από metereologos.gr
Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017
 
 

Αναζητείται λύση για το υψηλό κόστος των τηλεφωνικών ραντεβού του ΕΟΠΥΥ

Αιχμές του υφυπουργού Υγείας κ. Μ. Σαλμά κατά του Αν. Λοβέρδου για το θέμα
Αναζητείται λύση για το υψηλό κόστος των τηλεφωνικών ραντεβού του ΕΟΠΥΥ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Με αιχμές κατά του πρώην υπουργού Υγείας κ. Αν. Λοβέρδου και με διαβεβαιώσεις ότι θα βρεθεί ένα νέο πλαίσιο λειτουργίας της τηλεφωνικής γραμμής για τα ιατρικά ραντεβού των ασφαλισμένων του ΕΟΠΥΥ, η κοστολόγηση της οποίας έχει αυξηθεί κατακόρυφα σε σχέση με το παρελθόν (μέσω του «184» η χρέωση ήταν 0,03 ευρώ, ενώ τώρα ξεκινά από 0,99 ευρώ έως από 1,18 ευρώ ανά κλήση), απάντησε ο υφυπουργός Υγείας κ. Μ. Σαλμάς σχετικά με την κριτική που δέχεται η κυβέρνηση. Μάλιστα άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί εκ νέου μια γραμμή -«νέου τύπου 184», την αποκάλεσε-  προκειμένου να κλείνουν τα ραντεβού τους οι ασφαλισμένοι, ενώ ανακοίνωσε ότι μετά από διαπραγμάτευση με τις εταιρίες εξασφάλισε έκπτωση 10% ώστε καμία χρέωση να μην ξεπερνά το ένα ευρώ.

Όπως εξήγησε, όταν ανέλαβε ο ίδιος καθήκοντα βρήκε ήδη ολοκληρωμένη την διαδικασία πρόσκλησης ενδιαφέροντος, σημειώνοντας μάλιστα ότι ο ανταγωνισμός δεν λειτούργησε καθώς όλες οι εταιρείες έκαναν χρήση της δυνατότητας χρέωσης στην ανώτατη προβλεπόμενη τιμή, η οποία μπορεί και ξεπερνά το 1 ευρώ.

Ο κ. Σαλμάς δήλωσε χαρακτηριστικά: «Μελέτησα τη σύμβαση. Δίνει την δυνατότητα ώστε το ανώτατο πλαφόν να είναι πάνω από 1 ευρώ. Όλες οι εταιρείες πήγαν στην ανώτατη τιμή. Δεν λειτούργησε ο ανταγωνισμός. Η αίσθησή μου είναι πως είναι ακριβά». Για το θέμα επικοινώνησε με τον πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ κ. Γ. Βουδούρη για να αναληφθεί πρωτοβουλία προκειμένου να διαμορφωθεί ένα συγκεκριμένο πλαίσιο για το θέμα αυτό.

Κ. Μαρκόπουλος: «Να παραιτηθεί ο κ. Βουδούρης»

Πάντως τα πυρά από την πλευρά του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου των Ανεξάρτητων Ελλήνων, κ. Κ. Μαρκόπουλου, ήταν σφοδρά. «Δεν είστε εδώ για να παρακαλέσετε τον κ. Βουδούρη να παρακαλέσει τις εταιρείες, αλλά για να βρεθεί λύση», είπε στον υφυπουργό Υγείας, χαρακτηρίζοντας το υπέρογκο κόστος των τηλεφωνικών ραντεβού των ασφαλισμένων «πολιτικά μη ανεκτό». Κάλεσε δε την κυβέρνηση να δεσμευτεί ότι θα επιστρέψει στο 0,03 ευρώ και ζήτησε την παραίτηση του κ. Βουδούρη: «Αν ο ΕΟΠΥΥ είναι χωρίς προίκα, δεν δίνει φάρμακα, δεν έχει γιατρούς, τότε να απολύσετε τον κ. Βουδούρη και να βάλετε τουλάχιστον έναν άνθρωπο με τον οποίο μπορείτε να συνεννοηθείτε», είπε ο κ. Μαρκόπουλος, παραλληλίζοντας το κόστος των ιατρικών ραντεβού με το κόστος των «ροζ τηλεφωνημάτων». «Είναι ντροπή και κατάντια για την κυβέρνηση και το πολιτικό σύστημα να μην μπορεί να κάνει τα ελάχιστα», κατέληξε, ενώ το θέμα έθιξε και ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής κ. Ηλ. Παναγιώταρος.

