από metereologos.gr
Κυριακή 27 Μαΐου 2018
 
 

Δημόσιο: Αρνούνται συγκρότηση των νέων πειθαρχικών

Είναι η δεύτερη «ανταρσία» της ιεραρχίας μετά την απροθυμία της να εκδόσει τις διαπιστωτικές πράξεις για την «εφεδρεία-Ρέππα»
Δημόσιο: Αρνούνται συγκρότηση των νέων πειθαρχικών
Να συστήσουν άμεσα τα νέα πειθαρχικά συμβούλια καλεί την ιεραρχία του Δημοσίου το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Να πείσει την ιεραρχία του Δημοσίου που κωλυσιεργεί καλυπτόμενη πίσω από την ανοχή ή την ενθάρρυνση των πολιτικών προϊσταμένων των υπουργείων, να προχωρήσει στη σύσταση και άμεση λειτουργία των νέων πειθαρχικών συμβουλίων, επιχειρεί η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης.

Κανονικά η διαδικασία αυτή θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο ως τις 15 Ιουνίου 2012, όπως προβλέπεται ρητά στο ν. 4057/2012 με τον οποίο τίθεται σε ισχύ το νέο πειθαρχικό δίκαιο των δημοσίων υπαλλήλων.

Ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης κ. Δημήτρης Στεφάνου, με κατεπείγουσα εγκύκλιό του καλεί τις υπηρεσίες διοικητικού να τον ενημερώσουν, εντός πέντε ημερών, όπως αναφέρει, αν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της σύστασης των νέων πειθαρχικών συμβουλίων.

«Αν δεν έχει ήδη γίνει η σύσταση των πειθαρχικών συμβουλίων», αναφέρεται στην εγκύκλιο, «παρακαλούμε όπως άμεσα προχωρήσετε σε αυτή». «Οι αρμόδιες υπηρεσίες», συνεχίζει η εγκύκλιος, «παρακαλούνται όπως άμεσα ανταποκριθούν στα αιτήματα της παρούσας εγκυκλίου, καθότι τα ζητήματα που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Πειθαρχικού Δικαίου είναι από τα σημαντικότερα τμήματα του Υπαλληλικού Κώδικα, διότι συνδέονται άμεσα με την προώθηση της χρηστής διακυβέρνησης, της διαφάνειας, της αξιοκρατίας και γενικότερα με την εύρυθμη λειτουργία της δημόσιας διοίκησης»

Στην εγκύκλιο διευκρινίζεται ακόμη ότι «μέχρι τη συγκρότηση, δηλαδή την έκδοση απόφασης ορισμού των μελών των πειθαρχικών συμβουλίων κατά τα οριζόμενα στον ν. 4057/2012, εξακολουθούν να ασκούν τις πειθαρχικές αρμοδιότητες του ως άνω νόμου, τα υπηρεσιακά συμβούλια του ν. 3528/2007. Οι υποθέσεις που εκκρεμούν στα υφιστάμενα υπηρεσιακά - πειθαρχικά συμβούλια, διαβιβάζονται στα πειθαρχικά συμβούλια του νέου νόμου το αργότερο μέσα σε ένα μήνα από τη συγκρότησή τους».

Η απροθυμία για τη συγκρότηση των νέων πειθαρχικών συμβουλίων, στα οποία, ειρήσθω εν παρόδω, δεν θα μετέχουν εκπρόσωποι των συνδικαλιστικών φορέων οι οποίοι συνήθως έβγαζαν λάδι επίορκους δημόσιους υπαλλήλους λόγω «συναδελφικής αλληλεγγύης», αποτελεί το δεύτερο κρούσμα απειθαρχίας της δημοσιοϋπαλληλικής ιεραρχίας. Η εσκεμμένη κωλυσιεργία που ενθαρρύνεται από τους πολιτικούς προϊσταμένους των υπουργείων, δεν αφορά μόνον τη σύσταση των πειθαρχικών συμβουλίων, αλλά ακόμη και τη κατάργηση των κενών οργανικών θέσεων, όπως είπε αποκαλύψει το «Βήμα» την περασμένη Κυριακή ή ακόμη και τη μη έκδοση των διαπιστωτικών πράξεων για την συνταξιοδοτική διαθεσιμότητα.

Υπενθυμίζεται ότι τα νέα πειθαρχικά συμβούλια είναι τριμερή, συνεδριάζουν δημόσια και αποτελούνται από έναν δικαστικό λειτουργό, έναν εκπρόσωπο του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και ένα μόνιμο υπάλληλο προϊστάμενο διεύθυνσης. Τα πειθαρχικά συμβούλια θα έπρεπε να έχουν συγκροτηθεί εντός τριών μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως του ν. 4057/2012, ενώ η θητείας τους, που είναι συνήθως διετής, κατ΄ εξαίρεση αυτή τη φορά θα διαρκούσε ως το τέλος του 2013.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (55)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΚΙΝΗΤΡΑ! ΔΩΣΤΕ ΚΙΝΗΤΡΑ! | 07/09/2012 17:44
    Μα κυριε Υπουργε Απο ποιον πλανητη εχεστε? Κορακας κορακου ματι βγαζει? ΟΧΙ στο ΕΛΛΑΝΤΑ! το ξερετε αυτο και μην μας παιζετε την μωρη παρθενα! Αλλωστε ειστε κατι χρονια στο κουρμπετι, ετσι δεν ειναι? Και γνψριζετε πως γινονται τα πραγματα στο ελληνικο ντιμοσιο. Δωστε λοιπον ενα ΕΠΙΔΩΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ, ενα αλλο ΕΠΙΔΩΜΑ ΣΥΣΤΑΣΗΣ και ενα τριτο ΕΠΙΔΩΜΑ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ στους κ. διοικητες, να δειτε για ποτε γινονται τα συμβουλια. Α, ναι! Και ενα ΕΠΙΔΩΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ της εντολης σας θα ηταν χρησιμο. Αλλα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΤΕ ΕΞΩ που σας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια? ΜΗΠΩΣ δεν εχετε... κοτσια? Αν δεν εχετε εσεις, να 'στε σιγουρος, εχουν οι πολιτες ... και "κοτσια" και φορανε και αρβυλλα χοντρα!
    amerikanos
    απάντηση11
     
     
    Δυστυχώς... | 06/09/2012 14:07
    ή ευτυχώς υπάρχουν και καλοί και άξιοι δημόσιοι υπάλληλοι όπως αυτοί που μπήκαν με γραπτούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Αυτοί, και λίγοι ακόμη από τους παλιούς, είναι οι άξιοι και ικανοί χάρη στους οποίους δουλεύει ακόμα το χαώδες ελληνικό κράτος, ενώ οι υπόλοιποι λείπουν με αναρρωτική/βγήκαν να κάνουν τα ψώνια τους/μιλάνε στο τηλέφωνο. Και δυστυχώ μας τσουβαλιάζουνε όλους μαζί. ΓΡΑΠΤΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ. ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ
    ΞΠ
    απάντηση191
     
     
    Σιγα μην σχιστει κανα καλσον | 06/09/2012 12:36
    Η εγκυκλιος ειναι με το σεις και με το σας. Αν καποιο κορόιδο που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα δεν κανει καλα την δουλεια του θα φυγει στο πιτς φυτιλι, στο δημοσιο τους παρακαλανε να κανουν την δουλεια τους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση231
     
     
    Κράτος οπερέττα | 06/09/2012 11:23
    Γιατί "παρακαλούνται"; Διατάσσονται έπρεπε να λέει, με άμεση απόδοση κυρώσεων για την κωλυσιεργία! Πότε θα γίνουμε κράτος νόμου επιτέλους;
    Ιστορικός
    απάντηση390
     
     
    This is incredible. | 06/09/2012 11:01
    "Public" servants
    Foreigner living in Greece
    απάντηση250
     
     
    Και μετα φατιει η Μερκελ.... | 06/09/2012 10:34
    ...που μας εχουν καθησει στο λαιμο ολα τα κομματοκαθικια και μας πινουν το αιμα.... Καλα, εγω εφυγα νωρις, ευτυχως δηλαδη, λυπαμαι για την οικογενεια μου και για τους τιμιους Ελληνες... Ισως καποια στιγμη ξυπνησουν κι αυτοι και παψουν να κατηγορουν τους Γερμανους, τους Αμαρικανους, τους εξωγηινους για την καταντια μας και δουνε την αληθεια που ειναι μπροστα τους: τα λαμογια ειναι ολοι Ελληνες...η μαλλον...ελληναρες.
    Σπαρτιατης στο Λονδινο
    απάντηση412
     
     
    Κινέζικο βασανιστήριο | 06/09/2012 10:18
    Όχι, μην τους απολύετε! Ιδιωτικοποιήστε τους! Τούτο θα τους πονέσει ακόμη περισσότερο...
    Καρεκλοκένταυρος
    απάντηση371
     
     
    Συμβούλια | 06/09/2012 09:40
    Αφού αντιδρούν για την εφαρμογή του Νομου θα λελεγα να τους κάνουμε υφυπουργούς στο Υπουργείο Διοικητικής μεταρύθμησης για να φτιαξουν ένα νέο νομο όπως και για τα ΑΕΙ
    Αρίστος
    απάντηση240
     
     
    ... | 06/09/2012 09:33
    ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ! ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΗ ΣΑΠΙΛΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
    ai sichtir
    απάντηση310
     
     
    ώρες-ώρες γίνεσται εντελώς ηλίθιοι... | 06/09/2012 02:17
    κατά πρώτον όποιος πιστεύει σοβαρά πως η ιεραρχία σήκωσε μπαϊράκι, είναι απλά βλαξ. Προφανώς, όπως συνήθως, τους καλύπτουν οι πολιτικοί. Κατά δεύτερον, είναι σοβαρά δυνατόν αυτοί οι πολιτικοί, που έχουν διορίσει τους πελάτες τους κατά συρροήν, να εφαρμόσουν οτιδήποτε θα μπορούσε να αντιδικήσει με τα συμφέροντα των πελατών τους;
    και ποιός θα τους ξαναψηφίσει ρε γίδια;
    απάντηση232
     
