από metereologos.gr
Κυριακή 22 Απριλίου 2018
 

Ελεύθερος με εγγύηση 200.000 ευρώ ο μοναχός Αρσένιος

Επιπλέον υποχρεωτική παρουσία στην Αστυνομία κάθε 15 ημέρες
Ελεύθερος με εγγύηση 200.000 ευρώ ο μοναχός Αρσένιος
Ο μοναχός Αρσένιος ήταν ένας από τους εμπλεκόμενους στην υπόθεση των ανταλλαγών εκτάσεων της λίμνης Βιστωνίδας με «φιλέτα» του ελληνικού Δημοσίου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ολοκληρώθηκε η απολογία του μοναχού Αρσένιου, μετά από τρεις ημέρες, ενώπιον της Εφέτη Ειδικής Ανακρίτριας Ειρήνης Καλού για τις κακουργηματικές κατηγορίες που τον βαρύνουν στην υπόθεση των λεγόμενων «ιερών ανταλλαγών» μεταξύ της Μονής Βατοπεδίου με το ελληνικό Δημόσιο.

Στον Αρσένιο επιβλήθηκε χρηματική εγγύηση 200.000 ευρώ, υποχρεούται να παρουσιάζεται στην Αστυνομία κάθε 15 ημέρες και αφέθηκε ελεύθερος

Ο μοναχός είναι ένας από τους βασικούς εμπλεκομένους της υπόθεσης και κατηγορείται για ηθική αυτουργία σε απάτη, σύσταση συμμορίας και ξέπλυμα βρόμικου χρήματος.

Οπως είναι γνωστό ο Αρσένιος ήταν ένας από τους επικεφαλής της Μονής Βατοπαιδίου την επίμαχη περίοδο των ανταλλαγών εκτάσεων της λίμνης Βιστωνίδας με  «φιλέτα» του ελληνικού Δημοσίου, μεταξύ των οποίων και το Ολυμπιακό ακίνητο το οποίο έχει ήδη πωληθεί σε επιχειρηματία.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, οι ανταλλαγές έγιναν κατόπιν σχεδίου στο οποίο συμμετείχαν και στελέχη του Δημοσίου (Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου, στελέχη υπουργείου Γεωργίας κλπ), στο οποίο ενεπλάκησαν και πολιτικά πρόσωπα που δεν ελέγχθηκαν ποτέ λόγω παραγραφής.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (11)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ??? | 24/11/2011 14:49
    Σώσων Κύριε τον Λαό σου από τους ''εκπροσώπους'' σου !!!
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση31
     
     
    Ελεύθερος με εγγύηση 200.000 ευρώ ο μοναχός Αρσένιος | 24/11/2011 14:24
    όλλοι αυτοί που προέρχονται απο τη σλαβόορθοδοξία του Βυζαντίου, δεν έχουν τίποτε μα τίποτε να κάνουν με τη ελληνόορθοδοξία που εκατομμύρια θρησκόλιπτοι Έλληνες πιστεύουν!
    Φώτης Ραϊσάκης
    απάντηση01
     
     
    τα ειχε δηλωμενα στην εφορια | 24/11/2011 14:15
    που είναι το ΣΔΟΕ για να κάνει ελεγχο που βρεθηκαν τα χρηματα!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση31
     
     
    Έχει ο μοναχός 100.000 ευρώ; | 24/11/2011 13:58
    Εγώ νόμιζα ότι για να γίνει κάποιος μοναχός δεν πρέπει να έχει περιουσία. Μήπως αυτό σημαίνει ότι μπορεί να την αποκτήσει μετά; Άρα να υποθέσουμε ότι αυτά τα 100.000 είναι μέρος της περιουσίας του; Έχει κι άλλη περιουσία; Από που; Γιατί; Άλλο βέβαια η μονή ως σύνολο κι άλλο ο μοναχός. Εδώ μιλάμε για ένα πρόσωπο νομίζω. Έχει καταλυθεί το σύμπαν.
    Μετανοείτε.
    απάντηση21
     
     
    Φτωχαδάκι..Χριστόδουλος | 24/11/2011 13:51
    Και Ειρήνη και Καλού...αμάν Κυρία... αυτοί ούτε απο ειρήνη ξέρουν, και απο καλωσύνη...τρέχει απο τα μπατζάκια τους....περίμενα περισότερα (όχι λεφτά εγγύησης, από αυτά έχουν μπόλικα)... τον επόμενο, ελπίζω να τον ξυρίσεις...
    Χριστόδουλος
    απάντηση62
     
     
    εχουν χρηματα οι μοναχοί??? | 24/11/2011 13:42
    σε μία τέτοια δύσκολη εποχή για ολου μας , είναι πρόκληση για μοναχούς να εχουν τοσα χρήματα για να πληρώνουν εγγυήσεις,φαίνεται οτι το επάγγελμα ειναι επικερδές.!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση141
     
     
    ΚΟΨΤΕ ΦΑΤΣΑ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ | 24/11/2011 13:14
    Ερώτηση (αφελής): που βρήκε το λαμόγιο 200.000 για να πληρώσει την εγγύηση? Δεν υπάρχει ΣΔΟΕ να τον ελέγξει? Υ.Γ. Και επιτέλους δεν θα πληρώσουν τα λαμόγια Ρουσόπουλος και Βουλγαράκης (ΕΙΜΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΤΗΣ ΝΔ 31 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΑ ΕΧΩ ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ)? Τέλος ήλθε η ώρα να φορολογηθεί η περιουσία της εκκλησίας και εφόσον θέλουν να συνεχίζεται η μισθοδοσία των ιερέων να τρέχει από το δημόσιο (τις τσέπες μας δηλαδή) ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (του Παπαδήμου για να εξηγούμεθα, όχι των Βενιζελοκαλαματιανών μπουμπουκιών).
    Αχιλλέας
    απάντηση102
     
     
    Πόσες οικογένειες θα έκαναν Χριστούγεννα με 200.000? | 24/11/2011 13:07
    Πιστεύω στο Θεό και πιστεύω ότι υπάρχουν μοναχοί και ιερείς που πραγματικά επιτελούν τεράστιο κοινωνικό έργο, σκανδαλίζομαι όμως όταν βλέπω ένα μοναχό να πληρώνει 200.000 για να αποφυλακιστεί. Σκανδαλίζομαι ακόμη περισσότερο όταν βλέπω τον καλοθρεμένο μοναχό να κρατάει ένα παχυλό τσαντάκι. Επίσης απελπίζομαι όταν ακούω ότι οι πολιτικοί παράγοντες κυκλοφορούν ελεύθεροι γιατί δεν ελέγθηκαν ποτέ λογω παραγραφής. Και μετά σκέφτομαι και την φράση του Κων (μπουχέσα) Καραμανλή να λέει στον πρόεδρο της Βολής, κλείστο το μπ***δελο (παλιότερο δημοσίευμα του Βήματος) ακριβώς για να την γλιτώσει ο Ρουσσοπουλος με την παραγραφή. Και τότε είναι που έρχεται στο μυαλό μου ο Ξυλούρης που τραγουδάει πότε θα κάνει ξαστεριά να πάρω το τουφέκι μου... Μόνο που εγώ δεν θα πάρω τα βουνά, αλλά τα πολιτικά γραφεία
    Ανώνυμος / η
    απάντηση101