Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014
 
 

Η Χρυσή Αυγή «έφαγε πόρτα» από το Facebook

Το δίκτυο κατέβασε τα προφίλ των βουλευτών και στελεχών της
Η Χρυσή Αυγή «έφαγε πόρτα» από το Facebook
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μετά από έντονες διαμαρτυρίες χιλιάδων ελλήνων χρηστών του Facebook, οι χειριστές της ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης αποφάσισαν να ακυρώσουν όλα τα προφίλ των βουλευτών της Χρυσής Αυγής.

Ταυτόχρονα «έκλεισαν» και προφίλ στελεχών της οργάνωσης, αλλά και μελών της που είχαν αναρτήσει ναζιστικά σύμβολα και έκαναν φασιστική και ρατσιστική προπαγάνδα από τις σελίδες τους.

Όπως αναφέρεται στους όρους λειτουργίας του Facebook όποιος «με σχόλια και αναρτήσεις προσβάλλει πρόσωπα, φυλές, θρησκείες και ιδεολογίες, αποβάλλεται από το δίκτυο». Γι' αυτό όποιος χρήστης προσβάλλεται από το περιεχόμενο ενός προφίλ ή σχολίου έχει το δικαίωμα να το «αναφέρει» στους διαχειριστές υποδεικνύοντάς το ως ακατάλληλο, ενοχλητικό, προσβλητικό κλπ.

Ως ιδιωτική εταιρεία, η ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης διατηρεί το δικαίωμα διαγραφής μελών, χωρίς να λαμβάνει υπόψη αν το προσβλητικό προφίλ ανήκει σε βουλευτή, αξιωματούχο ή απλό πολίτη. Οι αναφορές σε βάρος των μελών της Χρυσής Αυγής ήταν προφανώς μαζικές.

Από την πλευρά της η Χρυσή Αυγή κάνει λόγο για λογοκρισία και σε ανακοίνωσή της αναφέρεται σε «λυσσαλέα επίθεση εναντίον εθνικιστών χρηστών».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Reuters: Η Χρυσή Αυγή προελαύνει εν μέσω οικονομικής κατάρρευσης  
 
 
σχόλια (211)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΓΙΑ ΤΗ ΤΙΜΗ,ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ | 19/11/2012 17:32
    ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕ ΑΣΤΡΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΕΝΑΝ ΗΛΙΟ ΜΑΤΩΜΕΝΟ -ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ!!!!! ΖΗΤΩ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΖΗΤΩ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΖΗΤΩ Η ΝΙΚΗ
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση2215
     
     
    Προς συριζαίους - δημαριστές | 19/11/2012 01:47
    Πού είναι η ανεκτικότητα στην διαφορετικότητα που διακηρύτετε εσείς οι "αριστεροί" ; Καλά ούτε απο το καναπέ του σπιτιού σας δεν ανέχεστε την διαφορετικότητα ;;; Μόνο τους μετανάστες και τους ομοφυλόφυλους ανέχεστε; Θα στείλουμε περισσότερους χρυσαυγιτες στην βουλή μέχρι να γίνεται στην πραγματικότητα ανεκτικοί στην διαφορετικότητα και αληθινοί οπαδοί της πολυπολιτισμικότητας.
    alitinosaristeros
    απάντηση98
     
     
    Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ | 18/11/2012 23:24
    Τα ανθρώπινα δικαιώματα επαίρονται καθολικής ισχύος γιατί στόχος τους είναι όλη η ανθρωπότητα. Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι δημοκρατικά άρα στόχος τους είναι η επιβολή της δημοκρατίας σε όλο τον κόσμο. Δημοκρατία όμως είναι η μετάγγιση του πλούτου σε ευάριθμους ιδιώτες, δηλαδή μια δράκα εξουσιαστών. Άρα, ο πόλεμος της δημοκρατίας είναι ιμπεριαλιστικός γιατί έχει ως στόχο την κατάκτηση όλου του πλούτου όλου του κόσμου. Άμα κατέχει τον πλούτο, κατέχει τον κόσμο γιατί στο σύστημα της το μέτρο του ανθρώπου είναι το χρήμα, δηλαδή η χρησιμότητα. Άρα, ο άνθρωπος των δημοκρατικών δικαιωμάτων είναι ανδράποδο γιατί έχει χρηματική αξία. Το ατομικό δικαίωμα είναι πώληση προστασίας δηλαδή εξαγορά.
    Dartz
    απάντηση24
     
