από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Απριλίου 2018
 

Κοτζιάς από Σκόπια: Θέλουμε έντιμο και όχι σάπιο συμβιβασμό

«Κέρδος για τους δύο λαούς η συμφωνία» σημείωσε ο έλληνας ΥΠΕΞ - Ντιμιτρόφ: «Προσπαθούμε να οικοδομήσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης, υπάρχουν προκαταλήψεις ακόμη» - Νέος γύρος διαπραγμάτευσης την επόμενη εβδομάδα
Κοτζιάς από Σκόπια: Θέλουμε έντιμο και όχι σάπιο συμβιβασμό
Στιγμιότυπο από την άφιξη του υπουργού Εξωτερικών Ν. Κοτζιά, στο αεροδρόμιο των Σκοπίων, το βράδυ της Πέμπτης.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Κοινή συνέντευξη Τύπου παραχώρησαν ο έλληνας υπουργός Εξωτερικών Ν.  Κοτζιάς με τον ομόλογό του στην πΓΔΜ Νικολά Ντιμιτρόφ μετά την συνάντησή τους στα Σκόπια.

Ο κ. Κοτζιάς μίλησε για έναν έντιμο και όχι σάπιο συμβιβασμό, ενώ από την πλευρά του ο κ. Ντιμιτρόφ ανέφερε ότι «προσπαθούμενα οικοδομήσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης, υπάρχουν προκαταλήψεις ακόμη».


Σημεία της ομιλίας Ντιμιτρόφ


Είχαμε πολύ καλές συνομιλίες με τον Ν. Κοτζιά. Μιλήσαμε για τα σημαντικά, ευαίσθητα θέματα.

Σκέφτομαι τι είναι σημαντικό για την κοινή γνώμη στην Ελλάδα και τι είναι σημαντικό για εμάς.

Προσπαθούμε να οικοδομήσουμε σχέσεις εμπιστοσύνης, υπάρχουν προκαταλήψεις ακόμη.

Νομίζω ότι και από την ελληνική πλευρά υπάρχει επιθυμία για επίλυση του θέματος.

Την επόμενη εβδομάδα θα ανοίξουμε εκ νέου το θέμα με τον διαμεσολαβητή.

Θα επιδιώξουμε περισσότερες συναντήσεις έως ότου να βρούμε τρόπο να διευθετήσουμε τα πράγματα.

Σημεία της ομιλίας Ν. Κοτζιά


Είναι χαρά μου να είμαι στη βόρεια φίλη χώρα και να έχω κρατήσει τις υποσχέσεις μου. Είχαμε πει ότι όταν αλλάξει το όνομα του αεροδρομίου θα επισκεφθούμε την πόλη σας, να ανοίξουμε την δεύτερη φάση σύνδεσης της χώρας σας στην ΕΕ.

Πιστεύω πολύ στο κοινό μας μέλλον που θα είναι προς όφελος των χωρών μας και ολόκληρης της περιοχής.

Κάναμε σήμερα βήματα. Καλούμαστε να λύσουμε προβλήματα που βρήκαμε και οφείλουμε να τα λύσουμε. Θα βοηθήσει την οικονομική συνεργασία, την σταθερότητα και την ασφάλεια στην περιοχή, να συμβάλλουμε και οι δύο στην ανάπτυξη της περιοχής.

Χαίρομαι που θα συναντήσω το μεγαλύτερο μέρος της πολιτικής ηγεσίας της χώρας. Να ευχαριστήσω τον πρόεδρο Ζάεφ για την ευκαιρία μιας εποικοδομητικής πιστεύω συζήτησης.

Το εύκολο στην πολιτική είναι να μην κάνεις τίποτα. Δεν θυμάμαι να παραπονείται ο κόσμος ή να δέχεται κριτική ο εκάστοτε υπουργός Εξωτερικών γιατί δεν κινεί ζητήματα. Οι ΥΠΕΞ στα πλαίσια της κυβέρνησης τους οφείλουν να βρίσκουν λύσεις, που ανεξάρτητα από την μία ή την άλλη γνώμη μακρόχρονα βοηθούντη χώρα τους.

Η Ελλάδα βγαίνει από την κρίση γι’ αυτό χρειάζεται την στήριξη όλης της περιοχής. Πιστεύουμε στον έντιμο και όχι τον σάπιο συμβιβασμό. Με αυτόν θα κερδίσουν και οι δύο πλευρές, δεν θα υπάρξει χαμένος. Ρεαλιστικά πρέπει να πάρεις το κύριο για σένα και να δώσεις αυτό που είναι κύριο και σημαντικό για τον άλλο.

Η βόρεια γείτονα χώρα είναι μια φιλική χώρα. Οι δύο λαοί μας είναι κοντά και ας προσθεί το παραλθόν να τους απομακρύνει. Και οι δύο λαοί θα έχουν δράσεις από την κοινή προσπάθεια.

Κρίσιμες επαφές Κοτζιά στα Σκόπια


Κρίσιμες επαφές για το ονοματολογικό ξεκινά σήμερα στα Σκόπια ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς ο οποίος θα συναντηθεί με τον ομόλογό του Νικολά Ντιμιτρόφ και τον πρωθυπουργό της ΠΓΔΜ Ζόραν Ζάεφ.

Η συνάντηση με τον ομόλογό του Νικολά Ντιμιτρόφ θα σημάνει την έναρξη του μαραθωνίου των επαφών που θα έχει σήμερα ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς στα Σκόπια.

Η κατ' ιδίαν συνάντηση των δύο ΥΠΕΞ και οι διευρυμένες συνομιλίες των δύο αντιπροσωπειών που θα ακολουθήσουν θα διαρκέσουν ένα δίωρο πριν από την ενημέρωση των Ελλήνων και δημοσιογράφων της ΠΓΔΜ σε κοινή συνέντευξη Τύπου του Ν. Κοτζιά και του κ. Ντιμιτρόφ αναφορικά με την πορεία των διαπραγματεύσεων για την εξεύρεση αμοιβαία αποδεκτής λύσης στο ονοματολογικό.

Στη συνέχεια ο κ. Κοτζιάς θα μεταβεί στην Γενική Γραμματεία Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, όπου θα έχει συνάντηση τον αναπληρωτή πρωθυπουργό και αρμόδιο για τις σχέσεις με την ΕΕ, Μπουγιάρ Οσμάνι και αργότερα στο κυβερνητικό μέγαρο, θα συναντηθεί με τον πρωθυπουργό της χώρας Ζόραν Ζάεφ.

Στη 1:00 το μεσημέρι ο κ. Κοτζιάς και η ελληνική αντιπροσωπεία θα παρευρεθούν στη δεξίωση του Ελληνικού Γραφείου Συνδέσμου Σκοπίων για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου.

Θα ακολουθήσουν, από τις 15:30 και έπειτα, οι συναντήσεις που έχουν προγραμματιστεί στο κοινοβούλιο των Σκοπίων με τον πρόεδρο της Βουλής, Ταλάτ Τζαφέρι και τον πρόεδρο του αλβανικού κόμματος DUI, Αλί Αχμέτι, ενώ λίγο μετά τις 17:00 στα γραφεία του VMRO αναμένεται να πραγματοποιηθεί η συνάντηση με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Χρίστιαν Μίτσκοσκι.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κοτζιάς μετά από συνάντηση με Ντιμιτρόφ: Θετικά βήματα αλλά τα δύσκολα είναι μπροστά 
 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σαπιες δηλωσεις απο και προς Νενεκους | 25/03/2018 15:55
    Δεν θελει, λεει τωρα, ο Κοτζιας 'σαπιες συμφωνιες'! Ομως αριστερε εθνοπροδοτη, η ΠΡΟΔΟΣΙΑ εμπεριεχει παντα ΣΑΠΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ! Εσυ λοιπον εχεις κανει ηδη την 'σαπια συμφωνια' αλλα και την 'προδοσια' σου ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ στα Σκοπια! Δεν υπαρχει χειροτερο! Σε συντομο χρονικο διαστημα ολοι θα δουμε τα αποτελεσματα αυτης της ολεθριας προδοσιας, ομως τοτε θα ειναι πολυ αργα! Ελπιζω τα χειροτερα για ολους εκεινους που θα υποστηριξουν και θα ψηφισουν αυτη την εθνοπροδοσια!
    Σπυρος
    απάντηση60
     
     
    Να καταχωρηθεί στα λεξικά της Νεοελληνικής ! | 23/03/2018 17:36
    Κύριος Κοτζιάς : " Θέλουμε έντιμο και όχι σάπιο συμβιβασμό " ! Πόσοι γνώριζαν ότι το αντίθετο του " έντιμος " είναι το " σάπιος " ; Στο εξής ,λοιπόν, από το μανάβη της γειτονιάς μας ή της λαϊκής θα απαιτούμε να μας δίνει "έντιμα " ...φρούτα . Αυτό και αν είναι καινούριο ...φρούτο !
    Έκτωρ
    απάντηση60
     
     
     
