσβαση στο χωριό ήταν και πάλι ελεύθερη.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, το απόγευμα της Δευτέρας αστυνομικές δυνάμεις άδειασαν το αστυνομικό τμήμα από ό,τι είχε μείνει μέσα και μετέφεραν σε άλλο σημείο ένα καινούριο αυτοκίνητο που είχε κατασχεθεί.

Επιπλέον σύμφωνα με τοπικά μέσα ενημέρωσης, το κτίριο, στο οποίο στεγάζεται το αστυνομικό τμήμα, ανήκει σε ενεργό στέλεχος της Επιτροπής Αγώνα. Στο ίδιο κτίριο στεγάζεται το γραφείο του ιδιοκτήτη, γραφεία δικηγόρων, ενώ εκεί κατοικεί και μια οικογένεια.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ιερισσός: Δείγμα DNA σε σκούφο ενός από τους συλληφθέντες την Τετάρτη - Αναστολή λειτουργίας του αστυνομικού τμήματος 
Ιερισσός: Συγκέντρωση κατά της λειτουργίας μονάδας χρυσού στις Σκουριές 
Ιερισσός Χαλκιδικής: Συνελήφθησαν τέσσερις κάτοικοι με την διαδικασία του αυτοφώρου 
Κλιμακώνονται οι κινητοποιήσεις για τους συλληφθέντες στην Ιερισσό 
Νέα ένταση στην Ιερισσό Χαλκιδικής 
Βουλή: Εντονη ανησυχία για τα γεγονότα στην Ιερισσό Χαλκιδικής 
Σοβαρά επεισόδια για τα μεταλλεία χρυσού στην Ιερισσό 
Την Κυριακή απολογούνται οι συλληφθέντες για τις Σκουριές 
Χαλκιδική: Διώξεις σε 20 κατοίκους για την επίθεση στις Σκουριές 
Υπομνήματα παρέδωσαν οι συνήγοροι των 20 για τις Σκουριές 
Ποιοί είναι οι 20 που καλούνται ως ύποπτοι για την επίθεση στις Σκουριές 
Περίπου 2.500 διαδήλωσαν την αλληλεγγύη τους για τις Σκουριές 
Ν. Βούτσης: «Να καταργηθεί η επένδυση στις Σκουριές και να σταματήσει η άγρια καταστολή» 
Στα άκρα ο πόλεμος στις Σκουριές 
Οι αντιδράσεις των κατοίκων στις Σκουριές: Καταγγέλλουν «καθεστώς τρομοκρατίας» 
Απάντηση του υπουργείου Δημόσιας Τάξης στον Α. Τσίπρα για τις Σκουριές 
Αντώνης Σαμαράς: Η επένδυση στις Σκουριές θα ολοκληρωθεί σε 10 ημέρες 
Συμπαράσταση 20 βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ στους κατοίκους της Ιερισσού 
 
 
σχόλια (41)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η σφαλιάρα από το Συμβούλιο της Επικρατείας... | 17/04/2013 20:52
    "Το «πράσινο φως» για την επένδυση της «Ελληνικός Χρυσός» στη Χαλκιδική άναψε το Συμβούλιο της Επικρατείας, απορρίπτοντας με την υπ.αριθμόν 1492/2013 απόφασή του την προσφυγή 81 κατοίκων της περιοχής εναντίον της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Υπενθυμίζεται ότι τον Μάρτιο το ΣτΕ είχε απορρίψει την αίτηση οκτώ Συλλόγων της Χαλκιδικής που ζητούσαν να ανασταλεί η από 26.7.2011 υπουργική απόφαση με την οποία εγκρίθηκαν οι περιβαλλοντικοί όροι για τα έργα εγκατάστασης των μεταλλείων χρυσού στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής και καθορίζονταν οι χώροι απόθεσης παλαιών τελμάτων. Επιμέλεια: Xρήστος Μαζάνης Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 17 Απριλίου 2013, 20:05". Η υπόθεση έκλεισε οριστικά!!!
    Νομικός
    απάντηση50
     
     
    Αυτές είναι οι μέθοδοι των τραμπούκων συριζαίων της Ιερισσού. | 17/04/2013 14:51
    Καμία απόφαση για εμπλοκή της στην υπόθεση των Σκουριών και του μεταλλείου δεν έχει πάρει η Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους που τις τελευταίες μέρες συγκεκριμένοι κύκλοι προσπαθούν να εμπλέξουν στην πολιτική διαμάχη. Αρμόδιες πηγές από τον Άθωνα είπαν στο dogma.gr , πως «Το Άγιον Όρος εκφράζεται μόνο μέσω αποφάσεων της Ιεράς Επιστασίας και της Ιεράς Κοινότητος και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμία σχετική απόφαση».
    απάντηση137
     