     
    O ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΣΙΤΟ | 18/11/2012 22:53
    Κάθε πολιτική άποψη δυνάμει προκρίνει τη βία γιατί υπάρχει. Ο Πολιτικός αγών παραμένει αγών. Το ότι η δημοκρατία εγγυάται την ειρήνη και την ευημερία είναι απλώς μια άποψή της. Μια άποψη που εύκολα απορρίπτει κανείς αν απαλλαχθεί από την εμπάθεια. Οι τεχνητές ελλείψεις στον τρίτο κόσμο και τα πλεονάσματα στον πρώτο, απορρέουν από αυτήν και τις πρακτικές της. Αυτή συσσώρευσε τον πλούτο σε λίγους γιατί αυτή ανέδειξε το σύστημα μετάγγισής του από τους πολίτες στους ιδιώτες. Άρα, η δημοκρατία είναι η θεραπαινίδα του ιδιώτη και το όνειδος του πολίτη. Υπερασπιζόμενοι αυτήν, υπερασπίζουμε την δυνατότητα μας και άλλων λίγων- κυρίως λίγων, να καταναλώνουμε εν είδει παρασιτισμού.
    Dartz
    απάντηση15
     
     
     
    ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ | 14/11/2012 12:31
    Δημοκράτες είμαστε, αναμφισβήτητα. Αλλά για να αντιμετωπίσουμε την βάρβαρη, υβριστική και προσβλητική σας στάση, ενάντια του δημοκρατικού συστήματος που σας δίνει το δικαίωμα να εκφράζεσθε, απόφασίζουμε να πράξουμε, να ποιήσωμεν το "κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση", δηλαδή, να συμπεριφερθούμε στους φασίστες, φασιστικά. Με λίγα λόγια αγαπητέ μου κύριε, "Μαχαιρα έδωσες, Μάχαιρα θα λάβεις". Το θράσσος σας, είναι υπερφυσικά ανελαιητο. Δεν μπορεί, και δεν πρέπει να έχετε λογικά, κανένα δικαίωμα δημοκρατικό, θα σας δώσω ένα λογικότατο παράδειγμα. Σκοπός σου είναι να με σκοτώσεις, θέλεις να αφαιρέσεις την ζωή, και μου ζητάς την φιλοξενία και προστασία του οίκου μου, μου ζητάς να σου δώσω το δικαίωμα να με σκοτώσεις. Ε! αυτό είναι το θράσσος του φασισμού. Ζητούν προστασία από τον οίκο της δημοκρατίας, ζητούν δημοκρατικά δικαιώματα για να εγκληματήσουν και να εξωντωσουν την ίδια την δημοκρατία. Ε! ΌΧΙ ΌΧΙ ΌΧΙ Ποτέ δεν θα αφήσουμε τον Φασισμό, εδώ δεν θα περάσει ο φασισμός. Θά σας αφαιρέσουμε όλα τα δικαιωματα και πρέπει να πράξουμε τώρα. Νομίζετε, έχετε την έντυπωση, η μάλλον την ψευδαισθηση, ότι έχουμε περιορισμένη ικανότητα αντίληψης ή κρίσης, ότι είμαστε τόσο αφελείς που εύκολα τον εξαπατούν οι δημαγωγικές ρητορίες τύπου Χίτλερ και Μουσολινη. ΌΧΙ στον φασισμό, όχι στους δολοφόνους μιας πληγωμένης δημοκρατίας. Δεν θα αφήσουμε την δημοκρατία να πεθάνει στα χέρια σας. Σκοπός είναι η θανατική καταδίκη του συστήματος που σας δίνει ζωή, φωνή και δημοκρατικά δικαιώματα. ΠΟΤΈ
    Αντιφασίστας μέχρι θανάτου.
    απάντηση1813
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πάρτε το φαρμακακι σας | 14/11/2012 04:47
    Πάρτε το φαρμακακι του κλεισίματος ναζιστακια, εσείς που θέλετε να φιμώσετε και να σφάξετε ότι δεν σας αρέσει, δείτε την γλυκα τώρα. Ήλθαν τα σιχάματα στην Αμερική να ζητήσουν υποστήριξη , και ΚΑΜΜΙΑ Ελληνοαμερικανική οργάνωση δεν θέλει παρτίδες μαζί τους, μονο το KuKluxKlan τους ανακήρυξε "Αδελφό Κόμμα", ΤΟΣΟ μισάνθρωποι είναι
    Matoula
    απάντηση2016
     
