Κυριακή 20 Απριλίου 2014
 
 

Αλλάζει ο νόμος για τις μετεγγραφές των φοιτητών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Ποια είναι τα νέα κριτήρια επιλογής
Αλλάζει ο νόμος για τις μετεγγραφές των φοιτητών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αλλάζει ο νόμος για τις μετεγγραφές και το υπουργείο Παιδείας καταθέτει τις επόμενες ημέρες υπουργική απόφαση που θα αφορά μόνο τους εφετινούς πρωτοετείς σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Ο νόμος για τις μετεγγραφές όμως θα μελετηθεί εκ νέου σε βάθος καθώς εφέτος, διαπιστώθηκαν κενά στην εφαρμογή του με τις δεκάδες τροποποιήσεις που γίνονταν στο θέμα των μετεγγραφών φοιτητών τα προηγούμενα χρόνια.

Οι αλλαγές που θα θεσπιστούν γίνονται  με στόχο την  ανακούφιση των ελληνικών οικογενειών που υποφέρουν από την κρίση.
Έτσι σε συγκεκριμένες κατηγορίες πρωτοετών φοιτητών αυτής της χρονιάς, με βάση οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια, θα δοθεί η δυνατότητα να μετεγγραφούν το επόμενο εξάμηνο σε αντίστοιχο Τμήμα άλλου Ιδρύματος, προκειμένου να μειώσουν το κόστος διαβίωσής τους.
Τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων είναι τα παρακάτω:
-      Ένας υποψήφιος/α των ευεργετικών διατάξεων θα πρέπει να έχει εισόδημα ως 7.125 ετησίως ανά κεφαλή, ενώ το ποσό αυτό στις μονογονεϊκές οικογένειες διπλασιάζεται.
-      Θα ληφθούν υπόψιν κριτήρια όπως το αν ο υποψήφιος/α έχει αδελφή η αδελφό που να φοιτά ήδη σε ένα τμήμα της ανώτατης εκπαίδευσης και μπορεί να μετεγγραφεί στην ίδια πόλη και σε αντίστοιχου επιστημονικού αντικειμένου τμήμα μ αυτό που πέρασε αρχικά.
-      Κοινωνικά κριτήρια (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, ορφανοί κλπ)
-      Αξιολογικά, καθώς θα ληφθεί υπόψιν ο βαθμός εισαγωγής στο τμήμα υποδοχής του κάθε υποψήφιου/ας.

Παράλληλα καθιερώνεται από εφέτος η έκτακτη εξεταστική, καθώς οι φοιτητές επι πτυχίω θα μπορούν να δώσουν κάποια μαθήματα που «χρωστούν» ώστε εάν το θέλουν να τελειώσουν νωρίτερα και πιο ευέλικτα τις σπουδές τους. Έτσι, οι επί πτυχίω φοιτητές να συμμετέχουν σε έκτακτη εξεταστική περίοδο τον Φεβρουάριο του 2013, προκειμένου να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους, λίγους μήνες νωρίτερα.

Ο υπουργός Παιδείας κ. Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος είπε σχετικά στη Βουλή  ότι ήδη έχει αυξηθεί ο αριθμός των δωρεάν σιτιζόμενων φοιτητών από τη Φοιτητική Μέριμνα από τους 57.000 στους 70.000.

«Ο στόχος μας»είπε ο υπουργός  «είναι το 2013 να σιτίζονται δωρεάν 90.000 φοιτητές, προκειμένου να καλύψουμε τι αυξημένες ανάγκες. Αντίστοιχη είναι και η προσπάθειά μας σε ό,τι αφορά στη στέγαση των φοιτητών.
Γνωρίζουμε ότι με αυτό τον τρόπο δεν λύνουμε τα πολλά και μεγάλα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ελληνική οικογένεια. Αυτά τα κοινωνικά μέτρα μπορούμε, όμως,  να λάβουμε αυτή τη στιγμή, προκειμένου να μειώσουμε τα οικονομικά βάρη, εκείνων που υφίστανται σε μεγαλύτερο βαθμό τις συνέπειες της κρίσης, και να βοηθήσουμε τους φοιτητές να ολοκληρώσουν  τις σπουδές τους».

