από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017
 
 

Οταν ο «Παστίτσιος» ξεγελούσε τους «πλασιέ» της λατρείας του Παΐσιου

Η φάρσα με το ανύπαρκτο θαύμα και τα... θύματα
Οταν ο «Παστίτσιος» ξεγελούσε τους «πλασιέ» της λατρείας του Παΐσιου
Ενα από τα αφισάκια που κυκλοφόρησαν στο Internet μετά τη σύλληψη του μπλόγκερ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο 27χρονος που συνελήφθη με την κατηγορία της βασφημίας ως διαχειριστής της σελίδας geron pastitsios στο Facebook, είχε καταφέρει να «ξεγελάσει» δεκάδες μπλογκ, ακόμη και έντυπα, τα οποία χρησιμοποιούσαν το όνομα του Γέροντα Παΐσιου για να «πουλήσουν» θαύματα και προφητείες, που τους έφερναν κλικ και φύλλα από την εκμετάλλευση της πίστης (ή της ευπιστίας) ενός κομματιού της κοινωνίας.

Αυτός, άλλωστε, φαίνεται να ήταν και ο στόχος του, να δείξει, δηλαδή, ότι κάτι σάπιο υπήρχε στο βασίλειο της αποκάλυψης Προφητειών και Θαυμάτων.

Ετσι πριν από λίγους μήνες εμφανίστηκε στην σατιρική σελίδα του, η οποία αυτή τη στιγμή είναι ανενεργή, μία αναφορά σε «θαύμα του Γέροντα Παΐσιου που το περιέγραψε στον υποδιάκονο Αμφιλόχιο». Στο συγκεκριμένο «θαύμα», πάντα σύμφωνα με όσα ανέφερε η ιστοσελίδα, ο γέρων Παΐσιος θεράπευσε έναν 18χρονο χρήστη ναρκωτικών, ο οποίος νοσηλευόταν στην εντατική μετά από τροχαίο ατύχημα.

Η συγκεκριμένη «είδηση» αναδημοσιεύτηκε σε δεκάδες μπλογκ και ιστοσελίδες θρησκευτικού περιεχομένου και στο τέλος και σε εφημερίδα πανελλήνιας κυκλοφορίας στις αρχές Αυγούστου. Μόνο που το θαύμα ουδέποτε συνέβη πέρα από το μυαλό του 27χρονου Παστίτσιου που το εφηύρε για να το δει να αναπαράγεται ερήμην του και δια της επαναλήψεως να γίνεται είδηση, κανονική χωρίς εισαγωγικά αυτή τη φορά!

Ολα αυτά ήταν γνωστά εδώ και καιρό στην κοινότητα του διαδικτύου με αποτέλεσμα η αναπάντεχη σύλληψη του 27χρονου να ενεργοποιήσει σε χρόνο μηδέν τους χρήστες των social media. Ήδη στο facebook δημιουργήθηκε σελίδα συμπαράστασης στον 27χρονο με τίτλο «Αρση κατηγοριών στον Γέροντα Παστίτσιο» και motto «Οχι στην επιστροφή στο Μεσαίωνα» και ομάδες με το όνομά του.

Αμέσως άνοιξαν επίσης και άλλες σατιρικές σελίδες, με τίτλους όπως «Γέροντας Παρίσιος ο Πολεοδόμος», «Γέροντας Παστίτσιος» και άλλα, όπου καταγράφονται διάφορες ιστορίες με δήθεν περιστατικά και σοβαροφανείς αφηγήσεις, που δείχνουν την εκμετάλλευση που έχει υποστεί μετά θάνατον το όνομα του γνωστότερου ίσως Αγιορείτη μοναχού, ο οποίος εμφανίζεται να χρησιμοποιείται σήμερα ως σύμβουλος ακόμα και για ζητήματα μακροζωίας και διατροφής.

