από metereologos.gr
Δευτέρα 1 Μαΐου 2017
 
 

Αρχαία Ολυμπία: το μεγάλο κόλπο των ληστών 20 χρόνια μετά

Η ΕΛ.ΑΣ ψάχνει παλιά υπόθεση αρχαιοκαπηλίας στην Ολυμπία - Η περίπτωση της Κορίνθου και της Σικυώνος
Αρχαία Ολυμπία: το μεγάλο κόλπο των ληστών 20 χρόνια μετά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Η πρώτη μαζική ληστεία σε ελληνικό αρχαιολογικό μουσείο, μετά από είκοσι σχεδόν χρόνια είναι αυτή που σημειώθηκε στο μουσείο της Ολυμπίας. Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ εκτιμούσαν ότι «είναι απίθανη μια νέα κλοπή μουσείου γιατί πλέον τα εκθέματα είναι καταγεγραμμένα σε διαδικτυακούς καταλόγους και είναι αδύνατη η πώλησή τους σε συλλέκτες στο εξωτερικό». Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι μέχρι τις αρχές του 1993 είχαν σημειωθεί 14 κλοπές σε ελληνικά μουσεία - ανάμεσα σε αυτά της Πάρου, Τεγέας, Σικυώνος, Ρόδου, Σαντορίνης, Σχηματαρίου, Ωρεών Ευβοίας και άλλα- που έχουν παραμείνει ανεξιχνίαστες και ελάχιστα από τα κλαπέντα αντικείμενα έχουν εντοπισθεί μέχρι σήμερα.

Χωρίς αποτέλεσμα είχε μείνει και η έρευνα της ΕΛ.ΑΣ για τον εντοπισμό σημαντικού αρχαίου αντικειμένου που είχε κλαπεί προ τετραετίας από τον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας. Την ίδια στιγμή υψηλόβαθμοι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ ερευνούν και άλλες παραμέτρους της υπόθεσης αφού στενός συγγενής στελέχους του Μουσείου της Ολυμπίας φαίνεται ότι είχε κατηγορηθεί, την δεκαετία του '80, για σοβαρή υπόθεση αρχαιοκαπηλίας! Παράλληλα για το ίδιο στέλεχος είχαν διατυπωθεί υπόνοιες για αβλεψίες σε ανασκαφές σε δύο αρχαίους τάφους στην περιοχή της Ολυμπίας αλλά και στην περιοχή Ψάρι Μεσσηνίας. Τελικά εκ των υστέρων διαπιστώθηκε σύλληση αυτών των τάφων. Επιπλέον άξιο λόγου είναι ότι ανάμεσα στα ευρήματα που εκλάπησαν είναι ένα χρυσό μυκηναϊκό δακτυλίδι-σφραγιδόλιθος, προϊόν ανασκαφής από την Ανθεια Μεσσηνίας, για το οποίο είχε υποβληθεί αίτημα παράδοσης του στο αρχαιολογικό μουσείο της Μεσσηνίας, το οποίο δεν έχει γίνει δεκτό. Μάλιστα αυτό ήταν το μαναδικό χρυσό αντικείμενο στο μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας που στόχευσαν οι δράστες.

Σύμφωνα με τα νεώτερα στοιχεία οι δύο δράστες- ο ένας περιγράφεται ως ψηλός, ιδιαίτερα «εύσωμος» και ο άλλος μικρότερου αναστήματος - φορούσαν αποκριάτικα καπέλλα με ψεύτικα μαλλιά. Σύμφωνα με  κατάθεση ο ένας από αυτούς μιλούσε σπαστά ελληνικά. 

Μείζον θέμα για τις έρευνες της ΕΛ.ΑΣ είναι ο τρόπος διαφυγής των δραστών -  αφού δεν υπάρχει μέχρι στιγμής καμία αξιόπιστη μαρτυρία.  Σύμφωνα με τους αστυνομικούς οι δράστες  μετά τη φυγή του απο το μουσείο περπάτησαν περίπου για 200 έως 300 μέτρα , στην πίσω πλευρά του οικήματος όπου  τους περίμενε όχημα με άγνωστα στοιχεία.

   Γι αυτόν τον λόγο τα δεκάδες μπλόκα σε διάφορα σημεία των νομών Ηλείας, Μεσσηνίας , Αρκαδίας και Αχαΐας ψάχνουν στα τυφλά, αφού δεν έχει δοθεί σήμα για την αναζήτηση οχημάτων με συγκεκριμένες περιγραφές.