 

 



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΣΑΛΜΑΣ *ΣΑΛΜΑΣ | 05/09/2012 17:45
    ΔΙΑΦΩΝΕΙ Ο ΣΑΛΜΑΣ ?? ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ . ΝΑ ΡΟΔΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ.ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ Η/Υ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΜ,ΑΜΚΑ ΟΛΑ ΑΠΛΑ ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΖΕΣ ΜΥΡΙΖΕΙ. ΕΛΑ ΣΑΛΜΑ ,ΑΣΤΟΝ ΤΟ ΛΟΒΕΡΔΟ ΑΥΤΟΣ ΗΔΗ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ,ΣΕΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΜΝΗΜΟΝΙΟ
    ΡΟΔΟΣ ΚΑΙ ΠΗΔΗΜΑ
    απάντηση11
     
     
    όπου σκατά... | 04/09/2012 16:56
    τσούπ κι' ο Λοβέρδος από κάτω ...
    ξασκάτωμα τώρα!
    απάντηση40
     
     
    Κλείστε τους. | 04/09/2012 13:44
    Έκλεισα ραντεβού δωρέαν από το ΙΚΑ αυτοπροσώπως ΑΦΟΥ πρώτα μου έκλεισαν από τα «ροζ» τηλέφωνα ραντεβού που δεν ίσχυε! Υπάρχει και άλλο σκάνδαλο. Ο Γιατρός μπορεί να κλείσει μόνος του δωρεάν ραντεβού. Ανήκουστο Κλείστε ραντεβού δωρεάν αυτοπρωσώπως από το ΙΚΑ ή απ' ευθείας με τον γιατρό. Το σωστό θα ήταν να κλείνει ο πολίτης ραντεβού και να μπορεί να βλέπει αν ξεπέρασε το «πλαφόν» ο γιατρός. Αλλά η διαφάνεια «μας χαλάει». Καλύτερα να κλείνει μόνος του ραντεβού ο Γιατρός ή με 1€ στα «ροζ» τηλέφωνα.
    Η αγορά αυτορυθμίζεται. ΜΟΥΧΑΧΑ!
    απάντηση10
     
     
    Μια προγευση του κρατους που ονειρευεται ο Σαμαρας και η τροικα | 04/09/2012 13:29
    Μια προγευση του κρατους που ονειρευεται ο Σαμαρας και η τροικα. Θα πληρωνεις για τα παντα, γιατι ολα θα τα εχει δωσει σε ιδιωτες. Εκτος απο τα κλασικα, παιδεια, βιβλια, φαρμακα, γιατρους κλπ. θα πληρωνεις για να παρεις πιστοποιητικα απο δημοσιες υπηρεσιες, για να κανεις αιτηση (ηδη πληρωνεις στον ΑΣΕΠ), για οτιδηποτε εχει σχεση με πρωην κρατικη υπηρεσια. Οι ΦΟΡΟΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ.
    AZ
    απάντηση10
     
     
    ειναι σπουδαιο δειγμα πολιτισμου και προνοιας | 04/09/2012 11:47
    οταν το κρατος χρεωνει τον συνταξιουχο και τον εργαζομενο των 400 ευρω τιμες ροζ τηλεφωνων για να κλεισει ραντεβου με εναν γιατρο που θα ξαναπληρωσει (κι ας πληρωνει ενα σεβαστο ποσο καθε μηνα μεσω της ασφαλειας του) ο οποιος θα του δωσει να κανει εξετασεις και φαρμακα που επισης πρεπει να ξαναπληρωσει εις διπλουν... μια νεα ιδεα μου ηρθε στο μυαλο: ας χρεωσουν και τον αερα που αναπνεει ο `Ελληνας να το παψουμε κι αυτο. μονον ετσι θα ησυχασουμε ολοι...
    αθανατη ελληνικη δημοκρατια
    απάντηση122
     
