Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 
 

Τι αλλάζει στη χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς

Τα 7 χρόνια μόνιμης παραμονής στην χώρα θα αυξηθούν σε 10
Τι αλλάζει στη χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς
Ο υπουργός Εσωτερικών κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης και ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών κ. Χαράλαμπος Αθανασίου.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η αυστηροποίηση των όρων απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας από αλλοδαπούς που διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στη χώρα μας αποτελεί άμεση προτεραιότητα της κυβέρνησης έκανε σαφές ο υπουργός Εσωτερικών κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης σε συνάντηση που είχε με δημοσιογράφους το μεσημέρι της Τετάρτης.

Αυτό σημαίνει ότι τα επτά χρόνια μόνιμης και νόμιμης διαμονής στην Ελλάδα, που απαιτούνται σήμερα προκειμένου κάποιος αλλοδαπός να υποβάλει αίτηση πολιτογράφησης, θα αυξηθούν στα δέκα χρόνια. Θα ισχύσει, μ΄ άλλα λόγια, το καθεστώς που ίσχυε στο Κώδικα Ιθαγένειας, πριν την αναθεώρησή του από τον πρώην υπουργό Εσωτερικών κ. Ιω. Ραγκούση.

Οι υπόλοιποι όροι και προυποθέσεις, κατά τα άλλα, για την κτήση της ελληνικής ιθαγένειας, όπως είναι οι υποψήφιοι αλλοδαποί να μην έχουν καταδικαστεί κ.λπ, δεν αναμένεται να τροποποιηθούν σημαντικά.

Εκτός τούτου, όπως αναφέρουν πληροφορίες, εξετάζεται η δυνατότητα να χορηγείται αυτομάτως η ελληνική ιθαγένεια σε παιδιά των αλλοδαπών οι οποίοι διαμένουν στη χώρα μας μετά την εγγραφή τους στα ελληνικά πανεπιστήμια, με το σκεπτικό ότι κάτι τέτοιο αποδεικνύει ότι γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό.

Επιπλέον, για τα παιδιά των αλλοδαπών που γεννιούνται στην Ελλάδα, προκειμένου να αποκτήσουν την ελληνική ιθαγένεια θα απαιτείται, πρώτον, οι γονείς τους, από πέντε χρόνια που είναι σήμερα, να διαμένουν οκτώ χρόνια στην Ελλάδα και, δεύτερον, το ίδιο το παιδί να έχει την ευχέρεια να επιλέγει αν θέλει την ελληνική ιθαγένεια ή όχι όταν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του.

Η κυβέρνηση, όπως κατέστησε σαφές ο κ. Στυλιανίδης, μπορεί να θεωρεί ως άμεση προτεραιότητα την αναθεώρηση του Κώδικα της Ιθαγένειας, αλλά μεταθέτει για το μέλλον τις ρυθμίσεις για το πολιτικό χρήμα. Το ίδιο θα ισχύσει και για τον εκλογικό νόμο η αλλαγή του οποίου, όπως είπε ο υπουργός Εσωτερικών, εξαρτάται από τις αποφάσεις που θα λάβουν οι τρείς αρχηγοί των κομμάτων του κυβερνητικού συνασπισμού.

Αντιθέτως, ο υπουργός Εσωτερικών, όπως κατέστησε σαφές και στη συνάντηση που είχε με την ΚΕΔΕ, προτίθεται να ενισχύσει τα κοινωνικά προγράμματα των δήμων δίνοντας έμφαση στην καταπολέμηση της φτώχιας. Ο κ. Στυλιανίδης ζήτησε από το προεδρείο της ΚΕΔΕ τη διαμόρφωση τριών κοινών εισηγήσεων από πλευράς τους:

-Την επισήμανση των σοβαρών και έκτακτων θεμάτων που απασχολούν τους δήμους και χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης όπως π.χ είναι η πρόοδος των διαγωνισμών για τη μεταφορά των μαθητών.

