από metereologos.gr
Τετάρτη 24 Μαΐου 2017
 

Οι αγρότες επιστρέφουν στους δρόμους από τη Δευτέρα

Κινητοποιήσεις σε όλη την Ελλάδα που θα κορυφωθούν στις 4 Φεβρουαρίου
Οι αγρότες επιστρέφουν στους δρόμους από τη Δευτέρα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στους δρόμους βγαίνουν και πάλι οι αγρότες από τη Δευτέρα, ξεκινώντας κινητοποιήσεις σε όλη την Ελλάδα, οι οποίες θα κορυφωθούν στις 4 Φεβρουαρίου στη Θεσσαλονίκη με αφορμή τη διεξαγωγή της 24ης Διεθνούς Εκθεσης Γεωργικών Μηχανημάτων, Εξοπλισμού και Εφοδίων «Agrotica» (1-5 Φεβρουαρίου).

Τη Δευτέρα οι αγρότες θα πραγματοποιήσουν συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας στα γραφεία του ΕΛΓΑ σε όλη τη χώρα. Οι αγρότες αντιδρούν στον φόρο που επιβλήθηκε για τα ασφάλιστρα του οργανισμού μέσα από τον νέο νόμο που ψηφίστηκε πρόσφατα, ενώ ζητούν ο ΕΛΓΑ να αποτελεί έναν κρατικό φορέα, με επαρκή χρηματοδότηση που θα αποζημιώνει στο 100% τις ζημιές των καλλιεργειών τους, από όλους τους φυσικούς κινδύνους και τις νόσους.

Στις 25 Ιανουαρίου με κοινή πρωτοβουλία των ΠΑΣΥ, ΠΑΜΕ, ΠΑΣΕΒΕ, ΜΑΣ και ΟΓΕ, οι αγρότες καλούν άνεργους, συνταξιούχους και εργαζόμενους να δώσουν το παρόν στις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που προγραμματίζουν στα υποκαταστήματα της ΔΕΗ σε όλες τις πόλεις της χώρας.

Στις 27 Ιανουαρίου έχει προγραμματιστεί μαζικές κινητοποιήσεις στα γραφεία των περιφερειών, του ΟΓΑ και στα υποκαταστήματα της Αγροτικής Τράπεζας της χώρας, ενώ δύο ημέρες μετά, την Κυριακή 29 Ιανουαρίου, ύστερα από κοινή πρωτοβουλία των ΠΑΜΕ, ΠΑΣΕΒΕ, ΜΑΣ και ΟΓΕ, θα γίνει κινητοποίηση στα Μάλγαρα και τη Λεπτοκαρυά, στις 11 το πρωί.

Αποκορύφωμα των κινητοποιήσεων θα είναι το συλλαλητήριο που διοργανώνεται στις 4 Φεβρουαρίου στο Αγαλμα Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη (στις 12:00), ενώ στη συνέχεια προγραμματίζεται πορεία προς το Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο της πόλης, όπου θα διεξάγεται η 24η Agrotica της Helexpo.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ξανά στους δρόμους οι αγρότες 
Πανελλαδικές κινητοποιήσεις ξεκινούν οι αγρότες 
 
 
σχόλια (26)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Oygk | 25/01/2012 10:16
    Ολυμπιακοι αγωνες καλοί , παρατες καλές , κοψίδια καλά , προυπολογισμος προκατ καλός οταν μας βολεύει Εδεδρεία κακή (δεν εγινε ουστ) , τροικα κακή , Λαος Τυπωσει χρημα φάει και χορτασει οχι με την τροικα κατσει χωλοσκάσει Ουγκ
    roug
    απάντηση10
     
     
    Γη ποτισμένει με επιδοτήσεις | 22/01/2012 22:38
    Μαθανε οτι κυκλοφόρησε καινούριο μοντελο Καγιεν .
    φανουρης
    απάντηση20
     
     
    αλλο ΖΑΧΑΡΗ και αλλο ΖΑΧΑΡ | 22/01/2012 16:59
    πληρωνε πρωην μικροαστε αθηναιε-΄λογω ΚΑΠ-την σερβικη ζαχαρη 1,06 euro/kg,ξεμπερδεψε στο μυαλο σου τα πρασινο/μπλε realestate(Ω ...ΓΑΙΑ!) με τουs φτωχουs αγροτεs και ξανασυζηταμε...........φανταζομαι και οι γαλλοι αγροτεs που κλεινουν τον πυργο του αιφελ το ιδιο ....λαμογια ειναι....!
    eργατηs
    απάντηση00
     
     
    ΚΚΕ, το κόμμα του χαφιέ | 22/01/2012 00:33
    Όλα αυτά τα διαόλια (ΠΑΜΕ, ΠΑΣΥ , ΠΑΣΕΒΕ, ΜΑΣ, ΟΓΕ ) είναι παραρτήματα του ΚΚΕ, του κόμματος της προδοσίας και του εγκλήματος.
    ΗΛίας Παπαδάτος, Ζάκυνθος
    απάντηση82
     
     
    ΛΑΜΟΓΙΑ!!! | 22/01/2012 00:07
    ΕΝΩ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ: ΤΡΑΚΤΕΡ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ Ι.Χ ΕΠΙΒΑΤΗΓΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΑΦΙΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ 5-6000€, ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...
    DIMITRISA!
    απάντηση50
     
     
    Ελλας το μεγαλειο σου!!! | 21/01/2012 16:45
    "...ενώ ζητούν ο ΕΛΓΑ να αποτελεί έναν κρατικό φορέα, με επαρκή χρηματοδότηση που θα αποζημιώνει στο 100% τις ζημιές των καλλιεργειών τους, από όλους τους φυσικούς κινδύνους και τις νόσους." Και οι αγροτες θελουν να ειναι δημοσιοι υπαλληοι, βρεχει, χιονισει, παραγουν δεν παραγουν, να εχουν το μισθος τους σιγουρο και να πληρωνει το κοροϊδο ο φορολογουμενος δυο φορες, μια τις αποζημειωσεις τους και μια τα πανακριβα προϊοντα τους. ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ. Ας δουλεψουν με κριτηρια ελευθερης αγορας.
    Φιλελευθερος
    απάντηση70
     
     
    αλήτες | 21/01/2012 15:35
    Κόψιμο κόλων, σκάσιμο λάστιχων τρακτέρ και άγριο βρωμόξυλο από τα ΜΑΤ, αν τολμήσουν να κλείσουν δρόμους. Και ξεπούλημα των αμέτρητων πισίνων του Κιλελέρ για να επιστραφούν οι επιδοτήσεις. Αλήτες και κλέφτες είναι οι "αγρότες" που τίποτε δεν παράγουν πια!
    -
    απάντηση21
     
     
    Εκτος πραγματικοτητας | 21/01/2012 13:33
    Φυσικα οι αγροτες σκοπευουν να κανουν οτι εκαναν εδω και 30 χρονια, γιατι ηξεραν οτι θα τσεπωσουν. Και καπως ετσι χρεοκωπησαμε. Τωρα ομως η "φτωχη" αγροτια, ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτος πραγματικοτητας και το μονο που ισως καταφερει να παρει ειναι το γενικευμενο κραξιμο της κοινωνιας καθως επισης και αρκετο ξυλο απο την αστυνομια. Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο δις να γινει οτιδηποτε αλλο. Αυτο επρεπε να το ξερουν και οι ιδιοι οπως και το φασισταριο ΠΑΜΕ. Η απαντηση ολων εμας προς τα φασισταρια που αποφασιζουν και διαταζουν καταληψεις δημοσιου χωρου με το ετσι θελω θα πρεπει να ειναι σκληρη. Τελος πια στην ανοχη του φασισμου του ΠΑΜΕ και των λοιπων λαμογιων.
    Αντωνης
    απάντηση502
     
     
    Κρεμμυδάκια Ινδίας θα πάρετε; | 21/01/2012 10:18
    Όποιος αγρότης πεινάει και βαριέται να αφήσει την καρέκλα του στην καφετέρια της περιοχής για να οργώσει το χωράφι του, ας ζητήσει από τους αρχισυνδικαλιστές αγρότες τύπου Μπούτα, Κοκκινούλη κλπ. να τους επιτραπεί να κόβουν από ένα κομμάτι ημερησίως από τις μερσεντές, τα 4Χ4, τις βιλάρες και τις πισίνες τους και να τρώνε. Όταν με το καλό τελειώσουν αυτά, ας φάει ο ένας τον άλλον. Εγώ, πάντως δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τα κρεμμύδια, τα προμηθεύομαι σε πολύ καλές τιμές στα σουπερμάρκετ κι ας προέρχονται από την Ινδία. Οι δικοί μας αγρότες δεν μπορούν, από ό,τι φαίνεται, να καλλιεργήσουν κρεμμύδια, καθώς έχουν επιδοθεί με την καλλιέργεια αρχ...διών. Ε, από αυτά που καλλιεργούν ας φάνε, εγώ δεν πρόκειται να δώσω δεκάρα τσακιστή για τη συντήρηση της πισίνας τους (ρίξτε μια ματιά στο θεσσαλικό κάμπο εκεί στα περίχωρα της Λάρισας και παρακάτω του Κιλελέρ και θα δείτε τι εννοώ).
    Τι κρεμμύδια τι ... α...δια...
    απάντηση393
     
     
    Και τα ηδη φαγωμενα? | 21/01/2012 01:44
    Ας επιστρέψουν αυτά που φάγαν τόσα χρόνια και η ΕΕ ζητάει πίσω με τόκους και έπειτα ας έρθουνε να συζητήσουν. Ας πάνε πίσω στις καλιέργειες τους, αν ακόμη έχουν να δουλέψουν και ας ξεχάσουν τα κοροιδίστικα κόλπα του 'αν δεν γίνει το δικό μου, θα πετάξω τα παιχνίδια μοπυ από το καροτσι'/ ''throw the toys out of the pram'
    cambridge
    απάντηση363
     
     
    EPIDOMATA | 20/01/2012 23:28
    PALI MAS ERXONTAI GIA NA PAROYN EPIDOMATA KLEBONTAS TH EYROPAIKH ENOSH GIA NA PINOYN TO FRAPEDAKI TOYS STO KAFENEIO , NA EXOYN APO ENA ALBANO STA XORAFIA ME PENTE PROBATA KAI NA DHLONOYN PENTAKOSIA, DEN KATALABAN AKOMH OTI TOYS PHRAN MYRODIA SE OPLH TH EYROPH, PERASE H EPOXH POY MOLIS EPEFTE H BROXOULA ZHTOYSAN APOZHMIOSH OTI DHTHEN KATASTRAFIKANE, TORA PREPEI NA DOYLEPSETAI PRAGMATIKA , DIOTI AN DOYLEYAN THA PARHGAGAN , EPIDH H PARAGOGH EINAI MHDEN SHMENEI EINAI KLEFTES KAI TEMPELIDES.
    gianis
    απάντηση273
     
     
    απεργεια κ παλι | 20/01/2012 22:54
    Για αλλη μια φορα οταν τελιωνουν οι καλιεργειες ξεκινουν οι απεργειακες κινιτοποιησεις. 1981 εως 2011 ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΛΑΟΣ ΚΚΕ (μαζι τα φαγατε, "αγροτες συνδικαλιστες" επιτελους ας ξυπνησουμε) και ας δημιουργησουμε αναπτυξη χωρις αλλες επιδοτησεις, για καλιεργεια ακτινιδιου!!! Ας υψωσουμε αναστημα να καλιεργησουμε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ που συντομα θα περασει σε ξενα χερια. Αφηστε τα προεδριλικια και τα καφενια γιατι σε λιγο καιρο με την ευρωπη οι ελληνικες παραγωγες θα μενουν ετσι και αλλιως απουλητες και με σιγουρια ασυμφορες για καλιεργεια. Κατω απο τον καπνο σιγουρα υπαρχει φωτια!!! Να θημασε ΕΛΛΗΝΑ οτι καθε 4 χρονια καμαρωνεις στις εκλογες γιατι ο φιλος "συνδικαλιστης" καταφερνει κ παιρνει μια θεση στο ελληνικο κοινοβουλιο. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΡΕΕΕ!!!!
    ragias
    απάντηση293
     
     
    Δεν είναι όλοι οι αγρότες γιαλατζί... | 20/01/2012 21:53
    Εύκολο να λέμε ότι όλοι εκμεταλεύτηκαν τις ευρωπαικές επιδοτήσεις. Δεν νομίζω να ήταν όλοι μες το κόλπο. Υπάρχουν και αυτοί που επιβιώνουν με τον αγώνα τους. Όμως το να κλείνουν τους δρόμους έχει γίνει πλέον πολύ αναμενόμενο και δεν προκαλεί εντύπωση. Ο κόσμος βαρέθηκε και στρέφεται εναντίον τους. Δεν γίνεται να εκβιάζουν κάθε φορά όλη την κοινωνία με τα τρακτέρ.
    ###
    απάντηση333
     
     
     
    Σαν τα χιονια #2 | 20/01/2012 19:26
    Βρε βρε βρε, just in time, φοβερο timing. Απαιτουνε να τους αποζημιωνει το κρατος, απαιτουνε επιδοτησεις, απαιτουνε φοροελαφρυνσεις. Και αμα δεν τους τα παρεχει το κρατος (δηλαδη οι υπολοιποι φορολογουμενοι), κοβουν την Ελλαδα στα δυο, να παραλυσει λιγο η οικονομια, μεχρι να ενδωσει η καθε κυβερνηση. Καλη αλητεια και αυτη. Αλλα δεν φταει κανεις αλλος, εμεις φταιμε που τα ανεχομασταν αυτα τοσα χρονια, και να σου πιστοι στο ραντεβου τους παλι...
    Dr Doom
    απάντηση705
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σα δε ντρέπονται! | 20/01/2012 18:51
    Ας αρχίσουν να πληρώνουν κάνα φόρο, αφού ανοιχτούν πρώτα οι τραπεζικοί τους λογαριασμοί και ελεγχθεί εξονυχιστικά το πόθεν έσχες τους (τεράστιες περιουσίες, πισίνες...) Ας επιστρέψουν τις παράνομες επιδοτήσεις που εισέπραξαν (αυτός ο άθλιος Χατζηγάκης γιατί δεν είναι φυλακή και η περιουσία του όλη γιατί δεν έχει δημευτεί ακόμη;) κατά κανόνα κάνοντας ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. Ας κοιτάξουν να συνεννοηθούν και να κάνουν συνεταιρισμούς της προκοπής, οι άχρηστοι... Ας φροντίσουν να μορφωθούν, να ενημερωθούν για νέες μεθόδους και τρόπους παραγωγής, να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ. Ας μας πουν τι έκαναν τα χρήματα των επιδοτήσεων που για χρόνια ελάμβαναν, χωρίς να διορθώνουν και να εκσυγχρονίζουν τίποτα. Ας σταματήσουν να μας μολύνουν με αλλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων (μόνο στην Ελλάδα θα βρει κανείς καταργημένα εδώ και χρόνια επικίνδυνα φυτοφάρμακα). Ας... Και μετά ας διεκδικήσουν ουσιαστικά... Φυσικά χωρίς να κλείσουν κανένα δρόμο. Απαγορεύεται!!!
    Σ.Β.
    απάντηση605
     
     
    Μονά-ζυγά δικά τους!! | 20/01/2012 18:20
    Δηλαδή, έχουν παραγωγή οι λεβέντες μας τα κέρδη δικά τους. Δεν εχουν, ερχόμαστε εμείς, οι μισθωτοί/συνταξιούχοι, με τους φόρους μας και τους πληρώνουμε τη ζημιά!! ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ!!! Ωραίος επιχειρηματικός κλάδος οι φίλοι μας οι αγρότες. Αλήθεια, πόσο συμμετέχουν σαν τάξη στα άμεσα φορολογικά έσοδα του κράτους? Και τα πρόσφατα 500.000.000 του φίλου τους κ Χατζηγάκη θα τα επιστρέψουν οι ίδιοι στους κουτόφραγκους ή θα κληθούμε πάλι οι ίδιοι οι συνήθεις φορολογούμενοι να πληρώσουμε το δικό τους φαγοπότι? "Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν μέσω του Ευρωπαικού Δικαστηρίου, αλλά σε αρνητική εξέλιξη το ποσό αυτό θα βαρύνει τον κτατικό προυπολογισμό και το έλλειμα." Θυμάστε την πρόσφατη ανακοίνωση του Υπουργείου. Αλλη μια φορά ας γελάσει κάθε πικραμένος σ' αυτόν τον έρμο τον τόπο. Ι.Π. (Συνταξιούχος)
    ι.π. (Συνταξιούχος)
    απάντηση584
     
     
    Μην αποθαρρυνετε τους αγροτες! | 20/01/2012 17:58
    Αυτη η ετησια καθοδος των αγροτων με το χυμενο γαλα απ' τις καρδαρες εχει καταντησει φολκλορ. Ισως αποτελεσει σημαντικο λογο για προσελευση τουριστων και αυξηση εσοδων. Εγω θα προτεινα να τους ενθαρρυνουμε. Τι λεει ο Γερουλανος για αυτη την τουριστικη ατραξιον;
    Ανωνυμος
    απάντηση424
     
     
    ΑΠΟΡΙΑ | 20/01/2012 17:17
    ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ,ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ,ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ,ΑΚΙΝΗΤΑ,ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ Κ.Λ.Π. ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ,ΜΗΝ ΞΥΝΕΣΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΒΛΑΧΟΥ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ. ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ ΤΟΣΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΝΟΗΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΕΛΕΟΣ.
    SALAGATA
    απάντηση497
     
     
    !!!!!!!!!!!1 | 20/01/2012 16:53
    "............ενώ ζητούν ο ΕΛΓΑ να αποτελεί έναν κρατικό φορέα, με επαρκή χρηματοδότηση που θα αποζημιώνει στο 100% τις ζημιές των καλλιεργειών τους, από όλους τους φυσικούς κινδύνους και τις νόσους ".!!!!!!! Τι λέτε ρε κρατικοδιαιτοι κοπρίτες ??!! Ο μόνος φυσικός κίνδυνος είστε εσείς οι ίδιοι !!
    bp
    απάντηση565
     
-