     
    ο λαος της ιερισσου | 16/04/2013 22:25
    θα νικησει! η εξορυξη θα σταματησει!
    sergio
    απάντηση1229
     
     
    Φως φανάρι. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ | 16/04/2013 20:34
    Δεν το καταλάβατε ακόμη? Δεν είναι οι κάτοικοι της Ιερισσού αυτοί που κατέστρεψαν τις εγκαταστάσεις των χρυσορυχείων, ούτε περιέλουσαν με βενζίνη τους φύλακες, ούτε κάνουν μπλόκα και καίνε λάστιχα, ούτε βάζουν φωτιά στο αστυνομικό τμήμα και πετροβολάνε τους "μπάτσους", ούτε βάζουν παιδάκια-γιαγιάδες-ανάπηρους-ορφανά να βρίζουν έξω από δικαστήρια και ανακριτικά γραφεία. Όλα αυτά είναι προβοκάτσιες. Κι' αν πέρασε απ' το μυαλό σας ότι ενορχηστρωτής όλων αυτών είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, τότε είστε βαλτοί της Eldorado και πουλημένοι γερμανοτσολιάδες στην τρόϊκα. Κάτω τα χέρια από τους λαϊκούς αγωνιστές της Ιερισσού.
    Antifas No2
    απάντηση535
     
     
     
    βαλτε το καλα στο μυαλο σας | 16/04/2013 20:28
    αν δεν φυγει το μεταλλειο πανω απο τα κεφαλια θα δειτε πολυ ασχημες στιγμες.εφοσον μιλαμε για τις ζωες μας θα αμυνθουμε κ δεν λογαριαζουμε τιποτα.ας το παρετε χαμπαρι εκει κατω στην αθηνα.εδω ο κοσμος ειναι αποφασησμενος.κ εσεις το ιδιο θα κανατε.ξυπνατε !
    ουρανουπολη χαλκιδικη
    απάντηση1129
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Να μισθώσουν τους εφτά σαμουράι | 16/04/2013 19:57
    Ελπίζω να μην κληθώ ως φορολογούμενος να πληρώσω τις ζημιές του αστυνομικού τμήματος. Καλά θα κάνουν να αποσύρουν τους αστυνομικούς και να το κλείσουν σε μόνιμη βάση. Οι κάτοικοι του "γαλατικού χωριού" να βάλουν τους τραμπούκους τους ή να μισθώσουν τους εφτά σαμουράι για να τους προστατεύουν από τους "κακούς" και να επιβάλλουν το νόμο, όπως οι ίδιοι απέδειξαν ότι τον αντιλαμβάνονται. Έτσι σύντομα το "γαλατικό χωριό" θα γεμίσει με κάθε "πικραμένο" απ' όλην την επικράτεια, αλλά και τις όμορες χώρες. Με άλλα λόγια θα "φάνε καλά"!
    MIK
    απάντηση296
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τραμπούκοι της Χαλκιδικής και της Ιερισσού αλήτες... | 16/04/2013 19:54
    Εάν με ξαναδείτε ως επισκέπτη στη Χαλκιδική να μου γράψετε... Τραμπούκοι της Χαλκιδικής και της Ιερισσού αλήτες...
    Μέχρι σήμερα επισκέπτης της Χαλκιδικής
    απάντηση2811
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    AEK vs Ιερισσου | 16/04/2013 15:11
    τι εγινε ρε παιδια η αλητεια εφυγε απο το ολυμπιακο σταδιο ή ειναι περιφερομενη ?
    aektzis
    απάντηση4815
     
     
     
    Μήπως όμως....??? | 16/04/2013 14:51
    Μήπως όμως..μήπως λέω, είναι προβοκάτσια;;;;; Συμφέροντα και μηχανισμούς για την εκτέλεση της πράξης είχε και η άλλη πλευρά και μάλιστα συμφέροντα δις ευρώ. Τυχαίο άραγε που ένα αστυνομικό τμήμα σε μία "εμπόλεμη ζώνη", αντί να ενισχύεται, εγκαταλείπεται αδειάζοντας το από κάθε τι χρηστικό και χρήσιμο.;;; Τυχαίο...δεν νομίζω!!!
    ants60
    απάντηση2680
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λίγο μυαλό δεν βλάπτει. | 16/04/2013 14:47
    Το κάψιμο ιστορικά ήταν επίδειξη ισχύος. Χρησιμοποιήθηκε απo θρησκευτικούς παράγοντες με κάψιμο μαγισών και βιβλίων, από κατακτητές με το κάψιμο σπιτιών ανταρτών, από διαδηλωτές με το κάψιμο κτιρίων, αυτοκινήτων και ανθρώπων, ενώ οι κάτοικοι της Ιερισσού καίνε εδώ και καιρό ιδιωτικές εγκαταστάσεις, λάστιχα, αυτοκίνητα και αστυνομικά κτίρια, εμφορούμενοι από αυτή την ίδια αλαζονεία της "ισχύος" τους. Το να καούν και ζωντανοί άνθρωποι δεν μου φαίνεται ότι απέχει πολύ. Μετά θα φωνάζουν ότι είναι προβοκάτσια. Κάποιος πρέπει να πει στα παληκάρια της Ιερισσού ότι η αλαζονεία και το πείσμα "τυφλώνουν", πριν είναι πολύ αργά.
    Τσάμπα Magas
    απάντηση8923
     
