από metereologos.gr
Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017
 
 

Αγρια δολοφονία αλλοδαπού στα Πετράλωνα

Στο σπίτι ενός εκ των δραστών βρέθηκαν προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής
Αγρια δολοφονία αλλοδαπού στα Πετράλωνα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αγριο έγκλημα με θύμα έναν 27χρονο αλλοδαπό, πακιστανικής καταγωγής, σημειώθηκε στις 3:20 τα ξημερώματα της Πέμπτης, στην οδό Τριών Ιεραρχών, στα Πετράλωνα.

Οπως έγινε γνωστό δύο άτομα,  που επέβαιναν σε μοτοσικλέτα, χτύπησαν με αιχμηρό αντικείμενο τον αλλοδαπό, ο οποίος επέβαινε σε ποδήλατο με αποτέλεσμα να τον σκοτώσουν.

Στη συνέχεια οι δράστες - όπως προέκυψε έλληνες και οι δύο, ένας 25χρονος και ένας 29χρονος, ο οποίος μάλιστα είναι και πυροσβέστης - τράπηκαν σε φυγή, ωστόσο αυτόπτης μάρτυρας κατέγραψε τον αριθμό κυκλοφορίας του δικύκλου και ενημέρωσε την Άμεση Δράση.

Αστυνομικοί λίγο αργότερα εντόπισαν και συνέλαβαν τους νεαρούς στο Σύνταγμα. Μέχρι στιγμής, ωστόσο, τα ακριβή κίνητρα της δολοφονίας, σύμφωνα με την Αστυνομία, δεν έχουν εξακριβωθεί.

Οι δράστες, σύμφωνα με πληροφορίες, ισχυρίζονται ότι επιτέθηκαν στον μετανάστη, γιατί τους έκλεισε τον δρόμο με το ποδήλατό του.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΓΑΔΑ: «Οι συλληφθέντες επέβαιναν σε μοτοσικλέτα, την πινακίδα κυκλοφορίας της οποίας είχαν αποκρύψει κάτω από τη σέλα. Στη κατοχή τους βρέθηκαν και κατασχέθηκαν δύο μαχαίρια (πεταλούδες)».

Σχετικά με τα αίτια, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, οι δύο δράστες ισχυρίζονται ότι προηγήθηκε διαπληκτισμός με το θύμα .

Σε έρευνες που διενεργήθηκαν στα σπίτια βρέθηκαν μεταξύ άλλων και κατασχέθηκαν: Tρία στιλέτα τύπου πεταλούδα, ένας σουγιάς, μία μαύρη λεπίδα με ειδική λαβή, ένα αεροβόλο πιστόλι, μία σιδερογροθιά, πολλά μεταλλικά σφαιρίδια, δύο σφαίρες πολεμικού τυφεκίου, δύο ξύλινα ρόπαλα και μία σφεντόνα.

Στην οικία επίσης του 25χρονου βρέθηκαν πενήντα προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής, όπως αναφέρουν αστυνομικές πηγές.

Οι συλληφθέντες, οι οποίοι είναι προσεσημασμένοι για κλοπή, οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα  Πλημμελειοδικών Αθηνών.  

Επίσης ο πυροσβέστης, ο οποίος υπηρετούσε στο Μαρκόπουλο και βρισκόταν σε δεκαπενθήμερη άδεια, ετέθη σε διαθεσιμότητα και από το αρχηγείο της Πυροσβεστικής διατάχθηκε επιπλέον εις βάρος του η διενέργεια ένορκης διοικητικής εξέτασης. Συνάδελφοί του, που έχουν κληθεί να καταθέσουν, υποστηρίζουν πάντως, ότι δεν θυμούνται ο 29χρονος να είχε εκφράσει κατά τυο παρελθόν ρατσιστικές απόψεις.

Ωστόσο σε ανακοίνωση του το Τμήμα Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ κάνει ήδη λόγο για ρατσιστική δολοφονία μετανάστη και συμπληρώνει: «Την ώρα που η αστυνομία του κ. Δένδια, χρησιμοποιείται ως πρωταγωνιστής των κυβερνητικών επικοινωνιακών "σόου", με σκοπό τον αποπροσανατολισμό των πολιτών από τα προβλήματά τους και τον εκφοβισμό τους, φασιστικές συμμορίες εγκληματιών "περιπολούν" ανενόχλητες στους δρόμους της Αθήνας, δολοφονώντας ανυπεράσπιστους ανθρώπους. Τυχόν απόπειρα συγκάλυψης του χαρακτήρα της αποκρουστικής πράξης, με κατασκευασμένα επιχειρήματα, όπως "διαπληκτισμός", θα βαρύνει όχι μόνο πολιτικά, αλλά και ποινικά όσους την επιχειρήσουν».

