από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 
 

Μυστήριο με «ύψιστης εθνικής σημασίας» επιχείρηση της ΕΥΠ

Μιλούν για προσπάθεια αποτροπής μιας δυσμενούς απόφασης για τη χώρα
Μυστήριο με «ύψιστης εθνικής σημασίας» επιχείρηση της ΕΥΠ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μυστήριο καλύπτει μεγάλη επιχείρηση της ΕΥΠ που βρίσκεται σε εξέλιξη και η οποία χρηματοδοτείται με μεγάλα ποσά από τα απόρρητα κονδύλια των μυστικών υπηρεσιών. Σε αυτήν την άγνωστη επιχείρηση της ΕΥΠ αναφέρθηκε το πρωί της Παρασκευής στη Βουλή, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, κ. Χρήστος Παπουτσής ο οποίος δεν θέλησε να προχωρήσει σε καμία άλλη διευκρίνιση.

Για «υψίστης εθνικής σημασίας υπόθεση» και για «μεγάλη απειλή κατά της χώρας», μιλούν αναλυτές της λεωφόρου Κατεχάκη
Σύμφωνα με ορισμένους αναλυτές της λεωφόρου Κατεχάκη «η υπόθεση στην οποία αναφέρθηκε ο κ. Παπουτσής είναι ένα ιδιαιτέρως σημαντικό εθνικό ζήτημα, σε μία προσπάθεια των ελληνικών αρχών να αποτρέψουν μία ιδιαίτερα δυσμενή απόφαση για τη χώρα. Πρόκειται για ένα ζήτημα του οποίου καμία παράμετρος δεν έχει δημοσιοποιηθεί και το διακύβευμα για την Ελλάδα είναι τεράστιο. Τη σχετική σημαντική πληροφορία είχε αρχικώς η ΕΥΠ κι αυτή χειρίζεται το υψίστης σημασίας ζήτημα με απόλυτη μυστικότητα».

Συγκεκριμένα ο κ. Παπουτσής στην ομιλία του στη Βουλή, σε σχέση με τους ελέγχους της ΑΔΑΕ στην ΕΥΠ και στα «μυστικά κονδύλια» ανέφερε τα εξής: «το 2009 εκταμιεύτηκαν προς την Υπηρεσία συνολικά για απόρρητες δαπάνες 7.226.000 ευρώ, από τα οποία 4.526.000 ευρώ ήταν για απόρρητες δαπάνες και 2,7 εκατομμύρια για μισθοδοσία υπαλλήλων στο εξωτερικό. Το 2010 εκταμιεύτηκαν 8,6 εκατομμύρια για απόρρητες δαπάνες από τα οποία 5,9 εκατομμύρια για απόρρητες και 2,7 για μισθοδοσία του εξωτερικού. Ομως, από τα 5,9 εκατομμύρια το ποσό του 1.200.000 προβλέπεται για επιχείρηση η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη, δεν έχει ανακοινωθεί, έχει ήδη μεταφερθεί στο επόμενο έτος και βεβαίως υπάρχει στην Υπηρεσία. Αν η επιχείρηση ολοκληρωθεί μέχρι τότε, έχει καλώς, αν δεν ολοκληρωθεί, τότε αυτομάτως το ποσό αυτό θα παραδοθεί στον επόμενο Διοικητή της ΕΥΠ».

Αρχικώς μετά τη δήλωση του κ Παπουτσή αναπτύχθηκαν σενάρια ότι αυτή η επιχείρηση της ΕΥΠ ίσως σχετίζεται με απόπειρα παρείσφρησης σε ένοπλες ομάδες και εγκληματικές οργανώσεις ή με δημιουργία δικτύου άντλησης σημαντικών οικονομικών πληροφοριών με την παρουσία πρακτόρων της ΕΥΠ και συνδέσμων της υπηρεσίας στις Βρυξέλλες αλλά και σε άλλες χώρες που θεωρούνται κέντρα αποφάσεων για το μέλλον της χώρας. Μάλιστα για αυτήν την «οικονομική» διάσταση της δράσης της ΕΥΠ είχε επιδείξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ο πρώην πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου που ήταν σε ανοικτή γραμμή με τον διοικητή της υπηρεσίας κ. Κωνσταντίνο Μπίκα.

Πάντως άτομα που γνωρίζουν την παρασκηνιακή δράση των μυστικών υπηρεσιών ανέφεραν ότι «πρέπει κάποιος να προσέξει στην ομιλία του κ Παπουτσή ότι μιλά μεν για εν εξελίξει επιχείρηση της ΕΥΠ, όμως επισημαίνει ότι ακόμα από πέρυσι δεν έχουν δοθεί καθόλου χρήματα για αυτήν. Και αυτό ίσως δείχνει την ιδιαιτερότητα αυτής της επιχείρησης...».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Από τότε που έφυγε ο Βασιλικόπουλος..... | 11/12/2011 00:52
    Η ΕΥΠ βρίσκεται σε μία κωμικοτραγική κατάσταση από το 1996, όταν οι "εκσυγχρονιστές" έδιωξαν από την αρχηγία τον Ναύαρχο Λεωνίδα Βασιλικόπουλο, αυτόν που το 1987 αντιμετώπισε με επιτυχία τους Τούρκους και που το 1996 στα Ίμια έδωσε 100% έγκυρη και έγκαιρη πληροφόρηση, αλλά ο Σημίτης απαξίωσε και να τον δεχτεί στο γραφείο του, με τα γνωστά αποτελέσματα. Μετά που έφυγε ο Ναύαρχος, οι διάφοροι Σταυρακάκηδες, Αποστολίδηδες και Κοραντήδες άφησαν ανεξέλεγκτους τους συνδικαλισταράδες και τη μαφία του γνωστού Αγγελάκη. Βέβαια η τωρινή διοίκηση τόλμησε να ξεκαθαρίσει το τοπίο, και αυτό της το αναγνωρίζω.
    THS
    απάντηση71
     
     
    Διάτρητο το τηλεφωνικό απόρρητο | 10/12/2011 23:42
    Το τηλεφωνικό απόρρητο είναι διάτρητο, όπως επανελημένα έχει πεί η ΑΔΑΕ. Οι γνωμοδοτήσεις της εισαγγελείας του Αρείου πάγου ( που ποιος ξέρει τι αποσκοπούν ) σε συνδιασμό με την ενσωμάτοση της οδηγίας 2006/24/ΕΚ συν τον νόμο 3783/09, έχουν θέσει σε ύψηλό κίνδυνο το τηλεφωνικό απόρρητο. Τα εξωτερικά στοιχεία των συνδέσεων δεν προστατεύονται,με αποτέλεσμα να μπαίνουμε όλοι σε κίνδυνο
    NIKOS
    απάντηση51
     
     
    Ειπαμε | 10/12/2011 21:28
    έχουμε έτος 2011, 2012 και κάποιοι ανόητοι ακόμα νομίζουν ότι η ΕΥΠ είναι για να κυνηγάει το ΠΑΜΕ και την αριστερα. Αιώνιοι καραγκιόζηδες
    Νικος
    απάντηση43
     
     
     
    Κατεβάστε το αρθρο αυτό | 10/12/2011 21:23
    Θα επρεπε να ντέπεστε για τη δημοσιογραφία που ασκείτε στην Ελλάδα. Εσεις οι δημοσιογράφοι έχετε καταστρέψει την Ελλάδα. Τόσο καιρό δεν ενημερώνετε σωστά τον κόσμο. Τόσα χρόνια υπηρετείτε τα συμφέροντα της τσέπης σας. Εχετε ριμάξει την Ελλάδα. ΡΕΜΠΕΣΚΕΔΕΣ
    Ελληνας κάτοικος εξωτερικού
    απάντηση23
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το απόλυτο μπάχαλο | 10/12/2011 17:39
    "Μυστικά" κονδύλια της ΕΥΠ που ο υπουργός βγάζει στην επιφάνεια!!! Εκεί που ειδικοί του είδους, όπως οι ΗΠΑ, τα "αφήνουν" να αποκαλυφθούν σε 30-40 χρόνια ανεπίσημα μέσω ταινιών του Χόλυγουντ, η ελληνική ηγεσία τα αποκαλύπτει φόρα παρτίδα στο χρόνο. Αυτό μπορεί να σημαίνει, κατά τη δική μου λογική, ότι η ΕΥΠ λειουργούσε σε κάτι που δεν "ενέκρινε" η κυβέρνηση, ή τα κέντρα που κινούν τα νήματα του ΓΑΠ και της αυλής του. Και φυσικά όλα παρουσιάζονται ως οικονομική προστασία του πολίτη.
    Σου χρωστάμε κε Παπουτσή!
    απάντηση10
     
     
     
    Να καταργηθεί φασιστοτσουρμό... | 10/12/2011 13:20
    Μη ξεχνάμε ότι ο κ. Καραντής που είναι σήμερα βουλευτής του ακροδεξιού Λάος ήταν επικεφαλής της ΕΥΠ, όλοι μπορεί αβίαστα να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι οι ΚΥΠατζήδες δεν είναι προσανατολισμένη για την εθνική ασφάλεια της χώρας αλλά ενάντια στο λα'ι'κό κίνημα, και ιδιαίτερα στην κινηματική αριστερά, άλλωστε αυτό αποδεικνύεται με στοιχεία από την επερώτηση του Αλέξη Τσίπρα στη Βουλή που ΚΥΠατζήδες παρακολουθούσαν σε πορείες πολίτες, απεργούς και στελέχη του ΠΑΜΕ!
    [N.S.]
    απάντηση1434
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ; | 10/12/2011 11:52
    Ούτε ο εκπρόσωπος Τύπου της Κατεχάκη δεν θα έγραφε τέτοια πράγματα... Δηλαδή ο υπουργός αποκαλύπτει στη Βουλή, δημόσια, αυτά που υπονοεί ο δημοσιογράφος ότι δηλαδή θα "εξαγοράσουμε" παράγοντα ή παράγοντες των Βρυξελών για να έχουμε ευνοική αντιμετώπιση τώρα που μας .... Μα είναι δυνατόν να γράφονται τέτοιες γελοιότητες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, δηλαδή "αποστολές" στις Βρυξέλες; Οι "αποστολές" αυτές είναι undercover ή με επίσημη κάλυψη; Γιατί αν είναι υπό επίσημη κάλυψη ποιός θα τα "πάρει" τότε από τον "πράκτορα"; Μήπως λοιπόν απλά ο υπουργός είπε αυτό για να καλύψει την απραξία και να μπορέσει έτσι να μεταφέρει τα χρήματα στον επόμενο προυπολογισμό για να μην τα χάσει; Αν πάλι είναι αλήθεια ότι θα δοθεί τέτοιο ποσό μήπως θα πρέπει να το πει στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουκής σε κλειστή συνεδρίαση να του πούμε και μπράβο και να τους δώσουμε και παράσημο;
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ
    απάντηση221
     
     
    Ας υποθέσουμε.... | 10/12/2011 10:37
    Ας υποθέσουμε ότι η ΕΥΠ "συνέλαβε" την ιδέα της "επιχείρησης" και την εισηγήθηκε στον κ. Παπανδρέου και Παπουτσή. Αυτοί ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ;;; YΓ: Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για την "κατασκευή" παρομοίου με το καθ'υμάς Δημοψηφίσματος στην Γερμανία, γιά την παραμονή της στο Ευρώ και ΕΕ. ....Αχ ρε ΠΑΣΟΚ των φωστήρων, τι μας κάνεις.......
    assimantos ellinas
    απάντηση82
     
     
    Φανερές και κρυφές σπατάλες | 09/12/2011 23:07
    Φανερές και κρυφές σπατάλες, ψηφοθηρία κι εξαγορά ψήφων), πελατειακές σχέσεις, αυτή είναι η βασική δραστηριότητα των πολιτικών και των κομμάτων μας από το 1981 και μετά...
    Αναγνώστης
    απάντηση73
     
     
    Ενα τσούρμο χαφιέδες.... | 09/12/2011 23:03
    Απο ερώτηση του προέδρου της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα στην Βουλή: "....Και έρχομαι σε ένα συγκεκριμένο περιστατικό και θέλω απάντηση ως προς αυτό. Κατά την διάρκεια της θητείας σας αποκαλύπτεται έγγραφο της ΕΥΠ τον Οκτώβρη του 2010, 8.10.2010, όπου αποδεικνύει είναι αναφορά πρακτόρων της ΕΥΠ, αναφορά αναλυτική για μια συνδικαλιστική συγκέντρωση και πορεία στο Ηράκλειο της Κρήτης. Περιοδικό «Επίκαιρα» την προηγούμενη εβδομάδα. Εγώ το καταθέτω να μου πείτε αν είναι αληθινό. Και αν είναι αληθινό τι θα πράξετε γι’ αυτό. Δυο συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας, δίνουν αναλυτική αναφορά. «Η πρώτη πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Ελευθερίας, ήταν της ΑΔΕΔΥ, συμμετείχαν 150 άτομα εκ των οποίων τα 20 προέρχονταν από τον αντιεξουσιαστικό χώρο». Τι λέτε, ξέρανε και από πού είναι. «Ξεκίνησε στις 11 κατέληξε στις 12 στην πλατεία Ελευθερίας. Αποχώρησαν χωρίς προβλήματα. Η δεύτερη πραγματοποιήθηκε στις 11.30 από μέλη του ΠΑΜΕ συμμετείχαν περίπου 60 άτομα, κατέληξε…». Δηλαδή αυτός είναι ο ρόλος των πρακτόρων της ΕΥΠ; Να παρακολουθούν συνδικαλιστές και συνδικαλιστικές συγκεντρώσεις και να γνωρίζουν την ταυτοποίηση των πολιτικών τους και ιδεολογικών τους πεποιθήσεων; Αυτό είναι ένα ντοκουμέντο, το οποίο αν είναι αληθινό –εγώ δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι αληθινό– μας οδηγεί σε άλλες εποχές τότε που ο αείμνηστος Καραμανλής έλεγε «ποιος κυβερνάει αυτό τον τόπο». Υγ. Πληρώνουμε εκατομμύρια τους ΚΥΠατζήδες για να παρακολουθούν τους διαδηλωτές, τους απεργούς και τα συνδικαλιστικά στελέχη; ΞΕΦΤΙΛΑ!
    [N.S.]
    απάντηση917
     
