από metereologos.gr
Παρασκευή 18 Αυγούστου 2017
 
 

«Οχι» της κυβέρνησης στην τρόικα για την κατάργηση της στρατιωτικής θητείας

Ενόχληση της πολιτικής και στρατικωτικής ηγεσίας για την πρόταση
«Οχι» της κυβέρνησης στην τρόικα για την κατάργηση της στρατιωτικής θητείας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


«Δεν τίθεται θέμα κατάργησης της στρατιωτικής θητείας», δήλωσαν στο «Βήμα» πηγές του υπουργείου Άμυνας σχολιάζοντας την πρόταση της τρόικας για να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Όπως πληροφορείται το «Βήμα», η πρόταση αυτή έχει ενοχλήσει την πολιτική και τη στρατιωτική ηγεσία που αποκαλύπτουν ότι δεν είναι πρώτη φορά που οι τροϊκανοί επιχείρησαν να αναμειχθούν σε θέματα που αφορούν τη λειτουργία των Ενόπλων Δυνάμεων.

Υπενθυμίζουν μάλιστα, ότι στις προηγούμενες επαφές της τρόικας με την ελληνική κυβέρνηση ετέθη ευθέως από τους εκπροσώπους των δανειστών θέμα για δραστική μείωση των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων, με την αιτιολογία ότι στη δεκαετία 2000-2009 η χώρα μας είχε το μεγαλύτερο κόστος για τις Ενοπλες Δυνάμεις ως προς το ποσοστό του ΑΕΠ και από τις 27 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ζήτησαν τότε συγκεκριμένα μείωση της «οροφής» των Ενόπλων Δυνάμεων, να κλείσουν στρατόπεδα και να περιοριστεί δραστικά η πρόσληψη των επαγγελματιών οπλιτών στις Ενοπλες Δυνάμεις.

Με κάθε ΕΣΣΟ, σημειώνεται, προσέρχονται προς κατάταξη περίπου 10.000 κληρωτοί για να υπηρετήσουν τη στρατιωτική τους θητεία, σύμφωνα με τη συνταγματική επιταγή που προβλέπει ότι όλοι οι Ελληνες που δύνανται να φέρουν όπλα είναι υπόχρεοι να συνεισφέρουν στην Αμυνα.

Πριν από περίπου έναν χρόνο η στρατιωτική ηγεσία είχε προτείνει την αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες, πρόταση την οποία πάγωσε η σημερινή κυβέρνηση.

Οι ίδιοι κύκλοι του υπουργείου Εθνικής Αμυνας υπενθύμιζαν στο «Βήμα» και άλλες παράλογες απαιτήσεις της τρόικας, οι οποίες έχουν άμεση σχέση με την άμυνα της χώρας μας, όπως η εκκένωση νησιών με λίγους κατοίκους, δήθεν για να μειωθούν τα ακτοπλοϊκά έξοδα.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας προτείνει η Τρόικα 
 
 
σχόλια (110)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Έναν νέος, καλύτερος κόσμος | 05/06/2015 00:30
    Η καταναγκαστική θητεία στο στρατό είναι ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα και πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Του τα είπαν κι εκείνου άλλοι, τα αναπαράγει
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    βάπτιση ανηλίκων | 22/02/2015 10:02
    ΜΠΡΆΒΟ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΣΙΠΡΑ έτσι για αντρίδραση στους άλλους, δεν θα είμαστε εμείς, σοφό
    Έλληνας
    απάντηση00
     
     
    ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ | 30/01/2015 22:50
    Λογικό είναι, τα σκυλιά της δεξιάς δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας, ουδεμία σχέση έχουν με ευρωπαική αριστερά που ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ είναι ενάντια στο σύνολό της σε υποχρεωτικές εμπλοκές του πολίτη σε μηχανισμούς νόμιμης βίας.
    Μιχάλης Μαρανθής
    απάντηση10
     
