από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 
 

Ανακατάληψη της «Λέλας Καραγιάννη» στην Κυψέλη

Νωρίτερα η αστυνομία είχε επέμβει και εκκενώσει την κατάληψη - 16 προσαγωγές, αφέθηκαν όλοι ελεύθεροι
Ανακατάληψη της «Λέλας Καραγιάννη» στην Κυψέλη
Η κατάληψη «Λέλας Καραγιάννη» θεωρείται η αρχαιότερη εν ενεργεία καθώς ξεκίνησε το 1988 στην Κυψέλη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ανακαταλήφθηκε το κτίριο της οδού Λέλας Καραγιάννη μετά την αποχώρηση των αστυνομικών δυνάμεων που προχώρησαν το πρωί στην εκκένωση της κατάληψης «ΛΚ 37», όπως ονομάζεται από το όνομα και αριθμό της οδού όπου βρίσκεται.

Η επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ. στο κτίριο στη διασταύρωση των οδών Λέλας Καραγιάννη και Δροσοπούλου, στην Κυψέλη, που τελεί υπό κατάληψη εδώ και 25 χρόνια, διήρκεσε περίπου 4 ώρες.

Η επέμβαση των αστυνομικών (ανάμεσα τους ΜΑΤ και κλιμάκιο της ΕΚΑΜ) ξεκίνησε λίγο μετά τις 12.30 το μεσημέρι της Τρίτης, ενώ πάνω από τη περιοχή πετούσε διαρκώς το ελικόπτερο της Αστυνομίας.

Μόλις έγινε αντιληπτή η παρουσία των αστυνομικών ορισμένοι από τους καταληψίες ανέβηκαν στη ταράτσα φωνάζοντας συνθήματα και άλλοι παρέμειναν στο εσωτερικό.

Οι αστυνομικοί κατάφεραν να μπουν στο κτίριο, αφού πρώτα άνοιξαν την πόρτα εισόδου χρησιμοποιώντας τροχό. Στη συνέχεια προχώρησαν σε 16 προσαγωγές αντρών και γυναικών που οδηγήθηκαν στην Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής.

Ακολούθησε έρευνα στο εσωτερικό του κτιρίου, χωρίς να προκύψουν ευρήματα και λίγο μετά τις 16.30 οι άντρες της ΕΛ.ΑΣ. αποχώρησαν από τη περιοχή.

Τη στιγμή εκείνη μπήκαν στο κτίριο άτομα που είχαν συγκεντρωθεί νωρίτερα στην περιοχή σε ένδειξη συμπαράστασης προς τους καταληψίες, ανακαταλαμβάνοντας το κτίριο που είχε αδειάσει η Αστυνομία.

Εν τω μεταξύ, το απόγευμα αφέθηκαν ελέυθεροι και οι προσαχθέντες. Οση ώρα κρατήθηκαν στη ΓΑΔΑ, απ' έξω πραγματοποιούνταν συγκέντρωση αλληλεγγύης.

Υπενθυμίζεται ότι η κατάληψη της Λέλας Καραγιάννη είναι η αρχαιότερη εν ενεργεία στην Αθήνα, καθώς λειτουργεί από το 1988. Την περασμένη εβδομάδα η ΕΛ.ΑΣ. είχε προχωρήσει σε άλλες δύο ανάλογες επεμβάσεις στην κατάληψη της «Βίλας Αμαλία» και σε αυτήν της οδού «Σκαραμαγκά», στο κέντρο της Αθήνας.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Από αρχοντικό Μεταξάτου... σε κατάληψη Λέλας Καραγιάννη 
 
 
σχόλια (215)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Γιατί να μην κλείσει; | 21/01/2013 12:15
    Γιατί πρέπει αυτόματα να νοιώσω αλληλεγγύη απέναντι σε κάποιον που τρέχει να βολευτεί σ'ένα άδειο κτίριο; Ήταν διαπιστωμένα άστεγος και του άξιζε να στεγαστεί πριν από οποιονδήποτε άλλο; Και ποιος το αποφάσισε αυτό; Απ'την άλλη υποτίθεται πως το άλλοθι για τις καταλήψεις είναι ο κοινωνικός ακτιβισμός. Όμως αν ρωτήσεις κάποιον μέσο Κυψελιώτη τι ακριβώς έχει προσφέρει η Λέλας Καραγιάννη τόσα χρόνια στη γειτονιά εκτός από συνευρέσεις μεταξύ αναρχοδιανοούμενων θα μπορέσει να σου απαντήσει;
    αντιπολικός
    απάντηση63
     
