από metereologos.gr
Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017
 
 

Αττική: Φοβούνται την έκρηξη των εμιγκρέδων

Τεταμένο το κλίμα στις κοινότητες των αλλοδαπών - Τριάντα μετανάστες αγνοούνται από τον Σεπτέμβρη
Αττική: Φοβούνται την έκρηξη των εμιγκρέδων
Τα συμβάντα ρατσιστικής βίας στην Αθήνα ξεπέρασαν τα 500 στο πρώτο τρίμηνο του 2012
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Συναγερμός» έχει ξεσπάσει στις κοινότητες των μεταναστών της Αττικής, καθώς πληθαίνουν τα κρούσματα ρατσιστικής βίας, αλλά και οι εξαφανίσεις αλλοδαπών.

Όπως αναφέρουν εκπρόσωποι των μεταναστευτικών οργανώσεων, το κλίμα στις κοινότητες τους είναι τεταμένο, αφού σε καθημερινή βάση καταγράφονται βίαιες επιθέσεις ρατσιστικού χαρακτήρα.

Μάλιστα, γίνεται προσπάθεια να τηρηθούν χαμηλοί τόνοι στις τάξεις τους, καθώς διαπιστώνεται εκτεταμένη οργή από μερίδα μεταναστών, που δηλώνουν έτοιμοι να προβούν σε αντίποινα.

Όπως πληροφορείται «Το Βήμα», προ μηνός σημειώθηκε εκτεταμένη συμπλοκή μεταξύ ακροδεξιών και μεταναστών στην πλατεία Κύπρου, στην οποία συμμετείχαν σχεδόν 200 άτομα. Αντίστοιχα επεισόδια είχαν σημειωθεί και τον χειμώνα στον Άγιο Νικόλαο, όπως σημειώνουν πηγές με άριστη γνώση της υπόθεσης.

Πρόσωπα που χρόνια δίνουν αγώνα για να καλλιεργήσουν ένα πνεύμα ειρηνικής συμβίωσης μεταξύ Ελλήνων και μεταναστών δηλώνουν ιδιαίτερα ανήσυχα από τις εξελίξεις, καθώς φοβούνται την έκρηξη των εμιγκρέδων, η οποία θα μπορούσε να οδηγήσει σε επεισόδια διαρκείας.

Μάλιστα, το όλο κλίμα επισκιάζεται από τον εντοπισμό δύο πτωμάτων αλλοδαπών (κατά πληροφορίες Αφγανών) στην γέφυρα του Μοσχάτου την προηγούμενη εβδομάδα.

Σύμφωνα με τις μεταναστευτικές οργανώσεις, από τον Σεπτέμβριο έως τον Ιούνιο αγνοούνται περί τους 30 ανθρώπους, τα ίχνη των οποίων έχουν χαθεί.

Οι οικείοι και φίλοι τους πραγματοποιούν εντατικές προσπάθειες εντοπισμού τους, χωρίς κανένα αποτέλεσμα, καθώς δεν βρίσκουν σημεία ζωής. Οι εξαφανίσεις αφορούν πρωτίστως Αφγανούς και Σομαλούς, καθώς και κάποιους Πακιστανούς.

Το γεγονός ότι οι περισσότερες των περιπτώσεων προέρχονται από τους παρανόμως διαμένοντες καθιστά την αναζήτηση του νήματος από την αστυνομία ακόμη πιο δύσκολη.

Τα σενάρια που ανακυκλώνονται στους κόλπους των ξένων κοινοτήτων είναι είτε να έχουν πέσει θύματα ρατσιστικής βίας είτε να έχουν εμπλακεί σε «εμφύλιο» μεταναστών είτε να έχουν πέσει θύματα εγκληματικών κυκλωμάτων.

Τα τελευταία, όπως σημειώνουν πηγές με άριστη γνώση της υπόθεσης, αποτελούν «συμπράξεις» αλλοδαπών και ημεδαπών, που δραστηριοποιούνται κυρίως στις απαγωγές, με «δόλωμα» την υποτιθέμενη εξασφάλιση της μετάβασης τους στο εξωτερικό.

