από metereologos.gr
Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018
 

Σύμβουλος Ερντογάν για Ελλάδα: «Σαν μύγα που τα βάζει με έναν γίγαντα»

Προειδοποιεί την Αθήνα για τρομερές συνέπειες
Σύμβουλος Ερντογάν για Ελλάδα: «Σαν μύγα που τα βάζει με έναν γίγαντα»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σαν «μύγα που τα βάζει με έναν γίγαντα» παρομοίασε ενδεχόμενη στρατιωτική σύγκρουση της Ελλάδας με την Τουρκία ο επικεφαλής των συμβούλων του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, Γιγίτ Μπουλούτ, μιλώντας στο κρατικό κανάλι της Τουρκίας TRT Haber, προειδοποιώντας ότι οι συνέπειες εις βάρος της Ελλάδας σε τέτοιο ενδεχόμενο θα είναι «τρομερές».

Μετά τις εμπρηστικές του δηλώσεις που προειδοποιούσε τους Ελληνες ακόμα και τον Πρωθυπουργό να μην πατήσουν τα πόδια τους στα Ίμια γιατί οι Τούρκοι θα τους σπάσουν τα πόδια, ο σύμβουλος του Ρ. Ερντογάν επανέρχεται. Σε δηλώσεις του εμφανίστηκε ιδιαίτερα σίγουρος για τις στρατιωτικές δυνάμεις και τον εξοπλισμό της Τουρκίας, σημειώνοντας ότι αν οι ΗΠΑ σχεδιάζουν να βάλουν την Ελλάδα να συγκρουστεί με την Τουρκία στο Αιγαίο, ενώ ο τουρκικός στρατός συνεχίζει τις επιχειρήσεις στη Συρία, να μην έχουν αμφιβολία ότι θα απαντήσουμε, τονίζοντας ότι «η απάντηση της Τουρκίας θα είναι η πιο σκληρή».

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας, (σσ στους αμυντικούς εξοπλισμούς) τόσο μεγάλη που δεν μπορούν να εμπλακούν σε πόλεμο θα είναι σαν ένας γίγαντας να πολεμά μία μύγα, αναφέρει χαρακτηριστικά, προειδοποιώντας μάλιστα ότι οι συνέπειες που θα υποστεί η Ελλάδα θα είναι τρομερές. «Γι’ αυτό δεν θα έπρεπε να ονειρεύονται να προκαλέσουν προβλήματα στην Ελλάδα» σημειώνει. Συνεχίζοντας δε φτάνει μέχρι τον πόλεμο πριν την καταστροφή της Σμύρνης και «υπενθυμίζει»: 100 χρόνια πριν οι Έλληνες σκότωσαν τα μωρά μας και έκαψαν ανθρώπους ζωντανούς στα τζαμιά...





Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (53)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μυγα | 16/02/2018 22:33
    δεν φταίτε εσείς αλλά αυτοί που βγάζουν από τη μύγα ξυγκι
    Νικωλαος
    απάντηση00
     
     
    Πάρε φόρα και έλα να μας τα αερίσεις | 15/02/2018 12:51
    Θα τα πούμε το καλοκαίρι my friend ,,
    Πέτρος
    απάντηση60
     
     
    Τι λέει η Μπουλού .... ?? | 15/02/2018 12:41
    Αυτό ξαναπέστο . Τι λέει η Μπουλού .... ?? χαχαχαχα........
    κάτσε καλά μωρή μπουλού
    απάντηση71
     
     
     
