από metereologos.gr
Τρίτη 22 Αυγούστου 2017
 

Λέσβος: Συνεχίζονται οι έρευνες για ακόμη έξι αγνοούμενους μετανάστες

Εχουν εντοπιστεί νεκροί 21 άνδρες μετανάστες, ηλικίας από 20 έως 45 ετών
Λέσβος: Συνεχίζονται οι έρευνες για ακόμη έξι αγνοούμενους μετανάστες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μυτιλήνη

H σορός ενός ακόμη μετανάστη εντοπίστηκε την Κυριακή στις ακτές της Λέσβου, ενώ οι έρευνες συνεχίζονται, καθώς αγνοούνται ακόμη άλλα έξι άτομα, μεταξύ των οποίων και παιδιά. Η βάρκα στην οποία επέβαιναν ανατράπηκε, ανοιχτά της Θέρμης το πρωί της Παρασκευής, με αποτέλεσμα μέχρι στιγμής να έχουν βρει τραγικό θάνατο 21 άτομα, ηλικίας περίπου 20 έως 45 ετών.

Την Παρασκευή ανασύρθηκε ζωντανός από τη θαλάσσια περιοχή ανατολικά της Θερμής ένας 20χρονος, ο οποίος δήλωσε ότι κατάγεται από τη Μιανμάρ και έδωσε τις πληροφορίες σχετικά με τον αριθμό και το φύλο των επιβαινόντων στη βάρκα.

Ο 20χρονος νοσηλεύεται στο νοσοκομείο Μυτιλήνης με υποθερμικό σοκ, αλλά η κατάσταση της υγείας του είναι καλή.

Μεταξύ των επιβαινόντων ήταν και ένας Τούρκος διακινητής, ο οποίος ακόμα δεν έχει γίνει γνωστό αν είναι μεταξύ των νεκρών ή επέζησε του ναυαγίου και με κάποιο τρόπο επέστρεψε στη χώρα του.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τραγωδία με λαθρομετανάστες στη Λέσβο 
Αύξηση των μεταναστευτικών ροών στο ανατολικό Αιγαίο 
 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ισλαμιστές εισβολείς | 19/12/2012 00:53
    Μερικοί ισλαμοφασίστες εισβολείς λιγότεροι. Κάθε πόλεμος έχει τα θύματά του. Χαίρομαι που τα θύματα δεν ήταν από τη δική μας πλευρά στον ακήρυκτο αυτό πόλεμο που μας κάνει η Τουρκία.
    Ο Κακός του έργου
    απάντηση22
     
     
    Η Χρυσή Αυγή κέρδισε τον πόλεμο των ιδεών. | 17/12/2012 21:02
    Απλά είναι τα πράγματα. Ο όρος 'ισλαμοφασίστες' υπήρχε πριν εμφανισθεί στο πολιτικπό προσκήνιο η Χρυσή Αυγή;;; Ο βλακώδης ελληνικός συναισθηματισμός, (δείγμα θυμικής και όχι λογικής λειτουργίας ενός λαού...), στο παρελθόν δεν θα είχε οδηγήσει σε μαζική υστερία για τον πνιγμό των "φτωχών μεταναστών";;; Διαβάστε τα σχόλια για να αντιληφθείτε πόσοι εκφράζουν συναισθήματα από χαράέως αδιαφορία, για τον πνιγμό... Συνεπώς, η Χρυσή Αυγή κέρδισε τον πόλεμο των ιδεών και νομοτελειακά θα κερδίσει και την εκλογική μάχη. Είναι μόνο ζήτηνα χρόνου...
    Πολιτευτής
    απάντηση70
     
