από metereologos.gr
Τετάρτη 23 Μαΐου 2018
 

Τσίπρας: Δημιουργούμε προϋποθέσεις επιστροφής νέων επιστημόνων

«Η κυβέρνηση δίνει κίνητρα»
Τσίπρας: Δημιουργούμε προϋποθέσεις επιστροφής νέων επιστημόνων
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Για πρώτη φορά οι επενδύσεις για την έρευνα και την καινοτομία στην Ελλάδα φθάνουν το 1% του ΑΕΠ. Η κυβέρνηση δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να επιστρέψουν οι νέοι επιστήμονες από το εξωτερικό στη χώρα τους» σημειώνει ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας.

Σε ανάρτησή του στο Twitter, η οποία συνοδεύεται από σχετικό βίντεο, αναφέρει ότι «η κυβέρνηση δίνει κίνητρα για την επιστροφή νέων επιστημόνων από το εξωτερικό μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας με χρηματοδότηση 240 εκατ. ευρώ».

Σημειώνεται ότι δημιουργούνται 1.100 νέες θέσεις ερευνητών σε ΑΕΙ και Ερευνητικά Κέντρα και στηρίζονται οι καινοτόμες επιχειρήσεις: με το Ταμείο Επενδυτικών Συμμετοχών, με κίνητρα επενδύσεων, με φοροαπαλλαγή για ερευνητικές δαπάνες.

Τονίζεται, επίσης, ότι «μέσα από το πρόγραμμα «Ερευνώ - Δημιουργώ - Καινοτομώ» για τη συνεργασία καινοτόμων επιχειρήσεων με ΑΕΙ και ερευνητικά κέντρα, εκταμιεύονται 394 εκατ. ευρώ».

Τέλος, αναφέρεται πως «η έρευνα τίθεται στην υπηρεσία της κοινωνίας καθώς η Ελλάδα μπαίνει στο χάρτη της Ιατρικής του μέλλοντος με τη δημιουργία του Εθνικού Δικτύου Εξατομικευμένης Ιατρικής για την πρόληψη και τη θεραπεία του καρκίνου που θα είναι προσβάσιμο σε όλους τους πολίτες.

Παράλληλα, εισάγεται η προηγμένη τεχνολογία στην αγροδιατροφή για τα εθνικά μας προϊόντα. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (9)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Πάλι τα ίδια ... | 15/02/2018 11:00
    Προφανώς έχει καθιερωθεί να εξαγγέλλεται από τον εκάστοτε πρωθυπουργό η δημιουργία αορίστων κινήτρων για την παλιννόστηση Ελλήνων επιστημόνων. Η Ελλάδα ουδέποτε είχε και δεν πρόκειται να δημιουργήσει υποδομές για την δημιουργική και ουσιώδη για την οικονομία απασχόληση επιστημόνων. Όσο για τον κ Τσίπρα και την παρούσα κυβέρνηση, τους αναγνωρίζω το θάρρος να παραδεχθούν (εν αντιθέσει με προηγούμενους) ότι έννοιες όπως αξιοκρατία, αριστεία κλπ. αποτελούν ανάθεμα στην σύγχρονη Ελλάδα. Λυπηρό.
    Dhemi B.
    απάντηση40
     
     
    Εξωπραγματική και ανούσια προπαγάνδα. | 15/02/2018 08:16
    Αντιφάσκει σε όλα που έχω ακούσει η / και συζητήσει με απόδημους Έλληνες. Όσοι δε από αυτούς δουν και αυτό το βίντεο, θα αποστραφούν ακόμη περισσότερο. Υπάρχουν Έλληνες επιστήμονες που έκαναν τις δικές τους, πολύ σαφής και ρεαλιστικές προτάσεις, αλλά που αγνοήθηκαν πλήρως. Μια τέτοια πρόταση γνωρίζω από την Ελβετία, αλλά προφανώς δεν είναι η μόνη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τέτοια βίντεο αυθόρμητα μου θυμίζουν τον Κιμ...
    Michail Leon
    απάντηση80
     
     
    Πομφολυγες | 15/02/2018 07:04
    Συντροφοι(?) Syriza-anel, ο γιος μου σπουδασε πληροφορικη στην Αγγλια ( πτυχιο,Master,PhD,ολα με αριστα και υποτροφιες).Εργαστηκε στην Αγγλια,Ιρλανδια και στο μεγαλυτερο ερευνητικο κεντρo Oakridge N.Labor. Center .Tωρα εργαζεται στην Αpple.To ιδιο και παρα πολλα Εληνοπουλα.Να ελθει στην Ελλαδα να γλειψει και να παιρνει εντολες απο τον Καρανικα( 2.000 Ε το μηνα)εναντι πινακιου φακης? Και σιγα την ερευνα,που θα γινει και θα οδηγησει στην αναπτυξη!.. Εγω ειμαι συνταξιουχος Καθ. Παν/μιου με 43 χρονια πραγματικης υπηρεσιας.Παιρνω συνολικη συνταξη 1.620 Ευρω!..Τα πηραν οι "χαμηλοσυνταξιουχοι"(?) ,που βγηκαν στη συνταξη στα 40-50 τους με 15-20 χρονια εργασιας.
    Prof.Lysimachos
    απάντηση60
     