-Την καταγραφή των θεσμικών και λειτουργικών αδυναμιών που έχουν προκύψει μετά την εφαρμογή του «Καλλικράτη» ώστε να αντιμετωπιστούν άμεσα καθώς και αναγκαίες αλλαγές που για λόγους αποτελεσματικής λειτουργίας πρέπει να γίνουν στον Κώδικα Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

-Την καταγραφή των θεμάτων που αφορούν στην αρμοδιότητα και άλλων υπουργείων ώστε να αναληφθεί κοινή προσπάθεια για την αντιμετώπισή τους.

Ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών κ. Χαράλαμπος Αθανασίου, από την πλευρά του, ζήτησε τη συνεργασία των δημάρχων για θέματα που αφορούν την ιθαγένεια και τη μετανάστευση και επεσήμανε ότι για νομοθετικές ρυθμίσεις, των οποίων η πρωτοβουλία ανήκει σε άλλα υπουργεία, η εφαρμογή όμως των οποίων ανήκει στους Ο.Τ.Α., θα πρέπει να ζητείται η ουσιαστική συνεργασία με το υπουργείο Εσωτερικών.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (48)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    tautothta! | 05/02/2014 18:56
    kalhspera! eimai 18 xronwn,eimai 9 xronia sxedon sthn ellada...pote exw to dikaiwma na parw tautothta?giati thn xriazomai gia tis spoudes mou.....!
    lina
    απάντηση32
     
     
    GIA SAS! | 25/01/2014 22:26
    eime 17 ke pao sxolio apo tin proti taksi tou dimotikou ke twra ime 3 likiou ke akomi exo adia paramonis pou ananeonete kathe 2 xronia .. TELIKA autos o nomos me to sxolio pou lene oti an exis pai sxolio edo 7-8 xronia osa ine. se dinun tin elliniki ithigenia ? alithia ine ? mia to kanane ke to stamatisan!! tzaba lefta plirosame dld ? opos lei ke parakato sas teliosan ta tamia ke thelete pali na vgalete apo auto ? TI THA GINI TELIKA ? se kamia ali xora den ine etsi...
    GIA SAS! !!!
    απάντηση170
     
     
    parapona | 11/12/2013 10:01
    Eimai 24 xronwn kai exw erthei sthn ellada otan hnoun 6 mhnw...eimai apofoitos lukeiou kei twra spoudazw...mexri kai shmera ananewnw kathe 2 xronia thn adeia paramonhs mou plhrwnwntas 300 eurw....pros theou ...mono edw sumvainoun auta...etoimasa ta xartia mou gia uphkooyhta alla ksafnika ta stamathsane.. Tha dwthei kapoia lush?
    Kist
    απάντηση81
     
     
    Ελληνικη Ταυτοτητα | 25/10/2013 20:59
    δηλαδη αυτα τα παιδια που εχουν γεννηθει στην Ελλαδα και ζουν μονιμα εδω με νομιμα χαρτια δεν εχουν την δυνατοτητα να παρουν ελληνικη ιθαγενεια ,εαν δεν εχουν κλισει 18 χρονων ..;; Σας παρακαλω να απαντησετε εγκερως !!
    Tζενη Τ.
    απάντηση80
     
     
    Ελλινικι ιθαγενειασ | 11/09/2013 13:59
    εχω 12 χρονια στην ελλαδα,η χωρα μου ειναι στην ε,ε,αλλα εχω και αδια παραμονισ στην ελλαδα,τα τελευτεια 3 χρονια ειμαι ανεργι και δεν κανω φορολογικη δυλοση, ειμαι χορισμενει με ενα παιδι απο το προτο μου γαμο που ειναι 18 χ,τι πρεπει να κανω για να παρουμαι την ελληνικη ιθαγενειασ?τι χαρτια χρειαζομαστε?
    corina
    απάντηση244
     
     
    ellinikh upikothta | 04/09/2013 09:43
    egw exw treia paidia einai athlhtes o megalos exei ferei kupelo gia thn ellada kai tou 2008 katathesa ta xartia gia thn upikothta kai mexri shmera den exo pari tipota.... mas koroidevoun, leuta theloun giati einai adeia ta tamia tous..... an hmastan se mia allh xora tha hkame parei thn upikothta.....kai mia adeia paramonhs pou thn plurwnoume den thn pernoume pote.
    roudi
    απάντηση70
     
     
    elliniki ypikootita | 02/03/2013 22:00
    i gineka mou exei taytotita omogenon roz xroma.i ypikootita tis einai alvaniki kai i ithagenia tis eliniki. eimaste padremeni 5 xronia kai exoume 1 paidi.eimai ellinas.ti xartia prepi na simpiroso gia na pari ipikootita elliniki ektos tis politografisis kai apo pou ta perno kai an ginode afta pou rotao? ? dedomeno oti ta aderfia tis tin exoun pari tin eliniki taftotita alla de exoume sxesis kai giafto roto.efxarsito
    margarita
    απάντηση130
     
     
     
    Eyrwph | 29/11/2012 17:08
    kata thn gnwmh mou ayto to prama me tous metanastes mono edw sthn ellada gynaitai gia poio logw nw mhn dothi i ithagenia se enan alodapo o opoios einai nomimos se mia allh xwra plhronh fopous einai swstos stoin kinonia einai apofitos apo sxoles(dhladei gnopizei arista thn elinhkh glwsa kai ton politismo ayths ths xwras ) den einai varos gia to kratos h thn koinonia me liga logia einai dimiourgikos sthn koinonia egw prwsopika eimai alodapos apo alvania eimai 15 xrwnia sthn ellada aythn thn stoigmi eimai 25 poiga sta ellhnika sxolia ematha thn glwsa ematha ton politismo ayths ths xwras kai spoudasa me apotelesma na vrw mia ergaseia ta katafera kai niothw oti dikeoume thn ellhnikh ithagenia
    Elvis meta
    απάντηση150
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    geia sas!! | 19/11/2012 11:49
    Eimai 16 xronia sthn ellada,nomima apo to 98 me adia paramonhs ennoitai.Eimai epaggelmatias hlektrologos me adia kanonika edw k 4 xronia plironw forous opws ka8e ellinas.Exw kata8esei ta xartia m edw k 2 xronia k akoma den exw parei thn ellinikh i8ageneia.Θa mporeso na thn parw pote??
    Alexandros Mp
    απάντηση250
     
     
     