     
     
    ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΔΙΧΩΣ ΟΡΙΑ | 14/11/2012 04:03
    Eνώ εμφανίζεστε ως ''υπερδημοκράτες'' τρομάρα σας επικροτείτε τέτοιες πρακτικές λογοκρισίας για τους ιδεολογικούς σας αντιπάλους.Που πήγε η φράση του Βολταίρου'' ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ''τον οποίο όποτε γουστάρετε επικαλείστε.Και όσο αφορά την ψευτοδικαιολογία περί ''κηρυγμάτων μίσους''φαντάζομαι θα είχες την ίδια αντίδραση αν το facebook απέκλειε και όσες σελίδες είχαν σχέση με το σφυροδρέπανο,τον Στάλιν,τον Μάο,τον Πολ Ποτ και τον Τσαουσέσκου επειδή ήταν δικτάτορες με δεκάδες εκατομμυρια νεκρούς στο ενεργητικό τους και γενικότερα επειδη ο κομμουνισμός και το ταξικό μίσος είχε τους τριπλάσιους νεκρούς απο τον ΝΑΖΙΣΜΟ ΟΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ εεε μεγάλε!!!Επίσης θα συμφωνούσες φαντάζομαι αν απέκλειε και όσους έγραφαν υβριστικά μηνύματα για τον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία ως υποκινητές εθνοφυλετικού και θρησκευτικού μίσους και μισσαλοδοξίας εεε καλά δεν τα λέω!!! 2)Επίσης το ιντιμίντια χρησιμοποιεί δημόσια περιουσία για να λειτουργήσει που πληρώνουμε όλοι μας, αλλά όμως εκφράζει τον ακροαριστερό φασισμό και εξτρεμισμό υποστηρίζοντας ανοικτά τρομοκρατικές οργανώσεις και βρίζει νεκρούς όπως τον Νεκτάριο Σάββα ή τον Γκιόλια ή τον ταξιτζή απ οτην Πάρο όπου τον έβριζαν επειδή τόλμησε να αντισταθεί στον ''επαναστάτη'' Θεοφίλου εκεί δεν έχουμε κηρύγματα μίσους και εξτρεμισμού φαντάζομαι,εκεί ισχύει η ανεκτικότητα και η ''δημοκρατία'' όπως εσύ ορίζεις; Ή μήπως ο φασισμός και το μίσος είναι κακός μόνο αν προέρχεται μόνο απο το ένα άκρο του πολιτικού φάσματος και ''δημοκρατικός'' όταν προέρχεται απο το άλλο
    sakis
    απάντηση1612
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ !!! | 14/11/2012 03:05
    " ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ " ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ..!
    TOM
    απάντηση1616
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    opou fysaei o anemos | 13/11/2012 22:01
    den eimai xrysavgitis gt den einai patriwtistis opoios eksymnei to hitler (opws kai to stalin vevaia agapitoi aristeristes) kai tous Nazi. wstoso den eida to fb na katevazei ti selida tou karagiozi pou egrafe gia to geronta paisio oute olous esas na diamartireste. to idio egine me tis photo apo koukouloforous pou dimosieuse i ellas kai ti lista lagard tou vaxevani... apofasiste an thelete logokrisia i oxi kai mn eisai opou fysaei o anemos. egw proswpika pistevw sti logokrisia pou askeitai apo ANEXARTITES arxes otan thigontai anwteres aksies,pistevw,thesmoi,antilipseis koinwnikwn omadwn kai fysika otan epivaletai isotima xwris diakriseis. i texni i dimosiografia i satira den apoteloun alothi
    i fwni tis logikis
    απάντηση810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΑΣΟΝΟΙ | 13/11/2012 21:47
    Οι αξιωματικοι χρυσαυγίτες δεν εχουν λογαριασμους στο facebook διότι είναι του γνωστού εβραίου μασόνου Ζουρκερμπεργκ. Αυτοι που διαγράφτηκαν ήταν απλοί στρατιώτες, αναλώσιμοι, τροφή για τα κανόνια.
    Zaglos
    απάντηση215
     
