Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 

Τρεις χιλιάδες εργαζόμενοι στην πορεία των ΟΤΑ αλλά δεν είδαν τον υπουργό

Περίπου 250 δήμοι υπό κατάληψη - Προς συνέχιση των κινητοποιήσεων
Τρεις χιλιάδες εργαζόμενοι στην πορεία των ΟΤΑ αλλά δεν είδαν τον υπουργό
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στο υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης κατέληξε η πορεία των περίπου 3.000 εργαζομένων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, με αίτημα να μην τεθεί κανένας εργαζόμενος σε διαθεσιμότητα.

Η ΠΟΕ-ΟΤΑ είχε ζητήσει συνάντηση με τον υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης, την οποία ο κ. Μανιτάκης ακύρωσε λίγο πριν από την πορεία, επικαλούμενος φόρτο εργασίας λόγω Eurogroup.

Το απόγευμα θα συνεδριάσει η Εκτελεστική Επιτροπή της ΠΟΕ-ΟΤΑ προκειμένου να αποφασίσει με ποιον τρόπο θα συνεχισθούν οι κινητοποιήσεις στον χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Ανάλογες συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας έγιναν σε όλη τη χώρα.

Σύμφωνα με τους εργαζόμενους, 240-250 δήμοι τελούν υπό κατάληψη με αποφάσεις Δημοτικών Συμβουλίων, ενώ μόνο 20-30 απέστειλαν διαπιστωτικές πράξεις και είναι οι δήμοι που δεν θίγονται από το μέτρο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δόθηκε σιωπηρή παράταση και σήμερα Τρίτη.

Οι εργαζόμενοι λένε, επίσης, ότι η μείωση της χρηματοδότησης των ΟΤΑ κατά 80% σχεδόν, συγκριτικά με τα επίπεδα του 2009, καθιστά αδύνατον για οποιονδήποτε δήμο να παραμείνει εκτός Εποπτείας και Παρατηρητηρίου Οικονομικής Αυτοτέλειας των ΟΤΑ και είναι μοιραίο να προκύψουν αποκλίσεις μεγαλύτερες του 10% για δυο συνεχόμενα τρίμηνα, οπότε θα κινητοποιηθεί ο αυτόματος μηχανισμός περικοπής δαπανών.

Όπως διαφάνηκε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου της ΠΟΕ-ΟΤΑ -με αφορμή τις συλλήψεις στη Θεσσαλονίκη για την επίθεση κατά του Γερμανού πρόξενου- επόμενος στόχος των κινητοποιήσεων κατά των νέων μέτρων είναι η συσπείρωση όλων των εργαζομένων στον στενό και τον ευρύτερο δημόσιο τομέα, αφού -όπως ειπώθηκε- είναι «όλοι υπό απόλυση».

«Η αξιολόγηση προσωπικού και δομών θα έχει ως συνέπεια την αποχώρηση στις αρχές του 2013 άλλων 25.000 εργαζομένων στο στενό και ευρύτερο δημόσιο τομέα», εκτίμησε η Δ. Σπανού εκ μέρους της ΑΔΕΔΥ.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ελιγμοί για εκτόνωση των αντιδράσεων από τον Γ. Καμίνη 
Συγκέντρωση της ΠΟΕ-ΟΤΑ για τους συλληφθέντες στα επεισόδια στη ΔΕΘ 
ΠΟΕ-ΟΤΑ: Γενικευμένες καταλήψεις κτιρίων και υπηρεσιών των δήμων 
Κατάληψη της ΠΟΕ-ΟΤΑ στο κτίριο του δήμου Αθηναίων στη Λιοσίων 
ΠΟΕ-ΟΤΑ: Καταλήψεις για τη λίστα με υπαλλήλους προς διαθεσιμότητα 
Συμμετοχή στο συλλαλητήριο και της ΠΟΕ - ΟΤΑ 
185 εκατ. ευρώ αποδίδονται στους ΟΤΑ με απόφαση Σταϊκούρα 
 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δημοσιοι του Δημοτικου | 20/11/2012 19:15
    Ζω στον Δημο Αχαρνων οπου 800 περιπου απο τους 1000 υπαλληλους ειναι του δημοτικου με τα γνωστα αποτελεσματα . Χρεη κοροιδια λαμογιες , εχουν παρει την θεση των παιδιων μας ολοι αυτοι οι αλητες ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ . Ελεος !!!!!!! του Δημοτικου δηλαδη πρακτικα αναλφαβητοι . Και τωρα κανουν απεργια . ΑΡΣΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΟΣ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!
    νεφελομαντης
    απάντηση10
     
     
    Οι αργόσχολοι των ΟΤΑ | 20/11/2012 17:11
    Πήγα σε έναν επαρχιακό δήμο για να πληρώσω το νερό.Γύρω -γύρω στα γραφεία περίπου 10 υπάλληλοι χωρίς να κάνουν τίποτα χαχάνιζαν δαιμονίως.Ο Ταμίας ράθυμος πήρε το λογαριασμό μου και με αργές κινήσεις εισέπραξε τα χρήματα.Τον ρωτάω: Πολύ δουλειά έ! Απάντηση: Γιατί οι άλλοι στη βουλή δουλεύουν;Με αποστόμωσε.Πρέπει να σας πω πως στη σύνταξή μου μετρώ 35% μείωση αποδοχών και κάποιοι σαν τους παραπάνω τα ξύνουν..Λίγο πολιτικό θάρρος κυβερνήτες μου για να φύγει ο κόπρος του Αυγείου!
    Δημήτρης Φ.
    απάντηση216
     
     
     
    στο δια ταύτα μπούληδες | 20/11/2012 16:51
    Όλοι οι υπερπαραγωγικοί, μη μου άπτου, καθαρά χέρια ελληναράδες, που ποτέ κανείς τους δεν έκλεψε σε φόρο (ακινητάκι, λαμογίτσες με ενοίκια κλπ), δεν έβαλε γνωστό για τις πινακίδες που του πήραν επειδή πάρκαρε σαν γάιδαρος, δεν έφτιαξε αυθαίρετο (που όλη η ελλάδα είναι γεμάτη), δεν έβαλε βύσμα για τον μπούλη γιόκα του στον στρατό, δεν ψήφισε αυτούς που έφτιαξαν τις πελατειακές σχέσεις ΠΑΣΟΚ-ΝΔ 20 χρόνια τώρα. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ??? Θα σας πάρει όμως όλους ο διάολος από μία αριστερά που θα τα εξαλείψει όλα αυτά βάζοντας στο επίκεντρο τον αγώνα των εργατών, με άλλη συνείδηση (οχι ξεφτυλισμένη και λαμογιάς), εργατικότητα και στόχο να διαλύσει τον καπιταλισμό που μας έφερε εδώ
    μηχανικός άνεργος
    απάντηση425
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν σας πληρώνω άλλο | 20/11/2012 16:27
    Γιατί δεν ζητάτε ένα δημοψήφισμα με ερώτηση ''να φύγουν τα μνημόνια ή να φύγετε εσείς'' να αποφασίσουμε σαν ελεύθεροι πολίτες . Μάλλον η Τροικα απελευθερώνει την χώρα δεν την καταχτά. Οταν όμως θα ψάχνετε για δουλειά θέλω να δώ στα βιογραφικά σας τι προυπηρεσία θα γράφετε?
    vmeg66
    απάντηση254
     
     
    Επρεπε να σας απολυσουν | 20/11/2012 16:16
    ακομα και αν ημασταν πλουσιο κρατος με πλεονασμα. Γιατι οσοι μπηκατε εκτος ΑΣΕΠ, εστω η συντριπτικη σας πλειοψηφια, μπηκε λογω βυσματος, αδικα και εφαγε την θεση απο καποιον αλλο ο οποιος ειχε περισσοτερα προσοντα αλλα δεν ειχε βυσμα. Ειστε κατακαθια και δεν σας αξιζει κανεις οικτος. Οπως δεν σκευτηκατε το ψωμι που παιρνατε απο καποιον αλλο μπαινοντας απο το παραθυρο αντ αυτου ετσι και γω αδιαφορω για το ψωμι που χανετε. Οχι διαθεσιμοτητα, μονιμη απολυση σας χρειαζεται.
    Raest
    απάντηση275
     
     
    TO ΣΥΝΘΗΜΑ | 20/11/2012 15:02
    που κρατουν στη φωτογραφια τα τζιμανια του δημοσιου ειναι ολα τα λεφτα και παραλληλα δειγμα του απιστευτου κρατισμου που μας ειχαν επιβαλει οι εγχωριοι κατακτητες-κοπριτες."Κυριοι" δεν υπαρχει κανενας συχρονος κατακτητης,οι μονοι κατακτητες εισασταν εσεις που ρημαξατε τα παντα στο περασμα σας,κανοντας τους δημους ισως το πιο διεφθαρμενο κομματι της κοινωνιας,με την φαυλοκρατια,την αναξιοκρατεια,με τους "ημετερους",τις μιζες,τους διορισμους απο το παραθυρο,τα ρουσφετια με τα συνεταιρακια σας τους δημαρχους, και χιλια δυο αλλα που εσεις τα ξερετε καλυτερα απο εμας,αλλα το "παρτυ" τελειωσε οπως εχετε τελειωσει και 'σεις...!
    ΝΙΚ
    απάντηση388
     
     
    ΜΑΥΡΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ | 20/11/2012 14:42
    Όλοι οι συνδικαλιστές του δημοσίου και τα λαμόγια τους , είναι τώρα γυμνοί μπρός τον Έλληνα φορολογούμενο . Να αδειάσει ο Δ.Τ. Να μπεί οροφή στους μισθούς των. Και να γεμίσει ο ιδιωτικός τομέας , είναι αυτοί που προσφέρουν τους φόρους και τον πραγματικό πλούτο στην χώρα μας .
    ΒΙΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ
    απάντηση398
     
     
     
    τελειώνετε καφενόβιοι | 20/11/2012 13:10
    Πας σε ένα χωριό 3000 κατοίκων και βλέπεις καμιά 15ριά κηφήνες να κάθονται στο Δήμο. Τσιγαράκι, καφεδάκι, είσπραξη 1-2 λογαριασμών τη μέρα... και φυσικά το μπουγιουρντί έρχεται σε εμάς τους ηλίθιους που πρέπει να πληρώνουμε δημοτικά τέλη. Και σου λέει τώρα ο κάθε βλαχο-δήμαρχος "αν τα απολύσω τα παιδιά πώς θα ξανα-εκλεγώ δήμαρχος Κωλοπετινίτσας"; Έλα όμως που ο κόσμος έχει ζοριστεί πλέον και δεν έχει διάθεση να πληρώνει για να κάθονται οι κηφήνες και να εισπράτους μισθούς χωρίς να κάνουν τίποτε. Αντε λοιπόν να βρείτε καμιά δουλειά που να πρέπει να δουλεύετε καφενόβιοι και αφήστε τις καταλήψεις. Τεμπελόσκυλα!
    Αηδιασμένος με τους κηφήνες
    απάντηση567
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    θα τους περασει... | 20/11/2012 12:43
    μονο που βλεπω την φωτογραφια και τις φατσες τους μου ερχεται αναγουλα και περναν απο μπροστα μου σαν φλασια ολες αυτες οι λαμογιο φατσες που με ταλαιπωρουν τα 30 τελευταια χρονια οταν πρεπει να επισκευτω μια δημοσια υπηρεσια ή ΟΤΑ να κανω την δουλεια μου...στα τσακιδια και να μπουν αλλοι που να με σεβονται και να με εξυπηρετουν.
    Φορολογουμενος Ιδιωτικος υπαλληλος
    απάντηση565
     