Την ίδια στιγμή στο twitter το hashtag #freegeronpastitsios παραμένει από τα δημοφιλέστερα με «τιτιβίσματα» τόσο σατιρικού όσο και καταγγελτικού χαρακτήρα, πολλά από τα οποία, μάλιστα, θα μπορούσαν να προκαλέσουν νέα παρέμβαση του εισαγγελέα! Ένα από αυτά λέει ότι ο Παΐσιος δήθεν είχε πει: «θα έρθει εκείνη η ώρα που όποιος κάνει πλάκα με τις προφητείες μου θα συλληφθεί» και ένα άλλο ότι «σε λίγο θα καίνε και τις μάγισσες».




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σύλληψη χρήστη facebook «καθ' υπόδειξη» της Χρυσής Αυγής για θρησκευτικά σχόλια 
ΣΥΡΙΖΑ: Η σύλληψη του 27χρονου είναι ασυμβίβαστη με την ανεξιθρησκία 
 
 
σχόλια (105)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αθεοταλιμπαν που εισαι!!! | 28/11/2016 23:04
    Η ιμιμαθεια σου ειναι χειροτερη κ απ την αμαθεια!!το αν ενας ενας χριστιανος πατα δυο η περισσοτερες φορες στην εκλησσια ειναι καθαρα δικο του θεμα.η πιστη ειναι εσωτερικη κ οχι εξωτερικη.πολλες φορες η νομοι της εκκλησιας ειναι πολλοι αυστηροι που κανουν τους ανθρωπους να αμαρτανουν ουτος σι αλλος.αυτο δειχνει οτι οι νομοι της ειναι ψευτικοι κ εξιπιρετουν πολιτικους λογους.και εμεις οι χριστιανοι συνανταμε τοιχους στην εκκλησια κ δεν συμφωνουμε με καποια πραγματα που κανουν οι παπαδες.τωρα εσυ μου θυμιζεις αθεο φανατισμενο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    χριστιανοταλιμπαν | 18/01/2014 10:05
    υποκριταράδες δήθεν θιγμένοι καλοί χριστιανοί που πατατε 2 φορές το χρόνο στην εκκλησία της γειτονιάς ή του χωριού σας και όλο τον χρόνο κάνετε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που πρεσβεύει η θρησκεία σας,τωρα σκόυζετε και καταδικάζετε την σάτυρα που αναφέρεται στην προπαγάνδα γύρω από δήθεν θαύματα και δήθεν αγίους καλογέρους....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση81
     
     
    Υποκριτές στο έπακρον!! | 20/10/2012 19:46
    Η σάτιρα δεν εχει όρια,διατείνονται!! Για να σατιρίσουμε τη μάνα τους και τη γυναίκα τους και μετά τα λέμε! Υποκριτές στο έπακρον!!
    Νεκταρία Ζώτου
    απάντηση57
     
     
    όταν λέμε ελευθερία του λόγου δεν μπορεί ο καθένας μας να λοιδωρεί νεκρούς | 02/10/2012 23:13
    όταν λέμε ελευθερία του λόγου δεν μπορεί ο καθένας μας να λοιδωρεί νεκρούς,ούτε να προσβάλλει τα θεία καθώς έκανε αυτός(η εικόνα του Χριστου και της Παναγίας,που πειράζει είναι ξεκάθαρη βλασφημία)...Το σύνταγμα το απαγορεύει αυτό και προστατεύει όποιον θίχτηκε... δεν υπάρχει ελευθερία του λόγου όταν συνειδητά θες να προκαλέσεις,να προσβάλλεις τον άλλο.Και εδώ που τα λέμε δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να θές να την πείς σε όσους το παίζουν χριστιανοί για να εμπορευτούν το όνομα του γέροντα και προσβάλλεις τον ίδιο τον κεκοιμημένο.Προσωπικά βλέπω μια χυδαία συμπεριφορά..! κοιτάξτε,όταν προσβάλλει κάποιος(γενικό το παράδειγμα)την μάνα,τον πατέρα,τους νεκρούς,τον Θεό κάποιου,ΔΕΝ προσβάλλει τον ίδιο,εν τούτοις στρέφεται σε οικεία πρόσωπα του "θύματος" ακριβώς γιατί ξέρει πως η προσβολή θα προκαλέσει ψυχική οδύνη στο θύμα.Για αυτόν τον λόγο το σύνταγμα(ενα καθόλα δημοκρατικό σύνταγμα) προστατεύει τον πολίτη από τέτοιες επιθέσεις και ανιχνεύει προθέσεις... τα άρθρα είναι ξεκάθαρα...το 201 άρθρο είναι και γενικό(ακριβώς επειδή κάποιοι νεκροί μπορεί να μην έχουν συγγενείς εν ζωή ή ξέρω γω)γι αυτο αναφέρει "όποιος ενεργεί πράξεις υβριστικά ανάρμοστες σχετικά με αυτά τιμωρείται με φυλάκιση εώς δυο ετών"...και το άρθρο 198 " 1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό." 2. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει δημόσια με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών"..τέλος υπάρχουν και τα εγκληματα τιμής,για τις προσβολές γονέων κτλ...δεν μιλάω για την θέση την δική μου ,αλλά για αυτή του συντάγματος. άλλο κριτική,άλλο προσβολή,το πνεύμα των νόμων αυτών προστατεύει τους πολίτες απο την προσβολή και την πρόκληση των θρησκευτικών τους πιστεύω(που είναι εξάλλου πιθανό σε κάποιες περιπτώσεις να επιφέρουν και ταραχές,αν και όχι τόσο πιθανό πια στην δική μας κοινωνία)...με τον ασεβή και τις βλασφημίες στις εικόνες με το θείο βρέφος δεν κάνεις κριτική ,ή αν έτσι νομίζει κάπ
    OKMAN
    απάντηση1019
     