     
    Τώρα κατάλαβα | 14/02/2018 19:03
    Θα τους φέρεις για να πολεμήσουνε τους Τούρκους, αφού εσύ αποφεύγεις στρατό και εκκλησία. Συνεπής στην απατηλή στρατηγική σου
    Συνταξιούχος
    απάντηση51
     
     
    Απύθμενο θράσος | 14/02/2018 18:32
    Αυτο το απυθμενο θρασος που το βρισκει; Δημιουργουν, συντηρουν ολες τις προυποθεσεις να μην μεινει κανεις ικανος σε αυτη την χωρα και αμπελοφιλοσοφει για μια ακομα φορα, αυτος που εχει συνειδητα πει τα περισσοτερα ψέμματα με τοσες συνεπειες. Δυστυχως, γνωριζει οτι απευθυνεται σε εναν λαο που του αρεσει ο λαϊκισμός, ψεμματα.
    Ελένη Λ.
    απάντηση70
     
     
    Άβε Αλεξ,οι επιστήμονες σε χαιρετούν | 14/02/2018 18:29
    Θέλετε να γυρίσουν ώστε να σας πληρώνουν φόρο 29% χωρίς αφορολόγητο,προκαταβολή φόρου 100% (!!!) ,εισφορές επί του αθροίσματος εισοδήματος και προηγουμένων εισφορών (!!!!) ή να τους βάλετε στο δημόσιο και να τους δίνετε ψίχουλα για να το παίζετε κοινωνικό κράτος? Δε σας φτάνουν οι σκλάβοι που έχετε για να καλοπερνάτε ε?
    Θα φύγουν και όσοι απέμειναν άθλιοι...
    απάντηση70
     
     
    Πρόκληση το βίντεο των συριζανέλ | 14/02/2018 17:33
    Πρόκειται για μια άθλια κυβερνητική προπαγάνδα, η οποία είναι απαράδεκτο να δημοσιεύεται σαν να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ο οργανισμός ΕΛΙΔΕΚ, που έστησε η εθνικολαϊκιστική κυβέρνηση των Συριζανέλ, μια κυβέρνηση που χλευάζει την αριστεία και περιφρονεί την αξιοκρατία, απέρριψε τις προτάσεις νέων ερευνητών με πανομοιότυπες απαντήσεις, που περιλάμβαναν μόνον αόριστες αναφορές: "τα αναμενόμενα αποτελέσματα δεν κρίνονται ικανοποιητικά", "οι παράλληλες δράσεις κρίνονται ανεπαρκείς" κλπ. Ο Φωτάκης, ο Γαβρόγλου και ο Τσίπρας είναι υπόλογοι γιατί έβαλε νέους διδάκτορες να γράφουν ερευνητικές προτάσεις, τις οποίες κανείς ποτέ δεν διάβασε. Ντροπή σε όσους εξακολουθούν να τους στηρίζουν!
    Ν.Φ.
    απάντηση373
     
     
     
    μπλα, μπλα, κινητρα με μισθους 500 ευρω, μπλα, μπλα.... | 14/02/2018 17:29
    Ρε πανιβλακα, θεωρεις οτι απευθυνεσαι σε καραιβους (ιθαγενεις της Καραιβικης που εξαπατησε ο Κολομβος με καθρεπτακια και χαντρες), οταν λες τις μπουρδες που λες? Οι νεοι δεν εφυγαν μονο επειδη δεν εβρισκαν δουλειες αλλα γιατι αν εβρισκαν δουλειες αυτες ηταν του 500αρικου, αντε στην καλυτερη των 900 ευρω! Ενας γνωστος μου που δουλευε προγραμματιστης εδω, ειχε μισθο 950 ευρω σε 'μεγαλη αεροπορικη εταιρεια' και στο τελος μαζι με συναδελφους του εφθασε στα δικαστηρια για να παρει τους ελεεινους αυτους μισθους που δεν τους κατεβαλε η 'μεγαλη εταιρεια'! Πηρε των ματιων του και πηγε Ευρωπη οπου κερδιζει τοσα ωστε μου ειπε 'σε 5 χρονια θα εχω μαζεψει τοσα ωστε να μην χρειαστω ουτε τη ψωροσυνταξη'!?
    Σπυρος
    απάντηση283
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-