από metereologos.gr
Παρασκευή 20 Ιουλίου 2018
 
 

Εκκληση: Μισό εισιτήριο για ανέργους στα Μέσα Μεταφοράς

Η κυβέρνηση πρέπει άμεσα να θεσμοθετήσει το μέτρο
Εκκληση: Μισό εισιτήριο για ανέργους στα Μέσα Μεταφοράς
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πήραμε στο vima.gr την επιστολή που δημοσιεύουμε πιο κάτω. Διαβάζοντάς τη δέχεσαι πραγματικά μια μπουνιά στο στομάχι  για το ανάλγητο μόρφωμα που κτίσαμε μετά τη μεταπολίτευση εμείς που πιστεύσαμε στο κοινωνικό κράτος. Καλά να πάθουμε. Κάνουμε έκκληση στην κυβέρνηση να καθιερώσει άμεσα μισό εισιτήριο για όσους έχουν κάρτα ανεργίας

Για την αντιγραφή
Τάσος Μπάρλας

Η επιστολή

«Καλησπέρα, θα ήθελα να σας παρακαλέσω θερμά να ακουστεί ένα σημαντικό θέμα που βιώνουμε εμείς οι άνεργοι.

Δεν ακούω από καμία εκπομπή ή ειδήσεις αυτό που θα σας αναφέρω. Χτες το βράδυ βγήκα από το μετρό του Συντάγματος και μου έγραψε πρόστιμο ο ελεγκτής επειδή είχα επικυρώσει μισό εισιτήριο.


Του έδειξα την κάρτα ανεργίας μου, την οποία θα την ανανεώσω για πολλοστή φορά μετά από 2 χρόνια, για να δικαιολογήσω το λόγο του μισού εισιτηρίου εξηγώντας του ότι τα χρήματα μου έφταναν μόνο για το μισό. Δεν ξέρω αν άκουγε όσα του έλεγα ίσως και να μην τον αφορούσαν αφού επαναλάμβανε συνεχώς «εγώ τη δουλειά μου κάνω….».


Σήμερα, 15/11/2012, απευθύνθηκα στα κεντρικά γραφεία του μετρό αρμόδια για την εξόφληση προστίμων και τους εξήγησα ότι αδυνατώ να πληρώσω 84,00 ευρώ επειδή είχα επικυρώσει 0,70 ευρώ.


Η κοπέλα στο ταμείο μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γι αυτό και σαν εταιρεία μετρό έχουν αναφέρει αυτό το ζήτημα στο υπουργείο το οποίο δε θέλει να κατανοήσει ότι οι άνεργοι με κάποιο τρόπο θα χρειαστεί να μετακινηθούν κυρίως για την εύρεση εργασίας.


Πώς θα βρω δουλειά αν καθημερινά δεν μετακινηθώ;


Θα ψάξω μόνο στη γειτονιά μου; Η’ μήπως μου χτυπήσουν την πόρτα και με προσλάβουν έτσι απλά;


Δε ζητάω ελεύθερη μετακίνηση αλλά τουλάχιστον μισό εισιτήριο, είναι μία ανάσα αυτό για μας. Προσωπικά δεν έχω να πληρώσω το πρόστιμο και με ενημέρωσαν ότι αν δεν το πληρώσω θα μεταφερθεί στην εφορία και ως δια μαγείας το ποσό θα γίνει 840,00 ευρώ.


Με πατέρα άνεργο και μητέρα να εργάζεται κάποιες μέρες την εβδομάδα για τα έξοδα ενοικίου και Δ.Ε.Η απορώ γιατί δεν ασχολούνται με τους πραγματικούς κλέφτες της χώρας έτσι ώστε να υπάρχει το δίκαιο παντού και όχι να ισχύει ο νόμος μόνο για τους απλούς και φτωχούς πολίτες.


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ευελπιστώ σε κάποια ουσιαστική λύση και όχι άλλα ψέματα και κοροϊδία
».