     
    Μπραβο στον Ζουκενμπεργκ | 13/11/2012 18:19
    Οχι θα σας αφηναμε χρυσαυγιτες να μιλατε ελευθερα στο διαδυκτιο και να μας χαλασετε την δουλεια που εχουμε στησει στην Ελλαδα....Μετα τα μμε που ελεγχουμε τωρα πορτα και απο το ιντερνετ.
    Εβραιος τοκογλυφος
    απάντηση1220
     
     
    Ξαναανεβάστε τα προφίλ των ναζί | 13/11/2012 17:30
    Το Facebook να ξαναανεβάσει τα προφίλ των ναζί αμέσως. Δεν χρειαζόμαστε λογοκρισία για να τσακίσουμε τα εγχώρια ναζιστικά καθάρματα. Τα ανεγκέφαλά μισάνθρωπα ανθρωπάκια της ΧΑ, που ξερνούν καθημερινά τον οχετό τους στο διαδίκτυο, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν και ο κάθε καμμένος να τους διαβάζει. Όταν όμως αυτοί οι ήρωες του πληκτρολογίου εμφανίζονται δημόσια, τότε θα πρέπει κάθε αξιοπρεπής άνθρωπος να τους επιφυλλάσσει μεταχείριση αντίστοιχη προς τους εχθρούς της ανθρωπότητας. Ούτε facebook ούτε νομιμότητα. Ο καθένας από εμάς να παίρνει παντού θέση απέναντι στο ναζισμό και στους ένστολους προστάτες του. Αυτό πρέπει να κάνουμε. Ναζάκια σας ψάχνουμε σε όλη τη χώρα.
    Άκουσον μεν, πάταξον δε
    απάντηση2332
     
     
     
