από metereologos.gr
Δευτέρα 24 Ιουλίου 2017
 

ΕΛΑΣ: Η ΕΔΕ έβγαλε αθώους τους αστυνομικούς για την κακοποίηση των συλληφθέντων στο Βελβεντό

Οι τραυματισμοί έγιναν κατά τη διάρκεια της σύλληψης
ΕΛΑΣ: Η ΕΔΕ έβγαλε αθώους τους αστυνομικούς για την κακοποίηση των συλληφθέντων στο Βελβεντό
Το Δικαστικό Μέγαρο Κοζάνης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τα αποτελέσματα της διοικητικής έρευνας που διενεργήθηκε για την κακοποίηση των τεσσάρων συλληφθέντων για τη διπλή ληστεία στη Κοζάνη έδωσε στη δημοσιότητα την Παρασκευή η ΕΛΑΣ. Όπως δήλωσε ο επικεφαλής της υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων Παναγιώτης Στάθης, οι τραυματισμοί προέκυψαν από συμπλοκή των τεσσάρων με άνδρες της Αστυνομίας, κατά τη σύλληψή τους.

Σύμφωνα με τον κ. Στάθη, αντίσταση κατά τη σύλληψή τους προέβαλαν τρεις από τους τέσσερις συλληφθέντες. Ο τέταρτος συνελήφθη χωρίς να προβάλει αντίσταση και δεν έφερε κακώσεις.

Ο κ. Στάθης υποστήριξε ότι σύμφωνα με στοιχεία και προφορικές μαρτυρίες «προκύπτει σαφώς ότι υπήρξε συμπλοκή, πάλη, για να καταβληθεί η αντίσταση των δραστών, να επιτευχθεί η σύλληψή τους και να ελευθερωθεί ο απαχθείς ιατρός όμηρος, τον οποίον οι δράστες είχαν επιβιβάσει βίαια σε κλειστό φορτηγάκι που επέβαιναν».

«Η ύπαρξη σωματικής πάλης αστυνομικών και ληστών στο σημείο ακινητοποίησης του οχήματος των δραστών, στην οδό Τρύφωνος στη Βέροια» συνέχισε ο Π.Στάθης «προκύπτει από μαρτυρίες αυτοπτών μαρτύρων που βρίσκονταν στο συγκεκριμένο τόπο και οι οποίοι ανάλογα με την οπτική γωνία που βρίσκονταν μιλούν για συμπλοκή σώμα με σώμα, αντίσταση των δραστών, πτώση στο έδαφος και κύλισμα».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΕΛΑΣ: Τα χτυπήματα των συλληφθέντων στo Βελβεντό έγιναν κατά τη σύλληψη τους 
Οι «Πύρινες Σκιές» του 16άρη Νίκου Ρωμανού 
Νίκος Ρωμανός: «Δεν ήμουν στους "Πυρήνες" αλλά σε αυτόνομη ομάδα» 
Νεοσύστατη Κίνηση με σύνθημα «Σταματήστε τα βασανιστήρια»  
 
 
σχόλια (111)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Να κι ένα ευχάριστο! | 15/02/2013 15:22
    Το φαντάζεσαι να τους έβγαζε ένοχους? Θα ζούσαμε μια φρίκη! Η ΕΔΕ αλήθεια απο ποιούς απαρτίζεται?
    Arpokrates
    απάντηση52
     
     
     
    Κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ | 09/02/2013 21:03
    η διαδικασία αξιολόγησης των θεμάτων που ακολουθείτε, έβγαλε ότι στο γνωστό θέμα με τους τρομομπέμπηδες, το πρώτο που έπρεπε να αναδειχθεί, ήταν ότι η δημοκρατία μας με μοχλό την αστυνομία καταπατεί τα ανθρώπινα δικαιώματα και εγκαλείται για διολίσθηση σε πρακτικές χούντας? Δηλαδή, ζούμε σε μιά τέτοια χώρα? Τώρα? Ναί? Πόσοι από εσάς είσαστε 60ρηδες? Πόσοι γνωρίσατε την εποχή που έβλέπες χωροφύλακα και άλλαζες δρόμο? Και σας πλακώνει η δημοκρατία που έχουμε ? Ημαρτον που λέει και ο Γεωργίου!!
    rp
    απάντηση46
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αθωώτης Αθωωτήτων | 09/02/2013 11:47
    Αθώοι πολίτες, αθώοι αστυνομικοι.. μα τι συμβαινει επιτελους σε αυτη τη χωρα; μηπως τελικα ολοι οι ενοχοι ειναι ηδη στη φυλακη; Κι αν ναι, τοτε απο που ξεπηδανε τετοια μπουμπουκια;
    Sotiris
    απάντηση73
     
