Πέμπτη 24 Απριλίου 2014
 
 

Εκατό αστυνομικοί στην υπηρεσία της Χρυσής Αυγής

Σταματάμε να τους παρακολουθούμε.Τώρα τους φρουρούμε, λένε στελέχη της ΕΛ.ΑΣ
Εκατό αστυνομικοί στην υπηρεσία της Χρυσής Αυγής
Αρκετοί ήταν εκείνοι που έκαναν λόγο για μυστική προστασία της Χρυσής Αυγής από την αστυνομία. Πλέον, θα είναι και επίσημη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Σταματάμε να τους παρακολουθούμε! Τώρα πια τους φρουρούμε...», λένε στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. Το δόγμα αυτό εφαρμόζουν πλέον οι αρχές Ασφαλείας για τη «Χρυσή Αυγή»μετά την είσοδο του κόμματος στη Βουλή.

Μέχρι τις παραμονές των προηγούμενων εκλογών ισχυρή ομάδα της Κρατικής Ασφάλειας κι άλλων υπηρεσιών, την οποία αποτελούσαν 20 έως 30 αστυνομικοί, είχαν αναλάβει την μυστική παρακολούθηση των κινήσεων των μελών της «Χρυσής Αυγής». Για τη δράση της, μάλιστα, όπως αναφέρουν πληροφορίες του «Βήματος», συνέτασσαν ακόμη και σχετικές εκθέσεις. Η καταγραφή των ενεργειών της οργάνωσης είχε γίνει πιο πυκνή μετά τις επιθέσεις κατά μεταναστών, που ακολούθησαν την δολοφονία του Μανώλη Καντάρη, τον περασμένο Μάϊο, στα Πατήσια.

Μετά την εκλογές όμως και την είσοδο της «Χρυσής Αυγής» στη Βουλή, η ομάδα αυτή της Κρατικής Ασφάλειας - κι όχι μόνο - που επόπτευε τη δράση του κόμματος, διαλύεται. Οπως λένε αρμόδια στελέχη της ΕΛΑΣ «αρκετά από τα μέλη της «Χρυσής Αυγής» που είχαμε θέσει υπό παρακολούθηση είναι πια βουλευτές. Δεν μπορούμε πλέον να παρακολουθούμε μέλη του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα η ΕΛΑΣ . Η «Χρυσή Αυγή» είναι πλέον εκτός της δικής μας εποπτείας ...».

Από την άλλη πλευρά, τουλάχιστον, 20 με 25 αστυνομικοί αναλαμβάνουν την φρούρηση του αρχηγού της «Χρυσής Αυγής» Νίκου Μιχαλολιάκου, όπως ορίζει η νομοθεσία για την παρεχόμενη αστυνομική προστασία σε αρχηγό κόμματος που εκπροσωπείται στην Βουλή. Μέρος αυτής της δύναμης αναμένεται να δοθεί και για την φρούρηση των γραφείων του κόμματος. Επιπλέον από έναν ή δυο φρουρούς δικαιούνται κι όλοι οι εκλεγέντες βουλευτές της «Χρυσής Αυγής». Δηλαδή συνολικά περίπου 80-100 αστυνομικοί αναμένεται να διατεθούν για την φρούρηση των μελών και των γραφείων της οργάνωσης.

Η συνεύρεση αυτή αστυνομικών -φρουρών και μελών της «Χρυσής Αυγής» κρίνεται ως «ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα», αφού η συγκεκριμένη οργάνωση έχει αναπτύξει ομάδες «αυτοπροστασίας» και «κρούσης». Επιπλέον, στο παρελθόν έχουν υπάρξει καταγγελίες για συνεργασία ενστόλων με μέλη της «Χρυσής Αυγής».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (83)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    προς πολίτη κέιν | 17/05/2012 09:22
    εάν αντικαταστήσεις την λέξη αστυνομικός με την λέξη πολιτικός ή βουλευτής έχεις τα 1000 δίκια.
    ted
    απάντηση02
     
     
    ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;; | 12/05/2012 09:45
    Αγαπητέ σχολιαστή, (ο οποίος υπογράφεις ως ali pasas), πραγματικά είσαι διασκεδαστικός αλλά μου έχει γεννηθεί το ακόλουθο ερώτημα: "ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;;" Εάν δυσκολεύεσαι στην κατανόηση του όρου "κιναιδίσκος" στον απλοποιώ σε "πουσταράκος", εάν και η απλοποίηση σε δυσκολεύει τότε δεν μου απομένει παρά το "ξελιγωμένο αριστερό πουσταρδέλι"...
    Μη κιναιδίσκος της αριστεράς
    απάντηση718
     
     
     
    ΣΥΝΟΡΙΟΦΥΛΑΚΕΣ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΑ | 11/05/2012 16:35
    Οι κύριοι της αστυνομίας που ψηφίζουν χρυσή αυγή- η οποία θα μπορούσε και θα έπρεπε να έχει κηρυχθεί εκτός νόμου- είναι οι προπομποί της ασυδοσίας στην χώρα. Αρκετοί απ’ τους αστυνομικούς είναι δήθεν συνοριοφύλακες και συνεπώς ευθύνονται άμεσα για την προσέλευση τόσου μεγάλου αριθμού μεταναστών στην χώρα. Κατηγορούν τους μετανάστες ενώ είναι δικιά τους δουλειά να χειριστούν το πρόβλημα. Αν είναι ανεπαρκείς τότε πρέπει να παραιτηθούν όπως επίσης το ίδιο θα έπρεπε να πράξουν αν τους βάζουν εμπόδια στην εκτέλεση των καθηκόντων τους κάποιοι όπως ισχυρίζονται… Είναι απαράδεκτα υποκριτές. Έχουν γαντζωθεί σε μια θεσούλα για τον σταθερό μισθό και με την ψυχολογία της περιθωριακής παρέας φτιάξανε μια ιστορία σχετικά με τον ρόλο τους. Είναι κατά φαντασία αστυνομικοί. Δεν φτάνει να φοράει κανείς μια στολή και να υποδύεται ένα ρόλο. Σαφώς πρέπει να τον ενσαρκώνει. Διαφορετικά διαπράττει αντιποίηση αρχής. Ο πατριωτισμός είναι στάση ζωής και όχι σκετς. ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΣΤΑ. Δεν χωράνε δικαιολογίες για την υπολειτουργία της αστυνομίας, για τα ρουσφέτια και την έλλειψη επαγγελματισμού. Η ψήφος στην χρυσή αυγή είναι ο φερετζές του φούστη αστυνομικού και κανείς δεν έχει αμφιβολία για αυτό εκτός απ’ τον ίδιο που νομίζει ότι με αυτό τον γελοίο τρόπο θα αποκρύψει τις προσωπικές ευθύνες του.
    πολίτης Κέιν
    απάντηση810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    KOLOTOYMPES KALA KSEMPERDEMATA | 11/05/2012 15:51
    όλα τα πολιτικά κόμματα ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ και ένας λαός που έχει χάσει την ταυτότητα του ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΤΕΚΝΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ..Λαέ άσε τις κλάψες και πάρε τις ευθύνες σου έχεις μεγάλο μερίδιο για την κατάντια της χώρας ο θεός σού έδωσε ένα παράδεισο να ζήσεις και εσύ τον έκανες μπουρδέλο..Οι Ευρωπαίοι κάνουν την δουλειά τους για τις χώρες τους εμείς τι κάνουμε ρε "μυξοκλαψιαρηδες" για την χωρα μας..."ξυλοφιλοσοφιες" και "φραπεδοκολτουρες" από την αριστερά ανικανότητα από την δεξιά άστα να πάνε στον διάβολο από το κέντρο..προβλέπω ουρλιαχτά και αλαλαγμούς απελπισίας σε λίγο καιρό με τα μυαλά που πάμε ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ THE ΣΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΞΕΝΟΙ..ΑΝΤΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
    dpk
    απάντηση82
     
     
     
    Τι σοκ!!! | 11/05/2012 12:47
    Χέζουν οι αρκούδες στο δάσος;
    Γιάννης Δήμας
    απάντηση21
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οπως Φερθήκαμε θα μας φερθούνε | 11/05/2012 11:31
    Δεν σας αρέσει το αυγό του φιδιού αλλά όλοι σας (αριστεροί (μεγίστη ευθύνη) δεξιοί, πολιτικοί (όλων των βαθμίδων), δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές) το ετοιμάζατε όλα τα χρόνια της μεταπολίτευσης υποσκάπτοντας τους θεσμούς, ακολουθώντας φασιστικές πρακτικές. Βασικές αρχές όπως οτι η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου, καταπατήθηκαν απο το φασιστικό σύνθημα "νόμος είναι το δίκιο του λαού". Αυτό τώρα θα το δείτε και θα το νοιώσετε απο την Χρυσή Αυγή. Μήπως δεν γνωρίζετε πως αποφασίζονται και επιβάλλονται οι απεργίες? Το δικαίωμα της διαδήλωσης εξελίχθηκε σε απόλυτο βιασμό της δημοκρατίας. Αποδεκτές ηταν φασιστικές ενέργειες οπως γιαούρτωματα πολιτικών (η βιαιοπραγίες). Μετά απο την χλιαρή πρώτη καταδίκη, ερχόταν το μήνυμα της ιερής αγανάκτησης του λαού. Οταν ο Χρυσαυγίτης μπουγέλωσε τον Ευθυμίου, καταγγέλθηκε με μένος. Δεν μπορώ να ξεχάσω την δήλωση του κου Μαίλη, οτι το ΚΚΕ δεν αναγνωρίζει το Σύνταγμα αλλά μόνο το δίκηο του λαού. Τώρα θα το ακούσουμε και απο την Χρυσή Αυγή αλλά δεν θα σας αρέσει. Με ιερή αγανάκτηση παρουσιάζει ο Ευαγγελάτος και όλα τα ΜΜΕ το ποιόν των βουλευτών της Χρυσής Αυγής, σχολιάζοντας την κατάντια του Κοινοβουλίου. Ξεχνάνε οτι έχουν ξεφτιλίσει με κριτική στοχευμένη και εκ του ασφαλούς, την ίδια την Δημοκρατία. Οταν η Αστυνομία επενέβαινε στις διαδηλώσεις δεχόταν την επίθεση των ΜΜΕ. Οταν ήταν απαθής θεατής το ίδιο. Κριτική εκ του ασφαλούς.Ετσι δημιουργήθηκε το αίσθημα οτι οι νόμοι δεν προστατεύουν το ν απλό Πολίτη αλλάτις οργανωμένες ομάδες. Ετσι κέρδισε οπαδούς η Χρυσή Αυγή στα Σώματα Ασφαλείας. Η δεν το ξέρετε? Δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Οπως φερόμαστε θα μας φερθούνε.
    Nikolas KSA
    απάντηση71
     
     
    αυτοί είναι... | 11/05/2012 03:46
    Ο Νικόλαος Μιχαλολιάκος, ο αρχηγός του κόμματος της «Χρυσής Αυγής», αναδείχθηκε σε μία από τις κεντρικές μορφές των εκλογών, μετά την είσοδο του κόμματος στη Βουλή. Ποιος είναι, όμως, ο Νίκος Μιχαλολιάκος; Ο νυν αρχηγός της Χρυσής Αυγής γεννήθηκε στην Αθήνα το 1957. Από μικρή ηλικία έδειξε ενδιαφέρον για την ακροδεξιά ιδεολογία. Στα 16 του εντάχθηκε στο εθνικιστικό κόμμα της 4ης Αυγούστου, το οποίο είχε ιδρύσει το 1969 ο Κώστας Πλεύρης. Διαβάστε γιατί πήγε φυλακή και το «πλούσιο» βιογραφικό του, εδώ. Ο Ν. Μιχαλολιάκος ήταν δραστήριο μέλος του κόμματος στη διάρκεια των σπουδών του στο Μαθηματικό. Τον Ιούλιο του 1974 συνελήφθη έξω από τη Βρετανική Πρεσβεία, επειδή διαμαρτυρόταν για τη στάση της Βρετανίας κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Το 1976 συνελήφθη για δεύτερη φορά, για επίθεση κατά δημοσιογράφων που κάλυπταν την κηδεία του βασανιστή της χούντας Ευάγγελου Μάλλιου, ο οποίος είχε δολοφονηθεί από τη «17 Νοέμβρη». Παρέμεινε προφυλακισμένος στις Φυλακές Κορυδαλλού, όπου φέρεται να συναντήθηκε και να ανέπτυξε σχέσεις με τους απριλιανούς. Εν τέλει, δεν δικάστηκε ποτέ λόγω τυπικών κωλυμάτων κατά τη διαδικασία της σύλληψης. Κατά τη στρατιωτική του θητεία ήταν κομάντο των ειδικών δυνάμεων. Στις 31 Ιουλίου του 1978 συνελήφθη για ανάμιξη σε βομβιστικές επιθέσεις στην Αθήνα. Παραπέμφθηκε στον ανακριτή για παράβαση του νόμου «περί καταστολής της τρομοκρατίας», σε βαθμό κακουργήματος. Με βούλευμα του δικαστικού συμβουλίου παραπέμφθηκε στο πενταμελές εφετείο για παράβαση του νόμου «περί όπλων και εκρηκτικών υλών». Μετά από μετατροπή της κατηγορίας σε πλημμέλημα καταδικάστηκε σε φυλάκιση 13 μηνών την οποία και εξέτισε. Μετά την αποφυλάκισή του, το 1980, άρχισε να εκδίδει το περιοδικό «Χρυσή Αυγή» Η έκδοση του περιοδικού ανεστάλη τον Απρίλιο του 1984, όταν ο κ. Μιχαλολιάκος εντάχθηκε στην ΕΠΕΝ και έγινε ηγέτης της νεολαίας του κόμματος. Λέγεται μάλιστα ότι η τοποθέτησή του στη συγκεκριμένη θέση έγινε κατόπιν προσωπικής εντολής του ίδιου του Γεώργιου Παπαδόπουλο
    Ανώνυμος / η
    απάντηση42
     
     
    ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;; | 12:22 | 10/05/2012 23:56
    Αγαπητέ σχολιαστή, (ο οποίος υπογράφεις ως ali pasas), πραγματικά είσαι διασκεδαστικός αλλά μου έχει γεννηθεί το ακόλουθο ερώτημα: "ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;;" Εάν δυσκολεύεσαι στην κατανόηση του όρου "κιναιδίσκος" στον απλοποιώ σε "πουσταράκος", εάν και η απλοποίηση σε δυσκολεύει τότε δεν μου απομένει παρά το "ξελιγωμένο αριστερό πουσταρδέλι"...
    Μη κιναιδίσκος της αριστεράς
    απάντηση510
     
     
    περαστικα | 10/05/2012 23:08
    χρυσαυγιτες.... δυστυχως για σας η ιστορια δεν αλλαζει οπως ο σκοπος σας....μη κουραζεστε αδικα εδω μεσα.... σας ξερουμε
    Ανώνυμος / η
    απάντηση75
     
     
    Kαι δεν μας λέτε καλύτερα οι κουκουλοφόροι με λοστούς πού ακριβώς ανοίκουν;; | 10/05/2012 18:32
    Και για ΠΑΣΟΚ ακούσαμε, και για ΝΔ ακούσαμε, αλλά τώρα μας λέτε ότι είναι Χ Α; Ρε τι φόβος και τρόμος σας έχει πιάσει!! Πάλι η τσέπη σας θα πονέσει, λές;;;
    Φοβος και τρόμος μπας και χάσουνε το μπεζαχτά
    απάντηση1510
     
     
    ΕΔΩ ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΟΡΕΑ | 10/05/2012 16:16
    OI ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΑΠΕΣΥΡΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΔΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ.......ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΕΠΕΣΑΝ.....
    ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ
    απάντηση3123
     
     
     
    Αστυνομία και Χρυσή Αυγή | 10/05/2012 14:05
    Τόσα χρόνια εμείς είμαστε στην υπηρεσία της Αστυνομίας, ήρθε η ώρα να μας υπηρετήσει κι εκείνη...
    Πλούτωνας
    απάντηση1842
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Oxymoron | 10/05/2012 13:50
    Afou oi misoi Mpatsoi einai Xyrsaugites, kai oi Xrysaugites to Paizoun Mpatsoi. Ali8eia, i Astynomia 8a prostateuei ton kasidiari, ayton pou katigoreitai gia poiniko adikima ? Endiaferon...
    Karaiskakis
    απάντηση2420
     
     
     
    ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;; | 10/05/2012 12:22
    Αγαπητέ σχολιαστή, (ο οποίος υπογράφεις ως ali pasas), πραγματικά είσαι διασκεδασιτκός αλλά μου έχει γεννηθεί το ακόλουθο ερώτημα: "ali pasas ή κιναιδίσκος της αριστεράς;;;" Εάν δυσκολεύεσαι στην κατανόηση του όρου "κιναιδίσκος" στον απλοποιώ σε "πουσταράκος"...
    Μη κιναιδίσκος της αριστεράς
    απάντηση1930
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σταματήστε | 10/05/2012 12:08
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επαναφέρετε συνέχεια και συνέχεια το θέμα στην εφημερίδα σας για τη χρυσή αυγή. Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι το κάνετε σκόπιμα. Γιατί και εσείς οι ίδιοι καταλαβαίνετε ότι όσο πιο πολύ αναφέρεται το θέμα τόσο πιο πολύ ασχολούνται μαζί του. Καταλαβαίνω ότι το θέμα πουλάει αλλά είναι και ώρα να κοιτάξουμε και λίγο παραπέρα. Οτι γράψατε, γράψατε. Ερχονται δεύτερες εκλογές και ας ελπίσουμε ότι ο κόσμος θα σκεφτεί με λογική αυτή τη φορά και θα τους καταψηφίσει. Μην κάνετε τα πράγματα χειρότερα.
    ΡΚ
    απάντηση2311
     
     
     
    kasidiaris | 10/05/2012 11:47
    gia sou re kasidiari pou mou thes kai prostasia mpaglama, re agori me tosa tick pou exis einai san na klinis to mati se ollous th trexi re mpagasa? opaaaaa mia kasida dio kasides kai tou kasidiari h bides.... gia sou re kasidiari politike ths fapas...sto sxolio se ixane gia ton pio megalo blaka kai esi mas bgikes ipourgos ths klanias
    ali pasas
    απάντηση4329
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο ali pasas και η βαζελίνη... | 10/05/2012 11:41
    Σεβόμενος την ακριβή μορφή του σχολίου, το οποίο έγραψε ο ali pasas, το μεταφέρω αυτούσιο: "oti kai na gini min anisixite oti kai na gini einai efkolos stoxos h xrysh avgh kai me 200 astinomikous na exi o kathenas tous. ego thelo na tou vgalo to mati me arobolo tou pakistanou arxigou ths xrysa avga gha na vali piratiko kalima kai na miazi pio grafikos... to provlima einai oti einai poli kontos kai mavrideros opos mavrideros einai kai o kasidiaris h alios glompos h kasidas. einai poli skouroxromi kai to vradi den fenonte...are kasida to kalitero kari magirevis..... kanonika einai mia mpatsa to poli o kathenas ali pasas" Συνιστώ στον ήρεμο, δημοκράτη σχολιογράφο να συναναστραφεί με τους Χρυσαυγίτες χωρίς κανένα φόβο, (άλλωστε όπως ο ίδιος δηλώνει "...κανονικά είναι μια μπάτσα το πολύ ο καθένας"), έχοντας και ένα δοχείο βαζελίνη μαζί του... Θα του απαλύνει τους πόνους!!!
    Μη χρήστης βαζελίνης
    απάντηση1820
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Να ‘στε καλά που μας σκέπτεστε | 10/05/2012 11:27
    Και μόνο του ό,τι όλο το θλιβερό κατεστημένο του συστήματος…πολιτικοί, κόμματα, δημοσιογράφοι, "βιομήχανοι" είναι εναντίον αυτής της οργανώσεως, είναι αρκετό για να μας κάνει να πιστέψουμε ό,τι είναι έντιμη η οργάνωση και επιπλέον…ειλικρινής. Άρα, μας ανοίγετε τα μάτια ώστε να την επιλέξουμε και να την ψηφίσουμε. Να ‘στε καλά που μας σκέπτεστε.
    vasalos k
    απάντηση4039
     
     
    Κίτρινος Τύπος... | 10/05/2012 10:04
    ... έχει καταντήσει ΤΟ ΒΗΜΑ. Για να έχει νόημα το άρθρο σας, θα πρέπει να μας πείτε πόσοι αστυνομικοί είναι στην υπηρεσία και των άλλων κομμάτων. Ας σταματήσει το ντελήριο κατά της ΧΑ. Μόνο διαφημιση της κάνετε. Τι ΜΜΕ είστε αν δεν γνωρίζετε βασικούς κανόνες επικοινωνίας?
    Yuri
    απάντηση6012
     
-