από metereologos.gr
Πέμπτη 20 Ιουλίου 2017
 
 

«Πήγαμε να κάψουμε τους αλλοδαπούς για... πλάκα»

Τι ισχυρίζονται οι τέσσερις νεαροί που συνελήφθησαν για ρατσιστική επίθεση στα Σπάτα
«Πήγαμε να κάψουμε τους αλλοδαπούς για... πλάκα»
Ενας από τους Πακιστανούς δείχνει το σπασμένο τζάμι της μονοκατοικίας.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Πήγαμε για …πλάκα να κάψουμε τους Πακιστανούς ! Δεν είχαμε τι να κάνουμε το απόγευμα κι αποφασίσαμε να πάμε να τους κτυπήσουμε...».

Αυτό ανέφεραν, μιλώντας στους αξιωματικούς της  ΕΛΑΣ, οι τέσσερις νεαροί ηλικίας 17, 19, 20 και 23 ετών, οι οποίοι συνελήφθησαν στα Σπάτα και στη Λούτσα με την κατηγορία ότι προκάλεσαν -προ τριών ημερών- ζημιές σε σπίτι όπου διαμένουν δύο Πακιστανοί και επιχείρησαν να πυρπολήσουν μια μοτοσικλέτα.

Εκείνο που εντυπωσίασε τους αξιωματικούς  της ΕΛΑΣ είναι ότι κανένας από τους τέσσερις νεαρούς δεν δήλωσε ότι είχε οποιοδήποτε προσωπικό ή οικογενειακό πρόβλημα από την παρουσία αλλοδαπών, ενώ ένας από αυτούς παραδέχθηκε ότι ο ίδιος είχε πέσει θύμα ρατσιστικής επίθεσης στην Γερμανία, όπου ζούσε παλιότερα με τους γονείς του.  

Αξίζει μάλιστα να αναφερθεί ότι οι δύο Πακιστανοί -ηλικίας 26 και 32 ετών- θύματα της επίθεσης, οι οποίοι διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα και εργάζονται σε τυπογραφείο, δήλωσαν στις διωκτικές αρχές ότι δεν επιθυμούν την ποινική δίωξη των δραστών.

Οι τέσσερις νεαροί μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα φορώντας κουκούλες μπήκαν στην αυλή της μονοκατοικίας που έμεναν οι αλλοδαποί. Ο πρώτος με σφυρί που κρατούσε, έσπασε το τζάμι της πόρτας εισόδου, ο δεύτερος πετούσε πέτρες στα παράθυρα και ο τρίτος αφού κατάβρεξε με βενζίνη το έδαφος που ήταν σταθμευμένη μοτοσυκλέτα ιδιοκτησίας φίλου των αλλοδαπών, προσπάθησε με αναμμένο χαρτί να βάλει φωτιά, χωρίς όμως να το επιτύχει. Οι δράστες μετά την επίθεση επιβιβάστηκαν σε αυτοκίνητο, στο οποίο τους ανέμενε ο τέταρτος συνεργός τους και εξαφανίστηκαν.

Οι αξιωματικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βορειοανατολικής Αττικήςέφτασαν στα ίχνη των δραστών, ύστερα από ένα τηλεφώνημα αυτόπτη μάρτυρα και ύστερα από αναφορές αστυνομικών που εσπευσαν επί τόπου και έδωσαν ορισμένα στοιχεία για το ΙΧ που χρησιμοποίησαν οι δράστες.

Αρχικά η ΕΛΑΣ συνέλαβε τον 20χρονο που ομολόγησε την πράξη του κι υπέδειξε τους νεαρούς συνεργούς του. Οι δύο εκ των συλληφθέντων είναι φοιτητές σε ιδιωτικά κολλέγια, ο τρίτος εργαζεται σε εταιρεία που σχετίζεται με στρατιωτικά υλικά και ο τέταρτος μαθητής λυκείου.  

Ολοι αρνήθηκαν ότι συμμετείχαν σε ακροδεξιά οργανωση και μίλησαν για μια «απόφαση της στιγμής  λόγω ανίας και χάριν αστειότητας», κάτι για το οποίο  πάντως αμφιβάλουν οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ που βρήκαν στοιχεία προεργασίας στην επίθεση.

Μόνον ο ένας από τους δράστες υποστήριξε ότι «επιτέθηκαν στους Πακιστανούς γιατί λίγο νωρίτερα τους είχαν κάνει -τάχα- άσεμνη χειρονομία», κάτι που αρνήθηκαν πάντως οι φίλοι του!  

Οι γονείς των παιδιών, ο ένας είναι αρτοποιός, ο άλλος συνταξιούχος υπάλληλος στην Ολυμπιακή και ο τρίτος δημοτικός αστυνομικός, εξέφρασαν την έκπληξή τους για την εμπλοκή των παιδιών τους σε τέτοιου είδους ενέργεια. Επεσήμαναν δε ότι ποτέ δεν είχαν πρόβλημα με τους αλλοδαπούς.

Από την πλευρά του ο δικηγόρος κ. Περικλής Σταυριανάκης, νομικός εκπρόσωπος ενός εκ των δραστών, υποστηρίζει ότι πρόκειται για «επιπόλαιη συμπεριφορά των νεαρών, χωρίς καμμιά άλλη προέκταση...». Οι τρείς νεαροί θα οδηγηθούν την Τετάρτη στο Αυτόφωρο.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τέσσερις συλλήψεις νεαρών για επίθεση σε σπίτι μεταναστών 
 
 
σχόλια (166)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    No rats, no Greeks | 03/12/2012 06:26
    Είδες πως αλλάζουν οι καιροί? Από "Απαγορεύονται τα σκυλιά και οι Έλληνες" των λευκών Αμερικανων, και "Φύγετε Τουρκόσποροι" στους Έλληνες προσφυγες από Μικρασία, ...τώρα το παίζουμε και Ανωτερα Φυλή. Βρωμοέλληνες - Η.Π.Α. : "No rats, no Greeks, all American" YouTube: watch?v=IE49kaB8wRQ
    Matoula
    απάντηση61
     
     
    ΤΡΟΜΑΖΩ... | 01/12/2012 00:57
    Δε θα σταθώ σε όλα αυτά που λέτε περί Χρυσής Αυγής κτλ, γιατί τα παιδιά δεν είχαν πρόβλημα ιδεολογικά με την παρουσία αλλοδαπών.Πιστεύω όμως ότι απλά βρήκαν τα εύκολα θύματα στα πρόσωπα των αλλοδαπών ( μάλλον επειδή ήξεραν ότι λόγω του φόβου εκείνοι δε θα μιλούσαν και πολύ στην αστυνομία, αν και νόμιμοι), κάτι που δεν είναι καλό.Αυτό που με τάραξε κυρίως σε όλη η αυτή την ιστορία είναι φυσικά που ό,τι έκαναν, το έκαναν για πλάκα.20κατι χρονων νεα παιδιά και τρομοκρατούν κόσμο επειδή δεν έχουν τι άλλο να κάνουν(Όπως πολύ σωστά λέει ο πρώτος σχολιαστής, γίνετε εθελοντές καλύτερα, ρε παίδες!).Μερικές φορές σκέφτομαι ότι οι γείτονές μου μπορεί να είναι τέτοιοι χαρακτήρες και τρομάζω.Τρομάζω...
    Σύλβια
    απάντηση61
     
     
     
    Δεν πειράζει Ria γράψε και στα εβραίικα αν θες | 30/11/2012 15:06
    Δεν πειράζει Ria γράψε και στα εβραίικα αν θες
    Rabbi
    απάντηση37
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ... | 29/11/2012 19:28
    Mia mera, 8a kopsw to kefali tou Panagiwtarou h tou Kasidiarh, 8a to peta3w sth 9alassa, kai otan me vroun oi astynomikoi kai me rwthsoun giati to ekana auto, 9a tous apanthsw "Etsi, gia plaka, na dw an einai ontws koufio kai epipleei"... *syggnwmh gia ta greeklish, alla to sygkekrimeno computer p grafw den exei ellhnika
    Ria
    απάντηση86
     
     
     