Επαγγελματική ισοτιμία από κολέγια

Με τα σχετικά άρθρα προστίθεται στην ελληνική  νομοθεσία, ο όρος «επαγγελματική ισοδυναμία».  Αυτός αφορά τα επαγγέλματα που δεν είναι  ακόμη νομοθετικά κατοχυρωμένα στη χώρα μας (π.χ. Διοίκηση επιχειρήσεων, Πληροφορική, Μάρκετινγκ, Δημοσιογραφία κ.α.)

Όπως ορίζει ο νόμος, οι πτυχιούχοι αντίστοιχων επαγγελμάτων με πτυχία κολεγίων που αποτελούν παραρτήματα ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και σπουδές στην Ελλάδα, θα μπορούν να πάρουν επαγγελματική ισοτιμία, να έχουν δηλαδή τα ίδια ακριβώς δικαιώματα στην αγορά εργασίας, με τους κατόχους πτυχίων ελληνικών πανεπιστημίων των αντίστοιχων ειδικοτήτων. Πρόκειται για συνέχεια του αρχικού νόμου περί «αναγνώρισης» των κολεγίων που έδινε την αντίστοιχη επαγγελματική ισοτιμία (εφόσον οι κάτοχοι αντίστοιχων τίτλων είχαν εγγραφεί στις επιστημονικές ενώσεις των χωρών που τους  χορήγησαν τα πτυχία τους) στους πτυχιούχους των νομοθετικά κατοχυρωμένων επαγγελμάτων στη χώρα μας (γιατροί, νομικού, μηχανικοί κλπ)

Εκλογές στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Με συμμετοχή  του 92% των διδασκόντων ολοκληρώθηκαν σήμερα Τρίτη οι εκλογές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας για την εκλογή των πρώτων μελών του Συμβουλίου Διοίκησης του.  Η διαδικασία ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε σήμερα χωρίς προβλήματα




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Από εβδομάδα οι αιτήσεις για μετεγγραφές στα πανεπιστήμια 
 
 
σχόλια (25)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Εχεις δικαιωμα στεγασης αν παρεις μεταγραφη? | 13/03/2014 10:46
    Ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στο πανεπιστημιο Κρητης και εδω μενω στην εστια...Χτες που ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα των μεταγραφων εμαθα οτι περναω στο Πανεπιστημιο Ιωαννινων....Αν παω τωρα εκει θα εχω το δικαιωμα στεγασης??? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
    Ανωνυμος
    απάντηση00
     
     
    Δευτεροτοκος γιος | 31/05/2013 11:21
    Σε περιπτωση μονογονεικης οικογενειας χωρις πατερα που ο μεγαλος αδερφος εχει παρει μεταγραφη ηδη ο δευτερος γιος ο οποιος εδωσε πανελληνιες φετος δικαιουται??Εισοδημα 9.000 ετησιως...
    θανασης
    απάντηση20
     
     
    ιδια σχολη, αλλα σε διαφορετικη πολη | 16/04/2013 00:29
    ειμαι δευτεροετης φοιτητρια στα τεφαα σερρων, η διδυμη αδερφη μου στα τεφαα κομοτηνης. εμεις τι θα κανουμε? τοτε που δωσαμε πανελληνιες δεν ισχυαν οι μετεγγραφες με αποτελεσμα να παμε σε διαφορετικη πολη...το γεγονος οτι ειμαστε απο πολυτεκνη οικογενεια ας μην το σχολιασω... εμας ο καινουριος νομος δεν μας πιανει? γιατι? επειδη ειμαι δευτεροετης?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10
     
     
    μετεγγραφές | 19/01/2013 16:30
    ο ένας από τους γονείς μου είναι άνεργος πάνω από τουσ προβλεπόμενους μήνες αλλά δεν είμαστε μονογονεϊκη οικογένεια . μας πιάνει το ποσό των 15.000 ευρώ κατά κεφαλήν εισόδημα ?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ | 19/01/2013 13:03
    ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΔΕΡΦΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΑΦΟΥ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΑΔΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ? ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ?...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση04
     
