Παρασκευή 25 Απριλίου 2014
 
 

Υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και μονογονεϊκές οικογένειες

Αναθεωρείται το νομοθετικό πλαίσιο για να χτυπηθεί το «εμπόριο βρεφών»
Υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και μονογονεϊκές οικογένειες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Ομοφυλόφιλα ζευγάρια και μονογονεϊκές οικογένειες εξετάζεται αν θα μπορούν να αναλαμβάνουν στο μέλλον υιοθεσίες παιδιών.

Το ενδεχόμενο αυτό άφησε για πρώτη φορά ανοιχτό και στην Ελλάδα ο υπουργός Υγείας κ. Α. Λοβέρδος, κατά τη διάρκεια κοινής συνέντευξης Τύπου, σήμερα, Τρίτη, με τον υπουργό Δικαιοσύνης κ. Χ. Καστανίδη.

Όπως είπε ο υπουργός Υγείας, έχει συσταθεί ήδη επιτροπή στο υπουργείο Υγείας που μελετάει το ενδεχόμενο υιοθεσίας παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και μονογονεϊκές οικογένειες. Επίσης ενισχύεται με επιπλέον μέλη και η υφιστάμενη επιτροπή, η οποία είχε συσταθεί για τα θέματα υιοθεσίας επί υπουργίας του κ. Ν. Δένδια στο υπουργείο Δικαιοσύνης.

Η επιτροπή αυτή θα καταθέσει σύντομα τις προτάσεις της ώστε να επιταχυνθούν στο μέλλον συνολικά οι διαδικασίες που απαιτούνται για τις υιοθεσίες παιδιών από ζευγάρια, ενώ για πρώτη φορά θα εξεταστεί να αναγνωριστεί το σχετικό δικαίωμα και στους ομοφυλόφιλους.

Όπως είπε ο κ. Λοβέρδος, με την αναθεώρηση του πλαισίου των υιοθεσιών, καταβάλλεται προσπάθεια να «χτυπηθεί» και το εμπόριο βρεφών και τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά και δεν μπορούν να το κάνουν στη χώρα μας, αν σταματήσουν να καταφεύγουν σε τρίτες χώρες και παράνομες ενέργειες.

Το θέμα είναι νομοθετικά λυμένο είπε ο κ. Λοβέρδος και πρόσθεσε ότι απλά υπάρχουν κάποιες αγκυλώσεις στην αρμόδια επιτροπή. Κατέληξε όμως, λέγοντας, ότι δεν έχουν μπει προϋποθέσεις και όρια στις προτάσεις που θα κατατεθούν.

Όπως είπε ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Καστανίδης, εξετάζεται και το ενδεχόμενο να δίνεται η δυνατότητα σε οικογένειες να αναλαμβάνουν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα εγκαταλελειμμένα ή κακοποιημένα παιδιά ή παιδιά που βρίσκονται στο όριο παραβατικής συμπεριφοράς για να μην κλείνονται σε ιδρύματα.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Normal family? | 16/05/2011 17:13
    Ποια είναι η "normal family" σήμερα κε Λιβαθινέ; Όποιος νομίζει ότι τα ΛΟΑΤ άτομα δεν μπορούν να κάνουν παιδιά αν πραγματικά το θέλουν, του διαφεύγουν κάποια πράγματα. Υπάρχουν λεσβίες/ομοφυλόφιλοι στην Ελλάδα που έχουν κάνει παιδί με κάποιον ομοφυλόφιλο/λεσβία αντίστοιχα με αμοιβαία συμφωνία (υπάρχει και η σπερματέγχυση), αφού ο νόμος δεν τους δίνει κάποια άλλη, "επίσημη" δυνατότητα για τεκνοθεσία. Και αν κάποιος μπει σε τέτοιες διαδικασίες, σημαίνει ότι πραγματικά το θέλει και δεν έσπασε κάποιο προφυλακτικό... Στην Ελλάδα δεν πρόκειται για πολλά ακόμα χρόνια να δοθούν ίσα δικαιώματα στα ΛΟΑΤ άτομα, γιατί η κοινωνική, πολιτιστική και πολιτική επιρροή της θρησκείας/εκκλησίας είναι τεράστια.
    Νίκος Φ.
    απάντηση231
     
     
    To the greek-american gay | 11/05/2011 21:59
    I can understand that gay peope have the need to feel free to do anything they like in a modern, open society. Though I firmly believe that homosexuality is a biological deviation (and modern research has indeed found clues to a genetically generated sexual disorder) I am not against their right to accede to an institutionalized treaty of union. But I am vehemently opposed to the homosexual's claim to bear biological children through surrogate persons or even to legalize adoptions. It is an absolutely inalienable right of every child on earth to grow up in a normal family something that understandably implies having both parents male and female. The rest is either nonsense or gay talk..
    Στέφανος Λιβαθινός
    απάντηση235
     
     
    Ένα βήμα εμπρός | 11/05/2011 13:24
    Θετική είναι η στάση της κυβέρνησης και των συναρμοδίων υπουργών. Δεν είναι θέμα προσβολής κανενός πολιτιστικού ιδεώδους, ούτε και θέμα ανοχής σε νοσηρό φαινόμενο. Νοσηρό φαινόμενο δεν είναι ο σεβασμός - προσοχή, όχι ανοχή, σεβασμός - της ετερότητας και εν προκειμένω της σεξουαλικής διαφορετικότητας. Νοσηρό φαινόμενο είναι παπάδες να κάνουν ύποπτες ανταλλαγές ακινήτων με τη συνέργεια πολιτικών ή να είναι παιδεραστές (βλ. εκκλησία της Αμερικής) με την συγκάλυψη των πολιτικών. Δεν είναι ασθένεια να θέλει κάποιος ομόφυλος να ζήσει με τον άνθρωπό του και να φτιάξει την οικογένειά του. Είναι ανθρώπινο δικαίωμα και πρέπει - επιτέλους - να προστατευτεί και θεσμικώς από το ελληνικό κράτος.
    Ανδρέας
    απάντηση365
     
     
    I am Gay and I have two children | 11/05/2011 02:23
    I am a Greek-American living in Los Angeles. My partner and I have two children (through surrogacy - they are both biologically ours). The children are very happy, active, socially astute, well educated, well travelled, have many many many friends and are the epitome of health and happiness. Many of our Gay friends have children, and none face any problems in California. It's time Greece acknowledges that same-sex families are no different then heterosexual families. Bravo Ellas!
    Greek-American
    απάντηση477
     
     
    Επιτέλους αναγνωρίζονται οι οικογένειες ομόφυλων ζευγαριών | 10/05/2011 21:52
    Έχουν γίνει δεκάδες έρευνες πάνω στο θέμα της καταλληλότητας των λεσβιών και των gay να μεγαλώνουν παιδιά. Όλες μα όλες έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στα παιδιά που μεγαλώνουν σε αυτές και σε παραδοσιακές οικογένειες. Καλά θα κάνουν όσοι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν ψάξει το θέμα να μην προβάλλουν τα κομπλεξ τους σε άλλους. Η ψυχολογία, η ψυχιατρική και η κοινωνιολογία έχουν αποφανθεί για αυτό το θέμα. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν έχει καμία σημασία και επιρροή στο πόσο καλά μεγαλώνει ένα παιδί. Διαβάστε τι λέει ο μεγαλύτερος οργανσιμός ψυχολόγων και ψυχιάτρων του κόσμου σχετικά, γιατί θέλει γνώση πριν μιλήσεις μιλήσεhttp://apa.org/topics/sexuality/orientation.asp
    Ανώνυμος / η
    απάντηση438
     
     
    !.........................! | 10/05/2011 20:07
    Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί που γράφουν αυτά που διαβάζω σαν σχόλια γνωρίζουν οτι η ομοφυλοφιλία αποτελεί πλέον σεξουαλικό προορισμό πολλών ανθρώπων, και μάλιστα ήδη έγγαμων, με κατά τα άλλα "καλές" οικογένειες...όπως επίσης οτι οι ομοφυλόφιλοι προέρχονται από "καλές" οικογένειες ετερόφυλων....η αγάπη, η στοργή, η ασφάλεια, η ανατροφή, ο σεβασμός και η παιδεία...δεν έχουν φύλο..δεν διδάσκονται από ετερόφυλους ή ομοφυλόφιλους..αλλά από ανθρώπους...ή καλύτερα από Ανθρώπους...
    Αργοναύτης
    απάντηση436
     
     
    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΈΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ | 10/05/2011 19:04
    Μετά το νομοσχέδιο της εικαζόμενης συν ένεσης η υιοθεσία παιδιών απο ομοφυλόφιλα ζευγάρια .Αυτοί η κύριοι της κυβέρνησης προσβάλουν βάναυσα τον πολιτισμό μας την παράδοση μας την δημοκρατία μας ντύνοντας τις φασιστικές και ολοκληρωτικές νομικές επινοήσεις τους με αγαθές προθέσεις.Δεν θέλει και βαθιές γνώσεις ψυχολογίας για να αντιληφθείς το νοσηρό του να μεγαλώνει ενα παιδί μέσα σε ενα ομοφυλόφιλο ζευγάρι με τι κινδύνους να πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης διαστρέβλωσης της ταυτότητας του και πόσα άλλα.ΝΤΡΟΠΗ
    xanthi
    απάντηση657
     
     
    πανάθεμάσε ! | 10/05/2011 17:32
    σε ομοφυλόφιλους !! ντροπή ρε !!
    Ήλιος
    απάντηση851
     
     
    Αποσύνθεση της κοινωνίας | 10/05/2011 17:05
    Ο γίγας Καστανίδης αφού έκανε τη χώρα παιδική χαρά της εισαγόμενης εγκληματικότητας με την άθλια και επικίνδυνη ιδεοληψία που τον διακρίνει, επιχειρεί τώρα να εκθεμελιώσει ο,τι υγιές είχε απομείνει στην κοινωνία. Δυστυχώς παρέσυρε και τον πιο σοβαρό Λοβέρδο. Κρίμα...
    Κοινωνική συνείδηση
    απάντηση2351
     
     
    Το όνειδος της ομογονεϊκότητας | 10/05/2011 16:18
    Αξιότιμε κε Λοβέρδο, Αρκετά στραπάτσα έχετε κάνει ως κυβέρνηση στην χώρα εσείς κι' ο πρωθυπουργός σας, ας μην προσθέσετε άλλο ένα ανεπανόρθωτο με την αντιφυσιολογική και αντικοινωνική κατοχύρωση της ομογονεϊκότητας ή υιοθεσίας από ομοφυλόφυλα ζευγάρια! Αν και εδώ πού τα λέμε προκειμένου να μαζέψετε "κανένα φράγκο" θα ήσασταν έτοιμοι να εγκρίνετε και ..θεσμοθετημένες κτηνοβατικές σχέσεις....
    Στέφανος Λιβαθινός
    απάντηση750
     
     
    Επιτέλους! Μπράβο! | 10/05/2011 15:54
    Αλλά φροντίστε να επιτρέπεται και η υιοθεσία σε χορτοφάγους, όχι να διακόπτεται η διαδικασία επειδή το ζευγάρι δεν τρώει κρέας όπως έγινε πρόσφατα στην Κρήτη.
    ΣΜ
    απάντηση1115
     
     
    Απίστευτο | 10/05/2011 15:37
    ακόμα απαγορεύεται ο πολιτικός γάμος , ούτε καν η νόμιμη ένωση-συμβίωση ατόμων του ιδίου φύλου, με την οποία συμφωνώ .. μου φαίνεται ακαιρη και καιροσκοπική η σχετική συζήτηση περί υιοθεσίας.. μήπως κάνω λάθος..??
    Αλήθεια
    απάντηση275
     
     
    BRAVO | 10/05/2011 15:07
    bravo ke Loverde, pou tolmate, kai proxorate!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση367
     
-