    το δραμα | 29/11/2012 17:15
    Επειδή είναι μάλλον κάτι άγνωστο, λόγο ντροπής στον Ελλαδικό χώρο, πρέπει να μάθετε, ότι τα τελευταία 2 χρονια, έχουν έλθει σε Αμερική και Καναδά πολλοί Ελλαδίτες δηλωμένοι σαν τουρίστες, και μένουν με ληγμένη άδεια παραμονής, εργάζονται παράνομα, και πληρώνονται μετρητά μονο. Έτσι είχε να γίνει από τον Εμφύλιο και την Δικτακτορία, και πολλοί στις Ελληνοαμερικανικές κοινότητες προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να πάρουν τα χαρτιά τους, άλλοι με μιλημένες προσκλήσεις, σαν μάγειροι Ελληνικής κουζίνας, ψεύτικους γάμους, οτιδήποτε. Μη μου λέτε λοιπόν, ότι οι Έλληνες πηγαίνουν και πάντα πήγαιναν νόμιμα μετανάστες, γιατί γελοιοποιήστε και πληγώνετε και τους συμπατριώτες μας που έρχονται τώρα και ζουν το δραμα και την εκμετάλλευση της παράνομης διαμονής και εργασίας. ΕΥΤΥΧΩΣ που εδώ δεν αντιμετωπίζονται όπως μερικοί ηλίθιοι βλέπουν τους φουκαράδες συνανθρώπους τους στην Ελλάδα.
    Πικρα
    απάντηση255
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    PROSEKSTE TI KANETE | 29/11/2012 15:51
    Loipon prosekste ti kanete autous tous kairous!! Etsi opws einai h katastash sthn Ellada, olo kai perissoteroi Ellhnes fevgoun gia to ekswteriko.. Pws tha sas fainotan an tous kynhgousan ekei oi ntopioi opws kynhgane merikoi anohtoi edw tous metanastes?
    ksekolate apo ta miala sas anohtoi
    απάντηση174
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τελικό συμπέρασμα | 29/11/2012 14:50
    Δυό μέρες μετά τη δολοφονική επίθεση σε νόμιμους μετανάστατες, ούτε ένας ΧΑυγίτης δεν εμφανίστηκε να καταδικάσει αυτό το εγκληματικό γεγονός. Αντιθέτως, είναι πιά φανερό οτί το κόμμα της ακροδεξιάς υποστηρίζει τη βία και τη παρανομία με ανόητα, γελοία, και παράλογα επιχειρήματα. Τα συμπεράσματα δικά σας αναγνώστες του Βήματος.
    Αναγνώστης
    απάντηση215
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ | 29/11/2012 10:08
    Μπράβο σας ρε Τέτοια διαπαιδαγώγιση σας δώσανε η οικογένεια , οι γονείς σας μα πάνω από όλα το σχολείο. Δεν φταίτε εσείς βέβαια. Το παιαδαγωγικό μας σύστημα φταίει μπράβο ρε και σ΄'ανώτερα και σε άλλους μη Έλληνες
    Ανώνυμος / η
    απάντηση188
     
     
    ΚΑΝΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΚΗΔΕΣ | 29/11/2012 08:28
    Καίγονται οι Πακιστανοί μωρέ και μάλιστα για πλάκα ? Κάψε Έλληνες πολιτικούς , κάψε συνδικαλιστές και εργατοπατέρες , κάψε το παπαδαριό , κάψε δημοσιογράφους αλλα πακιστανούς γιατί ? Δεν κανουν ούτε για προσάναμμα. Χάθηκαν οι Αλβανοί ή εν ανάγκη Αφρικάνοι ?
    ΠΑΣΧΑΛΗΣ
    απάντηση1123
     
     
     
    'Οταν οι λαθραίοι σας την ανάψουν να τα θυμάστε αυτά! | 29/11/2012 05:48
    Γιατί μας έχει τυφλώσει η "καλωσύνη" του κ$$λου! Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!
    Δεν θ΄αργησει
    απάντηση1333
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΑΤΑΝΤΙΑ... | 29/11/2012 02:36
    Έτσι καταλήξαμε, κυρίες και κύριοι, σήμερα.Να σηκώνουμε χέρι να κλέψουμε/δείρουμε/κάψουμε/σφάξουμε το διπλανό μας, είτε Έλληνας είναι, είτε αλλοδαπός είναι, είτε νόμιμος, είτε λαθραίος, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ...Και θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι... Ας φάνε τώρα και μερικά χρονάκια φυλακή τα "μαγκάκια" τώρα, ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...
    Ναυσικά
    απάντηση287
     
     
    Πόνεσα και έκλαψα | 28/11/2012 22:54
    Πόσο τους λυπάμαι τους κακόμοιρους οικονομικούς μετανάστες.Σπαράζει η καρδιά μου
    Ευαίσθητος λαθρόλαγνος
    απάντηση1336
     
     
     
