από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Ιουλίου 2018
 
 

Αναστέλλονται οι διαδικασίες για τη χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας

Τι προβλέπει εγκύκλιος του αναπληρωτή υπουργού Εσωτερικών
Αναστέλλονται οι διαδικασίες για τη χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με απόφαση-βόμβα του αναπληρωτή υπουργού Εσωτερικών κ. Χαράλαμπου Αθανασίου αναστέλλεται οποιαδήποτε διαδικασία για τη χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας «εν όψει προσεχούς δημοσιεύσεως της αποφάσεως του Συμβουλίου της Επικρατείας», όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά, με την οποία κρίθηκαν ως αντισυνταγματικές ορισμένες διατάξεις του «νόμου Ραγκούση».

Η απόφαση αυτή έρχεται μετά την εντολή του πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά προς την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών, να προωθήσει «εντός μίας εβδομάδας» από την γνωστοποίηση της απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας, νέας νομοθετικές ρυθμίσεις για την ιθαγένεια, κάτι όμως που είχε προκαλέσει έντονε αντιδράσεις μεταξύ των κυβερνητικών εταίρων.

Ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών κ. Αθανασίου με την εν λόγω εγκύκλιό του καλεί τις αρμόδιες υπηρεσίες να μην δέχονται νέα αιτήματα, να μην εξετάζουν τους φακέλλους και να μη ορκίζουν αλλοδαπούς που ζητούν ή έχουν ήδη ζητήσει να αποκτήσουν την ελληνική ιθαγένεια


Ολόκληρη η εγκύκλιος του κ. Αθανασίου έχει ως εξής:

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ

ΑΘΗΝΑ 15-11-2012

Θέμα: Αναστολή διαδικασίας απονομής ιθαγενείας κατά τα άρθρα 1Α και 24 του Ν. 3838/2010.

Εν όψει προσεχούς δημοσιεύσεως της αποφάσεως του Συμβουλίου της Επικρατείας που αφορά στον έλεγχο της συνταγματικότητας των άρθρων 1Α και 24 του ν. 3838/2010, παρακαλείσθε όπως αναστείλετε τη διαδικασία απονομής Ιθαγένειας ( υποβολή νέων αιτημάτων, εξέταση φακέλου, δημοσίευση απόφασης, ορκωμοσία, εγγραφή στα δημοτολόγια) όλων των σχετικών αιτήσεων που βασίζονται στα προαναφερθέντα άρθρα.
Παρακαλείσθε όπως ενημερώσετε σχετικά τους Δήμους της χωρικής σας αρμοδιότητας.

Ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών
Χαράλαμπος Αθανασίου


Το ΠαΣοΚ σημειώνει τα εξής: «Η εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών για την ιθαγένεια είναι παράνομη και υπονομεύει τη λειτουργία της κυβερνητικής συνεργασίας»


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αντιδρούν ΠαΣοΚ και ΔΗΜΑΡ στην αναστολή της διαδικασίας απονομής ιθαγένειας 
 
 
σχόλια (123)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    eliniki ithagania | 28/01/2014 15:35
    posa evro kostizi na vgali mia gineka alodapi me tria paidia elines ke 17 xronia pantremeni stin elada
    gianhs
    απάντηση52
     
     
    leei alhtheia? | 02/06/2013 00:54
    paidia oi ellhnes omogeneis otan epistrefan sthn ellada , me ta katallhla dikeologhtika pernan thn ellhnikh ipikoothta kai argotera ellhnikh taftothta swsta?exw enan gnwsto pou isxurizete pws einai ellhnas ths boreiou ipirou alla otan ton rwtisa gt pire thn ellhnkh taftothta sta 20 kai oxi se mikroterh ilikia m apanthse pws kai kala den tus edeine to ellhniko kratos epeidh eixe pagwsei h diadikasia..isxuei kati tetoio?
    True
    απάντηση00
     
     
    ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ | 22/04/2013 16:36
    ΔΕΝ ΙΣΧΎΕΙ!!!!! ΔΊΝΟΥΝ ΤΑΥΤΌΤΗΤΑ ΟΠΟΊΟΙ ΈΧΟΥΝ ΜΈΣΟΝ ΚΑΙ ΌΧΙ ΒΆΣΗ ΝΟΜΟΎ! ΝΤΡΟΠΉ!
    νομοταγής
    απάντηση80
     
     
    paranomo kai kleftes | 11/02/2013 14:52
    Exw 13 xronia sthn ellada to 2011 apokthsa thn ellhnhkh ithageneia exw foithsh se elleinhko sxoleio apo devtera dhmouthkou kai an geinh kati tetoio na epistrepsoume pisw thn ellhnhkh ithageneia wpos lene tote oli tha kseshkwthoun kai tha gunei meggalh katastrofh avto pou apofashse kapoios na kanei einai amartha kai den tha peksh kanenas me thn anthropothta...exoume fthsh aima se avth th xwra yphrethsame kai se strato kai mas diwxnoun.....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση101
     
     
    ithagenia | 10/02/2013 18:06
    εγω και οαδελφος μου καναμε αιτιση για ιθαγενια λογο φοιτιση σε ελληνικο σχολειο και ο αδελφος μου λογο γενησης,βγικε η αποφαση και να γραφτουμε στο μητρο αρενων και εκει παγωσαι η υποθεση...μποριται να μας πιτε τι να κανουμε σε αυτη τη περιπτωσ.
    imran
    απάντηση41
     
     
    den ftene oi anthrwpoi alla oi politikoi ... | 25/01/2013 01:17
    Paidia auti i xwra exei polla polla problimata polla omws !!! niwthw oti oloi exoume xazepsei edw mesa kai den xeroume oute to ti mas ginete oute to giati ginete oti ginete .... as ta paroume ena ena ta pragmata ...exw ftasei se simio na skeutomai an auta pou skeutomai borei na einai to 1% tis alitheias ... kai rwtw olous .. ellines kai mi ... 1 . As pame ligo pisw, arage prin 22 xronia pou anoixe o kurios Samaras ta sunora ta anoixe giati itan kalos anthropws ? 2. kapou diabasa "eimaste anwteroi " se poious paei auto ? ston lao i stous politikous igetes ean paei ston lao nai tha pw oi ellines einai anwteroi ena paei stous igetes tha pw sorry alla i eurwpi gia kathe metanasti plirwnei
    ax kai na xerame oti mono emeis den fteme
    απάντηση70
     
     
    Μαλλον και αυτη η ελπιδα χαθηκε | 14/01/2013 16:49
    Ειμαι και εγω παιδι μεταναστων...ειμαι 22 χρονων και εδω και 21 χρονια ζω στην Ελλαδα.Η πρωτη γλωσσα που μιλησα ηταν η ελληνικη,η πρωτη ιστορια που εμαθα ηταν η ελληνικη,οι πρωτοι μου φιλοι ηταν Ελληνες,οι πρωτες εικονες που εχω ειναι ελληνικες,σκεφτομαι ελληνικα ,ονειρευομαι ελληνικα!Αγαπαω την Ελλαδα ,οσο και αν οργιζει καποιους αυτο....η Ελλαδα ειναι και αυτη πατριδα μου αλλα δεν ειναι η μοναδικη .Πριν απο 6 μηνες εκανα αιτηση για την ελληνικη ιθαγενεια,φιλοι μου ..οχι πως με ενδιαφερει πολυ να την αποκτησω (γιατι κανενας δεν μπορει να μου πει αν ειμαι ή οχι ελληνιδα μεσα μου) αλλα για να παψω πλεον να ταλαιπωρουμαι με την αδεια παραμονης που πρερει να βγαζω καθε χρονο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση207
     
     
    ΑΠΟΡΙΑ | 02/12/2012 18:57
    μπορει καποιος υπευθυνος να μας ενημερωσει ποσους νεους συμπολιτες εχουμε αποκκτησει τα τελευταια 3 χρονια;;;;;;
    κλεων
    απάντηση138
     
     
     
