από metereologos.gr
Σάββατο 23 Ιουνίου 2018
 

Πέθανε ο χουντικός ισοβίτης Νίκος Ντερτιλής

Είχε καταδικαστεί για τη δολοφονία του 20χρονου Μιχάλη Μυρογιάννη, έξω από το Πολυτεχνείο στις 18 Νοεμβρίου 1973
Πέθανε ο χουντικός ισοβίτης Νίκος Ντερτιλής
Ο Ντερτιλής με το πιστόλι στο χέρι έξω από το Πολυτεχνείο. Είχε περηφανευθεί στον οδηγό του ότι είχε σκοτώσει τον Μιχάλη Μυρογιάνη με μία μόνο βολή.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πέθανε τη Δευτέρα, στο νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», ο τελευταίος χουντικός ισοβίτης Νικόλαος Ντερτιλής. Ήταν από τους πλέον αμετανόητους της επτάχρονης δικτατορίας και είχε καταδικαστεί σε ισόβια για τη δολοφονία του 20χρονου Μιχάλη Μυρογιάννη, έξω από το Πολυτεχνείο το μεσημέρι της Κυριακής 18 Νοεμβρίου 1973.

Τον περασμένο Δεκέμβριο είχε διακομισθεί στο νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός με οξύ ισχαιμικό επεισόδιο και ελαφρό εγκεφαλικό. Λίγες ημέρες νωρίτερα είχε αρνηθεί να παραστεί στη κηδεία του γιου του, αρνούμενος να αποδεχτεί την αρμοδιότητα των δικαστηρίων για την καταδίκη του.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στον Ερυθρό Σταυρό μεταφέρθηκε ο Ντερτιλής 
Χουντικοί πυροβολισμοί-πρόκληση στην κηδεία Ντερτιλή 
 
 
σχόλια (178)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Επιορκος αξιωματικος | 03/08/2013 14:58
    ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΧΕΙΡΩΚΡΟΤΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΟΡΚΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ Ο ΜΙΧΑΛΗς ΜΥΡΟΓΙΑΝΗΣ ΗΤΑΝ ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥΣ- ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Η ΦΙΛΟΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΑΝ ΖΗΤΩ!!!!!!!!
    andreas
    απάντηση07
     
     
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟΝ ΗΡΩΑ ΝΤΕΡΤΙΛΗ | 02/02/2013 12:33
    Για ολους τους ανιστορητους : Το 1964 ο ταγματάρχης τότε Ντερτιλής είχε πάει με εντολή της κυβερνήσεως, όπως και πολλοί άλλοι Έλληνες Αξιωματικοί στην Κύπρο από τον Ιούνιο γιατί περίμεναν όλοι Τουρκική εισβολή. Η Τουρκική επιχείρηση να δημιουργήσουν προγεφύρωμα στις βόρειες ακτές της επαρχίας της Πάφου απέτυχε γιατί ο Στρατηγός Ντερτιλής, τότε ταγματάρχης, με μία μόνο διλοχία γενναίων Ελλήνων Αξιωματικών και Στρατιωτών πέταξαν τους Τούρκους στην θάλασσα! Έκαναν δηλαδή στα 1964 αυτό που έπρεπε να γίνει και το 1974 όταν οι Τούρκοι αποβιβάστηκαν σε άλλη περιοχή του βορείου τμήματος της Κύπρου μας. Πήρε δε στις επιχειρήσεις αυτές σαν λάφυρα δύο τουρκικές σημαίες !!!!!!Ηρωας όπως ο Κολοκοτρώνης.
    Δημητρης
    απάντηση168
     
     
    τον συγχώρεσα,τους τωρινούς ποτέ | 31/01/2013 17:09
    Η ειρωνία είναι ότι ο Χουντικός πέθανε ''φτωχός'' και οι σοσιαληηηστές και δημοκράτες έχουν χεστεί στο χρήμα!!!!!!!!!!!!!!!!αφού χρεωκόπησαν πρώτα την Ελλάδα.Περισσότερη υπόληψη έχω σε κάποιον που υπερασπίζεται τις ιδέες του και εμένει σ'αυτές από το αληταριό που μας κυβερνούσε και μας κατέστρεψε.Ούτε στα πιό τρελά μου όνειρα δεν φανταζόμουν ότι θα έχω περισσότερη εκτίμηση τους φασίστες από τους δημοκράτες.Τελικά ήταν καλλίτεροι από τους τωρινούς.Προτιμούσε την φυλακή από την υποταγή.
    RAMMOS
    απάντηση2714
     
     
    Forum Φασιστοειδών | 31/01/2013 15:09
    Συμπόσιο Φασιστών/ Ναζιστών/ Χουντικών Πράγματι, ο τίτλος μου ήταν αληθείς. Κτύπησε με ευστοχία το καρφί στο κεφάλι. Μια λίστα από ανεγκέφαλους, που πάσχουν από συμπτώματα σοβαρής ψυχικής διαταραχής, μιμητές μιας καταληπτικής και καταθλιπτικης ιδεοληψίας. Μεγαλομανεις, όχι όλοι τους φυσικά, οι περισσότεροι είναι απλά ακόλουθοι, δογματικά προσηλιτισμένοι, αμόρφωτοι , αστοιχείωτοι, ακοινώνητοι. Δεν έχετε παρά να διαβάσετε τίς αντιλήψεις και θέσεις τους στα κοινωνικοπολιτικά θέματα που πλήττουν την χώρα. Αυτά, δεν χειάζετε περεταίρω ανάπτυξη στο θέμα. Η υπερηφάνια του ελληνισμού, ανά την υφήλιο. Καμαρώστε τους.
    Επώνυμος / η
    απάντηση1622
     
     
     
    τελος ιδεων | 31/01/2013 12:43
    μαζι με αυτον τελειωσαν και τυπικα οι ιδεες του εθνικισμου και της στρατιωτικης βιας στη ζωη μιας κοινωνιας.δεν θα μας λειψει καθολου..δεν επαιξε κανενα σημαντικο ρολο στην κοινωνια.
    ΤΥΠΙΚΟ ΤΕΛΟΣ
    απάντηση1818
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Επιμένω και ξανά | 30/01/2013 17:07
    Τα σχόλια κάτω από τα άρθρα του βήματος δε τα γράφουν χρυσαυγίτες (αυτοί δεν ξέρουν καν να γράφουν...) αλλά οι νεοφασίστες νεοδημοκράτες. Και συγκεκριμένα το επιτελείο του σαμαρά και του κρανιδιώτη truthteam.
    κώστας παπαδογιάννης
    απάντηση1730
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    TO XΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ | 30/01/2013 16:35
    ΙΣΤΟΡΙΚΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΣΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΑΝΕΛΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΛΥΣΣΑΣΜΕΝΟΙ ΨΕΥΔΟΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ.
    SPIROS
    απάντηση487
     
     
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ | 30/01/2013 16:31
    NA ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΖΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΧΑΡΗ
    ΓΔ
    απάντηση235
     
     
    Ενδειξη αθωοτητας. | 30/01/2013 16:06
    Ολη η σταση του στρατηγου Ντερτιλη, ειναι μια εντιμη διαμαρτυρια, η εαν θελετε , ενα τεκμηριο αθωοτητας Ο στρατηγος Ντερτιλης αρνηθηκε να παραστει στην κηδεια του μονακριβου υιου του διοτι θεωρουσε οτι δεν θα επρεπε να ειναι κρατουμενος εφοσον ειναι αθωος. Η εκδικητικοτητα του συστηματος που τον εξουδετερωσε, υπηρξε μοναδικη στην ιστορια. Απερριφθησαν ολες οι ενστασεις του , ολες οι διαμαρτυριες του, και δεν εγιναν καν γνωστες. Το δικαστηριο που τον δικασε, δεν ελαβε υποψιν σοβαροτατα αθωωτικα στοιχεια, και δεν τα περιελαβε καν στην δικογραφια. Οπως τα στοιχεια εισοδου εξοδου απο το στρατοπεδο, και αλλα. Ελπιζω καποτε να γινει αναψηλαφηση της δικης του ωστε να δικαιωθει εστω και νεκρος..
    Ολυμπιος
    απάντηση4619
     
     
    σκέψου πριν μιλήσεις | 30/01/2013 11:49
    Ο οδηγός δηλώνει ότι πήρε τον Ντερτιλή το μεσημέρι της 18ης Νοεμβρίου από την «ΑΣΔΕΝ» και τον μετέφερε στο Πολυτεχνείο! Ενώ έχει καταγραφεί από τα βιβλία πύλης εισόδου ότι ο Ν, Ντερτιλής στις 11:15 είχε επιστρέψει από το Πολυτεχνείο στην «ΑΣΔΕΝ». Οπως βλέπετε υπάρχει ασυμφωνία σε πολλά που ακούγοντε ακόμα και στο όνομα...... Οπως και να έχουν τα πράγματα δεν χρειάζονται αναθεματισμοι και όλα αυτά που ακούγονται γιαυτόν τον άνθρωπο, ειναι ασέβεια να μιλάμε ετσι για εναν νεκρο όποιος και να ειναι αυτός....
    Νίκος
    απάντηση5826
     
     
     