Απάντηση στην ανακοίνωση του Τμήματος Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ εκδόθηκε από το γραφείο Τύπου του υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, όπου αναφέρεται: «Η διάθεση του ΣΥΡΙΖΑ για μικροκομματική εκμετάλλευση ξεπερνά πλέον κάθε όριο. Φθάνει στην καπηλεία της απώλειας μιας ανθρώπινης ζωής. Παριστάνει πως αγνοεί ότι η Ελληνική Αστυνομία ήταν αυτή που συνέλαβε τους δράστες του απεχθούς εγκλήματος, ύστερα από μεγάλη κινητοποίηση.

»Για το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη η συνταγματική υποχρέωση είναι μία: νομιμότητα παντού. Είναι θλιβερό ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αντιλαμβάνεται τις ενδεχόμενες συνέπειες των μικροκομματικών ελιγμών του για τον τόπο και την κοινωνία».

Στις 18.00,  στην πλατεία Μερκούρη, στα Άνω Πετράλωνα πραγματοποιήθηκε αντιρατσιστική συγκέντρωση με αφορμή τη νέα δολοφονία.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Προσθεσμία για να απολογηθούν έλαβαν οι δράστες της δολοφονίας του πακιστανού στα Πετράλωνα 
ΣΥΡΙΖΑ: Εμπρακτη αντιμετώπιση της ρατσιστικής βίας ζητούν βουλευτές του  
Διεκόπη η δίκη για τη δολοφονία του Σαχζάτ Λουκμάν στα Πετράλωνα 
Καμίνης: Συναντήθηκε με τους γονείς του δολοφονημένου Πακιστανού 
 
 
σχόλια (232)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ... τα χειροτερα επονται... | 21/01/2013 18:49
    ... υπαρχουν και υπιες δολοφονιες.. ??????????? ΑΑΑ... ναι.. αυτες γινονται απο τους λαθρομεταναστες και τους κουκουλοφορους ... της αριστερας και της προοδου... Προσοχη...... σε ολα τα υποψηφια θυματα.. των επομενων ημερων..Παρακαλω παρακαλεστε τον δολοφονο σας για μια υπια..... δολοφονια σας.. Οι Ταλιμπαν ξερουν..
    kitsos
    απάντηση74
     
     
    σε γνωριζω απο την κοψη.... κτλ.. | 21/01/2013 18:34
    κανενας δεν θελει να σκοτωσει .. ουτε και να σκοτωθει.. Η Ελλαδα ειναι φτωχη χωρα ... δεν μπορει να φροντισει λαθρομεταναστες.. και οσο η πιτα θα μικραινει .. τοσο θα μοιραζεται συμφωνα με την ,,φοβερη κοψη του σπαθιου.. ,, Καποτε θα ξαναζητησουμε την ελευθερια μας .. και αυτη θα ξαναρθει με υψωμενη σπαθα.. γιατι η παροιμια λεει... οτι .. οπως στρωσεις θα πλαγιασεις..
    kitsos
    απάντηση52
     
     
    να ξεβρομίσει ο τόπος | 19/01/2013 20:06
    Να απολυθούν όλοι οι τεμπέληδες του δημοσίου. Μόνο να κάνουνε απεργίες ξέρουνε. Ωχ, αλλού με πληρώσανε να το γράψω αυτό. Πώς σβήνει τώρα;
    κανένας
    απάντηση153
     
     
    ΝΕΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ.. | 19/01/2013 16:50
    " ΕΠΙΣΗΣ, ΒΑΛΑΜΕ.. ΕΕ.. ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ 30 gr ΧΑΣΙΣ " ..........
    ΠΛΑΚΑ ΕΧΟΥΝ......
    απάντηση77
     
     
     
    Κοιμηθητε | 19/01/2013 16:43
    Κοιμηθητε πουλακια μου ,κοιμηθητε.Θα σας ξυπνησει η χατζαρα του μωαμεθανου οταν θα σας ακουμπαει τον λαιμο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1216
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ; | 19/01/2013 15:08
    http://aegeanhawk.blogspot.gr/2012/10/150_812.html.......ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΣΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ....ΣΦΑΧΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ-ΣΦΑΧΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ....ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ...ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΓΗ.
    ΕΞΩ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    απάντηση1412
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ | 19/01/2013 14:43
    ΟΙ ΔΗΘΕΝ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΝΕΟΝΑΖΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΑ!
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΧΙ ΝΑΖΙ
    απάντηση1210
     
     
     
    O MEΓΑΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ Ν.ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ ΜΙΛΑΕΙ | 19/01/2013 13:20
    Ο ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΕ.......... «Το γεγονός με έκανε να δω την πραγματικότητα. Είχα μια ανόητη ευαισθησία και γενναιοδωρία με την είσοδο ή μάλλον την εισβολή των ξένων στην Ελλάδα. Ελεγα ότι της ίδιας γης παιδιά είμαστε, να μπει ο κόσμος στην Ελλάδα, να ευφρανθεί, να νιώσει ασφάλεια, να φάει, να πιει ελληνικό νερό. Ε, από την ώρα του περιστατικού τέρμα όλες αυτές οι εφηβικές μαλακίες. Τέσσερα κτήνη, τέσσερις βάρβαροι που ούρλιαζαν και βρωμούσαν και φορούσαν μάσκες με έκαναν να δω την πραγματικότητα»..
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕ
    απάντηση197
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το συμπέρασμά μου... | 19/01/2013 02:46
    Μελέτησα με προσοχή, (για επαγγελματικούς και πολιτικούς λόγους), τα 196 σχόλια τα οποία έχουν αναρτηθεί μέχρι στιγμής. Το συμπέρασμά μου είναι ότι, η ελληνική κοινωνία συντηριτικοποιείται ταχύτατα, αποβάλλει τις προσεγγίσεις των γεγονότων συναισθηματικού χαρακτήρα και δείχνει αποφασισμένη να ενισχύσει τις πολιτικές εκείνες δυνάμεις που έχουν ως πρόγραμμα το "νόμος και τάξη".
    Επικοινωνιολόγος
    απάντηση99
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Έξω οι ξένοι από την Ελλάδα μας, μαζί με τους υποστηριχτές τους αναρχο-συριζο-κουκουέδες και καπιταλιστές!!!! Να ξεβρωμίσει ο τόπος..! | 19/01/2013 02:04
    Ας σοβαρευτούμε! Σαφώς και είναι καταδικαστέο το γεγονός και οι ένοχοι πρέπει να διακστούν σύμφωνα με το νόμο! Από εκεί και πέρα: Ας πιστέψουμε ότι βρέθηκαν αυτά τα φυλλάδια! Δηλαδή 40 χρόνια τώρα στο σπίτι κάθε δολοφόνου (εκατοντάδες ή και χιλιάδες) δε βρέθηκε αφίσα, φυλλάδιο ή εφημερίδα ή σημαία κόμματος; Γιατί μας ενημερώνουν τώρα για κάτι τέτοιο; Να υποθεσουμε επομένως ότι στατιστικά το 90% των παραπάνω δολοφόνων ήταν οπαδοί της ΝΔ του ΠΑΣΟΚ και του ΚΚΕ (90% έπιαναν τα τρία κόμματα για δεκαετίες ολόκληρες)! Ποιο συμπέρασμα πρέπει να βγάλουμε;Και γιατί δεν έψαχναν οι δημοσιογράφοι να βρουν ποιου κόμματος ήταν ο κάθε δολοφόνος κάθε φορά;
    TOM
    απάντηση1114
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Προς αναρχοαλήτες - άρθρο 184 ΠΚ | 18/01/2013 20:57
    Άρθρο 184 του ποινικού Κώδικα: "Όποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή διεγείρει σε διάπραξη κακουργήματος ή πλημμελήματος τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών."
    Σόλων ο Αθηναίος
    απάντηση88
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Προς ΧΑλήτες - Άρθρο 185 ΠΚ | 18/01/2013 20:03
    Άρθρο 185 Ποινικού Κώδικα: - "Όποιος εγκωμιάζει δημόσια και με οποιονδήποτε τρόπο έγκλημα που διαπράχθηκε και έτσι εκθέτει σε κίνδυνο τη δημόσια τάξη τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών».
    Κλεισθένης ο Αθηναίος
    απάντηση2422
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mεροληψία απο το Βήμα. | 18/01/2013 19:50
    Νομίζω ότι η δύο πρόσφατοι τίτλοι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα της μεροληψίας απο το Βήμα. 1) "Αγρια" δολοφονία αλλοδαπού στα Πετράλωνα Στο σπίτι ενός εκ των δραστών βρέθηκαν προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής". 2) Νεκρός 56χρονος σε διαμέρισμα στον Αγιο Παντελεήμονα - Το θύμα ήταν δεμένο στα χέρια και στα πόδια. Για τον ταλαίπωρο στην Κρήτη που τον βασάνισαν μάλιστα δεν έγραψαν τίποτα.
    Βασίλης Καζιάς
    απάντηση2616
     
     
     
    20 χρονια μεταναστης | 18/01/2013 19:37
    Είμαι 20 χρόνια μετανάστης στην Αυστρία , τα χριστούγεννα ήρθα στην Ελλάδα , έπαθα πλάκα δεν μπορούσες να πας πουθενά πεζός μετά της 7 το απόγευμα , ούτε στην Μανίλα δεν γίνονται αυτά τα πράγματα δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάντησαν την ελλαδίτσα μας ...και μην τολμήσετε να ξανασυγκρίνεται τους Ελληνες μετανάστες του εξωτερικού με την αραβική άνοιξη που φέρατε στην χώρα μου!Να κυκλοφορήσει με πλαστά χαρτιά κάποιος στο εξωτερικό πλάκα κάνουμε..Νομιμοι στην Ελλάδα πώς ? Με πλαστά διαβατήρια? γιατί δεν διαδηλώνετε για να σταματήσει η παρανομία και σωματεμπορία στην ελλάδα?για να σταμάτησει να έχει πεδιο η ΧΑ . Οταν έχουμε τόσα εγκλήματα αλλοδαπών , δεν θά έρθει η στιγμή να πάρει τα όπλα ο Ελληνας ?Σήμερα έγραψε κανεις για έναν κύριο 56 χρονων που βρέθηκε μαχαιρωμένος στο διαμέρισμα του στον ΑΓ.ΠΑΝΤΕΛ., έχει λίγοτερη αξία η ζώη του για εσάς?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λυπαμαι | 18/01/2013 18:27
    Λυπάμαι για τους ελληνες που πέφτουν θύματα λαθρομεταναστών εγκληματιων μονο και μονο επειδη ειναι ελληνες και φορανε ενα καλο μπουφαν. Λυπαμαι για τα κατεβασμενα ματια του τρομου στη γειτονια μου. Λυπάμαι για τη δολοφονια του 56χρονυο στον αγ. παντελεημονα, για τη δολοφονια των γιαγιαδων στη ξανδθη, για τη φρικη που εζυσε το κοριτσι στη παρο. Για το εγκλημα, για τη βια που σαρρώνει τους ελληνες. και λυπαμαι για το πακιστανο αυτον ανθρωπο ΟΡΓΙΖΟΜΑΙ για την υποκριτικη και μονοπλευρη ευαισθησια των αριστεριστων
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4218
     
     
    Εθνικη ξεφτιλα | 18/01/2013 17:07
    Οι ναζι της Χ.Α. ντροπιαζουν την Ελλαδα και τον πολιτισμο της.
    Πολιτικός αναλυτής
    απάντηση3733
     
     
     
    Συλλαλητήρια όταν ο Πακιστανός βίασε το κοριτσάκι και το έστειλε με κώμα στο νοσοκομείο κάνατε; | 18/01/2013 16:24
    Όχι βέβαια! Ένα είναι κοριτσι, δεύτερον είναι ή ήταν Ελληνίδα, τρίτον τον Πακιστανό και τα μάτια σας! Αυτό είναι ομαδική υστερία! Αλλά βέβαια πού αλλού θα βρείτε φτηνά μεροκάματα για να παριστάνετε τα αφεντικά; Μόνο με λαθραίους ώσπου να σας σκοτώσουν κι εσάς ή να σας βιάσουν την κόρη! Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!
    Ένα λαος αλλήθωορος
    απάντηση3933
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aντιφασιστας | 18/01/2013 16:22
    Ανοιχτα συνορα τωρα.Κανενας ανθρωπος δεν ειναι λαθραιος.Αμεση καταργηση στρατου και αστυνομιας.Ολοι αυριο στην αντιρατσιστικη.
    εξω οι φασιστες απο την ελαδα
    απάντηση2045
     
     
    Ρε χρυσαυγίτες... | 18/01/2013 15:38
    Με το να βάζετε -ων, κατάληξη σε κάθε λέξη δεν αποδεικνύετε πως είστε μορφωμένοι, μάλλον το αντίθετο. Απλά ανακαλύψατε τι θα πεί τριτόκλιτη μετοχή και επίθετο.Άντε και εις ανώτερα! Αυτά προς κάθε συμφωνών, αναμένων, ερωτών, διατυπώνων και εχέφρων, βεβαίως βεβαίως, πολίτη.
    Υπερασπίζεστε ένα έγκλημα.Ουστ κτήνη!
    απάντηση2828