    Apantisi sto Rixardo | 01/12/2012 20:54
    File Rixardo, XAIROMAI giati gnorises tin (tote) omorfi, eirinikh, asfali, kai filoxeni patrida mou tosa xronia, apodextikes tin ekpeusi tis sigoura giati sou arese, ( 14 xronia milame, to idio kai thn koultoura tis (exeis fillous opos les), tin koinonia tis (afou pires kai gynaika opos les), LYPAMAI omos giati parola auta to minima sou me tis eironikes perigrafes mou deixnei oti paramenis Alvanos, afou pires oti htheles tora dagkoneis to xeri pou sou edine ola auta ta xronia. Eisai loipon anaxioss gia tin ithagenoia, h opoia proypotheti Agapi mexri thysias gia ti xora. Kali taxeidi loipon gia opia xora pas, euxomai na mporeseis na pareis ithagennoia ekei (fainetaia na ti xreiazesai poly)
    Krhtikos
    απάντηση1419
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μερικά ποσοστά χορήγησης ιθαγένειας | 01/12/2012 16:53
    Ας δόυμε λίγο μερικούς αριθμούς χορήγησης της ιθαγένειας σε μετανάστες εκτός Ευρώπης (οι περισσότεροι από Αφρική, Ασία, Λατινική Αμερική ) από άλλες χώρες της ΕΕ για το 2011: Σουηδία 3,5% Ηνωμένο Βασίλειο 3,3%, Βέλγιο 3,2%, , Ισπανία 2,7%, Πορτογαλία 2,5%, Κύπρος 2,4%, Γαλλία 2,2%. Η Έλλαδα είναι σχεδόν στο τέλος της λιστας με ποσοστό 0,6%. Τα στοιχεια είναι απο τη EUROSTAT. Το 2009 η Ελλάδα χορήγησε ιθαγένεια σε 17,000 άτομα ενώ το 2010 σε 9,400 άτομα, πτώση δηλαδή περίπου 45%. Αντιθέτως, το Ηνωμένο Βασίλειο χορήγησε ιθαγένεια σε 195,000, η Γαλλία σε 143,000, η Ισπανία σε 124,000, και η Γερμανία σε 105,000. Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Μετανάστης
    απάντηση2815
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Επιτελους τελος στην ανοησια | 01/12/2012 13:20
    Ευτυχως που ο Σαμαρας σταματησε αυτη τη γελοιοτητα. Ειναι αδιανοητο να χορηγει το κρατος ελληνικη ιθαγενεια σε ατομα τα οποια εχουν παρανομησει μπαινοντας στη χωρα παρανομα, η παραβιαζοντας τους ορους της τουριστικης βιζας. Αυτο και μονο αποτελει αφορμη αμεσης απελασης και απαγορευσης εισοδου στη χωρα ξανα. Περα απο τη χορηγηση βιζας ομως, υπαρχουν στη χωρα 2 εκατομμυρια λαθρομεταναστες οι οποιοι ανταγωνιζονται τα φτωχοτερα στρωματα του πληθυσμου για εργασια. Με την επισημη ανεργια στο 25% και ανεπισημη 40%, ειναι αναγκαιο να αρχισουμε να διωχνουμε και να ακυρωνουμε τις εργασιακες βιζες οσων ειναι εδω. Δεν τους προσκαλεσαμε να ερθουν, αρα δεν εχουμε καμια υποχρεωση να τους κρατησουμε εδω.
    φωνη της λογικης
    απάντηση3036
     
     
    den mporis na ta exeis ola | 01/12/2012 10:52
    Yia na mas mazeuoun tis elies ,kai ta karpouzia ston kauto yleio me psila einai kaloi oi metanastes,alla an tous sinantisoume sto dromo den einai kaloi.Dialegis kai pernis i pas kai douleueis kai tous DIOXNEIS i douleu oun aftoi kai DEN MILAS
    y.c-uk
    απάντηση2710
     
     
    Περι πολιτισμού ο λόγος ... | 01/12/2012 10:19
    Ένας νέος ο οποίος έβγαλε δημοτικό, γυμνάσιο και Λύκειο στην Ελλάδα είναι ΕΛΛΗΝΑΣ ανεξαρτήτως εάν είναι λευκός, μαύρος ή πράσινος. Την ταυτότητα του καθενός την καθορίζει αποκλειστικά και μόνον το ΣΧΟΛΕΙΟ. Ως εκ τούτου έχει κάθε δικαιώματα να πάρει εαν θελει, αυτοματα, την ελληνική ιθαγενεια. Την ελληνική υπηκοότητα ωστόσο δικαιούται να την πάρει οποιος έχει στήσει στην Ελλάδα νόμιμα το βιος του για τουλάχιστον μια δεκαετία. Όλα αυτά εάν θελουμε να θεωρούμε τον εαυτό μας ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ. Διαφορετικά ας επιστρέψουμε στο τσαντιρι παρακαλώ ...
    Χαράλαμπος
    απάντηση4117
     