     
    Aντιφασιστας | 19/01/2013 12:58
    Απαιτώ: να παράγουν οι Κινέζοι ipad και λάπτοπ τελευταίας τεχνολογίας για την πάρτη μου, σώβρακα Kalvin Klein δουλεύοντας με ένα δολλάριο τη μέρα. Απαιτώ: οι μικροαστοί καταστηματάρχες να μην προβάλλουν αντίσταση, όταν οι ταξικοί μου σύντροφοι κι εγώ κάνουμε απαλλοτρίωση στα μαγαζιά τους. Απαιτώ: το κράτος να μου παρέχει άνετο ζεστο δωμάτιο με αναπαυτικο κρεβάτι,τζαμπα φως,νερο,τηλεφωνο,θερμανση τον χειμωνα,ψυξη το καλοκαιρι, για να μάχομαι ξαπλωμένος τον καπιταλισμό, όταν δεν γράφω συνθήματα στο κέντρο της Αθηνας. Απαιτώ: το κράτος να ταϊζει τους ταξικούς συντρόφους μετανάστες. Απαιτώ: οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι να δουλεύουν για να παράγονται τρόφιμα που θα θρέψουν εμένα, έναν αντικαπιταλιστή επαναστάτη της δικής μου αξίας.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση43
     
     
     
    Τεράστια επιτυχία του στρατού μας! | 16/01/2013 21:33
    Πολύ χάρηκα αγαπητοί μου από την ανακατάληψη της Βίλας Λέλας Καραγιάννη. Την είχε ανάγκη ο στρατός μας τέτοια μεγάλη στρατιωτική επιτυχία, μετά τη δραματική μας αποτυχία στην προσπάθεια κατάληψης της Κόνιτσας, τα Χριστούγεννα του 1947. Πόσο συγκινήθηκα, θυμήθηκα τα νιάτα μου! Εμπρός σύντροφοι, στ' αρματα, στ' άρματα, εμπρός τώρα να καταλάβουμε και τον οχυρό Διόνυσο και την άπαρτη Νέα Πεντέλη, τα τελευταία κάστρα του μοναρχοφασισμού! Θάνατος στη Φρειδερίκη!
    Η θεία Υπατία
    απάντηση1041
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    i katalipsi synexizetai | 16/01/2013 18:51
    orea..mpoukarane ta MAT, pigan oi dimosiografoi, xarike ke o Dendias..to lisame to problima tis anomias sto ellada.na xei o kosmos na asxoleitai..i katalipsi tis politikis apo ti diaploki i tis elladas ap'to DNTden enoxlei ton k.Samara?To loipon, ta ktiria itan ypo katalipsi mexri pou ta katelabe i asti-A-nomia.Ara i katalipsi synexizete alla, apo allous katalipsies¿Ap pano tora plironoume gia na min kanoun katalipsi tsampa oi pitsirikades..?Ke ante ke sosta ke mprabo me tis epixeiriseis kata. Mipos omos me ton idio zilo na ekane o k.Dendias me tous Rambo-tou glikou nerou-tou SDOE ke kana ntou ke se kana ypourgio, dimosio organismo i dimarxio?As ine mono gia na mas riksei staxti sta matia...
    nikolas
    απάντηση182
     
     
    Τι παει να πει | 16/01/2013 15:58
    ¨λυσαμε ολα τα προβληματα κι ασχολουμαστε με τις καταληψεις, ουγκ" Αμα ειναι ετσι να σταματησουμε να ασχολουμαστε με τις ρατσιστικες επιθεσεις γιατι υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα
    Gguu
    απάντηση3046
     