    Συμφωνώ | 13/07/2012 10:04
    Κατά τη γνώμη μου, οι προϋποθέσεις πρέπει να γίνουν πράγματι αυστηρότερες (αν και σας ενημερώνω ότι το ότι πληρούνται οι όποιες προϋποθέσεις δε σημαίνει ότι παίρνεις την ιθαγένεια, απλά ότι έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση - δηλαδή δεν είναι αυτόματη η διαδικασία, εξ ου και άνθρωποι που ζουν δεκαετίες στην Ελλάδα, εργάζονται και πληρώνουν φόρους περιμένουν χρόνια και χρόνια άδικα). Επίσης κατά τη γνώμη μου αυτό με τα πανεπιστήμια θα ήταν λογικό μόνο αν υπήρχαν δίδακτρα στα πανεπιστήμια. Γιατί με το παρόν τζαμπατζίδικιο σύστημα ποιός αλλοδαπός θα πει όχι στην δωρεάν ανώτατη εκπαίδευση? Δεν είναι σημάδι κοινωνικής ένταξης, είναι σημάδι ότι "παίρνω ό,τι μου δίνουν τσάμπα".
    Ναταλία
    απάντηση627
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η Ελλάδα στούς Έλληνες | 12/07/2012 22:48
    Δεν θέλουμε τήν Ισλαμοποίηση τής Ελλάδας -"Έξω" ΄Οπως κάποτε οί προγονοί μάς νικήσανε τούς Οθωμανούς Τούρκους κατακτητές καί τούς διώξαμε από τήν Ελλάδα ,τό ίδιο θά συμβεί καί μέ τούς "Σύγχρονους Μουσουλμάνους εισβολής" πού θέλουν νά κάνουν σιγά σιγά μαζί μέ τήν υποστήριξη άπο τά πράσινα -ρόζ -κόκκινα διεφθαρμένα κόμματα τήν Ελλάδα (Σομαλία -Πάκιστάν - Αφγανιστάν) Έ όχι, δέν θά τό επιτρέψουμε ή Έλληνες αυτό, νά χαθούμε έτσι ευκολά από αυτό τό βρώμικο σχέδιο κατά τού Ελληνισμού! Θά πολεμήσουμε , καί νά είσται "Σίγουρη Λαμόγια" ότι θά είμαστε πάρα πολύ πού θά σηκώσουν τό Ανάστημα τούς - καί θά νικήσουμε! «Ελληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ,όλα τά άλλα είναι ψέματα!
    Grieche
    απάντηση1931
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ολοταχώς... ΠΙΣΩ!! | 12/07/2012 13:27
    Σε μια στιγμη που ολοι οι κατοικοι της ελλαδας υποφερουν απο την κρίση πρεπει η κυβερνηση να διαχωρίσει παλι τα "προβατα" απο τα "εριφια". Γιατι βεβαια στην Ελλαδα τα εριφια δεν ειναι αυτοι που κλεβουν τον τοπο αλλα αυτοι που δεν εχουν "ελληνικό αίμα". τους ανεντιμους και τεμπεληδες τους κραταμε, δεν τους εξαγουμε. Θελουμε να εξαγουμε τους εργατικους και τους τιμιους που ηρθαν στη χωρα μας για ενα καλυτερο αυριο (γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των μεταναστων γι αυτο ήρθαν). τι λεει ο κ. Στυλιανιδης για την αποδημία των ελληνων τοτε; θα πρεπει να συμφωνησει με τα λογια του Καμερον προχτες οτι θα ενεργοποιησει φραγμους εντος ΕΕ για τυχον μαζικη εισοδο ελληνων στην Μ.Βρεττανία για εργασία!
    Anna Triandafyllidou
    απάντηση1216
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Σοβαρευτείτε και μην ρίχνετε νερό στο μύλο της Χ.Α. | 12/07/2012 12:00
    Μπούρδες.Αυτό είναι σκέτη κοροϊδία το να γίνουν τα 7 χρόνια 10.Ούτε καν τόλμησαν να αλλάξουν την διάταξη που δίνει ιθαγένεια σε αλλοδαπό που έχει καταδικαστεί σε κακούργημα!!Αυτά δεν γίνονται σε καμία χώρα του κόσμου.Ντροπή.Ο Νόμος είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ σύμφωνα με εισήγηση του ΣτΕ και ο Πικραμένος προσπαθεί να αναβάλει την απόφαση της ολομέλειας εδώ και 1 χρόνο
    ΤΕΩΣ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση158
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όπισθεν ολοταχώς, πυξίδα η βλακώδης ιδεοληψία | 12/07/2012 05:54
    Μ'αρέσει που κι οι δυο είναι νομικοί τρομάρα τους και μας επαναφέρουν στο Ius Sanguinis και στις ακροβασίες του Fichte περί "αντικειμενικής εθνικότητας" που αποτελέσαν τη βάση για κάθε ναζί... Πίσω δηλαδή κι από το Έδικτο του Καρακάλα που έδινε δικαιώματα Ρωμαίου πολίτη σε όλους τους ελεύθερους κατοίκους της αυτοκρατορίας. Πίσω κι από τις ιδέες Αμερικανικής και Γαλλικής Επανάστασης που αποτελούν τη βάση συγκρότησης της Δύσης. Α ρε οθωμανοί βλαχοδήμαρχοι με φράγκικα ρούχα, που πάτε να λύσετε ένα πρόβλημα επιβολής το νόμου με αλλαγή της βασικής αρχής νομιμοποίησης επί το αντιδυτικό, αντικαπιταλιστικό, αντιρεπουμπλικανικό, αντιφιλελεύθερο. Πόσο κρατικοβασιλοχουντική είναι ακόμη αυτή η δεξιά !
    Οχληρός
    απάντηση514
     
     
     