     
    τέλος στην ανομία | 01/12/2012 09:47
    Ο παππούς μου από τη μητέρα μου πολέμησε τους Τούρκους στο Μπιζάνι. Πολεμούσε χρόνια για την απελευθέρωση της Ελλάδας. Άλλος στενός συγγενής εκτελέστηκε από τους Γερμανούς. Εγώ και ο αδερφός μου υπηρετήσαμε στα σύνορα. Και ο πρώτος που εισέρχεται παράνομα με 5 χρόνια έχει περισσότερα δικαιώματα από εμένα, γιατί ως πιο φτωχός στη φορολογική δήλωση και ελληνοποιημένος απολαμβάνει προνόμια. Εγώ πρέπει μήπως να πεθάνω; Εξάλλου η Ελλάδα έχει το χαρακτηριστικό να αποτελεί πύλη εισόδου. Δεν έχει καμία σχέση η κατάστασή της με βόρειες χώρες
    πολίτης
    απάντηση2517
     
     
    Gia ton anapliroti Ipourgo ko Athanasiou Xaralampo | 01/12/2012 08:54
    kirie ifipourge kai epi ton imeron tis neas domokratias edothi ithagenia se arketo arithmo lathometanaston,afti H kivernisi sinergasias tha mporouse oristika na mini stin istoria gia tis pro-odeftikes tis energies,distixos omos kanete sfalamata epi monimou vaseos kai H" istoria tha sas krini gia tis xiristes energies sas.O Ellinikos tipos den prosferete kai ta dio koumounistika kommata ine ta kommata tis prodosias kai tou eklimatos gia polosti fora ,tsekouri kai fotia stous prodotes .
    Medikos
    απάντηση410
     
     
     
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!! | 01/12/2012 01:42
    Έξω οι ξένοι από την Ελλάδα μας, μαζί με τους υποστηριχτές τους αναρχο-συριζο-κουκουέδες και καπιταλιστές!!!! Να ξεβρωμίσει ο τόπος..!
    tom
    απάντηση2047
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ερωτηση κρισεως "μεταναστη" | 01/12/2012 00:35
    Είμαι 23 χρόνια στην Ελλάς(οι γονείς ήρθαν με βίζα περικαλω), φοίτησα για 14 χρόνια έχω φίλους καλούς μόνο Ελλην ορθοδωξ με "γνήσιο ντόπιο αίμα" να είμαι και σαφής, δουλεύω με το που τελείωσα την μαθησιακή εκπαίδευση( συγνώμη που σας πήρα την δουλειά κιόλας) βαφτίστηκα χριστιανός αλλά δηλώνω άθρησκος πλέων και αυτό γιατί οι νοήμων και οι διανοούμενοι θα καταλάβουν γιατί και ρωτώ...ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ?????? Αυτο που θέλω είναι να παρώ την ιθαγένεια και την Ελληνίδα γυναικα μου και να ξεκουμπιστώ να φυγω απο εδω γιατι δεν μπορω να ταυτιστω με ανατολιτες στενομυαλους και αμορφωτους τεμπεληδες συμπολιτες (στην πλειοψηφια παντα) Α! ξεχασα χωρα γεννησης ΑΛΒΑΝΙΑ
    Ριχαρδος
    απάντηση4316
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΙ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟΦΩΝΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ | 30/11/2012 22:28
    Καθημερινός στις Μουσουλμανικές χώρες όπως Αφγανιστάν , Πακιστάν , Ινδονησία αλλά και σε άλλες χώρες όπως στις Αραβικές , τα κορίτσια υποβάλλονται σε κλειτοριδεκτομή. Αυτόν τον πολιτισμό , και κουλτούρα της σαρίας , θέλουμε να εισάγουμε στην Ελλάδα ώς " προοδευτικοί". Όποιοι λαοί επέτρεψαν την αθρώα προσέλευση ξένων , έχουν χαθεί .
    EYANΔΡΟΣ
    απάντηση2011
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οι εκ του ασφαλούς | 30/11/2012 22:14
    λεοντάρηδες των δύο κομμάτων της συγκυβέρνησης (ΔΗΜΑΡ και ΠΑΣΟΚ) θ΄αποδεχθούν κι αυτή την τρίπλα του πρωθυπουργού τους, ενώ υπήρξαν οι μεν δεύτεροι οι εισηγητές οι δε πρώτοι υπερασπιστές του, ελλειπούς μεν αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση, Νόμου. Η πικρία και η ατελείωτη ταλαιπωρία όλων των παιδιών που έμαθαν τα πρώτα (και τα επόμενα) γράμματα στη χώρα που θεωρούν πατρίδα τους, θα τους κυνηγάει για πάντα. Ξεφτίλες...πολιτικάντηδες του κ...
    basil
    απάντηση107