από metereologos.gr
Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018
 

Απασφάλισε ο Θ. Πάγκαλος: «Ο μόνος καλός Τούρκος είναι ένας νεκρός Τούρκος»

Απίστευτες δηλώσεις του πρώην υπουργού Εξωτερικών
Απασφάλισε ο Θ. Πάγκαλος: «Ο μόνος καλός Τούρκος είναι ένας νεκρός Τούρκος»
Ο πρώην υπουργός Θεόδωρος Πάγκαλος ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε μία πρωτοφανή δήλωση προχώρησε ο πρώην υπουργός, Θεόδωρος Πάγκαλος λέγοντας ότι «ο μόνος καλός Τούρκος είναι ένας νεκρός Τούρκος».

Συγκεκριμένα ο κ. Πάγκαλος μιλώντας στον ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ, επεσήμανε ότι είναι «ένα τεράστιο θέμα το τουρκικό, είναι αδυσώπητος ο εχθρός και δεν πρόκειται να ξεπεραστεί όση καλή πίστη και να δείξουμε» και πρόσθεσε:

«Ο μόνος καλός Τούρκος είναι ένας νεκρός Τούρκος. Εγώ το πιστεύω ακράδαντα γιατί δεν έχω βρει καλό Τούρκο. Τους λείπουν στοιχειώδεις έννοιες. Ο Τούρκος δεν έχει την έννοια του δικαίου».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (32)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    atenizwntas apo to lagonisi | 15/02/2018 10:32
    Me ta lefta tou petherou tou pou ehei thn idia ilikia me ekeinon milaei ek tou asfalous oloi leventes tou laou milane kai lene oti theloun
    gia ton sosialismo agwnizwmaste oloi
    απάντηση01
     
     
    Σαποκοιλια | 14/02/2018 13:49
    Ρε σαποκοιλια νούμερο....όταν έπαιρνε τη σημαία ο αέρας εσύ έκλανες,χρυσαυγιτη!!!
    Dion
    απάντηση67
     
     
    ΤΟΥΡΚΟΙ | 14/02/2018 08:24
    Και ο παππους μου, που πολεμησε το 1921 μεχρι τα βαθη της Τουρκιας, την ιδια αποψη ειχε για τους Τουρκους.
    Γιώργος
    απάντηση153
     
     
    Αίσχος | 14/02/2018 07:42
    1ον. Σκάσε Πάγκαλε με τις απίστευτες μπούρδες σου γιατί έχεις κάνει πανάκριβα πεσκέσια-Οτσαλάν στην Μεγάλη Πύλη και 2ον. Σκάσε για άλλη μια φορά γιατί μου θύμησες το "ένας καλός μουσουλμάνος είναι ένας νεκρός μουσουλμάνος" το αισχρό logo των Ορθόδοξων χριστιανών στο Γιουγκοσλαβικό πρόσφατο εμφύλιο.
    και πάλι Αίσχος
    απάντηση1015
     
     
    Δηπλοματικές ανοησίες | 13/02/2018 20:56
    Από κάποιο που διετέλεσε Υπουργός των Εξωτερικών θα περίμενε να μη κατεβαίνει τόσο χαμηλά και να λέγει ανοησίες.
    Απόδημος
    απάντηση206
     
     
    O Pagalos Ksana | 13/02/2018 20:44
    O Pagalos miazi poli me ton papou tou. Ohi stous faflatades!
    Kimon
    απάντηση45
     
     
    Πάγκαλος ο ...τουρκοφάγος | 13/02/2018 19:09
    Τι κακό βρήκε τους Τούρκους επί υπουργίας του...τουρκοφάγου; Τον Οτσαλάν! Αέραααααααα!
    Οδυσσέας
    απάντηση74
     
     
    ΠΑΓΚΑΛΟΣ | 13/02/2018 18:03
    Κάποτε ένας μεγάλος βασιλιάς της Μ.Βρεταννίας λέγεται ότι είπε την εξης φράση: "δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να με απαλλάξει από αυτόν τον παπά;". Είναι ότι πρέπει για την περίπτωση. Προς Θεού δεν αναφέρομαι στον κ. Πάγκαλο, αλλά στον Ερντογάν, σε κάθε Ερντογάν αυτού του πλανήτη συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας μικρού Αλέξη. Ο κ. Πάγκαλος έχει πει κατά καιρούς τραγικές αλήθειες, γιαυτό το λόγο βάλλεται τόσο πολύ από το σύστημα, όπως ακριβώς και ο Άδωνης
    μαριάννα
    απάντηση86
     
