από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Μαΐου 2018
 
 

Μιλάει κι ο Τσίπρας για μαύρο μέτωπο

Ο διάλογος, η κριτική, η δημοκρατία εν τέλει ήταν και είναι έννοιες και αξίες ασύμβατες με το DNA του ΣΥΡΙΖΑ
Μιλάει κι ο Τσίπρας για μαύρο μέτωπο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο διάλογος,η κριτική, η δημοκρατία εν τέλει ήταν και είναι έννοιες και αξίες ασύμβατες με το DNA του ΣΥΡΙΖΑ. Από την εποχή που ήταν ακόμα στην αντιπολίτευση - και πολύ περισσότερο σήμερα ως κυβέρνηση - δεν ανέχονται την κριτική, τη διαφορετική άποψη, την αντιπαράθεση. Όποιος δεν τους υμνεί, όποιος αμφισβητεί τις «επιτυχίες» τους είναι όχι απλώς εχθρός, αλλά στοχοποιείται, διαβάλλεται, συκοφαντείται με μεθόδους μάλιστα που παραπέμπουν σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Ο έλεγχος των Μέσων Ενημέρωσης υπήρξε - και εξακολουθεί να είναι - ο διακαής πόθος του κ.Τσίπρα και της παρέας του Μαξίμου. Προσπάθησαν και προσπαθούν με κάθε είδους σκοτεινές μεθοδεύσεις και απειλές, να υποτάξουν την ενημέρωση, να χειραγωγήσουν εκδότες και δημοσιογράφους και όσοι δεν συμμορφώνονται με τις υποδείξεις τους στοχοποιούνται ως εχθροί του έθνους και λιθοβολούνται ως υπονομευτές της εθνικής προσπάθειας.

Χθες ο Πρωθυπουργός σε μια ακόμα επίδειξη άγνοιας - και αδιαφορίας - των κανόνων της δημοκρατίας ανακάλυψε ένα ακόμα «μαύρο μέτωπο» που αποτελείται από ότι «σάπιο και διεφθαρμένο έχει να επιδείξει η χώρα» συμπεριλαμβάνοντας σε αυτό την αντιπολίτευση τα μέσα ενημέρωσης και τους εκδότες τους. Όχι φυσικά αυτά που τον λιβανίζουν και εκτελούν διατεταγμένες υπηρεσίες από τον ίδιο, αλλά όσα τολμούν ! να μην υπακούν στα κελεύσματα του.

Θα μπορούσε αυτή η αναφορά να εκληφθεί και ως μαύρο χιούμορ, αν δεν συνιστούσε μια ευθεία και επαναλαμβανόμενη απειλή και δεν συνοδευόταν από μια διαρκή πρακτική φαλκίδευσης δημοκρατικών θεσμών. Γιατί είναι πέραν πάσης λογικής να παριστάνουν τους κατήγορους αυτοί που συγκρότησαν στις πλατείες της οργής ένα πραγματικό μαύρο και ισοπεδωτικό αντιμνημονιακό μέτωπο. Αυτοί που διέσυραν και προπηλάκισαν με κάθε τρόπο πολιτικούς αντιπάλους, που εφάρμοσαν κυριολεκτικά τακτικές εξόντωσης τους, που στοχοποίησαν ακόμα και τους χθεσινούς συντρόφους τους, όταν τους εγκατέλειψαν μετά τις επιτόπιες κυβιστήσεις τους για να παραμείνουν στην εξουσία.

Δυστυχώς για τον κ.Τσίπρα και τα στελέχη του η εποχή της δήθεν αθωότητας και των αθρόων υποσχέσεων έχει παρέλθει προ πολλού. Εμετρήθηκαν, εζυγίσθηκαν και αποκαλύφθηκαν. Αυτοί στην πραγματικότητα εκπροσωπούν το παλιό και το απαξιωμένο πρόσωπο της χώρας. Για αυτό και φοβούνται τόσο πολύ μην χάσουν την εξουσία και βρεθούν αντιμέτωποι με τα λάθη και τις ευθύνες τους.