    χαιρομαι που βλεπω τοσες πατριωτικες αντιδρασεις, ειλικρινα, ΑΛΛΑ.. | 15/02/2018 12:27
    ..ο γενιτσαρος αυτος δυστυχως για εμας ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! Η Ελλαδα μας δεν ειναι πλεον εκεινη που τα εβαζε με τα θηρια και εβγαινε ζωντανη και πολλακις νικητρια. Δυστυχως για ολους μας, η Ελλαδα ειναι πλεον μια χωρα που αποσυντιθεται με γοργους ρυθμους και γιαυτο ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ οι τουρκοι, ουτε οι αλβανοσκοπιανοι ουτε κανεις αλλος. Φταινε αυτοι που μας κυβερνουν τα τελευταια 70 χρονια! Αυτοι αφησαν την Ελλαδα να ρημαξει και να σαπιζει καθε χρονο και χειροτερα! Αυτοι εκαναν ενα στρατο 9μηνο, χωρις εκπαιδευση που αριθμει λιγωτερους απο την ΕΛ.ΑΣ. (και οι μισοι ουτε σκοπια δεν κανουν λογω βυσματος)! Αυτοι μας κατεστρεψαν οικονομικα και δεν μπορουμε ουτε σφαιρες να αγορασουμε! Δυστυχως ετσι ειναι...
    Σπυρος
    απάντηση214
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ανατολίτικη Μεγαλοστομία, Παραδείγματα, 1ο | 15/02/2018 12:13
    Ανατολίτικη Μεγαλοστομία , παραδείγματα Στα τέλη του Σεπτέμβρη 2012 ο διοικητής των " Φρουρών της Επανάστασης" στο Ιράν, πτέραρχος Αμίρ Χατζιζανέ έχει επισημάνει, ότι σε περίπτωση επίθεσης του Ισραήλ κατά του Ιράν θα γίνει τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Ξαφνικά θυμήθηκα την μεγαλοστομία των αρχαίων Περσών , στην εποχή μας την μεγαλοστομία του Σαντάμ Χουσείν στο Ιράκ και του Καντάφι στην Λιβύη. Πρόκειται για ένα στην ίστορία των χωρών της Μέσης Ανατολής διαδεδομένο και γνωστότατο φαινόμενο, το οποίο είναι στενά συνυφασμένο με την "Ανατολίτικη Θριαμβολογία" ( όρος της ιστορικής επιστήμης ). Οι Ασσύριοι βασιλείς, περιβόητοι μεταξύ άλλων και για την εφεύρεση της πολεμικής τακτικής της "καμμένης γης",το θεώρησαν αναγκαίο να διαιωνίσουν στην σφηνοειδή γραφή απαρριθμώντας όλες τις νίκες και τις βαρβαρότητες κατά των ηττημένων λαών στο στυλ "Εγώ ο βασιλεύς των... και των... νίκησα, κατέστρεψα, έσφαξα..." κ.ο.κ. Συνέχεια
    Panos Terz
    απάντηση51
     
     
    Ανατολίτικη Μεγαλοστομία, 2ο | 15/02/2018 12:11
    2ο Οι Αχαιμενίδες Πέρσες βασιλείς, όπως π.χ. ο Δαρείος ( περσικά Νταριουβάρους, Dariouvarousch ) δεν έκανε τέτοια τερατουργήματα, αλλά λόγω υπερηφάνειας και αλαζονείας για την τεράστια αυτοκρατορία του και υποτιμώντας τους Αρχαίους Έλληνες όπως αργότερα και ο γιος του Ξέρξης (περσικά Σιατάρσα, Schatarscha ) προειδοποιούσε και απειλούσε τους Ελληνες, ότι θα τους τιμωρήσει σκληρά , οι οποίοι όμως λίγο αργότερα έχουν κατανικήσει πολλές φορές τους "αθάνατους" και "ανίκητους" και αργότερα ο Μέγας Αλέξανδρος κατατρόπωσε τους Πέρσες και κυρίευσε την τεράστια περσική αυτοκρατορία. Σύμφωνα με την παράδοση διέταξε ο Δαρείος στον υπηρέτη του να του λέγει κάθε πρωϊ το περίφημο "Δέσποτα, μέμνησω των Αθηναίων", δηλαδή να μην λησμονήσει να τους "τιμωρήσει", γιατί βοήθησαν τους Ίωνες να εξεγερθούν κατά των Περσών. Επίσης πρόσβαλε σε μίαν επιστολή τον Μέγα Αλέξανδρο ως νέο, που δεν έχει εμπειρία σε ζητήματα πολέμου ! Ο Ξέρξης πάλι χαιρόταν εκ των προτέρων για την νίκη των Περσών στην ναυμαχία της Σαλαμίνας και έστησε σε ένα λόφο τον θρόνο του για να απολαύσει την νίκη κατά των Αθηναίων. Είχε μαζί μεγάλο πλούτο και το χαρέμι του. Η πανωλεθρία των Περσών είναι πασίγνωστη.Συνέχεια
    Panos Terz
    απάντηση72
     
     
    Ανατολίτικη Μεγαλοστομία, 3ο | 15/02/2018 12:08
    3οΣτην νεώτερη εποχή υπάρχουν πολυάριθμα παραδείγματα ανατολίτικης μεγαλομανίας, μεγαλοστομίας, αθυροστομίας και υποτίμησης των αντιπάλων. Θα αναφέρω μόνον μερικά, τα οποία ήταν αντικείμενο και πανεπιστημιακών διαλέξεων στο θέμα διπλωματία . Προ του πολέμου μεταξύ του Ισραήλ και όλων των γειτονικών αραβικών κρατών οι Άραβες ιθύνοντες εξέδιδαν δηλώσεις κατά του Ισραήλ επισημαίνοντας την αραβική στρατιωτική νίκη και το τέλος του Ισραήλ. Ο τότε αρχηγός των Παλαιστινίων Σουκαϊρι τόνιζε επανειλλημμένως, ότι οι Άραβες θα "ρίξουν τους Εβραίους στη θάλασσα" . Φοιτητές μου Άραβες άρχισαν να γιορτάζουν προ του πολέμου την "νίκη" εκ των προτέρων ! Μέσα σε έξι ημέρες κατατροπώθηκαν όλα τα αραβικά στρατεύματα. Προ των δύο πολέμων ο Ιρακινός δικτάτορας Σαντάμ Ηουσσείν απειλούσε και λοιδωρούσε τους Αμερικανούς, ότι θα τους συντρίψει με τον μεγάλο στρατό του ( δήθεν πέντε εκατομμύρια στρατό, ανάμεσά τους και πάνω από είκοσι χιλιάδες "ανίκητοι" ειδικοί στρατιώτες ). Με περηφάνεια έδειχνε τον στρατό του σε παρελάσεις. Αλλά μέσα σε λίγες ημέρες οι Αμερικανοί τους κονιορτοποίησαν .
    Panos Terz
    απάντηση61
     
     
    ΔΗΛΑΔΗ ? | 15/02/2018 11:02
    Έχετε εξελιχτεί από ασκέρι σε τακτικό δυνατό στρατό ? Αυτό μένει να το αποδείξετε όταν θα έρθει η ώρα . Ά να μην ξεχάσω , στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε Κούρδοι ούτε Κουρδιστάν , Ανατολικά είναι αυτά .
    KOSAP
    απάντηση90
     
     
     
    Κολοκοτρώνα, Κολοκοτρώνα, έλεγαν οι πρόγονοι σου και πάγωνε το αίμα τούς. | 15/02/2018 10:00
    Σημερα αυτό το όνομα είναι: Φράγκος Φραγκούλης!
    φανουρης
    απάντηση614
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    memories | 15/02/2018 09:35
    ο Ερντογαν μου θυμίζει τον αυμνηστο Σανταμ. Εγινε δυνατος και άρχισε τις απειλες, απ τις απειλες περασε στις πραξεις και μερα περασε στη κρεμαλα..
    katoikos
    απάντηση211
     
     
    Γαβ γαβ γαβ | 15/02/2018 05:39
    Κυμας για τα σκυλια ειστε. Δεν παει καλα στη συρια ετσι?
    Οι μυγες θα σε τρελανουν
    απάντηση190
     
     
     
