από metereologos.gr
Πέμπτη 26 Απριλίου 2018
 
 

Τραγωδία με λαθρομετανάστες στη Λέσβο

Ναυάγιο τουρκικού σκάφους που μετέφερε 28 οικονομικούς μετανάστες. Ανασύρθηκαν μέχρι στιγμής 20 πτώματα
Τραγωδία με λαθρομετανάστες στη Λέσβο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Νέα τραγωδία γράφεται τα τελευταία 24ωρα στο Αιγαίο. Ένα ακόμα ταξίδι παράνομων μεταναστών, που επιχειρούσαν να περάσουν στην Ευρώπη, έληξε με δραματικό τρόπο όταν εξαιτίας της κακοκαιρίας το καΐκι που τους μετέφερε αναποδογυρίστηκε και χάθηκε στα παγωμένα νερά.

Η τραγωδία αποκαλύφθηκε όταν σήμερα, Σάββατο, το πρωί λιμενικοί εντόπισαν και ανέσυραν τρία πτώματα μεταναστών στα παράλια της Μυτιλήνης. Είχε προηγηθεί ο εντοπισμός στη θάλασσα ενός ακόμα 20χρονου μετανάστη, ο οποίος περισυνελέγη το μεσημέρι της Παρασκευής ασφαλής από το πλήρωμα σκάφους, το οποίο συμμετέχει στη μικτή ευρωπαϊκή επιχείρηση «Ποσειδών - Θαλάσσια Σύνορα 2012». Γύρω στις 11.00 το πρωί εντοπίστηκαν άλλα 15 πτώματα, όλοι άνδρες, που είχαν ξεβραστεί στην παραλία της Λουτρόπολης Θέρμης της Μυτιλήνης. Λίγο μετά τις 16.00 εντοπίστηκαν τα πτώματα δύο ακόμη ατόμων, τα οποία

εκβράστηκαν στην ακτή στην περιοχή Αγ. Γεώργιος, Θερμής.

Ο νέος άνδρας φορούσε ατομικό σωσίβιο και όπως δήλωσε στις αρχές μαζί με άλλα 27 άτομα, ανάμεσά τους και παιδιά, είχαν επιβιβαστεί σε βάρκα στα παράλια της Τουρκίας και ξεκίνησαν να περάσουν στην Ελλάδα στις 2 τα ξημερώματα της Πέμπτης.

Μία ώρα αργότερα, όπως είπε στους λιμενικούς, και ενώ βρισκόντουσαν μεσοπέλαγα, το σκάφος τους ναυάγησε, εξαιτίας της κακοκαιρίας.

Ο νεαρός διακομίστηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο «Βοστάνειο» Γενικό Νοσοκομείο Μυτιλήνης για την παροχή των πρώτων βοηθειών, όπου και παραμένει νοσηλευόμενος.

Πλωτά περιπολικά του Λιμενικού Σώματος και ιδιωτικά σκάφη, καθώς και όχημα από ξηράς, συνεχίζουν τις έρευνες για να εντοπίσουν τους υπόλοιπους αγνοούμενους, ωστόσο μετά από δυό μέρες στη θάλασσα οι ελπίδες για τη ζωή τους είναι μικρές.




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λέσβος: Συνεχίζονται οι έρευνες για ακόμη έξι αγνοούμενους μετανάστες 
Χωρίς ελπίδα οι αναζητήσεις για τους έξι αγνοούμενους ναυαγούς στη Λέσβο 
Τραγωδία με 4χρονη στην Χαλκίδα 
 
 
σχόλια (73)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Krimma afou htan oikonmikoi metanastes | 19/12/2012 13:47
    Eixan dhladh ferei edw tis oikonomies tous, rabdous xrussou kai sunnalagma epeidh h Elbetia htan pio makria apofasisan na egkatastahtoun kai na ependusoun sthn Ellada,h I isws gaiti h forlogia apo tis xwres pou hrthan htan pio upsilh apofasisan na erthous se emas sans ton Depardieu pou phge sto Belgio apo thn Gallia. Sumplhrwnw me plhrofories gia na bohthsei ton kurio dhmosiografo pou mas exhgei oti htan oikonomikoi metanastes.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση50
     
     
    Αποστροφή | 16/12/2012 22:36
    Τα σχόλια των περισσότερων εδώ μέσα μόνο αποστροφή και αναγούλα μπορούν να προκαλέσουν. Η αρρώστια της ελληνικής κοινωνίας είναι θανατηφόρα. Τελικά οι καταστάσεις βοήθησαν στο να ξεδιαλύνει το τοπίο και όλοι επιτέλους φανερώνουν τα πραγματικά τους πρόσωπα. Τώρα με την κρίση, μετανάστες να γίνετε όλοι σας και μάλιστα λαθραίοι. Εγώ ήδη το έχω κάνει και βρήκα την υγειά μου. Γλίτωσα από το τέρας. Η μάλλον τώρα που το σκέφτομαι, εκεί να κάτσετε, στην Ελλάδα σας, έτσι όπως την κάνατε σας αξίζει.
    Άνθρωπος
    απάντηση1121
     
     
    ο ανθρωπισμος πνιγηκε | 16/12/2012 17:11
    σε μια εμετικη θαλασσα χρυσαυγουλιτισμου κ αθανατης ελληναραδικης σκατοψυχιας. συγχαρητηρια στο βημα που δημοσιευει ολες τις φασιστικες μυξες, αυτες τις γιορτινες μερες ειναι καλο να μας διδασκει η γλυκεια νεοναζιστικη ελπιδα του λαου τι παει να πει χριστιανικη αγαπη για τον αλλον
    eam elas MELIGALAS
    απάντηση822
     
     
    Μια απορία | 16/12/2012 14:25
    Γιατί οι περισσότεροι που φωνάζουν για τη "λαθρομετανάστευση" δεν ζητάνε αυτό που ζητούν οι ίδιοι οι "λαθρομετανάστες"; Δηλαδή αλλαγή της συνθήκης του Δουβλίνου; Έτσι θα μετατρεπόταν η Ελλάδα σε απλή χώρα διέλευσης (ποιος τρελός θα έμενε εδώ στις σημερινές συνθήκες;) και θα έπαυε να είναι επιφορτισμένη με τη σύλληψη, κράτηση και επαναπροώθηση όλων των προς ΕΕ μεταναστών.
    Λαθραναγνώστης
    απάντηση256
     
     
     
    Φταίω και εγώ.., | 16/12/2012 14:00
    Δέν φταίει η πολιτική της Τουρκίας , δέν φταίει η δουλεμπορία των τούρκων , δέν φταίει ο λαθρομετανάστης , δέν φταίει η χώρα προέλευσης των που την ξεχνούν μόλις πατήσουν εδώ...Φταίει η καταπιεστική πολιτική της Ελληνικής μπουρζουαζίας ,η αστικοτσιφλικάδικη Ελλάδα, φταίει η αποικιστική πολιτική της Ελλάδας,ο αντικομουνισμός του Έλληνα...το ιμπεριαλιστικό κράτος, φταίει ο έλληνας που είναι ρατσιστής από γέννα....φταίω και εγώ τελικά , που δεν αγωνίζομαι για τα δικαιώματα των ξένων λαθροπακιστανών στην χώρα μου... Φτάνει ποιά....ο ανθρωπισμός δεν είναι μονοπώλειο των φρουρών του Στάλιν και των κομουνιστών της Β. Κορέας .
    Φταίω και εγώ ;
    απάντηση286
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Και λοιπόν;;; | 16/12/2012 11:37
    Πνίγηκαν λαθρομεταναστές. Και λοιπόν;;;
    Αδιαφορών παντελώς
    απάντηση2422
     
     
     
    Λαθραίος | 16/12/2012 01:04
    Ο μόνος λαθραίος σε αυτή την ζωή Βυθούλκα είναι όποιος ζει εις βάρος του συνόλου, σαν του λόγου σου και του υπόλοιπου διεφθαρμένου τριγώνου δημοσιογραφίας, κράτους και ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Ντροπή σου να μην σέβεσαι ανθρώπους που θυσιάστηκαν με μια προσμονή για ένα καλύτερο μέλλον. Είμαι μετανάστης από την Αθήνα στο εξωτερικό και ντρέπομαι να διαβάζω αυτούς τους χυδαίους χαρακτηρισμούς από δημοσιογραφίσκους σαν και σένα που σήμερα μπορεί και να ήταν στην δήθεν αντιρατσιστική συγκέντρωση στο Σύνταγμα μαζί με τον υπόλοιπο μπουρζουά συφερτό και το απόγευμα να γράφει σαν ναζιστής στην εφημερίδα του. Η Πηγάδα έχει και άλλο χώρο!
    Angwstos
    απάντηση1029
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ουδεν Σχολιον | 15/12/2012 23:54
    Τι να σχολιάσει κανείς;Ασφαλώς όχι τους γραφοντες, αλλα το ΒΗΜΑ που απερισκεπτα διμοσιεύει τα μισαλλοδοξα σχολια φίλων της Χ.Α. κρίμα κύριοι του ΒΗΜΑΤΟΣ που αφήσατε αυτη την τόσο Δημοκρατική ακι αγωνιστική εφημερίδα να αλωθεί από το ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΟ. Θεσμούς να υποστηρίζετε.Αυστηρά μέτρα αλλά με σεβασμό του ανθρώπου. Προτείνετε μέτρα αναγκαστικού επαναπατρισμού των προσφυγων, όχι όμως δια ροπάλου... πολλοί συμπατριώτες μας υπήρξαν παράνομοι μεταναστεςστη Γερμανία και αλλου...
    Παπαδοπουλος
    απάντηση1026
     
     
    Ελληνικα μιλαμε | 15/12/2012 21:50
    Περα απο την αηδια που προκαλει οταν συμπολιτες χαιρονται για τον φριχτο πνηγμο αλλων ανθρωπων, μια ερωτηση: Γιατι φρικαρουν καποιοι εδω με τον ορο "οικονομικοι μεταναστες"; Να θυμισω οτι ο απαξιωτικος ορος "λαθρομεταναστες" ειναι ενας νεολογισμος και απλα υποδηλωνει οτι ο μεταναστης μπαινει στη χωρα παρανομα. Ο λογος της μεταναστευσης μπορει να ειναι τοσο πολιτικος (π.χ. καποιες διωξεις) ή οικονομικος. Οι πιο πολυ ειναι οικονομικοι, οπως και εμεις αρχισαμε παλι να μεταναστευουμε μαζικα. Ακομη τα συνορα πολλων χωρων ειναι ανοιχτα για τους Ελληνες, δεν υπαρχει ομως καμμια βεβαιοτητα οτι αυτο θα παραμηνει ετσι. Ισως καποιοι απο μας χρειαστει μια μερα να γινουμε "λαθρομεταναστες".
    ζ
    απάντηση1123
     
     
    'Ενα εκπλητικό σχόλιο... | 15/12/2012 21:15
    "Και λοιπόν;;; | 11:55 Πνίγηκαν λαθρομεταναστές. Και λοιπόν;;; Μη ενδιαφερόμενος". Ένα εκπληκτικό σχόλιο, με ο οποίο συμφωνώ απολύτως!
    Άλλος μη ενδιαφερόμενος
    απάντηση2019
     
     
    ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΚΑΣΙΛΑ! | 15/12/2012 20:50
    Τώρα αμέσως θα πάω να παρακαλέσω, τον αρκάν (σκύλος) να ουρλιάζει λυπητερά όλο το βράδυ, επειδή ταίζουν τα ψάρια κάτι άπλυτοι, (μελλοντικοί ψηφοφόροι της αριστεράς, και ειδικά του τσύριζα)!! Α και τον λογαριασμό, για τις διασώσεις και περίλθαψη κ.λ.π να σταλούν (να αφήσετε ονόματα εδώ στο βήμα) σε όλους τους υποκρiτές- ψυχοπονιάρηδες! ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ LOL..!
    ΨΑΡΑΣ
    απάντηση2520
     
     
     
    Anaptisomeni almatodos Tourkia! | 15/12/2012 20:42
    Xora protipo! Stelnoume stous politismenous kai ponopsixous Ellines ta anthropina eripia pou exoume eisagei me to azimioto os kaloi doulemporoi kai tous alloionoume plithismiaka-koinonika -politismika-thriskeytika gia geopolitiko ofelos tis Tourkias kai panta me tin eygeniki xorigia tis MIT. Se auto prosthetoume kai tis drastiriotites tou tourkikou prokseniou sti Thraki mazi me tin ideolipsia ton pseytoaristeron pou empodizoun kathe prospathia gia amyna tis xoras logo ideolipsias kai etsi den tha xriazete na riksoume oute toufekia otan erthei i ora na "sigxoneythoume" os ti neoothomaniki aytokratoria tou Ntavoutoglou! Krima mono autous pou i Tourkia ekmetaleyete entos kai ektos xoras.-
    kapios allos(krima ki emeis ki autoi)
    απάντηση154
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΘΥΜΑΤΑ | 15/12/2012 19:48
    Άκόμα 20 θύματα της λαθρομετανάστευσης και της παληνωδίας της Ελληνικής Πολιτείας που δεν ξεκαθαρίζει οριστικά, αποφασιστικά και αμετάκλητα ότι κάθε λαθρομετανάστης που θα εντοπίζεται στο έδαφός της θα συλλαμβάνεται και θα παραμένει έγκλειστος μέχρι να επαναπατρισθεί.
    Ευμένης
    απάντηση9418
     
     
    Eύγε στην Τουρκία! | 15/12/2012 19:39
    Και λαθραίους μας εξάγει, και σίριαλ μας εξάγει, και τραγουδάκια αμανέδες, και τζαμιά και γλώσσα! Να πώς γίνονται οι μοντέρνοι πόλεμοι, κι ούτε μια σφαίρα δεν πέφτει! ΠΑΚΟ GRECIA ΙΣΛΑΜΙΓΙΑ!
    Μοάμεθ ο Κατακτητής
    απάντηση8729
     
     
     
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ | 15/12/2012 19:39
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΗΜΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ? ΣΤΗ ΒΑΡΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΗΣΟΥΝ?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση8440
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΙ ΚΑΝΕΙς...ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΣΑ!! | 15/12/2012 19:09
    Αφου εχουμε πολλα χρηματα σαν χωρα, μπορουμε να επενδυσουμε ενα ποσο ειδικα σε οπαδες διασωσης λαθρομεταναστων. Επισης μπορουμε να τους δωσουμε και ενα χρηματικο ποσο, και μια καρτα νομιμοποιησης, και υστερα να τους προσφερουμε εργασια. Αν δεν τους φτανει αυτο, τους αγοραζουμε και σπιτι και μια φιλιπινεζα να τους κανει αερα και να τους ταιζει. Τους δινουμε και καμια δεκαρια γυναικες ολες για προσωπικη τους ευχαριστηση..και μαλιστα χτιζουμε τζαμι για καθε λαθρομεταναστη. Αν καποιος τους απειλει με οποιονδηποτε τροπο...μην ανησυχειτε!! υπαρχει και η Νομικη αθηνων για ασυλο!! Φυσικα δικαιουνται να ψηφιζουν κ να εκλεγουν δικους τους πολιτικους για την διακυβερνηση της Ελλαδας...
    nikos
    απάντηση7145
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΑΙ. | 15/12/2012 18:23
    "Να τους αφήσουν να πνιγούν; | 14:43 Οι Έλληνες ως πολίτες χώρας με μεγάλη ναυτική παράδοση ξέρουν ότι όλοι οι ναυαγοί περισυλλέγονται, ακόμα και κατά τη διάρκεια ναυμαχίας. Είναι πολύ λυπηρά τα σχόλια που ειρωνεύονται ή κατακρίνουν τις προσπάθειες διάσωσης ναυαγών. Συμμέτοχος". Μονολεκτικά, απαντώ στο ρητορικό ερώτημά σας: NAI
    Αδιαφορών
    απάντηση5231
     
     
    όλ᾽ αυτά | 15/12/2012 18:22
    τα θλιβερά ανθρωπάρια που επιχαίρουν με τον άδικο θάνατο των συνανθρώπων, αποδεικνύουν το βόθρο στον οποίο έχει χωθεί αυτόπου κάποτε αποκαλούσαμε ελληνική κοινωνία...Απλώς σας εύχομαι να χωθείτε όσο πιο βαθιά σ᾽ αυτόν...
    βασίλης
    απάντηση7538
     
     
    Να τους αφήσουν να πνιγούν;;; | 15/12/2012 18:16
    Να τους στείλουν πίσω! Απλό πολύ απλό! Σε καϊκι και πίσω! Έστω και λίγο βρεγμένοι!!!
    Η ανοησία χτύπησε κόκκινο
    απάντηση5831
     
-