    Μια και μιλαμε για ονοματα... | 23/03/2018 17:05
    εχω μια απορια για εμας τους Ελληνες μονο και το εννοω γιατι στις στηλες του βηματος κυκλοφορουν και μετοικοι....αλλοδαποι....απο οσα βλεπω κατα καιρους στα σχολια. Λοιπον η απορια μου ειναι τι ειμαστε Greeks ( Γραικοι ) η Romans ( Ρωμιοί)... υπαρχει κανενας εγκυκλοπαιδιας να μας απαντηση...εγω παντως λογω βυζαντινου γενναιολογικου δενδρου ειμαι Ρωμαιος η Ρωμιός...
    Σαφριδης/Safridius/Σαφριδοπουλος
    απάντηση521
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Προδοσιας συνεχεια | 23/03/2018 11:46
    Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ της κυβερνησης και των ανθελληνων πολιτικων ειναι σε ΠΛΗΡΗ ΕΞΕΛΙΞΗ! Ο ανθελληνας Κοτζιας προχωρει σε πληρη παραδοση της Μακεδονιας στους σλαυους των Σκοπιων με ανυπολογιστο κοστος για την Ελλαδα! ΑΝ Η ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ για ψηφιση θελουμε να ξερουμε σαν Ελληνικος Λαος ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ που θα παραδωσουν την Μακεδονια στους σκοπιανους! Θελουμε Ονομαστικη Ψηφοφορια για να δουμε ποιοι αλλοι εκτος απο ΣΥΡΙΖΑ και ΠΟΤΑΜΙ θα υπερψηφισουν την ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!! Γιατι μια τετοια ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΑΠΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ! Χρειαζεται 220 ψηφους ΠΡΟΔΟΤΩΝ! Θελουμε να ξερουμε τους προδοτες!!!
    Σπυρος
    απάντηση3813
     
     
     
    ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΌΤΗΣΗ ΡΕ ΝΑ ΠΑΣΟΚ, ΑΡΕΥΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.... | 23/03/2018 11:12
    ΈΧΕΙ ΧΥΘΕΊ ΑΊΜΑ ΕΚΕΊ ΡΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΊΑ.... ΚΑΙ ΕΙΡΘΕΣ ΕΣΎ ΜΕ ΓΡΑΒΆΤΑ ΝΑ ΠΑΖΑΡΕΨΣΙ; ΤΙ ΡΕ... ΤΟ ΑΊΜΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΌΝΩΝ ΜΑΣ.... ΔΗΜΟΨΉΦΙΣΜΑ ΤΏΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΌ... AΛΛΑ ΠΟΥΤΑ ΆΝΤΕΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΊ ΤΗΣ ΠΛΆΚΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΤΟΘ ΜΠΑΜΠΆ.. ....
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ
    απάντηση3121
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όποιος βιάζεται, σίγουρα σκοντάφτει | 23/03/2018 08:29
    Δείτε ποιος υποδέχτηκε τον Κοτζιά. Ένας άσχετος. Ούτε καν ο υπουργός εξωτερικών της Vardarska. Τόση σημασία του δίνουν... Αυτοί μας περιπέζουν και εμείς αλλού για αλλού.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4111
     
     
    δεν υπάρχει πιο κουφός από αυτόν που δεν θέλει να ακουσει | 22/03/2018 21:02
    Στα ελληνικά. Στου κωφάυ την πόρτα βρόντο όσο θελεις.Καλή Ανάσταση.
    Νικωλαος
    απάντηση177
     
     
    Έ, όχι και Makedonija Skopje! | 22/03/2018 17:41
    Μιλάμε σοβαρά για έναν συμβιβασμό με σύνθετο όνομα. Όμως τι σόι προσδιορισμός είναι το "Σκόπια", όταν ΟΛΟΙ θα το παραλείπουν, ως όνομα της πρωτεύουσας και όχι της χώρας; Έτσι 100% τότε θα αποκαλούν το γειτονικό κράτος "Μακεδονία". ΕΠ'ΟΥΔΕΝΙ λοιπόν Makedonija (Skopje)!
    πολίτης
    απάντηση464
     
     
    Ελεος καλοι μου ανθρωποι! | 22/03/2018 17:31
    Ποιος χεστηκε για το ονομα του κρατιδιου αυτου δυστυχως για οσους δεν εχουν προσβαση στο bbc 4 ας ψαξουν μηπως βρουν πουθενα το Treasures of Ancient Greece...Οχι τιποτα αλλο αλλα και για να αισθανθειτε λιγο υπερηφανεια στο χαμενο ηθικο σας και για να δειτε οτι Μακεδονες Αθηναιοι Σπαρτιατες Κορινθιοι, ειχαν ενα μοναδικο κοινο ονομα.....(φυσικα οχι Τουρκογυφτοι....ουτε... Ματζεντονσκι) ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΕΣ
    my name is safridis
    απάντηση356
     