     
    Ο ΔΕΞΙΟΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ | 29/01/2015 22:52
    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ο νεότερος, γνωστός κι ως Κωστάκης μείωσε την στρατιωτική θητεία. Οκ γνωρίζουμε ότι οι Καραμανλικοί είναι πιο κεντρώοι, πχ ποτέ δεν εκπορνεύουν την ορθοδοξία σαν τους Σαμαρικούς. Η πόλεμος και η στρατιωτική θητεία είναι το πιο θεμέλιο θέμα για την αριστερά, εφ' όσον αφορά αφαίρεση ζωής, αλλά και δικαίωμα του ανθρώπου στη μη βία, χωρίς φυσικά με ανεγκέφαλο τρόπο να παραδοθεί η χώρα στην Τουρκία, αλλά με ήπιες συνθήκες για τους νέους. Ο Αλέξης Τσίπρας, ανοιχτά παραδέχεται ότι χρησιμοποίησε γνωστό του απ' το ΠΑΣΟΚ για ευνοική μετάθεση, αλλά επίσης εκμεταλλεύτηκε όλα τα νόμιμα δικαιώματα ως βουλευτής με αλλεπάλληλες αναβολές, όχι τόσο από ηθική αλλά για να μην τον ξεσ
    ☮ ✌ Ακτιβιστής της Ειρήνης ✌ ☮
    απάντηση20
     
     
    Αφοπλισμος των κρατων | 04/12/2012 22:54
    Η οξυνση των εντασεων μεταξυ των χωρων, οι ολο και αυξανομενες εξοπλιστικες δαπανες σε απολυτους αριθμους και οι πολεμοι δεν μπορουν να λυσουν κανενα προβλημα αλλα αντιθετα επιτεινουν την δυστυχια στον λαο και τους πολιτες. Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων αποδεικνυεται οτι οι συνεχεις πολεμικες προετοιμασιες των κρατων ειναι λαθος και οδηγουν στην εξαθλιωση των λαων.Πρεπει να απεμπλακουμε απο αυτον τον φαυλο κυκλο και να παμε προς την λυση του αφοπλισμου.Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και τελος στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων μιας και οι λαοι δεν εχουν να χωρισουν τιποτα...! Το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε στο http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php? f=2
    energoi polites
    απάντηση142
     
     
    Άλλη πρόταση | 04/12/2012 16:26
    Υποχρεωτική στράτευση ΑΝΔΡΩΝ και ΓΥΝΑΙΚΩΝ στα 18 αμέσως μετά το Λύκειο με αναβολή αυτών που είναι πραγματικά έγκυες( όχι με πλαστά πιστοποιητικά) οι οποίες κατατάσσονται σε ηλικία δύο ετών του παιδιού τους,εκτός αν ξαναμείνουν έγκυες μέχρι τα 40 (κίνητρο για παιδία).Όσοι και όσες δεν μπορούν, εξαγορά 1000ευρώ/μήνα. Άλλωστε και οι μόνιμες στον στρατό δεν είναι άτεκνες, κάποιο τρόπο βρίσκουν να τα μεγαλώσουν.Και δεν είναι ανάγκη τα όπλα, μπορούν να γίνουν γραφείς, μάγείρισσες, νοσοκόμες, γιατροί, μηχανικοί ακόμη και οδηγοί λεωφορείων, όπως στον ΟΑΣΑ. Και κάτι άλλο: άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας σχεδόν 4 μήνες, εκτός από τις επαπειλούμενες( το μεγαλύτερο ποσοστό σε όλο τον κόσμο) που την βγάζουν με άδεια όλη την εγκυμοσύνη, επίδομα τοκετού και άδεια ανατροφής 1-2 χρόνια.Αντίθετα, οι άνδρες πρέπει να πληρώσουν αδρά για να αναγνωρίσουν την υποχρεωτική αυτή υπηρεσία.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση727
     
     
    ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΡΑ | 03/12/2012 21:53
    Ψηφίστε και εδώ στο σχόλιο που λέει για δημοψήφισμα γιατι πάλιωσε η είδηση και οι στρατιωτικοί "σήκωσαν κεφάλι" και ψηφίζουν αρνητικά... http://www.tovima.gr/society/article/?aid=486506
    ΤΕΡΜΑ...
    απάντηση311
     
     
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ | 02/12/2012 19:36
    ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ!
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    απάντηση486
     
     
    Μηπως τελικα ; | 02/12/2012 10:12
    Ας μην μπλεκουμε τα - οπου υπαρχουν- αδιευκρίνιστα σύνορα με την Τουρκία, με Τουρκικη εισβολή στην Ελλάδα. Ενας καλός στρατός είναι καλύτερος απο ορδές ανικανων.
    Ι-5
    απάντηση371
     