 Επιπλέον αναζητείται κατάλυμα των δραστών στην περιοχή της Αρχαίας Ολυμπίας ενώ δεν έχει αποκλεισθεί το ενδεχόμενο στην ληστρική επίθεση  να συμμετείχαν και σεσημασμένοι Ελληνες ή αλλοδαποί κακοποιοί που έχουν συμμετάσχει και σε άλλες εγκληματικές επιθέσεις στην Πελοπόννησο και στην Στερεά Ελλάδα. Ακόμη   αναμένεται να ζητηθεί η αρση απορρήτου κλήσεων κινητών τηλεφώνων  που εγιναν στην  περιοχή   το χρονικό διάσατημα διάπραξης της ληστειας.   Επιπλέον ζητείται η καταγραφή   καμερών εξω από τραπεζες  και καταστήματα στην Ολυμπίσα , μήπως κατέγραψαν  τις κινήσεις των δραστών  στην προσπαθεια διαφυγής τους.

Ενα από τα βασικά ερωτήματα των αστυνομικών, γιατί υπήρξε η ληστεία στο μουσείο της Ολυμπίας και ποιο θα είναι το σύστημα κλεπταποδοχής των αρχαίων αντικειμένων αφού είναι καταγεγραμμένα σε επίσημους καταλόγους και είναι εξαιρετικά δύσκολη η διακίνησή τους σε κύκλους συλλεκτών και αρχαιοπωλών.

Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ υπενθύμιζαν την περίπτωση της κλοπής περίπου 200 αρχαίων αντικειμένων από το μουσείο της Κορίνθου τον Απρίλιο του 1990. Τότε οι τέσσερις τουλάχιστον εισβολείς είχαν ξυλοκοπήσει άγρια τον φύλακα του Μουσείου και είχαν φορτώσει σε φορτηγό τα αμύθητης αξίας αρχαία αντικείμενα. Η κλοπή αυτή είχε μείνει ανεξιχνίαστη μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1999 οπότε σχεδόν όλα τ αρχαία αντικείμενα αντικείμενα ανακαλύφθηκαν σε αποθήκη στο Μαϊάμι.

Οπως προέκυψε στην πορεία των ερευνών οργανωτές της κλοπής ήταν δύο ποινικοί που ασχολούντο με την διακίνηση κοκαΐνης και οι οποίοι δεν μπόρεσαν ποτέ να πουλήσουν τα καταγεγραμμένα αρχαία του Μουσείου της Κορίνθου. Επιπλέον στις αρχές της δεκαετίας του '90 είχε σημειωθεί μπαράζ επιθέσεων σε μουσεία όλης της χώρας, οι οποίες δεν εξιχνιάσθηκαν. Λόγω αυτής της εικοσάχρονης σιωπής των αρχαιοκαπήλων αλλά και της εξέλιξης στην υπόθεση κλοπής στο Μουσείο της Κορίνθου , οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι «δεν θα συμβεί πάλι τέτοιου είδους ληστεία σε μουσείο της χώρας, γιατί τα αρχαία αντικείμενα δεν μπορεί να πουληθούν πουθενά».
Ομως η ληστεία στην Ολυμπία φαίνεται ότι διέψευσε όλους οικτρά...



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Με όπλα έκλεψαν το Μουσείο Ολυμπίας - Παραίτηση Γερουλάνου 
Πρώτο θέμα στα διεθνή μέσα η ληστεία στο Μουσείο Ολυμπίας 
Ελλείψεις σε προσωπικό καταγγέλουν οι φύλακες αρχαιοτήτων 
ΕΛ.ΑΣ: Σαν παράσταση από έργο του Αριστοφάνη η ληστεία στην Ολυμπία 
Ανοιξε το μουσείο της Ολυμπίας μετά τη ληστεία 
Σε καλή κατάσταση και ασφαλή τα κλεμμένα της Ολυμπίας 
 
 
σχόλια (23)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    (ο σπαστικός διορθωτής) | 19/02/2012 00:52
    Το σωστό είναι "σύληση" και όχι "σύλληση".
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    μη ψαχνεται μακρια.... | 18/02/2012 22:33
    Το Μητσοτακεικο το εχετε τσεκαρει???? Εχουν δηλωσει 2500 χιλ. αρχαια αντικειμενα, τα αδηλωτα ποια ειναι????
    o xenos
    απάντηση30
     
     
     
    OTAN | 18/02/2012 18:51
    έβγαινε το μέτρο της εφεδρείας 8 στους 10 εδώ μέσα βρίζατε τους δημόσιους υπαλλήλους, ότι δήθεν τα τρώνε, είναι ανίκανοι κλπ. Και τώρα που έχουν μείνει 2000 αρχαιοφύλακες σε όλη την Ελλάδα τι έχετε να πείτε; Μήπως να ιδιωτικοποιούσαμε και τους αρχαιλογικούς χώρους; Σε πολλούς αρχαιολογικούς χώρους είναι ένας (1) φύλακας! Τι να φυλάξει αυτός, να γίνει πανταχού παρών; γιαυτό λέω ότι 8/10 εδώ μέσα είναι χυδαίοι υποκριτές και θα έπρεπε να ντρέπονται, αν είχαν τσίπα. Και στους υπόλοιπους, που δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο με κοινούς αγώνες υπερασπιζόμαστε τους κλάδους μας, συλληπητήρια... δε ξέρω βέβαια αν οι δημόσιοι υπάλληλοι σε σχέση με την εργατική τάξη, πάνε στον παράδεισο....
    δημόσιος υπάλληλος
    απάντηση35
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ρε λεβέντες κλεφτρόνια | 18/02/2012 18:36
    Δεν πάτε στη Βολή να ξαφρίσετε κανέναν από κει μέσα ως αρχαίο εύρημα και να μας σώσετε κι εμάς από καμιά δεκαριά άρχαια όρνια! Κι αν τους ξαφρίσετε ενώ είναι στη σάουνα θα έχουμε και θέαμα! Αντε κατά κει λοιπόν κι αφήστε τα αρχαία ήσυχα. Να ας πούμε και αρχαίο και πολύτιμο = ο Μίκης! και με τα αναδρομικά στο χέρι άκρως πολύτιμος και ακριβός! Ο Κακλαμάνης, και αρχαίος και πολύτιμος, ο ΓΑΠος ε αυτός μόνο πολύτιμος ως αστείος. Ο Vazelino αυτός ransom σε βάρος!! Βαρος = χρυσός! Ο Σαχλαμαράς πολύτιμος ως μακάκας! Σας λεω λίρα με την ουρά.
    Κλεφτρόνια!!!
    απάντηση00
     
     
    περίφροντεις | 18/02/2012 17:28
    Οι δε τοπικοί παράγοντες της Ηλείας (δημαρχαίοι, βουλευτάδες, ξέμπαρκοι πολιτικοί, περιφερειάρχες και αντι-περιφερχειάρχες, φορείς, δημοσιολόγοι, πρώην και νυν κλπ κλπ) -ακόμα και τώρα που το πλοίο βούλιαξε- φωτογραφίζονται περίφροντεις για τις ανάγκες της δημοσιότητας, αντί να εξαφανιστούν από προσώπου γης. Σαν τα σκυλιά που τριγυρίζουν το κάρμα...
    Nikitas
    απάντηση30
     
     
    Ετήσιες αποσπάσεις | 18/02/2012 14:50
    Αν υπήρχε κράτος, μπορούσε να θεσπίσει την εθελοντική εποχική ή ετήσια απόσπαση χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων, που πλεονάζουν σε μια υπηρεσία (υπάρχουν πολλές τέτοιες), σε μουσεία και αρχαιολογικούς τόπους, που χρειάζονται ενίσχυση λόγω τουρισμού κ.λ.π. Όμως, το αθάνατο ελληνικό κράτος τρέμει να καινοτομήσει, έτσι, εκατοντάδες αίθουσες ή μικροί αρχαιολογικοί χώροι είναι ... κλειστοί, γιατί μας λείπει η κοινή λογική! Τα παραπάνω δεν δικαιολογούν επ' ουδενί τις "κοπάνες" δημοσίων υπαλλήλων (όπως αυτές του Μουσείου Ολυμπίας), οι οποίοι πρέπει να τιμωρούνται παραδειγματικά.
    πολίτης
    απάντηση40
     
     
    Εδώ κλέφτης, εκεί κλέφτης, πού είναι ο κλέφτης; | 18/02/2012 14:18
    Ας ψάξει τα "μεγάλα κόλπα" η αστυνομία, όμως να μη ξεχάσει να ψάξει και για κάποια μικρότερα, ας πούμε στη γειτονιά της εκεί στην Ολυμπία. Η περιοχή της Ηλείας εδώ και αρκετά χρόνια πρωτοστατεί σε διαφθορά των "θεσμικών" (αστυνομία, δικαιοσύνη, πολιτική, επιχειρηματίες, άνθρωποι της νύχτας κλπ.). Μήπως έχουμε να κάνουμε με απλά κλεφτρόνια της περιοχής που ξέρουν και τα κατατόπια; Ας δουν οι υπεύθυνοι και τους πιο κοντινούς στην υπόθεση, δηλ. φύλακες, εργάτες, καθαριστές, κάποιους συχνούς επισκέπτες των τελευταίων ημερών/εβδομάδων κλπ. Εάν αναλάμβανε την υπόθεση η Σκότλαντ Γιαρντ θα ήταν ήδη στο φρέσκο τα κλεφτρόνια (και ίσως και πολλοί άλλοι μαζί με αυτούς).
    Δουλειά για να 'χουμε!
    απάντηση150
     
     
    Μέλι στο δάχτυλο;... | 18/02/2012 13:28
    Εκτός από την κλοπή ολόκληρου κιονοκράνου!!! (από την παλαιοχριστιανική βασιλική που βρίσκεται κοντά στην είσοδο του αρχαιολογικού χώρου), που ποτέ δεν εξιχνιάστηκε, υπάρχει π.χ. και η ιστορία μιάς αρχαιολόγου της Αρχαίας Ολυμπίας, που συνελήφθη το 2009 γιά παράνομη κατοχή αρχαίων αντικειμένων, αφού στο σπίτι της βρέθηκαν διάφορα αρχαία ευρήματα. Μετά από αυτά, αλλά και π.χ. το συγγενή στελέχους του μουσείου Ολυμπίας που αναφέρετε, προτείνω να μη βιαζόμαστε να αποδώσουμε τις κλοπές σε, ας πούμε ''σκοτεινά κέντρα''. Και βέβαια συγχαρητήρια γιά το άρθρο. Αναφέρατε πράγματα που άλλοι θα προτιμούσαν να συγκαλύψουν.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση80
     
     
     
    Φρουρος της Ελληνικης Κουλτουρας κ Πολιτισμου | 18/02/2012 12:38
    Αγαπητοι, ολοι οι Ελληνες κ Ελληνιδες εχουν ηθικη υποχρωση να ειναι καθημερινοι φρουροι της κουλτουρας και του πολιτισμου της χωρας. Τα μουσεια ανηκουν σε ολους, μικρους και μεγαλους και πρεπει ολοι να συνεχισουμε το εργο μας, την διαφυλαξη των αρχαιων μας. Επλιζω κ ευχομαι στην συνεργασια ολων για την συλληψη των δραστων. Οταν μας κλεβουν τα αρχαια, μην ξεχνατε οτι μας κλεβουν και ενα κομματι της κουλτουρας μας κ του πολιτισμου μας. Εχουμε ηθικη υποχρεωση να παραδωσουμε στην νεα γενια τον πολιτισμο κ κουλτουρα μας, οπως την λαβαμε απο τους δικους μας γονεις.
    Χριστοδουλος Χ.
    απάντηση82
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΗ | 18/02/2012 06:47
    Παραιτήθηκε ο Γερμανός πρόεδρος! Tα ακούς ΠΑΠΟΥΤΣΗ! Για πολύ λιγότερα από τα δικά σου παραιτήθηκε ο Γερμανός πρόεδρος, αλλά εσείς εκεί μέσα που ευαισθησία! Ρινόκερος ο κύριος!
    Ξεφτίλες όμως
    απάντηση60
     
     
    ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΗ! | 18/02/2012 02:27
    Ανίναος είσαι, άχρηστο είσαι, σε λίγο θα εξαφανιστεί και η Ακρόπολη, θα ξυπνήσουμε μια ωραία μέρα και θα έχει μείνει ο λόφος να χάσκει! Και είτε θα την καίνε την Αθήνα οι κουκουλοφόροι σου, είτε θα την κατουράνε οι λαθραίοι σου, είτε θα την κατακλέβουν οι απατεώνες που τους έχεις ελεύθερους να αρπάζουν! ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΗ!
    Παραιτηθείτε άχρηστοι
    απάντηση40
     
     
    Nροπή | 18/02/2012 01:52
    Ντροπή ντροπή για την Ελλάδα να μην μπορεί να διαφυλάξει την πολιτιστική της κληρονομιά! Να μην μπορεί να διαφυλάξει την κληρονομιά των παιδιών της. Τι θα παραδώσει τελικά? Ένα διαλειμένο κράτος με ίχνος ιστορικής πίστωσης? Θα πρέπει να <> ο Παρθενώνας για να κάνετε κάτι? Και τέλος η παραίτηση είναι και η λύση στα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζει αυτή η χώρα???
    Nefeli-foititria arxaiologias
    απάντηση30
     
     
    ληστεια ολυμπιας | 18/02/2012 01:02
    Οι δημοσιογραφοι οφειλετε να υπενθυμισετε στον αλλο..υπευθυνο κ.ΠΑΠΟΥΤΣΗ που θελει να γινει και ηγετης...-αλοιμονο μας...ΗΓΕΤΗΣ αποκαλεισαι οταν υπερασπιζεσαι το μαγαζι σου-και οχι να λοιδωρεις τους υφισταμενους σου αστυνομικους-...οταν υπερασπιζεσαι τους πολιτες της πολης σου -και οχι να τους αφηνεις στο ελεος των εγκληματιων...Ο ΗΓΕΤΗΣ προβλεπει γεγονοτα σαν της ΝΟΜΙΚΗΣ-και δεν καθεται αμεριμνος να περιμενει πληροφοριες...Ο ΗΓΕΤΗΣ παιρνει μετρα εμψυχωσης υπερ του λαου του...ακομη και φτωχοι λαοι εχουν τουλαχιστον αξιοπρεπεια αν εχουν την τυχη ναχουν ΗΓΕΤΗ που νιαζεται για το λαο του και οχι να παιρνει μετρα που αποθρασυνουν τους εγκληματιες...
    Νικος
    απάντηση11
     
     
    ΕΙΡΩΝΙΑ | 18/02/2012 00:46
    Πρεπει οπωσδηποτε οι βαρβαροι δανειστες μας να γυρισουν ολα τα μνημεια μας που εχουν στη κατοχη τους στο τοπο καταγωγης τους, οσο το δυνατοτερο συντομα για να προστατευθουν απο λεηλασιες. Εδω το αξιο και αποτελεσματικο Ελληνικο κρατος θα τα προστατεψει και θα τα σεβαστει οπως σεβεται και προστατευει τους πολιτες του.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση20
     
     
    Παλαιοπωλείο | 17/02/2012 21:30
    Αφεντικό, γιατί δεν πουλάμε από μονοι μας αρχαία να καλύψουμε έλλειμμα; Αλλιώς μας τα κλέβουν τσάμπα.
    gypto
    απάντηση50
     
     
    Μπράβο | 17/02/2012 17:45
    Πάρα πολύ ωραίο άρθρο. Όσοι έχουν ακόμα και μιά μικρή σχέση με αρχαιολογία, γνωρίζουν πόσο ικανοί τυμβωρύχοι αλλά και αρχαιοκάπηλοι είναι μερικοί Έλληνες...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση122
     
     
    Aφού ζούμε με κακοποιούς ως λεβέντες | 17/02/2012 17:18
    Τέτοια και τα αποτελέσματα! ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ αχρηστος είσαι, ανίκανος, και σε λίγο θα μας ξεπουλάς επισήμως! Τώρα, θέλω να ελπιζω, ότι μας ξεπουλάς, μόνο από ανικανότητα!
    ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΗ
    απάντηση194
     
     
    Μπέστε σκύλοι αλέστε | 17/02/2012 17:10
    Εφ' όσον ο "νομος" είναι συνθετικό μέρος της λέξης "Αστυνομία", η έκφραση "Ελληνική Αστυνομία" είναι σχήμα οξύμωρο. Δεν νομίζετε; Ευτυχώς η λέξη "Αστυνομία" και η λέξη "Ελληνική" δεν συνεπάγονται έννοιες που να υποδηλώνουν δείκτη πνευματικής ικανότητας, οπότε ως προς αυτό η έκφραση παραμένει ασφαλής.
    Απογοητευμένος
    απάντηση281
     
     
    U.S.A. | 17/02/2012 16:49
    yparxoun syllektes zaploytoi stis anatolikes aktes ton USA (milame gia $-disekatomyriouxos) pou agorazoun kai klydonoun gia 100 xronia sto ypogeio auta ta antikoimena, gia na ta bgaloun ta diseggona tous pleon nomima stin epifaneia argotera. An autoi sto MIAMI den mporesan na ta poulisoun, apla den eixan tis sostes gnorimies.
    John
    απάντηση131
     
-