ΣΣ Τα στοιχεία της επιστολογράφου είναι στη διάθεση του vima.g
r


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Συζητείται δωρεάν μετακίνηση ανέργων και εκτός Αττικής | 21/07/2015 07:31
    Τρόπους να επεκταθεί το μέτρο της δωρεάν μετακίνησης των ανέργων εκτός από τα μέσα μαζικής μεταφοράς της Αττικής και στις συγκοινωνίες της υπόλοιπης Ελλάδας αναζητάει η αναπληρώτρια υπουργός Εργασίας Ράνια Αντωνοπούλου σε συνεργασία με τα συναρμόδια υπουργεία.
    Γιάννης
    απάντηση00
     
     
    Αγανάκτηση | 26/06/2014 13:29
    Είμαι 17 χρονών! Ο πατέρας μου είναι άνεργος και η μητέρα μου δουλεύει κάποιες μέρες την εβδομάδα για την κάλυψη καθημερινών αναγκών.Τα έξοδα είναι πολλά. Πασχίζουμε κάθε μέρα για να τα βγάλουμε πέρα. Καθώς μεγαλώνω βλέπω ότι υπάρχουν άνθωποι που αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις αλλά και πολύ χειρότερες. Με αφορμή λοιπόν την έκκληση αυτή, πιστεύω ότι το κράτος ή οι περισσότερες πλέον ιδιωτικές επιχειρήσεις θα μπορούσαν να διευκολύνουν οικονομικά ένα μεγάλο ποσοστό ανέργων με πολλούς τρόπους, αρκεί να το κάνουν κάποια στιγμή! Η βοήθεια προς τον συνάνθρωπο είναι μια αξία που χάνεται... Όλοι είμαστε ίσοι, απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες! Ας δοθεί λοιπόν αυτή η δυνατότητα...
    Αλεξάνδρα
    απάντηση20
     
     
    Κλεφτοκοτάδες εαυτούληδες ελεγκτές | 26/06/2013 03:24
    Σήμερα 25/6/2013 στο σταθμό του μετρό αττική, μιά στριμένη ελεγκτής προσπαθούσε να κόψει πρόστιμο σε κάποιον νεαρό φοιτητή που το εισητήριό του είχε λήξει πριν από δέκα λεπτά. Της εξηγούσε σε υψηλούς τόνους ότι ήρθε Αθήνα στις έξι το πρωί για να δώσει το τελευταίο του μάθημα για πτυχίο και ότι θα γύριζε επιτόπου πίσω στην πόλη του και δεν είχε συνειδητοποιήσει καν ότι το εισητήριο είχε λήξει. Δεν καταλάβαινε τίποτα η στρίγκλα, μόνο να τσεπώσει τα λεφτά (ποσοστά) είχε στο νου της. Ο νεαρός (κούκλος παρεμπιπτόντως) βγήκε από τα ρούχα του και αρνιόταν να δώσει τα στοιχεία του. Μετά έφυγα και δεν είδα τι έγινε. Καμιά συμπαράσταση στα ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ που γλύφουν ότι κόκαλα τους πετάνε. Απόλυση!
    Μαρία
    απάντηση40
     
     
    douleia | 17/11/2012 03:10
    kako koritsi ki esu!!! Pou bgikes apo to spiti-fulaki? Na pas pou??? Den sou aresei to kloubi sou??? Tha sou feroume ekei douleia...petres na tis spas gia na xtistei to Raixstagk tis Agela. Akou edo...thelei kai douleia!
    joe
    απάντηση22
     
     
    Δραστηριοποίηση | 16/11/2012 19:34
    Όσοι μπορούμε -ακόμα- να πληρώνουμε εισητήριο, ας ξεκινήσουμε να τα αφήνουμε στα σκαλιά του μετρό εφόσν δεν έχουν λήξει για τέτοιες περιπτώσεις (που υπάρχουν πολλές). Μια συμβουλή από το Σωματείο Ανέργων ίσως βοηθούσε. Φαντάζομαι, φυσικά, ότι οι άνθρωποι εκεί δεν κάνουν φιλανθρωπίες, αλλά παλεύουν συλλογικά τη δεινή κατάστασή τους, οπότε η δραστηριοποίηση εκεί (ή αλλού) είναι πιο συνολική απάντηση. http://swbanergwn.espivblogs.net/
    μανώλης ρόκος
    απάντηση81
     