     
    Η λαθρομετανάστευση έχει ρίσκα. | 17/12/2012 13:21
    Δεν είναι οι πρώτοι και ούτε οι τελευταίοι που σκυλοπνίγονται στα πέλαγα. Κάθε διεθνής ευρωκυνηγός ξεκινώντας την καριέρα του, παίρνει εν γνώση του και τα ανάλογα ρίσκα. Επιτυχία θεωρείται να κερδίζεις κάθε μήνα πολλούς μισθούς της χώρας σου (τα 25ε ημερομίσθιο που βγάζουν οι περισσότεροι Πακιστανοί στα χωράφια της ελληνικής υπαίθρου, ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ το βασικό ημερομίσθιο Πακιστάν) και αποτυχία είναι να χάσεις τη ζωή σου. Στην εποχή των καρτοκινητών και των διεθνών κλήσεων, οι πάντες γνωρίζουν ακριβώς τι συμβαίνει.
    12θεϊστής
    απάντηση112
     
     
    Εύγε σχολιαστή "Νησιώτη"! | 17/12/2012 10:57
    "Είναι θέμα οπτικής γωνίας για τη θεώρηση των πραγμάτων. | 07:49 Εγώ θεωρώ ότι οι νεκροί αυτοί ήταν ισλαμοφασίστες εισβολείς στη πατρίδα μου. Συνεπώς, ο πνιγμός τους δεν με ενδιαφέρει. Ελπίζω η τύχη τους να απο θαρρύνει άλλους επίδοξους ισλαμοφασίστες εισβολείς. Νησιώτης" Εύγε σχολιαστή "Νησιώτη"!
    Αθηναίος
    απάντηση87
     
     
     
    Λαθραίοι και παράνομοι... | 17/12/2012 08:36
    Όταν σε μια χώρα μεταναστών, εξάλλου δεν καμαρώνουμε για τις ανά το κόσμο ομογένειες μας? υπάρχουν τόσοι που αντιμετωπίζουν με τέτοιο ρατσισμό, αυτά τα θλιβερά γεγονότα τα πράγματα είναι πολύ άσκημα για τη χώρα. Και για να μην ξεχνιόμαστε, ένα ζευγάρι συμπατριωτών ζει για έξι μήνες σε ένα γερμανικό αεροδρόμιο με τη φιλανθρωπία των υπαλλήλων ...Και ναι , είναι παράνομοι , όχι λάθρο μετανάστες, υπάρχει διαφορά. Λάθρα βιούν αυτοί που ζουν με ξένα λεφτά (και δάνεια λέγονται), που στηρίζουν και σκλαβώνονται από κυβερνήσεις,"δημοκρατικές" βέβαια, που τους κατάντησαν λαθραίους στον τόπο τους
    απροσάρμοστος
    απάντηση614
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Είναι θέμα οπτικής γωνίας για τη θεώρηση των πραγμάτων. | 17/12/2012 07:49
    Εγώ θεωρώ ότι οι νεκροί αυτοί ήταν ισλαμοφασίστες εισβολείς στη πατρίδα μου. Συνεπώς, ο πνιγμός τους δεν με ενδιαφέρει. Ελπίζω η τύχη τους να απο- θαρρύνει άλλους επίδοξους ισλαμοφασίστες εισβολείς.
    Νησιώτης
    απάντηση1412
     
     
    Ευεξήγητα σχόλια... | 17/12/2012 03:27
    "Ας μιλήσουμε καθαρά, χωρίς περιστροφές. Όσοι διερευνούν και αξιολογούν τις διαθέσεις της κοινής γνώμης γνωρίζουν ότι μετά τις δεύτερες εκλογές του περασμένου Ιουνίου κανένα από τα γνωστά κόμματα δεν έχει δυναμική. Οι δημοσκοπήσεις όλων των εταιριών κατατείνουν στο αυτό συμπέρασμα. Ούτε η Νέα Δημοκρατία, ούτε το ΠαΣοΚ, ούτε η ΔΗΜΑΡ, ούτε το ΚΚΕ, ούτε ακόμη ο ΣΥΡΙΖΑ του κ.Τσίπρα που εμφανίσθηκε ως συνδιεκδικητής της εξουσίας δημιούργησε ή δημιουργεί ρεύμα εισροής ψηφοφόρων μετά τις εκλογές του περασμένου Ιουνίου. Το μόνο κόμμα, που σύμφωνα με όλους τους δημοσκόπους, κερδίζει είναι αυτό της Χρυσής Αυγής!" (πηγή: Aντώνης Καρακούσης, 14-12-2012)
    Ενήλικος
    απάντηση93
     
