Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014
 
 

Συλλήψεις για παράνομες μεταφράσεις στο υπουργείο Εξωτερικών

Στα χέρια της Αστυνομίας μία υπάλληλος και μία διορισμένη μεταφράστρια
Συλλήψεις για παράνομες μεταφράσεις στο υπουργείο Εξωτερικών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Mια 45χρονη υπάλληλος και μια 42χρονη διορισμένη μεταφράστρια του υπουργείου Εξωτερικών συνελήφθησαν από αστυνομικούς της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων και σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία για ψευδή βεβαίωση, πλαστογραφία, απιστία και παράβαση καθήκοντος, κατ' εξακολούθηση.

Oπως έγινε γνωστό η διερεύνηση της υπόθεσης πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εισαγγελικής παραγγελίας, έπειτα από πληροφορίες ότι υπάλληλοι του Μεταφραστικού Τμήματος του υπουργείου Εξωτερικών συνεργάζονται με μεταφραστές, ώστε να παρακάμπτεται η νόμιμη διαδικασία μετάφρασης εγγράφων και να αποκομίζουν παράνομα χρήματα.

Ειδικότερα, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. υπήρχαν πληροφορίες κατά τις οποίες χορηγούσαν έναντι χρηματικής αμοιβής μεταφράσεις αυθημερόν, επισπεύδοντας έτσι τον προβλεπόμενο χρόνο χορήγησης (δέκα ημερών), ενώ τοποθετούσαν αριθμούς πρωτοκόλλων, που έχουν χορηγηθεί κατά το παρελθόν σε νόμιμες μεταφράσεις, χωρίς να εκδίδονται επιπλέον οι σχετικές αποδείξεις για την καταβολή των χρημάτων.

Το βράδυ της Δευτέρας, αστυνομικοί της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων, κατά τη διάρκεια έρευνας βρήκαν και κατάσχεσαν, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ, μεγάλο αριθμό εντύπων και εγγράφων, από τα οποία προκύπτει η συνδιαλλαγή της 42χρονης με τη 45χρονη υπάλληλο του υπουργείου Εξωτερικών και η από κοινού παράνομη δράση τους, ενώ επιπλέον διαπιστώθηκε και κατάρτιση πλαστού εγγράφου.

Οι συλληφθείσες θα οδηγηθούν σήμερα, Τρίτη, στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (16)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Μεταφραστικό κέντρο | 23/02/2013 19:52
    Ενημερωτικά θα ήθελα να σας αναφέρω πως επίσημες και έγκυρες μεταφράσεις ισότιμες και ισάξιες του Υπουργείου Εξωτερικών μπορούν να πραγματοποιούν και οι επίσημoi μεταφραστές της ΠΕΕΜΠΙΠ (www.peempip.gr), οπότε για να μη χρονοτριβείτε και να μη χάνετε τις προθεσμίες υποβολής αιτήσεων απευθυνθείτε σε κάποιο επίσημο μεταφαραστή του νομού σας για να σας εξυπηρετήσει. Όλοι οι συνάδελφοι είναι εξαιρετικοί.Το δικό μας μεταφραστικό κέντρο βρίσκεται στη Θεσπρωτία, επισκεφθείτε τη σελίδα μας στο http://www.metafrasiexpress.gr, υπάρχει η δυνατότητα αποστολής μεταφράσεων σε μία εργάσιμη ημέρα σε όλη την Ελλάδα!
    Metafrasi Express
    απάντηση02
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μην κρίνεις για να μην κριθείς... | 10/01/2013 20:16
    είναι πολύ εύκολο να κατηγορήσει κανείς και ειδικά στις δύσκολες μέρες που περνάμε... δικαίωμα να σπηλώσει όνομα υπαλλήλων έχει μόνο εκείνος που είδε με τα μάτια του και όχι ο καθένας που απλά ξεσπάει πάντα κατά του δημοσίου υπαλλήλου, απλά και μόνο γιατί θα ήθελε πολύ να είναι εκείνος στη θέση του....σαφώς και υπάρχουν επίορκοι υπάλληλοι και οπωσδήποτε πρέπει να τιμωρούνται, αλλά υπάρχουν και αξιέπαινοι υπάλληλοι που δουλεύουν ευσυνείδητα κ τελικά για αυτούς κανένας ποτέ δε μιλάει....ειδικά στη μεταφραστική υπηρεσία οι υπάλληλοι εξυπηρετούν καθημερινά εκατοντάδες αν όχι παραπάνω κόσμο παρά τις αντίξοες εγκυκλίους που λαμβάνουν και αναιρούν η μία την άλλη....ενημερωτικά είμαι άνεργη κύριοι
    anergh elpida
    απάντηση03
     
     
    δημόσιο φορ εβα | 07/12/2012 01:08
    πάντως το ότι υπάρχει δυνατότητα ακόμα και αυθημερόν μετάφρασης (έστω και μη σύννομης), δείχνει ότι για μια ακόμα φορά το δημόσιο λειτουργεί με ρυθμούς μεσαίωνα. Άμα θέλω δηλαδή μετάφραση αύριο πληρώνοντας το κάτι τις παραπάνω δηλαδή, γιατί να μην την έχω;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10
     
     
    μη τις απολύσετε .... | 06/12/2012 14:18
    μη τις αξιολογήσετε, μην πάρει κανένας έντιμος υπάλληλος τη θέση. Το ελάχιστο που πρέπει να κάνετε είναι να τις προάγεται!!
    Mery
    απάντηση10
     
     
     
    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ | 05/12/2012 09:59
    Η συγκεκριμενη μεταφραστρια σημερα εινια ελευθερη και ασκει κανονικα την δουλεια της στο μεταφραστικο τις γραφειο καραισκακι 8 διπλα απο την μεταφραστικη υπηρεσια...αθανατη ελληνικη δικαιοσυνη
    ΑΘΗΝΑ
    απάντηση154
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    το υπουργειο εξωτερικων σε γδερνει.. | 04/12/2012 20:29
    αν πας εγγραφα για μεταφραση στη μεταφραστικη υπηρεσια. αυτοι που τα εδιναν κρυφα στις υπαλληλους ειχαν οφελος. Οπως πχ οταν ο υδραυλικος σου λεει αμα θες αποδειξη θα πληρωσεις και ΦΠΑ, με συνεπεια κανεις να μη δεχεται να του κοψουν αποδειξη.
    gd
    απάντηση81
     
     
    δεν ειναι δεκα ημερες... | 04/12/2012 20:22
    ο προβλεπόμενος χρονος χορηγησης. καταθέσαμε 2 σελιδες για μεταφραση 3/12 και μας εδωσαν ημερομηνια παραλαβης 28/12.
    αβ
    απάντηση101
     
     
    Πρώτα η ψυχή, μετά το χούι... | 04/12/2012 18:47
    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η λαμογιά είναι έμφυτη στον Έλληνα, πόσο μάλλον στον Έλληνα δημόσιο υπάλληλο που, τις περισσότερες φορές, η θέση που κατέχει είναι από ρουσφέτι. Γι' αυτό άλλωστε ο κάθε νόμος που γίνεται έχει και τα παράθυρά του. Έτσι το κάθε λαμόγιο βρίσκει τη χαραμάδα για παρανομία και εκμετάλλευση της θέσης του, χωρίς φόβο και δέος. Και αφού τα τσεπώσει δεόντως, ακόμα και αν παρεμπιπτόντως συλληφθεί, δεν διακινδυνεύει να χάσει τίποτα σπουδαίο. Το πολύ ν' αλλάξει πόστο και να χρειαστεί να σκεφτεί για καινούργια κόλπα και παρανομίες. Τόσο απλό!!!
    Eleni
    απάντηση102
     
     
    μεταφρασεις | 04/12/2012 16:59
    αυτα που λενε οτι φταινε οι τραπεζιτες για τη κριση ειναι λαθος.Οι μεταφραστες φταινε!!!
    Jason
    απάντηση1830
     
     
    Kαι που να δειτε... | 04/12/2012 16:32
    Τι γινεται με τη δηλωση/παρουσια των δικαιουχων συνταξης του ΟΓΑ,και τις δηλωσεις για αυτους που την λαμβανουν, ΑΚΟΜΑ, μεσω ΕΛ.ΤΑ.. Πολλοι αποντες ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (ΞΕΡΩ) εχουν δηλωθει ΠΑΡΟΝΤΕΣ,με το ΑΖΗΜΙΩΤΟ για "εξυπηρετηση'. Ποσοι αραγε πεθαμενοι εχουν δηλωθει σε αυτη την τροτοκοσμικη χωρα που λεγεται Ελλας. Και νομιζουν/ελπιζουν πολλοι οτι θα βγειτε απο αυτο το πηγαδι που εχετε πεσει. Οπως λετε. Τον αραπη κι αν τον πλενεις,το σαπουνι σου χαλας. Ολοι ΤΕΛΙΚΑ σαβουρα ειναι Η γινονται εκει για το ΣΥΜΦΕΡΩΝ.
    Ενας τιμιος Μεταναστης.
    απάντηση474
     
     
     
    ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΕΚΠΛΗΞΗ (να κάνουν σωστά την δουλειά τους) | 04/12/2012 15:43
    Το γνωρίζουμε όλοι. Όποιοι μπορούσαν να κλέψουν ή να πάρουν μίζα από το δημόσιο, το έκαναν. Όσοι μπορούσαν να λουφάρουν, λούφαραν. Κάποιοι (μειοψηφία) είναι σωστοί και κάνουν την δουλειά τους, με αποτέλεσμα να είναι δακτυλοδεικτούμενοι από τους άλλους. Βέβαια και αυτοί βλέπουν τα όργια αλλά δεν ανοίγουν το στόμα τους. Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι πρόκειται για στρατό κατοχής, που δρα εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον. Αν σε αυτούς προσθέσουμε τους μαιμού συνταξιούχους / ανάπηρους / αγρότες, τους μικρο και μεγαλοαπατεώνες, τους συμπολίτες μας χαμηλών προσόντων, τους άνεργους άνω των 50 κλπ βλέπουμε ότι όλοι αυτοί (πάνω από 1 εκ) δεν έχουν κανένα μέλλον (με δρχή ή euro). Αυτό είναι το πρόβλημα.
    Αχιλλέας
    απάντηση841
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και το κεφαλι το ξερουμε | 04/12/2012 15:05
    Ρε πεταξτε τους εξω απ τη δουλεια και κλειστε τους μεσα, εχουμε βαρεθει πια με τους επιορκους που ταιζουμε τοσα χρονια και θελουν και τα "τυχερα" τους ενω οκοσμος λιμοκτονει. Αλλα ποιος θα τους κλεισει μεσα; οι ανωτεροι τους πολιτικαντηδες που τους μαθαν να κανουν τετοια κολπα; και ισως και να τους εκβιαζαν κιολας;
    Petros A Lenas
    απάντηση741