από metereologos.gr
Τρίτη 17 Ιουλίου 2018
 

Αναστάτωση στα φαρμακεία λόγω έλλειψης καρδιολογικού φαρμάκου

Χιλιάδες άνθρωποι δεν μπορούν να το προμηθευτούν.
Αναστάτωση στα φαρμακεία λόγω έλλειψης καρδιολογικού φαρμάκου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η έλλειψη -εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα- του σκευάσματος Sotalol 80 για τη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης έχει προκαλέσει έντονη ανησυχία σε χιλιάδες ανθρώπους που πάσχουν από διάφορες μορφές καρδιοπάθειας.

Το σκεύασμα έχει εξαφανιστεί από τα φαρμακεία με αποτέλεσμα χιλιάδες άνθρωποι που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες των πληθυσμού, πολλοί εκ των οποίων ηλικιωμένοι, να μην μπορούν να το προμηθευτούν και η υγεία τους να κινδυνεύει.

Η κατάσταση γίνεται σοβαρότερη λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στη χώρα τις τελευταίες μέρες καθώς η ζέστη και η υγρασία επιδεινώνουν σταδιακά την κατάσταση της υγείας των ανθρώπων αυτών.

Γεγονός είναι ότι το σκεύασμα «εξαφανίστηκε» αιφνιδιαστικά από τα ράφια των φαρμακείων, κανείς δεν ενημέρωσε τους χιλιάδες ανυποψίαστους ασθενείς για την επικείμενη έλλειψη του ώστε να μπορέσουν έγκαιρα να προμηθευτούν επαρκή ποσότητα κουτιών.

Την ίδια ώρα οι φαρμακοποιοί δεν έχουν την παραμικρή ενημέρωση για το πότε οι αρμόδιοι θα φροντίσουν να επαναφέρουν το φάρμακο που έχει ανάγκη ο κόσμος.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (1)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Είναι Generic. | 06/07/2018 20:49
    Σταματήστε το κάπνισμα ..9στους 10 την αρρυθμία που έχουν και νομίζουν ότι τους βοηθά αυτό το χάπι είναι λανθασμένοι .ελαφρα τροφή και περπάτημα ..τα χάπια βλαπτουν σοβαρά την υγεία με της παρενέργειες .
    Christos
    απάντηση00
     
-