     
    Τι άλλο να προσθέσεις, ... | 17/12/2012 03:21
    "Πνίγηκαν λαθρομετανάστες. Και λοιπόν;;;" Τι άλλο να προσθέσεις στο σχόλιο αυτό, περαν από τον θαυμασμό σου για τη συμπύκνωση του νοήματος και φυσικά της πλήρη συμφωνία σου;;;
    Αδιαφορών πλήρως
    απάντηση124
     
     
    We demand equal rights = Απαιτούμε ίσα δικαιώματα. | 17/12/2012 02:24
    Για όσους δήθεν εκπλήσσονται με τα σχόλια τα οποία εκφράζουν συναιασθήματα, κυμαινόμενα από την απόλυτη αδιαφορία έως τη χαρά, για τον πνιγμό των λαθρομεταναστών στη Λέσβο, αφιερώνω το συγκεκριμένο σύνθημα, το οποίο αναγραφόταν σε πινακίδες πακιστανών, (στη διάρκεια της χθεσινής εκδήλωσης κατά του του "ρατσισμού"...). Δηλαδή, εισβάλλω στη πατρίδα σου και απαιτώ, (όχι ζητώ...), ίσα δικαιώματα με εσένα.... Ο ίδιος δηλώνω ότι πλέον θα ψηφίζω τη Χρυσή Αυγή!!!
    Οπαδός πλέον της Χρυσής Αυγής
    απάντηση127
     
     
    Κάπου είναι και βιάζουν ή δολοφονούν ή στήνουν terrorist cells! | 17/12/2012 02:02
    Σε λίγο θα δείτε τα αίματα και θα τους βρείτε ή θα ακούστε πυροβολισμούς και τέτοια και θα τους βρείτε! Αμέσως δώστε τους πενθήμερη άδεια να ξεκουραστούν και δώστε τους και παρθένες!
    Φέρτε κι άλλους λαθραίους να γίνουνε πολλοί
    απάντηση87
     
     
    τοσο αδικο | 17/12/2012 01:16
    ειναι δυνατον..τοσες ψυχες, ενηλικες κ μωρα μαζί κ εσεις ολοι να λετε διαφορα...ποιοι φταινε γι αυτη την καταντια....σε λιγο και εμεις θα αναγκαστουμε να φευγουμε με βαρκες απο την χωρα μας για ενα καλυτερο αυριο.....οσο η πολιτεια δεν παίρνει μετρα....τοσες ψυχες θα χανονται...παρτε επιτελους τους αστυνομικους απο πολιτικους, δημοσιογραφους κ τα συναφι...ολοι στα συναρα μας
    Ανώνυμος / η
    απάντηση94
     
     
    Ypanthropoi | 17/12/2012 00:03
    H apantropia orismenon edo mesa den exei orio! Kapoios mporei ne einai enantia stous lathrometanastes, alla ypaerxei diafora metoksi mias polytikis thesis kai sto na xerese pou pnigikane 21 atoma ( metaxi auton gynaikes kai paidia) . Ti na pei kaneis? Ypotheto kala mas kanoune oi Germanoi kai mas theoroune ypanthropous.
    tra
    απάντηση86
     
     
     
    ζώα | 16/12/2012 23:17
    όταν έχουμε να κάνουμε με "ανθρώπους" που χαίρονται ή αδιαφορούν για το θάνατο κάποιων άλλων, τότε μιλάμε απλά για ηθικό ξεπεσμό και κατάντια. Με την κρίση εμφανίστηκαν όλα τα βδελύγματα. Αυτή η χώρα είναι καταδικασμένη να εξαφανιστεί όταν υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι".
    papajan
    απάντηση99
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Απαραδεκτο | 16/12/2012 22:54
    Η ειδηση μεταδοθηκε απο το MEGA στις 21:00 και για 50''. Ντροπη του.
    Η ΧΑ σας μαρανε
    απάντηση27
     
