από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Μαΐου 2018
 

Τσίπρας: Τώρα πια μας ακούν, μας αναγνωρίζουν, μας σέβονται

«Από τον φόβο περνάμε στην κανονικότητα»
Τσίπρας: Τώρα πια μας ακούν, μας αναγνωρίζουν, μας σέβονται
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Από τον  φόβο περνάμε στην κανονικότητα. Από την αμφισβήτηση στον σεβασμό».

«Τώρα πια μας ακούν, μας αναγνωρίζουν, μας σέβονται. Από τις θυσίες των πολλών, περνάμε στις ανάγκες, στο δίκιο των πολλών και στα δικαιώματα για όλους».

«Η κοινωνία σηκώνει το κεφάλι και βαδίζει πια σταθερά σε μια χώρα κανονική».

Αυτά σημειώνει ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας σε βίντεο που έχει αναρτήσει στον επίσημο λογαριασμό του στο Twitter, με μηνύματα για την ενδυνάμωση της χώρας και του ρόλου της στο ευρωπαϊκό και διεθνές στερέωμα, στην επιστροφή στην «κανονικότητα» και την επικέντρωση στις «ανάγκες των πολλών».



Το βίντεο που περιλαμβάνει στιγμιότυπα από επαφές του πρωθυπουργού με Ευρωπαίους και διεθνείς ηγέτες και αξιωματούχους (Μακρόν, Ομπάμα, Πούτιν, Γιούνκερ, Μοσκοβισί, Γκουρία), διατρέχουν μηνύματα όπως: «Ελλάδα. Από την άδεια θέση, στη δυνατή παρουσία».  «Από τα χρόνια μικρής ευθύνης στη δύναμη της πράξης». «Με σαφήνεια, καθαρότητα, εξορθολογισμό». «Η χώρα μας, ξανά, ισότιμος συνομιλητής στην Ευρώπη. Μας αναγνωρίζουν, μας ακούνε, μας σέβονται». «Ελλάδα, διεθνής συνομιλητής».

Σε αυτό το πλαίσιο φιλοξενείται επίσης το απόσπασμα από την πρόσφατη ομιλία του Ζ. Κ. Γιούνκερ στην ελληνική Βουλή ότι «μετά από 8 χρόνια δοκιμασίας, η Ελλάδα επιστρέφει στην κανονικότητα», με το βίντεο να καταλήγει: «Και συνεχίζουμε με την ίδια θέληση κι υπευθυνότητα», «ήταν δίκαιο και έγινε πράξη».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αυτοθαυμασμός και η Πραγματικότητα | 16/05/2018 13:04
    Λείπει κάτι : "και με θαυμάζουν".Λοιπόν και στ ανώτερα. Αλλη είναι η πραγματικότητα : Εμπέδωση ενός ψευδοκρατικού, φαυλοκρατικού, υποκριτικού, ανικανοκρατικού, τεμπελοκρατικού και ολίγον τι αλητοκρατικού συστήματος.
    Panos Terz
    απάντηση100
     
     
    XA XA | 16/05/2018 11:41
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΛΩΤΣΙΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΧΙΣΕΙΣ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ . ΑΝΤΕ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗΘΗΚΕΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ ΚΙΟΛΑΣ.
    ATHINEOS
    απάντηση100
     
     
    Μόνο γέλιο | 16/05/2018 09:29
    Ρε Τσίπρα σταμάτα τα αστεία, δε γελάει κανένας πια
    J.P.
    απάντηση260
     
     
    Σε | 16/05/2018 07:54
    χρησιμοποιούν σαν δήμιο βρε ηλίθιε για να σφάξεις τον κόσμο που πίστεψε στις όσες μπούρδες εκτόξεψες
    Θεσσαλονίκη
    απάντηση260
     
     
    Ανεύθυνος, ανήθικος, ανίκανος, ... | 16/05/2018 07:01
    Ανεύθυνος, ανήθικος, ανίκανος, νοιάζεται μόνο για τις σκουριασμένες θεωρίες του. Δεν θα περνούσε ο πολιτικός τυχοδιωκτισμός, τα ψεματα του, εάν δεν είχε να κάνει με έναν λαό που νοιάζεται μόνο για το ατομικό του συμφέρον, επιβραβεύει λαϊκιστές, ψεύτες.
    Ελένη Λ.
    απάντηση270
     
     
    the Tzoker | 16/05/2018 06:06
    He spoke again
    wagadougou
    απάντηση120
     
     
    Αυτόν τον ηθοποιό στο videoclip | 16/05/2018 02:09
    κάπου τον έχω ξαναδεί. Ερωτούμαι μόνο ποιος ήταν ο σκηνοθέτης και τι τίτλο φέρει το κλιπάκι του συγγραφέα: Μήπως “Μας σέβονται» η μας «Μας υπολογίζουν» η μήπως «Επιστροφή στα νταούλια»?
    X-Factor
    απάντηση180
     
     
    Έγινε ο φόβος " κανονικότητα " ... | 16/05/2018 01:31
    Έγινε ο Φόβος "κανονικότητα", κ. Τσίπρα ! Αυτό είναι τεράστια ..."επιτυχία" ! Τέτοια ανασφάλεια δεν είχαμε ούτε το ούτε το 9, ούτε το 10, ούτε στις αρχές του 12 όταν είχαμε ακυβερνησία. Στις αρχές δε του 14, με τους "Σαμαροβενιζέλους" , τους " Μερκελιστές " και τους "προδότες" , και πριν από τις ευρωεκλογές, είχαμε αναθαρρήσει, είχε αλλάξει το ψυχολογικό κλίμα της οικονομίας. Μετά ήρθε η "Πρώτη φορά ...Αριστεροδεξιά" κι έφερε το τρίτο και τέταρτο οδυνηρότερο Μνημόνιο, τις συνέπειες του οποίου δεν έχουμε ακόμη υποστεί. Προηγουμένως γνωρίσαμε, και παραμένουν έκτοτε , τα capitals controls . Αυτό μάλιστα ! Είναι η επιτομή της " κανονικότητας " . Πόσο αφελείς θα πρέπει να μας θεωρείτε ;
    Έκτωρ
    απάντηση220
     
     
    Πάλι παραμύθια... | 15/05/2018 23:43
    Μα καλά ποιοι πιστεύουν ακόμα αυτές τις αρλούμπες που γράφει ο Τσίπρας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης; Πρέπει να είναι ή ανόητοι ή βολεμένοι. Διαφορετικά δεν εξηγείται...
    Αθηναίος πολίτης
    απάντηση210
     
     
    υπερηφάνεια | 15/05/2018 22:23
    Ο αγώνας τώρα ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ! Ένας είναι ο εχθρός, ο Ιμπεριαλισμός! Αλέξης και ξερό ψωμί!
    arus
    απάντηση29
     
     
    Ναι Αλέξη | 15/05/2018 22:18
    Αφού τα κατάφερες τόσο καλά,κάνε τώρα εκλογές να δεις τα ποσοστά.Θα έχουν επιστρέψει και αυτά στην κανονικότητα.
    2,9 και πολύ τους
    απάντηση210
     
     
    Κύριε Τσίπρα | 15/05/2018 21:24
    με κάθε ειλικρίνεια υπήρξες ο πιο ανίκανος και επικίνδυνος πρωθυπουργός από ιδρύσεως σύγχρονου ελληνικού κράτους. Υπήρξες παράδειγμα αποφυγής για κάθε νέο διπλωμάτη και πολιτικό παγκοσμίως, ο τρόπος που πολιτεύεσαι εμπεριέχεται πλέον σε textbooks διπλωματίας και ηγεσίας για το τι να ΜΗΝ κάνει κανείς, ενώ η προοπτική να συνεχίσεις την ασχολία με την πολιτική κινητοποιεί ένστικτα επιβίωσης της κοινωνίας. Ελπίζω και εύχομαι η παρένθεσή σου να αποτελέσει μακρινό εφιάλτη και παραμύθι για να φοβούνται τα "παιδιά" που δε θα πληρώνουν τους φόρους τους.
    Evan
    απάντηση240
     
     
    Χαρακτηρολογική δυσμορφία κ μωρία | 15/05/2018 21:16
    Ο γελαστος μας ηγέτης όπως κάθε τυπικός "λαόφιλος" κομουνιστής, "αλτρουιστής σωτήρας", ζεί απομονωμένος απο την καθημερινότητα κ την πραγματικότητα που ο μέςος εργαζόμενος Έλληνας αντιμετοπίζει με τεράστιους κόπους κ θυσίες. Είναι λες και κάθε ημέρα όταν θέλει να δεί τι συμβαίνει με τον μέσο Ελληνα στέκεται μπροστά στον καθρέπτη χασκογελάει και λει στο έιδωλό του "είσαι πολύ καλος κ επιτυχιμένος, μπράβο συνέχησε έτσι!" Φαίνεται οτι έτσι παίρνει μιά θετική "απάντηση" γιά να δικαιολογίσει τις πράξεις του που είναι τόσο παράλογα μακρυά απο αυτα που λέει κ υπόσχεται ... Ο Αλέξις είναι ο μόνος πιστός οπαδός του .... Άντε κ μερκοί γλύφτες απο το ΠΑΣΟΚ ... (Αρουραίοι που άλλαξαν σαπιοκάραβο...)
    Johny
    απάντηση170
     
     
    Δεν σε | 15/05/2018 18:14
    σέβονται, απλώς τους κάνεις όλα τα χατήρια, σε χρησιμοποιούν και εμείς πληρώνουμε την ασχετοσύνη σου
    Διογένης
    απάντηση200
     
     
    Ο υπερθετικός βαθμός των όρων "ψεύτης" και "πολιτικός απατεώνας" ταυτίζονται... | 15/05/2018 18:04
    Η κλιμάκωση είναι ε εξής: ψεύτης, αρχιψεύταρος, τσίπρας και πολιτικός απατεώνας, πολιτικός αρχιαπατεώνας, τσίπρας. Προφανώς πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο για το οποίο: "... οι Αμερικανοί, και η Ευρωπαϊκή Ενωση καθώς και το ΝΑΤΟ θεωρούν, προκειμένου να εξευρεθεί λύση στο Σκοπιανό, και τον Πρωθυπουργό... «φερέγγυο και αξιόπιστο συνομιλητή»..."
    Πολίτης
    απάντηση190
     
     
    Η διαφορά Νέας Δημοκρατίας και Σύριζα είναι ήδη 15,892 %... | 15/05/2018 17:42
    Την 19-04-2018 δημοσιεύθηκε δημοσκόπηση της εταιρίας Palmos Analysis για τον ενημερωτικό ιστότοπο tvxs, (του συριζαίου ευρωβουλευτή Στέλιου Κούλογλου...). Τα ευρήματά της είναι: για το αρχικό μέγεθος "πρόθεση ψήφου": Νέα Δημοκρατία 20,8 %, Σύριζα 11,9 %, Κίνημα Αλλαγής 5,2 %, ΚΚΕ 5,2 % και Χρυσή Αυγή 5 %. Επειδή στις εκλογές λαμβάνονται υπόψη μόνον τα έγκυρα ψηφοδέλτια, (δηλαδή δεν προσμετράται η αποχή και όσοι δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν άκυρο/λευκό), τα ευρήματά για το ενδιάμεσο μέγεθος "πρόθεση ψήφου επί των εγκύρων ψηφοδελτίων" είναι: Νέα Δημοκρατία 24,67 %, Σύριζα 14,116 %, Κίνημα Αλλαγής 6,168 %, ΚΚΕ 6,168 % % και Χρυσή Αυγή 5,93 %. Τα ευρήματα για το τελικό μέγεθος, "εκτίμηση ψήφου με αναλογική κατανομή των αναποφάσιστων", (δηλαδή, το παγκόσμια ανακοινούμενο μέγεθος, (το οποίο οι συγκεκριμένοι δημοσκόποι αποκρύπτουν...)) είναι: Νέα Δημοκρατία 37,141 %, Σύριζα 21,249 %, Κίνημα Αλλαγής 9,285 %, ΚΚΕ 9,285 % και Χρυσή Αυγή 8,926 %. Σε αριθμό βουλευτών: Νέα Δημοκρατία 158, Σύριζα 62, Κίνημα Αλλαγής 27, ΚΚΕ 27 και Χρυσή Αυγή 26. Συμπέρασμα: προκύπτει πεντακομματική Βουλή, με αυτοδύναμη κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, η οποία μπορεί εκλέξει Πρόεδρο της Δημοκρατία συνεργαζόμενη είτε με το Κίνημα Αλλαγής, είτε με τη Χρυσή Αυγή.
    Αλιεύς ενδιαφερόντων σχολίων
    απάντηση70
     
     
    εφημερευει το Δαφνή ; | 15/05/2018 16:38
    Τι λεει ο τριπολικος ...δεν τον ακουει καποιος καλος ψυχιατρος Χριστε μου
    dimitrios o Athineos
    απάντηση170
     
     
    σαν τον Κωσταντάρα | 15/05/2018 16:32
    Τι αερολόγος και μπούρδας.
    mm
    απάντηση130
     
     
    panos | 15/05/2018 16:25
    τι πινει αυτος ο ανθρωπος, ποτε δεν καταλαβα. εκτος κι αν ειναι τοσο μεγαλος ψευτης.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση140
     
-