     
    ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ | 20/11/2012 11:10
    Μία διαπίστωη: σε ολόκληρο τον κόσμο οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΤΟΣ. Σε μας (με τις ευλογίες του πεθαμένου λαμογιού) έγιναν οι καλύτερα αμοιβόμενοι, χωρίς ουσιαστικά κανένα έλεγχο, χωρίς καμία τιμωρία στις παραβάσεις τους ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Τώρα όμως έφθασε η ώρα τους. Και τα περί αναλγησίας, μη εξυπηρέτησης του κοινωνικού συνόλου, αδικίας κλπ ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ. Για 35 χρόνια ήταν ο στρατός κατοχής. ΤΩΡΑ ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΙΜΟΥΣ ΤΟΥΣ. Υ.Γ. όμως πρέπει να πληρώσουν και τα τομάρια που τους έδιναν το δικαίωμα να τα κάνουν αυτά (όσοι είναι ζωντανοί).
    Αχιλλέας
    απάντηση597
     
     
    Συμ(πατριώτες).... | 20/11/2012 10:00
    ...1.3 εκατομμύρια είναι οι άνεργοι του ιδιωτικού τομέα είδατε κανένα να κάνει τις δικές σας γραφικότητες όταν τον απέλυαν; Εσείς δηλαδή τι πιστεύετε ότι με τα γλειψίματα και τις μαγκιές θα την βγάζετε καθαρή μια ζωή;
    Μάριος Σελινός
    απάντηση729
     
     
     
    Εχουν κοτσια? | 20/11/2012 09:33
    Με καταληψεις, πανω και πορειες διαμαρτυριας αγαπητοι φιλοι δεν βγαινει τιποτα και μαλλον ειναι μερος φολκλορ παραστασης.Οσοι εχουν κοτσια ας κανουν απεργια πεινας μεχρι να ερχονται τα Ε.Κ.ΑΒ,να τους περνουν μισολυποθυμους, για να δουμε τοτε ποσα απιδια εχει ο σακος.Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να πιστευεις στο δικαιο του αγωνα σου και να το λεει η περδικουλα σου,ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να καναμε.
    ελ γκρεκο
    απάντηση436
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ? | 20/11/2012 08:53
    ο αγαπημενος σας βουλευτης δεν σηκωνει το τηλεφωνο?..Ακου εκει,σκουπιδιαρης αναμενει εφαπαξ 40.000ευρω...και σου λεει ο αλλος οτι η χρεοκοποια ειναι κατι κακο.χμμμμ....
    burgos
    απάντηση625
     
     
    Και τι θα καταφέρετε; | 20/11/2012 08:31
    η τακτική της εκβιαστικής άμυνας (η κατάληψη τί είναι;) κάποτε, στο κοντινό παρελθόν είχε επιτυχία. Τώρα, μετράει ανάποδα το ρολόι. Και επειδή όλο και κάποιος προχωρημένος, προοδευτικός, δημοκράτης και κοινωνιστής αναγνώστης, ανώτερος από εμένα σε όλα τα επίπεδα γιατί δηλώνει-επαίρεται ότι είναι αριστερός (εγώ είμαι κέντρο και πιστεύω στη κοινή λογική, η οποία λέει ότι μόνο η ορθότητα των απόψεων με κάνουν όχι καλύτερο, αλλά πιό αποτελεσματικό συγκριτικά με άλλους) θα ήθελα να ρωτήσω αν η τακτική των καταλήψεων είναι κατάχρηση δικαιώματος γιατι ανοχή σε αυτές δίνεται σχεδόν μόνο σε όσους έχουν σχέση με το δημόσιο; Το οποίο είναι και δικό μου, αλλά εμένα δεν με ρωτάει κανείς ( σιγά μη ρώταγε)
    tp
    απάντηση566
     
     
    Ποιοι υπάλληλοι των ΟΤΑ οδηγούνται σε διαθεσιμότητα | 20/11/2012 08:25
    Να μην ξεχνάμε ποιοι υπάλληλοι των ΟΤΑ οδηγούνται σε διαθεσιμότητα. Αυτοί που προσλήφθηκαν εκτός ΑΣΕΠ. Δηλ. ρουσφέτι, κομματικοκρατία και φαυλότητα του κερατά!!!
    ΙΔΜ
    απάντηση636
     
-