Το κλίμα πυροδοτείται και από τις καταγγελίες για άσκηση ρατσιστικής βίας από την Χρυσή Αυγή κατά την διάρκεια μηχανοκίνητων πορειών μελών του κόμματος, τις οποίες, όμως, η οργάνωση αρνείται και διαψεύδει.

Πάντως, αντιρατσιστικές οργανώσεις έχουν φτιάξει χάρτη για λαθρομετανάστες που φτάνουν στην Αθήνα, ο οποίος οριοθετεί το τρίγωνο Σταθμός Λαρίσης - Βικτώρια - Άγιος Παντελήμονας ως χώρου επικίνδυνου για παρουσία, καθώς συγκεντρώνει μεγάλο κομμάτι των ρατσιστικών επιθέσεων.

«Οι καταγγελίες που δεχόμαστε είναι πια καθημερινές και, κυρίως, προέρχονται από Αφγανούς, Μπαγκλαντεσιανούς και Πακιστανούς μετανάστες» σημειώνει στέλεχος του αντιρατσιστικού κινήματος, που δέχεται πια καθημερινά απειλές για τη ζωή του.

Ανάμεσα στις καταγγελίες υπάρχουν και κάποιες εφιαλτικές για ευρωπαϊκή χώρα, όπως η χρήση εκπαιδευμένων σκύλων κατά μεταναστών. Ένα τέτοιο χαρακτηριστικό συμβάν σημειώθηκε στην οδό Δροσοποπού τον περασμένο Φεβρουάριο, σημειώνουν οι ίδιες πηγές και επισημαίνουν ότι «οι επιθέσεις με με χρήση σκύλων είναι πια δεκάδες».

Τον ίδιο μήνα υπάλληλοι υγειονομικού ιδρύματος έμειναν άφωνοι όταν είδαν στην είσοδο του κτιρίου έναν γυμνό και ολότελα γδαρμένο αφρικανό, ο οποίος δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και μεταφέρθηκε, στη συνέχεια, με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ σε κεντρικό νοσοκομείο.

Σύμφωνα με πρόχειρη καταγραφή που έχουν κάνει αντιρατσιστικές οργανώσεις, τα συμβάντα ρατσιστικής βίας στην Αθήνα ξεπέρασαν τα 500 στο πρώτο τρίμηνο του 2012.









Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (114)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Priceless | 12/06/2012 01:08
    Το άρθρο το υπογράφει ο ελληναράς γιός του Χακίμ (Hekim-oglu);;;
    papandrellhnas
    απάντηση30
     
     
    Η θεία Υπατία προστατεύει τους εμιγκρέδες | 11/06/2012 12:13
    Εγώ τους δικούς μου σκουρόχρωμους εμιγκρέδες θα τους κλειδώσω μέσα στην αποθήκη που τους κοιμίζω και δεν θα τους αφήσω να κατεβούν στο δρόμο, τα χρυσά μου, και να κρυώσουν. Αλλωστε, τα Χειμερινά Ανάκτορα είναι τίγκα στο χιόνι (γι'αυτό τα λένε Χειμερινά), πρώτα πρέπει η Νομαρχία να στείλει εκχιονιστικά και μετά να ακολουθήσουν ο Αλέξης, η Δούρου από τους Κορυσχάδες και οι επαναστατημένοι εμιγκρέδες να τα καταλάβουν. Θυμάμαι, όμως, παλιά κάτι εμιγκρέδες Ρώσους, με γούνινα καπέλλα, οι γυναίκες τους με κοσμήματα, καλοβαλμένες, κόμησσες από την Πετρούπολη (την Αγία, όχι αυτήν εδώ, τη μπασκλασαρία, κοντά στα Λιόσα). Τώρα πια και οι ακόμα εμιγκρέδες χαλάσανε, γίνανε σκούροι, ζέχνουν, φοράνε σαγιονάρες και καθαρίζουν τα δάχτυλα των ποδιών τους στη στάση του λεωφορείου. Πάνε τα καλά, τα αξέχαστα χρόνια. Ελπίζω ο Αλέξης μας να κάνει και αυτό το θαύμα, να ασπρίσει και να καθαρίσει τους εμιγκρέδες μας, να τους δώσει και τίτλους ευγενείας, να ανθρωπέψουν. Καλό παιδί ο Αλέξης, να τον ψηφίσετε, γόνος εξαιρετικής οικογενείας. Ήξερα τον παππού του από το Βουνό, το 1946-49, μου έπαιρνε τις καλύτερες κονσέρβες (βοδινό Ιρκούτσκ, χοιρινό Ντόνετσκ). Τα κονσερβοκούτια τα κρατούσε όλα για πάρτη του.
    Η θεία Υπατία
    απάντηση110
     
     
    Το χειμωνα θα χρειαστουμε καυσοξυλα | 10/06/2012 23:13
    Το χειμωνα θα χρειαστουμε καυσοξυλα
    ΠΟΡΦΥΡΗΣ Θ.
    απάντηση51
     
     
     
    επτα σελιδες | 10/06/2012 22:01
    επτα σελιδες σχολια, ολες γεματες μισος. 2 ή 3 ποστ εμφανιζονται χωρις να απειλουν, τουλαχιστον, μεχρι την ωρα που γραφω. Ταυτοχρονα, ΟΥΤΕ ΕΝΑ, δε συνιστα αποπειρα πολιτισμενου διαλογου. Λυπη.
    42
    απάντηση410
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    "ελληνακια",θα φατε ξυλο απο τους ξενους... | 10/06/2012 19:07
    Εσεις ειστε μπουληδες του ιντερνετ
    harrysmatical
    απάντηση08
     
     
    Εξω από την Ελλάδα όλοι οι (λαθρο)μετανάστες ! | 10/06/2012 13:57
    Το συντομότερο δυνατό, θα πρέπει να απομακρυνθούν από τη χώρα μας όλοι οι (λαθρο)μετανάστες. Θα χυθεί αίμα και μάλιστα Ελληνικό. Θα χρειασθεί να επέμβει η 71η. Δεν το βλέπετε; τώρα είναι σχεδόν αργά. Πρέπει να γίνουν βήμτα τροχάδην. Μαζί με τους βαρβάρους πρέπει να απομακρυνθούν και οι συνοδοιπόροι τους. Πρέπει να ξανανοίξουν Γυάρος και Μακρόνησος, ίσως και ο Αη Στράτης. Προσωρινά, μέχρι να καθαρίσει ο τόπος.
    Α.Χ.
    απάντηση223
     
     
    Βια στη βια των..." ελληνων"... | 10/06/2012 12:53
    Οι Γκρεκουλοι ("ελληνες") ειναι ο πιο θρασυδειλος λαος .Οσο δεν βρισκουν αντιδραση,τοσο αποθρασυνονται...Αμα ομως βρουν αντισταση,πεφτουν στα γονατα
    harrysmatical
    απάντηση324
     
     
     
    Γιούγκερμαν | 10/06/2012 10:06
    Πρώτον, οκ, η λέξη "εμιγκρέ" σημαίνει γαλλικά μετανάστης. Στα ελληνικά όμως, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, έχει "παγώσει" σε προπολεμικές μεταναστεύσεις, και πάντως πριν το 1950, και κυρίως σε εκείνες των Ρώσων τσαρικών. Και δεν ξέρω, αλλά χλωμό το βλέπω να εντοπίσουμε μεταξύ των εν Αθήναις "εμιγκρέδων" τη χαμένη πριγκήπισσα Αναστασία Ρομανώφ. Δεύτερον, το συγκεκριμένο άρθρο είναι εξαιρετικά άτεχνο (πιθανώς "τυφλωμένο" από υπερβάλλοντα "αριστερίστικο" ζήλο) διότι μπερδεύει θύματα ρατσιστικών επιθέσεων από Έλληνες με θύματα τέτοιων επιθέσεων από αλλοδαπούς (μη νομίζετε ότι λχ οι Αφγανοί δεν βρίσκουν τους λχ Σομαλούς λίγο σκούρους για τα γούστα τους) και κυρίως θύματα εγκλημάτων. Διότι όταν από τον Αγ. Παντελεήμονα έχουν εξαφανιστεί όλοι οι "κακοί" Έλληνες, ποιόν θα σπάσεις στο ξύλο για 20 ευρώ όταν είσαι Ιρακινός και πεινασμένος? Τον "καλό" Πακιστανό. Και τρίτον, σίγουρα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ οι επιθέσεις κατά ανυπεράσπιστων ανθρώπων, είτε είναι Έλληνες είτε αλλοδαποί. Όπως επίσης είναι απαράδεκτες οι απόψεις των περισσοτέρων σχολιαστών, που μάλλον επιθυμούν να ζουν στη ζούγκλα (μόνο που εκεί επιβιώνει ο ισχυρότερος - και αν αυτοί αισθάνονται ισχυρότεροι άρα ξένοιαστοι, εγώ, Ελληνίδα έγγαμη με παιδί και κάτοικος Κυψέλης δεν αισθάνομαι ΚΑΘΟΛΟΥ ισχυρή και προτιμώ να μένω σε πολιτισμένη κοινωνία και όχι στη ζούγκλα). Όμως να σημειώσω ότι πιθανόν ο "χάρτης" για τον οποίο γίνεται λόγος στο άρθρο δεν έχει αντίκρυσμα, ή τουλάχιστον οι αποδέκτες του δεν φοβούνται ιδιαιτέρως, γιατί δεν έχω δει ούτε να έχουν μειωθεί ούτε να δειχνουν φόβο... Και μιλώ με γνώση των εν λόγω περιοχών. Συνοψίζοντας, καταδικαστέος ο ρατσισμός (και το λέω ορμώμενη από την Κυψέλη και όχι από την Εκάλη ή τη Γλυφάδα, όπως πλείστοι αδέκαστοι αντιρατσιστές), όμως με το να δημοσιεύετε τέτοια "τυφλά" άρθρα κάνετε μεγαλύτερο κακό εξοργίζοντας τον κόσμο που αισθάνεται βαλλόμενος και αντιδρά σπασμωδικά. Εκτός αν το κάνετε επίτηδες...
    Ναταλία
    απάντηση322
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ti le re megale.... | 10/06/2012 06:33
    Emigkredes shmainei metanastes. Aytoi einai LA8ROmetanastes. // K poios fobatai akribos? // Exoume trela8ei teleios.... 8a fobomaste na efarmosoume tous nomous mhpos k ekeinoi pou den exoun nomimo dikaioma OUTE NA BRISKONTAI EDO mas sfaksoune... // "ma oxi, den eipame na mhn efarmozontai oi nomoi, leme oti oi an8ropoi aytoi briskontai antimetopoi me bia apo tous ellhnes". BALE DIPLA ME POSH BIA APO TOUS LA8ROMETANASTES BRISKONTAI ANTIMETOPOI OI ELLHNES, K tote 8a deis thn ektash ths anoxhs mas... Pou8ena ston kosmo, me ena home-invasion meta fonou epibebaiomena apo la8rometanasth de 8a syzhtagane gia ta dikaiomata tous... // 8elete na KATSOUME na mas ksekanoune... m'ayta k m'ayta bgalame xrysh aygh. Oxi giati mas aresane k apo xtes -- alla giati DE 8A PARADOSOUME TON TOPO MAS STA LA8ROFRIKIA AMAXHTI....
    eag
    απάντηση111
     
     
    KINEZIKH KYVERNISH | 10/06/2012 05:24
    AYTOI OLOI THELOYN KINEZO PROTHYPOURGO... NA DO META SE POION THA KOYNANE TA MAYRA KOLARAKIA TOYS.... AS OPSONTAI OI GAY POLITIKOI MAS POY TOYS VALANE MESA STHN XORA...
    O KINEZOS
    απάντηση151
     
     
    EΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΑΙΟΙ ΤΩΡΑ | 10/06/2012 03:36
    Οι τίτλοι στο ΔΟΛ σας μάραναν!!! Ρε αει σιχτίρ, κι αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, θα ψηφίσουν Χ Α για να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο! Και θα πάρουμε και όπλα για να καθαρίζουμε από μόνοι μας μια και αρχές δεν υπαρχουν!
    Μόνον 30;
    απάντηση194
     
     
    Εγώ τώρα αναρωτιέμαι... | 10/06/2012 03:15
    ...ποιοί είναι περισσότεροι; Οι μετανάστες ή οι χρυσαυγίτες;
    μμμ... ωραία ομελέτα θα φτιάξουν!
    απάντηση39
     
     
    Θα εξεγερθούν τα λαθρο-ορκ; Για πογκρόμ έχουν ακούσει τίποτα;. | 10/06/2012 02:13
    Ε ναι, αν είναι να εξεγερθούν αυτοί που ήρθαν ακάλεστοι και ζουν σε βάρος μας, τότε το πογκρόμ είναι μία πολύ καλή λύση. Περιποιείσαι αθόρυβα 100 σε μια νύχτα, φεύγουν 1.000.000 μόνοι τους την επόμενη... Και η εξέγερση παύει από μόνη της. Πολύ απλό....Ο φόβος είναι ένας πολύ καλός σύμβουλος.... Bye bye dear Pakis and Friends, δεν θα μας λείψετε. Και μην ξεχάσετε καμιά σαγιονάρα στο δρόμο....
    Κακούλης
    απάντηση202
     
     
    για να καταλαβω....γιατι δεν το πιασα καλα!! | 10/06/2012 00:36
    Μας απειλειται κιολας????Ερχεσαι ρε αληταρα αφγανε..πακιστανε..νιγηριανε.. και οτι αλλο εισαι,μεσα στο σπιτι μου..και με απειλεις??αυτο κανεις? θα σε καθαρισω σαν αυγο!!!αμην κ ποτε να κανετε την κινηση σας..
    panos
    απάντηση194
     
     
     
    "Έξω ό Ισλαμισμός από τήν Ελλάδα" | 09/06/2012 22:12
    «Μολών λαβέ» Θά σάς πνίξουμε κώλο- Μουσουλμάνοι ¨Εξω άπο τήν χώρα μού γιατί θά πλέξετε άσχημα!
    ¨Ελληνας
    απάντηση6236
    Απαντήσεις  7 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Να δεις τι σού 'χω για μετά!! | 09/06/2012 21:44
    Είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα συμβεί ό,τι μπορεί να περάσει έστω και σαν μικρή πιθανότητα από το μυαλό του καθενός. Και μην ξεχνάμε πως κάθε δράση φέρνει αντίδραση.
    Δεν χρειάζεται να 'σαι πυθία.
    απάντηση303
     
     
     
    ΔΥΟ ΓΑΙΔΑΡΟΙ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΝ ΣΕ ΞΕΝΟ ΑΧΥΡΩΝΑ... | 09/06/2012 21:13
    ΣΦΑΖΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΕΖΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΤΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΩΜΑΤΕΜΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΚΒΙΑΖΕΤΕ ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?? ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!ΕΙΣΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΟΜΙΖΩ..ΚΑΙ ΣΑΣ ΝΟΣΗΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
    eleos
    απάντηση7114
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΛΥΣΗ | 09/06/2012 20:12
    Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΗΣΤΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ. ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΧΑ. Η ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΠΥΣ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟΙ. ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΙΚΟΙ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΕΣΗ ΠΙΕΣΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ
    THEO GREEK
    απάντηση406
     
     
     
    Το Bήμα | 09/06/2012 19:48
    Το Bήμα είναι μια φυλαδα φιλική προς τους λαθρους και αναρχικούς και κάργα ανθελληνική!
    Zaglos
    απάντηση4817
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-