     
    3ο ετος | 15/01/2013 23:21
    Τρομερα αδικες τροποποιησεις οπως ανεφεραν πολλοι παρακατω! Προσπαθουσα να παρω μεταγγραφη λογω σοβαρης ασθενειας του πατερα μου και δε μου την εδωσαν ποτε! Τωρα που τον εχασα κυριοι υπουργοι τι γινεται?? Επειδη ειμαι 3ο ετος να φαω το παλουκι? Ποια η διαφορα μου με τον πρωτοετη που ειναι σε δυσκολη οικονομικη κατασταση και.....ορφανος? Ειστε αθλιοι σοβαρα......
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    μεταγραφές αδελφών που σπουδάζουν σε διαφορετική πόλη | 08/01/2013 23:03
    Γεια σας! Η αδελφή μου σπουδάζει Κομοτηνή στον πρώτο κύκλο σπουδών, εγω το 2012 πέρασα Κρήτη δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα Κομοτηνή. Ούτε στην πόλη της μόνιμης κατοικίας μου,και οι δυο βρισκόμαστε εκτός μόνιμης κατοικίας...τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Εγω μπορώ να μεταγραφω σε αντίστοιχο τμήμα που να ειναι τουλάχιστον πιο κοντά στην μόνιμη κατοικία μου;;;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10
     
     
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ | 21/11/2012 01:47
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2012 ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 16.090 ΜΟΡΙΑ.ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ 10% ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ Κ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΠΑ.ΜΑΚ.ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΗ ΣΤΟ 4 ΧΡΟΝΟ Π ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΤΟ 10% ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗς ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΕΚΠ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ Ν ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΜΑΚ Ή ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΕΩΣ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ Π ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ Κ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 2013? ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.
    ΑΣΤΕΡΙ
    απάντηση00
     
     
    sos | 16/11/2012 20:36
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟ΄Υ΄ΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΕΙ ΄Η ΤΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ??? ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΟΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΕΔΩ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ... ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ????
    ΑΘΗΝΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ
    απάντηση100
     
     
     
    ΔΕΥΤΕΡΟΕΤΉ ΦΟΙΤΉΤΡΙΑ | 12/11/2012 11:43
    ΕΊΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΕΤΉ ΦΟΙΤΉΤΡΙΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΗ ΕΊΜΑΣΤΕ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΌΛΗ ΠΟΥ ΦOΙΤΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΣΤΙΑ ...ΟΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΙΠΟΨΕΙΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ... ΟΠΟΣ ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΟΣ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΩΡΙΣEI ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση132
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΝΑ ΑΔΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ | 10/11/2012 17:16
    ειμαι παιδι τριτεκνης οικογενειας.εχω διδυμη αδερφη που σπουδαζει θεσσαλονικη.στις πανελληνιες σαν τριτεκνος ειχα το δικαιωμα της ειδικης κατηγοριας. και ομως με συμπεριελαβαν στην γενικη σειρα και τωρα σπουδαζω κομοτηνη.να προσθεσω πως εδωσα πανελληνιες το 2011.πριν απο μας επιτρεπονταν οι μετεγγραφες.το ιδιο και με τους φετινους υποψηφιους...δεν ειναι αδικο για ολα τα παιδια που βρισκονται στην ιδια θεση με μενα να μην δικαιουνται μετακινηση?ποιο κρατος?ποια μεριμνα?λογο οικονομικων πιεσεων σκεφτομαι σοβαρα να μετακινηθω πισω στην πολη μου (σερρες) και να ανεβαινω μονο στις εξεταστικες.δεν τα βγαζουμε περα.και σιγουρα υπαρχουν οικογενειες σε πολυ χειροτερη κατασταση.να μου ζησεις ΕΛΛΑΔΑ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση50
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ένας άλλος νόμος που στο παρελθόν ισχυε | 10/11/2012 01:03
    Μέσα σε όλα αυτα όμως δεν αναφέρεται πουθενά ο νόμος που επέτρεπε μεταγραφή σε όσους φοιτητές είχαν περάσει τα μαθηματα του πρώτου έτους και και φυσικά πληρούσαν ορισμένα από τα κοινωνικα κριτηρια.τι ισχύει γι αυτό;οποίος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ.!ευχαριστώ.
    kwstas
    απάντηση92
     
     
     
    Τα κριτήρια... | 09/11/2012 16:29
    τα κοινωοικονομικα κριτήρια λαμβάνονται ως ξεχωριστά το καθένα ή προϋπόθεση των κοινωνικών ειναι να έχεις εισόδημα 7200 ανα άτομο;πραγματικά χρειζομαι μια απάντηση σε αυτό οποίος κατάλαβε τι ρωτάω ας μου απαντήσει!!! Ευχαριστώ!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση132
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ | 09/11/2012 00:01
    Εγώ έχασα την νομική της Θεσσαλονίκης για ένα μόριο και πέρασα Κομοτηνή!ο αδερφός μου πλέον δεν σπουδάζει ούτε είμαι πολύτεκνη ή κάτι τέτοιο..γίνεται να πάρω μετεγγραφή βάσει της βαθμολογίας μου και μόνο;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση70
     