     
    Aπορώ | 16/11/2012 18:13
    Kοιτάξτε τι λαός είμαστε... Τα βάζουμε με τους Γερμανούς που στην τελική φορολογούνται για δικά μας κρίματα και δεν μπορούμε ( μερικοί) να κατανοήσουμε ούτε καν αυτό το πολύ λογικό αίτημα ενός Έλληνα ανέργου...Τι πιο λογικό δηλαδή απο το . να πληρώνουν οι άνεργοι μισό εισητήριο όπως και τόσες άλλες κατηγορίες συμπολιτών μας,βλέπε φοιτητές κτλπ...Λίγη τσίπα ρε παιδιά...
    loo
    απάντηση82
     
     
     
    ΜΠΡΑΒΟ ΒΗΜΑ | 16/11/2012 17:31
    ΕΝα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στο Βημα που το εκανε θεμα/.Αυτη ειναι εμπρακτη βοηθεια και οχι λογια και φανφαρες.ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ.
    well done
    απάντηση132
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Στον κ... της μαϊμούς ζητάς καλλιγραφία; | 16/11/2012 14:52
    Από ελεγκτές του μετρό και λοιπά λαμόγια που κάνουν ατελείωτες απεργίες κάθε τρεις και λίγο, δεν περίμενα ανθρωπιά. Δεν σέβονται τον κόσμο που βγάζει κάρτα από το υστέρημα του και γελάνε σε βάρος του όταν ταλαιπωρείται. Μετά, όταν αποφασίσουν να δουλέψουν γιά να ξεπιαστούν, εξαντλούν την αυστηρότητα τους στο μισό εισιτήριο του άνεργου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση165
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κορίτσια στα όπλα | 16/11/2012 13:09
    Κορίτσια , ευτυχώς που ξεσηκώνονται για μας στην Ισπανία και στην Πορτογαλία . Εμείς [κι εγώ μαζί ] , ως δειλά σκουλήκια , ας καθίσουμε στους καναπέδες μας κι ας απολαύσωμεν τον Σουλειμάν τον Μεγαλοπρεπή και τα άλλα τηλεσκουπίδια , και τους υποτιθέμενους δημοσιογράφους , κι ας περιμένουμε πότε θα μας λυπηθούν και θα μας δώσουν πίσω τη δυνατότητα να παίρνουμε εορτοδάνεια και στεγαστικά , για να μπούμε στο μάτι του απαίσιου του γείτονα που δεν μπορεί αυτός να έχει δικό του σπίτι και να πηγαίνει εις Παρισίους , κι εμείς μπουκάλα ......
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση84
     
     
    Παροχές ανέργων | 16/11/2012 12:37
    Όταν ήμουν άνεργος σε χώρα του εξωτερικού, για να πάρω το επίδομα ανεργίας έπρεπε να αναφέρω δύο επαφές που έκανα για δουλειά κάθε εβδομάδα με τα στοιχεία του εργοδότη με τον οποίο έκανα κάθε επαφή. Δεν έπαιρνα επίδομα ανεργίας αν δεν κατέθετα ενδείξεις πως έψαχνα για δουλειά. Ο ΟΑΕΔ μπορεί να υιοθετήσει μια παρόμοια μέθοδο και επιπλέον να δίνει δωρεάν εισιτήρια του ΟΑΣΑ για τις διαδρομές που γίνονται για θέματα αναζήτησης εργασίας. Ο άνεργος να καταθέτει τα χρησιμοποιημένα εισιτήρια μαζί με τα στοιχεία του εργοδότη ή άλλου φορέα που επισκέφτηκε και να παίρνει δωρεάν καινούργια εισιτήρια.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση196
     
     
    η ειρωνία είναι | 16/11/2012 12:23
    Η ειρωνεία είναι ότι το μετρό το χρησιμοποιούν καθημερινά χιλιάδες λαθρομετανάστες χωρίς εισητήριο!!!!!!!!!!!!!!!! Και ελεγκτής να μπει δεν μπορεί να τους κόψει πρόστιμο γιατί είναι ¨ανύπαρκτοι¨. Θλίβομαι πραγματικά για αυτό το κράτος.
    κώστας
    απάντηση339
     
     
    Δεν είναι δουλειά του Μετρό | 16/11/2012 12:02
    Δεν είναι δουλειά του Μετρό να δίνει παροχές στους ανέργους. Το αίτημα πρέπει να απευθυνθεί στον ΟΑΕΔ, δηλαδή ο ΟΑΕΔ να δίνει μηνιαίες κάρτες του ΟΑΣΑ στους ανέργους, με έκπτωση ή δωρεάν.
    Αλέξανδρος
    απάντηση295
     