     
    ναι μεν | 02/12/2012 08:53
    Έχασα και εγώ 1,5 χρόνια από τη ζωή μου στο στρατό, αλλά με ανησυχεί η πολιτική των γειτόνων, τουλάχιστον όπως παρουσιάζονται στα ΜΜΕ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1424
     
     
    Τη μίζα μου, τη μίζα μου! | 02/12/2012 05:44
    Να ρωτήστε και τον άκη να σας πει!!! Να του κόψτε το στρατό, πώς θα αγοράζει κτήρια απέναντι από την Ακρόπολη, πώς θα παντρεύεται στα Παρίσια! Πώς θα έχει οφσόρια, και λογαριαγμούς στα ξένα;;; Μου λες;
    Κλάφτα Ακη!
    απάντηση266
     
     
     
    Όπως πάντα του ύψους και του βάθους. | 02/12/2012 05:25
    Η πραγματικότητα είναι οτι η στρατιωτική θητεία έτσι όπως είναι τώρα, δεν εξυπηρετεί κανέναν, πέρα απο τους ΕΠΟΠ. Η λύση όμως δέν είναι η κατάργησή της, αλλα η σωστή εκπαίδευση μέσα σε έυλογο χρονικό διάστημα (6μήνες-1 χρόνο). Όχι αγγαράνθρωπους, όχι σκοπάνθρωπους, όχι γιωτάδες. Ο επαγγελματικός στρατός κοστίζει, και όπως είδαμε απο τους ΕΠΟΠ, δέν αποδίδει αναγκαστικά, αλλα γίνεται πολιτικό ψηφοθηρικό εργαλείο. Οι εξοπλισμοί, ενα θέμα που πονάει, θα πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά οι ένοχοι που κλέψανε, να δωθεί μια ώθηση στην εγχώρια αμυντική βιομηχανία και να μήν αγοράζουμε ότι μας πουλάνε. Όσον αφορά για το επίπεδο απειλής, τα τεκτενόμενα στην γειτονιά μας θα έπρεπε να μας θορυβήσουν
    Cause Effect
    απάντηση2214
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    μια ιστορια θα σας πω.......μερος 4ο | 02/12/2012 00:33
    κόστος. Τελειώνοντας να υπενθυμίσω στους φίλους που είναι αντίθετοι στην στράτευση και στην ύπαρξη του στρατού ως θεσμού γενικότερα ότι, η κοινωνική ελευθερία εξασφαλίζεται όταν υπάρχει εθνική ελευθερία και δυστυχώς αυτή δεν εξασφαλίζεται χωρίς τον στρατό. Ο Άρης Βελουχιώτης έμπαινε στα χωριά της Φθιώτιδας κρατώντας την Ελληνική σημαία και καλούσε τους χωρικούς να πολεμήσουν για την ελευθερία του έθνους πρώτα απ'όλα. Και κάτι τελευταίο. Οι μίζες δεν βγαίνουν από τα φανταράκια και την θητεία. Οι μίζες πέφτουν αλλού. Εκεί πρέπει να εστιάσουμε και να το διορθώσουμε......
    Παξινος
    απάντηση1415
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μια ιστορία θα σας πω.......3ο μερος | 02/12/2012 00:23
    Έχω λοιπόν να κάνω την παρακάτω πρόταση. Μικρός επαγγελματικός στρατός ο οποίος θα υπηρετεί αποκλειστικά στα σύνορα με ανάλογα προνόμια για τους επαγγελματίες στρατιωτικούς. Κάτι ανάλογο με τους βυζαντινούς ακρίτες. 3μηνη θητεία για όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες μόνο στον ΣΞ (αεροπορία και ναυτικό καθαρά επαγγελματικά σώματα) με αποκλειστικό σκοπό την εκπαίδευση στην χρήση των όπλων. Από κει και πέρα, ετήσια 15θήμερη επανεκπαίδευση αποκλειστικά στο όπλο ή σώμα που υπηρέτησες. Κάτι ανάλογο με τον στρατό της αρχαίας Αθήνας. Παράλληλα ο στρατός να αναπτύξει δίκτυο επιστράτευσης εντός 24 ωρών σε περίπτωση ανάφλεξης. Νομίζω ότι η άμυνα μας θα είναι πολύ πιο αποτελεσματική και με μικρότερο
    Παξινός
    απάντηση1314
     
