Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014
 

ΓΕΝΟΠ: απειλεί με απεργίες και μπλακ άουτ ενόψει ιδιωτικοποίησης

Θα χρησιμοποιήσουμε όλα τα νόμιμα όπλα, αναφέρει ο Ν. Φωτόπουλος
ΓΕΝΟΠ: απειλεί με απεργίες και μπλακ άουτ ενόψει ιδιωτικοποίησης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με κινητοποιήσεις προειδοποιεί ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ Νίκος Φωτόπουλος εάν προχωρήσει το σχέδιο ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ.

«Θα κάνουμε αγώνα, θα ενημερώσουμε την κοινωνία για το τι πρόκειται να συμβεί αν ιδιωτικοποιηθεί η επιχείρηση» δήλωσε τη Δευτέρα στον ραδιοφωνικό σταθμό Alpha, τονίζοντας:

«Σε έναν αγώνα χρησιμοποιούνται όλα τα νόμιμα όπλα και η απεργία είναι ένα νόμιμο και συνταγματικά κατοχυρωμένο όπλο».

«Δεν είναι στόχος μας να ταλαιπωρήσουμε το λαό, για ό,τι θα συμβεί δεν θα φταίμε εμείς που είμαστε αμυνόμενοι» πρόσθεσε.

Οι δηλώσεις του κ. Φωτόπουλου προκάλεσαν την αντίδραση της κυβέρνησης που έστρεψε τα βέλη της στον ΣΥΡΙΖΑ. 

«Δεν πέρασε ούτε μία μέρα από την απειλή του μέσα στη Βουλή και ο κ. Τσίπρας αποκαλύπτεται. Βάζει το alter ego του, τον κ. Φωτόπουλο, να απειλήσει εν μέσω καύσωνα τον ελληνικό λαό με απεργίες και μπλακ άουτ» δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, σημειώνοντας:

«Φυσικά, δεν περιμένουμε από τον κ. Τσίπρα να αποδοκιμάσει τον κ. Φωτόπουλο, άλλωστε αυτός τον υποκινεί. Το μόνο βέβαιο είναι, ότι η κυβέρνηση δεν θα αφήσει απροστάτευτους τους πολίτες και τις ευπαθείς ομάδες, δεν θα επιτρέψει τα παιχνίδια με τη δημόσια υγεία, δεν θα αφήσει να πληγεί και πάλι ο τουρισμός μας. Η κυβέρνηση δεν θα υποκύψει σε απειλές και εκβιασμούς».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΓΕΝΟΠ: απειλεί με απεργία στην ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ  
Σ. Κεδίκογλου: ελπίζω να μην φθάσουμε στην επιστράτευση 
 
 
σχόλια (37)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Monopolia | 13/07/2012 20:35
    na spasei to monopolio revmatos - na iparxi antagonismos kai oi times tha pesoun. Auto to montelo isxuei se oles tis anaptugmenes xores - H Elada pote tha xupnisei?
    Lakster
    απάντηση00
     