    Προς ενδιαφερόμενους | 13/11/2012 17:22
    «Δεν έχουμε σκοπούς πολιτικάντικους, ούτε και υποφέρουμε από το άγχος της κοινοβουλευτικής παρουσίας, δεν αναζητούμε μια θέση κάτω από τον ήλιο της δημοκρατίας, αρνούμεθα την δημοκρατία, αρνούμεθα την αρχή της πλειοψηφίας, αρνούμεθα την πολιτική του marketing και παραμένουμε πιστοί, σήμερα που όλοι γίνανε άπιστοι, παραμένουμε πιστοί στα οράματα της Εθνικοσοσιαλιστικής Ιδέας.. υψώνουμε το δεξί χέρι ψηλά, χαιρετούμε τον Ήλιο και με το θάρρος, που μας επιβάλλει η Στρατιωτική μας Τιμή και το Εθνικοσοσιαλιστικό μας καθήκον κραυγάζουμε γεμάτοι πάθος, πίστη στο μέλλον και στα οράματά μας : HEIL HITLER". Νίκος Μιχαλολιάκος, περιοδικό Χρυσή Αυγή, τεύχος 26, Μάης 1987.
    Πρωην ΧΑυγιτης
    απάντηση2315
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    η κοπρος του Αυγεια | 13/11/2012 16:35
    πω πω τι βοθρος ειναι αυτος????? καμμια 20αρια αριστεριστες χυδαιοι-αγραμματοι και χωρις χιουμορ εχουν κανει το ΒΗΜΑ αποπατο ,που ελεγε και η γιαγια μου.............επιπεδο ΜΗΔΕΝ....... Κοντα σας οι χρυσαυγιτες φαινονται διανοουμενοι
    SERGIO LEONE
    απάντηση3444
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τι δεν καταλαβαίνετε; | 13/11/2012 16:25
    Από πότε έγινε λογοκρισία η νομιμότητα; Από πότε έγινε λογοκρισία η προστασία του ανθρωπισμού. Από πότε έγινε λογοκρισία ο σεβασμός της μνήμης στα εκατομύρια θύματα του ναζισμού και του φασισμού. Από πότε έγινε λογοκρισία η προστασία της ειρηνικής διαβίωσης. Από πότε έγινε λογοκρισία η απαγόρευση των κυρηγμάτων και των πράξεων μίσους; Από πότε έγινε λογοκρισία η απέχθεια στις πράξεις βίας; Είστε εχθροί μας κύριοι!!!Είστε σώματα ξένα!!! Είστε ανατριχιαστικά κατάλοιπα του πιο μαύρου μέρους της ανθρώπινης ιστορίας!!! ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ;
    εκπαιδευτικος
    απάντηση3823
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ρίξτε μια ματιά, αξίζει το κόπο. | 13/11/2012 15:43
    Στην ιστοσελίδα του ΚΚΕ, ΚΚΕ.gr και στην ενότητα οπτικοακουστικό υλικό, media, υπάρχει ενα πολύ αξιόλογο βιντεάκι αφιερωμένο στο ποια είναι η ΧΑ, θα ακούσετε τα φιλοναζιστικά σχόλια στελεχών της από το ίδιο τους το στόμα. Αποκαλύπτει το ποια είναι η φασιστική ΧΑ. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον . Και εμένα μου το είπαν και το ανακάλυψα
    Γιώργος Αθήνα
    απάντηση3722
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    @ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΧΟΥΝΕ | 13/11/2012 14:50
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΟΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΟΣΑΝΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΩΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ;;;
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ-Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
    απάντηση2552
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο πρώτος διδάξας | 13/11/2012 14:40
    Αγαπητά μου μαυροφορεμένα ξυριστοκέφαλα τέκνα νομίζω ότι πέσατε θύματα της πρακτικής που εσείς διδάξατε . Πως σας φαίνεται εσάς ο φασισμός ; Πως σας φαίνεται να σας φιμώνουν και να σας αντιμετωπίζουν ως πολίτες β΄κατηγορίας ; Πως σας φαίνεται να πέφτετε θύματα ενός ρατσισμού ; Τώρα θα βγείτε να μιλήσετε υπέρ δημοκρατικού δικαιώματος όλων να εκφράζουν τις απόψεις τους ; Έτσι είναι ζουζούνες μου , όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου έρχεται ο καιρός που πέφτει ο ίδιος μέσα .Φιλάκια
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση4617
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΧΟΥΝΕ | 13/11/2012 13:52
    αυτοι που τους εφτιαξαν , αυτοι που τους δυναμωσαν τοσο πολυ, αυτοι που τους χρηματοδοτουν με τεραστια ποσα , ( μεριδα του κεφαλαιου ) αρχισαν να ενοχλουνται απο τη δραση τους. αρχισαν κιολας να μη μπορουν να τους αντεxουν. Η νυχτα των μεγαλων μαχαιριων δε ειναι μακρια για καμποσους απο δαυτους. οσοι θελετε να σωσετε το τομαρι σας απομακρυνθητε τωρα!!
    ανιστορητος
    απάντηση2419
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-