    Giant with glass legs | 15/02/2018 04:05
    Here we go again with this Turkish Buffoon on the loose This Neanderthal has no mental capacity to comprehend or express an opinion about anything except only to throw insults across the Aegean for internal consumption. I suppose we need to let HAF and the Hellennic navy answer the question whether Greece is a fly and Turkey is a giant! Hey idiot, yes I agree on one thing and only one that Turkey is a giant.....but with glass legs. Go ahead....make our day
    Stamatis
    απάντηση101
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο Τσίπρας μας κουβάλησε τον άθλιο Ερντογαν | 14/02/2018 21:41
    ...πριν από 2-3 μήνες και τον άφησε να περιοδεύει στη Θράκη. Τι κέρδισε η Ελλάδα από την επίσκεψη αυτή; Τίποτα! Απλώς ο Τούρκος δικτατορίσκος αποθρασύνθηκε... Κατάλαβαν τώρα στο Μέγαρο Μαξίμου και στο Υπουργείο Εξωτερικών γιατί επί τόσες δεκαετίες καμία Ελληνική Κυβέρνηση δεν προσκαλούσε τούρκο πρόεδρο στην Ελλάδα; Και σε αυτό οι Συριζαίοι απέδειξαν για μια ακόμα φορά πόσο επιφανειακά και μη διορατικά αντιμετωπίζουν τα πράγματα...
    Αθηναίος Πολίτης
    απάντηση192
     
     
    Είναι πιο εύκολο | 14/02/2018 21:33
    Μια μύγα να «χτυπήσει» και να προξενήσει σοβαρή ζημιά σε έναν γίγαντα, παρά ένας γίγαντας σε μια μύγα. Άπειρα τα παραδείγματα...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση91
     
     
    Σύνδρομο πρώην αυτοκρατορίας | 14/02/2018 20:38
    Κάθε φορά που διαβάζω τους λεονταρισμούς του Σουλτάνου της Τουρκίας, δεν ξέρω πώς, δεν καταλαβαίνω γιατί, μου 'ρχεται στο νου ο Καντάφι. Και το θλιβερό του τέλος.
    Χ. Πολίτης
    απάντηση101
     
     
    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ! | 14/02/2018 20:30
    Τόν σκύλο πού γαυγίζει μήν τόν φοβάστε δείχνει τήν δειλία του, ειδικά τό βράδυ φοβάται καί τό σκοτάδι, ακόμη καί στόν ύπνο του πετάγεται φοβισμένος, είναι δειλός, άν συνεχίζει χρειάζεται φίμωτρο.
    G.E.
    απάντηση141
     
     
    Ο Σύμβουλος του Τούρκου | 14/02/2018 18:43
    Είναι σαν το γνωστό-άγνωστο σύμβουλο του δικού μας. Μιλάνε εκ του ασφαλούς. Κι όταν έρθει ο ώρα να πολεμήσουν αληθινό εχθρό κρύβονται στα σλέλια του αφεντικού, μαζί του κάτω από ένα γραφείο. Όπως οι κουκουλοφόροι μας, οι Ρουβικωνες, οι Πυρήνες, οι μπογιατζίδες. Ναί είμαστε αδύναμοι και θα πάθουμε συμφορές, αλλά είμαι βέβαιος με τη ζωή μου, ότι θα πάθουν ίσες ή μεγαλύτερες και θα μας θυμούνται για πολλές γενιές. Εμείς οι γέροντες θα μπούμε μπροστά και θα δώσουμε το παράδειγμα στους νέους μας. Και οι νέοι μας θα βγούν καλύτεροι από τη συμφορά, ενώ οι δικοί τους χειρότεροι. Ανυπομονώ να καθαρίσω μερικούς γκρίζους λύκους πριν πεθάνω. Αχ και νάχαμε έναν ηγέτη!!! Ελπίζω να φανεί μέσα από τον αγώνα
    Συνταξιούχος
    απάντηση51
     
     
    Τριχες ξανθειες! | 14/02/2018 17:41
    Ουτε το κοινο σου δεν σε πιστευει ανεγκεφαλο ψυλοξανθοτριχο φασιστομουσουλμανικο κοκορακι.
    Αλεξανδρος Σ
    απάντηση62
     
     
    Και να ξερεις φραπεδομαγκα.Την μυγα... | 14/02/2018 17:17
    Μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον Τοτο.Νανος κυρια,αλλα με κατι αρχ..ια,ναααα...
    Την τραβουν τα ψοφιμια..
    απάντηση326
     
-