    θα απλωθούμε εδαφικά αφού δε χωράμε;;;; | 11/07/2012 23:21
    1. λογικό... διάλειμμα, μέχρι να ξαναχωρέσουν κ άλλοι 2. τι θα πει πανεπιστήμιο=> άρα γνώση ελληνικής γλώσσας κ πολιτισμού => ελληνική ιθαγένεια;;;;;;;;;;; είπε κανείς ότι αυτά μαθαίνονται στην γ λυκείου ή στο πανεπιστήμιο ;;;;;;;;; αν είναι να μιλάμε ελαφρά λοιπόν, να ρωτήσω... οι ξενόγλωσσοι φιλόλογοι θα πάιρνουν ξενόγλωσσες ιθαγένειες; οι οικονομολόγοι οικονομικές κλπ;;;;
    αβάσταχτη ελαφρότητα του θέλειν να είναι
    απάντηση59
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΚΑΤΑΓΩΓΗ-ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ-ΓΛΩΣΣΑ | 11/07/2012 19:11
    Ο όρος "νόμιμη παραμονή αλλοδαπού" στην Ελλάδα με βάση τους όρους που διαμόρφωσαν οι νόμοι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ της 10ετίας 2000-2010 είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο. Πέρα απ' αυτό, για ένα φθίνον έθνος όπως το ελληνικό τα ελάχιστα αποδεκτά κριτήρια πολιτογράφησης μπορεί να είναι: Πλήρης απόδειξη ελληνικής εθνικής καταγωγής και συνείδησης, τέλεια γνώση της ελληνικής γλώσσας. Τα κριτήρια χρόνου του νόμου Ραγκούση και, όπως φαίνεται, Στυλιανίδη αποτελούν εθνική αυτοχειρία και πολιτική εθνοκτόνο. Μόνο από την τελευταία μαζική πράξη "νομιμοποίησης" λαθρομεταναστών (31.12.2004) έχουν περάσει σχεδόν 8 χρόνια. Σε ελάχιστο χρόνο οι Έλληνες θα είμαστε μειοψηφία λόγω υπογεννητικότητας και μετανάστευσης.
    ΗΝΙΟΧΟΣ
    απάντηση4724
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    απίθανοι τύποι | 11/07/2012 19:07
    ο στυλιανίδης και ο αθανασίου δεν παίζονται. πλασάρουν τα μερεμέτια στο νόμο ραγκούση σαν αυστηροποίηση και καλά του πλαισίου για την ιθαγένεια. εμένα δε με χαλάει γιατί θεωρώ το νόμο ραγκούση μια χαρά νόμο (μπράβο στον παπανδρέου και το ραγκούση που τόλμησαν τα αυτονόητα για κάθε ευρωπαϊκή χώρα). αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω το καραγκιοζιλίκι της τάχα μου "αυστηροποίησης". μάλλον κάπως έτσι είναι και τα περί "επαναδιαπραγμάτευσης". α ρε κοροϊδία που πουλάνε στον κόσμο!
    grt
    απάντηση3511
     
     
     
    Κωλοτούμπα σαμαρά, | 11/07/2012 18:50
    Υπάρχουν νόμιμοι μετανάστες την Ελλάδα? Εκτος από τους ημεδαπούς, όλοι οι άλλοι είναι παράνομοι! Κωλοτούμπα σαμαρά, δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από σένα, η Χρυσή Αυγή θα είναι το δεύτερο κόμμα στις επόμενες εκλογές.
    Zaglos
    απάντηση3766
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θα ηθελα μια σοβαρη απαντηση | 11/07/2012 18:36
    "Η αυστηροποίηση των όρων απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας από αλλοδαπούς που διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στη χώρα μας". Τι συμβαινει τοτε με αυτους που μπηκανε παρανομα ? Τι συμβαινει με αυτους που ναι μεν μπηκανε παρανομα, αλλα με τον ενα η αλλο τροπο νομιμοποιηθηκανε ? Τι θα συμβει με τους ηδη νομιμους, οι οποιοι δεν θα επρεπε να ειχανε νομιμοποιηθει ? Τελος, απελασεις θα γινουν ποτε ???
    Dr Doom
    απάντηση4326
     
-