     
     
    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΙ; | 09/02/2013 05:12
    Φανταστείτε τώρα 10 ακροδεξιούς ληστές να εισέβαλλαν με βαρύτατο οπλισμό καλάσνικοφ και ούζι σε 2 τράπεζες να την ληστέψουν,να έσπαγαν τις τζαμαρίες των τραπεζών με βαριοπούλες,να έπαιρναν όμηρο και να έτρεχαν με βανάκι σαν τρελοί στους δρόμους για να αποφύγουν την σύλληψη.Φανταστείτε οι ίδιοι ακροδεξιοί μετά την σύλληψη τους να αποδυκνειόταν ότι είχαν λάβει μέρος και σε τρομοκρατικές επιθέσεις σε τζαμιά και σπίτια αλλοδαπών,και αρκετοί απο αυτούς να συμμετείχαν και σε ξυλοδαρμούς ή μαχαιρώματα μεταναστών,αλλά παρ'όλα αυτά να έρωγαν μερικές μπουνιές κατά την σύλληψη τους και να είχαν μαυρισμένα μάτια και όλα τα δεξιά κόμματα να μην τους ενδιέφερε το ποιον των τρομοκρατών αλλά το ότι χτυπήθηκαν απο τους αστυνομικούς.Εσείς όλοι οι ψευτοπροοδευτικοί τι θα λέγατε;Δεν θα επαναστατούσατε μιλώντας για χούντες και ναζισμούς,και για την εκκόλαυση του φιδιού από την δεξιά.Ποια θα ήταν η γνώμη σας για όλα τα δεξιά κόμματα,θα λέγατε τι καλά που κάνουν;Η θα τους βρίζατε ως φασίστες που κοιτάν το δέντρο και όχι το δάσος
    SaMp
    απάντηση116
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ | 09/02/2013 04:47
    @Πρέπει να πούμε την αλήθεια στους ''υπερπροοδευτικούς'' για το ρολόι.Οντως ήταν 8.25 το βράδυ αυτές οι φωτογραφίες απλώς ο ήλιος είναι μέλος της χρυσής αυγής και συνεργάζεται με τους ''μπάτσους'',και συννενοήθηκαν ότι για την συγκεκριμένη μέρα και μόνο θα δύσει κατά το...μεσημεράκι!!!! Επίσης οι αυτόπτης μάρτυρες που δηλώνουν ότι τους είδαν τους δράστες να αντιστέκονται με τους αστυνομικούς και να παλεύουνε,είναι μέλη της ΕΥΠ και των μυστικών υπηρεσιών της Αμερικής που θέλουν να στηλιτευσουν τους ''άγιους'' τρομοκράτες.Ο ένας ο οποίος παραδόθηκε μόνος και ήταν ο μοναδικός που δεν κακοποιήθηκε,ήταν ''ρουφιάνος'' της ασφάλειας που τον ΄΄εβαλαν επίτηδες στην συμμορία των τρομοκρατών για να ...αλιεύσει πληροφορίες της δράσης τους.Το αίμα που είχε ο ένας απο τους 3 δράστες που είναι με το σκούφο,την ώρα της σύλληψής του είναι κέτσαπ για να ρίξουν στάχτη στα μάτια της κοινωνίας. Επίσης η ώρα και η ημερομηνία που είναι αποτυπωμένη στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές των αστυνομικών είναι ''κυκλώματα'' του παρακρατους και των Κυπατζήδων.Μα είναι δυνατόν να πιστέψουμε τους ''παρακρατικούς'' της αστυνομίας και όχι τους ''ευαίσθητους'' τρομοκράτες με τα ούζι και τα καλάσνικοφ που αποτελούν ''όαση'' εγκυρότητας και ειλικρίνειας.;Αμάν πια Επίσης τον Στρατούλη τον δείρανε 3''μπρατσαράδες'' χρυσαυγήτες με σκληρά χτυπήματα στο κεφάλι και απο τις φωτογραφίες φαίνεται ότι τον ...''σακάτεψαν'' τον άνθρωπο, ΥΓ:Εγώ προτείνω μια ανεξάρτητη επιτροπή για την αστυνομία που να βγάζει η ίδια ιατροδικαστικά πορίσματα με μέλη τον Λαζόπουλο,Κανάκη,Σκουρλέτη,Ευαγγελάτο,Τριανταφυλόπουλο,Ρεπούση,Τατσόπουλο και να λειτουργεί υπο την αιγίδα του INDYMEDIA ,όπου θα βγάζει ''αντικειμενικότατα'' πορίσματα
    sakis
    απάντηση96
     
     
     
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΕΣ | 09/02/2013 04:44
    @ Δηλ ρε ψευτοαριστεροί,οι αστυνομικοί είναι τόσο ηλιθιοι που αφού τους ''βασάνισαν'' έβγαλαν αμέσως φωτογραφίες με τα κινητά τους για να εκτεθούν.Λες και δεν θα μπορούσαν να τους είχαν ''βασανίσει'' χωρίς να χρησιμοποιήσουν ως μέσο βίας το κεφάλι τους.Λες αν τους έδιναν μερικές μπουνιές και κλωτσιές στο στήθος,στο στομάχι,στα πλευρά ,στα πόδια δεν θα ...΄πονούσαν ,ούτε θα ένοιωθαν άσχημα,και όπου οι μελανιες στο υπόλοιπο σώμα τους θα μπορούσαν να δικαιολογηθουν καλύτερα ως αποτέλεσμα συμπλοκής.Η είναι επίσης βλάκες οι αστυνομικοί που θα φωτογράφιζαν τον έναν κακοποιό κόντρα φάτσα μπροστά απο ένα ρολοί για να καρφωνόταν επίσης ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι δεν έλεγξαν τις φωτογραφίες αρκετές φορές πριν τις δημοσιοποιήσουν.Η νομίζετε ψευτοευαίσθητοι αν ήθελαν να τους καθαρίσουν οι αστυνομικοί με τα αυτόματα δεν θα το είχαν κάνει για πλάκα και το θέμα θα τελείωνε με μια απλή ανακοίνωση τύπου της ΕΛ.ΑΣ, ότι οι αδίστακτοι κακοποιοί στόχευσαν τους αστυνομικούς με τα καλάσνικοφ έτοιμοι να τους πυροβολήσουν και εκείνοι αντέδρασαν πρώτοι και τους σκότωσαν.Λέτε να ήταν τόσο δύσκολο οι αστυνομικοί να πυροβολούσαν πρώτοι τους δράστες,από την στιγμή που οι κακοποιοί διέθεταν πάνω τους βαρύτατο οπλισμό και όχι μαχαίρια και σουγιάδες ώστε να εκτεθούν;Και σταματήστε τις συνωμοσιολογίες στυλ Λιακόπουλου
    sakis
    απάντηση114
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα ψέματα του ΕΛΑΣ... | 08/02/2013 21:18
    Τελικά, οποίος λέει ψέμματα, την πατάει. http://mpalothia.com/2013/02/08/το-ρολόι-προδίδει-τα-ψέμματα-της-ελ-ασ/ Να τα παραμύθια της ΕΛΑΣ.
    West-South
    απάντηση1012
     
     
    Εκπληξη...Εκπληξη! | 08/02/2013 19:17
    Η ΕΔΕ έβγαλε αθώους τους αστυνομικούς! Αλήθεια! ΥΓ: Στα σοβαρά όμως: Η "είδηση" στο άρθρο πού είναι;
    αντώνης
    απάντηση1713
     
     
    Είναι και θέμα IQ... | 08/02/2013 17:29
    Πόσο αξιόπιστη είναι μια έρευνα όταν ο ερευνών και ο ερευνώμενος ταυτίζονται; Αυτό όσοι δεν το καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν είναι επικίνδυνοι λόγω της ανοησίας τους... Aν δεν φοβάτε την αλήθεια η αστυνομία, ας κάνει την έρευνα ένας εξωτερικός και ανεξάρτητος οργανισμός. Ντροπή σας ρε που μας κάνατε ρεζίλι παγκοσμίως. Βασανίζει η ελληνική αστυνομία; Ναι, και παριστάνει την αθώα αφού ερευνά από μόνη τα έργα της...
    East_West
    απάντηση1816
     
     
    Καλά κάνανε και τους αθωώσανε . | 08/02/2013 16:21
    Όταν μητέρα δράστη λέει για την κοινωνία , ότι είναι , παράνομη και σάπια , εγώ γιατί πρέπει να τους συμπαραστέκομαι , καλά τους κάνανε ,απεδείχθη ποίοι είναι παράνομοι και σάπιοι .
    W.Q
    απάντηση2513
     
     
     
    ZARNTINIERA! | 08/02/2013 16:15
    NAI, BEBAIA, OI ASTYNOMIKOI DEN FTAINE POTE GIA TA XTYPHMATA. MALLON TA PAIDIA THA SKONTAPSAN SE KAMIA ZARNTINIERA SAN TON KYPRIO FOITHTH! ALLA GIATI DEN YPARXEI PORISMA IATRODIKASTH? EINAI FANERO OTI OI NEAROI GRONTHOKOPHTHIKAN STO PROSWPO META TH SYLLHPSH TOYS! NTROPH STHN ASTYNOMIA!
    racoon
    απάντηση2219
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο Δένδιας και οι Γκοτζαμάνηδες | 08/02/2013 15:44
    Καλά, αφού δεν γνώριζαν για την ύπαρξη ομήρου (και μάλιστα του έβαλαν και χειροπέδες) τότε πώς πάλευαν με τους νεαρούς για να ελευθερώσουν τον όμηρο, όπως προσπαθεί να μας πείσει ο αξιότιμος κ. Στάθης; Τέλος πάντων, το σύνθημα μετά από όλα αυτά είναι ένα: «Τιμή και δόξα στους Γκοτζαμάνηδες του Δένδια»
    ΝΟΣΤΑΛΓΟΣ
    απάντηση1617
     
     
    Στην πυρα | 08/02/2013 15:33
    Στην πυρα ολα τα καλομαθυμενα τεμπελο -εκολαπτομενα-αργοσχολα-τρομοκρατακια. Ολοι εμεις που ακομη δουλευομε σκληρα αραγε δεν εχουμε ιδανικα??
    Πανγιωτης Αναστασακης
    απάντηση1618
     
     
    ---------- | 08/02/2013 15:26
    Η αστυνομία δέν έχει ούτε το θάρρος των πράξεών της .Είστε γυναικούλες.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1820
     
     
    χωρις ελπιδα | 08/02/2013 15:11
    -καταλαβαινω οτι οι περρισοτεροι ειναι υποκειμενικα στο πλευρο των τρομοκρατων, και ενα σεναριο τυπου 2 αστηνομικοι νεκροι, 3 τραυματιζμενοι θα ητανε για τα αρρωστιμενα μυαλα τους μια πολυ καλυτερη εκβαση των πραγματων. -Και φυσικα οταν μου εβγαλαν τον φρονιμιτη, και εφαγα μια αγκωνια στο μπασκετ το προσωπο μου ητανε σε πολυ χειροτερη κατασταση. -οταν διαβαζω για " ναζι , χουντα βασανιστιρια κτλ" χανω καθε ελπιδα γ αυτη την κοινωνια, ποσο αναχρονιστικη, επικινδυνα χαζη και οπισθοδρομημενη ειναι, σε τετοιο βαθμο που σιγα σιγα η ελλαδα γυριζει δεκαετιες πισω. Ο εξτρεμισμος αυτος γεννησε εναν αντιπαλο εξρτεμισμο στο προσωπο της ΧΑ. Συνχαριτιρια, τωρα εχετε υπαρκτους αντιπαλους.
    kk
    απάντηση168
     
     
     
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ! | 08/02/2013 14:59
    ΑΓΑΠΗΤΟ ΒΗΜΑ! ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ VIDEO ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΟΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ "ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ". ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ "ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ" ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ, ΞΥΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1815
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Προς παπαγαλάκια | 08/02/2013 14:53
    Βγαίνουν τα παπαγαλάκια της αριστεράς εδώ και βρίζουν την αστυνομία. Κι όταν μπουν κλέφτες στο σπίτι τους φαντάζομαι θα τρέξουν ο Τσίπρας και η Κανέλλη από την Εκάλη να τους σώσουν.
    lynx
    απάντηση2120
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ευτυχως! ΕΛπιζω η ιστορια | 08/02/2013 14:50
    να τελειωσει εδω. Ηξερα οτι ειμαστε λιγο αμορφωτοι σα λαος και γι αυτο βρισκουνε προσφορο εδαφος κατι πιθηκιστικες φωνες του τυπου "Γκρεμιστε το κρατος, γκρεμιστε τα συνορα. ουγκ", αλλα πραγματικα εμεινα αφωνος οταν ειδα μαναδες τρομοκρατων με καλασνικοφ να κλαιγονται για τους κανακαρηδες τους και καποιους να το κανουνε θεμα. Ας ελπισουμε να τελειωσει το θεμα εδω
    Gguu
    απάντηση1712