     
    Το μονο σωστο πραγμα που ειπε ο Παγκαλος στα 50 χρονια σαν πολιτικος! | 13/02/2018 16:55
    Ρε Παγκαλε, αυτη σου η δηλωση λιγο αργα ηρθε, δεν νομιζεις? Μηπως θα επρεπε να ειχες πει τα ιδια το βραδυ των Ιμιων μπας και ειχαμε διωξει για παντα τον τουρκο απο το Αιγαιο και ειχαμε σωσει και τις ζωες 3 υπεροχων ελληνων αξιωματικων? Ομως εκεινη την ημερα αλλα ελεγες. Ευχαριστουσες μαζι με τον ελεεινο Σημιτη τους αμερικανους που γκριζοποιησαν τη περιοχη των Ιμιων και ουσιαστικα την εδωσαν στους τουρκους και αφηνες μια ελληνικη σημαια κουρελι να την παρει ο αερας! Τι να λεμε τωρα...., πονεμενες ιστοριες. Δυστυχως υπαρχει ακομη αυτο το κομμα που λεγεται ΠΑΣΟΚ και κανεις τους δεν ειναι φυλακη!
    Σπυρος
    απάντηση137
     
     
    Απαράδεχτη εθνομηδενιστική γενίκευση! | 13/02/2018 16:48
    Έχω γνωρίσει Τούρκους πολύ περισσότερο Ευρωπαίους από κάτι δικά μας απολειφάδια των κοτζαμπάσιδων. Επειδή όμως άκουσα ολόκληρη την (αγουροξυπνημένη) συνέντευξη του Πάγκαλου, έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος που απομονώσατε αυτή την ατάκα χωρίζοντάς την από τα υπόλοιπα. Η κουταμάρα που είπε σήμερα ο Θόδωρος, (η οποία κουταμάρα είναι απαράδεκτο να ακούγεται από στόμα πρώην Υπουργού Εξωτερικών), είχε το νόημα να καταδείξει ότι το πραγματικό μας θέμα σήμερα δεν είναι τα Σκόπια, ο πραγματικός κίνδυνος προέρχεται εξ ανατολών. Και σε αυτό το θέμα, είχε απόλυτο δίκιο…
    πειραχτήρι
    απάντηση175
     
     
    σαν υπουργός εξωτερικών... | 13/02/2018 14:07
    ο αέρας του πήρε την σημαία στα Ιμια...
    τώρα ο συνταξιούχος προέκυψε πατριώτης
    απάντηση3718
     
     
    Πατριωτικό Μέτωπο | 13/02/2018 14:02
    Πάγκαλε, κάντε πατριωτικό κόμμα με Φραγκούλη, Μίκη, Γλέζο, Καραμπελιά, Καζάκη κλπ, και πάρτε όλο το χαρτί! Ήρθε η ώρα!
    eis
    απάντηση1143
     
     
     
    απορία | 13/02/2018 12:57
    Αναρωτιέμαι, ειν' η αλήθεια, ποια είναι η θέση του εν λόγω κυρίου περί λιποαναρρόφησης ; ' Η αλλιώς, καλός Πάγκαλος είναι ένας απαχής Πάγκαλος ! Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.theodoros
    Θεόδωρος Αντωνιάδης
    απάντηση1461
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κ. Πάγκαλε, τράβα πάλι στο αμπελοχώραφο σου. | 13/02/2018 12:34
    Πριν κάνεις τέτοιες δηλώσεις, να μας πεις πόσοι Έλληνες με τούρκικο διαβατήριο αισθάνονται Τούρκοι και πόσοι Τούρκοι (αλλά και Αλβανοί κλπ.) με Ελληνικό διαβατήριο αισθάνονται Έλληνες. Αχ και κάτι άλλο: Όταν ο ΓΑΠ χόρευε σαν αρκούδα μπροστά στον αφέντη και εσύ του παρέδιδες τον Οτσαλάν, τότε ήσαν νεκροί, και για αυτό και ακίνδυνοι? Τράβα να πιεις το κρασάκι σου.
    Michail Leon
    απάντηση4130
     
     
    Made in USA | 13/02/2018 12:33
    Όπως ακριβώς τα πρόβλεψε (δηλαδή σχεδιάσε) ο μη εκλεγμένος κυβερνήτης της Ελλάδος, ο Αμερικανός Πρέσβης κ. Pyatt. Βλέποντας ότι δεν περνάει το σχέδιο τους με τη Vardaska, προσπαθούν να αλλάξουν ρότα. Δείτε και τους χάρτες που κυκλοφορούν: https://imgur.com/a/tJVzh https://imgur.com/a/Is4g3
    H Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση1417
     
     
    Poune i Europi kai to NATO | 13/02/2018 12:17
    prospathisete na ferete tin atomiki bomba,ektos ean tin exete.Na oplisete tous piraulous me atomikes kefales,lefta uparxoun,ena minima ston Ellinismo Kai ta briskoume ta xrimata. Apo exthrous peritrigurismenoi Kai APO mia Europi pou distazei,giati i GErnia thelei na kratisei kali filia me tous Tourkous Kai me oles tis guro mas xores pou afisan ton Xitler na perasi.
    ELLIN
    απάντηση98
     
     
     
    Αυτή η φράση δεν έπρεπε να ειπωθεί δημοσίως από πολιτικό! Πολλώ δε μάλλον, που πολλοί "Τούρκοι", | 13/02/2018 11:31
    ιδίως των παραλίων της Μικράς Ασίας (δηλ. της "Ιωνίας") και της Κων/πόλεως είναι σαφέστατα ελληνικής καταγωγής, των οποίων οι πρόγονοι είτε βιαίως είτε κατ' επιλογήν ενσωματώθηκαν στο οθωμανικό κράτος μες από μιά πορεία αιώνων, κυρίως (όσον αφορά την επιλογή) για ν' αποφύγουν τους θηριώδεις και αδίκους φόρους, που είχε αρχίσει από αιώνες πριν να επιβάλλει η διεφθαρμένη διοίκηση του Βυζαντίου. (Σας λέει τίποτε αυτό, κ.κ. κυβερνήτες της συγχρόνου Ελλάδος;) Πολλοί δε από αυτούς τους σημερινούς "Τούρκους" είναι και "αντι-Ερδογανικοί" και θαυμαστές του ελλην. πολιτισμού και κρυπτοΧριστιανοί - και με καιρούς ΄μπορεί και να ξαναγίνουν καλοί Ελληνες ευχαρίστως (αν γίνουμε εμείς πρώτα...).
    Ν. Πειρουνάκης
    απάντηση7418
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    είναι αήττητη | 13/02/2018 11:24
    ...όπως έχει πει και ο Αϊνστάιν.
    chris
    απάντηση396
     
     
    Πολύ αργά κε Πάγκαλε | 13/02/2018 11:19
    Αυτά έπρεπε να τα πείτε όταν ήσασταν Υπουργός Εξωτερικών πριν πολλά χρόνια. Εξω από τον χορό είμαστε όλοι ψευτοπαλληκαράδες. Απλά ίσως διαπιστώνετε ΟΛΟΙ ΣΑΣ τώρα πόσο λάθος ήταν η πολιτική του κατευνασμού του Θηρίου. Οσο υποχωρούσατε με την δήθεν ψυχραιμία όλων των μέχρι σήμερα κυβερνήσεων (μηδεμιάς εξαιρουμένης), συνηθίσατε να τους φοβόσαστε και να υποχωρείτε. Και το ξέρουν αυτό οι Τούρκοι. Μόνο που όταν θα γίνει η σύρραξη στην οποία θα συρθούμε και σκοτωθούν πολλά παιδιά μας, υπεύθυνοι θα είστε ΟΛΟΙ εσείς που κυβερνήσατε και κυβερνάτε, διότι Δεν φροντίσατε να τσακίσετε το κεφάλι του Οθωμανού εγκαίρως. Στηρίζετε ακόμη την Ευρωπαϊκή της Τουρκίας ? Να γυρίσουν στην Μογγολία.
    Ελληνας πολίτης
    απάντηση5417
     
-