     
    μετεγγραφή φοιτητών [ αδελφών ] | 08/11/2012 10:24
    Τι θα γίνει στην περίπτωση που δεν υπάρχει ίδια σχολή στην πόλη που φοιτά ο άλλος αδελφός? Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να γίνει μετεγγραφή στον τόπο μόνιμης κατοικίας του φοιτητή? πχ ένας υιός φοιτά στην Καβάλα ΤΕΙ ο αλλος στη Σάμο Πανεπιστήμιο . Μόμιμη κατοικία η Θεσ/νικη . Δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή στις πόλεις που φοιτούν τα παιδιά , μπορούν να έρθουν στον τόπο της μόνιμης κατοικίας τους?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση110
     
     
    ΑΝΝΟΗΣΙΕΣ | 07/11/2012 20:32
    ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ 7200 Ε ΚΑΤΑ ΑΤΟΜΟ... ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΕΥΝΟΕΙΤΕ Κ.ΥΠΟΥΡΓΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΔΥΑΛΥΣΕΙ.ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥς ΜΕ ΤΑ ΦΕΤΕΙΝΑ ????ΠΑΛΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΠΥΔΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΤΟΥΣ......
    Ανώνυμος / η
    απάντηση74
     
     
     
    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΕΙ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ | 07/11/2012 10:29
    ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ (ΑΤΕΙ) ΑΝΗΚΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΑΕΙ). ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΑΤΕΙ (ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΛΕΓΙΑ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΙΣΟΤΙΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ!!!), ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ Κα ΜΑΡΝΥ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΟΥ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΣ 'Η ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ. ΓΙΑΝΝΗΣ Κ
    ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ...
    απάντηση73
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Εξετάσεις των 'επί πτυχίω' | 07/11/2012 08:16
    Το μέτρο της έξτρα εξέτασης των επί πτυχίω φοιτητών είναι σωστό, αλλά θα πρέπει να ορισθεί ποιοι νοούνται ως επί πτυχίω φοιτητές. Ήδη παράνομα-ημιπαράνομα δίνονται σε πολλά τμήματα ΑΕΙ έξτρα εξετάσεις για τους επί πτυχίω και ως 'επί πτυχίω' θεωρούνται αυτοί που βρίσκονται στο τελευταίο έτος των σπουδών τους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του αριθμού των οφειλόμενων μαθημάτων. Έτσι, επί πτυχίω φοιτητές μπορεί να έχουν περάσει ελάχιστα ή και κανένα από τα μαθήματα των προηγούμενων ετών. Θα πρέπει όπωσδήποτε να υπάρξουν προϋποθέσεις για τη συμμετοχή στην έξτρα εξεταστική, π.χ. όσοι έχουν περάσει τα μαθήματα των προηγούμενων ετών ή όσοι δεν οφείλουν περισσότερα μαθήματα από κάποιον αριθμό.
    Πανεπιστημιακός
    απάντηση95
     
     
     
    αδικία ή ατυχία για κάποιους | 07/11/2012 00:31
    Για να μην επιβαρυνθεί η οικογένειά μου επέλεξα σχολή στο τόπο σπουδών (Αθήνα) της αδελφής μου. Αν το γνωρίζαμε πως με την τροπολογία που προωθείτε μπορούσα να βρεθώ στο ΕΜΠ, θα δήλωνα πολ.μηχ/κος Πάτρας. Θα διευκολύνετε εκείνους που μπορούσαν να σπουδάσουν δύο αδέλφια σε διαφορετική πόλη, ήδη έχουν νοικιάσει σπίτια και θα επιβαρύνετε τις υψηλόβαθμες σχολές του κέντρου. Τι θα γίνει με εκείνους που δεν υπάρχουν αντίστοχες σχολές στην ίδια πόλη. Καλύτερα να δώσετε κάποια οικονομική ελάφρυνση στις οικογενειες που σπουδάζουν 2 παιδιά σε διαφορετικές πόλεις..Mήπως είναι λίγο φωτογραφική η διάταξη και εξυπηρετεί συγκεκριμένους;
    φοιτητής μαθηματικού
    απάντηση164
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-