     
    Απάτες | 09/12/2011 22:00
    Αυτή η "μεγάλη επιχείρηση" είναι απλώς το πώς θα φάνε κάποιοι καρεκλοκένταυροι λεφτά από τα μυστικά κονδύλια. Μήπως θα κάνουν και... απόδοση λογαριασμού; Άλλωστε τι μεγαλύτερη ζημιά μπορεί η χώρα να πάθει από την ήδη χαμένη εθνική κυριαρχία της; Μπαρούφες λοιπόν του Παπουτσή για να "διοχετεύσουν" κάπου χρήματα, από αυτά που δεν υπάρχουν.... Ποιός τον πιστεύει πιά; Α, ρε καημένη πατρίδα....
    Ηφαιστίωνας
    απάντηση84
     
     
    sviste amesos to arthro Auto | 09/12/2011 21:34
    me tis mistikes yperesies den paizoune oute grafoune tetoies arloumpes, kai eidika otan i epixirisi upotithete oti einai se ekseliksi. kai an einai etsi tote o papoutsis na kathisi amesa sto eidoleio gia yponomeysi tou ergou tis EYP kai gia esxati prodosia. Poia sovari xora se auton ton planiti dimosiopoii kondylia kai ypotheseis ton mistikon Yperesion tis??
    Konstantas
    απάντηση123
     
     
    Μας δουλεύετε; | 09/12/2011 21:25
    Ούτε ο εκπρόσωπος Τύπου της Κατεχάκη δεν θα έγραφε τέτοια πράγματα... Δηλαδή ο υπουργός αποκαλύπτει στη Βουλή, δημόσια, αυτά που υπονοεί ο δημοσιογράφος ότι δηλαδή θα "εξαγοράσουμε" παράγοντα ή παράγοντες των Βρυξελών για να έχουμε ευνοική αντιμετώπιση τώρα που μας .... Μα είναι δυνατόν να γράφονται τέτοιες γελοιότητες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, δηλαδή "αποστολές" στις Βρυξέλες; Οι "αποστολές" αυτές είναι undercover ή με επίσημη κάλυψη; Γιατί αν είναι υπό επίσημη κάλυψη ποιός θα τα "πάρει" τότε από τον "πράκτορα"; Μήπως λοιπόν απλά ο υπουργός είπε αυτό για να καλύψει την απραξία και να μπορέσει έτσι να μεταφέρει τα χρήματα στον επόμενο προυπολογισμό για να μην τα χάσει; Αν πάλι είναι αλήθεια ότι θα δοθεί τέτοιο ποσό μήπως θα πρέπει να το πει στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουκής σε κλειστή συνεδρίαση να του πούμε και μπράβο και να τους δώσουμε και παράσημο;
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ
    απάντηση52
     
     
    φανερες υπηρεσιες | 09/12/2011 21:07
    Αντε να λειτουργησουν σωστα οι μυστικες υπηρεσιες στην Ελλαδα οταν την ωρα που εξελισσεται μια επιχειρηση καποιοι ζητουν να μαθουν πληροφοριες... Τοσο νουμερα ειναι οι βουλευτες, ταχα ανησυχουν για τα μυστικα κονδυλια αλλα για το ανοιγμα των λογαριασμων τους στην Ελβετια τσιμουδια.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση122
     