    βρε βρε | 30/01/2013 11:45
    πλακώσαν οι χουντικοί βλέπω IP γρήγορα για να κάνουν παρέα στους ήρωες τους
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3652
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    σκέψου πριν μιλήσεις | 30/01/2013 11:40
    Εφόσον δεν είμασταν αυτόπτες μάρτυρες για να ξέρουμε τι έγινε, και τα μαθαίνουμε απο εδω και απο εκει,ας διαβάσουμε καλύτερα τα επίσημα πορίσματα του Τσεβά και του Σαμπάνη, τα οποία δεν συμφωνούν με τον "οδηγό αυτόπτη μάρτυρα" 1)Πόρισμα Τσεβά. 14) Μιχαήλ Μαυρογιάννης, ετών 19, εφονεύθη εις την οδόν Κορνεάδου. 2)Πόρισμα Σαμπάνη. 8) ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ Μιχαήλ, 19 ετών, Κατοικία: Ασημ. Φωτήλα 8 Ιλίσια. Χώρος ένθα εφονεύθη: Καρνεάδου Η οδός βρίσκετε στο Κολωνάκι και ουδεμία σχέση με Πολυτεχνείο έχει!....................
    Νίκος
    απάντηση4812
     
     
    ΑΘΑΝΑΤΟΣ | 30/01/2013 10:04
    ΤΟΥ ΑΝΤΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ....ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4735
     
     
     
    Ερχομαστε | 30/01/2013 09:35
    17Ν
    17N
    απάντηση2453
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΤΟΥ... | 30/01/2013 08:57
    Μεχρι το τελος.....
    g papas
    απάντηση4539
     
     
    "....με τι καρδιά ρε Ντερτιλή.......μες στο κελί σου μπήκες ????...... | 30/01/2013 08:19
    ....δήλωση δεν υπέγραψες ....και πεθαμένος βγήκες!!!!!....."
    X-Man
    απάντηση3621
     
     
    Εθνομάρτυρας. | 30/01/2013 07:03
    Ο Ντερτιλής ήταν ήρωας μέ όλη τήν σημασία τής λέξης.Δέν έβαζε βόμβες στά κρυφά.Ορμούσε στήν μάχη εναντίον πάνοπλων καί υπεράριθμων αντιπάλων.Δέν σκότωσε ποτέ άοπλο.Δέν σκότωσε τόν Μυρογιάνη.Τού φόρτωσαν τόν φόνο τά πουλημένα ανθρωπάκια μέ κύριο υπεύθυνο τόν Σαρτζετάκη.Τά τριάντα αργύρια ήταν η θέση τού προέδρου τής δημοκρατίας πού έδωσαν αργότερα σέ αυτό τό σκύβαλο.Η κοσμοθεωρία τού ανδρός τόν ώθησε σέ πατριωτικές πεποιθήσεις.Εμεινε πιστός σέ αυτές τίς αρχές μέχρι τό άχαρο τέλος.Πού είναι τό κακό;Αν ήταν αριστερός,πάλι ήρωας θά ήταν.Η στόφα δέν αλλάζει.Θά μείνει στήν ιστορία.Ο Μπελογιάνης τής δεξιάς;Ο Τσέ τής Ελλάδας από τήν αντίστροφη;Πάρτε το όπως θέλετε.Αυτή είναι η αλήθεια.Αθάνατος.
    Τάκης.Χ.
    απάντηση5652
     
     
    Δόξα αιωνία στον τελευταίο πολεμιστή Στρατηγό | 30/01/2013 01:24
    Οι ηρωικές πράξεις του Στρατηγού, ομιλούν έτι βροντερότερον, των ιαχών απάντων των δοξαζόντων Αυτον. Τιμωρήθηκε, ως θύμα των προδοτών, όχι δια την υποτιθέμενη δολοφονία, η οποία του απεδόθη, μα δια την ηρωική του δράση. Οι προδότες, ανίκανοι, να αντιμετωπίσουν κατά πρόσωπον των Ήρωαν, τον εκδικήθηκαν, δια τα δεινά, τα οποία επέφερε στους εργοδότες τους, όχι τους προφανείς, αλλά τους αφανείς, αιώνιους αφέντες τους, και προαιώνιους εχθρούς του Έθνους Ημών. Τα γρόσια, ήσαν, είναι και θα είναι εξ Ανατολών Ήθος, όχι Αγγλοσαξονικόν. Οι τελευταίοι, είναι αρκετά καουμπόυζ, ώστε, να εισχωρούν σε λογικές ανατολίτικου παζαριού. Με 11 στόλους, άλλωστε, γιατί, να "αγοράζουν" συνειδήσεις; Πονηρεύεσθε...
    king Constantine Palaeologue
    απάντηση4140