     
    αυτός που έγραψε αυτο το άρθρο θα πρέπει να ξέρει ότι πέρα από την ελευθερία του λόγου που είναι απόλυτα σεβαστή υπάρχει και η ασυδοσία. | 02/10/2012 23:11
    αυτός που έγραψε αυτο το άρθρο θα πρέπει να ξέρει ότι πέρα από την ελευθερία του λόγου που είναι απόλυτα σεβαστή υπάρχει και η ασυδοσία. Αυτό που ονομαζει αυτός ο κύριος χιούμορ για μενα είναι ασυδοσία. Το να είσαι αθεος και να υπερασπίζεσαι αυτό σου το δικαίωμα χωρίς κανένας να σου πεί τίποτα, αυτό είναι δημοκρατία και ελευθερία. όταν όμως βρίζεις τα όσια και τα ιερά τα δικα μου οπως εγω τα αντιλαμβανομαι τότε εχεις ξεπερασει τα όρια της Δημοκρατίας. Ειναι δικαιωμα μου να πιστεύω στα θαυματα, είναι δικαίωμα μου να προσπαθώ να κρατηθώ απο κατι που είναι πανω από εμενα οπως εγω πιστεύω και εσύ μπορείς να διαφωνείς για τους δικούς σου λόγους που είναι σεβαστοί. Μην μου βριζεις όμως αυτα που πιστεύω. Τετοιου είδους “ελευθερίες” μας οδήγησαν εδω που φτασαμε.
    kapadritis
    απάντηση812
     