    κιτσο εργοδότη, πες αλεύρι... | 28/11/2012 20:41
    το αγαπημένο σου μορφωμα, η χ.α στήνει δουλεμπορικά γραφεία "μόνο για έλληνες" αλλά με κινέζικα μεροκάματα. πήγαινε εκεί να σου βρούν ντόπιους "κινέζους", αυτοί οι υπερασπιστές του Λάτση, του Μαρινάκη, του Βαρδινογιάννη κι άλλων πατριωτών...
    ντόπιος αντιφασίστας εργάτης
    απάντηση2410
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Εθνικιστή Αιτωλέ, τέρμα η πλάκα | 28/11/2012 20:37
    κάτι μπουμπούκια σαν και εσένα γεμίζουν τα μυαλά αυτών των μαμόθρεφτων με ρατσιστική χολή και εθνικιστικό δηλητήριο. κάτι μπουμπούκια σαν κι εσένα είναι οι ηθικοί αυτουργοί της δολοφονικής νεοναζιστικής βίας. αν είχαν κάψει το δικό σου σπίτι πόσο πλάκα θα είχε ρε μισάνθρωπε;
    Σπύρος Μουστακλής
    απάντηση259
     
     
     
    Αυτο(α)νόητο | 28/11/2012 20:26
    Δυστυχώς, εδώ που φτάσαμε πρέπει να κάνουμε πενηνταράκια και τα αυτονόητα : " οι οποίοι διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα και εργάζονται σε τυπογραφείο, δήλωσαν στις διωκτικές αρχές ότι δεν επιθυμούν την ποινική δίωξη των δραστών". Οι άνθρωποι διαμένουν ΝΟΜΙΜΑ στην Ελλάδα, και εργάζονται κιόλας, πράγμα που συνεπάγεται πως πληρώνουν και φόρους στο κράτος. Μη μας ζαλίζετε τον έρωτα λοιπόν με τους λαθραίους!!! Έλεος, κι ας είναι και σπορέλαιος..... Αν και κρίνοντας από την γραφή ορισμένων, η ανάγνωση αποτελεί μακρινό ιδανικό και ουχί κεκτημένο...(όχι ότι έχει καμία σημασία το αν έχουν χαρτιά όχι στο ζήτημα της πυρπόλησής τους, αλλά επειδή βαρέθηκα να διαβάζω στα σχόλια για τα εγκλήματα των "λαθραίω
    Λαθραναγνώστης
    απάντηση197
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ε τώρα θα έρθουν και οι δολοφόνοι από Συρία! | 28/11/2012 18:05
    Έτσι να γίνουμε πολλοί! Στο Ελλάντα ο απόπατος της Ευρώπης! Γιατι δε θα έρθουν οι γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, θα έρθουν τα αποβράσματα, κι εμείς ως κομπλεξικοί όπου αισθανόμαστε ανώτεροι γιατί θα παριστάνουμε τους σωτήρες των υποδεέστερων! τους θέλουμε τους καϋμένους τους ¨μετανάστες" γιατί απλώς κομπλεξικοί είμαστε!
    Ο Σωτηράκης
    απάντηση1220
     
     
    περιμενοντας τους βαρβαρους... | 28/11/2012 17:37
    αυτη ειναι η σημερινη νεοελληνικη πραγματικοτητα, παιδια , που για πλακα, επιτιθονται σε αλλοδαπους...ε...εσεις που δεν μαθατε τα παιδια σας τιποτα εκτος απο την υλη, τιποτα εκτος απο ανθρωπια, μονο χαβαλε, μονο οτι φαμε και οτι αρπαξουμε, μονο εναν κουφιο εγωισμο.. προσεξτε..θα στραφουν ολα αυτα εναντιον σας....οι βαρβαροι ηρθαν μην πατε να βγαλετε επανω τους την πληξη που εχετε...μην βγαζετε επανω τους τον εκφυλισμο της υλης....την απογνωση σας...τις φοβιες σας......ειναι κριμα....
    αληθειες
    απάντηση3919
     
     
    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ! | 28/11/2012 16:11
    Ας τους βάλλουν στην φυλακή τώρα τους "γλυκομαγουλους" νεαρούληδες, να δουν ΤΙ θα πάθουν ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!
    Matoula
    απάντηση7120
     
     
     
    δεκαδες επιθεσεις σε Ελληνες | 28/11/2012 14:29
    Οι Ελληνες καταλαβαν πλεον τι παιγνιδι παιζεται,στην Ελλαδα καθε ημερα δολοφονουν εκβιαζουν γεροντες Ελληνες οι λαθρομεταναστες και εσεις συνεχιζεται να προβαλεται σαν τεραστιο προβλημα μια χαζη επιθεση, σκοπο σας ειναι να διαβλωσετε και αλλο την διεφθαρμενη Ελληνικη συνηδειση,αλλα ευτυχως υπαρχει ενα 20 % των ΕΛΛΗΝΩΝ που εχουν καταλαβει τι συμφεροντα υπηρειται και σας αντιμετωπιζει με απεχθεια.
    Εθνικιστης Αιτωλος
    απάντηση38131
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-