     
    Nα τους κλεισουμε σε κλουβι | 16/04/2013 14:44
    και να τους ταιζουμε μπανανες. Περιμενουμε επισης να ολοκληρωθει η διαδικασια και να πιαστουν κι οι υπολοιποι 18 πιθηκοι.
    Gguu
    απάντηση7327
     
     
    . | 16/04/2013 14:44
    Δεν πειράζει, θα τα πληρώσουμε ολα τα καμμένα. Λεφτά έχουμε έτσι και αλλιώς αυτή την εποχή για πέταμα, είναι γνωστό αυτό.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση5616
     
     
     | 16/04/2013 14:32
    Δεν το έκαψαν τα αληταριά του χωριού. Τα Νεφελίμ του Καμμένου το έκαναν
    papagalos
    απάντηση5117
     
     
     
    H λειτουργία των μεταλλείων χρυσού στις Σκουριές. | 16/04/2013 14:09
    Η λειτουργία του συγκεκριμένου αστυνομικού τμήματος είχε ανασταλεί με απόφαση του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. Η Φωτιά που ξέσπασε στο κτίριο, έκαμε την καλλίτερη απολύμανση του χώρου, από κατσαρίδες, ποντίκια και κοριούς. Οι διάφορες ιώσεις, αλευρώδεις και περονόσποροι που υπήρχαν επ’ αυτών των κτημάτων, θεραπεύονται με ψεκασμούς. Οι άνθρωποι που θα ξανά επανδρώσουν το τμήμα να απολυμανθούν από πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Κάποιος πρέπει να πει στους ιθύνοντες ότι ο χρυσός που εξορίσετε, δεν πρέπει να εξέρχεται έξω της χώρας. Δεν ανταλλάσσεται, ούτε εκποιείται. Είναι στάσιμο αντίκρισμα, για κοπή χαρτονομισμάτων προς διευκόλυνση των συναλλαγών. Ο εκδότης κρατάει, τα έξοδα κοπής και υλικών και τίποτε άλλο. Απλά μαθηματικά τα υπόλοιπα! Ψερίμου γεια σου!
    Manow A.D.
    απάντηση1556
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όλα εκεί είναι οικολογικά | 16/04/2013 14:08
    Ο καπνός είναι οικολογικός... Οι κουκούλες οικολογικές... Τα μπάζα που έκλεισαν τους δρόμους οικολογικά και αυτα... Οι στάχτες των κουκουλοφόρων οικολογικές... Μια κυρία βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, κολοθρεμένη χονδροποπού, βιταμινομένη πλήρως, οικολόγα κι αυτή... Μη βοβάστε τίποτα..... Μόνο τις στοές και τα ορυχεία της Γερμανίας και του Βελγίου που σας περιμένουν να συλλογίζεστε...
    stVoskos
    απάντηση9023
     
     
    τραμπουκοι | 16/04/2013 13:54
    Tι να λεμε εδω καποιοι αληταραδες απο δαυτους ανεβασαν βιντεο με παιδακια που βριζαν την αστυνομια,θα κολλησουν σε τραμπουκισμους?ελεεινα αποβρασματα του χειριστου ειδους
    Μιμης
    απάντηση9631
     
     
    οι οικολογοι | 16/04/2013 13:36
    οι αλητηριοι της ιερισσου καινε λαστιχα γιατι ειναι οικολογοι στειρωση στα καθαρματα
    opontios
    απάντηση9344
     
     
     
    ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ | 16/04/2013 13:33
    Ου ρε αλήταράδες αντε γκετοποιηθείτε να πάτε στο διάλο βούλγαροι
    ntek
    απάντηση3959
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το ποιός έχει συμφέρων από το κάψιμο έιναι σαφές | 16/04/2013 13:19
    Αλλά τα παπαγαλάκια κάνουν τούς αγανακτισμένους πολίτες τάχα μου. Τα μυστικά κονδύλια να είναι καλά . ΚουβελόΒενιζελόΣαμαροτσολιάδες νενέκοι.
    Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται.
    απάντηση3188
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-