από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017
 

Οι νέοι επιστρέφουν στην ύπαιθρο για ποιοτικότερες συνθήκες ζωής

Στοιχεία έρευνας της Καπα Research σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
Οι νέοι επιστρέφουν στην ύπαιθρο για ποιοτικότερες συνθήκες ζωής
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Νέοι, υψηλού μορφωτικού επιπέδου, που αναζητούν ένα ποιοτικότερο μοντέλο ζωής- έστω κι αν χρειαστεί να συμβιβαστούν με μικρότερες οικονομικές απολαβές- σκέφτονται την επιστροφή στην ύπαιθρο και την ενασχόλησή τους με τον αγροτικό τομέα.

Αυτό προκύπτει από τα στοιχεία σχετικής δημοσκόπησης της Καπα Research σε Αττική και Θεσσαλονίκη και η οποία είναι αποκαλυπτική των τάσεων που διαμορφώνονται την τελευταία διετία, φανερώνοντας τις βαθιές αλλαγές στα πρότυπα της ελληνικής κοινωνίας.

Υπολογίζεται μάλιστα, ότι περί το 1 με 1,5 εκατομμύριο άτομα, σχεδιάζουν την επιστροφή στην ύπαιθρο.

Σύμφωνα με την έρευνα, η οποία παρουσιάστηκε από τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης, Κώστα Σκανδαλίδη, το 68,2% των ερωτηθέντων έχει σκεφτεί να φύγει, ενώ το 19,3% έχει κάνει ήδη συγκεκριμένες κινήσεις.

Περίπου οι μισοί από όσους επιθυμούν να φύγουν θέλουν να ασχοληθούν με τον αγροτικό τομέα (φυτική παραγωγή, κτηνοτροφία, αλιεία), το 18,3% με τον τουρισμό- πολιτισμό, το 14,2% με την επικοινωνία και τις νέες τεχνολογίες, το 11,8% με την εκπαίδευση, το 10,6% με την ενέργεια και τις ΑΠΕ, το 7% με το εμπόριο, το 6,7% με τον αγροτουρισμό και το 5,8% με τη μαζική εστίαση.

Τα 2/3 σχεδόν, όσων επιθυμούν να χτίσουν μια νέα ζωή στην επαρχία, έχουν υψηλή μόρφωση.

Ειδικότερα, το 25,4% είναι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων, το 43% είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ- ΤΕΙ, το 17,1% είναι απόφοιτοι επαγγελματικών σχολών, το 8,2% απόφοιτοι λυκείου και 1,2% γυμνασίου.

Πρόκειται για τις πιο δυναμικές επαγγελματικές ηλικίες, αφού το 10,6% είναι μεταξύ 25-29 ετών, το 21,2% μεταξύ 30 και 34 ετών, το 25,3% μεταξύ 35-39 ετών και το 12,9% μεταξύ 40-44 ετών.

Εντυπωσιακό στοιχείο είναι η δήλωση του 70,3% των ερωτηθέντων, πως θα έφευγε για το ίδιο ή μικρότερο εισόδημα, σε αντάλλαγμα μιας πιο ουσιαστικής και ποιοτικής ζωής.

Το ενδιαφέρον τους επικεντρώνεται για τις παραδοσιακές καλλιέργειες όσο και για βιολογικά- εναλλακτικά προϊόντα.

Ειδικότερα, απ' όσους έχουν κάνει συγκεκριμένες κινήσεις για να φύγουν, το 51,5% ενδιαφέρεται για ελιά-ελαιόλαδο, το 51,5% για βιολογικά προϊόντα, το 33,3% για αρωματικά φυτά, το 31,8% για οπωρολαχανικά, το 30,3% για αμπέλι/κρασί, το 24,2% για μανιτάρια, το 21,2% για τρούφα, το 19,7% για ρόδια, το 13,6% για φρούτα, το 13,6% για στέβια, το 12,1% για βιοκαύσιμα και το 10,6% για ψυχανθή - όσπρια.

Ενδιαφέρον έχει επίσης το στοιχείο πως η τάση επιστροφής στην ύπαιθρο θεωρείται θετική προοπτική για την οικονομία από το 75,9% των ερωτηθέντων, την οικογένεια για το 72,9%, το ίδιο το άτομο για το 70,6% και την αγορά εργασίας για το 64,2%.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    για να δουμε | 29/03/2012 11:28
    γιατι αραγε δεν βαζει δασμους η κυβερνηση για αγροτικα προιοντα που ερχονται απο εξωτερικο (εστω εκτος ευρωπαικης ενωσης)? Επισης οι καταναλωτες που εχουν την οικονομικη ανεση να κανουν μια πατριωτικη επιλογη, να περνουν ελληνικα προιοντα. Τελος, οι μεσαζοντες πρεπει να περιθωριοποιηθουν και να σταματησει η κομματοκρατια με τους συνεταιρισμους. Θελω να ελπιζω οτι αυτη η γενια ειναι πιο καλλιεργημενη απο τις προηγουμενες και σκεφτεται λιγοτερο εγωιστικα. Ισως τα αδιεξοδα της πολης μας οδηγησουν σε μια πιο ουσιαστικη ζωη.
    ηλιας
    απάντηση21
     
     
    Επιτέλους! | 28/03/2012 13:59
    Η μόνη ουσιαστική ελπίδα σε αυτήν την χώρα! Τι ωραία που θα ήταν να υπήρχαν και σοβαρά κίνητρα για την μετακόμιση εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων!
    Γιάννης
    απάντηση152
     
     
     
    Δεν θα γίνετε πλούσιοι από την γη | 28/03/2012 13:35
    Να υπολογίζετε 10 % απόσβεση τον χρόνο από την αξία κτήσης γης και επενδύσεων, τρακτέρ , υπόστεγα κλπ. Προσέξτε πολύ, οι επιδοτήσεις είναι στα τελευταία τους και οι αγρότες καλλιεργούν φωτοβολταϊκά. Δεν υπάρχει αγορά για τα ελληνικά προϊόντα, είναι πολύ ακριβά γι'αυτο όλοι αγοράζουν κινέζικα σκόρδα.
    Κουάξ
    απάντηση108
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ | 28/03/2012 13:25
    Βλέποντας την περιοχή μου (βοιωτία) πολλοί έχουν μετακομίσει στην επαρχία, και άλλοι το σκέφτονται! Δεν ξέρω που θα καταλήξει η υπόθεση αλλά ειδικά στην ΑΘΗΝΑ η κατάσταση έχει γίνει απάνθρωπη, ειδικά για τα μικρά παιδιά! ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Φύγετε και όλο κάτι θα κάνετε στην επαρχία, και όχι μόνο σε αγροκτηνοτροφικά επαγγέλματα, και το κυριώτερο θα ζήσετε μια ανθρώπινη ζωή!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση180
     
     
    Δουλειά | 28/03/2012 10:29
    Ένας νέος μορφωμένος επιχειρηματίας στην επαρχία είπε το εξής ενδιαφέρον: Στην πόλη ψάχνεις δουλειά, στην επαρχία κοιτάζεις να δημιουργήσεις τη δουλειά σου.
    EA
    απάντηση353
     
     
    Βουκολική ουτοπία | 28/03/2012 07:28
    Πολύ ωραία εικόνα για να είναι πραγματική, νομίζω. Η γη δεν αφήνει χρήματα πια, κυρίως χωρίς τις επιδοτήσεις που σε ένα δύο χρόνια κόβονται! Με την ποιότητα ζωής πάλι, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Ένας νέος σήμερα που έχει συνηθίσει την ανωνυμία δεν αντέχει εύκολα την ζωή του χωριού όπου όλοι ξέρουν τα πάντα για όλους και οι πιέσεις για κοινωνική ομοιομορφία είναι μεγαλύτερη. Και δεν ξέρω και πόσο καθαρά είναι και ο αέρας και το νερό στα χωριά εφόσον σχεδόν παντού τα φυτοφάρμακα έχουν δηλητηριασει την ατμόσφαιρα, την γή και τον υδάτινο ορίζονται.
    Trampakoulas
    απάντηση2112
     
     
    ΟΥΟΥΟΥΟΥ!!! | 27/03/2012 23:27
    KOYΦΑΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΕ ΦΑΣΙΣΤΕΣ! Φυλαχτητε!
    TROLL του ΒΗΜΑΤΟΣ
    απάντηση615
     
     
     
    Σχόλασε ο ψευτοαστός | 27/03/2012 20:58
    Τέλειωσαν οι τρεντουλιές Ελληναρα μου ε? Εμ βεβαια δε βγαινει πια το ΣΚ Γκαζι κ κεντρα στην Αθηνα του 5ευρου καφε ακι του 10ευρου ποτου κ του 500ευρου ενοικιου αμα δε παιζει τζαμπα κ βερεσε1500ευρω. Αντε πισο και στον αγυριστο. Ο ΨΕΥΤΟΑΣΤΟΣ ΤΟΥ 90-2010, εκεινος ο χωριατης επαρχιώτης που ειτε μετεβηκε ειτε ηρθε σπουδασε Αθηνα εμπλεξε με αυτοχθονοες κ ημι-αυτοχθονε απεκτησε μια προσωμοιωση της Τηλεοπτικης Ελληνικης Προφοράς, όπως και ντυσιμο, και με αυτη τη μασκα και οσο ενεκρινε το χαμηλο του μωρφοτικο επιπεδο της διαλυμενης παιδειας μας, ΘΕΩΡΟΥΤΑΝ ΑΣΤΟΣ η καποιος κατ τ αλλα. Μια μεγάλη λαίλαπα της Νεοελληνικης κοινωνιας. Ας ελπισουμε πως θα αρχισει να δυει σε λιγο πραγματικα περα απ το κλασσικα τραβηγμενο αρθρο σας για να χει κλικς.
    Προεμφυλιακή Ελλάδα - prellas@yahoo.gr
    απάντηση3647
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αλήθεια | 27/03/2012 16:57
    Στην Αθήνα πριν 2 χρόνια δούλευα στον κ. Χ. που μου έδινε 612 ευρώ, στην επαρχία παίρνω περισσότερα από 3300... με τη δική μου δουλειά, και έχω τους φίλους μου τον Γιώργο, τον Αντρέα, τη Χαρά... όχι αυτούς τους άγνωστους της μαύρης πολυκατοικίας... Γιώργος Καλαμόπουλος
    Γιώργος
    απάντηση993
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Παραμύθια . | 27/03/2012 15:40
    Το σκεφτομαι και σχεδιαζω δεν σημαινει τιποτα , ελαχιστοι προχωραν στην πραξη . Η ζωη στην επαρχια και η ενασχοληση με την κτηνοτροφια και την γεωργια εχει πολυ κοπο και ελαχιστα εως καθολου χρηματα ,γιαυτο και οι νεοι της επαρχιας την εγκατελειπαν και οχι γιατι δεν τους ικανοποιει στη διασκεδαση . Η πραγματικοτητα στην επαρχια δεν ειναι αυτο που περιγραφουν τα ΜΜΕ και δεν εχει τιποτα το ρομαντικο . Η επιστροφη ακομα και για αυτους που εχουν μια μικρη η μεγαλυτερη περιουσια εκει δεν λυνει με τις παρουσες συνθηκες ουτε το δικο τους προβλημα ουτε της Ελλαδας.
    Επαρχιώτης .
    απάντηση5448
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Eξορθολόγηση... | 27/03/2012 15:37
    έτσι το ονομάζω εγώ... Διότι η "επιστροφή¨στα παραπάνω είναι τόσο παράξενο γεγονός, όσο φυσιολογικό ήταν το γεγονός της απίστευτης αστυφυλίας των περασμένων δεκαετιών... Ε! πόσο θα άντεχε το μοντέλο του "όλοι στις πόλεις και στα ελληνάδικα, μακρυά από τα... τυριά και τα γίδια?"
    Ph.J
    απάντηση664
     
-