     
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ! | 02/10/2012 23:08
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ! 1) Πόσες αναριθμητές φορές έχουμε ακούσει και διαβάσει σε ψεύτικες ειδήσεις και στην ειδησεογραφία ορισμένους πολιτικούς να μας τάζουν υποσχέσεις και έργα, χωρίς φόρους και μόλις βγαίνουν στην εξουσία, πραγματοποιούν φόρους, χωρίς τις υποσχέσεις και τα έργα! Είναι δυνατόν να φταίνε και να απαξιώνονται όλοι οι δημοσιογράφοι και γενικά όλη η αληθινή ελληνική και παγκόσμια δημοσιογραφία επειδή ορισμένοι εξ’αυτών αναγράψανε, αναμεταδώσανε και υποστηρίξανε ψευτιές και ψεύτικες υποσχέσεις ορισμένων πολιτικών; Έτσι δεν είναι δυνατόν να απαξιώνονται και οι αληθινοί αυτόπτες μάρτυρες θαυμάτων. Προσκαλούμε, προκαλούμε και παρακαλούμε όλους τους δημοσιογράφους με αντικειμενικό και αμερόληπτο τρόπο να αναζητήσουν και να μιλήσουν με όλους αυτούς που έζησαν τα θαυμαστά γεγονότα με αγίους και τα θαύματα, σίγουρα θα εκπλαγείτε και εσείς με αυτά τα αληθινά θαύματα που θα δείτε και θα ακούσετε, όπως και εμείς που τα ακούσαμε και τα ζήσαμε! 2) Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ (μυθομανή!)ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΤΣΑΚΑ και πως δυστυχώς ξεγελάστηκε όλη η Ελληνική δημοσιογραφία με τον δήθεν πλούσιο σαουδάραβα που θα αγόραζε τον παναθηναϊκό και θα έφερνε τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στον κόσμο!!! Και δώστου τα μεγάλα πρωτοσέλιδα και τίτλους! ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ή Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ «ΤΡΟΛΛΙΑ» ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!, που έπεσαν δυστυχώς θύματα όχι μόνο όλη η ελληνική δημοσιογραφία, αλλά και όλοι οι Έλληνες και τελικά μάθαμε μετά από αρκετό καιρό την αλήθεια κατόπιν εορτής, ότι δεν υπάρχει κανένας «ζάμπλουτος» σαουδάραβας με αυτό το όνομα σε μηχανές αναζήτησεις στο Ίντερνετ! (παρόλο που ο δικηγόρος Τσάκας μας έδειξε την πλαστή φωτογραφία του! πολλοί «ψαρώσανε» ότι ήταν αληθινή και την εμφάνιζαν σε εφημερίδες, τηλεόραση και γενικά στον «Τύπο»!) Όμως όπως δεν είναι σωστό και λογικό από αυτό το πανελλήνιο λάθος ή πλάνη των δημοσιογραφών, να ταυτίζεται και να απαξιώνεται καθόλου αυτή καθεαυτή η ελληνική δημοσιογραφία, ειδησεογραφία και οι αληθινές ειδήσεις, γνώσεις και πληροφορίες και έχουν προσφέρει τα μέγιστα, στην πονε
    kapadritis
    απάντηση30
     
     
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΑΣ | 02/10/2012 23:06
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΑΣ Προσπαθούν με δόλιο και ύπουλο τρόπο να απαξιώσουν τον αγιασμένο γέροντα π.Παΐσιο. Ένα σαθρό παράδειγμα είναι ένα ψεύτικο θαύμα που έφτιαξαν και διέδωσαν, και με την λογική του παραλόγου που θέλουν να επιβάλουν θέλουν να απαξιώσουν και τα αληθινά θαύματα. Τό να ζητάνε περισσότερα στοιχεία και πληροφορίες γιά τα άτομα που έζησαν και είδαν τα θαύματα είναι σωστό και εφικτό, όμως όπως δεν μπορείς με μία ψεύτικη είδηση, φήμη και πληροφορία που μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε σε προφορικό και γραπτό λόγο (περιοδικά, βιβλία, εφημερίδες, ιστοσελίδες) να απαξιώσεις όλη την δημοσιογραφία και ειδησιογραφία, έτσι δεν είναι δυνατόν με ένα ψεύτικο θαύμα φτιαγμένο με ύπουλο τρόπο καθόλου να απαξιώσεις τα αληθινά θαύματα! Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα, που σίγουρα πρώτα πρώτα εσείς έχετε δεί και παρατηρήσει στον ειδησεογραφικό χώρο, όμως δεν έχει νομίζω κανένας το δικαίωμα να απαξιώνει με τον ίδιο τρόπο άδικα όλο τον ειδησεογραφικό χώρο και τους δημοσιογράφους, επειδή βρέθηκε ένας ψεύτικος ή δόλιος δημιοσιογράφος και περισσότερο μία ή και πολύ περισσότερες ψεύτικες ειδήσεις που μπορεί να φτιαχτήκανε από άγνοια, έλλειψη αληθούς ή πλασματικής ενημέρωσης. Και δυστυχώς αποδεδειγμένα όλοι έχουμε πέσει θύματα συγκεκριμένης πλανεμένης είδησης ή ειδησεογραφίας που ακούσαμε ή και να διαβάσαμε, και τελικά μάθαμε την αλήθεια «κατόπιν εορτής!». Με την ίδια λογική δεν μπορεί κάποιο ψεύτικο θαύμα όπως το συγκεκριμένο που φτιάχτηκε με δόλιο τρόπο με τον ίδιο τρόπο που φτιάχτηκε μία ψεύτικη είδηση λανθασμένα ή με δόλιο τρόπο, αναπαρήγαγε ένας δημοσιογράφος σε μία εφημερίδα, περιοδικό, τηλεόραση και ιστοσελίδα, (αυτό το αφήνω στην δικιά σας αξιοπιστία και γνώση των πραγμάτων για να απαντήσετε καλύτερα!) να απαξιώσουν τις αληθινές ειδήσεις, τους αληθινούς δημοσιογράφους και τα αληθινά θαύματα και τους αυτόπτες μάρτυρες θαυμάτων. Όμως εάν υπάρχουν αρνήσεις και αμφιβολίε
    KAPADRITIS
    απάντηση14
     
     
    Μαχαιραν εδωκες μαχαιραν θα λαβεις σημαινει μην προκαλεις τον αλλο να κανει κακο γιατι τοτε μαζι το κανατε και μαζι θα κουβαλατε την πληγη στην ψυχη σας απο την μαχαιρα | 27/09/2012 17:05
    Αγαπητοι χριστιανοι, θαπρεπε να καταδικασουμε αυτους που σταυρωσαν το Χριστο οταν ο ιδιος τους συγχωρεσε; Ειμαστε τοσο υπεροπτες να καθορισουμε και να αναλαβουμε το ρολο του που εμεις θα κρινουμε ως σωστο; Ελα καθε Πετρο, και γω μεσα, βαλε την μαχαιρα εις την θηκη, μην αναγκαζεις το Χριστο που λες οτι αγαπας να κολησει το αφτι του νεαρου που εκοψες, εχει πιο σοβαρες ασχολειες, σεβασου τον.
    Petros A. Lenas
    απάντηση33
     
     
    Μερος Β, εμεις καναμε τον Παισιο Παστιτσιο, και οι μεν και οι δε | 27/09/2012 16:43
    Και η ελευθερια λογου χρησιμοποιειται απο τους μεν ενω δεν προκειται περι "λογου" αφου στερειται σοβαρου περιεχομενου προς αναλυση, και η βεβηλωση ιερων και οσιων απο τους δε αφου δεν προκειται περι "βεβηλωσης " μιας και ο Παισιος ουδεμια σημασια θα εδινε σε αυτο το γεγονος, πιστευετε εσεις οι πιστοι οτι εχει την αναγκη της προστασιας της προσωπικοτητας του; Και που ειναι λοιπον το "θαυμα" που Παστιτσιου; ειναι το οτι περιτρανα μας εδειξε οτι ειμαστε αναξιοι να βρουμε μια βαση συζητησης. Το "θαυμα" αυτο μας δειχνει οχι οτι "ολοι μαζι τα φαγαμε", αλλα "ολοι μαζι ξερασαμε τη λογικη, την ανθρωπια και τον πολιτισμο μας "
    Petros A. Lenas
    απάντηση31
     
     
    Μερος Α, εμεις καναμε τον Παισιο Παστιτσιο, και οι μεν και οι δε | 27/09/2012 16:35
    Και ομως αγαπητοι μου, ο Παστιτσιος το εκανε το "θαυμα" του, μας εδειξε οτι ειμαστε αναξιοι να χρησιμοποιησουμε τη λογικη μας η οποια μας λεει οτι το θεμα ειναι αναξιο τετοιας αναλυσης, ειτε υπερ, ειτε κατα, και θα πρεπει να αγνοηθει ως ασημαντοτης. Ομως αντι της λογικης οι αγκιλωσεις βγηκαν στην επιφανεια, αγκιλωσεις περι ελευθεριας εκφρασης και αγκιλωσεις περι βεβηλωσης ιερων και οσιων, και τα δυο εχουν την αληθεια τους, αλλα οχι στο θεμα του Παστιτσιου, ουτε ελευθερια εκφρασης σημαινει να λες χαζομαρες για να αποδειξεις τα ηδη γνωστα περι κυκλωματων εμποριου θρησκειας γνωστα απο αρχαιοτατων χρονων, ουτε το προσωπο του Παισιου βεβηλωθηκε απο το τι λεει ο καθενας.
    Petros A. Lenas
    απάντηση31
     
     
     
    ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ | 27/09/2012 16:27
    Eγώ εκμεταλευόμενος την ελευθερία λόγου και έκφρασης που υπάρχει σκέφτομαι να κάνω μια ιστοσελίδα που να παρουσιάζω τον Αλέξη Γρηγορόπουλο να είναι πάνω στο μνήμα και να φωναζει ''ΖΗΤΩ Ο ΘΡΥΛΟΣ''.Και αυτό θα το κάνω φυσικά για σατυρικούς λόγους για να στηλιτεύσω την καπειλεία της δολοφονίας του από την αριστερά.Φαντάζομαι δεν πιστεύω να βγεί κανένας ''αντιρατσιστής'' και αριστερός να με χαρακτηρίζει ως φασίστα και ως χουντικό γιατί και εγώ σάτυρα σκέφτομαι να κάνω.Επίσης έχω και κάτι φίλους που θέλουν να σατυρίσουν τον Παναγούλη και τον Γρηγόρη Λαμπράκη βάζοντας τους σουβλακια και κοτόπουλα στο πρόσωπο τους και ταυτόχρονα να μπεκρουλιάζουν θα το κάνουν με βάση την διάθεσή τους να σατυρίσουν ΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΊΟΥ ΠΙΣΤΕΎΩ ΘΑ ΡΊΞΟΥΜΕ ΠΟΛΛΆ ΓΈΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΣΥΣΣΩΜΗ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΙΔΕΩΝ.Η ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ;
    sakis
    απάντηση96
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Υπομονη πιστοιτσιοι, η δευτερα παρουσιτσια φτανει για τη χωρα | 27/09/2012 12:43
    Παστιτσιος, Γιωργιτσιος, Αντωνιτσιος, Βαγγελιτσιος, Φωτιτσιος, Αλεξιτσιος και Αλεκιτσια τα δυο αδελφακια, δεν αναφερω τον Μιχαλολιτσιο γιατι εναι νωρις ακομη να χαρακτηριστει αγιος απο τους πιστουτσιους, μη μου λετε λοιπον οτι σας πειραξε το ανυπαρκτο θαυμα του Παστιτσιου, των αλλουνων τα θαυματα που διαφημιζουν οι εμποροι πιστης πριν ακομη γινουν και οταν ελθει ο καιρος των προφητειων, που προβλεψαν οι φυλλαδες, αντι να κανουν "θαυματα" μας κανουν "θυματα", δεν επενεβη η δικαιοσυνη, δεν κλειστηκαν οι προφητικες φυλλαδες, οι "αγιοι ιτσιοι" δεν αφωριστηκαν, νεες προφητειες βρεθηκαν στη νεκρα χωρα, οπως νεκρα θαλασσα, και νεος χρονος καθοριστηκε για τα "θαυματα" τους. Υπομονη πιστοιτσιοι...
    Petros A. Lenas
    απάντηση24
     
     
     
    ΨΕΥΔΕΣΘΕ | 27/09/2012 10:10
    Ψεύδεσθε ασυστόλως. Πουθενά στο διαδίκτυο δεν υπάρχει αναφορά τέτοι θαύματος. ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΚΟΙ..
    Ntavelis
    απάντηση618
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΙΩΝΕΣ ΠΙΣΩ | 26/09/2012 18:49
    ΓΡΑΜΜΗ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΣΗΜΕΡΑ.
    NICKSTER
    απάντηση157
     
     
    Δοκιμάζουν κάποιοι τὶς δυνάμεις τους; | 26/09/2012 15:59
    Ὁ Παΐσιος δὲν εἶναι ἅγιος κατὰ τὴν χριστιανικὴ Ἐκκλησία. Πῶς βλασφημήθηκε; Ἡ σάτιρα πρόσωπα θὰ σατιρίσῃ, δὲν γίνεται νὰ σατιρισθοῦν ζῷα, φυτὰ καὶ ὑλικά! Καὶ προφανῶς κανεὶς δὲν ἔχει προσωπικὰ μὲ τὸν συγκεκριμένο, ἀλλὰ μὲ τὶς συνεχῶς ἀνακυκλούμενες προφητεῖες, οἱ ὁποῖες ἀποδίδονται σ'αὐτὸν, παλαιότερα στὸν Κοσμᾶ τὸν Αἰτωλὸ καὶ φαίνεται νὰ ἔχουν τὶς ῥίζες τους στοὺς ἀνθενωτικοὺς τοῦ Βυζαντίου, οἱ ὁποῖοι προτιμοῦσαν τὴν ὑποδούλωσι στοὺς Ὀθωμανούς, παρὰ τὴν ἐλευθερία καὶ ἀνεξαρτησία μὲ ὁποιαδήποτε δυτικὴ ἐπιῤῥοή. Τὰ δὲ θαύματα διαδίδονται γιὰ νὰ προσδώσουν κῦρος στὶς "προφητεῖες".
    Ἀριστοκλῆς
    απάντηση409
     
     
     
    help | 26/09/2012 15:59
    Τώρα εγω παστιτσάδα κάνει να τρώω; μπορεί κάποιος να με ενημερώσει, please. Και με το τυρί έχω ένα θέμα, με τη φέτα, μου μουχλιάζει και κάνει κάτι σχεδιάκια, σαν περίεργο μήνυμα. Υπάρχει καμία προφητεία σχετκή; Δεν μπορω να γράψω τη μάρκα του τυριού, πάντως Ελληνικό είναι. Αγριεύομαι όταν το βλέπω. Το θέμα είναι σοβαρο, ούτε μουσακά δεν τρώω πια, αποφεύγω ότι έχει μπεσαμέλ. θα λιμοκτονήσω.
    kostas
    απάντηση3111
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    θαύμα το θαύμα | 26/09/2012 15:35
    το μεγαλύτερο θαύμα είναι να πιστεύεις στο θαύμα. Αλήθεια όλοι αυτοί οι θρησκόληπτοι που αναζητούν το θαύμα, γιατι δεν αναζητούν καμία στατιστική για την Ελληνική πραγματικότητα σε σχέση με την παγκόσμια.Στο χώρο της υγείας , της παιδείας, της απασχόλησης, της ευτυχίας.......Όντως είναι θαύμα που ακόμα αντέχουμε
    g.k
    απάντηση259
     
     
     
    Η παπαρούνες και η κοπριά | 26/09/2012 15:17
    Όταν είσαι σε ένα λιβάδι με παπαρούνες και εσύ παρόλα αυτά καταγίνεσαι με την κοπριά ενός κάποιου blogger, μάλλον ξοδεύεις άσκοπα τον χρόνο σου.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1624
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δικογραφία σε βάρος 19χρονου για εξύβριση μέσω facebook | 26/09/2012 14:42
    Δικογραφία σε βάρος 19χρονου για εξύβριση μέσω facebook http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2238556 Αντε ρε τσατσόπουλε και παπαδημούλη τρέξτε να τον υπερασπιστείτε στο δικαστήριο και αυτόν! Γιατί εδώ δεν λέει κανείς τίποτα; Αλλά 2 μέτρα και 2 σταθμά για τους αθεοταλιμπάν αρχιφασίστες του Λένιν, του Στάλιν, του Χρουτσωφ που σκότωσαν εκατομμύρια στο όνομα του αθεοφασιστικού κομμουνισμού και της φασιστοκομουνιστικής βόρεας κορέας όπου είναι η μόνη χώρα στον κόσμο όπου δεν έχει ανθρώπινα δικαιώματα και ποινικοποιείται μέχρι θανάτου η πίστη σε οποιανδήποτε θρησκεία. Εδώ γιατί οι ψυχανώμαλοι αρχιφασίστες αθεοταλιμπάν δεν λένε τίποτα γιά "ελευθερία λόγου και θρησκείας"; !
    kapadritis
    απάντηση1642
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-