     
    Ellhnikes pantetes pali? | 16/11/2012 11:47
    Afhste ta auta, giati pali oloi oi Pakistanoi tha phgainoun me ta lefta sas. Kammia pia paraxwrhsah , auta ta kolpa ferane thn Ellada stn ptwxeush . Giati na mhn afhsw kai to autokinhto mou ena lepto sto dromo na parw mia efhmerida, giati na mhn petaxw to skoupidh mou sthn paralia, den plhrwnw ta diodia giati einai adika, den plhrwnw to foro giati o upourgos eklepse skatoanthrwpoi mas katastepsate thn xwra
    giannis pmazoukas
    απάντηση722
     
     
     
    Ftou kai apo tin arxi... | 16/11/2012 11:40
    De mas eipate omos, to allo miso eisitirio poios tha to plirosi...oi Germanoi?
    dust
    απάντηση732
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Απαραδεκτοι | 16/11/2012 11:40
    Κανονικα ανεργοι, μαθητες και φοιτητες θα επρεπε να μετακινουνται δωρεαν η με μια καρτα διαρκειας αμελητεου κοστους, 20-30 ευρω για καθε ετος
    Nikos
    απάντηση343
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ! | 16/11/2012 11:28
    ΟΧΙ ΜΙΣΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ, ΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ, ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ , (ΕΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΕΣ), ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΑΘΩΝ, ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ! ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΣΤΕΙΛΟΥΝ "ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ "!
    ΟΜΗΡΟΣ
    απάντηση263
     
     
    Απευθύνσου στο σωματείο ανέργων | 16/11/2012 10:44
    Αν βλέπει ο επιστολογράφος το σχόλιο μου, να ψάξει να βρει ένα σωματείο ανέργων που κάπου υπάρχει στην Αθήνα και να απευθυνθεί σε αυτούς. Αυτοί διαχειρίζονται συλλογικά πρόστιμα που κόβονται σε ανέργους και μέχρι στιγμής από όσο ξέρω τα σβήνουν. Έχουν καταθέσει κι ένα αίτημα για δωρεάν πρόσβαση των ανέργων στα ΜΜΜ, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει ικανοποιηθεί.
    M.T.
    απάντηση310
     
     
    16-11-2012 | 16/11/2012 10:24
    Σήμερα, αν δεν κάνω λάθος, θα έπρεπε να πάρουμε την περιβόητη δόση ειδάλλως, σύμφωνα με τη δήλωση του υπουργού οικονομικών, θα πεινάσουμε. Ποιοι θα πεινάσουμε; Οι εναπομείναντες εργαζόμενοι ή οι άνεργοι; Οι άνεργοι ήδη, όπως ο συνάνθρωπος της επιστολής, πεινάνε, οι δε εργαζόμενοι μάλλον προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με μισθούς πείνας. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανένα ποια αν θα μείνουμε στο ευρώ ή αν θα επιστρέψουμε στη δραχμή. Η αξιοπρέπειά μας έχει καταρρακωθεί, η κοινωνία βράζει και όταν το καζάνι σκάσει αυτοί που δημιούργησαν την κρίση δεν θα προλάβουν να το σκάσουν, θα έχουμε νεκρούς, δεν το καταλαβαίνουν; Η επανάσταση είναι προ τον πηλών, όπου να' ναι θα βρεθεί και ο ηγέτης.
    Κυριάκος
    απάντηση811
     
     
     
    nai men alla | 16/11/2012 10:24
    Συμφωνώ σε όσα λες και συμπάσχω καθότι άνεργος κι εγ'ω αλλά με την ίδια λογική μπορείς να το απλώσεις παντού. Παίρνω κάτι να φάω και πληρώνω το μισό. Αγοράζω παπούτσια επειδή τα έλιωσα στους δρόμους πληρώνω μισό. Αγοράζω την Χρυσή Ευκαιρία για να βρω αγγελίες- πληρώνω τη μισή κ.ο.κ Είναι πολύ εύκολο από τη μία αυθαιρεσία όσο απόλυτα δικαιολογημένη και να είναι να περάσεις σε χίλιες δυό.
    ΧΠ
    απάντηση1020
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων