Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2014
 

Κ. Λουράντος: «Γκάφα» Λοβέρδου η απόφαση για το βρεφικό γάλα

Λόγω των διαβαθμίσεών του δεν μπορεί να πωλείται στα σουπερμάρκετ
Κ. Λουράντος: «Γκάφα» Λοβέρδου η απόφαση για το βρεφικό γάλα
Πηγή: Eurokinissi
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την έντονη αντίδραση των φαρμακοποιών έχει προκαλέσει η απόφαση του υπουργείου Υγείας να πωλούνται στο εξής τα γάλατα πρώτης βρεφικής ηλικίας και από τα σούπερ μάρκετ.

Για «γκάφα» του Ανδρέα Λοβέρδου έκανε λόγο ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής, Κώστας Λουράντος, τονίζοντας ότι αυτή η κίνηση είναι αντίθετη με την επιτροπή ανταγωνισμού.

«Υπάρχουν διαβαθμίσεις στα γάλατα πρώτης βρεφικής ηλικίας» είπε στον Βήμα 99,5 ο κ.Λουράντος τονίζοντας ότι δεν μπορούν οι γονείς να γνωρίζουν ποιο είναι το κατάλληλο γάλα για τα παιδιά τους.

Ο ίδιος τόνισε ότι έπειτα από αυτή την κίνηση του υπουργείου, τα φαρμακεία θα σταματήσουν πλέον να πωλούν βρεφικό γάλα και αναρωτιέται πώς θα μπορούν οι γονείς να βρουν γάλα για το παιδί τους τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες.

Αναφερόμενος στη μείωση κατά 20% της τιμής του γάλακτος, ο κ.Λουράντος πρόσθεσε ότι αυτή η μείωση θα μπορούσε να γίνει και από τα φαρμακεία.

Για την προειδοποιητική απεργία των φαρμακοποιών την Τετάρτη, ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής τόνισε ότι το κράτος χρωστά μόνο στα φαρμακεία της Αττικής 150 εκατομμύρια ευρώ.

«Τα λεφτά που μας έχει δώσει μέχρι στιγμής το κράτος τα παίρνουν οι προμηθευτές. Έχουμε γίνει επισφαλείς χωρίς να το θέλουμε» είπε ο κ.Λουράντος


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κλειστά τα φαρμακεία την Τετάρτη 
Φαρµακεία βαράνε κανόνι 
 
 
σχόλια (54)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Παραπληροφόρηση | 14/12/2011 11:51
    1. Εάν ο EMEA (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκου-Διατροφής) επιτρέπει την πώληση του Βρεφικού Γάλατος 1ης ηλικίας από τα σούπερ μάρκετ...τότε να γίνει...μονομερείς ενέργειες είναι πάντα ύποπτες. 2. Το γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας πωλείται στην ίδια τιμή στο σούπερ μάρκετ και στο φαρμακείο..Το γάλα, 1ης, 2ης, 3ης ηλικίας έχει την εξής διατίμηση.... ΧΤ ΦΠΑ 13% Κέρδος Φαρμακείου-Σούπερ μάρκετ=ΛΤ Παράδειγμα: Almiron 2.. Κέρδος Φαρμακείου-Σούπερ μάρκετ= ΛΤ-ΦΠΑ-ΧΤ=17,74-2,306-13,65=1,78. Το 1,78 Ευρώ είναι το 10% Μεικτό Κέρδος είτε μιλάμε για φαρμακείο είτε μιλάμε για Σούπερ Μάρκετ, για όλα τα γάλατα. 3. Οι ανόητοι πολιτικοί τύπου Λοβέρδου, εμφανίζουν ότι τα Σούπερ μάρκετ θα πουλάνε 20% φθηνότερα από τα φαρμακεία. Κάτω του κόστους; 4. Ο μοναδικός τρόπος για να γίνει μείωση 20%, είναι να μειώσουν οι πολυεθνικές που το εισάγουν, τις τιμές τους και αυτό φυσικά θα περάσει στα φαρμακεία και στα σούπερ μάρκετ.. 5. Δεν μας αξίζουν τόσο χαμηλού επιπέδου πολιτικοί και Δημοσιογράφοι.
    Θωμάς
    απάντηση132
     
     
    Αρκετα | 14/12/2011 05:44
    Εαν οι γονεις δεν ξερουν να διαβασουν τα συστατικα του γαλακτος τοτε εχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα.Εαν δεν μπορουν να εχουν προμηθευτει εγκαιρως γαλα για αργιες και Σαββατοκυριακα τοτε ειναι ανευθυνοι.Ολα τα αλλα προκειται περι συμφεροντων και μονο .Δημιουργουμε προβληματα εκει που δεν υπαρχουν.Αρκετα ειμαστε πλεον ενηλικες.Οι Γονεις μας πως μεγαλωναν τοσα παιδια;Μεγαλωσα και εγω δυο παιδια στην Νεα Υορκη και μαλιστα το ενα με αλλεργιες στο γαλα και μπορουσα να το προμηθευομαι απο σουπερμαρκετ, φαρμακεια, και τον μπακαλη της γειτονιας μου.
    Ζητειται ελπις Ν.Υ
    απάντηση712
     
     
    «Υπάρχουν διαβαθμίσεις στα γάλατα πρώτης βρεφικής ηλικίας» είπε στον Βήμα 99,5 ο κ.Λουράντος τονίζοντας ότι δεν μπορούν οι γονείς να γνωρίζουν ποιο είναι το κατάλληλο γάλα για τα παιδιά τους." | 13/12/2011 18:22
    Anagnosi xreiazetai na xsereis mono!!!!!! Dikaiologies apo "ponirous". H koutoponiria mas efage!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Vasilis
    απάντηση511
     
     
     
    Οι διασημοι στην αμερικη πεθαινουν στα 40 | 13/12/2011 17:16
    Φιλε αμερικανε αν η αμερικη ειναι η γη της επαγγελιας του φτηνου φαρμακου... γιατι το 1/3 των αμερικανων δεν εχουν ασφαλιση? Και αν η κατανομη των πορων του συστηματος τους ειναι τοσο ορθολογικη οσο λες (με τον φαρμακοποιο υπαλληλο με 500 φυσικα) τοτε γιατι η υπερσυνταγογραφηση σκοτωνει διασημους στα 40 τους?( Λεγεται micheal Jackson μηπως?) Η αμερικη βρισκεται αντιμετωπη με μια παγκοσμια πρωτοτυπια. Η δαπανη για φαρμακα καθε χρονο αυξανεται ενω το προσδοκιμο ζως τους μειωνεται καθε χρονο.
    Pavlos
    απάντηση133
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ολα τζάμπα αρκεί να κερδίσουν κάποιοι αργότερα. | 13/12/2011 16:33
    Γιατί όχι και στα περίπτερα τα βρεφικά γάλατα με 40% έκπτωση; Μπορούν να το υποσχεθούν Μηχανολόγοι-Μηχανικοί (Μάνος), Δικηγόροι (Λοβέρδος-Βενιζέλος) με χόμπι την οικονομία και θέματα Υγείας-Φαρμάκου, αρκεί να μην τους ενοχλείτε με επίθετα που ξεκινούν από Λάμδα.
    Θωμάς
    απάντηση132
     
     
    Όταν δεν μπορούν να γίνουν σχόλια:) | 13/12/2011 15:24
    Μας έχει πει την Γνώμη του ο Λοβέρδος για τον Λάμδα της Προτον; Εκκωφαντική σιωπή από Λοβέρδο και ΜΜΕ. Πόσο έχει μειώσει το ΑΕΠ ο Λοβέρδος; Μια μικρή ανάλυση πριν τον εμπιστευτούμε για περισσότερα;:)
    Θωμάς
    απάντηση153
     
     
    Τα 3 λάμδα | 13/12/2011 15:07
    Ποιο είναι το 3ο Λάμδα που θα αποκαλύψει πολλά; Λοβέρδος vs Λουράντος ή Λοβέρδος Λ (Proton bank); Δεν είναι κρίμα που ποτέ δεν γνωρίζουμε τους χορηγούς των πολιτικών; Ευτυχώς που υπάρχει η Ευρώπη που το ψάχνει...αλλιώς θα το είχαν θάψει... Είναι κρίμα που ο Λοβέρδος έχει αρχίσει να βλέπει εφιάλτες:)
    Θωμάς
    απάντηση152
     
     
    Ανάπτυξη ή Πρωταθλητισμός στην Διαφθορά; | 13/12/2011 10:27
    Παράδειγμα: Το φάρμακο Micardis 80mgx28...ΛΤ στην Ελλάδα 22,36...ΛΤ στην Γερμανία οπου παρασκευάζεται 39,07. Η Ελλάδα με νόμο Λοβέρδου εχει την φθηνότερη τιμή στα φάρμακα στην Ευρώπη των 27 (μέσος όρος 3 χαμηλότερων τιμών στην Ευρώπη των 27)..τιμές Βουλγαρίας δηλαδή. Αυτό θα βιαστούν ορισμένοι να πουν ότι είναι καλό, χωρίς να βλέπουν τις καταστάσεις μαύρης αγοράς που δημιουργούνται και τα συμφέροντα που εξυπηρετούνται. Η σωστή πρόταση είναι να πλησιάζουν οι τιμές των φαρμάκων το Μέσο Ορο της Ευρώπης των 27 και όχι μόνο στα φάρμακα αλλά και στα τρόφιμα και στις υπηρεσίες...ώστε να μην εξυπηρετούνται κάποιοι απο τις επιτροπές και τους πολιτικούς σε βάρος άλλων και του Ελληνικού λαού. Τι γίνεται τώρα με το Micardis και εκατοντάδες άλλα φάρμακα; Οι Γερμανοί γνωρίζουν ότι οι ανάγκες της Ελλάδας είναι για παράδειγμα 1000 Micardis.....στέλνουν 1100 για να στηρίξουν την παρουσία τους στην Ελλάδα....αυτά τα παίρνουν οι φαρμακαποθήκες και τα επανεξάγουν σχεδόν ολα, κερδίζοντας αμύθητα ποσά πουλώντας αέρα. Τα λίγα που κρατούν για την Ελλάδα τα χρησιμοποιούν για να εκβιάζουν για μεγαλύτερες παραγγελίες τα φαρμακεία. Ο Ελληνας ασθενής δεν βρίσκει το φάρμακο του....Ο Ελληνας που εργάζεται στην πολυεθνική εταιρεία, απειλείται καθημερινά απο τους Γερμανούς, Αγγλους,....οτι θα κλείσει η εταιρεία στην Ελλάδα και θα χάσει την δουλειά του, αφου το φάρμακο επανεξάγεται στις χώρες τους και κάνει ζημιά στις πωλήσεις τους...οτι θα πάψουν να δίνουν φάρμακα στην Ελλάδα. Τι φαντάζεται οτι μπορεί να ζητήσει ο Λοβέρδος; Την χαμηλότερη τιμή στην Ευρώπη χαμηλότερο ποσοστό κέρδους έλλειψη εκατοντάδων αναγκαίων φαρμάκων κλείσιμο Ελληνικών εταιρειών κλείσιμο παραρτημάτων Διεθνών εταιρειών στην Ελλάδα καταστροφή του φαρμακου στο ΑΕΠ καταστροφή μελλοντικής ανάπτυξης του φαρμάκου σαν κομμάτι του ΑΕΠ καταστρατήγηση του Υγιούς ανταγωνισμού και προώθηση ξένων μονοπωλίων; Νοσοκομεία που να ανήκουν σε φαρμακευτικές εταιρείες; Φαρμακευτικές εταιρείες που να έχουν και φαρμακαποθήκες και φαρμακεία;
    Θωμάς
    απάντηση175
     
     
    Ενας σαλονατος λιμοκοντορος | 13/12/2011 09:59
    Για να πουλας γαλα ΣΚΟΝΗ πρεπει να φορας ασπ ρη πομπα,και γραβατα αλλα Λορεντο.........! Για να πουλας γαλα ΦΡΕΣΚΟ δεν χρειαζεται τιποτα απ'ολα αυτα,αρκει να εχεις ενα ψυγειο. Εσυ μεγαλε φαρμακοτριφτη αλλο απο αλαζονια τι πουλας,γαμω το κερατο μου?
    giann
    απάντηση1717
     
     
    Κέρδος φαρμακείου και πονηρούληδες πολιτικοί | 13/12/2011 09:43
    Το ΦΠΑ 23% υπολογίζεται στην ΛΤ (πραγματικά λεφτά) και όχι στην ΧΤ σαν 34%. ΤΟ ΦΠΑ είναι 23% και όχι 34%, όπως θα θα λεγόταν με τον ίδιο τρόπο. Το 35% στην ΧΤ των φαρμάκων είναι 24% στην ΛΤ. Το ΑΡΧΙΚΟ μεικτό κέρδος του φαρμάκου είναι λοιπόν 24% και όχι 35%, οπως αρέσκονται ορισμένοι να το παρουσιάζουν. Απο αυτό το ΑΡΧΙΚΟ μεικτό κέρδος αφαιρούμε στη συνέχεια το 4,5% επιστροφή χρημάτων προς τα ταμεία...το κόστος καθυστέρησης απο τα ταμεία 5-9 μήνες(8% δανεισμός απο τράπεζες)...το κόστος ελλείψεων σε φάρμακα (πολλές συνταγές δεν εκτελούνται). Το μεικτό κέρδος σε Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία,...είναι 24%, με αρκετά ακριβότερα φάρμακα και χωρίς το περαιτέρω κλέψιμο και ελλείψεις και καθυστερήσεις πληρωμών. Το τελικό καθαρό κέρδος στο φάρμακο αυτη την στιγμή είναι 6-8% (ρωτήστε την εφορία ή 1 λογιστή)....με 40% των πωλήσεων κάτω σε σχέση με το 2009. Το κράτος κερδίζει πάντα περισσότερα απο ότι ο φαρμακοποιός με την λειτουργία του φαρμακείου.. Ακολουθεί παράδειγμα για να φανεί τι ζημιά υφίσταται το κράτος, η υγεία, το ΑΕΠ απο την πολιτική Λοβέρδου και ποιοί τελικά κερδίζουν.
    Θωμάς
    απάντηση167
     
     
    Αγοράζω από ιατρικό επισκέπτη | 13/12/2011 01:23
    Διατηρώ (ακόμα) κατάστημα με απορ/κα-χαρτικά και λόγω φιλίας με πωλητή καλλυντικών-φαρμάκων αγοράζω κάποια προϊόντα από την αποθήκη του δηλαδή επώνυμα σαμπουάν και πάνες καθώς και κρέμες κλπ,σε όλα του τα είδη η προτεινομένη τιμή είναι με κέρδος άνω του 65% ενώ στα συνηθισμένα μας είδη είναι από 20% έως 25% ας μην μας κοροϊδεύουν λοιπόν οι φαρμακοπώλες για ελεγχόμενα από το κράτος ποσοστά κέρδους, εξάλλου ρε παιδιά όπως λέμε εμείς ο απλός λαός "πω ρε φίλε φαρμακείο είσαι"!!
    Ηλίας Ορεστιάδα
    απάντηση1114
     
     
    Φαρμακεία στα σούπερ μάρκετ! | 12/12/2011 18:42
    Τους έτσουξε τους χαραμοφάηδες φαρμακοποιούς!!! Με 35% κέρδος που πουλάνε , φυσικό δεν είναι? Φαρμακεία λοιπόν σε όλα τα σούπερ μάρκετ εδώ και τώρα. Να πουλάνε με 5%..
    Ν.Π.
    απάντηση2823
     
     
    The bottom line | 12/12/2011 16:44
    Το φαρμακείο όπως λειτουργεί στην Ελλάδα είναι μια ξεπερασμένη υπόθεση και παρα πολύ ακριβή. Το ποσοστό κέρδους και οι τιμές των φαρμακων διατηρούνται σε πολύ ψηλά επίπεδα για να μπορούν να συντηρούν αυτές τις επιχειρήσεις που οι περισσότερες είναι αχρείαστες στο κοινωνικό σύνολο και επιβάλλονται με το έτσι θέλω από αναχρονιστικές δομές του Ελληνικού κράτους και πελατειακές σχέσεις με πολιτικά κόμματα όλων των αποχρώσεων. Αλλα τα φράγκα στέρεψαν και το πάρτι θα τελειώσει. Και ας φωνάζουν όσο θέλουν οι συνδικαλιστές τους που δεν είναι τίποτα άλλο παρα Φωτόπουλοι με πτυχίο. Ότι κομπίνες κάνανε οι φαρμακοποιοί με ψεύτικα κουπόνια και πλασματικές συνταγογραφήσεις πρέπει να ανήκουν στο παρελθόν αν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του κράτους θέλουν να έχουν λίγο αυτοσεβασμό. Με την βιομηχανοποίηση των φαρμακευτικών σκευασμάτων το επάγγελμα του φαρμακοποιού γίνεται όλο και πιο περιθωριακό και άχρηστο. Κάποτε παρασκευάζανε θεραπευτικές και κοσμητικές κρέμες, αλοιφές, διαλύματα, ελιξίρια. Τώρα απλώς απλώνουν το χέρι στο ράφι να τα πιάσουν. Τουλάχιστον στην Αμερική οι φαρμακοποιοί, they dispense the pills from larger containers.
    SemnosKaiTapeinos
    απάντηση2618
     
     
    America America!! | 12/12/2011 16:28
    Το κάθε Αμερικανόδουλο Ελληνάκι μπορεί να δώσει μαθήματα στους "Ελληνες" πολιτικούς...όχι στους Ελληνες πολίτες.
    Θωμάς
    απάντηση1719
     
     
     
    America-America!! | 12/12/2011 14:25
    Οι ΗΠΑ ειναι υπ'αριθμό 1 σε διογκωμένες φαρμακευτικές δαπάνες και ακριβά φάρμακα παγκοσμίως. Το 45% των παγκοσμίων δαπανών σε φάρμακο αφορούν τις ΗΠΑ ενώ είναι μόλις το 5% του παγκοσμίου πληθυσμού. Δεν ειναι τυχαίο που οι Ελληνες που μένουν Αμερική αγοράζουν τα φάρμακα τους απο την Ελλάδα όταν την επισκέπτονται. Η Ελλάδα έχει την φθηνότερη τιμή της Ευρώπης των 27 βάσει νόμου (μέσος όρος των 3 φθηνότερων τιμών στην Ευρώπη των 27)...τιμές Βουλγαρίας δηλαδή. Πράγμα που συμφέρει τους σπόνσορες του Λοβέρδου αφου μπορούν να το επανεξάγουν(πουλώντας αέρα) σε άλλες χώρες..μη ενδιαφερόμενοι για τις ελλείψεις που προκαλούνται και τις συνθήκες μαύρης αγοράς στην Ελλάδα. Το κέρδος του φαρμακοποιού στην Ελλάδα είναι το χαμηλότερο στην Ευρώπη (χαμηλές τιμές μικρό περιθώριο κέρδους).
    Θωμάς
    απάντηση2217
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μη φαινεστε τοσο πολυ | 12/12/2011 14:02
    Polla trolls edv mesa!!!!!!!! apapapapapa!
    troll
    απάντηση1110
     
     
    Αυτή η ιστορία με τα φαρμακεία στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλη κομπίνα. | 12/12/2011 13:46
    Στην Αμερική βρίσκεις όλα τα "over the counter" drugs στα super markets μαζί φυσικά με καλλυντικά, παιδικό γάλα αλλα προϊόντα που πουλιούνται σε φαρμακεία στην Ελλάδα. Τα πιο πολλά super markets έχουν και φαρμακείο με φαρμακοποιούς που εξυπηρετούν τους πελάτες από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7 το βραδυ 7 ημερες την εβδομάδα (και Κυριακή φυσικά). Τα φάρμακα που παίρνει κάποιος συστηματικά δίνονται σε ποσότητες για τρεις μήνες και η ανανέωση από τον πελάτη γίνεται τηλεφωνικά μέσω αυτοματοποιημένου συστήματος. Η συνταγή ανανεώνεται κάθε χρόνο από τον γιατρό και η εντολή έρχεται με fax από το γραφείο του γιατρού. Χωρίς συνταγή δεν παίρνεις prescription drugs με τίποτα. Οι διαφορες αλυσίδες και τα φαρμακεία των supermarkets έχουν ανταγωνισμο και κάνουν προσφορες ακόμη και σε συνταγογραφημένα φάρμακα. Για παράδειγμα, τα generic αντιβιοτικά τα παίρνω δωρεάν την περίοδο του χειμώνα. Δεν νομίζω ότι η εκπαίδευση των Ελλήνων φαρμακοποιών είναι τόσο πιο ανώτερη από των συναδέλφων τους της Αμερικής που να δικαιολογούν το ΤΕΡAΣΤΙΟ κέρδος και την αποκλειστικότητα πώλησης διαφορων ειδών. Με αλλα λόγια, είναι μια μεγάλη κομπίνα η ύπαρξη τόσων πολλών φαρμακείων στην Ελλάδα και συντηρείται από το άρμεγμα των ασφαλιστικών ταμείων που πληρώνουν υπέρογκα ποσα για φάρμακα που είναι αχρείαστα η δαπάνες που είναι εντελώς μαϊμού. Είναι αδιανόητο οι κάτοικοι μιας χρεοκοπημένης χώρας να καλούνται να συντηρούν αυτές τις υπέρογκες φαρμακευτικές δαπάνες.
    SemnosKaiTapeinos
    απάντηση3813
     
     
     
    Ευρώπη..... | 12/12/2011 13:37
    Μένω Ιταλία, αν και θηλάζω και δεν είχα μέχρι τώρα ανάγκη να αγοράσω βρεφικό γάλα (εδώ η προώθηση του θηλασμού γίνεται με σοβαρότητα και υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από τα μαιευτήρια), τα βρεφικά γάλατα υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ και είναι δουλειά του παιδίατρου να συμβουλέψει τους γονιούς τι να αγοράσουν. Στην Ελλάδα γιατί δεν μπορεί νε γίνει το ίδιο, είμαστε χώρα ηλιθίων?
    V.
    απάντηση407
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα Ελληνόπουλα | 12/12/2011 13:19
    έχουν δύο σημαντικές διαφορές από τα παρακατιανά του υπόλοιπου κόσμου. Πρώτα είναι απόγονοι των Ελ και συνεπώς το γάλα πρέπει να τους το συνταγογραφεί το λαμόγιο παιδίατρος που έχουν επιλέξει οι νεόπλουτοι ονειροπαρμένοι γονείς του και να το προμηθεύονται από ειδικευμένο φαρμακοτρίφτη. Η δεύτερη σημαντικότατη διαφορά είναι ότι τα Ελληνόπουλα ματιάζονται!
    Μακριά και αγαπημένοι
    απάντηση2810
     
-