     
    ΑΠΟΛΥΣΗ | 05/09/2012 23:42
    ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΤΙ ΑΝ ΔΙΩΞΕΙ ΑΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥΣ ΤΗ ΕΠΟΜΕΝΗ ΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 60% ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ?
    THEO GREEK
    απάντηση420
     
     
    Η Λύση είναι απλή | 05/09/2012 22:36
    Η Λύση είναι απλή. Οταν με το καλό συσταθούν τα πειθαρχεικά συμβούλεια, να περάσουν απο πειθαρχικό όσοι ευθύνονται για τισ καθηστερήσεις και στη συνέχεια να απολυθόυν για πειθαρχικούς λόγους.
    Makis
    απάντηση371
     
     
    ιδιωτικέ υπάλληλε | 05/09/2012 21:01
    τον αντικαπνιστικό νόμο τον εφάρμοσες; Δημόσιοι υπάλληλοι τραμπούκοι (πλην ίσως αυτών μετά από γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ), ελ.επαγγελματίες φοροφυγάδες, Έλληνες που δεν εφαρμόζουν τους νόμους. Χώρα διαλυμένη.
    gio
    απάντηση628
     
     
    teleioste tous | 05/09/2012 20:42
    KSEVROMISTE TON TOPO.... APOLISTE TOUS.
    kapios allos
    απάντηση906
     
     
    Katargisi tis monimotitas | 05/09/2012 20:09
    Katargisi tis monimotitas TORA - mipos mas leei kati?
    PJ
    απάντηση867
     
     
    Ξεφτιλες! | 05/09/2012 20:04
    Ποιοι ειναι αυτοι οι στυγνοι εκβιαστες,που αγνοουν Νομους και Κοινωνια,και παραλυουν τα παντα,καταχρωνται κλεβουν και προστατευουν τα (κεκτημενα) τους, που με τους πιο στυγνους εκβιασμους προς το Κρατος και την Κοινωνια εχουν κατακτησει?Και αυτο το παραλυτο Κρατος γιατι τους ανεχεται,οι Πολιτικοι γιατι τους φοβουνται(?) Αρκετα πια σταματηστε να γινεστε συνενοχοι των τυραμπουκων συνδικαλ(η)στων με την ανοχη σας ! Απολυστε αμεσα ολους αυτους που αντιδρουν στην αλλαγη του σαπιου συστηματος που εχετε μαζι φτιαξει,Πολιτικοι και συνδικαλ(η)στες και Κομματα!Και επιτελπους ,και εσεις κκ Τσιπρα και Παπαρηγα μη τους προστατευετε,προστατευστε αυτους που υποφερουν και οχι τους βολεμενους,κερδος θα εχετε
    Νικολας
    απάντηση883
     
     
    Ντροπή για τους ασυνείδητους δημοσιοπατέρες!!! | 05/09/2012 19:52
    Ντροπή για τις κωλυσιεργίες.... Τιμωρείστε και πάρτε κεφάλια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.... Μας κοροϊδεύουν ασύστολα οι καρεκλοκένταυροι του Δημοσίου
    Κυνηγείστε τους!!!
    απάντηση914
     
     
     
    δε γινεται, απλα | 05/09/2012 19:12
    τα πραγματα ειναι απλα, το κρατος μας ξεζουμιζει για να συντηρουνται οι ευνοημενοι που δε παραγουν ΤΙΠΟΤΑ, απλα πραγματα... Οταν θα ψαχνουμε το επομενο πακετο περικοπων και δε θα ξερουμε τι αλλο να φορολογησουμε και η αγορα θα εχει καταρρευσει να θυμαστε οτι ολα αυτα γινονται γιατι 150(?)- 200(?) χιλιαδες , μπορει κ παραπανω αρνουνται να δουλεψουν καποια στιγμη στη ζωη τους(οταν θα φυγουν απο το δημοσιο)... trivia quiz, ποσους δημ. υπαλληλους ειχε η ελλαδα το 1981?(περιπου ιδιο πληθυσμο ειχε), σοβαρα, ξερει κανεις ακριβως???
    Ανώνυμος / η
    απάντηση755
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ! | 05/09/2012 19:06
    Συγνώμη αν κάνω λάθος, υπουργός δεν είναι ο αριστερός ΜΑΝΙΤΑΚΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΑΡ; Και περιμένουμε να επιτελέσει έργο ο ΜΑΝΙΤΑΚΗΣ; Τέσπα, εκείνο που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω είναι ένα: Γιατί ακόμα δεν έχει οργανωθεί ένα κίνημα απο τον ταλαιπωρημένο κόσμο του ιδιωτικού τομέα, με το 1.500.000 ανέργων του. Τι περιμένουμε να μας εξοντώσουν εώς ενός οι ΚΡΑΤΙΚΟΙ ΚΗΦΗΝΕΣ και τα ξεφτιλισμένα κόμματα που τους υποστηρίζουν; ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΑΔΡΑΝΕΙΣ;
    ANERGOS TOY I.T
    απάντηση856
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-