     
    μια ιστορία θα σας πω......2ο μέρος | 02/12/2012 00:08
    Χάρη σ' αυτούς (και φυσικά σε πολλούς άλλους σαν και αυτούς, τους παππούδες σας) είμαι σήμερα ελεύθερος να γράφω χαζομαρίτσες στο Internet. Ο στρατός λοιπόν μου δίδαξε ένα πράγμα. Πως να επιβιώνω μόνος μου μέσα σε ένα σύνολο διαφορετικών ανθρώπων και χαρακτήρων. Και θα με ρωτήσετε τώρα. Έπρεπε να ξοδέψεις 23 μήνες από την ζωή σου? Και θα απαντήσω πως όχι δεν έπρεπε, αλλά χαλάλι για τις εμπειρίες που πήρα. Όσον αφορά την εκπαίδευση μια χαρά εκπαιδεύτηκα, 22 βολές οι 2 με ΗΚ-11, 8 σκηνάκια και 2 ρίψεις εκπαιδευτικών χειροβομβίδων. Θα συμφωνήσω με αρκετούς προγράφοντες ότι ακόμα και η 9μηνη θητεία είναι υπερβολική, όμως ο στρατός δεν είναι ενα άχρηστο στάδιο στην ζωή ενός άντρα.
    Παξινός
    απάντηση1520
     
     
    Μια ιστορία θα σας πω.... 1ο μέρος | 01/12/2012 23:54
    Παρατηρώ από τα προηγουμένα σχόλια, μένος εναντίον του στρατού. Αδικαιολόγητο, εν μέρει, γιατί ο στρατός υπάρχει για να παρέχει ασφάλεια. Μακάρι να ήμασταν Ελβετία ή κάποια απο τις Σκανδιναυικές χώρες (και να είχαμε τους γείτονες που έχουν) για να μας ήταν ο στρατός αχρείαστος. Υπηρέτησα την θητεία μου το 1996 για 23 μήνες (ήμουν δόκιμος). Ολη την θητεία μου την έκανα σε παραμεθόριο και την έκανα αγόγγυστα. Υπηρετώντας την θητεία μου ένιωθα ότι έτσι τιμώ τους συγχωρεμένους τους παππούδες μου, οι οποίοι πολέμησαν ο μεν ένας στους Βαλκανικούς και ο άλλος το 40 στην Πίνδο. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τους σκεπάζει.
    Παξινός
    απάντηση1621
     
     
    the time has come | 01/12/2012 23:45
    Να καταργηθεί! Έτσι και αλλιώς θα πάρουμε τα βουνά σε λίγο... το μόνο αρνητικό είναι οτι θα χάσει ο φαντάρος τα 7 € το μήνα (τόσα τα άφησα εγώ) και μετά που θα τα βρει;Αχ ξέχασα θα γίνουν επενδύσεις με πρώτο και καλύτερο τον BABIS συγνώμη τον κύριο BABIS VOVOS!
    john rambo
    απάντηση197
     
     
     
    Δικιο εχουν | 01/12/2012 21:24
    Διαλυστε το στρατο, τι τον κρατατε. Κρατηστε μονο λιγο για τα συνορα. Ειμαστε Ευρωπη τωρα, γιατι να πληρωνουμε μιζες και ατομα να καθοντε ολη μερα. Ειναι δυνατον να εχουμε τον μεγαλυτερο προυπολογισμο αναμεσα σε 27 χωρες της Ευρωπης? Δεν παμε καλα! Τι να τους κανουμε ρε τους στρατοαρχοσχολους. Το παιζουν και μορφωμενοι. Ειρηνη, πες οχι στον πολεμο!
    manos
    απάντηση6243
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    . | 01/12/2012 20:43
    Οποιος πει κατι για την Τουρκια μαλλον δεν θα ξερει οτι ειμαστε και οι δυο μελη του ΝΑΤΟ. Συμμαχοι ειμαστε .. οχι εχθροι. Και οι Αγγλοι με τους Σκωτσεζους εχουν πολεμισει και σημερα ειναι μια χωρα ενωμενη.. που λεγεται Ηνωμένο Βασίλειο... παρτε το χαμπαρι.. καποιοι δικοι μας συμπατριωτες βγαζουν λεφτα στην πλατη μας απο το στρατο. Οχι καταργηση γενικα του στρατου, αλλα μετατροπη σε επαγγελματικο στρατο. Εγω εχασα 18 μηνες απο τα νιατα μου χωρις λογο.
    dd
    απάντηση7936
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων