Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014
 

«Εγέρθητω, ρε, εδώ είναι Ελλάδα» και οι επιβάτες του τρόλεϊ πάγωσαν

Οργή προκάλεσε με τη συμπεριφορά του ελεγκτή - χρυσαυγίτη στη γραμμή 13
«Εγέρθητω, ρε, εδώ είναι Ελλάδα» και οι επιβάτες του τρόλεϊ πάγωσαν
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ωρα 1 το μεσημέρι και στη γραμμή του τρόλεϊ 13 στην Ακαδημίας μπαίνει ο ελεγκτής. Για καλή τους τύχη δύο νεαροί Μπαγκλαντεσιανοί μάλλον, που έχουν μπει στο τρόλεϊ χωρίς εισιτήριο δέχονται την προσφορά δύο κυριών που τους δίνουν από τα δικά τους. Αλλά, φεύ, το ακυρωτικό μηχάνημα έχει ήδη κλείσει με την εμφάνιση του ελεγκτή, με αποτέλεσμα και άλλοι επιβάτες - αλλοεθνείς και ημεδαποί - οι οποίοι κρατούσαν τα μαγικά χαρτάκια στα χέρια να μην προλάβουν να τα «χτυπήσουν» για να αποφύγουν το τσουχτερό πρόστιμο των 75 ευρώ ως λαθρεπιβάτες.

Παρόλα αυτά ο ελεγκτής αδιαφορεί για τους... παράνομους Ελληνες και στρέφει σχεδόν αμέσως μετά την έναρξη του ελέγχου όλο το ενδιαφέρον του στους δύο νεαρούς από το Μπαγκλαντές. Οι διαθέσεις του είναι άγριες και στην πρώτη λέξη που ξεστομίζει οι επιβάτες παγώνουν: «Εγέρθητω, ρε. Εδώ είναι Ελλάδα» ουρλιάζει και αρχίζει να τους σπρώχνει προς τη μεσαία πόρτα του τρόλεϊ από το βάθος όπου βρίσκονταν.

Μια επιβάτης, η οποία επίσης δεν είχε προλάβει να ακυρώσει το εισιτήριό της, επιπλήττει τον ελεγκτή για τη συμπεριφορά του και τον ακολουθεί, όπως και μια ακόμα γυναίκα, στη στάση που κάνει το τρόλεϊ απέναντι από τη Βουλή. Κατεβαίνουν όλοι, ο ελεγκτής, οι αλλοδαποί και οι δύο γυναίκες. Δίπλα είναι σταθμευμένη μια κλούβα των ΜΑΤ, όπως πάντα σε εκείνο το σημείο. Η γυναίκα που είχε αντιδράσει λέει στον ελεγκτή ότι θα του κάνει μήνυση.

Αλλά ο ελεγκτής επιμένει. Στην παρατήρηση, ενώπιον των ανδρών των ΜΑΤ, ότι δεν έχει δικαίωμα να σηκώνει χέρι πάνω σε κανέναν επιβάτη και να μιλά κατ' αυτόν τον τρόπο δηλώνει επί λέξει, φωνάζοντας πάντα: «Eγώ είμαι φασίστας και Χρυσή Αυγή και θα μιλάω όπως θέλω και θα κάνω ό,τι θέλω».

Επειτα από μια λογομαχία τουλάχιστον 10 λεπτών, όπου ο ελεγκτής συνέχιζε να εκθειάζει τον φασισμό, χωρίς να ξεχνά και να χερονομεί κάθε λίγο απειλητικά στους μετανάστες - και αφού είχαν αρχίσει να αντιδρούν και άλλοι που μαζεύονταν, όπως ένας ταξιτζής που σταμάτησε και του φώναξε ότι θα έπρεπε να ντρέπεται, αυτό το επεισόδιο έληξε. Ο ελεγκτής παράτησε τους μετανάστες και έφυγε, έφυγαν και οι μετανάστες. Εμειναν πίσω να συζητούν οι περαστικοί ότι ο ελεγκτής θα έπρεπε να διωχθεί όχι μόνο πειθαρχικά αλλά και ποινικά.

Σ.σ.: όσον αφορά το «αδίκημα» της κακοποίησης της ελληνικής γλώσσας, αυτό δεν είναι αρμοδιότητας των δικαστηρίων.




Αννα Μήτρου
Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σκηνικό βίας με επιθέσεις σε γειτονιές της Αθήνας μετά τις εκλογές  
Τρόλει 14: Η μαρτυρία ενός επιβάτη 
 
 
σχόλια (295)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΕΓΕΡΘΗΤΩ | 31/01/2013 21:21
    ΑΙΣΧΟΣ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
    ΒΙΟΣ
    απάντηση21
     
     
    ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ! | 29/10/2012 02:22
    Ολοι οι ξένοι μαύροι,άσπροι έχουν αντικοινωνική συμπεριφορά μην δίνετε δουλειές και υπηρεσίες υγείας και θα φύγουν,
    preveli
    απάντηση26
     
     
    ντροπη | 13/05/2012 15:33
    α ρε βημα.....μυαλο δεν θα βαλετε ! κατω η προπαγανδα....
    ντροπη
    απάντηση149
     
     
    Παρεξήγηση... | 11/05/2012 23:32
    Απαράδεκτος ο χρυσαυγίτης ελεγκτής. Την έπεσε στους μπαγκλαντεσιανούς για τα εισιτήρια, ενώ είναι σε όλους γνωστό ότι διαθέτουν κάρτα απεριόριστων διαδρομών. ΥΓ παρακαλείται η δαιμόνια ρεπόρτερ Μήτρου να μας ενημερώνει για την πορεία απόψυξης των παγωμένων επιβατών.
    Ice Age
    απάντηση328
     
     
     
    το χαρακτηρίζετε ψέμα αλλά κατά βάθος θέλετε να είναι αλήθεια | 11/05/2012 23:17
    ότι τώρα όλοι εσείς που υποστηρίζετε ότι η δημοσιογράφος ψεύδεται, πέσατε από τα σύννεφα γιατί δεν περιμένατε τέτοια συμπεριφορά από τα κολεγιόπαιδα της χ.α. αφού για αυτό ακριβώς τους ψηφίσατε. και για όλους αυτούς που σοκαρίστηκαν με την εγκληματική αλληλεγγύη στην προσφορά εισιτηρίων όταν βλέπετε χτυπημένα εισιτήρια επάνω στα εκδοτήρια από εγκληματίες αλληλέγγυους επιβάτες μην τα παίρνετε.
    η εγκληματίας με το χτυπημένο εισιτήριο
    απάντηση1323
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    -Say no to racism- | 11/05/2012 19:39
    Μιλατε καλα ή μη μιλατε καθολου
    Super3 Serres
    απάντηση1714
     
     
    Δημοσιογραφίσκοι της δεκάρας | 11/05/2012 18:48
    Κυρία Μήτρου ποια είναι η πηγή σας; Είσαστε παρούσα; Μπορείτε να πιστοποιήσετε αυτά που γράφετε; Έγινε και το βήμα ηλεκτρονική φυλλάδα όπως τα ανυπόστατα news-blog που κυκλοφορούνε;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4720
     
     
    δεν χτυπαμε εισιτηριο | 11/05/2012 16:35
    χτυπαμε ελεγκτη κ αν τυχει να'ναι κ ναζι, με κεφι!
    AK
    απάντηση3437
     
     
    Χωρίς εισιτήρια...ΟΞΩ | 11/05/2012 16:16
    Σωστός ο ελεγκτής.Η κυράτσα ήταν συριζαία μάλλον.Δεν μας είπε όμως γιατί δεν πληρωνει τα εισιτήρια των λάθρων αφού του θέλει;;;;
    TNT
    απάντηση3532
     
     
     
    αγαπημένη θεία Υπατία (θεία Λένα σα να λέμε!) | 11/05/2012 16:13
    το μικρό σου χρονογραφικό σχόλιο είναι πραγματικά ξεκαρδιστικό. Είμαι σίγουρος πως και η ανιψούλα σου που σε διαβάζει ακόμα σπαρταράει (από τα γέλια). Ωστόσο η έκτασή του πρέπει να ομολογήσεις κι εσύ πως ήταν λίγο μεγάλη -κόντεψε να φτάσει το διήγημα. Όταν δεχτείς πραγματικά τον φασισμό στην μούρη σου σε οποιαδήποτε μορφή ελπίζω να μπορείς να γράψεις ακριβώς τα ίδια -κι εσύ κι όλοι οι υπόλοιποι "διαμαρτυρόμενοι". Την πρόθεση του κάθε δημοσιογράφου -ευγενή ή άλλη- όλοι νομίζω την καταλαβαίνουμε. Το να μάθουμε να διαβάζουμε και λίγο πιο ουσιαστικά (πίσω από τις λέξεις-σα να λέμε!) θα τα καταφέρουμε ποτέ; Δύσκολο...θα γράφει ο καθένας τα δικά του παραμύθια.
    ένας θείος
    απάντηση2021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Φιλεύσπλαχνες κυρίες συμπράττουν με λαθρομετανάστες για να κλέψουν το Ελληνικό κράτος. | 11/05/2012 13:13
    "...Για καλή τους τύχη δύο νεαροί Μπαγκλαντεσιανοί μάλλον, που έχουν μπει στο τρόλεϊ χωρίς εισιτήριο δέχονται την προσφορά δύο κυριών που τους δίνουν από τα δικά τους.." Οι δύο "κυρίες" είναι εξίσου κατακριτέες με τον ελεγκτή. Διευκολύνοντας τους λαθρομετανάστες να κλέβουν τη χώρα μας, υποσκάπτετε το μέλλον των παιδιών σας. Αλλά ποιός το έχασε το νιονιό για να το βρείτε εσείς; Επίσης, είναι προφανές ότι το ρεπορτάζ (ειδικά οι υποτιθέμενες ατάκες του ελεγκτή) βασίζονται σε "αξιόπιστες μαρτυρίες" άλλων λαθρομεταναστών ή των πατρόνων τους.
    Ιωάννα
    απάντηση5436
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Νέα καταγγελία για επεισόδιο σε τρόλλεϋ | 11/05/2012 13:04
    Γεια σας και συγχαρητήρια για την εκπομπή σας. Είχα γράψει και χθες, αλλά μερικοί δεν με πίστεψαν. Είμαι η επιβάτις του τρόλλευ με τους Μπαγκλαντεσιανούς που είχε παγώσει. Τώρα πια ξεπάγωσα. Θέλω να καταγγείλω κάτι: Σήμερα που μπήκα στο τρόλλευ, στη γραμμή 69, Εκάλη-Ζεφύρι, μπήκαν μέσα τρεις τύποι με ξυρισμένα κεφάλια, είπαν ότι είναι του υγειονομικού, και ψέκασαν με αεροζόλ μερικούς Πακιστανούς που ήταν μέσα, γιατί έλεγαν ότι βρωμούσαν πάρα πολύ και κουβαλούσαν μολυσματικές ασθένειες. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρωμούσαν πάρα πολύ και εγώ διαμαρτυρήθηκα, γιατί ήταν φασιστικό αυτό που έκαναν.Τότε αυτοί, με τις άσπρες μπλούζες, άρχισαν να φωνάζουν "εγέρθητω ρε, είμαστε Χρυσαυγίτες"! Τυχαία εκεί που σταμάτησε το τρόλεϋ ήταν τα ΜΑΤ και τους κατήγγειλα, αλλά αυτοί δεν έκαναν τίποτα. Μετά αυτοί με τις άσπρες μπλούζες έφυγαν. Θέλω να πω ότι κυκλοφορούν Χρυσαυγίτες μεταμφιεσμένοι σε υπαλλήλους του υγειονομικού και είναι εύκολο να τους καταλάβετε γιατί έχουν ξυρισμένα κεφάλια, ενώ αυτοί του υγειονομικού δεν έχουν. Εγώ αγαπώ όλο τον κόσμο, αλλά θέλω να πεθάνουν όλοι οι φασίστες και όσοι τους ψηφίζουν, όπως είπε και η καλή κοπέλλα, η Νατάσα Μποφίλιου. Να βγάλουν τον καρκίνο όλοι τους, όχι αυτοί που ψεκάστηκαν όμως, μόνο αυτοί που κρατούσαν το αεροζόλ. Αυτά ήθελα να σας πω και παρακαλώ να τα δημοσιεύσετε. Είμαι από παλιά δημοκρατική οικογένεια, παλιά αντάρτισσα, όλοι στο Βουνό μεγαλώσαμε, γι αυτό και εγώ είμαι κοτσωνάτη και περιμένω το τρόλλεϋ μισή ώρα όρθια κάθε μέρα. Φιλιά στην ανηψούλα μου που με διαβάζει!
    Η θεία Υπατία
    απάντηση5423
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Έλληνας χωρίς ελληνικά | 11/05/2012 11:50
    Πέρα από το πρωτοφανές περιστατικό, εντύπωση μου προκαλεί η αθλιότητα της έκφρασης σε σωστά Ελληνικά τόσο των Ελληναράδων όσο και των υπερασπιστών τους, όπως ο dimosiografos, που επιμένουν να υπερασπίζονται την εθνικοφροσύνη τους γράφοντας σε greeklish!
    Σωτήρης Κ
    απάντηση2022
     
     
     
    Ξυλο | 11/05/2012 10:58
    Αυτο που ταιριαζει απολυτα στην ΧΑ ειναι να μαζεψουμε ολα αυτα τα ναζιστικα λαμογια και να τα ξυλοφορτωσουμε μεχρι να πουνε τον Δεσποτη Παναγιωτη! Ακου εκει το παιζουν και Ελληναρες τα κοπροσκυλα.!
    manos
    απάντηση4140
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    xresai epidi brikes doulous thitsa!!! | 11/05/2012 10:03
    den eimai outa apo tin mia meria oute apo tin alli alla eimai ellinas!!! kai gia thitsa vrizeis poli kai gia tosa xronia sevasmou. eimai apo aytous pou pisteuw oti ayti i eidisi einai pseftiki oxi giati ypostirizw kapoia parataxi alla epidi arnoume na pistepsw oti o elegktis ekane san ton hitler mesa se ena gemato trolei kai gia to to oti esu i thitsa ekanes sxolio edw kai me "karkinous". oso gia tous kakomirous metanastes krima pou 8a ginoun douloi sas kai 8a metaferoun tis tsantes apo to shoping therapy sas! egw apla 8a tous edina isitirio i fai xwris antapodwsi!!!
    dimosiografos
    απάντηση98
     
     
     
    Fasistes mpoukales | 11/05/2012 08:36
    erxontai kremales
    Bakunin
    απάντηση1424
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων