από metereologos.gr
Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018
 

Τζανακόπουλος: Ο όρος «Μακεδονία» στην ονομασία της πΓΔΜ είναι δεδομένος

Επίθεση σε Σαμαρά: «Ξέρετε ποιοι μας έλεγαν «συμμορίτες»;
Τζανακόπουλος: Ο όρος «Μακεδονία» στην ονομασία της πΓΔΜ είναι δεδομένος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο όρος «Μακεδονία» στην ονομασία της πΓΔΜ είναι δεδομένος δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος και επισήμανε ότι «ακούμε το μήνυμα της συγκέντρωσης (για τη Μακεδονία), διαφωνούμε κάθετα».

Συγκεκριμένα, μιλώντας στον ΣΚΑΙ, ο Δημήτρης Τζανακόπουλος τόνισε ότι «οι διαπραγματεύσεις έχουν δυναμική, προϋπόθεση είναι η αλλαγή των αλυτρωτιστικών αναφορών στο Σύνταγμα».

Σχετικά με το ονοματολογικό, ξεκαθάρισε -όπως έχει κάνει και ο Νίκος Κοτζιάς- ότι ο όρος «Μακεδονία» στην ονομασία είναι δεδομένος.

«Είναι λανθασμένη η άποψη της απάλειψης του όρου "Μακεδονία"’, θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως αδιάλλακτη στάση από τους εταίρους μας, θα ήταν δύσκολο να εξηγηθεί στους εταίρους μας» διευκρίνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

«Ακούμε το μήνυμα της συγκέντρωσης (για τη Μακεδονία) διαφωνούμε κάθετα» επισήμανε ο Δημήτρης Τζανακόπουλος.


Επίθεση σε Σαμαρά: «Ξέρετε ποιοι μας έλεγαν «συμμορίτες»;

«Έχουν να μας πουν "συμμορίτες" από τον Εμφύλιο» τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος, απαντώντας στη ΝΔ για την υπόθεση της Novartis. Χαρακτήρισε τη μήνυση του Αντώνη Σαμαρά κατά του πρωθυπουργού «κατάπτυστο και παραληρηματικό» κείμενο και καταλόγισε «ακροδεξιό παραλήρημα» στον πρώην πρόεδρο της ΝΔ.

Ειδικότερα, μιλώντας στον ΣΚΑΙ, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος χαρακτήρισε «πρωτοφανή ενέργεια και παρέμβαση στο έργο της Δικαιοσύνης» τη μήνυση του πρώην πρωθυπουργού και πρώην προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά κατά του πρωθυπουργού, του αναπληρωτή υπουργού Δικαιοσύνης, τριών δικαστικών λειτουργών μεταξύ των οποίων και στην εισαγγελέα Εγκλημάτων Διαφθοράς Ελένη Τουλουπάκη, καθώς και δύο προστατευόμενων μαρτύρων.

Ο ίδιος τόνισε ότι «ο τρόπος με τον οποίο αναφέρεται στους εισαγγελικούς λειτουργούς, μέσα σε αυτή τη μήνυση, θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως προσπάθεια χειραγώγησης, τρομοκράτησης, ακόμα και εκβιασμού της ελληνικής Δικαιοσύνης». Πρόσθεσε ότι ο κ. Σαμαράς «κάνει σαφείς υποδείξεις για τον τρόπο με τον οποίο υποτίθεται θα όφειλαν να γράψουν το κείμενό τους».

Σχολίασε, ακόμη, πως είναι ενδιαφέρον να μιλά ο Αντώνης Σαμαράς για «παρακράτος», «ούτως ή άλλως ανήκει σε ένα πολιτικό παρακλάδι που ξέρει πολύ καλά τι σημαίνει παρακράτος».

«Ξέρετε ποιοι μας έλεγαν "συμμορία" και από πότε έχουν να μας πουν "συμμορίτες";» συνέχισε σε έντονο ύφος ο κ. Τζανακόπουλος, για να συμπληρώσει: «Έχουν να μας πουν "συμμορίτες" από τον Εμφύλιο».

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος χαρακτήρισε τη μήνυση ως «κατάπτυστο και παραληρηματικό» το κείμενο, καταλόγισε «ακροδεξιό παραλήρημα» στον κ. Σαμαρά και τόνισε πως «οι κατηγορίες προς τον πρωθυπουργό της χώρας για "συμμορίτη" ξυπνούν εξαιρετικά θλιβερές μνήμες στον ελληνικό λαό».

Υποστήριξε ότι η στάση του κ. Σαμαρά «μάλλον υποδεικνύει με πάρα πολύ μεγάλη ένταση το άγχος, τον πανικό, τον φόβο του».

Ερωτηθείς για τη διαδικασία συγκρότησης προανακριτικής επιτροπής, την Τετάρτη στη Βουλή, επιβεβαίωσε ότι θα υπάρξουν δέκα κάλπες, λέγοντας ότι «θα κρατήσουμε την ίδια στάση σε όλους και για τους δέκα. Γιατί αποτελεί τον μοναδικό θεσμικό τρόπο να διερευνηθούν όλες οι καταγγελίες που εμπεριέχονται στη δικογραφία».


Στο ΦΕΚ η απόφαση για μετονομασία του αεροδρομίου

Υπενθυμίζεται ότι χθες, Πέμπτη, δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης της ΠΓΔΜ η απόφαση του υπουργικού συμβουλίου από την 6η Φεβρουαρίου για τη μετονομασία του αεροδρομίου των Σκοπίων σε «Διεθνές Αεροδρόμιο Σκοπίων» και του αυτοκινητόδρομου της χώρας, που οδηγεί στα σύνορα με την Ελλάδα, σε αυτοκινητόδρομο «Φιλία».

Όπως δήλωσε ο διευθυντής της δημόσιας εταιρείας διαχείρισης του οδικού δικτύου της ΠΓΔΜ, Ζόραν Κιτάνοφ, με τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης της σχετικής απόφασης, η εταιρεία θα προχωρήσει άμεσα στην αφαίρεση των υπαρχουσών 19 πινακίδων κατά μήκος του αυτοκινητόδρομου, στις οποίες αυτός φέρει την ονομασία «Αλέξανδρος ο Μακεδόνας», και στην τοποθέτηση νέων με την ονομασία «Φιλία».

Σε ανάλογες ενέργειες αναμένεται να προχωρήσει άμεσα και η διοίκηση της τουρκικής εταιρείας «TAV», η οποία από το 2010 διαχειρίζεται τον αερολιμένα των Σκοπίων, καθώς με τη δημοσίευση της απόφασης του υπουργικού συμβουλίου της ΠΓΔΜ,το αεροδρόμιο των Σκοπίων από «Μέγας Αλέξανδρος», όπως ονομάζεται από το 2006, μετονομάζεται πλέον σε «Διεθνές Αεροδρόμιο Σκοπίων».

Υπενθυμίζεται πως την μετονομασία του αεροδρομίου και του αυτοκινητοδρόμου είχε εξαγγείλει ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, Ζόραν Ζάεφ, αμέσως μετά τη συνάντηση με τον πρωθυπουργό της Ελλάδας Αλέξη Τσίπρα, στις 24 Ιανουαρίου, στο περιθώριο του Παγκόσμιου Οικονομικού Φόρουμ στο Νταβός.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (26)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    CALLIOPE | 18/02/2018 12:02
    ANTE VRE MOURGO!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    DEDOMENOS | 17/02/2018 14:03
    EINAI KAI O DROMOS POU THA PARETE META TIS EKLOGES. ALLA TO MONO SIGOURO EINAI OTI APO KATI PARASITA DIMOKRATIKA EKLEGOMENOUS POTE DEN THA APALAGEI O ELLINIKOS LAOS. O MONI SOTIRIA TIS ELLADOS EINAI O ELLINIKOS STRATOS .
    georgios43
    απάντηση00
     