     
    ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΤΟΜΑΡΙΑ.... | 04/09/2012 11:08
    ΕΚΠΤΩΣΗ 10%........ΞΕΦΤΙΛΕΣ, ΞΕΦΤΙΛΕΣ......ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ 40 ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΩ.... ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ......
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ
    απάντηση120
     
     
    ΑΦΗΣΤΕ το παιδι στον πονο του ....... | 04/09/2012 10:49
    αφηστε ησυχο τον Λοβερδο ............... ειναι θυμωμενος τωρα ...αμα του περαση ή δεν του περαση ποτε (καλυτερα) ------ αφου τα εκανε σκατα οταν ηταν στο υ.εργασιας με τα ζωα του ιδιωτικου τομεα που εργαζονται 12 ωρες και ολες κανουν πως δεν ξερουν τιποτα .... και οι γυναικες που ειχαν την ατυχια να ειναι το 2012 1/2 χρονο μικροτερες τις πηγε στα 65 ο μεγας σοσιαλιστης ------------ ΤΟΤΕ του λετε τι εκανε για τα ραντεβου του σκατο ΕΟΠΥΥ
    Δημητριος ο ΑΘΗΝΕΥΣ
    απάντηση62
     
     
    Το παιγνίδι ήταν στημένο... | 04/09/2012 09:28
    Η κατακύρωση του διαγωνισμού σε εταιρείες που έδωσαν ΟΛΕΣ την ανώτατη επιτρεπτή τιμή, είναι σκάνδαλο ολκής. Έπρεπε ήδη να έχει επέμβει η επιτροπή ανταγωνισμού και ο εισαγγελέας....
    Μαλβίνα
    απάντηση170
     
     
    Τι γίνεται ρε παιδιά; | 04/09/2012 08:32
    Όταν βλέπει κανείς τέτοια περιστατικά είναι να απορεί αν αυτός ο τόπος έχει κυβέρνηση και νόμους.
    Γιάννης Δ.
    απάντηση70
     
     
    Κατ εικονα της κοινωνιας και οι ταγοί | 04/09/2012 07:07
    Δηλαδη, κυβερνα ο Λοβερδος ακομα? Ο πρωτος βουλευτης του ΠΑΣΟΚ στη β Αθηνων παρακαλω? Μπραβο ρε Λοβερδο! Καλά τους εκανες! Και το βρακι επρεπε να παρεις στους ηλιθιους αυτούς που σε "τιμησαν". Αχθη αρουρης ειναι αφου δεν σε στειλαν απο κει που ρθες ψυχοπαθη!
    AZ
    απάντηση60
     
     
    Αφου ο ΕΟΠΥΥ | 04/09/2012 04:02
    ειναι μπουρδελο, δεν ειναι λογικο και οι τηλεφωνικες χρεωσεις να ειναι παρομοιες με αυτων των ροζ γραμμων;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση150
     
     
    ο χοτζας!!! | 04/09/2012 02:24
    ολοι ξερουμε το ανεκδοτο με το γαϊδαρο και το χοτζα!!!! ........................απο 0.03 ευρω το τηλεφωνημα το φτασαμε ως 1.18 ευρω!!! το μεινουμε στα 0,99 ευρω ...και χαιρεται ο πολιτης!!! χειροκροτα!!!και ευλογει τον πολιτικο!!!
    antwnhs sogias
    απάντηση90
     
     
    Xωρις σαλιο που λεμε... | 04/09/2012 01:04
    Εδω και μερες βλεποντας τις διαφημισεις των νεων τηλεφωνων να παιζουν πιο συχνα απο τις αντιστοιχες των τηλεφωνικων καταλογων και εν τελει τα νεα 5ψηφια να εχουν παρομοιες (διαστημικες!) χρεωσεις εχω αναρωτηθει αν ειμαι ο μονος που το εβλεπα ως περα για περα αηδιαστικο το φαινομενο αυτο, γιατι μιλαμε για πραγματικο φαινομενο τυπου Ελ Νινιο οταν κοιταμε το πώς και ποσο χαλια εχουν και ΕΧΟΥΜΕ (ναι φταιμε κι εμεις οχι γιατι τα φαγαμε αλλα γιατι τους ανεχομαστε μεχρι και τους στηριζουμε ακομα και τωρα!) καταντησει οτιδηποτε εχει σχεση με το δημοσιο.
    Georgios
    απάντηση80
     
-