     
    Πνίγηκαν λαθρομετανάστες; | 16/12/2012 22:00
    Συγκινήθηκα τόσο που θα ψηφίζω τη Χρυσή Αυγή.
    I couldn't care less
    απάντηση129
     
     
    H Νεκροψια θα δειξει | 16/12/2012 20:48
    Θεος σχωρεστους! Μπραβο στο Βημα για την αψογη ενημερωση! Πως ξερουν οτι ειναι μεταναστες? Ειχαν αριθμο μητρωου επανω τους? Κουβαλουσαν τις αιτησεις μαζι τους, η τουε περιμεναν στην Μυτιληνη? Ειναι απιθανο να ηταν τουριστες, η μη νομιμοι ξυλοκοποι? Η μηπως ηταν δημοσιογραφοι σε κρουαζιερα? Εχετε ματια παντου και πριν γινει η νεκροψια ξερετε τα παντα.
    Mi nomimos Dimosiografos
    απάντηση78
     
     
    Είδες ο φράκτης στον 'Εβρο;;; | 16/12/2012 19:50
    Από επίσημη ανακοίνωση της Ελληνικής Αστυνομίας, την 05-12-2012: "στην περιοχή του Έβρου έχει μειωθεί κατακόρυφα σε ποσοστό που αγγίζει το 95 %, η εισροή των παρανόμων μεταναστών, καθώς το ίδιο χρονικό διάστημα έχουν συλληφθεί 1.501 αλλοδαποί, έναντι 28.656 το αντίστοιχο διάστημα του 2011." Για να αντιληφθούμε τη ζημιά που προκάλεσαν οι ανίκανοι κυβερνήτες μας τα προηγούμενα χρόνια και γιατί οι λαθρομετανάστες προσπαθούν να εισβάλλουν στην πατρίδα μας από τα νησιά. Βεβαίως κάποιοι πνίγονται, αλλά ο αριθμόςμ θα αυξηθεί...
    Μελετητής
    απάντηση93
     
     
    Kαι ποιος πληρώνει τους λαθραίους και τα νοσοκομεία;;; | 16/12/2012 19:02
    Χαρατσώστε με κι άλλο! Βάτε μου κι άλλη εφορία! Γδάρτε με κι άλλο! Αλλά τους λαθραίους και τα μάτια σας! Λεω να μπω από Τουρκία ως λαθραίος μόνο και μόνο για τα προνόμια! Θα δηλώσω ότι θέλω, θα μείνω στο νοσοκομείο για ό,τι χρειαστώ, στο ΤΣΑΜΠΑ! Θα ζω δίχως να πληρώνω εφορία, ούτε ΦΠΑ, ούτε ΚΑΠΑΜΑ! Θα πουλώ ναρκωτικά ελεύεθρεα, θα έχω τις πόρνες μου να κάνουν πίπες ελευθερα! Τι άλλο θέλω;; Αντε να μπουμέ όλοι στο Ελλάντα ως λαθραίοι!!!
    Λαθραία αλλά ωραία
    απάντηση148
     
     
    Σας συγχαίρω για το λεπτό πνεύμα σας. | 16/12/2012 17:27
    "Αλλαγή προορισμού | πριν 56'. Ήρθανε με προορισμό τον οικονομικό παράδεισο και καταλήξανε στον πνευματικό. Πως τα φέρνει η ζωή καμιά φορά! Πάντως ο μεν πρώτος γήινος, φθαρτός και πεπερασμένος ο δε δεύτερος άφθαρτος και αιώνιος. Κώστας Καλούδης". Σας συγχαίρω για το λεπτό πνεύμα σας.
    Εκτιμών το λεπτό πνεύμα
    απάντηση54