Καλλιεργούν την πόλωση και το διχασμό, συκοφαντούν χωρίς μέτρο, υπονομεύουν τους θεσμούς γιατί μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν καλά. Μόνο που δεν πείθουν πια γιατί έχουν χάσει προ πολλού και το τελευταίο ίχνος από το περιβόητο ηθικό πλεονέκτημα που «πούλησαν» για χάρη της εξουσίας.


TO BHMA



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (47)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Συγκρουσιασμός κτλ. DNA της Αριστεράς | 26/04/2018 10:56
    O συγκρουσιασμός, η συκοφαντία, η διατρέβλωση της αντικειμενικής πραγματικότητας, η υποκρισία, η τελεία έλλειψη αυτογνωσίας και πολιτισμένου διαλόγου και η ταπείνωση άλλων ανήκουν στο DNA της Αριστεράς , ιδιαιτέρως της Ακρας Αριστεράς βαλκανοανατολίτικης κοπής. Πρόκειται γενικά για ένα επικίνδυνο κράμα πολιτισμικής καθυστέρησης και ολοκληρωτικής σκέψης.
    Panos Terz
    απάντηση35
     
     
    ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ ΗΘΙΚΑ ΤΟ 1949 ΚΑΙ 1967 | 25/04/2018 16:59
    O αδύναμος Tσίπρας και οι επίγονοι θα πληρωσουν μαζεμένα για τον σοσιαλφασισμό-αυριανισμό- κινηματική και μηδενιστική αριστερά μετα το 1980. Για όλα τα αίσχη. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    21 AION
    απάντηση23
     
     
    αυτοί που τώρα θα έπρεπε να είναι φυλακή... | 25/04/2018 16:33
    τώρα μας το παίζουν κατήγοροι συμπράττοντες μαύρα μέτωπα σε βάρος εκείνων που πληρώνουν τα σπασμένα τους...
    για πείτε αλεύρι, η Novartis σας γυρεύει...
    απάντηση3815
     
     
    ΣΥΡΙΖΑ ως κίνημα | 25/04/2018 15:15
    Το κίνημα (όχι κόμμα) ΣΥΡΙΖΑ έχει εμπεδώσει ένα σουρεαλιστοκρατικό, κίβδηλοκρατικό, ανικανοκρατικό, τεμπελοκρατικό, ολίγον τι και αλητοκρατικό σύστημα.
    Panos Terz
    απάντηση2229
     
     
    μα και φυσικά... | 25/04/2018 12:42
    είναι άσπρο το μέτωπο και ουχί μαύρο. Διότι μπορεί ως ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να είμαστε κλεπτοκράτες και χρεωκόποι, όμως όχι δεν είμαστε και φασίστες. Όοοοοχι...
    καμιά σχέση με την Χρυσή Αυγή...
    απάντηση3135
     
     
    η μαϊμού | 24/04/2018 22:46
    Στον Τσίπρα ταιριάζει απόλυτα το: Ανέβηκε η μαϊμού στο δένδρο και φάνηκε ο κώλος της!
    Νικ
    απάντηση709
     
     
    μια από τα ίδια είστε και εσείς και ο Τσίπρας!! | 24/04/2018 15:18
    το να Μιλάει ο Τσίπρας για μαύρο μέτωπο είναι πράγματι οξύμωρο!Αλλα εσείς;αθώες περιστερές;;
    απάντηση3152
     
     
     
    Το λουλούδι μας είναι πάλιν εδώ!!! | 24/04/2018 12:47
    Αδειάζει το βυτιοφόρο του με τα απόβλητα σε αυτόν τον ιστότοπο και δεν αντιλαμβάνεται ότι εδώ γράφουν και διαβάζουν άνθρωποι με υψηλή νοημοσύνη και απεχθάνονται σφόδρα το βρωμερό Όγλου-Εξαρχειακό -λεξιλόγιο. Λευτεριά στα Εξάρχεια!!!!!
    ο Βλαχοδήμαρχος
    απάντηση2711
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δάκρυα | 24/04/2018 11:50
    Α μπά? Κι ο Τσίπρας που βούρκωνε?
    Δακρυσμένος
    απάντηση524
     
     
     
    Πολλοι την δοξα μισησαν... | 24/04/2018 11:48
    Το χρημα ομως κανενας.... Σκεφτητε τα μεχρι πριν τρια χρονια λιγουρια του Συνασπισμου που βρεθηκαν ξαφνικα να κατεχουν τα κλειδια στο χρηματοκιβωτιο του θειου Σκρουτζ....οπου κολυμπουν καθημερινα μεσα στα ευρωπουλα.... Ετσι εξηγουντε ολα , ποιος αφηνει το μελι και την χλιδη ετσι ευκολα.
    Θουκυδιδογλου
    απάντηση808
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αριστερόστροφος φασισμός | 24/04/2018 11:12
    Πας μη ων μεθ’ ημών, καθ’ ημών. Όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας, κάπως έτσι λειτουργεί σήμερα η εξουσία στη χώρα μας. Η αμφισβήτηση της εξουσίας και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα είναι στοιχεία μη αποδεκτά από την πολιτική εξουσία. Μάλιστα σε περιόδους κρίσης, αυτές οι πρακτικές διαμορφώνουν «μέτωπα μάχης» και κατασκευάζουν παντού εχθρούς. Ζήσαμε στη χώρα μας το «αντιμνημονιακό» ρεύμα που έφερε στην εξουσία τον ΣΥΡΙΖΑ. Όποιος τότε τολμούσε να εκφράσει διαφορετική άποψη, μετατρέπονταν σε εχθρό. Σήμερα που μεταλλάχθηκε η ΣΥΡΙΖΟΑΝΕΛ διακυβέρνηση και προσαρμόσθηκε στους μνημονιακούς κανόνες και τη νεοφιλελεύθερη πολιτική, όποιος τολμά να τους αμφισβητεί είναι και πάλι εχθρός.
    Άγγελος
    απάντηση819
     
     
     
     | 24/04/2018 10:23
    Χμμ. ωραίο, καλογραμμένο με άφθονα φαρμακερά βέλη, διαβάζοντας το, το μυαλό μου έτρεχε και παρομοίαζε την δική σας στάση σε ζητήματα λαθροεισβολής, ζητήματα Χρυσής Αυγής, ε λοιπόν σας πληροφορώ, όλες αυτές οι αλήθειες που περιγράφεται, σας ταιριάζουν γάντι σε άλλα ζητήματα!
    Zaglos
    απάντηση1261
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μαύρο χιούμορ! | 24/04/2018 09:38
    "..Θα μπορούσε αυτή η αναφορά να εκληφθεί και ως μαύρο χιούμορ, αν δεν...συνοδευόταν από μια διαρκή πρακτική φαλκίδευσης δημοκρατικών θεσμών. Γιατί είναι πέραν πάσης λογικής να παριστάνουν τους κατήγορους αυτοί που συγκρότησαν στις πλατείες της οργής ένα πραγματικό μαύρο και ισοπεδωτικό αντιμνημονιακό μέτωπο. Αυτοί που διέσυραν και προπηλάκισαν με κάθε τρόπο πολιτικούς αντιπάλους, που εφάρμοσαν κυριολεκτικά τακτικές εξόντωσης τους, που στοχοποίησαν ακόμα και τους χθεσινούς συντρόφους τους.." Μόνο που οι Συριζανελ είναι το αποτέλεσμα κι όχι οι πρώτοι διδάξαντες που καλλιέργησαν την πόλωση και το διχασμό, τη συκοφαντία χωρίς μέτρο, υπονόμευση των θεσμών γιατί μόνο αυτό ήξεραν να κάνουν καλά!
    Μνήμων
    απάντηση462
     
     
     
    Tο Δόγμα των Πούτιν-Ερδογάν-Ορμπάν , | 24/04/2018 09:06
    όποιος δεν είναι οπαδός ,είναι τρομοκράτης,εισήχθη σχεδόν και στην χώρα μας. Πολύ σωστά ρίξaτε σήμερα τα βέλη σας στο ΄΄ ψαχνό΄΄ γιατί στον ΄΄αέρα΄΄ εξανεμίζονται ολοσχερώς! Ίσως έχει μια κάποια αξία η σκέψις να δοθεί ,α πριόρι, αμνηστία για τις κολάσιμες πράξεις μερικών Κυβερνώντων ,για να αποφύγουμε τα χειρότερα στις λυσσαλέες μάχες για τις καρέκλες και τις Εξουσίες που ακόμη δεν κατόρθωσαν να υποτάξουν...
    απόδημος 80 ρης
    απάντηση697
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ελπίδες | 24/04/2018 08:48
    Βέβαια οι αντιδράσεις στην κρητική προκύπτουν από τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στα θρανία της ΚΝΕ και αποτελούν μέρος της διδασκαλίας στις μεθοδολογίες. Ευτυχώς όποιος έρθει σε επαφή με τον πραγματικό κόσμο και την πραγματική οικονομία καταλαβαίνει και γίνεται και ο ίδιος καπιταλιστής όπως έγινε με τον ΣΥΡΙΖΑ. Απλά εμείς θα θέλαμε στην κυβέρνηση κάποιους καπιταλιστές που να μην είναι χαζοί με παιδικά μυαλά.
    Βοδιτηρητής
    απάντηση556
     
     
    μιλάνε οι κλεπτοκράτες... | 24/04/2018 07:50
    για τον Τσίπρα...
    τι να μας πούνε τα εθνικά μας ρεζίλια;
    απάντηση4488
     
     
    Πολιτικό Lifting | 24/04/2018 06:57
    Η πραγματικότητα έχει ξεπεράσει το ντόπιο πολιτικό κατεστημένο κ αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της κεντροαριστεράς. Το λάθος τ Τσίπρα είναι ότι δεν μπορείς να βασίζεσαι για πάντα στα ufo.Τώρα μάλιστα που με τις εταιρείες φθηνού αεροπορικού ναύλου όλοι, ακόμα κ οι χαζοχαρούμενοι αριστεροί μπορούν να ταξιδέψουν, να κάνουν συγκρίσεις κ κάποτε ίσως αντιληφθούν τις συνέπειες των επιλογών τους, τα περιθώρια τελείωσαν. Δεν μπορείς να κάνεις διοίκηση τ κράτους λέγοντας κ κάνοντας ανοησίες, το αναπτυξιακό έργο αυτής τ κυβέρνησης υπήρξε μηδαμινό, όταν σου έχουν φύγει οι ικανοί, οι εργατικοί, όταν οι εταιρείες μετεγκαθίστανται αλλού, με 500.000 ξενιτεμένους νέους που θα μπορούσαν να προσφέρουν έργο, είναι απολύτως γελοίο να κάνεις φτηνή αντιπολίτευση. Η θεωρία τ ώριμου φρούτου δυστυχώς στην πλήρη εφαρμογή της με τραγικές συνέπειες για την χώρα. Η ιστορία ξεκίνησε από τ 1981 κ τώρα έκλεισε...
    ΑΙΞ
    απάντηση467
     
     
     
    Αγαπητο 'ΒΗΜΑ" | 24/04/2018 06:20
    Αγαπητο ΒΗΜΑ εισαστε σιγουρος οτι ο Συριζα εχει DNA? Ενα ασπονδυλο ερπετο ειναι που σερνεται μεσα στην βρωμια του.Γεννηθηκε με μια μολοτωφ στα χερια και με τον ιδιο τροπο θα φυγει, ανθρωποι που τον ανεδειξαν και τον στηριξαν, τον εγκατελειψαν." Ο εχθρος ειναι εντος" Α' το ξεχασα εχει μεινει ο καρδηναλιος Τζανακοπουλος και το παιδι για ολες τις δουλιες Καρανικας.Ολοι οι αλλοι ειναι να τους κλαις.Φοβουντε τρεμουν γιατι εμεις ξυπνησαμε απο τον ληθαργο,αρχησε επιτελους ο εγκεφαλος να λειτουργει.
    eva b.
    απάντηση849
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-