     
     
    Παραδοξα | 16/01/2013 15:57
    Οσο πεφτει στις δημοσκοπησεις ο τΣΥΡΙΖΑ τοσο ανεβαινουν τα σχολια απο τα αντιφασιστοφασιστοειδη και τα αναλογα likes. ρε τι κανει η απογνωση. Δωσε πονο Δενδια...
    Αντιαπλυτοαριστερος μερκελιστης
    απάντηση2952
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΠΟ PITSIRIKOS.NET ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ | 16/01/2013 12:29
    Η κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να συνεχίσει τις αστυνομικές επιχειρήσεις, ώστε να τερματιστούν οι καταλήψεις σε όλα τα κτίρια της Αθήνας. Ο Αντώνης Σαμαράς έχει δώσει εντολή στον υπουργό Δημόσιας Τάξης Νίκο Δένδια να εφαρμόσει το δόγμα «νόμος και τάξη». Σύμφωνα με τον Αντώνη Σαμαρά, οι αστυνομικές επιχειρήσεις κατά των καταλήψεων κάνουν τους πολίτες να ξεχνάνε πως η κυβέρνηση έχει καταπατήσει όλους τους νόμους και συνεχίζει να ψηφίζει αντισυνταγματικούς νόμους, αλλά, κυρίως, το γεγονός πως η μόνη πραγματική κατάληψη είναι η κατάληψη της χώρας από την πολιτική και οικονομική ελίτ που ξέσκισε την Ελλάδα, την οδήγησε στην χρεοκοπία και συνεχίζει να την ξεσκίζει. Ο Αντώνης Σαμαράς είναι πολύ ευχαριστημένος από το επικοινωνιακό τρικ των αστυνομικών επιχειρήσεων κατά των καταλήψεων αλλά ανησυχεί γιατί οι καταλήψεις κάποτε θα τελειώσουν και υπάρχει ο κίνδυνος να αντιληφθούν οι πολίτες πως η μόνη κατάληψη που συνεχίζεται είναι αυτή που έχει κάνει ο ίδιος και οι κατσαπλιάδες του στις ζωές τους. Με εντολή του Αντώνη Σαμαρά, οι αστυνομικές επιχειρήσεις κατά των καταλήψεων θα συνεχιστούν μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού και μετά θα ξεκινήσει μια νέα αστυνομική επιχείρηση, η επιχείρηση «Παραλία». Οι δυνάμεις των ΜΑΤ θα εφορμήσουν στις παραλίες που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ οι αναρχικοί και οι αριστεριστές, θα μπουκάρουν στις σκηνές τους και θα ψάχνουν για άδεια μπουκάλια μπύρας, σφεντόνες και τίποτα μπάφους. Οι αναρχοάπλυτοι θα συλλαμβάνονται και θα μεταφέρονται με τα μαγιό ή ξεβράκωτοι –γιατί οι περισσότεροι κάνουν μπάνιο γυμνοί και τρομάζουν τους τουρίστες με τις μαλαπέρδες τους- στα αστυνομικά τμήματα των νησιών, όπου θα κουρεύονται γουλί και μετά θα περιφέρονται αλυσοδεμένοι στα καντούνια του νησιού, ώστε να διαπομπευτούν και να συμμορφωθούν οι ίδιοι αλλά και να τρομοκρατηθούν οι πολίτες. Οι καλοκαιρινές αστυνομικές επιχειρήσεις κατά των καταλήψεων αναρχικών στις παραλίες θα ξεκινήσουν από τη Σαμοθράκη και τη Νίσυρο και θα συνεχιστούν στις παραλίες της Γαύδου και της Νότ
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    απάντηση5022
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Να κοπεί η χρηματοδότηση του Πανεπιστημίου Αθηνών, αφού έχει να πληρώνει καταλήψεις... | 16/01/2013 12:02
    Προφανώς το Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι αρκετά πλούσιο για να διαθέτει κτίρια προς κατάληψη από διάφορους αναρχοαριστεριστές και να τους πληρώνει και τους λογαριασμούς για το ρεύμα και το νερό που καταναλώνεται. Άρα, δεν χρειάζεται την κρατική χρηματοδότηση ένας τόσο "κιμπάρης" οργανισμός....
    Δυτικά
    απάντηση5375