     
    Κρατικη ΔΕΗ | 12/07/2012 14:46
    Μη χαλάτε παιδιά τη σούπα των μεγάλο δημοσιογράφων που θέλουν σώνει και καλά να πωληθεί η ΔΕΗ στους εργοδότες τους και τους φίλους τους! Να ξυπνήσει αυτό το μέρος του λαού που λέει ( -"Εντάξει μωρέ, ας την πουλήσουμε τώρα για να φάμε ψίχουλα και μετά βλέπουμε!!! Αφού το λένε τόσοι σωστό θα είναι...") ΛΑΘΟΣ!!! Η ΔΕΗ είναι η περιουσία του ελληνικού λαού και χτίστηκε με τα λεφτά μας για να επιτελεί εθνικό έργο και μόνο! Για θυμηθείτε, τότε με την έκρηξη που έγινε στην Κύπρο και έμεινε μήνες χωρίς ρεύμα ο κυπριακός λαός, η κρατική ΔΕΗ ήταν αυτή που φόρτωσε ότι ντιζελογενήτρια υπήρχε στον ελλαδικό χώρο για να τη βοηθήσει να σταθεί πάλι στα πόδια της! Μπορείς να το κάνεις αυτό με μια ιδιωτική ΔΕΗ; Με ξένο επιχειρηματία που σκοπό έχει το κέρδος; Νομίζετε ότι η τιμή της κιλοβατώρας που έχετε συνηθίσει από τότε που γεννηθήκατε να είναι ίδια στα μακρινά νησιά και κορφοβούνια με τα κοντινά αστικά κέντρα, είναι αποτέλεσμα της ελεύθερης οικονομίας που επικρατεί έξω στις αγορές; Φυσικά ΌΧΙ!!! Είναι η κοινωνική πολιτική της Κρατικής ΔΕΗ που επιστρέφει κάτι πίσω σε εμάς γιατί είναι δική μας περιουσία! Ξυπνήστε παιδιά! Ο Λιγνίτης είναι το ΠΕΤΡΈΛΑΙΟ της Ελλάδας! Μη δεχτείτε να το παραχωρήσουν τζάμπα ή ακόμα χειρότερα να στραφούμε στο ακριβότερο φυσικό αέριο και να εξαρτόμαστε από το εξωτερικό! Θα μας έχουν στο χέρι!!!! Όποιος έχει παίξει έστω και μια φορά Μονοπολη σαν παιδί ξέρει ότι δεν πουλάς ποτέ αυτό που σου δίνει κέρδος! Είναι κοροϊδία και εθνική προδοσία! Αν κάτι φταίει στη ΔΕΗ απλά εξυγιάνετε το!!! ΜΗ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ! Ας βγει κάποιος δημοσιογράφος και να πει, ότι όλες οι αυξήσεις της ΔΕΗ που γίνονται κάθε χρόνο γίνονται με πολιτικές αποφάσεις από επάνω για να καλύψουν τρύπες έξω από τον φορέα! Δεν πάνε στη ΔΕΗ!!! Η ΔΕΗ είναι κερδοφόρος!!! Της χρωστάνε δανεικά και αγύριστα! Να πει κάποιος ότι δεν επέτρεψαν στη ΔΕΗ να ολοκληρώσει ποτέ το επενδυτικό της πρόγραμμα για να την απαξιώσουν. Τους σκανδαλώδεις νόμους που την αναγκάζουν να αγοράζει ακριβότερα την κιλοβατώρα από κ
    Drake
    απάντηση04
     
     
    ΕΞΩ ΟΙ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΣΙΑ! | 10/07/2012 20:23
    ΣΑΜΑΡΑ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ Α@@@@@@ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ, Ο-Λ-Ε-Σ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ Κ.ΛΠ., ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ 100%. ΣΕ ΨΗΦΙΖΩ!
    Afroditi
    απάντηση201
     
     
    Εκβιασμός τελος! | 10/07/2012 14:00
    Με μονο το άκουσμα της λεξης ιδιωτικοποιησης Δημοσιας Επιχείρησης, ποιος δινει το δικαιωμα σε αυτους τους συνδικάλες κ το συναφι τους να εκφοβίζουν, να απειλούν, να τρομοκρατούν, εκβιάζουν? υπάρχει κ αυτό γραμμένο στο Συνταγμα της χωρας? δεν νομιζω. Μηπως καποιος εισαγγελέας θα πρεπει να επεμβει γιατι γνωριζουμε όλοι οτι ο εκβιασμός ειναι αδικημα! Φωτοπουλε, οι εκβιασμοί ΤΕΛΟΣ. Αν νομιζεις οτι οι πολιτες θα αφήσουν να ρημαξεις εσύ κ οι άλλοι τον τοπο, εισαι πολυ νυχτωμενος!
    Veteran
    απάντηση311
     
     
    Παρακληση προς εκλεκτον Κο Φωτοπουλο | 10/07/2012 13:33
    Παρακαλω Κε Φωτοπουλε να παραβλεψετε τα συμφεροντα μου για μια φορα...Ξερω ποσο ενδιαφερεστε για μενα και τους υπολοιπους καταναλωτες της ΔΕΗ, εχω επισκευτει και τα γραφεια της εταιρειας σας και διαπιστωσα απο πρωτο χερι ποσο μας εκτιματε και φροντιζετε για μας. Οι ιδιωτικες εταιρειες ουτε που ηθελαν να με δουν, ολα τα εκανα εντελως απροσωπα, απο το τηλεφωνο. Η ΔΕΗ δεν μπορει να κανει χωρις να βλεπει προσωπικα για ωρες τους πελατες της, και αυτο το εκτιμω ιδιαιτερα. Αλλα εχω μια διαστροφη ρε παιδι μου και θελω να γινω μια φορα και εγω θυμα του μεγαλου κεφαλαιου. Μπορετε να με αφησετε να υλοποιησω την φαντασιωση μου? Ευχαριστω εκ των προτερων, Αρχιλοχος
    Αρχιλοχος
    απάντηση341
     
     
    Στα τσακίδια κοπρίτες | 10/07/2012 10:58
    Φωτόπουλε, να πας στο μαγαζί της μάνας σου να κατεβάσεις τους διακόπτες.
    Μπάμπης ο Φλου
    απάντηση401
     
     
    ευγε | 10/07/2012 04:05
    Μπράβο θύματα των "δελτίων των 8"......ο Φωτόπουλος είναι το θέμα???όχι οι νέες αυξήσεις που θα επιβάλουν οι ιδιώτες κάτοχοι της ΔΕΗ στο ήδη ακριβό οικιακό τιμολόγιο???Σε ποιον ανήκει η ΔΕΗ???Στο Φωτόπουλο ή σε όλους εμάς???Ποιος πλήρωσε για να φτάσει το ρεύμα και στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας???Δεν πλήρωσε ο ελληνικός λαός για τη δημιουργία των υποδομών της ΔΕΗ ήδη από τη δεκαετία του '60???Και εσείς αναμασάτε την επιχειρηματολογία Σαμαρά κια διαπλοκής περί Φωτόπουλου, που συσκοτίζει την πραγματική ουσία της υπόθεσης, αν δηλαδή ένα απαραίτητο αγαθό θα παραμείνει δημόσιο ή αν θα γίνει βορά στα χέρια λίγων αετονύχηδων???Απαράδεκτο πιθανόν μπλακ άουτ από τη ΓΕΝΟΠ, αλλά αλλού είναι η ουσία!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση742
     
     
    Ανθελληνες ψευτοσυνδικαλες | 10/07/2012 02:29
    Να κανουν οσες απεργιες θελουν. Αλλα να αλλαξη και το συνταγμα. Οποιος απεργος κλεινει δρομους , λιμανια κατεβαζει διακοπτες, καταστρεφει και βλαπτει γενικα το κοινο συμφερον, να συλλαμβανεται για κακουργημα. Ολα τα ρεμαλια φυλακη και αναγκαστικη δουλεια,για να μην εξακολουθουν να γινωνται βαρος στους υπολοιπους...
    Ερχεται και η σειρα σας καθαρματα
    απάντηση383
     
     
    Σαμαρά, αν τον διώξεις τον Φωτόπουλο στις επόμενες εκλογές σε ψηφίζω!!! | 10/07/2012 01:51
    Κι αν μαζέψεις και τους Τόληδες ε τότε σε βλέπω πρωθυπουργό για πολλά χρόνια! Για να δούμε αν βαστάνε τα κότσια σου!
    Γροθιά στα καθίκια!!!
    απάντηση353
     
     
    Η Δημοκρατια αυτοκαταστρεφεται... | 10/07/2012 00:24
    Φωτοπουλε, κ ολοι αυτοί οι "κύριοι¨ ανοιξτε καποιο βιβλίο για να μαθετε την ουσία της "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ", πριν βαναυσα βιασετε το νοημά της: "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" (Ισοκρατης). Να θυμαστε οτι ειστε δημοσιοι υπαλληλοι κ τιποτε αλλο κ διορισθηκατε εσεις κ αλλοι πολλοι του συναφιου σας, δεν κληρονομειτε η θεση που πηρατε! Εδω κ 40 χρονια ΟΛΟΙ οι συνδικαλες, δεν αφησατε καμμια μια σοβαρη επενδυση να γινει, κ το μονο τελικα προϊον που θα εξαγουμε, ειναι συνδικαλιστες!
    Veteran
    απάντηση281
     
     
    Κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές | 10/07/2012 00:19
    Οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές, σάν τόν κ. Φωτόπουλο, έχουν καταστρέψει τήν ελληνική κοινωνία μέ τήν παρασιτική τους δράση σέ βάρος τού λαού. Δέν εργάζονται οι ίδιοι, απολαμβάνουν ηγεμονικούς μισθούς καί απολαβές, πού τίς πληρώνουν οι απλοί πολίτες,καί μάς κοροϊδεύουν, ότι δήθεν υπερασπίζονται τά λαϊκά συμφέροντα, ενώ ουσιαστικά αγωνίζονται γιά πιό πολλά δικά τους προνόμια. Η νέα κυβέρνηση συνευθύνης νά προβεί σέ νομοθετική ρύθμιση γιά τά προεδρεία τών συνδικαλιστών : οι συνολικές μηνιαίες αποδοχές τους νά μήν υπερβαίνουν εκείνες τού ανειδίκευτου εργάτη. Έτσι θά φανούν τά ιδανικά τους. Όπου νάναι, θά ξεπροβάλλει καί ο κ. Μπαλουσόπουλος!
    Συντ/χος ναυτικός
    απάντηση341
     
     
    Έτσι έμαθαν όλα αυτά τα χρόνια τα Φωτοπουλόσκυλα. | 09/07/2012 22:42
    Μαζί με τη ΔΕΗ, να πουληθούν στα σκλαβοπάζαρα και ΓΕΝΟΠΑτζίδες. Εκεί, στη μπαρμπαριά είναι η θέση τους. Μας ρίμαξαν τόσα χρόνια για να μη θιγούν τα συμφέροντά τους. Μόλις είδαν ότι το ΠΑΣΟΚ δεν τους εξυπηρετεί, δε δίστασαν να μετακομίσουν σε άλλο κόμμα. Εχθές ο Τσίπρας είπε ότι δεν θα γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ του '81. Ναί, αλλά γιατιί είναι ήδη, το ΠΑΣΟΚ του '81 και ο ίδιος είναι ΣΑΝ Μετενσάρκωση του Ανδρέα (Δε πιστέυω σ΄αυτό, αλλά το λέω για να τονίσω τον λόγο μου).
    Α.Χ.
    απάντηση302
     
     
    Νυν υπέρ πάντων ο αγών | 09/07/2012 22:40
    Όχι βεβαίως ο "αγώνας" των καθαρμάτων της ΓΕΝΟΠ για να συνεχίσουν να απομυζούν τον ελληνικό λαό, αλλά ο αγών των μεταρρυθμίσεων για να γίνουμε παραγωγικό κράτος δικαίου! Για να συντριβεί το καρκίνωμα του κοπριτοσυνδικαλισμού. Για να μην πάει χαμένη η τελευταία ευκαιρία, που είναι αυτή η κυβέρνηση με τα όποια στραβά της (όπως κόκκινος Πάνος στο Αμύνης και φίλοι των γελοίων πρυτάνεων της πλάκας στο Παιδείας), για να μείνει αυτή η χώρα στην ΕΕ και στο ευρώ. Μην τα πετάξουμε όλα στα σκουπίδια για να συνεχιστούν τα ΓΕΝΟΠ tours και το αλητοτσαμπουκαλίδικο ύφος των αρχισυνδικάλων που σκοτεινιάζουν το μέλλον μας. Κάθε κατάληψη και χρήση βίας να συντριβεί από τα ΜΑΤ άμεσα και τα κτήνη να πάνε μέσα!
    ιστορικός
    απάντηση292
     
     
    Αυτοκτονίες.... | 09/07/2012 22:40
    Ρε παιδιά, έχει δίκιο ο Φωτοαπατόπουλος. Πάει η κυβέρνηση να του φάει την προσωπική του περιουσία που την απέκτησε με ιδρώτα κι ένα δανειάκι 32 εκατ. ευρώ (αλήθεια, τί γίνεται μ'αυτό;)και να την πουλήσει σε ιδιώτες. Γι' αυτό, όπως είπε, θα αυτοκτονήσει....Εκτός από τον ανεκδιήγητο φωτόπουλο, ευτυχώς που υπάρχει κι ο Τσιπρανδρέας που του αρέσουν φαίνεται όλες οι ΔΕΚΟ, όπως λειτουργούσαν όλα αυτά τα χρόνια, με τους τεράστιους μισθούς των υπαλλήλων και τα προνόμιά τους. Δηλαδή ο τσίπρας, όπως το είδωλό του, ο ιδρυτής του κινήματος, υποστηρίζει τους προνομιούχους! Να τον χαίρονται όσοι τον ψήφισαν. Παρατηρήστε ότι, ως τώρα, 2 - 3 αναγνώστες είναι κομματόσκυλα της ΓΕΝΟΠ και καταψηφίζουν τα σχόλια
    Δανειάκι 32 εκατ. ευρώ
    απάντηση283
     
     
    όταν μιλούν τα νούμερα και όχι τα παπαγαλάκια | 09/07/2012 22:02
    να πούμε με νούμερα τι σημαίνει ιδιωτική πρωτοβουλία-κλεφτοκρατία.Πηγαίνω Αθήνα-Καλαμάτα συνεχώς από το 1980.Ο δρόμος Αθήνα-Κόρινθο-Τρίπολη(170Κm) είχε ολοκληρωθεί με λεφτά του Ελληνικού λαού το 1990 και παραδόθηκε προς χρήση.Πλήρωνα 200 στη Ελευσίνα και 150 δραχμές μετά την Κόρινθο.Το 2002 πριν δοθούν στον ιδιώτη Εργολάβο πλήρωνα 2 ευρώ Ελευσίνα και 1,5 ευρώ παρακάτω,το σύνολο 3,5 ευρώ για Καλαμάτα.Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και ο γνωστός Εργολάβος πήρε εργολαβία τα περίπου 80Κm από Τρίπολη-Καλαμάτα και για να φτοιάξει το έργο πήρε παραχώρηση όλο το δρόμο από Αθήνα μέχρι Καλαμάτα.Παίρνει και τα διόδια των δρόμων που κατασκεύασε το κράτος και για το ταξίδι μέχρι Καλαμάτα το κόστος των διοδίων πήγε περίπου 16 ευρώ.Ναι σωστά το έγραψα τα 3,5 ευρώ έγινα 16,δηλαδή 400% πάνω και ναι φυσικά τα παπαγαλάκια του εν λόγω Εργολάβου ,στο κανάλι του και στην εφημερίδα του,είναι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων.Εννοείται ότι ο εν λόγω Εργολάβος είναι έτοιμος ,να του παραχωρήσουν εννοείται, εργοστάσια ρεύματος.Το καλό με τους δρόμους,ιδίως μετά την Τρίπολη,είναι ότι όλοι μας παίρνουμε τους παλιούς για να γλυτώσουμε τα λεφτά.Το κακό με το ρεύμα είναι ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.Οπότε αφήστε τις μπούρδες και την πλύση εγκεφάλου που σας έχουν κάνει τα παπαγαλάκια του Εργολάβου για τον κακό Φωτόπουλο και σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι που βρίζετε σήμερα τον Φωτόπουλο,αύριο θα τραγουδάτε το κερί το σπαρματσέτο,γιατί τέτοια θα χρησιμοποιείτε. Υ.Γ εννοείται ότι η νομαρχία Πελοποννήσου δεν έχει ρίξει ούτε έναν κουβά άσφαλτο για 7 χρόνια στους δρόμους που δεν ανήκουν στον Εργολάβο και εννοείται ότι αυτό δεν είναι αβάντα στον κύριο Εργολάβο
    δημητρης
    απάντηση714
     
     
    Φίδια Εκβιστές ΤΕΛΟΣ. | 09/07/2012 21:40
    Αυτά τα Black Out είναι που θα σημάνουν και το τέλος των άθλιων και ελλεινών εκβιασμών του "συνδικαλιστή" φωτόπουλου. (Αλλωστε τα φίδια σαν τον φωτοπουλο γεννήθηκαν από τα αυγά του αποτεφρούμενου πολιτικού συστήματος)
    DOCTOR
    απάντηση221
     
     
    ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΝΟΣΗΡΗ ΜΑΣΤΙΓΑ | 09/07/2012 21:35
    Επιτέλους ας δείξει τον στοιχειώδη σεβασμό στην Ελληνική κοινωνία η Κυβέρνηση και ας την απαλάξει από την νοσηρή μάστιγα των εκβιαστών τύπου "φωτόπουλου".
    Ελλην
    απάντηση843
     
     
    Οι διακόπτες δεν είναι κτήμα κανενός | 09/07/2012 20:06
    Τα ψέμματα τέλειωσαν όπως και η υπομονή των πολιτών που κουράστηκαν να δέχονται εκβιασμούς από τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ. Η ιδιωτικοποίηση έρχεται και θα φέρει το οριστικό μπλακ άουτ στις απειλές του κ. Φωτόπουλου και της παρέας του.
    Αλέξης
    απάντηση996
     
     
    XRYSA KOYTALIA | 09/07/2012 19:20
    FOTOPOYLE MOY FENETAI THA XASHS TH XRYSH KOYTALA POY ETROGES KAI THA SOY DOSOYN KOYTALAKI, LABE TA METRA SOY. ARE KSYLO POY THELETE
    gianis
    απάντηση1036
     
-