     
    Περίεργες πολύ περίεργες....... | 09/12/2011 20:39
    ......οι δηλώσεις Παπουτσή. Οταν ερωτήσεις, επερωτήσεις και αναφορές κομμάτων και βουλευτών, για παροχή στοιχείων διαφόρων απλών υποθέσεων δεν απαντούνται, είναι πράγματι ''περίεργες'' αυτές οι δηλώσεις και η παροχή πληροφοριών για τέτοιου είδους θέμα. Πόσο μάλλον η δημοσίευση τους. Φυσικά την επιχείρηση της ΕΥΠ την έστειλε αδιάβαστη πλέον, και εδώ μπαίνει το ερώτημα, είναι απλώς γκάφα του κ. Παπουτσή ? ή κάτι άλλο ''κρύβεται'' πίσω απ' αυτές. Οχι τίποτα άλλο αλλά πολλά έχουν αφήσει και ''σέρνονται'' το τελευταίο διάστημα.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση216
     
     
     
    007 ή 000... | 09/12/2011 20:22
    Λένε ότι σε δύο χώρες του κόσμου δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά οι μυστικές υπηρεσίες: στην Ιαπωνία γιατί δεν μιλάει κανένας και στην Ελλάδα επειδή μιλάνε όλοι
    ΚΛ
    απάντηση623
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ανοίγω το βάζο, το κουταλάκι βάζω, και τι βγάζω..." | 09/12/2011 20:09
    Τα μυστικά κονδύλια είναι ένα βάζο το οποίο δεν επιτρέπεται να δει κανείς , με γλυκό αγνώστου είδους, που η ποσότητά του δεν είναι εθνικά σωστό να κοινολογείται, στο οποίο βάζουν χέρι άνθρωποι που παραμένουν άγνωστοι, για υπηρεσίες που δεν δημοσιοποιούνται και το οποίο συνεχίζουν να γεμίζουν χωρίς να ερωτώνται ποτέ τα συνήθη κορόιδα -τα οποία αντιθέτως είναι πασίγνωστα (και ονοματεπώνυμο έχουν και ΑΦΜ και την ηλίθια εντύπωση ότι είναι ο κυρίαρχος λαός, τρομάρα τους.
    Μαϊμουδιστάν
    απάντηση349
     
     
    Συγχαρητήρια! BRAVO! (από ποιόν όμως;) | 09/12/2011 20:00
    Κύριε αρχισυντάκτη, Δεν με νοιάζει αν το δημοσιεύσετε ή όχι διαβάστε το όμως, αξίζει τον κόπο! Έστω ότι όλα αυτά είναι ψέμματα! Για ποιόν στρώνετε το χαλί; Έστω ότι όλα είναι αλήθεια! Συγχαρητήρια, κερδίζετε λουκούμια! Μα, είσαστε σοβαροί; Τί είδους ανακοινώσεις του Υπουργείου είναι αυτές; Ειδικότερα, με το να αποκαλύπτετε μυστικές εν εξελίξει επιχειρήσεις της ΕΥΠ (που, άντε, θα σας κάνω τη χάρη και να σας πιστέψω ότι αφορούν σε δυνάμενες προθέσεις της χώρας μας) και ακόμα περισσότερο, να δημιουργείτε κιόλας φημολογία για ενδεχόμενα διαμορφούμενο κλίμα διάβρωσης εκ μέρους μας σε "φίλιες" δυνάμεις! Τί να πω, μένω άφωνος. Περί του αδικήματος της εσχάτης προδοσίας έχει ακούσει κανένας; Διαβάστε τον Στρατιωτικό Ποινικό Κώδικα που το περιγράφει, και μετά ξαναγράψετε το ίδιο άρθρο, έτσι ώστε να μην αδικείτε την πατρίδα μας. Είσαστε Έλληνες εσείς, ή μέλη ξένων μυστικών υπηρεσιών που μάχονται να αποκαλύψουν τα μυστικά (αν υπάρχουν) της χώρας μας;
    Giorgos
    απάντηση233
     
     
     
    Ίσως η Κρήτη? | 09/12/2011 20:00
    Ίσως απασχολεί την ΕΥΠ το ζήτημα της "αυτονομίας" της Κρήτης που ετοιμάζουν οι αμερικανοσιωνιστές φίλοι μας το 2012 ήδη από τη δεκαετία του 1970?Μπορεί να είναι και αυτό.Άλλο εθνικό ζήτημα που να οδεύει σε μια καταστροφική λύση για τη χώρα και να μην το ξέρουμε δεν νομίζω ότι υπάρχει.Μπορεί διαβάζοντας αυτές τις γραμμές να αναρωτηθείτε τι λέει αυτός?Διαβάστε τις δηλώσεις του Γιώργου για την Κρήτη και τις σχέσεις της με τους Άραβες στις 28 Οκτωβρίου.Είναι πολύ διαφωτιστικές για αυτό το κρυφό ζήτημα.Ας όψονται τα πετρέλαια.
    Κρητική πολιτεία με πρωτεύουσα τα Χανιά
    απάντηση228
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-