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ζήτω η κυβέρνηση των νοικοκυραίων! | 16/01/2013 11:56
    Ζήτω η αξ. αντιπολίτευση των νοικοκυραίων! Ζήτω η νομιμότητα! Δεν μας νοιάζει η φτώχεια μας όλοι για συσσίτια! ΥΓ Οι καταλήψεις ήταν και είναι αδιάφορες. Ούτε επανάσταση ούτε πολιτισμός ούτε τεκέδες ούτε οπλαποθήκες. Το κράτος απλά έχει - επιπλέον - δυο κεφάλια: το φασιστικό και το αναρχικό. Για να κάθεσαι εσύ το υποζύγιο ήσυχος να καταναλώνεις τηλεόραση και να τρέμεις μην πάθει τίποτα ο καπιταλισμός που σε γδέρνει. ΥΓ2. Είναι από παλιά γνωστό: δεξιός =βλάκας. Είναι θέμα DNA. Επίσης βλάκας = ανίκητος. άντε βρε θα "πάμε" και φέτος Eurovision, νικήσατε...
    Detachment Valmy
    απάντηση1470
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    How To Destroy THE WEST: By Vladimir Lenin 1921 | 16/01/2013 10:05
    How To Destroy THE WEST: Corrupt the young. Get them away from religion. Encourage their interest in sex. Make them superficial by focusing their interest in sports, sensual entertainments
    Μπάρμπα-Γιώργος
    απάντηση1147
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τι μέλλον έχει μιά κοινωνία που μισεί τους νέους της; | 16/01/2013 09:48
    Συγχαρητήρια συμπολίτες! Τα καταφέραμε. Φτιάξαμε μια κοινωνία φυτών καί τώρα απαιτούμε κι από τους νέους μας να είναι κι αυτοί ψοφίμια. Γιά να μην πάνε στράφι οι τόσοι κόποι μας μάλλον. Εύγε μας λοιπόν, τους κληροδοτούμε μιά "υγιή" κοινωνία, όπου θα μπορούν να ζήσουν με αξιοπρέπεια. Απαγορεύεται λοιπόν κάθε προσπάθεια των νέων να σταθούν ζωντανοί, να δοκιμάσουν άλλες μορφές κοινωνικων σχέσεων καί δομών, όπως έχουν όχι μόνο το δικαίωμα, αλλά και το καθήκον. Φαίνεται ότι δεν υπήρξατε ποτέ νέοι, γιαυτό καί μισείτε την νεότητα. Δεν εξηγείται διαφορετικά τόσο παράλογο μίσος, τόσος φθόνος καί τόση χαιρεκακία!
    αντώνης
    απάντηση6635
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΑΠΟΥΝΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΟΑΠΛΥΤΟΥΣ!!!!! | 16/01/2013 02:51
    ΣΑΠΟΥΝΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΟΑΠΛΥΤΟΥΣ!!!!!
    ΤΟΜ
    απάντηση3375
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το αληταριό να καταλάβει κελιά στον Κορυδαλλό | 15/01/2013 23:21
    Ας όψονται οι γελοίες πρυτανικές αρχές του ΕΚΠΑ, που δεν κάνουν αγωγή να συλληφθούν οι ασύδοτοι αλήτες... Να καθαρίσουν άμεσα όλοι οι χώροι και τα απροσάρμοστα να πάνε να κάνουν κατάληψη σπίτι τους - ή στη στενή, αν υπάρξει αντίσταση κατά αρχής. Αρκετά ανεχθήκαμε το αίσχος των τρισάθλιων ρημαγμένων κτιρίων, των βανδαλισμών, της τυφλής βίας, της απερίγραπτης λέρας που δείχνει ακριβώς τον βρωμερό εσωτερικό κόσμο αυτών των τιποτένιων! Κλείστε το αληταριό στη φυλακή - και δώστε τους δημόσιους χώρους, τα κτίρια, τις προτομές, καθαρά από τις βεβηλώσεις, πίσω στους πολίτες!
    Ιστορικός
    απάντηση3664
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ετοιμορροπα κτηρια αξιας .. χιλιαδων αστυνομικων | 15/01/2013 22:27
    δηλαδη αν οι καταληψεις ειναι εκατο , η αστυνομια θα αφιερωσει χιλιαδες αστυνομικους για τη φυλαξη αδειων κτηριων... μαλλον εχουν τρελαθει
    mar.
    απάντηση5315
     
     
    Τι έγινε ρε φασίστες - χρυσαυγίτες? | 15/01/2013 22:18
    Το "έθνος", η "χώρα" ξεπουλιέται και υποδουλώνεται και οι μόνοι που αντιδρούν είναι οι Αναρχικοί ενώ εσείς μπήκατε στη Βουλή, φορέσατε κοστουμάκια, δίνετε συνεντεύξεις στα κανάλια, μαχαιρώνετε μετανάστες και στάζετε χολή από τον καναπέ και το πληκτρολόγιο???? Να χαρώ εγώ πατριώτες που ανοίγουν τα γραφεία τους δίπλα στα αστυνομικά τμήματα του Σαμαρά και του Γιώργου Παπανδρέου... ΓΕΛΟΙΟΙ....
    ΠΙΣΩ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, ΕΜΠΡΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ
    απάντηση7042
     
     
    implosion | 15/01/2013 21:14
    implosion δομικη ενρηξη το κτηριο καταρει θεαματικα χωρις οχληση η μονη λυση
    c4
    απάντηση733
     
     
    Ραβε ...ξηλωνε ...δουλεια να μην σου λειπει! | 15/01/2013 20:54
    Πρωταθλητες στις δουλειες του ποδαριου! Υπαρχει βρε κανενας να ντρεπεται για αυτου του ειδους επιχειρησεις χωρις κανενα αποτελεσμα, παρα μονο εξοδα και ψυχοφθορα για οσους λαμβανουν μερος σε αυτες και απογοητευση στον κοσμακη που προσμενει επιτελους ΚΑΘΑΡΣΗ!!! Χωνευτεται βρε αυτου του ειδους η δημοκρατια με τα τσιπρωνια να γκρεμιζουν οτι με πολυ κοπο αλλοι χτιζουν?
    Ελληνας ΕΕ
    απάντηση4318
     
     
    Δημοκρατικοί, Αριστεροί, Δοσίλογοι, και Γερμανοί | 15/01/2013 20:43
    Ρίχνουμε δακρυγόνα στον δημοκταρικό κόσμο των συγκεντρώσεων, κάνουμε εφόδους στις αριστερές καταλήψεις. Αυτοί οι δύο πόλοι - δημοκρατικοί, αριστεροί - και ο αντίμαχός τους - Γερμανοί και δοσίλογοι - έχουν επανέλθει.
    Π
    απάντηση4824
     
     
    Το δημοσιο συμφερον και τα συμφεροντα του δημοσιου.. | 15/01/2013 20:02
    Ειναι νομιμη η "αξιοποιηση" απο τους εκπροσωπους τπυ κρατους ,ενω παρανομη η καταληψη ενος κτιριου.Τελικα ο,τι δημοσιο ειναι βορα στον καθενα αρκει ο σκοπος να αγιαζει τα μεσα; Η εννοια της "δημοσιας" περιουσιας ειναι ταυτοσημηι με την καταπατηση και την διασπαθηση;;και ικανοτερος ειναι εκεινος που εξασκει την περισσοτερη βια με "νομιμο"η "παρανομο"τροπο;Πριν εναμιση χρονο ενας δημαρχος καταπατησε δημοσια χωρο για να κανει νεκροταφειο.....Σαββατοκυριακο εν κρυπτω,αυτος πως θα χαρακτηριζοταν ; Τι Υμητος τι Κυψελη ολα νομιμα και παρανομα ταυτοχρονα αν εχεις διαθεση ,μεσα και χρονο...
    sofika
    απάντηση435
     
-