     
    ΣΩΣΤΑ | 22/03/2018 13:40
    ΑΝ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΑΣ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΚΟΤΖΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ - ΟΧΙ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝΑΣ !!!! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΤΣΙΑ ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ- ΝΑ ΦΟΡΑ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ !!!!
    KOSTAS
    απάντηση2024
     
     
    ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠ' ΤΙΣ 5 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ | 22/03/2018 12:08
    ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠ' ΤΙΣ 5 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ... ΚΟΤΖΙΑ, ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ...!!! ΑΛΛΩΣ.. ΠΡΟΔΟΤΕΣ...!!!
    VERA MELIDOU
    απάντηση3628
     
     
     
    Δεν ειναι Μανωλιος ειναι Μανωλης | 20/03/2018 13:15
    Ρε χαιβανια βαζιβουζουκοι, εχετε δει καμμια χωρα να μας αποκαλει Hellas η Hellenic republic ? Απλα Greece, ακομα και η επισημη ιστοσελιδα του ΕΟΤ λεγεται επισκευτητε την γκρης....οπως λεει και το τραγουδι ....εχω στηση παραγαδι.... ντου γιου λαϊκ μανταμ δε γκρης .... εχετε την εντυπωση οτι θα σταματησουν να την αποκαλουν Μακεδονια οσο εχει συνθετικο της ονομασιας το Μακεδονια ητε στα σλαβικα ητε στα καλαμπουρνεζικα?
    Σαφριδης
    απάντηση6829
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κοτζια, πες αλευρι, η παμμακεδονικη ομογενεια σε γυρευει... | 20/03/2018 13:00
    Ευτυχως για την Ελλαδα, υπαρχουν και οι δυναμεις των απλων ανθρωπων να πολεμησουν οχι μονο τους εξωτερικους εχθρους αλλα κυριως τους εσωτερικους, που ειναι και οι χειροτεροι επειδη ειναι εθνοπροδοτες! Αν περιμεναμε απο τα πολιτικα κομματα, ειμασταν χαμενοι απο χερι. Ολοι τους ειναι γραμμενοι σε καποιου ξενου αφεντη τα μισθολογικα κιταπια. Ελπιζω μονο, οταν ερθει εκεινη η μαυρη ωρα, οι παμμακεδονικες οργανωσεις να κανουν πραξη την απειλη τους για ολους οσους υποστηριξουν την προδοτικη κυβερνηση του ΣΥΡΙΖΑ και εννοω ΟΛΟΥΣ!
    Σπυρος
    απάντηση5727
     
     
     
    ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ | 20/03/2018 12:38
    Η σπείρα των εθνομηδενιστών που κακή τη μοίρα κυβερνά την πατρίδα δεν θα αποτολμήσει πλέον κανενός είδους ουσιαστική διαπραγμάτευση, πολλώ δεν μάλλον να φέρει αντίστοιχη πρόταση προς ψήφιση στην Βουλή, διότι γνωρίζει πως όποιο κόμμα την υπερψηφίσει υπογράφει την πολιτική του καταδίκη. Οι κομμουνιστές του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ δεν θα τολμήσουν να μεταφέρουν το μαύρο στίγμα της προδοσίας της Μακεδονίας που τους στοιχειώνει από τον 20ο στον 21ο αιώνα. Όσο για το πολιτικό ράκος που ακούει στο αλήστου μνήμης όνομα "Κίνημα Αλλαγής", τυχόν υπερψήφιση θα το οδηγήσει στον αφανισμό μια ώρα γρηγορότερα. Οι υπόλοιποι έχουν λουφάξει από ανεπτυγμένο αίσθημα αυτοσυντηρησίας. Άρα όλα γίνονται για το θεαθήναι.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση5723
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κοτζιάς δάσκαλε | 20/03/2018 09:44
    πέντε λύσεις ,βρε δεν ντεπεσαι . Μια μουνζα (φασκελο) από μένα. Ελπίζω ότι ο 6 στολος δεν ήλθε για το μακεδονικο και αλβανικο .οπως έμαθες ο κ Τιλερσον αντικατασταθηκε με ον αρχηγό της CIA.Δώσε, δώσε ,δωσε,βρε τι κακό μας βρηκε, μήπως είχες και τον κόσμο Τσιπρα μαθητή? θυμάμαι την και Κατσελη τι αναφώνησε στην ορκωμοσία του προέδρου κ Παπούλιας (συγχαρητήρια αν και επί των ημερών σου η Ελλάδα θα χάσει μέρος της εθνικής της κυριαρχίας. Δωριζοντας;
    Νικωλαος
    απάντηση3831
     
-