     
    Λείπει μια σαφής αναφορά και στάση της κυβέρνησης, όσο αφορά το Σύνταγμα της πΓΔΜ | 17/02/2018 10:20
    το οποίο θεωρώ και το σημαντικότερο. Η εξάλειψη παντός είδους αλλοτριωτικών σημείων πρέπει να τεθεί ως ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για την συνέχιση των διαβουλεύσεων περί «new”- η“gorna”- η ... Σβάρνα Makedonija. Ο κ. Ζάεφ όμως -κατά τις νεωτέρες δηλώσεις του- δεν το θεωρεί «αναγκαίο» και «αποδεικνύει» τις μη αλλοτριωτικές βλέψεις με την αλλαγή μερικών τροχαίων ταμπελών σε «φιλία». Αυτό είναι κατ’ εμού το πρόβλημα και όχι εάν το αεροδρόμιό τους θα μετονομαστεί σε Σουσουράδα -η παρομοίως.
    Michail Leon
    απάντηση00
     
     
    ESY TI DOULIA EXEIS?? | 16/02/2018 19:06
    TZANAKOPOULE ESY TI DOULIA EXEIS ME TON EMFILIO?? AKOMA DEN IXES GENITHI TI SAXLAMARES MILAS ??
    MANIATIS
    απάντηση00
     
     
    Τα βλαστάρια της δρακογενιάς | 16/02/2018 18:55
    Δυστυχώς μας πάνε πίσω. Την ήττα στον εμφύλιο εκδικούνται.
    α.κ.
    απάντηση21
     
     
    Ομολογία ή ,πάλι, παραπλάνηση; | 16/02/2018 18:43
    «Ξέρετε ποιοι μας έλεγαν "συμμορία" και από πότε έχουν να μας πουν "συμμορίτες";» συνέχισε σε έντονο ύφος ο κ. Τζανακόπουλος, για να συμπληρώσει: «Έχουν να μας πουν "συμμορίτες" από τον Εμφύλιο». Ο κ. Τζανακόπουλος μας λέει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ συντάσσεται με τους συμμορίτες που αιματοκύλισαν την Ελλάδα και συμφώνησαν εγγράφως με την απόσχιση της Μακεδονίας από την Πατρίδα. Πώς μπορεί μετά να ισχυρίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ ότι μάχεται για τα δίκαια της Ελλάδος;
    Κώστας Δέλτα
    απάντηση01
     
     
    Περι Συμμοριτων | 16/02/2018 16:37
    Μα καλα εδω και 70 χρονια ετσι σας ξερει ο λαος και ο πολεμος που κανατε στις εθνικες δυναμεις για να υποταγη η Ελλαδα στο Σταλινικο παραπετασμα Συμμοριτοπολεμος...ασχετα αν μετα την ματαπολιτευση πηγατε να το κουκουλωσετε ως εμφυλιο πολεμο. Οτι κανετε τα τρια χρονια που εισαστε κυβερνηση της χωρας μας και οχι της χωρας σας, ειναι τιμωρια για την ηττα σας στο Γραμμο και στο Βιτσι. Αλητοκατσαπλιαδες.
    ελληνας εχθρος του Σταλινισμου
    απάντηση295
     
     
    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΔΟΤΗ | 16/02/2018 15:42
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ !!!! Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ. ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΡΕΑ !!!
    KOSTAS
    απάντηση275
     
     
     
    "Το μη χείρον βέλτιστον" | 16/02/2018 15:04
    Συμφωνώ με το σχόλιο του anti, παρακάτω. Η μεν αηδιαστική κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ πρέπει να ξεκουμπιστεί κλωτσηδόν για να ανασάνει ο τόπος. Το δε πρόβλημα με την ΠΓΔΜ πρέπει να λυθεί όπως λέει ο τύπος-φρίκη της φωτογραφίας. Δεν με νοιάζει πώς θα τη λέμε την ΠΓΔΜ εμείς εδώ στην τρυπούλα μας. Ας τη λέμε και Πεονία (με έψιλον). ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΤΗ ΛΕΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ. Μάλιστα, εκείνος ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ κόσμος, της Wikipedia, του Google, των Ολυμπιακών Αγώνων, του Παγκοσμίου Κυπέλλου, των διεθνών σχέσεων. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τη λέει Republic of Macedonia, και πιο σύντομα Macedonia. Αυτό πετυχαίνετε όσοι με μυωπική ενθικοϋστερία κραυγάζετε "ΟΧΙ!!!" στο Μακεδονία σαν συστατικό του ονόματος.
    Αμάν πια με τη βλακεία σας!
    απάντηση1410
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΓΔ σκέτο... | 16/02/2018 15:02
    Εδώ πουλήσατε την Ελλάδα και όλες τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της για 99 χρόνια στους δανειστές, στη Μακεδονία θα σταματούσατε ; Λέτε στην ενδιάμεση συμφωνία στην ονομασία ΠΓΔΜ υπάρχει η λέξη "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ". Ναι αλλά υπάρχει και το ΓιουγκοΣΛΑΒΙΚΗ και το ΠΡΩΗΝ. Εξ΄άλλου αυτό είναι το προσωρινό όνομα. Εμείς θα έπρεπε να έχουμε σαν θέση την αφαίρεση της λέξης ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Ας μείνει το ΠΓΔ σκέτο...
    Aristophanes
    απάντηση246
     
     
    Λες και δεν το ξεραμε.Εμεις ο φασιστοειδης οχλος | 16/02/2018 14:38
    Ο ορισμος της περηφανης Διαπραγματευσης. Δεν ξερω γιατι προκαλει εντυπωση η αριστερη παραχωρηση του ονοματος,αφου η αποφαση γι αυτο,εχει ενσωματωθει στο αριστερο DNΑ,με αποφαση του ΚΚΕ (προπατορα κκε εσωτ,συριζα).Αποφαση και θεση που υπεστηριζετο αδιαλειπτως,και Ισχυει ανεξαρτητως αρχηγου Κωνσταντοπουλος και σια. Αυτο για οσους αμφισβητουν τον τριτο γυρο και τα καλουδια του.
    DKK
    απάντηση235
     
     
    ΧΑΧΑΧΑ | 16/02/2018 14:24
    Και καλά έκαναν και σας έλεγαν έτσι!........Έτσι ήσασταν......
    Iason
    απάντηση242
     
     
    Κλασσικός παρλαπίπας | 16/02/2018 13:53
    Είναι τραγικό το πόσους άχρηστους, ανεγκέφαλους, ηλίθιους, φελούς έχει μαζέψει ο Σύριζα. Τι πάει να πεί "θα μπορούσε", "ακούμε άλλα διαφωνούμε"? Μας λέει δηλαδή, ΟΚ σας ακούσαμε και σας γράφουμε στα παλία μας τα παπούτσια διότι είμαστε ηθικά και ιδεολογικά πουλημένοι; Μας λέει ότι αγνοεί ένα μεγάλο κομμάτι του λαού, διότι νομίζουν πώς εάν πράξουν διαφορετικά θα βρεθούν σε δύσκολη θέση. Μας λέει πώς προτιμάει να ξεπουλήσει το όνομα δημιουργόντας μελλοντικά ένα σωρό προβλήματα, διότι φοβάται, βαριέται ή δέν μπορεί να διαπραγματευτεί σοβαρά τώρα απο θέση ισχύος. Αίσχος. Να παραιτήθεί ή να τον στείλουν σπίτι του τον Σταλινοφασίστα!!!
    Οδοστρωτήρας
    απάντηση224
     
