από metereologos.gr
Τρίτη 21 Αυγούστου 2018
 
 

Ξεσπαθώνει η Φώφη Γεννηματά κατά των προσωπικών στρατηγικών στο Κίνημα Αλλαγής - Αντίδραση Θεοδωράκη

Ως εδώ με τις διαφοροποιήσεις, δηλώνει η πρόεδρος του ΠαΣοΚ- Ποτάμι: Δεν δεχόμαστε εντολές από κανένα - ΔΗΜΑΡ: Οχι στις δημόσιες αντιπαραθέσεις
Ξεσπαθώνει η Φώφη Γεννηματά κατά των προσωπικών στρατηγικών στο Κίνημα Αλλαγής - Αντίδραση Θεοδωράκη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ανοιχτή κόντρα μεταξύ της Φώφης Γεννηματά και του Σταύρου Θεοδωράκη ξέσπασε με αφορμή τις «υποσημειώσεις» του επικεφαλής του Ποταμιού στην πρωτοβουλία της επικεφαλής του Κινήματος Αλλαγής για «εκλογές εδώ και τώρα». Η κυρία Γεννηματά με μια αυστηρή δήλωση (Πρώτο Θέμα) ξεκαθαρίζει ότι δεν πρόκειται στο εξής να ανεχθεί προσωπικές στρατηγικές που δημιουργούν διχόνοια στο Κίνημα Αλλαγής.

Η κυρία Γεννηματά στη δήλωση της επισημαίνει ότι προϋπόθεση για να παίξει το Κίνημα Αλλαγής πρωταγωνιστικό ρόλο στο πολιτικό σκηνικό είναι η διασφάλιση της πολιτικής του ενότητας και προσθέτει: «Η κοινωνική βάση της παράταξής μας που αγωνιά κι αγωνίζεται, δεν έχει καμία περαιτέρω ανοχή σε προσωπικές στρατηγικές και διχόνοια στο εσωτερικό μας. Γιατί αλλοιώνουν την εικόνα μας, θολώνουν το πολιτικό μας στίγμα και αντικειμενικά εξυπηρετούν τα σχέδια των πολιτικών μας αντιπάλων. Μετατρέπουν τον πλουραλισμό από πλεονέκτημα, σε όπλο όσων θέλουν να μας πλήξουν. Έως εδώ. Αυτό δεν θα το επιτρέψω. Θα αφήσουμε πίσω όσους είτε δεν θέλουν, είτε δεν μπορούν να στηρίξουν το εγχείρημά μας. Και πολύ περισσότερο όσους αναζητούν είτε μόνο την επόμενη εκλογική στέγη, είτε την επόμενη Κυβερνητική τους θέση»

Η επικεφαλής του Κινήματος Αλλαγής επέμενε στην πρωτοβουλία της για εκλογές: «Ζητάμε εκλογές για να μη βρεθεί μπροστά σε νέα αδιέξοδα τετελεσμένα ο Ελληνικός λαός, να εκφραστεί πάνω στην Εθνική Γραμμή εξόδου από την κρίση και να αποφασίσει ποιον θα επιλέξει για να οδηγήσει την Ελλάδα σε αυτή την κρίσιμη περίοδο. Έχω προσωπικά την ευθύνη και την υποχρέωση να πετύχουμε. Να έχουμε καθοριστικό ρόλο στις πολιτικές εξελίξεις σε αυτή την κρίσιμη καμπή για την πατρίδα μας. Αυτή είναι η εντολή που έχω από τους 212.000 πολίτες που αποτέλεσαν τους συνιδρυτές του Κινήματος μας. Και θα την τιμήσω».

Ποτάμι: Δεν δεχόμαστε εντολές από κανέναν


Λίγα λεπτά μετά τη δημοσιοποίηση της δήλωσης Γεννηματά, η Σεβαστουπόλεως σήκωσε το γάντι. «Το Ποτάμι και ο Σταύρος Θεοδωράκης δεν δέχονται εντολές από κανέναν. Οι αγώνες μας απέναντι στη λαϊκίστικη διακυβέρνηση και στον συντηρητισμό κάθε είδους, είναι σταθεροί και διαχρονικοί. Αυτές τις μάχες δίναμε πριν από τη δημιουργία του Κινήματος Αλλαγής, αυτές τις μάχες δίνουμε και τώρα. Και αυτή τη σημαία δεν θα την υποστείλουμε. Με οδηγό μας, πάντα και μόνο, τις προοδευτικές μας αξίες και τις ξεκάθαρες θέσεις μας», ήταν το σχόλιο του γραφείου Τύπου.

ΔΗΜΑΡ: Οχι στις δημόσιες αντιπαραθέσεις


Σε άτυπα ενημέρωση η ΔΗΜΑΡ αναφέρει: «Οι διαφορετικές προσεγγίσεις αντιμετωπίζονται με συλλογικές διαδικασίες και τακτικές συνεδριάσεις των οργάνων του Κινήματος Αλλαγής.Τα όποια προβλήματα δεν λύνονται με δημόσιες αντιπαραθέσεις»



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (17)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η άλλη συνιστώσα | 12/05/2018 18:13
    Εμένα με ενδιαφέρει το ΚΙΔΗΣΟ. Αν το ΚΙΝΑΛ πάρει πολούς ψήφους, έχουμε ελπίδα να δούμε ξανά το Γιωργάκη υπουργό;
    Γιάννης
    απάντηση00
     
     
    Πολύ κίνημα ... | 11/05/2018 20:03
    Ρε παιδιά πολύ κίνημα έχει εκεί. Κουνιέται ο ένας κουνιέται η άλλη μας έχετε ζαλίσει. Για σταθείτε λίγο σε μια θέση !
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    Καράβι χωρίς πορεία | 11/05/2018 14:43
    Όλα όσα σχολιάζονται έχουν μία πρωταρχική αιτία. Φτιάξανε το κίνημα πριν αποφασίσουν το πολιτικό του στίγμα οπότε ήταν θέμα χρόνου να βγουν οι όποιες διαφοροποιήσεις στην επιφάνεια. Οι ίσιες αποστάσεις και πότε εδώ και πότε εκεί δεν βοηθάνε. Χρειάζεται άμεσα ένα σαφές πολιτικό στίγμα. Τι θέλουμε και με ποιους εν δυνάμει θα το κάνουμε. Αυτό περιμένει ο κόσμος.
    Ώριμος πολίτης
    απάντηση00
     
     
    "Κινημα αλλαγης" | 11/05/2018 14:27
    Ποτε θα σταθεροποιηθεις? πολλοι περιμενουν να σε ακολουθησουν. Κανε την αλλαγη στο εσωτερικο σου διωξε τους υπερηφανους αλληθωρους.Τωρα οχι αυριο.
    eva b.
    απάντηση00
     
     
    ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΡΟΣΩΠΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ | 11/05/2018 12:14
    Τα μηδενικά πολιτικά αναστήματα που συνωθούνται στο κακή τη μοίρα "Κίνημα Αλλαγής", διαγκωνίζονται για μια εξουσία που από καιρό τους έχει γυρίσει την πλάτη. Άγονες αντιπαραθέσεις από άγονα πρόσωπα, ανίκανα να εκτιμήσουν το προφανές: Ότι ως πολιτικές οντότητες έχουν από μακρού εκμετρήσει το ζην. Έτσι ο μάγος Χουντίνι, ο εξαφανίσας το κόμμα του εντός τριετίας, διαπληκτίζεται με την άεργη και ατάλαντη κόρη επιφανούς ανδρός υπό το βοώπες (αγελαδίσιο) βλέμμα του "μηδενός εις το πηλίκιον". Τραγωδία! Όταν η Φώφη θα μετακομίσει οίκοι για να καθαρίζει σέσκουλα και λαχανίδες παρέα με τον Πρωτόπαπα υπό το άγρυπνο (;) βλέμμα Θεοδωράκη και Γιωργάκη, ίσως ανοίξει ο δρόμος για ένα Σοσιαλδημοκρατικό Κόμμα.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση00
     
     
    Εκτός Κινήματος Αλλαγής τώρα! | 11/05/2018 12:01
    Ο Θεοδωράκης και ο Ραγκούσης να φύγουν τώρα από το Κίνημα Αλλαγής, αν δεν αντέχουν. Δημιουργούν πολλά προβλήματα και διώχνουν κόσμο αντί να φέρνουν ψήφους! Ας πάνε στο Σύριζα ο δεύτερος και στη ΝΔ πρώτος και ας μας αφήσουν ήσυχους! Καληνύχτα τους και καλή τύχη! Μαύρο δαγκωτό δηλαδή!
    Λαρισαία
    απάντηση2011
     
     
    επι τελους | 11/05/2018 10:41
    Και πολυ τους περιμενε
    DKK
    απάντηση1511
     
     
    Τόσο γιαλαντζί η "Συμπαράταξη!... | 11/05/2018 10:40
    Αρχίζει τώρα πια να αποκαλύπτεται πόσο "γιαλαντζί" είναι αυτή η "Συμπαράταξη" σας!... Και σίγουρα μέσα σ' αυτήν υπάρχουν και κάποιοι άλλοι, εκτός από τον Θεοδωράκη, που "προσδοκούν μόνο την επόμενη εκλογική τους στέγη" , επειδή έχουν πατώσει στις προηγούμενες εκλογές ή επειδή βλέπουν τώρα να πατώνουν στις δημοσκοπήσεις!... Γι' αυτό, κυρία Φώφη, σκέψουτο πολύ καλύτερα ποιούς θα "αφήσεις πίσω" και ποιούς πρέπει να κρατήσεις οπωσδήποτε!...
    Τισούτος
    απάντηση177
     
     
    Σταύρο και κυρ-Σταύρο | 11/05/2018 09:40
    Έχασες στις εκλογές με συντριπτική διαφορά, κ.Θεοδωράκη. Πήρες με το ζόρι 10%. Τώρα πια δεν είσαι αρχηγός, ούτε γραμματέας, ούτε υπαρχηγός στο Κίνημα Αλλαγής. Αν θες μείνε ως στρατιώτης και υποψήφιος βουλευτής. Αρχηγός υπάρχει και αν χρειαστεί θα δώσει και εντολές, ειδικά σε προεκλογική περίοδο. Ο στρατηγός πάντα δίνει εντολές. Αν δεν μπορείς λόγω αρχομανίας και εγωισμού να το αντέξεις, φύγε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και πήγαινε στη ΝΔ. Στρατιώτες θέλουμε, όχι αρχηγούς. Αρχηγό εκλέξαμε τη Φώφη!
    Αθηναίος πολίτης
    απάντηση1910
     
     
    Ως εδώ!! | 11/05/2018 09:05
    Ο Θεοδωράκης μοιάζει με «Δούριο Ίππο». Μπήκε για να κάνει θόρυβο και ζημιά με την αποχώρησή του!!! Ας τολμήσουν να προχωρήσουν μπροστά, μόνο μπροστά, δεν υπαρχει χρόνος για εσωστρέφεια και ομφαλοσκόπηση. Όσοι δεν μπορούν ας μείνουν πίσω η όσοι, υστερόβουλα το επιδιώκουν, ας στεγαστούν αλλού.
    Manos
    απάντηση2612
     
     
    Πολιτικοί τυχοδιώκτες. | 11/05/2018 08:55
    Ο Θεοδωράκης δίνει εξετάσεις για σαλτάρισμα στο μαντρί του Τσίπρα.Τα θέματα των εξετάσεων τα δίνει ο Παππάς και αν είναι και καλό παιδί,έχουν και μια κουτσή καρέκλα!.
    Volos
    απάντηση2715
     
     
    παιδιά έχω να σας πω τρία φοβερά ανέκδοτα: | 10/05/2018 21:03
    το πρώτο: Φώφη, το δεύτερο: Θοδωράκης, το τρίτο: πασοκάκι...
    α!-χα-χα-χαχ-χα-χα-χου-χα, πάλι έσκασα στα γέλια
    απάντηση731
     
     
    Ένα ντουπλικάτ του Πανου Καμμενου | 10/05/2018 20:57
    ήταν και είναι ο κ. Σταυρος, δώστε του το φύλλο πορείας να ησυχάσετε.Ίσως προλάβει να χρηματίσει κάνα δίμηνο Υπουργός στον Σύριζα . Αξίζει κάθε έπαινος στην Κυρία Γεννηματά!
    απ.80
    απάντηση2716
     
     
    ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΟ ΛΕΣΧΗ! | 10/05/2018 19:13
    Ο Σταύρος θα είχε δίκιο, αν επρόκειτο για λέσχη συζητήσεων και θεωρητικές αναλύσεις και όχι για λειτουργία πολιτικού κόμματος. Αυτό ο Σταύρος δεν το καταλαβαίνει. Απόδειξη που ήταν το Ποτάμι στην αρχή και που κατάληξε. Το ίδιο θα πάθει και το ΚΙΝΑΛ, αν εξακολουθήσουν να το κουμαντάρουν μ' αυτό τον αδέξιο τρόπο. Επομένως προβλέπω αυτό που είναι μονόδρομος: Ο Σταύρος θα διαγραφεί, θα φωνάξει, θα φτιάξει πάλι κόμμα και σε ένα χρόνο θα ψάχνει την ψήφο του. Είναι σκληρό, σχεδόν απάνθρωπο, "σπορ" η πολιτική!
    ΒΟΚΑΚΙΟΣ
    απάντηση218
     
     
     
    Η Χρυσή Αυγή σας έχει για πρωϊνό, (breakfast)... | 10/05/2018 18:52
    Υποτίθεται ότι το σπαρασσόμενο από εσωτερικές διενέξεις Κίνημα Αλλαγής θα διεκδικήσει την 3η θέση στις αμέσως επόμενες εθνικές εκλογές, (την οποία κατέχει σταθερά για έξι, (6), συνεχή έτη η Χρυσή Αυγή)... Σας έχω νέα, η Χρυσή Αυγή σας έχει για πρωϊνό, (breakfast)...
    Παρατηρητής
    απάντηση926
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-