     
    ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΕΣΑΣ | 16/02/2018 13:19
    Ποιοι είστε σεις που διαφωνείτε; Μια περιστασιακή κακή τη μοίρα δημοκρατική και όχι λαϊκή πλειοψηφία σας έφερε προσωρινά στην εξουσία. Από πού αντλείτε το δικαίωμα να χειριστείτε κατά το δοκούν ένα κρίσιμο εθνικό ζήτημα τεράστιας ιστορικής βαρύτητας ερήμην ή καλύτερα ενάντια στην λαϊκή βούληση; Η ΧΑ στην Βουλή σας προσέδωσε ένα εύστοχο προσωνύμιο: Αμερικανομπολσεβίκοι. Ως μπολσεβίκοι έχετε την προδοσία της Μακεδονίας στα ιδεολογικά σας γονίδια. Ως νεόκοπα ανδρείκελα των Αμερικάνων και του ΝΑΤΟ, την έχετε στην κυβερνητική σας φαρέτρα. Ωστόσο είναι βέβαιο ότι δεν θα τολμήσετε, γιατί αν το κάνετε θα μεταφέρετε το στίγμα της εθνοπροδοσίας που κουβαλάτε ως κομμουνιστές από τον 20ο στον 21ο αιώνα.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση5017
     
     
     
    Προφανως καπου βασιζεσαι και το λες αυτο Τζανακοπουλε, εεεε? | 16/02/2018 12:32
    Εχοντας μειοψηφια στη Βουλη (αφου οι ΑΝΕΛ, λεμε τωρα, εχουν δηλωσει οτι δεν θα ψηφισουν υπερ συνθετου ονοματος με τον ορο 'Μακεδονια' για τα Σκοπια) και αφου για να περασει διακρατικο εθνικο θεμα απαιτειται, συμφωνα με το ελληνικο συνταγμα, πλειοψηφια 180-220 βουλευτων (στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι χρειαζεται το μεγιστο), καλο θα ηταν να μας πεις κυερνητικε εκπροσωπε ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΣΤΕ? γιατι με τους 140 του ΣΥΡΙΖΑ δεν περνατε ουτε απλο ν/σ! Αρα καλο ειναι να γινει ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για να δουμε ΠΟΙΟΙ ΕΘΝΟΠΡΟΔΟΤΕΣ (απο Ποταμακι και ΠΑΣΟΚ κυριως) θα σας δωσουν τους επιπλεον ψηφους! Για να ξερουν οι ελληνες ΠΟΙΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ χωρις δικαιολογητικα 'δεν ηξερα'! Εχουμε εκλογες σε 1,5 χρονο!
    Σπυρος
    απάντηση499
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    O ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να με εξοργίζει με την καταστροφική του ηλιθιότητα σε χίλια δύο θέματα που έχουν στοιχίσει πανάκριβα στη χώρα μας... | 16/02/2018 12:23
    ...(τι να πρωτοαναφέρω, τα ηρωικά σχισίματα μνημονίων, τα προγράμματα Θεσ/νίκης, τα "δεν πληρώνω", τα γελοία δημοψηφίσματα, τα νταούλια, τα αμέτρητα ψέματα, τα πρόσφατα γελοία κατηγορητήρια κατά πολιτικών αντιπάλων... τα... τα...???). Ελα μου όμως που δεν μπορώ παρά να του καταλογίσω θετικά τις κινήσεις εξομάλυνσης του προβλήματος με τα Σκόπια -άσχετα με τον τρόπο που και αυτό προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί στο εσωτερικό-.! Θα το ξαναπώ: Κρίνετε πράξεις, όχι πράτοντες ! Και αν θέλετε να διαμαρτυρηθείτε για την εσωτερική κυβερνητική πολιτική, κάνετε όσα συλλαλητήρια θέλετε, και γώ μαζί σας, όχι όμως εκμεταλλευόμενοι εθνικά θέματα παίζοντας τα παιχνίδια των επικίνδυνων πραγματικών εχθρών!
    anti
    απάντηση2222
     
     
     
    θέλω να πιστεύω | 16/02/2018 12:11
    Ο στόχος τον εαμoσυμμοριτών για μια σλαβική Μακεδονία μέχρι τον Όλυμπο, προωθείται σήμερα από τους αριστερόστροφους ανθέλληνες φασίστες του σύριζα, θέλω να πιστεύω ότι οι ηγέτες πατριωτικών οργανώσεων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό θα αντιδράσουν για να ανατρέψουν αυτή την τραγωδία για την χώρα μας!
    Zaglos
    απάντηση4819
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-